Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Kabuklu Ham İncir Reçeli

4 incir

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla.

İncire, zeytine,  Sina dağına, Ve şu emîn beldeye yemin ederim ki, Biz insanı en güzel biçimde yarattık. Sonra da çevirdik aşağıların aşağısına attık. Fakat iman edip sâlih amel işleyenler için eksilmeyen devamlı bir ecir vardır. Artık bundan sonra, ceza günü konusunda seni kim yalanlayabilir? Allah, hüküm verenlerin en üstünü değil midir? (Tin suresi meali)

Esselamu aleykum dostlar. Yeni haftamızı, Rabbimiz hayırlı bereketli eylesin. Affımıza, kendisine yaklaşmaya vesile olacak ameller işlememizi cümlemize nasib eylesin. Ayetlerle, surelerle hem hal olmak ne kadar rahatlatıcı bir uğraş. Karıştırdığım sureleri düzeltip namazlarda okumaya başladıkça yüreğim sevinçle doluyor. Elimden kaçmasını istemediğim bir çocuk gibi sımsıkı tutmaya çalışıyorum onları. Her doğru okuduğumda yüzümde bir tebessüm, kalbimde bir huzur… Mümin olmak ne güzel, iman ne büyük bir nimet… Elhamdulillah- Rabbil Alemin…
incir reçeli

Bugün farklı bir reçel tarifi olan ham incir reçeli tarifi vereyim sizlere. Öncelikle belirteyim. Ham incir reçelini ilk kez denedim. Tadı benim için olmazsa olmaz değil. Maalesef, çocuklar haşlanma aşamasındaki kokudan rahatsız olup, bu reçele karşı önyargı sahibi oldular.:)  Bu yüzden piştikten sonra da tadına bakmadılar..:/ Böylece iki kavanoz dolusu incir reçeli eşim ve bana kaldı. İnşaAllah çok seven birilerine rastlarım da bir kısmını hediye ederim..:)incir

Ham incir reçeli, incirin olgunlaşmamış halinden yapılabildiği gibi, ilek inciri denilen, erkek incir veya af buyrun halk arasında pic incir olarak bilinen incirden elde edilir. Bu incirler olgunlaşmaz. Toplanmazsa başında çürür gider. Bir müddet sonra bu incirlerin içine ilek arısı yumurtalarını bırakır. Bu incirlerde oluşan sinekler asıl inciri döllemede kullanılır. Bu yüzden ilek incirleri köylüler için çok değerlidir. Sırf bu ilek incirlerini sineklendikten sonra toplayıp incir ağaçları olanlar için pazarda satıyorlar.

Benim olgunlaşmamış ilek veya erkek incirlerimi, Kevser ablanın eşi toplayıp bize yollamış. Kendileri hiç reçel yapmadıkları için, bulabildiği en büyük incirlerden toplamış..:) Oysa makbul olanı, biraz daha küçük erkek incirlermiş..:)

Büyüdüğü zaman etli kısım süngerleşiyor ve reçeli pişirme aşamasında şerbeti çok fazla emdiği için reçeli karıştırmak zorlaşıyor. Benim tavsiyem, sizinde elinize büyük boy incir geçtiyse alt kısmını delmeyin. Sadece baş kısmından hafifçe kesmeniz yeterli. Ve mümkünse büyük incirleri soyarak pişirin.

Ham incir reçeli, soyularak ve soyulmadan olmak üzere iki şekilde de pişirilebiliyor. Ben soymadan pişirdim. Farkı anlamak için 3 tanesini soyup o şekilde pişirdim. Tad olarak bence bir fark yoktu. Ama soyulmuş olanın görüntüsü daha güzel oluyor.

Sıcakken tadı hiç hoşuma gitmemişti ama soğuduktan sonra süngerimsi hali gitmiş, kendini toparlamış ve biraz da kestane şekeri gibi bir kıvamı ve tadı olmuş.

Bu reçeli, tıpkı kabak reçelinde olduğu gibi kireçte yapanlar var. O şekilde pişirilen incirler daha sert olacaktır. Fakat bir tarifte kaynatma esnasında göztaşı (bakır sülfat) koyuyorlarmış ki, bu çiftçilerin ağaçlar için kullandığı (Bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmış) ağır metaller içeren bir kimyasaldır. Gıdayla teması kesinlikle uygun değil. Bu konuda özellikle uyarmak istedim.

incir 2

Şimdi bismillah deyip reçelimizin yapımına geçelim.

Kabuklu (Ham) İncir Reçeli

Malzemeler

 • 1 kg. erkek incir
 • 6 su bardağı şeker
 • 6 su bardağı su
 • Yarım küçük limon
 • Arzuya göre, bir parça tarçın, bir kaç karanfil veya bir parça zencefil

yapımı
Ham İncir reçeli nasıl yapılır?

 • İncirleri yıkayın. Sap kısımlarını kesin.Eğer incirler çok küçükse mutlaka alt kısmını bıçakla delin veya küçücük oyun. Büyük bir tencerede kaynayan suya incirleri atıp üzerine de düz bir kapak kapatın ki, incirler suyun üzerinde kalmasın. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika boyunca kaynatıp süzün.
 • Üzerine soğuk su doldurun. Bir kaç dakika sonra, su ılıyacağı için, o suyu döküp yeniden soğuk su ekleyin. İncirler tamamen soğuyunca suyunu süzün. İlk haşlama sonunda bir tanesinden küçük bir parça kesip ısırın. Acı veya sizi rahatsız edecek bir tat varsa, tencereye yeniden su koyun ve incirleri 5 dakika daha kaynatıp yeniden soğuk suya bastırın.
 • Her bir inciri tek tek sıkarak suyunu çıkarın. Zira sünger gibi suyu içine çekmiş oluyor. Bu işlemi üzerine ağırlık koyup uzun süre suyunun süzülmesini bekleyerek de yapabilirsiniz.
 • Diğer tarafta yine büyük bir tencereye şeker su ve limonu arzuya göre zencefil ve karanfili ekleyip kaynamaya bırakın. 10 dakika kaynadıktan sonra sıkılmış incirleri ekleyin.
 • Bu aşamada mutlaka reçelin başında olun. Kevgirle sık sık incirlerin üzerine bastırıp, incirlerin emdiği şekeri salıp, yeniden çekmesini sağlayın.
 • Bu şekilde orta ateşte 40 dk. ila 1 saat arasında kaynatın. Reçelin suyu iri köpükler çıkarmaya başladığında reçeli kavanozlara dikkatlice doldurun. Uzun süre bekleyecekse, vakumlanması için hemen kapağını kapatıp ters çevirin.
 • Afiyet şifa olsun.

pişmiş

İncir reçelini nasıl yaptıklarını instagram sayfamızda sormuştum. Çok güzel fikirler ve tarifler verenler oldu. Merak edenler şuradan paylaşım ve yorumları okuyabilirler.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Hasan Dönmez says:

  Kabuklu ham incir reçelini Nasıl alabilirim

 2. Makbule says:

  Bütün aşamaları yaptim sira sıkmaya gelince içinde çekirdek dolu olduğunu gördüm sıkınca dışarı fiskiriyor hepsi. Ben normal incir olgunlasmamis ini toplamıştım bayramda denizliden lütfen cevap verirmisiniz benim hasladim bu incirler copmü şimdi

 3. tarifi çok güzel anlatmisiniz ellerinize saglik, bende yapmak istiyorum incirler hazir bekliyor insallah sizin gibi yapabilirim, tesekkütler.

 4. hafize kurtulmuş says:

  çok

 5. Cahide hanımcığım ellerinize sağlık bizim Adanada bir değişiği yapılır ben anlatam ama Sare Hanımın bloğu tuzekmek te ayrıntılı var bir bakarsanız fikir olur sevgiler Sibel Y.

 6. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Cahidem 🌷 âmiin dualarına kardeşim 🌷MaşaAllah la guvvete illa billah her konudaki gayretine canım🌷Ellerine sağlık reçelin çok güzel olmuş 🌼 🌺 🌼 incirin hiçbir çeşidinin reçelini hiç yemedim.Ama muhakkak güzeldir sonuçta tatlı olsun bana))çocukken müstakil evinizdeki incirin tadını hiç unutamam,dışı yeşil,içi kıpkırmızı çok lezzetliydi.Bir de salıncağım vardı incir ağacında))Ben cesaret edemezdim yukarilara çıkıp incir toplamaya,arkadaşım sincap gibi taa tepelerine çıkar toplardı.Mahalleliye dağıtırdık.Ne günlerdi..Elhamdulillah bizler çocukluğumuzu dolu dolu yaşadık,ama çocuklarımız….Rabbim sonumuzu hayr etsin çocuklarımızı da
  bütün kötülüklerden korusun âmiin.
  Leylaklar burda da açtı Cahidem))SubhanAllah çok güzeller bir de o kokusu
  ne kadar hoş..
  http://i.hizliresim.com/l7rLob.jpg
  Bakmasına doyamadığım envai çeşit çiçekler..SubhanAllah
  http://hizliresim.com/d5Zn44
  Taşların arasından çıkmış değişik bir bitki
  http://hizliresim.com/qY8495
  Ağaçlar pembe çiçekleriyle daha da bir güzel olmuş🌳🌸🌳🌸
  http://hizliresim.com/8g2lEa
  Ağaçlara tırmanan bir salyangoz))
  http://hizliresim.com/g5Vk45
  Yağmurda laleler ayrı bir güzel SubhanAllah 🌷🌷🌷
  http://hizliresim.com/BM6ZRp
  Sarı çiçekler de ayrı bir güzellik))
  http://hizliresim.com/yMoPmj
  Yabani hindiba ya diğer ismi karahindiba almancası Löwenzahn olarak geçiyor; sarı rengi ile yeşilin ne güzel uyumu
  http://hizliresim.com/og8AA9
  Karahindibaların çiçeklerini dökmüş hali,almancası Pusteblume olarak geçiyor, çocuklar üfleyince o üstündekilerin uçuşması nasıl hoşlarına gidiyor))
  http://hizliresim.com/pg8RRr
  Yeşil insanı ne kadar dinlendiriyor🌳🌿🌳🌿🌳
  http://hizliresim.com/qY84lZ
  Ve şimdilik son olarak beni unutma çiçekleri))
  http://i.hizliresim.com/XvqBJ5.jpg
  Elhamdulillah Rabbimize biz kulları için neler yaratmış.Rabbim şükrünü bilenlerden eylesin bizleri âmiiin.

  1. Beni unutma çiçekleri için yanlışlıkla başka yüklemişim
   http://i.hizliresim.com/ZDQLQo.jpg

   1. SubhanAllah! Rabbim ne de güzel yaratmış.Hayran olmamak elde değil.CezakAllahu hayran aplamm <3

    1. Aynenn Sultanımm🌺🍃🌸🍃🌷🍃bilmukabele 🍯 bacımm🌷🍃🌷🍃

 7. Ah ablacım ah rahmetli annem geldi akşam akşam alıma.Ne güzel yapardı bu reçeli özellikle ben seviyorum diye bu incirleri pazarda gördü mü altın bulmuş gibi sevinir hemen beni arardı “kızım senin incirler gelmiş pazara hemen aldım reçellik”.Ah şimdi annecim olsaydı da o yapsaydı bu reçeli bana.Sanki bu reçeli sadece annem yapabilirmiş ben hiç yapamazmışım gibi şimdiye kadar hiç denememiştim bile üstelik çok sevmeme rağmen.Eminim seninki de en az annemin reçeli kadar güzel olmuştur görüntü çok güzel ellerin dert görmersin. E keşke rastlasaydıkta o maharetli ellerinle yaptığın reçelin nasip olsaydı banada :))))

 8. Hayirli haftalar. Iyi aksamlar.. Dualarina amin diyorum ablam.. Ham incir receline bayilirim tadi tipki kestane sekeri gibi oluyor. Harika olmus ellerine saglik…

 9. Betül SMR says:

  Tarifini vereceğini bilsem bir hafta sonra alırdım :)) bende geçen hafta pazardan (görünce almadan geçemeyeceğim tek meyve) aldım ve başka bir tariften yaptım. Ama şunu söylemek istiyorum geçen sene bende ilk yapmıştım. 3 kez kaynat soğuk su çıkar sık yapmıştım. Bu kez 1 kez kaynatarak yaptım. Acılık kalmış. (Yine de yemekten vazgeçmek elde değil. O kadar emek harcanmış da) Paylaşmak istedim. Yapacak olanlara fikir olsun… Sevgilerimle

  1. selam bende 1 kez kaynattim ve iyice siktim hic acilik yok 🙄nacizane soylemek istedim

 10. Eline saglik nefiss olmus abla. Olsada yesek ;))

 11. Ellerine sağlık Cahide ablam. Görüntüsü çok güzel ama tadını hiç bilmiyorum. Yazın Türkiye’ye geldiğimizde bende olmuş incir reçeli yapıyorum onun yapımı daha kolay :)) birde eşimin ve kızımın favori reçelidir kendileri 🙂 selametle

 12. Ellerine sağlık ablacim.Bayilirim incir receline♡♥♡Gecenlerde köylü pazarında görmüştüm. Fakat sitede tarifi yok diye almamistim.InsaAllah alıp deneyeyim )))

 13. Bugün nöbetim var yarın geleyim 😋😜

  1. Buyur gel canım 🙂

 14. uşşaki says:

  Abla bayılırım incir reçeline görünce öyle öyle sevindim anlatamam, hakikaten yemeyecekseniz cidden talibim reçeline, satın alırım, kargo ücreti de benden… size ayrıca mail attım Allah’a emanet olunn.

 15. dnzgzlm says:

  İncir recelini nasil yaptın diye okumaya geldim bi dolu bilgi daha ogrendim,sen cok yasa emi!

 16. Zahide* says:

  En sevdiğim reçeldir. Hoş kokusu, kuş lokumu gibi incirleri . Malesef yeşil çekirdeksiz incir bulamadığımdan hazır helal olanını alıyorum.

 17. incirine talibim 👆👆çünki bayılırım bu reçele 🙂 lokum ve kestane şekeri aroması alıyorum ben bu reçelden.ellerine sağlık

  1. Çık gel hemen, hepsi senin olsun 🙂

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: