Doğal Güneş Kremi

EVLİLİK BİRAZ DA KATLANMAKTIR…

Evlilik biraz da katlanmaktır...EVLİLİK BİRAZ DA KATLANMAKTIR…

Karısının bazı huylarından memnun olmayan bir beyefendinin mailini düşünüyorum kaç gündür. Görme engelli bir eğitimci, ama hedefleri var. İslami yönde çalışmaları gayretleri var. Genç yaşta kendisinden yaşça büyük bir kızla evlenmiş. İdeallerimiz, hedeflerimiz aynı değil, hiç bir konuda uyumlu bir çift değiliz diyor. Hayata aynı pencereden bakmıyorlar. Hanımefendi yeni bilgilere açık değil ama iyi bir ev hanımı. Temiz, güzel yemek yapıyor, çocuklarına bakıyor. Namusunu muhafaza ediyor. Anladığım kadarıyla namazını da kılıyor.

Fakat beyefendi kardeşimizin hedefleri büyük. Eşi kendisiyle beraber mücadele etsin, davasına omuz versin, dışarıdaki faaliyetleri uzarsa kendisine sabretsin istiyor. Eşide, kocası daha fazla evinde otursun, beraber akraba ziyaretleri yapsınlar istiyor.

Beyefendi kardeşimizin boşanma fikrine, hanımefendi karşı çıkıyor. Eşinin görme engelli oluşu, kadın için hiç sorun değil…

Daha önce aldığım, onlarca mailden okuduğum cümleler beynimde dönüp durdu. Yemek yapmayan, çok bilmiş, kocasına asi olan, kocasını aldatan, çocuklarıyla ilgilenmeyen kadınlar. İslami açıdan çok iyi düzeyde ama ukala ve kocasına saygısız kadınlar.
“Ne olurdu bana azıcık saygısı olsaydı, hiç bir şey bilmeseydi de, evinin hanımı olsaydı” diyen zavallı kocaların serzenişleri…

Sonra bir hadis düşüyor aklıma:

Bir mü’min erkek, bir mü’min kadına buğzetmesin. Çünkü onun bir huyunu beğenmezse başka bir huyunu beğenir. (Müslim, Radâ’ 61, hadis no: 1469; Müsned II, 329)

Eyy Hatice (Radiyallahu Anha) anamız gibi bir eşi düşleyen kardeşim, sen Rasulullah Aleyhisselam gibi mükemmel bir eş oldun mu ki, öyle mükemmel bir kadın hayal ediyorsun?

Eşler arası uyum elbette önemli ve boşanmak gerektiğinde helal kılınmış. Fakat boşanınca mükemmel bir kadın bulacağına garantin var mı? İslami faaliyetlerde bulunan ama akşam sofraya bir tabak yemek koyamayan bir kadın, süslü bir kadın ama dağınık bir ev seni mutlu eder mi?

Bir fikrini söylediğinde, lafı ağzından bırakan, seni aşağılayan, eksiklerini devamlı yüzüne vuran, ailene değer vermeyen ama çok kültürlü(!) bir kadınla mesut olabilir misin?

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Size kadınlar hakkında hayırlı olmanızı vasiyet ederim. Çünkü kadın eğe kemiğinden yaratılmıştır. Bu kemikten en eğri şey üst tarafıdır. Eğer sen eğri kemiği doğrultmaya çalışırsan onu kırarsın! Onu kendi haline bırakırsan, daima eğri olmaya devam eder! Onun için kadınlar hakkında hayrı tavsiye edici olmanızı isterim!”
Buhari 3110, Müslim 1478/60, Nesei İşretu’n-Nisa 258

Eşinin memnun olmadığın yönleriyle ilgili güzel bir dille uyarılar yapabilirsin. Güzel kokuyu seviyorsan, ona bir parfüm veya deodorant hediye edebilirsin. Akşam oturmalarını sevmesen bile arada bir onun için fedakarlıkta bulunabilirsin.

Evlilik her zaman uyum içinde olmak demek değildir. Bazen sana uymasa da uyum sağlamak, biraz katlanmak, sabretmek, görmezden, duymazdan gelmektir.

“İdeal kadın nasıl olmalı?” başlığıyla yazılmış afaki yazıları okuyarak yıpratma kendini.
İdeal kadın annelerimizdi, ninelerimizdi bizim. Belki okuma yazma bilmez, ama evini ev, kocasını koca bilir,
Makyajı, parfümü, topuklu ayakkabıyı bilmez ama edebi, hayayı bilirlerdi…

Hem kültürlü, hem becerikli kadın elbette bulunmaz nimettir ama unutmayalım ki dünya cennet değildir. Allah için sabrımızın sonunda elde edeceğimiz kazanç cennetse, bu az bir ödül müdür? Ebedi mutluluk için biraz olsun sabra, katlanmaya değmez mi?
Çölün en güzel yanı, içinde bir yerlerde, bir su kuyusu bulunmasıdır sözünü çok severim. Çöl sandıklarınıza iyi bakın. Onun bir yerlerinde muhakkak keşfedilmemiş bir su kuyusu vardır… Yeter ki aramasını, bakmasını bilin…

Cahide Sultan​

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cahide hanım yazılarınızı çok begenip takip ediyorum ben 39 yaşındayım 2 çocuk sahibiyim Allah bağışlarsa benim derdim ne desem bilmiyorum ben iyi yemek yapan evin işini gören 1 senedir namaz kılan bir hanımım kocam da çalışkan evine düşkün bir insandır fakat bu son zamanda reklam larda gördüğü bir arkadaşlık sitesine girmiş şubattan beri giriyormuş oğlum görüp bana söyledi tabi ben delirdi.m kim delirmez söyleyin bana . ben onun 17 yıllık karısıyım. Velhasıl birsey yok dedi öyle bir girmiştim dedi falan filan. Birdaha yaptıysam dedi fakat ben aynı şeyi yapsam ne olurdu dedim kan çıkardı dedi.Cahide hanim ben nasıl güveneyim artık bu adama bu internetten nefret ediyorum.bazi şeylere ulaşmak çok kolay.aldatmak sadece birlikte olmak değil benim için eşimin yaptığıda bana göre aldatmak.tır. sözün kısası ben affettim ama içim hala kuşkulu. Sizce ben ne yapmalıyım çünkü hep bir şüphe içindeyim. Acaba giriyorum acaba bakıyorum diye bilgisayarda çok iyi bilmiyorum. Cahide hanim bana ne önerirsiniz cevabınızı bekliyorum. Hayırlı günler dilerim.

 2. Erkekleri bilmemde kadinlar saf yaaa 1 demet cicek 2 cift guzel söz hooooop 40 yil kölen olur. Yani kadina iyilikle gelirsen kadin sana birsürü iyilikle gelir bu karisindan sikayet eden erkek hatayi kendinde aramali cunku kadini yontmak cok kolay erkegi ise çok zor [not; istisnalar kaideyi bozmaz :)]

 3. Neden bazı erkekler hp ben hp benim ailem benim çevrem diyor, neden bilemek anlamak istemezler eşlerininde bir ailesi olduğunu neden anlamazlar onarinda bir insan evledı olduğunu, bu insanın düşüncelerini değiştimek mümkün degilki çok zor.hani insan bir eş olarak eşine birazcikta olsa omur verdiğin karina değer vernezmi😕😕😕😕

 4. bikkinmuzdarip says:

  Agzinla kusts tutsan yaranamiyorsun bazilarina ve sonuc su ki ilk gosterdigin samimiyet sonralari yerini zorunluluga birakiyor. Insani kendinden nefret eder durama getiriyorlar. Ve eger bir erkek (evli) ben anneme babama vs bakiyorum diyorsa yalan soyluyor. Adam butun gun iste parayi kazaniyor ama kadin ilgileniyor bu insanlarla kadin!!! Sonra etraftan vaay hayirli evlatmis afferin ona ovguleri sacan meshur kalabalik. Ama isin perde arkasinda hep kadin. Belkide bunu kabul etmese evlilgi bitecek benim ailemi istemiyorsun diyerek. Kadin bunlar icin kariyerinden vazgeciyor onun ailesine bakiyor onlara bakmaktan kendi cocugunu esini kendi ailesini ihmal ediyor. Ustune basa basa kendi ailesi diyorum cunku artik kendi ailen otekilesmis durumda sosyal hayatin off kari koca hayatin off iyi bir anne hayalin off konumunda. Nerde kaldi kendi annen baban kardesin? Evli degilim ama bizzat yasiyorum bu sorunlari. Ve erkegin tek cocuk olusu. Baska kimseye aman iki gun idare et kafamizi dinleyelim diyemeyisler cok zor yasamayan bilmez. Yani bir nevi simdi degil ama yirmi yil sonra kocanin ailesine bakicilik yapmak icin evleniyorsun bu gercek icler acisi.

 5. isimsiz says:

  “Bir fikrini söylediğinde, lafı ağzından bırakan, seni aşağılayan, eksiklerini devamlı yüzüne vuran, ailene değer vermeyen ama çok kültürlü(!) bir kadınla mesut olabilir misin?” bu satırlarınızda eski eşimi tarif etmişsiniz 🙂

  Erkek olan arkadaş ya belasını arıyor veya yaşı çok genç toy birisi :-).

 6. Cok yerinde ve guzel bir yazı olmus. Hem beyler hem bayanlar okumalı.

 7. selamun aleykum ablacim ne guzel soylemissin…..Buyuk veli İmam Sa’rani(ks) geciminin sirrini soyle aciklar:Mumin kardesim Eger sen hanimini dogru guzel huylu ve ahlakli olmasini istiyorsan kendin yuce Allah’a karsi dogru olmaya bak.. cogu insan bunu bilmediginden kendi nefsinin huylarina bakmadan hanimini sikayet etmektedir.bunu bilmis olsalar once kendi kusurlarina bakip duzeltir boyleliklede haniminin sikayet ettigi huylari kendiliginden duzelmis olurdu…İnsan haniminda sevmedigi bir sey gorse once kendini kontrol etmeli……Seni seviyorum ablacim….

 8. Zahide* says:

  Küçük bir Not : Eğer rahatsız olunan, hoşlanılan, sevilmeyen haller ben diliyle samimi ve kendi duygularına yönelik, suçlamadan anlatırsa, bakın neler oluyor. Uzun vadeli, sağlam ilişkinin temelleri atılıyor.
  Beklentiler, hoşlanılmayan haller güzelce konuşulmazsa nasıl birbirini tanır insan?

 9. insan evlendiği zaman ben diye bir kavram kalmamalı, senin ailen benim ailem diye birşey olmamalı, yukarıdaki bayanların bazılarında ” eşim kendi ailesine gösterdiği önemi bize göstermiyor diyor” haklılar tabiki erkekler adaletli olmadığı sürece, bu böyle uzar gider.

  Kendi ailemden örnek vermek gerekirse 2 gelinimiz var ikiside varsa yoksa hep kendi aileleri, evlerine gidersin surat asarlar,yedi kat yabancı gibi davranırlar, abimlerin onların ailelerine karşı davranışları , damat olarak onlara kendilerine sevdirmek içinmidir nedir gayet kibarlar eşlerinin ailzamanında kendi ailesine olmadığı gibi,fakat gelinler kocamın ailesi umrumda değil ister gelsin ister gelmesin, ne kadar uzak olsan okadar iyidir düşüncesindeler.

  onlar kendini mecbur hissetmiyor eşimin ailesine iyi davranıp güler yüz göstereyim diye. belki iyi davranırsam daha sık gelip gider diye düşünüyorlar.abimler artık elini eteğini çekmiş herşeyden, anca işe git-gel ,evin hanımı çocukları karar verir olmuş herşeye. zamanında anneye kızkardeşe yapılan yanlış davranışların hiçbiri eşe ve çocuklara yapılmaz olmuş. insan evlenince ne kadar değişiyor diye düşünüyorum. hayret ediyorum.insan eşinin ailesini çok sevmeyebilir samimi olmayabilir fakat ortada çok büyük bir sorun yoksa kocalarının hatırı için ailelerinede biraz ilgi gösterseler iyi olur.
  sonuçta bir insan evlenirken bir başına evlenmiyorki, karı koca bir başına bir evlilik hayal etsin, illaki evlendiğin insanın bir ailesi olur evlenirken düğünün,olsun, eşinin ailesi seninle ilgilensin istiyorsun, yanında olmalarını istediklerinin alınmasını yapılmasını isterken iyide, evlendikten sonra bir anda kötümü oluyor.

 10. Size kadınlar hakkında hayırlı olmanızı vasiyet ederim. Çünkü kadın eğe kemiğinden yaratılmıştır. Bu kemikten en eğri şey üst tarafıdır. Eğer sen eğri kemiği doğrultmaya çalışırsan onu kırarsın! Onu kendi haline bırakırsan, daima eğri olmaya devam eder! Onun için kadınlar hakkında hayrı tavsiye edici olmanızı isterim!”
  Buhari 3110, Müslim 1478/60, Nesei İşretu’n-Nisa 258
  Sıhhati tartışılan bu hadisi nasıl paylaştınız? Ayrıca bu cümleyi bir kadın, bir birey, çocuk yetiştiren bir anne olarak nasıl onaylayabiliyorsunuz? Merak ediyorum.

  1. Sıhhatinin tartışıldığını nereden çıkardınız? Buhari ve Müslim’in ittifak ettiği bir hadis’in sıhhati konusunda şüphe duymuyorum. Ayrıca hadisi bir eş ve anne olarak kabul ederken hiç gocunmuyorum.

 11. Öyle bir konuya temas ettin ki cahide ablacim yaralı olmayan yok denebilir. Benim için bu yazıyı okumanın tam vaktiydi. Katlanmak ve katlanilabilir olmak evliliğin bir parçası olmalı. Çünkü bu dünya cennet değil. Tavsiyelerin için çok teşekkürler. Duamdasiniz….

 12. zturkan says:

  Güzel bir yazı yazmışsınız yine.. Evlilik biraz katlanmaktır ne kadar doğru.. Benim eşim için her zaman kendi ailesi kardeşleri ön plandadır. 10 kardeş 30 yeğen ve anne.. Onların her işine eşim koşar ailede her işe koşturan tek insandır. Ben ve çocuklarım ise 2. plandayız her zaman.. ama evliliği sürdürmek için katlanıyorum napiyim..

  1. kpss0173 says:

   aynı durumdayız biliyor musun ben çocuk hasta bir saatlik yoldan gel doktora götürelim dediğimde sizin başınızı mı bekleyeceğim dedi memlekete gidince hemen tel. ediyorsun bana dedi ama konu annesi babası olsa öylesine bile olsa sürekli gider hiç sesi çıkmaz kimseye sadece bana söylenir dedimki en “Allah beni ve çocuğumu sana muhtaç etmesin” beceremedi ailesi ve bizim aramızda adaletli olmayı beceremeyecek te bizi adam yerine koymuyor katlanmak değil benimkisi gittiği yere kadar…..

 13. Efendim hayırlı günler. Çok anlamlı, günümüze ışık tutan bir örnek. Rabbim herkesin dağına göre kar verirmiş. İmtihanı hiçbir şey yazmadan bırakıp gitmek kolay. Önemli olan sonuna kadar kalıp birşeyler cevaplayabilmektir.

  Kaldı ki hem Rabbimin yolunda ciddi vazifelerde hizmet edip , hemde bahsettiğiniz şekilde olanlar var. Şimdi bu tür kardeşlerimize şunu sormak istiyorum…
  Dinine gösterdiğin saygıyı ve sevgiyi , yaptığın onca ibadetin ve rehber olmaya çalıştığın dinimizin yüzü suyu hürmetine , birazcıkta sevgini ve saygını kocana göstersen …

 14. kpss0173 says:

  hayırlı sabahlar bu konuda sıkıntılarımın olduğunu nereden de bildiniz :(ya ben sabırsızım katlanamıyorum ya da karşımdaki ile artık karşı cehhelerdeyiz :(bazen içimden geçinmek,alttan almak gelmiyor çünkü bir yerden sonra enayi yerine konduğumu düşünüyorum :(bu da beni yoruyor .benim kalp kırmaya hata yapmaya hakkım yok ama başkaları beni kırabiir bana kırıcı davranabilir ben susmalıyım .adil davranmayı bilseydi ailesi ile benim aramda …

 15. Çok güzel söylediniz..sağolun.İyi güzelde kımse kendınde kusur bulmaz .hele bu eşler arasındaysa ..pekı erkekler böyle istiyor dıye hep kadınlar mı uymalı.neden erkekler kadınlara uymuyor.o zaman kadın kocası söz dinlerse daha fazla sını verır.kadının sözü geçmiyor çoğu evlılıklerde..hep kadın susuyor. kadının aılesı istenmıyor..erkeğin aılasıne saygı gösterılsın istenıyor.allah ıyı huylu insanlarla karşılaştırsın.yuva kurmak kolayda onu yürütmek zor..

 16. Bu konuda yazabileceğim o kadar çok şey varki ama doğru söylemişsin sevgili cahide evlilik birazda katlanmaktır kimse mükemmel deyil…

 17. Agzina eline yuregine saglik ablacim….sessizligimin sesi gibi okudum aslinda yazıyı….bazan sessiz ciglik atarsin ya iste tamda ben boyleyim su aralar…sessiz cigliklarim, hickira hickira aglamak isteyesim var…..Rabbim hayri gorenlerden, tevekkulu bilenlerden eylesin herbirimizi insha Allah…Amin

 18. hanife............... says:

  10 yıllık evliyim.ben güler yüzlü, hal hatır bilen,kocasına ve evine bakan,temiz ,titiz ,herkezle iyi geçine bilen hayata pozitif bakan neşeli bi hanımım…aama kocam……. son derece negatif,hiç bişeyden memnun olmayan,herşeye mana bulan ,asık suratlı,öküz altında buzağ arayan bir tip…her akşam geldiğinde sofra hazır olur.her türlü hizmetini aksatmadan yaparım ama mutlaka ya yemekte bi kusur bulur ya durup dururken bana yada cocuga sataşır ,muhakkak bi gerginlik çıkarır ve huzur bırakmaz.en ufacık saçma sapan bi konuyu büyütür,uzatır 1-2 hafta suratını asar durur…bu zaman zarfında konuşmaz,hal hatır sormaz odun gibi işe gider gelir..sürekli benden yana saçma sapan şikayet eder..kendide hiiiç mi hiç mükemmel değil…ne yapacağımı nasıl davranacağımı şaşırdım artık…bütün psikolojimi bozuyo bu durumm..artık o böyle yapınca bende ona öyle davranıyorum ve bu küslük böyle süüürüp gidiyor.sonra 1-2 hafta sonra barışıyoruz.1 hafta idare ediyo sonra yine dön başa…napayım ben……

  1. Selamünaleyküm. bütün yorumları okudum.haddim değil biliyorum ama sana yazmak geldi içimden.öncelikle RABBİM hidayet versin.diyorsun ki herkes huzurlu da niye ben❔ kimse göründüğü gibi değil kardeşim.kimsenin ewliliği dörtdörtlük değil emin ol.yapacağımız tek şey RABBİMize sığınıp sabretmek.ewlatların için gelecek huzurlu günler için.ALLAH VAR,GAM YOK.

   1. En sevdigim dort kelime allah var gam yok

    1. Aynen Rabiacım,Ecem Allah var gam yok.
     Evde hanımıyla anlaşamayan Nişabur vaizine “Sen meşhur bir alimsin, sana kim olsa kızını verir, bu hanımı bırak!” derler. Cevabı şöyle olur:
     “Bu hanımı bırakırsam hem ben kaybederim hem de hanım. Hanım kaybeder, çünkü benim gibi sabırlı birini bulamaz. Ben kaybederim, çünkü onun gibi bana sabır sevabı kazandıran birini bulamam. Siz aile içindeki sabrın taraflara cennet kazandırdığını bilmiyor musunuz yoksa?”

  2. m.ozknnn says:

   eşinizin biran önce bir psikoloğa görünmesi gerekir bence. Hatta iyi ve güvenilir bir aile danışmanına müracaat edebilirsiniz. Çünkü bizler aciz varlıklarız ve her insanının sabrının bir sonu vardır. Hiç farketmden bir bakarsınız sebepsiz baş ağrılarınız, diz ağrılarınız başlar ve hayattan zevk almanız gerken zamanlarda bile nedensiz yere mutsuz olursunuz. Sabretmek gerekir bence de ve evlilik sabır işidir ancak bazen bazı sorunların çözümü için uzmanlarda da yardım almak şart.

 19. “Ne olurdu bana azıcık saygısı olsaydı, hiç bir şey bilmeseydi de, evinin hanımı olsaydı” diyen zavallı kocaların serzenişleri…
  insanoğlu doyumsuzdur..hep elindekine bakmaz kendinde olmayanı ister.hiç bir şey bilmeyen kadında en nihayetinde hanımefendi de olsa adama batar.

  mesela sabah özenle kahvaltılar kurar bir kadın ya da koca karısının çok istediği bir şeyi alır.teşekkür ya da bir tebessüm karşındaki insanda güller açtırır.görevidir yapacak diye kestirip atmasak jeste jeste cevap versek,ufak şeylerin büyük mutluluklara sebep olacağı inancındayım.birazda insanlar birbiri için fedakarlıklarda buunmalı..ben esnemem dediğin yerden kırılırsın işte…

  1. 👍

  2. katılıyorum size; yaranamazsın insanoğluna hele ki eşine… bilsen çok bilmiş olursun bilmesen görmemiş:( insanın makus kaderi işte hep bir sebep huzursuzluğa … oydaki hayat çok kısa….

 20. Kaleminize Yureginize sağlık…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: