Doğal Güneş Kremi

Haliniz Ne olur?

Şu hadisi okuyalım ve içinde bulunduğumuz hali düşünelim. Hadiste anlatılanlardan çok mu farklıyız? İyiliği emreden insanları susturmaya gayret eden insanlar, kötülüğü tavsiye edenleri göklere çıkarıyor.

Kadınlar azgın, gençler günah, zina bataklığında… Ne olacak halimiz kardeşlerim? Ne olacak İslam’a karşı bu arsız bu umursamaz halimiz?


Rasûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- birgün:

-Gençlerinizin fıska düştüğü, kadınlarınızın azdığı zaman haliniz ne olur?” diye sormuştu. (Yanındakiler hayretle):

“-Ey Allah’ın Rasûlü, yani böyle bir hal mi gelecek?” dediler.

“-Evet, hatta daha beteri!” buyurdu ve devam etti:

“-Emr-i bi’l-ma’rufta bulunmadığınız, nehy-i ani’l-münker yapmadığınız vakit haliniz ne olur?” diye sordu. (Yanındakiler hayretle:)

“-Yani bu olacak mı?” dediler.

“-Evet, hatta daha beteri!” buyurdular ve sormaya devam ettiler:

-Münkeri emredip, ma’rufu yasakladığınız zaman haliniz ne olur?” (Yanında bulunanlar iyice hayrete düşerek):

“-Ey Allah’ın Rasûlü! Bu mutlaka olacak mı?” dediler.

“-Evet, hatta daha beteri!” buyurdular ve devam ettiler:

“-Ma’rufu münker, münkeri de ma’ruf addettiğiniz zaman haliniz ne olur?” (yanindeki Ashab:)

“-Ey Allah’ın Rasûlü! Bu mutlaka olacak mı?” diye sordular.

“-Evet, olacak!” buyurdular.” (Heysemi, Mecma’u’z-Zevaid, VII, 281)

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. yeni katilimci says:

  Harika bir sohbet meclisi kurulmus bilenlerle oturmak bilenlerle arkadas olmak herkese nasip olsun ins

 2. DELİ Mİ ? VELİ Mİ?

  Delinin biri camiye girer, belli ki namaz kılacak.
  Ama oturmaz, meraklı ve şaşkın gözlerle etrafı süzer-dolanır..

  Bir oraya, bir buraya her köşeye dikkatlice bakar ve hızla çıkar gider..

  Az sonra sırtında bağlanmış odunlarla tekrar gelir camiye ve tam namaza başlamak üzere olan cemaatle birlikte saf tutar.. Ama sırtındaki odunlarla güç bela bitirir namazını.

  Eğilip kalktıkça yere düşen odunlar, çıkardığı ses vs. derken, tabii cemaat de rahatsız olmuştur bu durumdan..Nihayet biter namaz, bitmesine ama her kafadan bir ses çıkar..Herkes kıpırdanmaya, adama söylenmeye başlamıştır bile..İmama kadar ulaşır sesler, hafiften tartışmalar..

  İmam aynı mahalleden, bilir az çok garibin halini, şefkatle yaklaşır meczubun yanına ve der ki:

  “Oğlum böyle namaz mı olur, sırtında odunlarla, sen ne yaptın?

  Hem kendini hem de çevreni rahatsız ettin bak, bir daha namaz kılmaya yüksüz gel olur mu?”

  Bunu duyan meczub melül-mahzun, ama manalı bir bakışla sorar

  “Âdetiniz böyle değil mi?”

  “Ne âdeti?!” der Hoca..

  Cemaat da toplanmış, merak ve şaşkınlıkla olayı izlemektedir o sıra..

  Der ki meczub bu kez:

  “Hocam ben namaz kılmak için girdim camiye, şöyle kendime uygun bir yer ararken içeridekilere baktım, gördüm ki herkesin sırtında bir şeyler var. Zannettim ki adet böyledir, ben de şu odunları yüklendim geldim işte, neden kızıyorsun? Kızacaksan herkese kız, tek bana değil!

  Hoca şaşırır: “Benim sırtımda da mı var?” der..

  “Evet” der meczub, “Hepinizin sırtı yüklü!”..

  Cemaatte ise hafiften “deli işte!” manasına, bıyık altından gülüşmeler başlamıştır..

  Meczub bu kez öne atılır ve tek tek cemaati işaret ederek, saf bir çocukça, heyecanla bağırır:

  “Bak bunun sırtında mavi gözlü bir çocuk, bunda kocaman bir elma ağacı vardı..

  Bunda kırık bir kapı, bunda bir tencere yemek, bunda kızarmış tavuk, şunun sırtında yeşil gözlü esmer bir hatun, bununkinde de yaşlı annesi vardı!..”

  Sonra iki elini yanlarına salar başını sallar ve umutsuzca;

  “ Boş yok, boş yok hiç!..diye tekrarlar.

  O böyle söyleyince, herkes dehşet içinde şaşkınlıkla birbirinin yüzüne bakar!

  Aynen doğrudur dedikleri çünkü;

  Kimi doğacak çocuğunu düşünüyordur namazda, kimi bahçesindeki meyve ağaçlarını, biri onaracağı kapıyı, diğeri lokantasında pişireceği yemeği.. Biri açtır aklında yiyeceği tavuk, birinin sırtında sevdiği kadın, diğerinde de bakıma muhtaç annesi vardır.

  “Peki söyle bakalım bende ne vardı?” der, bu kez endişeyle Hoca..

  O da der ki:

  “Zaten en çok da sana şaştım hoca! Sırtında kocaman bir inek vardı!

  Meğerse efendim, hocanın ineği hastaymış, “öldü mü ölecek mi?” diye düşünürmüş namazda…

  “Harâbât ehlini hor görme sakın, defineye mâlik viraneler var.” Bildirince bildiren, yüreği olan görüyor elbet..

 3. ummu omer says:

  Ayni kaynaklari okuyor , ayni sozleri soyluyor , ayni seyleri dusunuyoruz. Adeta ayni tornadan cikmis gibi…sizi gercek alemde tanidigima eminim:)

 4. Zahide* says:

  Allah muhafaza etsin ümmeti muhammedi gizli ve aşikar fitnelerden. Peki öyle zamanda biz ne yapmalıyız: tavsiye en doğru yerden:

  “(Ahir zamanda) cehennem kapılarına davet eden davetçiler olacak, kim onlara icabet ederse onu cehenneme atarlar.” Dedim ki : “Ya Resulallah onları bize tavsif et.” Buyurdular ki “onlar öyle kimselerdir ki, (cildleri) bizim cildimizdendir ve bizim dilimizle konuşurlar.” Ben “Ya Resulallah! Ben buna erişirsem bana (o zamanda) ne yapmamı emredersin.” “Müslümanların imamına ve cemaatine yapış. Eğer müslümanların bir cemaatı ve imamı yoksa bütün fırkalardan uzaklaş, (açlıktan) bir ağacın kökünü ısırma derecesine gelsen bile (onların içine girme.) ölüm gelinceye kadar böyle devam et.” kenz : 11-30822 , k.tis’a : ibni mace; fiten-3969

  İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki ümmetimin o zamanki ihtilafında sünnetime sarılan kıvılcımları avuçlayan gibi olacak. (Ramuz.. 6239)

  İsrail oğullarının başına ne geldi ise, hepsi karış karış Ümmetiminde başına gelecek. Hatta onlardan biri aleni olarak annesiyle zina etse ümmetimden de bunu yapan olacak. İsrail oğulları 72 millete ayrıldı. Ümmetim ise 73 millete (fırkaya) ayrılacak. Onlardan Bir millet (cemaat) hariç hepsi cehennemlikdir.” “Ey Allahın Resulü o (kurtulacak olan fırka) hangisidir?” diye sordular. O da “Benim ve ashabımın yolunda olanlar ” buyurdu. (m.z.1.47).

  Ümmetimden 1 taife devamlı olarak Allahın emrini ifa edecek. Onlara oyun oynayanların oyunları bir zarar vermeyecek, onlara muhalif olanda bir şey yapamayacak. Allahın emri (kıyamet) gelinceye kadar onlar insanlara galib olacaklar.(Ramuz. 5869)

  “İlerde bir takım fitneler olacak. O fitne zamanında oturan ayakda durandan, ayakda duran yürüyenden, yürüyen koşandan hayırlıdır. Her kim fitne vukuunda muttali’ olup onu görmeğe çalışırsa içine düşer. Her kim o fitne zamanında iltica edecek veya sığınacak bir yer bulursa hemen sığınsın.” (Buhari)

  Kısaca: Kuran ve sünnete sarılmak, ilim öğrenmek, fitne ve fitne yerlerinden uzak durmak, kuran ve sünnet etrafında birleşmek, toplanmak, cemaatleşmek, emri bilmaruf nehyi anil münkerde bulunmak.

  1. Zahide* says:

   Bir de ahir zamanın ve deccalin şerrinden ihlas suresini daha çok okuyarak ve kehf suresini okuyarak muhafaza olunacağı bildirilmiş.

   Ebû’d-Derdâ radiyallahü anh bildirmiştir: Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdu ki: “Her kim Kehf Sûresinin başından üç âyet okursa deccâl fitnesinden korunur.”1

   Ebû’d-Derdâ radiyallahü anhın bir diğer rivâyetini de Müslim kaydetmiştir: Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdu ki: “Her kim Kehf Sûresinin başından on âyeti ezber ederse deccâlin fitnesinden korunmuş olur.”2

   Bu hadis, sıhhatli ve güvenilir ölçülere sahip Kütüb-ü Sitte hadislerindendir. Hem Müslim’de, hem Tirmizî’de yer alır. Tirmizî bu hadisi zikrettikten sonra: “Bu hadis, hasen-sahihtir” notunu düşmüştür. O halde, bu hadisin sıhhatinden şüphemiz yoktur.

   Hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm Müslümanlara âhir zamanın büyük fitnesinden olan deccâlden korunma yollarından birini gösteriyor. Bu yol duâ yoludur. Dehşetli bir fitneden Allah’a sığınma yoludur. Allah’ın himâyesini ve korumasını talep etme yoludur.

   Demek bu duâyı yapan, yani Kehf Sûresinin başından on âyet ezberleyen veya en azından üç âyet okuyan kimse, deccâlin fitnesinden Allah’ın himâyesine, deccâlin dalâletinden Allah’ın hidâyetine, deccâlin aldatıcı hevesâtından ve dayanılmaz desîselerinden Allah’ın doğru rehberine ve hak kılavuzuna Allah’ın izniyle sığınabilecektir.

 5. Selamünaleyküm Cahide abla.bugün bu soruyu burada okumak bile kendim,milletim ve tüm din kardeşlerim adına umut verici diye düşünüyorum.RABBİM senin gibi düşünenleri eksik etmesin.Allaha emanet 👋

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: