Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Sadece Allah’a İnanmak Yeter mi?

20150501_183351_HDR-01_20150502214248928Son günlerde internette dönen bir söz dikkatimi celbetti ve beni ziyadesiyle rahatsız etti.

O söz şöyle: “Sadece Allah’a inanın, gerisi inanılacak gibi değil!” bu afili söz, insanların bam tellerine dokunmuş olacak ki, neredeyse paylaşmayan sayfa kalmamış.

Sözü biraz deşeleyip taşıdığı manayı düşündüğünüzde, Allah muhafaza insanı küfre götürebilecek kadar tehlikeli bir söz olduğunu fark edersiniz.

Biliyorsunuz, geçtiğimiz yıl revaçta olan, şişirilmiş meşhur bir kitabın adı, “Allah de ötesini bırak”tı. Bakın yukarıdaki söz ve bu kitabın ismi birbiriyle ne kadar örtüşüyor.

Bu gibi ifadeler buram buram deizm kokan, Allah’tan gayrı inanmamız gereken herşeyi yok sayan bir düşünceyi empoze ediyor. Oysa Müminler başta Allah’a, sonra Peygamberlere, kitaplara, meleklere, şeytana, cinlere, cennet ve cehenneme,  kısaca Kur’an ve Sünnette geçen her şeye inanırlar ve inanmaları imanlarının bir gereğidir.

Râsûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’den sadece beş hadis rivayet etmiş olan Ebû Amr Süfyân İbni Abdullah es-Sekafî radıyallahu anh diyor ki;

-“Yâ Resûlallah! Bana İslâm’ı öylesine tanıt ki, onu bir daha senden başkasına sorma ihtiyacı duymayayım,” dedim.

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:

 Rabbim Allah’tır de, sonra dosdoğru ol!” buyurdu. (Tirmizî, Zühd 61; İbni Mâce, Fiten 12)

Başka bir rivayette de “Allah’a inandım de, sonra dosdoğru ol” olarak geçer.

Allah’a inandıktan sonra dosdoğru olabilmemiz için, inançta, sözde ve amelde istikamet üzere olmalıyız. Sadece Allah’a inandım deyip, emir ve yasakları sözle veya amelle yok saymak küfre kapı aralar. Namazı kabul ettiği halde, namaz kılmayan kişi, “Faiz haram ama zaman bunu gerektiriyor”,  “Hangi çağda yaşıyoruz, bu çağda tesettür mü olur?” diyen kişi, yarım yamalak bir imana sahiptir ve münafıklık alameti göstermektedir. (Pek çok alime göre küfre düşmüştür)

Çünkü iman etmek ciddi bir iştir. Allah Subhanehu ve Teala, dini olan İslam’ı ciddiye alan, özü, sözü ve ameli bir olan insanlara Müminler der.

Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği Kitab’a ve daha önce indirdiği kitaba iman (da sebat) ediniz. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve kıyamet gününü inkâr ederse tam manasıyle sapıtmıştır. (Nisâ:136)

Zihinlere yerleştirilmeye çalışılan yepyeni bir dinin zehirli tohumları, ulu orta her tarafa saçılıyor.  Siz buna ılımlı din, hoşgörü dini, diyalog dini, mevlana dini veya ne derseniz deyin ama bu dayatılan din asla Allah’ın Tevhid dini olan İslam değil.

Lailahe illallah sözü imanın bütün rükünlerini kapsar. Bu sözü söyleyen insana büyük bir sorumluluk yükler. İslam dini kalbim temiz diyenleri değil, kalbini iman ve amellerle temizleyen insanları Mümin sayar.

Cahide Sultan

 

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Allah razı olsun, çok guzel anlatmışsınız

 2. havva hülya says:

  Bu kitapla ilgili benmi yanlış düşünüyorum acaba derken yazınızı okudum.teşekkürler.Arif Aslan ın kitaplarıyla ilgilide fikirlerinizi öğrenebilirmiyim?

 3. Birçok gencimiz şu an bu yolda. Deizm dediğimiz dini inanışa kulaktan dolma bilgiler, deli saçması söylentilerden dolayı daha yakın buluyorlar.

  Konuşulması gereken şey bu insanlar için ne yapabiliriz. Müslüman bir ülkede yaşadığımız halde evlatlarımız , çocuklarımız neden İslamiyete karşı bu kadar katılaştılar.
  Birde meseleye şu yönden bakmak lazım. Bu insan en azından Allah (c.c) ‘e inanıyor bence biraz çaba ile insanlara İslamiyeti sevdirebilir, onları birtakım alışkanlıkları ve yapmak istedikleri şeyleri yapabilmek adına İslamiyeti terk etmenin yanlış olduğunu anlatmalıyız.

 4. ummu Hamza says:

  En acısı da bu hoşgörü, mevlevilik dini İslam sanilinca asıl İslam Kur’an ayetleri, hadislerin bir kısmı -mesela azap, uyarı, had cezası ayet ve hadisleri- insanlara sert, katı gelmeye başlıyor, öyle bir cüret ki kafasına yatmayan hadise pat diye “bu uydurmadır Allah kullarına merhamet eder” diyor, azabı çok çetin olan diye bahseden ayetleri ne yapalım?
  Sebe 28.Ayet: Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bunu bilmezler.
  Sadece müjdeden sadece gullerden kalp kirmamaktan ibaret olmayan bir dinimiz var, vallahi bu da bizim icin rahmettir.
  Amelsiz ahlak şovdur diye bir söz vardı, ne doğru. İman kendini gizleyebilecek bir şey degildir ki, amellere yansır muhakkak, din vicdan işidir diyorlar, oysa bir şey vicdanda var ise her yerde vardır, olmalıdır.
  Artık akıllanmayacak mıyız?
  Akıllının kim olduğu hadis-i şerifte şöyle bildirilmektedir:
  “Aklın alameti, nefse hakim olup öldükten sonra gerekenleri hazırlamaktır. Ahmaklık alameti nefse uyup, Allah’tan af ve merhamet beklemektir.” [Tirmizi]
  Günah bataklığında oyalananin yapmasi gereken çıkmaya çalışmaktır, kurtulmaya cabalamaktir. Temizlenmeye gayret edip cenneti talep etmektir.

  1. Allah için seviyorum seni bacım…

   1. ummu Hamza says:

    Allah için ben de seni seviyorum ablacığım, Rabbim emeklerinin karşılığını rızası ve cemali eylesin. Amin

    1. Amin inşaAllah canım kardeşim. Rabbim cümlemizi cemaline mazhar eylesin ve bizi Firdevs’inde buluştursun. Amin

     1. Âmiin canlar

  2. Sevdiğim güzel hanımlar buraya toplanmış ummu hamza canım benim, herkese güzel kalbiyle yardım etmeye çalışan belgincim,insanın başına bir tokmak vurur gibi kendine getiren sevgili cahidecim canlarım ❤️ birde epeydir görmediğim yusufyunus toprak aisha mehtapabla tulaysessiz dünyam nupelda onlarında yorumlarını özledim…

   1. Seldacım o senin kalbinin güzelliği canım benim 🌹 Allah razı olsun kardeşim 🌷 Evet ben de bekliyorum kardeşlerimizin yorumlarını))Hepinizi Allah için çok seviyorumm mümine kardeşlerim🌹🍃🌼🍃🌹🍃🌼🍃🌹

   2. canımcım, simdi yorumları okuyorum 🙂 ben de sizi özledim. o zaman izinliydim. internetten uzak dinlenmek istedim. Yüce RABBİM için hepinizi çok seviyorum <3 😉

 5. Allah (C.C) razı olsun ahir zamanda heran dinden çıkmak için fitneler mevcutken kalbimizin ve ayaklarımızın islam üzere sabit klması için dua etmeyi öğreten sevgili peygamberimizin (sav) sünnetlerine sıkı sıkı sarılmalıyız.La ilahe illallahmuhammedenresulullah dilimizden hiç düşmemeli ki kalbimiz tatmin olsun. selm vedua ile

 6. Selamunaleyküm ablacım bu yazını kopyalayıp insanlara tanıdıklarıma ulaştırmamda bir sakınca yoktur inşallah. Ufkumuzun açılmasına vesile oluyorsun görmediklerimizi fark etmediklerimizi fark etmemizi sağlıyorsun. Allah senden razı olsun inşallah.

  1. Yazılarımı çoğaltıp dağıtmak serbest canım.

 7. Aciz Kul says:

  Tabi en doğrusunu Rabbim bilir.

 8. Aciz Kul says:

  Yani kitabı alıp okumadım ama, sizin yazıyı da okuyunca ayette varmış gibi geldi, araştırdm En’am suresi 91.ayette yazdığım gibi bi kısım geçiyo, onu söyleme gereği duydum, saygılar

 9. Aciz Kul says:

  En’am suresi 91. ayette geçen ”gulillehü sümme zerhüm” ayetinin mealine göre (yani o mana kast edilerek) konulmuş olamaz mı kitabın ismi?

 10. cahide allah senden razı olsun kardeşim hemde sonsuz kere

 11. Lailahe illallah sözü imanın bütün rükünlerini kapsar. Bu sözü söyleyen insana büyük bir sorumluluk yükler. İslam dini kalbim temiz diyenleri değil, kalbini iman ve amellerle temizleyen insanları Mümin sayar.

  Bahsini ettiğiniz kitabı bende okudum ama bu açıdan hiç düşünmemiştim. Teşekkürler.

 12. Yine de güzel ve önəmli hususa dikkat çekmişsin, Cahide ablacım. Emeyine, yüreyine sağlık. Etrafımız zəngin böyle kafalarla, nadan “insancık”larla. Amelini mükemmel görüp de, kendini bütleşdiren insanlar. “Kalbim temiz, o bana yeter”-diyenler. Allah hidayetine erdirsin inşeAllah….Teşekkür ederim ☺

  1. Lailaheillallah Muhammed’den rasulluhlah tamamı budur cahide hanım

   1. Sitenizi yeni gördüm tarifler bahanesi ile,

    Ve yine gördüm ki bir yerlerde besmele ile yemekler yapılıyor, çok şükür, işte yaptığımız yemeklere zaman harcamalı ve besmele-ayet okumalıyız ki bedenimize şifa versin.

    Artık aldığınız hazır yiyecekler nasıl yapılıyor kim yapıyor yapan kişinin bırakın abdesti guslü var mıydı… para vererek aldığınız yiyecekleri meşru yapmaz. Bu nedenle arızalar çoğaldı.

    Bu tarz kitaplara gelince “gerisini bırak” bu projedir arkadaşlar, insanları dinden imandan uzaklaştırma projesidir. Namaz mı? kafana göre kıl gitsin, Oruç mu? tutmasanda olur nasılsa iyi niyetlisin, gayret (icraat) yok ama boşver sen dosdoğrusun yalanın yok… Çok tehlikeli, almayın, okumayın.

    Elif hn dediği gibi, “Lailaheillallah Muhammed’den rasulluhlah”

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: