Doğal Güneş Kremi

Hepsi Peygamberimiz İçin (mi?)!

sevginin-tezahuruBu sıra herkes Peygamber sevdalısı. Kime rastlasanız kutlu doğum hazırlıkları yapıyor. Sosyal paylaşım platformlarında üzerine mum dikilmiş pastalar, Peygamberimiz için üflenmeye hazırlanıyor. “Doğum günün kutlu olsun efendim” yazılı, ışıltılı kartlar beğenilere sunuluyor. Hepsi Efendimiz için!

Peygamberimizi seven 1 milyon kişi arıyoruz. Haydi sayfamıza gelin. Peygamberini seven salavat kampanyamıza dahil olsun. Bu yıl en çok biz salavat çekelim!
Güllü yasinler, gül kokulu tesbihler, takkeler, güllü lokumları unutmayalım. Zikir matiğin var mıydı senin? Şiirleri kim okuyacak? Kim daha duygusal okuyabilirse o okusun! Peygamberin nasıl hasırlarda yattığını, karnına nasıl taş bağladığını, evine günlerce tek lokma girmediğini anlatır, sonra 7 katlı gül kokulu ihtişamlı pastayı konuklara dağıtırız! Hepsi Efendimiz için!

Saçları yapılı, makyajlı bayan, “Seni seviyoruz efendim” temalı bir pano hazırlıyor. Müzik hocamız kutlu doğum konseri için öğrencileri sıkı çalıştırıyor. Konser için kıyafetler özel seçildi. Hem de en pahalısından! Koroda kızlar önde, erkekler arkada olsun. Salavatı orkestra eşliğinde, sağa sola sallanarak hep beraber söyleyelim. Kızlı erkekli, huşu içinde! Bunların hepsi Efendimiz için!

Mevleviler gecede mutlaka olmalı. Bayan mevleviler unutulmamalı. Dönüp dönüp durmalı. Ney sesleri inlemeli salonlar. Mevlitler okunmalı. Sosyetik hanımlar, mevlidan’ın yanık sesiyle ağlamalı. Sonra yumuşak sesli meşhur bir hoca çıkıp, fon müziği eşliğinde Peygamberin hayatından kesitler sunmalı. Nasıl sinirleri alınmış, hoşgörü peygamberi olduğu anlatılmalı. Savaşları, cihadı, kafirlere olan şiddeti, öfkesi asla konuşulmamalı. Aman konuklar rahatsız olmasın. Sular sabuna dokunmasın. Hepsi Peygamberimiz için!


Şaka mı bunlar, şaka mı söyleyin? Peygamberin razı olmadığı işlerle mi sevginizi gösteriyorsunuz O’na? Peygamberin getirdiği mesaja aykırı yaşantılarınızla mı, vefa gösterisinde bulunuyorsunuz? Sahi siz hangi peygambere inanıyorsunuz? Bu yapılanlar hangi dine ait uygulamalar? Zira benim tanıdığım, inandığım Peygamber Aleyhisselam anılmak değil, anlaşılmak istedi.

Efendimiz diyor ama O’nun verdiğini almıyor, bırak dediğini bırakmıyorsunuz.

Efendimiz diyor ama “…kırmak için gönderildim” dediği çalgı aletleriyle şarkılar söyleyip güya O’nu anıyorsunuz!

Efendimiz diyor ama, “Onlara benzemeyin” dediği hristiyanların adetiyle Peygamberin doğum gününü kutluyor, mum üflüyorsunuz!

Peygamberin doğum gününü kutladıktan sonra, nasıl olacak ta çocuğunuza doğum günü kutlamanın İslam’a ait bir uygulama olmadığını, hristiyan adeti olduğunu anlatacaksınız? Efendimiz diyenlerin pek çoğu, kutlu doğum etkinliklerini kaçırmazken, O’nun en çok önem verdiği namazı kılmıyor veya sabah namazına kalkmıyor. Ya da namazın kötülüklerden alıkoyan özelliğinden fersah fersah uzaklar. İffet ve hayayı öğütlediği kadınlar tesettürün ruhundan uzaklar…

“Hristiyanların Meryem oğlu İsa’ya yaptıkları gibi, beni aşırı şekilde övmeyin! Ben ancak Allah’ın kuluyum…” diyen Peygamberin övülmeye anılmaya değil, anlaşılmaya ihtiyacı var. Madem bu kutlamaları bırakamazsınız, o halde bırakın bu gecelerde insan üstü, herkese mavi boncuk dağıtan bir Peygamber anlatmayı. Hikaye anlatmayı bırakın. O sallallahu aleyhi ve sellem nasıl yaşamıştı, hangi mesajları getirmişti, neyin savaşını vermişti, davası neydi onu anlatın. Sadece bir hafta değil, her gün her fırsatta anlatın.

Faizli kredilerle ev, araba almayı Rasulullah Aleyhisselam kabul eder miydi? Zekat vermeyen, namaz kılmayan bir adamı Müslüman sayar mıydı?  

Bir kadının açılıp saçılıp, tesettürü umursamayıp sokaklarda gezmesini, erkeklerle tokalaşmasını, şakalaşmasını hoş karşılar mıydı?Karısını kızını açık saçık gezdiren erkeklere “Deyyus” demez miydi?

10 yaşına gelmiş çocuklara hala namazın öğretilmemiş oluşunu, genç erkek ve kızların yan yana sıralarda ders çalışmalarını hoşgörür müydü?

Allah’ın kanunlarının umursanmadığı, beşeri kanunlarla idare edilen bir yönetim şeklini kabul eder miydi?

Dinleyenleri buz gibi edecek bu hakikatleri de haykırın yüreğiniz yeterse!

Yanıbaşımızda oluk oluk Müslüman kanı akarken, sazlı cümbüşlü anılmaya razı olur muydu?

Hayatında Peygamberden tek bir iz bulunmayanlar, Peygamberin doğum gününü kutluyorlar. Yıllardır kutlanan bu haftalar nedense toplumun gün be gün bozulmasına engel olamıyor. Topluma her fırsatta içi boşaltılmış, kutlamalara indirgenmiş bir din servis ediliyor. Belli günlerde hatırla, ama sadece hatırla! sonra yine bildiğini okumaya devam et…


Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Sözlerin en doğrusu Allah’ın Kitabıdır, yolların en hayırlısı Muhammed’in yoludur. İşlerin en şerlisi sonradan dine sokulmuş olanlardır. Dine sonradan sokulan her şey bid’attır, her bid’at dalalettir ve her dalalet ateştedir.” Müslim 867, Nesei 3/188

Rasulullah Aleyhisselam’ın tavsiye etmediğini, ashabının, tabi’in ve müctehid imamların yapmadığını yapıp, bunu yaymaya çalışmak olsa olsa bir hadsizlik olur.  Din adına yapmamız gereken her şey  bize Kur’an ve sünnet’le beraber öğretildi. Bu  dinin yeniliklere, bidatlere ihtiyacı yok.

“Biz bu günlerde daha çok kur’an okuyor, salavat çekiyoruz” diyenler için şunu söyleyebiliriz: Peygamberimiz bize nasıl yatacağımızdan, nasıl tırnak keseceğimize kadar her şeyi öğretmiş, hiç bir şeyi eksik bırakmamıştır. Farzların tamamını yerine getirdikten sonra, eğer daha fazla ibadet etmek, sevabınızı artırmak isterseniz, Rasulullah aleyhisselam’ın sünnetinde yer alan ibadetleri yapabilirsiniz. Kuşluk namazı, gece namazı kılabilir, pazartesi ve perşembe oruçlarını tutabilirsiniz. Sabah ve akşam zikirlerini yapabilirsiniz. Çeşitli zamanlarda yapılacak zikirleri öğrenip okuyabilirsiniz. Bunları yapan bir insanın özel kutlamalara hiç ihtiyacı kalmaz.  

(Resûlüm! ) De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir. (Âli İmran: 31)

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Esselamu Aleykum Cahide hanim. Emin olmak icin bisey sorabilirmiyim? Simdi salavat zincirleri var herkese 5000, 10000 neyse dagitiliyor bir hedefe ulasmak icin. Buna katilmak yanlis olur mu? Allah rizasi icin yaptiktan sonra bi’dat sayilirmi?

  1. Sen istediğin kadar salavat çekebilirsin Handan. Fakat salavat zinciri diye bir şeyi sahabe bilmiyordu ve yapmadı.

 2. gülsüm says:

  İmamhatipte çalışan bir öğretmenim ve yaşadığım tezatlıkları anlatmak bir gün sürer. Dizini bile geçmeyen tunuikle pantolonlu namaz kalanlar ,yine kısa tunikle pantolonlu gezenler ,sesi ve kahakası aşırı olanlar , laf taşıyanlar… Ama en kahrolduğum meclis kandili bir günle anıldı ama kutlu doğum dönem başından beri planlanıyor. Hristiyan lara benzememek için hicri takvimi oluşturan Peygamberimiz miladi takvime göre doğumunun kullanmasından nasıl razı olsun? Kutlu doğum saçmalığının en büyük çıkmazı budur bence , biz tüm ibaderlerimizi hicri takvime göre yapmalıyız . Rabbim kalelerini açsın inşallah. Bir de karısını açık gezdiren koca ile ilgili sonuna kadar katılıyorum . Örtünmüyorum ama imanlıyım diyenler de kuran ı kerim de açıkça yazılan bir ayete iman etmemiş demektir. Ayrıca müslüman bir bayan bunu uygulamada gösteremezse ne anlamı kalır?

 3. selamün aleykum cahide abla bugün sohbetimız vardı. Tamda konunuzla ilgili. Sevgili peygamberimiz sav in güzel ahlaki idi ve sizin yazınızı da sonunda okudum çok iyi anlaşılır oldu. Allah razı olsun. Bir daha ki sohbetimız meal tefsir inşallah. Sizin yazılarızdan sohbetimız için faydalanmak istiyorum.

 4. Allah sonsuz şekilde razı olsun, Cahidə ablam. Muhteşemden de öte bir yazı. Bütün ama bütün yazılanlara katılıyorum. Dunyamızı çirkefe dönüşdüren insanların sayı, günü-gündən çoğalıyor. Maaalesef! Hele bu neresidir ki. Peygamber adından, olmayan günleri, Nevruz falan uydurup, zelalete dalıyorlar. İrad söylerken de, seni öyle susturuyorlar ki, böyle kalıyorsun. Allah ıslah etsin, ne diyelim. Musiqinin hatalı, yolverilməz olduğunu da vurgulamanız bir ayrı güzel oldu. Teşekkür ederim, güzel ablam.

 5. Nupelda says:

  Bu aralar beynimde dönüp duran soru; bu adeti ilk kim çıkardı ? Yanlışsa bu kadar alim,hoca,seyyid neden durdurmadı ?

 6. Zihnimde sizi “Saliha bir hanım” olarak canlandırmıştım ama “deyyus” kelimesini kullanabilecek bir kadın olduğunuzu gördüm ve içimde bir şeyler kırıldı. Yazılarınızın çoğunu okudum büyük kısmı çok güzel, çok doğru tespitler içeriyor. Fakat sanırım siz farkında değilsiniz lakin yazdıklarınızı okuyan bir insan için şu çok aşikar ki, kibirlisiniz. Sizi kırmak veya rencide etmek değil amacım, umarım bu kötü özelliğinizin farkına varır ve değiştirmek için çabalarsınız. Saygılar…

  1. Yazıda “deyyus” kelimesi geçtiği için mi kibirli olarak algılandım acaba? Bu hadis-i şerifin orijinalinde geçen bir kelimedir. Karısının, kızının yarı çıplak bir halde sokakta dolaşmasına, bikiniyle denize girmesine izin veren bir baba veya koca deyyus değilde nedir?

  2. ummu zeyneb says:

   Zaten sizin zihninizde canlandirmaniz onemli degil,allahin bilmesi yeterli,cahide hanim dogruyu soyledi,isim belirtmedi genel anlamda soyledi ve haklida,haya etmeden karisini kizini butun vucut hatlarini belli edecek sekilde yaninda dolastiran erkegin deyyustan baska ismi yok ki,

 7. zturkan says:

  Helva nefis görünüyor . rahmetli babannem de un helvasını sıvıyağ süt ve pekmez ile yapardı onun tarifine benzettim. Cahide hanımcım bu arada sizin dini bilgilerinize de çok güveniyor , inanıyorum bunu belirtmeden geçemiyeceğim. az malzeme ile ekonomik bir şekilde çok güzel yemekler tatlılar yapılabileceğini de bizlere gösterdiniz ayrıca bunun için de teşekkür ederim Allah razı olsun. Umarım kitap çıkınca siteyi ihmal etmezsiniz

 8. Selamün aleyküm Cahide ablacım,uzun zamandır yazılarınızı okuyor ve çalıştığım için de ara sıra güzel tariflerinizi yapmaya çalışıyorum.Yazılarınızı okuduktan sonra diğer arkadaşların fikirlerinden yararlanmak için alttaki yorumları okuyorum.Yalnız size ve yazılarınıza yapılan haksız yorumlara canım sıkılıyor ve üzülüyorum.Herkes sizinle aynı fikirde olmak zorunda değil ve beğenmiyorsada lütfen kendi kafa yapısına uygun siteleri takip etsinler çünkü olumsuz yorumlarıyla kötü bir enerji oluşturduklarını düşünüyorum.Sizi tanımasam da çok seviyorum,güzel paylaşımlarınız için ALLAH razı olsun.

 9. Yazınız temel çerçevede isabetli tespitler içeriyor fakat sizin çocuklarınız eğitim almıyor mu? Siz sanıyorum ev hanımısınız ama alışverişe yada hastaneyedemi gitmiyorsunuz yani hep evde mi duruyorsunuz ? Çalışma hayatında eskiden bizi başörtülü olmayanlar dışlıyordu şimdide başörtümüzle çalışıyoruz diye siz mi dışlıyorsunuz anlamıyorum.Doktor,mimar,akademisyen… hep baskaları olsun biz bakalım mı?

 10. Allah razi olsun sizden dogrulari yazdiginiz icin.Cok sevdigim arkadaslarima bu kutlamanin dogru olmadigini hatta iyi bisey yaptiklarini sanarken dine ve kendilerine zarari olabilecegini soyluyorum ama onlar yine bildiklerini yapiyorlar 🙁 Rabbim once baba sonra onlarada hidayet versin.
  bikac ay once bir arkadasim cuz verdi bana okumam icin.peygamberimize okuyoruz dedi tamam dedim.sonra dusundum mesaj attim bu kutlu dogum haftasi icinmi dedim oda evet demis.bende o haftaya ozel okumam sadece Allah rizasi icin peygamberimiz icin okurum dogum gunu icin okumam dedim.oda sen bilirsin hangi niyetle okursan dedi.okudum ama niyetim dogum gunune degildi.inshaAllah yanlis bisey yapmamisimdir 🙁

  Etrafimda o kadar cok farkli ulkelerden muslumanlar var ki hicbirinin kutlu dogum haftasi yaptigini duymadim ve gormedim.
  RABBIM hepimize hidayet versin.sirati mustakimden ayirmasin.
  wesselam

 11. Sevgili cahidecim doğru ve haklı bulduğum bir yazı olmuş emeğine sağlık bu arada sana bişey sormak istiyorum müslüman olmayan bir insana islamla şereflenmesi için dua etmek doğrumu onu sevmek ve üzülmek doğrumu…

  1. İslamla şereflenmesi için dua etmekten daha güzel ne olabilir Seldacığım. Ayrıca İslami yönleri zayıf olsa da insani yönlerini sevdiğimiz kişiler muhakkak vardır ve isteriz ki onlar da hidayete ersin. Kalpler Allah’ın elindedir…

   1. HeMen cevaplamışsın saol canım benim…

 12. Cezakallahu hayran Cahidem 🌺 MaşaAllah la guvvete illa billah bu kadar mı güzel anlatılırdı İnşaAllah yanlış yolsa olanların uyanmasına vesile olur bu yazın🌷🍃🌷🍃

  Enes hadisinde şöyle buyurulur:
  💥”İnsanlar üzerine bir dönem gelmiş olmasın ki, gelen dönem bir öncekisini aratmış olmasın, bir sonraki dönem bir öncekini aratacak şekilde daha kötü olacaktır. Bu, siz Rabbinize kavuşuncaya dek sürecektir.”
  Enes (r.a.) demiştir ki:
  💥”Bunu Nebimiz’den (s.a.v.) dinledim. Şer bu ümmette gittikçe artarak devam edecektir. Şirk ve bid’at kendini ilme nisbet edenlerin çoğunda, hatta kendini Öğretim ve eser vermeye adamış olanların içinde bile çok yaygın olacaktır.”
  📚(Aliyyu’l-Kari, Esrarı’l-Merfu’at: 269)

  Ey insanlar! Şüphesiz Allah’ın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Sakın çok aldatıcı (Şeytan) Allah hakkında sizi aldatmasın. ﴾Fatır 5﴿

  🌴🍃
  Sahabelerden sonra âbidlerin efendisi olan Uveys el-Karânî’den şöyle dediği nakledilmiştir:

  “İyiliği emretmek ve kötülüğü engellemek mü’mini dostlarından / arkadaşlarından eder. Onlara iyiliği emrederiz, onlar bizim şeref ve namusumuza dil uzatırlar ve bu konuda kendilerine fasıklardan yardımcılar da bulurlar. Hatta çok ağır suçlamalarda bulunurlar. Allah’a yemin olsun ki ben (yine de) onların içinde bu işin hakkını vermekten vazgeçmeyeceğim.”

  📚İmam Ebû İshak İbrahim bin Musa eş-Şâtıbî / el-İ’tisam, s.36

  1. Ayet ve hadislerle yapılmış güzel bir açıklama cezakallahu hayran ❤️

   1. Bilmukabele Seldam🌷🍃🌷🍃🌷🍃

 13. Bir tarif ararken sitenize baktım. Ben de elhamdürillah müslümanım namazımı 5 vakit kılıp orucumu tutuyorum (Allah inş. Kabül eder) Ama bu yazdıklarınızdan sonra hayretler içindeyim siz müslümanlığı nasıl yaşıyorsunuz kapalı kapılar ardında deşarj olmak için de bu siteye yazarak mı acaba? Çok çooook merak ediyorum… Müslüman bir bayan olarak günlerinizi nasıl geçirdiğinizi de bir yazınızda anlatın da bilmeyenler öğrensin… Yazımı yayınlamazsınız muhtemelen ama ben belki ne demek istediğimi anlarsınız diye yazdım… Bu arada tarifleriniz gayet güzel görünüyor bu konularla tariflerinizi farklı bloglardan paylaşırsanız daha çok tutulursunuz benden söylemesi

  1. Elhamdūrillah!!!

 14. gülaykahvekeyfi says:

  ALLAH senden razı olsun, doğruyu ,yanlıştan ayırmayı senin sayen de daha iyi öğrendim cennet komşum benim inşh.

  1. İnşaAllah Gülaycığım hepbirlikte kardeşim 🌷🌼🌷🌼

   1. gülaykahvekeyfi says:

    inş. hep birlikte belginciğim, kardeşim

    1. 🌹🍃🌼🍃🌹🍃🌼🍃🌹

 15. ben hakikaten ALLAH c.c. için PEYGAMBERLER a.r.n. MUHTEŞEM İSLAM İÇİN VE MUHTEŞEM KURAN-I AZİMÜŞŞAN için yazılarınızın hayranıyım.kusursuzlukta beklemiyorum fakat sizin gibi bi zihniyete sahip olan yapmasın bunu yapmasınki nefsim böyle küçük şeylerle aklımı bulandırmasın.cahide hanım ALLAHc.c. için seviyorum ben sizi

 16. Sanırım bundan daha güzel anlatılamazdı durumumuz.Kalemine yüreğine sağlık ablacım.Rabbim bizi kendine hayırlı kul Rasulullah ( SAV ) a hayırlı ümmet eylesin.Bu ümmeti bu cehalet uykusundan gazabıyla değil rahmetiyle uyandırsın inşaAllah…

  1. dnzgzlm says:

   Amin

 17. Diyecek söz yok ne diyelim hergun biraz daha uzaklastiriliyoruz ıslam dan hergün biraz daha boşaltılıyor ıslam kelimesinin içi… Islam nüfus cuzdanlarindan çıkıp bugünlerde bu tür uygulamalarla hayata tasiniyor (!) tesettursuz bir bayan namazini kılıp orucumu tutuyorum ve tabii kutlu doğum haftasıni kutluyorum deyip mu’mine bir hanimmis gibi dolanıyor ortalikta… Aff Allah’im aff ne olacak halimiz her an helak olmayı biraz daha hakediyoruz bu tür insanlar bid’atler yüzünden.. 🙁 Allah sonumuzu hayr eylesin bizleri ve soyumuzu sirat-i mustakim den ayirmasin, şeytana uydurup da ayağımızı kaydirmasin, cehennem cukuruna düşürmesin

  1. Mü’mine kelimesinin anlamı iman etmiş kadındır. Bir kadın tesettürsüzse bu onun “iman etmediği” anlamına gelmez. Lütfen kullandığımız kelimelere dikkat edelim. Ben de tesettürlüyüm, fakat açık bir kardeşimin imanını sorgulamak asla bana düşmez. Olsa olsa tesettürüne de riayet etmesi için dua ederim. Böyle birine sizin yaptığınız gibi buğzedilmez.

 18. çok net ve güzel bir yazı olmuş. Okuyup her bir cümlesine katılmamak mümkün değil.

 19. Bu sozlerin ustune daha ne söylenirki… rabbim razi olsun senden guzel bacım…

 20. Sizin görüşlerinize çoğunlukla katılmasam da bu yazınızın geneli kabulümdür. Ama aynı şeyi sizin de yaptığınızı düşünmeden de edemiyorum. Zira dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun açlıkla imtihan edildiği gunumuzde yemek sitesinde bu denli şaşalı yemekler paylaşmak -ki malzemeler çok da ucuz değil-; bir hurmayla iftar eden peygambere ne kadar yakışıyor bilemiyorum. Varın siz düşünün

  1. Ben bunları yazarken nefsimi temize çıkarmadım ki. Fikirlerime karşı olanlar hep aynı yerden vurmaya çalışıyor beni. Yaptığım işteki hatalarım için Rabbinden af diliyorum ama ben tarifleri din adına yapmıyorum.

   1. Eleştirdiğiniz insanlarında azımsanmayacak bir bölümü inanın ki din adına yaptıklarına inanıyorlar. O zaman önemli olan din adına yapmak değil dini olanı yapmak olmalı. Haksız mıyım?

   2. Üstelik sizi vurmak -sizin tabirinizle- gibi bir niyetim kesinlikle yok. Sadece din adına hassas olmaya çalışıyor; hassas olunmadı gerektiğini düşünüyorum.

    1. Cahide hanımın yemek tarifleri de pahalı malzemelerle yapılıyorsa pes doğrusu..Bizim sorunumuz da bu zaten,eleştirilen konu nefsimize dokunuyorsa hemen karşı tarafın eksiğini bulmaya çalışıyoruz.Halbuki aklı selimle düşünsek anlayacağız yazılanlarda doğruluk payı olduğunu..Tamam,bazıları ağır gelebilir bünyenize,ama yemek tarifleriyle vurmayın lütfen.Ki kendisi her zaman yemeklerde çeşit azlığına vurgu yapıyor.İsrafa kaçmadıktan sonra tarif vermenin nesi yanlış?Şunu unutmayın ki bir çok kişi bu siteye tarif almak için girmiş,ama çok şeyler öğrenmiştir.Tıka basa yemeğe alışıp,sağlığından ve dininden olana rastlamadım bu site yüzünden..

   3. Banu Abla says:

    Cahide’cim şimdi öğle namazını camide kıldım geldim bu yazını okudum.Teyzenin biri namazdan sonra yanıma geldi.Yavrum ben anlamıyorum niye hem mevlit kandilini hem kutlu doğumu kutluyoruz, ikisi aynı şey değil mi ve de. bu haftaya özel çok hatimlerimiz var cemaatce dedi.Teyze biz hristiyan mıyız neden doğum günü yapalım deyınce biz cahiliz kızım dedi.Din tamamlanmıştır biz birsey ekleyemeyiz dedim.Biz kitap okumuyoruz kızım dedi.Bu diyalog bana kocakarı imanını hatırlattı.Çok okumak ve anlatmak gerek.Tabii ki Kuran-ı kerimi ve sünneti.Hadi bu kadın yaşlı, gençler neden okuyup idrak etmez.Bildiklerimizden sorumluyuz değil mi?Rabbim hepimizi dogru amel edenlerden eylesin ve güzel dininin yardımcılarından kılsın.Amin

    1. Kocakarı imanı… İşte bunu seviyorum. Dualarına yürekten amin diyorum ablacığım. Allah razı olsun.

     1. Bu sayfa vesilesi ile okadar çok tevafuk yaşadımki ben. Mesela bugün bu yazıyı okuduktan sonra karşı bakkaldaki bayan beni yoldan çevirip ”Kutlu doğum için cüz dağıtıyoruz alırmısın?” dedi. Ben teşekür edip geri çevirince sebebini sordu. Bende eskiden benimde bilmediğimi yakın zamanda öğrendiğimi bu tür şeylerin dinimize sonradan sokulduğunu,peygemberin sahabenin yapmadığı şeylerin bizimde yapmamamız gerektiğini öğrendiğimi anlattım.Çok şaşırdı ve bir an düşündü aslında haklısın dedi.Ayak üstü bir konuşma oldu birazda burda yazılanlardan bahsettim , istersen İnternetten araştır dedim.buna emin ol sen vesile oldun.Bana nasıl yanlışlarımı gösterdiysen başkalarınada dolaylı yoldan vesile oluyorsun.Hem midemizi hem ruhumuzu doyurmaya devam et olurmu ablam..

      1. Elhamdulillah ben de yazılar için araştırma yaparken, yorum yapan sizlerden çok şey öğreniyorum. Cümlemizden Rabbimiz razı olsun inşaAllah.

       1. ummu Hamza says:

        Ben de senin bu yazilarindan kuvvet buluyorum okudukça ablacım, öyle guzel anlatmissin ki ekleyecek hicbir sey bulamadım. Bana da basladi mesajlar salavat zinciri, ucu sende bırakma vs, cevaben bunun sonradan cikma isler olduğunun fetvasinin linkini yolluyorum, bozulan engelleyen de oluyor boyle seylerde ama Belgin ablanin paylaşımi cok manidar, olsun bakalım. Olacak elbet.

        1. Cezakallahu hayran Bernam🌷🍃🌷MaşaAllah BarekAllah ne güzelliklere vesile olmuşsun🌼🍃🌼
         Âmiin Banu abla🌷Allah razı olsun🌼🍃🌼
         İnşaAllah can Cahidem🌹🍬🌹🍬🌹🍬
         Ummu Hamza kardeşim Rabbim ilmimizi arttırsın, ilmiyle de amel edenlerden eylesin cümlemizi de âmin 🌻 🌼 🌻 🌼

  2. Zerya hanım ben size katılmıyorum,şaşalı değil tarifler,malzemeleri iyice okursanız..Herkesin evinde bulunan malzemeler…Bir örnek verin madem;şu tarifin malzemeleri çok abartılı diye..Sunumu gerek çiçeklerle gerek kendi katkılarıyla öyle güzel yapıyor ki Cahidem sizin gibi düşünenlere çok şaşalı geliyor.Bu tariflerle ve paylaştığı hadis ve ayetlerle, dini yazılarıyla benim ve daha nice arkadaşların hayatına neler kattığını bir bilseniz…

   1. Gülay Gülo says:

    Allah Razı Olsun Cahide Hanım,Allah Hayırlı Uzun ömürler versin…Bu kadar önemli ve guzel bilgileri bizimle paylaştığınız icin..
    Hem yemek tarifleri hem
    Dini bilgiler bilmediğimiz ne kadar cok şey var…
    Hepsi de bukadarmi guzel anlatılır….Allah Razı Olsun…

   2. Banu Abla says:

    Belgin Hanım bana da dua etmişsiniz ALLAH sizden de razı olsun.Paylaşımlarınızı okuyorum ben de.Bir de sizin browni kekinizi yapıyorum çok harika oluyor, defterime de adınızla kaydettim zaten.Cahide’yi ve sizleri ALLAH için seviyorum.Siz yutdışındasınız diye biliyorum. Rabbim hepinize yardım etsin.Ben de Amerikada yaşadım biliyorum gurbeti.Rahman bizleri cennetinde annelerimizle buluştursun.Amin

    1. Âmiin ecmain Banu abla🌹Sizin de ellerinize sağlık,afiyet şifa olsun.Evet gurbetlik zor((Elhamdulillah Cahidem ve sizler varsınız.Ben de Allah için hepinizi çooook seviyorum 🌻💐🌻💐dualarına âmiin Banu ablam🌷🌼🌷🌼🌷🌼

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: