Beş Şey Vardır ki…

Hadis-i şerifi okuyunca, içinde yaşadığımız toplumun Müminler için ne kadar ağır bir imtihan olduğunu düşündüm. Hakkında uyarıldığımız tüm fitneler vuku bulmuş… Bu fitnelerden Allah’a sığınırız…

Abdullah ibn-i Ömer -radıyallâhu anh- tarafından rivayet edilmiştir.

Rasûlullâh –sallâllâhu aleyhi ve elem- bize yönelerek şöyle buyurdu:

Ey Muhacirler cemâati!

Beş şey vardır ki, onlarla mübtelâ olacağınız zaman Ben sizlerin o şeylere erişmenizden Allâh’a sığınırım. Onlar şunlardır:

1- Bir milletin içinde zina, fuhuş ortaya çıkıp nihayet o millet bu suçu alenî olarak işlediğinde, mutlaka içlerinde taun hastalığı ve onlardan önce gelip-geçmiş milletlerde vuku bulmamış hastalıklar yayılır. 

2- Ölçü ve tartıyı eksik yapan her millet mutlaka kıtlık, geçim sıkıntısı ve başlarındaki hükümdarların zulmü ile cezalandırılırlar.

3- Mallarının zekâtını vermekten kaçan her millet mutlaka yağmurdan menedilir (kuraklık cezası ile cezalandırılır) ve hayvanları olmasa (Allâh hayvanlara acımasa) onlara yağmur yağdırmaz.

4- Allâh’ın ahdini (emirlerini) ve Rasûlün sünnetini terk eden her milletin başına mutlaka Allâh kendilerinden olmayan düşmanı musallat eder ve düşman o milletin elindeki-avucundakilerin bir kısmını alır.

5- İmamları (yâni devlet adamları) Allâh’ın Kitabı ile amel etmeyip Allâh’ın indirdiği hükümlerden işlerine geleni seçtikçe Allâh onların hesabını kendi aralarında görür.” (İbn-i Mâce, Fiten, 22)

Genel kategorisinde yayınlandı. Etiketler: . 4 Comments »

4 Yanıt to “Beş Şey Vardır ki…”

 1. Belgin Says:

  Cezakallahu hayran Cahidem💐💐💐
  Hz. Enes(r.a.) anlatıyor; Resulullah(a.s.m) şöyle buyurdu:“İnsanların üzerine öyle bir zaman gelecek ki dininin gereklerini yerine getirme konusunda sabırlı/dirençli davranıp müslümanca yaşayan kimse avucunda ateş tutan kimse gibi olacaktır.”(Tirmizî, Fiten,73; Ebu Davud, Melahim,17).
  Rabbim imanlı yaşamayı ve ölmeyi hepimize nasip etsin âmin.

 2. busra Says:

  Cahide hanim Allah sizden razı olsun benim söyleyeceklerimi söyleyen bir çok kişi olmuş ama benim duygularim da farklı değil yemek yapma konusunda kendisine hala güveni olmayan biri olsam da bu güne kadar sizin tariflerinizden yapıpta beni yaniltan hicbir tarifiniz olmadi ve hep begeni topladı yiyenler tarafından sizi görmeden dua edenlerdenim Allah her konuda yardımcınız olsun ellerinizden öpüyorum.. Ve bu tarifede ayrı bir hayranligim oldu çünkü benim canım babam böyle şeyleri pek arayan seven biri olmamasına rağmen bana hususi bu kurabiyeyi yapmam için telefon açtı çok mutluyum .. Allah in guzellikleri sizinle olsun sizi seviyorum…

 3. Zahide* Says:

  Allah ömrümüz boyunca sırat-ı müstekımden ayırmasın, amin.

  Eğer karma eğitim istemiyorsanız, 147 MEB in halka açık hattına bildirin mutlaka,bu talepler ve çoğunluk elbet bişeyleri değiştirir.
  Karma eğitim ve zararları Cahidemin konusu, oraya ben karışmayayım.

  Zararlarını yabancı milletler dahi anladı ki amerikada kız erkek ayrı olan okul sayısı 400 lerde diye okuyalı belki beş sene oluyor.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: