Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

CAHİLİYE DEVRİNDE BULUNMAYAN BİR AHLAK

Sokak röportajları çok ilgimi çeker. Bir konuda insanların ne düşündüklerini, nasıl tepki verdiklerini merak ederim. Ülkemizde yapılan bir sokak röportajında, özellikle gençlere “Bekaret sizce önemli mi?” diye soruyorlar. Çok ürkütücü bir şekilde çoğu bunun bir önemi olmadığını, önemli olanın karşılıklı rıza olduğunu söylediler. İşte toplumun geldiği çürümüş hal…

Dr. İyad Kuneybi’de ahlaksızlığın normalleşmesi konusunda kısa ama çok yararlı bir anlatımda bulunmuş. Allah O’ndan razı olsun.

CAHİLİYE DEVRİNDE BULUNMAYAN BİR AHLAK

Bir gün yeğenim şöyle demişti: “Tanıdığım bir grup genç karma yüzme havuzuna gitmek için düzenlemede bulunuyorlardı. Onlara Allahu teâlâ’yı hatırlattım ve onurunu harekete geçirmek için onlardan birisine şöyle dedim: “Kız kardeşinin erkeklerle birlikte yüzmesine razı olur musun?” O da şöyle dedi: “Normal, aslında kız kardeşimi de bizimle birlikte alacağız!”

Ülkemizdeki birçok çocuk buluğ çağına geldiğinde erkekliğini ispatlamak istiyor. Onlardan birisinin diğerine “Lanet olsun babana!” dediğini, babasına küfür edilenin de buna güldüğünü görürsün! Hatta namusuna, annesine veya kız kardeşine bile küfür ettiğine gülmektedir!

Bu kimselere karşı dil tutulur ve nasıl bir hitapta bulunacağını bilemezsin! Bunların problemleri, dine bağlılığın azlığından daha derindir. Zira bu kimselerde, genel olarak dini hitabın üzerine bina edileceği temeller bulunmamaktadır… Harekete geçecek bir onur ve hitap edilebilecek bir fıtrat bulunmamaktadır.
İslam, kendilerinde onur, şeref, haysiyet ve kıskançlığın bulunduğu bir topluma gelmiştir. Hatta kız çocuklarını diri diri gömme suçunun gerekçelerinden birisi, o kızın ileride bir fuhşa düşmesine karşı olan kıskançlıktır. Onlardan birisinin namusuna sövülecek olsa, kılıçlar çekilir ve başlar havalarda uçardı!

Sahih bir hadiste geçtiği üzere: Bir genç Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’e gelip: “Ey Allah’ın resulü, zina için bana izin ver!” dediğinde, Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in ona: “Bunu annen için ister misin?” (Kızın için, kız kardeşin için, halan için veya teyzen için ister misin?) demesi yeterli oluyor ve genç Ona şöyle karşılık veriyordu: “Allah’a yemin olsun ki, hayır ey Allah’ın resulü. Allah beni sana feda etsin!”

Sıradan bir insandan (veya Arap’tan) bunun dışında bir cevap beklenemezdi. İşte Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) bu kıskançlık temeli üzerine yapısını kurdu.

Bu gün ise İslam’a intisap etmekle birlikte bu tür sorulara “Evet razı olurum!” şeklinde karşılık verenler bulunmaktadır! Bundan sonra o kimseye ne diyebilirsiniz ki?

Buhari’nin rivayet ettiği bir hadiste Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmaktadır: “Büyük günahların en büyüklerinden birisi de, kişinin anne-babasına lanet etmesidir.” Bunun üzerine sahabeler şaşırarak şöyle derler: “Ey Allah’ın resulü, bir kimse anne-babasına nasıl lanet edebilir?” (Zira o zaman bunun bir insandan sadır olabileceğini düşünememişlerdir.) Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle cevap verir: “Bir kimsenin babasına söver, o da onun babasına söver. Annesine söver, o da onun annesine söver.”

O zaman düşünülen hal, kişinin annesine ya da babasına kızgınlıkla sövülmesi, bunun üzerine diğerinin de kızgınlıkla onun annesine ya da babasına sövmesidir.

Sahabelerin, -İslam’a intisap ettikleri halde- gülerek birbirlerinin babalarına söven toplulukların geleceğini anlayacaklarını hiç zannetmiyorum.

Ey baba ve ey anne! Çocuklarınla birlikte utanma duygularını yerle bir eden dizilerin başına oturduğunuzda…

Ey anne! Allah’ın senin için razı olduğu şekle uymadan dışarı çıktığında…

Onların şeref, onur, izzet ve kıskançlık üzere eğitilmelerini ihmal ettiğinizde ve onları tembellik, boşluk ve basitlik üzere terk ettiğinizde…

İyi bilin ki, evlatlarınızdaki temel fıtri değerleri tahrip etmektesiniz. Bundan ötürü de tabiatları cahiliye ahlakının da aşağılarına düşmektedir! 

İşte o zaman:
Tabiatlar kötü tabiat halini aldığında;
İşte o zaman ne edep ne de edebiyatçının bir yararı olmaz!

Dr: İyad Ell Kuneybi
Mütercim: Muhammed Atta

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. haticee says:

  cahide hanım günümüzde coğu aileleri bir genişlik almış gidiyor…çocuklarının sevgilisi olması cok gurur verici bişey haline geldi sanki…bunda hergün televizyonlarda gösterilen o ahlaksız dizilerin cok etkısi var…her pislik normalmiş gibi gösteriliyor malesef….

 2. Cahilliye dövrünün bir çok “cahillikleri”, “imansızlıkları” günümüzdə davam etmekdedir. Sebeb: dininden habersizlik, kulak ardına vurma, sona saklama ve ya en dehşetlisi, Allahı inkar etme! Günümüzdə, bir insana tavsiye verdikde, “benim senin yaşın kadar tecrübem var, yaşının iki katı yaşım var”- cavabını alıyorsun. Açıklaması da budur ki, senin bana ahlak, iman derslerin boşdur. Cahil insan anlamır ki, dinin yaşla alakası yok. İmana her yaşda sarıla bilirsin. 60-70 yaşa varan ömür yolun olsun, kalbin Allahı zikr etmekden aciz olsun. Yaşasan ne fark eder, yaşamasan ne fark eder. Ahiretin atəşi duymaksa! Allah razı olsun, o insanlardan ki, doğru bildiklerine sevk etdirende, doğru olarak kabul edib, Allah rizasına boyun eyiyorlar. Nefslerini “deccalden” (şeytandan) arındırıyorlar. Her zamanki gibi muhteşem!!! Cahide abla, doğru söylüyorsun, hicapdan uzak kadın, kadın ahlakından çok-çok uzakdır. Ne yazık ki, geç fark etdim. 😠😯

  1. Canım kardeşim, önemli olan geç de olsa ölmeden pişman olup, hatadan dönebilmektir. Elhamdulillah sen Allah’ın izniyle hatanı farketmişsin.

 3. Selamünaleyküm Cahide abla özellikle ailevi konularda paylaştığınız yazıları beğenerek okuyorum.yazılanlar doğru ama bu zamanda çocuklarımızı korumak çok zorlaştı.ALLAH yardımcımız olsun.

 4. Mrb Cahide hanim öncelikle sitenizi çok beğendiğini ve devamlı takip ettiğimi belirtmek isterim.inanın belki de ilk defa bir konu hakkında bir paylaşımda bulunucam çünkü degindiginiz konu benim iç yaram diyebilirim.öncelikle sunu belirtelim ben bir ortaokul ogretmeniyim ve bildiğiniz üzre tam ergenlik başlangıcındaki çocuklarla her gün iç iceyim.bu soylediginiz şeyleri o kadar bariz gozlemliyorumki artik içim kan ağlıyor boyle bir nesil yetistirdigimiz için.Karsimda birisi diğerinin annesine babasına kufrediyor digrride karşıda sadece siritiyor sanki normal bir sohbet ortamindaymis gibi.inanın yetiştirdiği mız gençliği görünce bir eğitimci olarak utanıyorum ama dikkatimi çeken diğer bir kısım çoğu öğrencinin velisi de butur olaylara rağmen çocuğunun arkasında durup koruyup kolluyorlar ve çocuklarda aldığı güçle sınırları sonuna kadar zorluyorlar…

  1. ah hocam ah ben de öğretmenim aynı sorunları gözlemliyorum sanırım anlatmak nasihat etmek işe yaramıyor 34 öğretmenin olduğu okulda çalışıyorum çocukların model alacağı insanları düzeltebilirsek belki bir nebze sorun aşılır ama nerde…. tek dertleri giyinmek süslenmek alış veriş yapıp evlilik programlarını izlemek olan biz ebeveynlerde neyi değiştirebiliyoruz ki ben ikinci sınıf öğretmeniyim kendi çapımda eksik ya da kusurlarım olsa da bir şeyleri çocuklarıma aşılamaya çalışıyorum her gün sınıfta ilk olarak şunu yaparım dini hikayeler menkibe okuyarak derse başlarım ardından günün güzel davranışı ile ilgili bir hadis okur gerekliliği üzerinde birlikte konuşuruz bu işler 5 dk anca tutuyor .ardından her cuma günü bugün cuma çocuklar diye hatırlatırım çünkü önemini biliyorlar hatta dün özgür adlı öğrencim öğretmenim ben bügün iyiliğimi yaptım nirana su aldım kantinten dedi bende çok sevindiğimi söyleyip öğle arasında ben de hasta ziyaretine gittiğimi söyledim bu çocuklar daha 7 -8 yaşında geçen yıl o kadar hırçındılar ki inanın tenefüse çıkmaya korkuyordum sürekli bir sorun çıkartıyorlardı bir yılın sonunda şunu anladım ki buna bende dahilim küçükken bizim olmadı onlarında olsun diye sürekli birşeyler alıp şımartıyoruz bencil olmayı öğretiyoruz farkına varmadan bir de çocuklarımızla konuşmuyoruz ya da doğru biçimde doğru şeyleri konuşmuyoruz
   ya çok yüz göz oluyoruz yada ilgisiz dün yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum dün cuma tabii istiklal marşı okunacak çocuklar bir iki dakika erken indirdim sıraya girsinler diye öğretmenler odasında dolabım pencere kenarında ordan eşyalarımı alırken bir baktım ki babası çocuğun çantasını almış gidiyor camdan seslendim istiklal marşı için kalmasını rica ettim tamam dedi tabi bahçeye indim herkes sıra olmuş çocuk yok biraz bakındım çocuk arabaya binmiş babasıyla bekliyor kapıyı açtım ne olduğunu anlamaya çalışıyorum cevap şu hocam istiklal marşına gelecek ama tam başlarken gelecek yoksa üşür hasta olur.eh be mübarek adam 700-800 civarındakiler can değil de bir seninkinin mi can çocuğu indirdim sıraya götürdüm veli çok bozuldu çocuğa adeta saksıdaki çiçek gibi davranıyorlar inanın çoçuk yürümesini ve koşmasını beceremiyor şimdi bu çocuk nasıl bencil olmasın yarın bu çocuk aile reisi olacak sınıfıma dönecek olursak çok sakin ölçülü sorumluluk sahibi çocular oldu hepsi sınıfta çiçeklerimiz var Allahın yaratıklarının büyümesini an be an birlikte izliyoruz okulun etrafındaki çuha çiçeklerine ellerini sürmüyorlar çünkü onların allaha şükretmekte olduklarını çok iyi biliyorlar ayakta yiyip içip besmelesiz su içmiyorlar hapşururken elhamdülillah yerkamullah diyorlar öylesine mutlu oluyorum ki anlatamam daha çok işim var yapılacak inşallah rabbim beni utandırmaz ailelerde yavaş yavaş çocuklara anlattıklarımdan onlarda nasipleniyor toplantılarda memnun olduklarını ifade ettiler ama şu da varki başlangıçta tepkilerinin ne olacağını bilemediğim için tedirgindim ama gördümki insanlar inanmaya doğruluğa açlar tıpkı çocukarı gibi yani işimizin maneviyat boyutunu atlamamamız gerekiyorçocuklar artık sadece bizi dinlemesi gereken bir eşya değil hisseden merhamet eden düşünebilen bireyler olması için uğraşmamız gerekiyor çünkü onlar bizim sorumluluğumuzda

   1. allah razı olsun sizden hocam .bizimde çocuklarımızın karşısına sizin gibi öğretmenler çıkarsın rabbim..

    1. Elif hn.ALLAH sizden gani gani razı olsun…………………..:)))))))))))))) Şevkinizi arttırsın.

 5. semra ösme says:

  Merhabalar cahide hanim
  Bensizden bi tarif isteyecegim
  MIsir gevrekli cikolata toplari..bilginiz varmi baska sitelerde gordum ama her siteye guvenemiyorum..Teşekkürler

 6. m.ozknnn says:

  lise son sınıftaydım. Edebiyat dersinde hocamız ders anlatırken arka sıralarda oturan gençler birbirleriyle şakalaşıyordu sanırım biz önde oturanlar duymadık ama hocamız gençlerden birinin bir diğerinin annesine sövdüğünü ve annesine sövülen gencin de buna edepsizce güldüğünü farketmiş. Hoca her iki öğrenciye bir tokat patlatmıştı, öyle hırpalamıştı ki onları, sınıfın ortasında onların ne haysiyetsizliğini bırakmıştı ne namussuzluğunu.

  Bu on bir, on iki sene önceki bir hadiseydi. Şimdiki liselerin durumu ne halde acaba?

 7. ferayafra says:

  cahidemmm Allah razı olsun benim de kaç gündür kafamı kurcalayan mevzulardandı.Kızımın okulundaki kız arkadaşları sürekli sevgili değiştiriyorlar.Sevgili ne iğrenç bir laf kızımı sürekli ikaz ediyorum.Ağız alişkanlığı olmuş.Sevgili demek aynı yatağı paylaşmak demek eskiden kötü anlamda kullanılırdı diyorum.Ama malesef o kadar çok kullanılıyor ki erkek arkadaş kelimesini alıştıramıyorum.Artık tek çareyi bu tür konuları benim yanım da konuşmayın, konuşacaksanız ben yokken konuşun diyor.Her olayı bana gelip anlatıyor malesef çok kötü bir toplum yetişiyor.
  Senden bir konu hakkında yazı yazmanı isticektim buna benzer olduğu için altına yazmak istedim.
  Soruyorum anne ve babalara 15-16 yaşındaki kız çocuğunuzu evlendirirmiydiniz? Cevapları duyar gibiyim.HAYIR olurmu hiç.Bu ne yobazlık.Hangi devirde yaşıyoruz… Peki o zaman 14-15 yaşında kız çocuğunun sevgilisi nasıl oluyor?karı koca gibi konuşup dokunabiliyor.Eğer bunları yapabiliyorsa evlenebilir de. Küçücük yaşta okul tuvaletlerinde çocuk düşürüyorlar, ama yaşları küçük evlenemezler.Devlet bile 18 yaşından önce evlenmesini onaylamıyor.Ama erkek arkadaşı olabilir.Erkekler avrat,hatun diyor.Ama evlenemez nasıl bir zihniyet nasıl bir gençlik nasıl evlat yetiştirme çözebilene bravo…

  1. Yorumunuzda ve serzenişlerinizde haklısınız, fakat ben “sevgili ne iğrenç bir laf” kısmına takıldım.. “Sevgili” çok güzel bir sıfattır halbuki. Allah Rasulü için “en sevgili” demiyor muyuz? Keza hayat arkadaşlarımız, biricik yoldaşımız eşimiz de bizim sevgilimiz değil mi? Lütfen çocuklarımıza doğruyu yanlışı öğreteceğiz diye güzel şeylerin üstünü kapatmayalım.. Onlara sevgili olmanın paha biçilmez olduğunu, fakat bu mevkiye dinimizce helal kılınan yollarla ulaşmak gerektiğini öğretelim. Haram yoldan helalimize ulaşılamayacağını anlatalım mesela. Böylece onlar da genç yaşta harama meyletmez, kendilerine takdir olunanı sabırla beklerler inşallah..

   1. ferayafra says:

    Elifim ben sevgili kelimesine iğrenç demedim canım benim.Kullanılma şekline iğrenç dedim.Helali olmayan birine söylenmesine karşıyım.Ameller niyetlere göredir ya buradaki niyet yanlış.Umarım kendimi anlatabilmişimdir.

  2. yasemin says:

   Cok dogru kardesim 14-15 yasinda gezsin tozsun erkeklerle o modernlik cagadaslik ama evlenmek yovazlik !! Rabbim yardim etsin

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: