Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Günah Pazarına Düşmeden Tatil Yapmak

Tatil yaklaştıkça denize girme konusundaki sorulara daha çok rastlar olduk. Bir kaç izleyicimde bu konuda soru yöneltmiş. Acaba islam’a göre plajlara girmenin hükmü nedir? Edepli giyinerek denize giremez miyiz diye sormuşlar.

Değerli kardeşlerim. Her Müslüman, dini olan İslam’ı, haram ve helal sınırları bilmek zorundadır. islam fıkhını biraz araştırma gayretinde olursak, bu sorulara kendimiz de cevap bulabiliriz. Bunun için ille de Hoca olmamız gerekmez.

Kadın erkek karışık plajlarda denize girilebilir mi? Haşemayla girilir mi? Sadece kadınların olduğu bir yerde denize girmek caiz midir? Bu sorulara net cevaplar için, öncelikle kadının kadına avreti, erkeğin erkeğe avreti nedir öğrenmek zorundayız.

Detaylara girmeden, genel kaide şudur ki: Kadın el ve yüzü (buraların bile incelikleri var) haricinde hiç bir yerini yabancı bir erkeğe gösteremez. Erkeğin erkeğe ve kadının kadına avret yeri göbek ve diz kapağı arasıdır. Bir kadın, diğer bir kadının göbek ve diz arasına, sırtına bakamaz, bu kısımları başka kadınlara da gösteremez. Bir erkek de, diğer bir erkeğin göbek ve diz kapağı arasına zaruret (Hastalık durumu, bakanın doktor olması vb.) dışında bakamaz ve kendisi de gösteremez.

Haram ve helal belli olduktan sonra, Müslüman bir kişi nasıl olur da, rahatlıkla insanların çırılçıplak dolaştığı plajlara, deniz kenarlarına gidebilir? Kendisi uygun bir kıyafet bile giyse, o gibi yerlerde gözleri korumak mümkün değildir.

Sokağa çıktığımızda bile, haram görüntülerden gözlerimizi korumanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Sağlık gibi bir zaruret olmadığı sürece, hamam ve kaplıcalar dahi bir Müslümana uygun değil.

Deniz, güneş, yüzmek çok faydalı diyenler olacaktır. Doğrudur. Fakat güneş ışığından faydalanmak için ille de güneşin altına yatmak gerekmez. Vücudun bir bölümünün güneşi görmesi veya günlük aktiviteler esnasında aldığımız güneş ışığı yeterlidir.

Avustralya’nın Oueensland Üniversitesi profesörlerinden Dr. Donald Robertson bu mevzuda şunları söylemektedir:
“Güneş ışınları hemen hemen bütün deri kanserlerinin başlıca sebebidir. Bu ışınlar cildin erken ihtiyarlamasına da sebeb olurlar. Bunun neticesi olarak da, güneşte çok kalan 30 yaşındaki bir gencin cildi, 40 – 50 yaşındaki bir insanın cildi gibi görülür. “

Güneşi görür görmez kendini denize atan ünlülerin, ciltlerinin ne hale geldiğini hepimiz biliyoruz.

Artık İslami kesimin bile denize girmeyi, güneşlenmeyi olmazsa olmazlardan gördüğü, tatil için İslami(!) otel ve plajları kolladığı bir zamanda, maalesef Allah için vazgeçmek sözü oldukça afâki ve eskimiş bir ifade gibi kalıyor.

Sadece başın açık olması bile, bir ayetin ihlali iken, yarı çıplak bir bedenle, yabancı bir erkeğin yanında dolaşmak, beraber denize girmek İslam ahlakının neresine sığar?

Tek maaşla imkanı yok geçinemeyiz diyenlerden pek çok kişinin, tatil beldelerine gitmek için ciddi meblağlar harcadığını biliyoruz. On bir ay emek verip toparladığı parayı,  iki haftalık lüks tatilde, muhafazakar otellerde tüketen, kendisi haşema giyip bikinili kadınların içinde rahatlıkla keyif süren müslüman(!) erkek ve kadınlara Nur suresi:30 ve 31. ayetleri hatırlatırım.

İmtihan için geldiğimiz şu dünyada, deniz keyfinden mahrum olsak ne kaybederiz? İlle de tatil yapmak istiyorsak, akraba ziyaretleri, tertemiz kırlar, yaylalar da keyfe kâfidir. Henüz günahsız olan yavrularımızı plajlara götürüp, onları çirkin görüntülere maruz bırakmanın da vebali büyük olacaktır.

“Ey inananlar! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu, yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyunuz” (Tahrim: 6)

Tatili boş kalmak, tembellik etmek olarak algılıyorsak, bilelim ki, Müslümanın boş vakti yoktur. O bir hayırlı işten yoruldu mu, başka bir hayırlı işe geçerek dinlenir. Ve yaptığı işlerde sadece Allah’ın rızasını gözetir. Tıpkı Allah subhanehu ve tealanın ayetlerde belirtildiği gibi:

Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul. Yalnız Rabbine yönel. (İnşirah: 7 ve 8. ayetler)

Cahide Sultan

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Züleyha Mutlu says:

  Allah razı olsun sizden

 2. zturkan says:

  Yine çok güzel bir yazı yazmışsınız

 3. sumeyye says:

  Kimsenin olmadigi sahiller var orada hasemayla girmenin ne mahsuru war. Ayrica sirt haram degil kadinlar arasinda iyi arastirin bence iki gorus var ve cogunlugun kabul ettiginde gobek ve diz kapagi arasi awret sadece.

 4. Zahide* says:

  Güzel bir kendine gelme yazısı olmuş.
  Ancak deniz imkansız değil. Kimsenin girmediği, insanların birbirine göremeyecek kadar uzak kıyılar da var. Harama girmeden de denize girilebilir. Bir koy düşünün, kimseler yok.
  😊

  1. Zahide* says:

   Tabi kıyafet tesettürlü, ve kendi ailenizle…
   Google earth uydudan heryeri görüyor, dağ başı bile tesettür gerek…

 5. gülaykahvekeyfi says:

  hiç deniz tatiline gitmiyorum ,gitmek için de fırsat yaratmıyorum üstelik de iyi yüzerim

 6. Gülay Gülo says:

  Bu kadarmi güzel anlatılır….
  Allah Razı olsun Sizden….
  Allah Hayırlı Saglikli Sihhatli Uzun Ömürler Versin Size…

 7. tatil yazınız için teşekkürler

 8. ummu Hamza says:

  Kim olmak istiyoruz? Hayat devam ederken zaman akarken, bu denizde bir damlayken kim olmak istiyoruz?Yaptigin ,yapacagin, yapman gerekenler, yapmaman gerekenler belli ve iradeyle seçilirken kim olmak istiyoruz?Etrafında şerli,hayırlı, zararlı ,zarar sız diye taninma fırsatı varken kim olmak istiyoruz? Yok olup gidecegimiz dunyada az bir zaman hatirlatma imkanimiz varken kim olmak istiyoruz? En mühimi tüm bunlar kayıt altına alinirken ve birgün hiç şüphesiz bir gun elimize sunulup karsimiza çıkacak iken KİM olmak istiyoruz?

 9. esra macit says:

  Allah razi olsun sizden cahide abla bende siziñ sessiz takipçilerinizdenim yazilarinız çok güzel bendesize katılıyirum bu konuda verdiğiniz tariflerinizde çok güzel takip ediyorum .

 10. Gülnihal says:

  Yorum yazamıyorum ama sürekli takipdeyim .Kitabı da sabırsızlıkla bekliyorum .Çok yerinde bir yazı olmuş .Artık tatil denince deniz kıyısından ve lüks otellerden başka birşey anlaşılmaz oldu hatta gitmeyenlere küçümsenerek bakılıyor.Ama Allah için vazgeçmek cümlesi yeter de artar herşeye.

 11. Doğru söze ne denir ❕❔ 👋

 12. Durmuş Ali says:

  Allah razı olsun

 13. Cahide ablam lütfen yazın böyle ara ara hiç bırakmayın sizi uzun zamandır takip ediyorum instagram da da burda da sessiz takipçilerinizdenim sizinle bi nokta dışında hep aynı şeyleri düşünüyoruz çünkü zaten bunlar Rabbimizin emirleri farklı düşünmekten de Allah muhafaza eylesin bizi bugün yine sizden bir mektup geldi ve dedim ki gam zamanı bu yazının ben yazdıklarınızı hayırhah bir ablamdan mektup gibi okuyorum etrafımda sizin ara araçok eleştirdiğiniz hayırhah ablalarım yine var hatta bende onlardan biriyim ama sahabeler Arasında bile fikir ayrılıkları olmuş biz kimiz ki sizi yazılarınızı tariflerinizi çok ama çok seviyorum size duacıyım yazmayı bırakmayın lütfen

 14. Katılıyorum bütün söylediklerinize Cahide hanım ayrıca tarifleriniz için çok teşekkür ederim denediğim herşey mükemmel oldu

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: