Gebeler “2’li, 3’lü test” Tehlikesine Dikkat

asi-saldirisi1Gebelik süresince Sağlık Bakanlığı tarafından önerilerek yapılan tarama testleri anne ve bebek sağlığını tehdit ediyor. Riskli olan ve yine kesinlik arz etmeyen amniyosentez hem annenin hem de bebeğin ölümüne kadar giden kapıyı aralıyor. Tarama testleri sonucu downlu denilen fakat sağlıklı doğan yüzlerce bebek, bu testlerin birer cinayet testi olduğunu kanıtlıyor.

 Rahmi YOLCU’nun Haberi

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sıkça dile getirilen kürtaj gerçeği ve “Her kürtaj bir Uludere’dir. Her kürtaj bir cinayettir” cümleleri hafızalardaki tazeliğini korurken, Sağlık Bakanlığı tarafından gebelere önerilen tarama testlerinin binlerce masum cana mal olduğu ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı tarafından anne adaylarına uygulanması talep edilen ikili, üçlü tarama testleri ve amniyosentez operasyonunun binlerce kürtaj ya da düşük ile sonuçlandığı mağdurların ağzıyla doğrulanıyor.

Bebekler için ölüm testi

Gebelik süresince Sağlık Bakanlığı tarafından önerilerek yapılan tarama testleri anne ve bebek sağlığını tehdit ediyor. Yıllardır uygulanan ve hiç gündeme gelmeyen tarama testleri gerçeğini ilk kez Millî Gazete gündeme taşıyor. Bebekte down sendormu tespiti için yapılan, kesinlik arz etmeyen, belli oranlardaki tahminlerle down teşhisi konulan bebeklerin kürtajla alınmasına ve hatta annenin ölümüne kadar giden süreç, yüzlerce downlu denilen sağlıklı bebeğin de yaşama hakkına son veriyor.

Hem Anne, Hem Bebek Ölümlerine Neden Oluyor

Gebeliğin 11-14. haftaları arasında yaptırılan ikili tarama testinin duyarlılığı yüzde 70. Üçlü tarama testinin duyarlılığı ise yüzde 65. İkili ve üçlü tarama testlerinin riski pozitif çıkarsa (1/250’nin altındaysa) amniyosentez uygulanıyor. Riskli olan ve yine kesinlik arz etmeyen amniyosentez hem annenin hem de bebeğin ölümüne kadar giden kapıyı aralıyor. Tarama testleri sonucu downlu denilen fakat sağlıklı doğan yüzlerce bebek, bu testlerin birer cinayet testi olduğunu kanıtlıyor.

“Hukuksal olarak bu testleri yapma zorunluluğumuz var”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ercan Kayacan, “Bu testler yapılmadığında ve çocuk down sendromlu doğduğunda aile doktoru mahkemeye verebiliyor ki bunun örnekleri var. O yüzden doktorlar bu testi hastalarına önermek zorundalar” dedi.

Bir İğne Üç Can Aldı

Amniyosentez sonucu anne ve bebek ölümleri de yaşanıyor. 4 aylık hamile anneye yapılan tarama testine göre bebek yüzde 60 down sendromlu çıkınca doktorlar amniyosentez testi istedi. Ancak amniyosentez sırasında anne de bebek de öldü. Bebeğin down sendromlu olmadığı anlaşılınca talihsiz baba yıkıldı. 2013 yılında Eren Buzpınar ve Hatice Demet Buzpınar çifti ikiz bebek beklerken amniyosentez sonucu hayatları kararmış.

Downlu denildiği Halde sağlıklı doğdular

Bebeği için hastane hastane dolaşan ve çaldığı her kapıdan aynı cevabı alan Bahar Sakın, doktorların, “İstersen bebeğini alabiliriz” demesine karşın kürtaj yaptırmadı. Down sendromlu denilen, hatta yaşamasına ihtimal verilmeyen Umut bebek, sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Bir başka mağdur aile Bülent ve Senem Erdoğan çifti. Oğulları Mustafa Rıfat. Down sendromu teşhisi konulmasına rağmen sağlıklı bir şekilde doğdu.

Anne adayları için her hastanede önerilmesi zorunlu olan tarama testleri hem annenin hem de bebeğinin sağlığını tehdit ediyor. Gebeliğin belli dönemlerinde yaptırılan tarama testleri sonucu ya aile kürtaj kararı alıyor ya da tarama testinin riskleri sonucu bebek düşüyor. Kürtaj kararı almayan ve bebeği düşmeyen birçok ailenin downlu denilen bebekleri sağlıklı bir şekilde dünyaya geliyor.

Amniyosentez Operasyonu Hem Anne Hem Bebek İçin Tehdit

Gebeliğinin belli dönemlerinde tavsiye edilen ikili ve üçlü tarama testlerinin duyarlılığı yüzde 65 ile 70 oranında değişiyor. Yani bu testler kesinlik arz etmiyor. Down sendromlu teşhisi konulup da sağlıklı doğan bebek sayısı azımsanmayacak kadar çok. Amniyosentez testi ikili ve üçlü tarama testlerinin riski pozitif çıkarsa (1/250’nin altındaysa) yapılıyor. Amniyosentez oldukça riskli bir operasyon. Amniyosentezde, anneye karnından yapılan iğneyle rahme ve buradan da korion zarından geçilerek bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısına ulaşılıp, bir miktar sıvı alınıyor. Bu operasyon esnasında en az yüzde 1 oranında bebeği kaybetme riski bulunuyor. Yani bu ameliyata giren her yüz anneden en az 1 bebeğini düşürüyor.

Binlerce Can Aldı

Türkiye’de yaklaşık 100 bin down sendromlu birey var. Her 800 gebelikten 1’i down sendromlu bebek doğumu ile sonuçlanıyor. Buna karşın istatistiklere bakıldığında her 800 amniyosentez operasyonundan en az 8’inde gebeler düşük yapıyor. Veriler karşılaştırıldığında her 800 amniyosentezde en az 7 sağlıklı bebek down sendromlu denilerek alınıyor. Türkiye’deki doğum oranlarına bakıldığında yıllardır yapılan bu testlerin binlerce sağlıklı bebeğin canına mal olduğu görülüyor.

Kesin Sonuç Yok Ama Kesin Cinayet Var

İkili tarama testi ya da 11-14 hafta testi olarak da bilinen ilk trimester tarama testi down sendromu ve trizomi 18 adı verilen kromozomal anomaliye sahip bebekleri saptıyor. Tüm tarama testlerinde olduğu gibi bu test de tanı koydurmuyor. Sadece hastalık açısından yüksek risk altındaki bebekleri işaret ediyor. Testin yüzde 70 duyarlılığı var. Üçlü tarama testi down sendromu (trizomi 21), nöral tüp defekti ve trizomi 18 adı verilen genetik hastalığın anne karnındaki bebekte olma olasılığını saptayan bir kan incelemesidir. 16-18. haftada yapılan bu testin yüzde 65 duyarlılığı var. Bu da ikili tarama testi gibi kesin sonuç vermiyor. Amniyosentez bütün bu testlerin riskli olması durumunda ve değerler 1/250 altında olursa öneriliyor. Sonucu kesin olmakla beraber yüzde 1 ile 5 arasında bebeği kaybetme riski var.

“İkili testin yüzde 30, üçlü testinin yüzde 35 yanılma payı var”

Tarama testleri hakkında gazetemize bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ercan Kayacan, bu testlerin tıbbi, hukuksal ve insani olmak üzere üç boyutta incelenmesi gerektiğini söyleyerek şunları söyledi; “İkili ve üçlü tarama testleri bebek anne karnındayken yapılan tarama testleridir. Anne karnındaki bebekte var olabilecek bazı kromozomal hastalıkların tespiti için anneden alınan kan örneği ile yapılır. Bu kromozomal hastalıkların başında down sendromu gelir. Bu testler kesinlik arz etmez. Sadece risk tahmini sunar. İkili ve üçlü testler sonrası gerekli görülmesi halinde yapılan amniyosentez (bebeğin içinde yaşadığı sudan tahlil için örnek alınması işlemi) belli riskler taşır. Bu söylediklerim işin tıbbi yönüdür.”

“Hukuksal zorunluluk var”

“Testlerin bir de hukuksal boyutu var. Hukuksal olarak bu testleri yapma zorunluluğumuz var. Yasa koyucular bunu doktorlara şart koşuyor. Bu testler yapılmadığında ve çocuk down sendromlu doğduğunda aile doktoru mahkemeye verebiliyor ki bunun örnekleri var. O yüzden doktorlar bu testi hastalarına önermek zorundalar. Ben şahsen hastalarıma bu tarama testlerini öneriyorum çünkü hukuksal olarak bu bizden isteniyor. Aileye bu testlerin sonucunda karşılaşabilecekleri durumlar ile ilgili bilgi veriyor, down sendromunun ne olduğunu ayrıntısı ile anlatıyor, anne karnında iken herhangi bir tedavisinin olmadığını,böyle bir durumda yasal olarak down sendromlu bir bebek istemediklerinde bebeği aldırma haklarının olduğunu anlatıyoruz. Kararı aile veriyor.”

“Bu testlere müthiş bütçeler ayrılmakta”

“Olayın tıbbi ve hukuksal yönünün yanında bir de insani yönü var. Etik açıdan down sendromlu çocukların alınması doğru değildir. Her ne kadar yasalar tersini söylese de bir bebeğin yaşama hakkına son verilmesi kimsenin hakkı olmamalı. Ben bunu ne ahlaki ne de insani görmüyorum. Vurgulamak istediğim bir konu daha var. Son dönemlerde özellikle Kadın Doğum uzmanları olarak tartıştığımız konulardan biri de bu tarama testlerinin ekonomik boyutudur. Dünya genelinde yapılan bu testlere müthiş bütçeler ayrılmaktadır. Hem bireysel hem de devlet ekonomisi açısından bir hayli maliyete sebep olan bu testlere ayrılan ödeneklerin doğacak olan down sendromlu bebeklerin tıbbi, sosyal ve mesleki eğitimlerine aktarılması teklif edilmektedir.”

“Kürtaj diye bir şey dinimizde yok”

Olayın fıkhi boyutunu değerlendiren Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Ahmet Efe, “Bu tür tarama testleri sonucunda çocukların sakat ya da hastalıklı denerek alınması dinimizce uygun görülmemiştir. Kürtaj diye bir şey dinimizde yok. Bu haramdır. Çocuğun engelli olarak doğması Allah’ın takdiridir. Aile bu konuda bir tasarrufa sahip değildir. Hele de bu testlerin doğruluğunun şüpheli olduğu düşünüldüğün de kesinlikle böyle bir işe kalkışılmamalı” diye konuştu.

Down sendromlu denen Mustafa Rıfat 3 yaşında!

Bir başka mağdur aile Bülent ve Senem Erdoğan çifti. Anne Senem Erdoğan yaşadıklarını tek tek anlattı gazetemize. Oğulları Mustafa Rıfat. Down sendromu teşhisi konulmasına rağmen sağlıklı bir şekilde doğdu. Yaşadıklarını şu şekilde özetliyor Senem Erdoğan: “Hamileliğimin 11. Haftasında ikili tarama testini bir devlet hastanesinde yaptırdım. Çocuğumun down sendromlu olma riskinin yüksek olduğunu söylediler. Benim yaşımda ki 50 kadından birinde bu değerlerle böyle bir bebek dünyaya getirebileceğimi söylemişlerdi ve canımı sıkmışlardı. .Ne yapacağımı bilmeden çıktım hastaneden. Bundan sonra hayatım değişti. Hamileliğimin 8. Ayında doğumum gerçekleşti ve çocuğumun sağlıklı doğduğunu söylediler. Çok mutlu olmuştum. Adını Mustafa Rıfat koyduk. Şimdi 3 yaşına girdi ve gayet sağlıklı.

“Yaşamaz dediler sağlıklı doğdu”

Bebeği için down sendromu teşhisi konulan ama bebeğini kürtaj ile aldırmaya yanaşmayan ve sağlıklı bir bebekle karşılaşan annelerden birisi Bahar Sakın. Bebeği için hastane hastane dolaşan ve çaldığı her kapıdan aynı cevabı alan Bahar Sakın, doktorların “İstersen bebeğini alabiliriz” demesine karşın kürtaj yaptırmadı. Down sendromlu denilen, hatta yaşamasına ihtimal verilmeyen Umut bebek, sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Bu dönemde yaşadıklarını gazetemize anlatan Bahar Sakın şunları söyledi: “2013’ün Ocak ayında Okmeydanı SSK Hastanesi’ne rutin taramalardan biri olan ikili tarama testini yaptırmak için gittim. Şuan net rakamı hatırlamasam da ense kalınlığının normalin çok üstünde olduğunu, kan değerlerimle beraber değerlendirdiklerinde riskin 25/1 gibi yüksek bir değer olduğunu söylediler. Başka hastanelere gittim, ardından Amniyosentez yaptım fakat sonuç değişmedi.

Ailemin yanına Norveç’e gittim. Norveç’e gitmeden önce Antalya ve Ankara’da iki hastaneye daha gittim. Sonuçlar aynıydı. Ankara’daki doktorlar çocuğumun kafatasının problemli olduğunu, bacak boyunun haftasına göre aşırı kısa olduğunu, böbreklerinden birinin diğerinin iki katı olduğunu ve su birikmesi olduğunu, doğsa dahi yaşama ihtimalinin çok düşük olduğunu söylediler. Kimseyi dinlemedi ve çocuğumu doğurdum. Çocuğum denildiği gibi downlu değil sağlıklı olarak doğdu. İsmini Umut koyduk. Çünkü umudumuz oldu o bizim.”

Amniyosentez Üç Cana Mal Oldu

Tarama testlerinin yüzlerce mağduru var. Bunlardan biri Eren Buzpınar. Amniyosentez sonrası eşini ve bebeklerini kaybeden Eren Buzpınar’ın hayatı doktorunun tarama testlerini tavsiye etmesiyle altüst olmuş. Eşi Hatice Demet Buzpınar ile ikiz bebekleri olacağı müjdesini alan çiftin tarama testlerinin ardından bebeklerden birinde down sendromu olduğu öğreniyor. Çiftin doktoru isterlerse downlu bebeğin gelişimini kalbine yapılacak bir iğne ile durdurabileceklerini söylüyor. Aile uzun bir düşünme aşamasından sonra doktorların bu tavsiyesini kabul ediyor. Anne karnındaki down olduğu söylenen bebeğin gelişimi iğne ile durduruluyor. Eren ve Hatice Demet Buzpınar çifti evlerine dönüyor. Aynı gün ateşi yükselen Hatice Demet Buzpınar eşi tarafından hastaneye kaldırılıyor. Doktorlar anneyi ameliyata alıyor, ameliyat esnasında Eren Buzpınar’a eşinin enfeksiyonunun tüm rahmini kapladığını ve anne rahmini almaları gerektiği söyleniyor. Eren Buzpınar eşinin sağlığı için bu teklifi kabul ediyor. Fakat ikiz bebekleriyle sağ salim bir şekilde girdiği hastaneden Hatice Demet Buzpınar’ın, cenazesi çıkıyor. Buzpınar ailesinin başına gelenler, amniyosentezin tehlikesini gözler önüne seren sadece bir örnek.

http://gidahareketi.org/

Sağlık bilgileri kategorisinde yayınlandı. 46 Comments »

46 Yanıt to “Gebeler “2’li, 3’lü test” Tehlikesine Dikkat”

 1. Elif Says:

  Devlet hastaneleri insanları ücretsiz kobay olarak kullanıyor. Bugün bu testleri yaptırmak istememe rağmen… Doktor hanım yaptırmak zorundasın, her ay düzenli kontrole gelmek zorundasın, yoksa bu hastanede doğum yapamazsın…. dedi.
  Anlamıyorum… Yaptırmama hakkına sahipsin ama bizim hastanemizi kullaniyorsan bizim dediklerimizi uygulamak zorundasın….
  Tehditlerini.

 2. elif Says:

  arkadaşlar 2 li test yaptırmayın direk yurtdışına gönderilen testlerden yaptırın ultrasonda bebeğin ense kalınlığına baktırın yeterli . yurtdışına gönderilen kan testi ile kesin sonuç alıyorsunuz . hiç strese girmeyin çünkü 2li 3 lü testler herzaman doğru çıkmıyor .

 3. Neslihan Says:

  Bnm 2 test ve 3 testim kötü çıktı hatta 4 ultrasyonda bile özüldü dendi hamilelim berbat gwçti doktorlar aldıralım demesine rağmen çok kararsız kaldım 6 aylık gebeyken amniyosentez yaptırdım şükürler olsun orda iyi çıktı ama bn recep has diye bi profösör vardı o doktora güvendim meyer bebeyimin göbek kordonunda tek damar varmış bu teslere vurmuş amniyo sentes yaptırmama rapmen helen bebeyimin kafasında sorun oldu söylendi ve 7 aylık stresten dogum yaptım kızımı sağlıklı kucama aldım sakın ama sakın önerim yaptırmayın test falan bn dokyorlara uysaydım sağlıklı bebeyimi aldırcaktım her gün ağlamaktan helak olmuştum..

 4. Anonim Says:

  Amniyosentezin riskli hem de kesin sonuç vermediği biliniyor. Zaten rutin bir işlem de değil. Ama ikili veya üçlü test anneye ya da bebeğe zararlı bir test değil. Yaptırıp yaptırmamak tabii ki size kalmış. Amniyosentez yerine harmony testi isminde bir test var. Annenin kolundan alınan bir tüp kanla birçok kromozom bozukluğu hastalığı riski öğrenilmiş oluyor (15 günde). Yazınızı okuduğumda, bu tip istatiksel sonuçları “cinayet” ya da “kürtaj” ile direkt ilişkilendirdiğini görüyorum. Bu bakış açısını hatalı olmasa da eksik buluyorum. Bebeğinin down sendromlu olabilme ihtimalini öğrenen bir anne illa kürtaj yaptırmak zorunda değil. Fakat anne ve babanın maddi ve manevi yönden bu duruma hazırlanabilmesi adına bu tip testlerin sonuçlarının önemli olduğunu düşünüyorum. Bu çocuklar özel eğitim almalılar, aynı şekilde özel bir ilgi görmeleri de gerekiyor. Anne ve babanın doğacak çocuklarına karşı sorumluluğu var ve buna göre önlemlerini almalarını ve gerek maddi gerekse manevi açıdan hazırlanmaları gerektiğine inanıyorum.

 5. ela Says:

  31 haftalık hamıleyım ve doktorum bana hç tarama teslerini yaptırmadı 2 ve üçlü testi

 6. nezirin_annesi Says:

  ablacım bu yazını yeni farkettim. hamile bayanların büyük bir kısmı bu testi yaptırıyor. ben oğluma hamileyken bu testi yaptırmadım.çünkü çocuğum down sendromlu da olsa o bana Allahın bir lütfuydu ve aldırmayacaktım.Elhamdülillah sapasağlam doğdu yavrum.Hatta doktor bana bunla ilgili bir kağıt da imzalatmıştı. bence instagramda da bunu paylaşıp bir çok insana vesile olabilirsin ablacım 🙂

 7. Nünü Says:

  Amniyo senteze artık gerek yok, biraz pahalı 1800tl civarı ama Harmony adınd bir test var ve 1000lik ihtimalleri bile gösteriyor ayrıca sadece koldan alınan 2tüp kanla yapılıyor.

 8. çocuk dürbünü Says:

  Bence 2’li 3’lü testler yaptırılabilir ama kesinlikle kürtaj amaçlı değil.
  Her anne ve baba bir değil. Kimi aile engelli bir çocukları olduğunda tebessümle karşılayabiliyor durumu fakat başka bir aile büyük bir şok yaşayabiliyor. Öyle ki bebeği reddetme noktasına kadar gelebiliyorlar. Herkes aynı imana, aynı şuura, aynı iradeye sahip değil maalesef.
  Duruma hazırlıklı olma adına ben bu testlerin yaptırılması taraftarıyım. Belki psikolojik destek alınabilir duruma hazırlanmak için. Sonra bu çocukların eğitim olanakları araştırılabilir. Anne baba çocuklarını nasıl yetiştireceklerine dair kitaplar okuyabilir. Bu çocuklar kaybedilmiş çocuklar olmasın. Onları hayata hazırlamak için daha fazla özene ihtiyacımız var. Ya bebek sağlıklı doğarsa boşuna mı araştırmış olucaz demeyin. En azından farkındalığınız artar. Onların da bir hiç olmadığını, boş yaratılmadıklarını anlatırsınız çocuklarınıza, yakınlarınıza. Belki sizin sayenizde bir ‘özel çocuk’ daha hayatın dışına itilmekten kurtulur.

 9. sermet Says:

  amniyosentez %99.4 kesinliktedir. eger yeterli sivi alinmadiysa hata verebilir. yani yeterli sivi alindiysa ve labaratuarda karismadiysa %100 denilebilir.
  amniyodan dolayi dusuk yapma ihtimali 1/200 ile 1/400 arasindadir (yani %0.25 ile %0.50 arasi)

  amniyo 15-18. hafta arasi yapilir.
  O haftalarda (9. hafta ile 20. haftadan oncesi) dusuk yapma ihtimali zaten %0.50 tir. yani amniyo olsada olmasa da benzer oranda dusuk olur. O yuzden amniyo olduktan sonra olan dusuklerin hepsi testle direk alakali degildir. bir kismi (yuzdesel olarak en az yarisi) test olsada olmasada zaten dusuke sonuclanacaktir (ozellile kadin 35 yas ustu, anne cok asiri kilolu, baba 50 yas ustu,hamile kalmak icin 1 seneden cok ugrasildi ise,…. ).

  amniyo down sendromu gibi genetik bozukluklarin tespitine yarar. Illaki erken ogreneyim, hazirlikli olalaim ya da dowli cikarsa cocuk aldiririm gibi bir dusunceniz yoksa yaptirmak gerekli degildir (hatta yaptirmak icin hic bir seben yoktur).

  bunlari yazmamin sebebi burayi okuyacak insanlarin dogru bilgilenmesi…

  http://www.webmd.com/baby/guide/amniocentesis?page=2
  http://healthresearchfunding.org/missed-miscarriage-statistics/

 10. mdffd, Says:

  ben 17 yaşın dayım annem hamile 3 lü test yaptılar ve down sendromu dediler buna çok üzüldüm internetten arştrma yaptım ve bu testler yanlış çıkıyormuş işallah kötü bir şey çıkmaz

  • çocuk dürbünü Says:

   Kesin diye bir şey yok. Sadece yüksek orta ve düşük risk var. Allahın takdiri neyse o olur. Şer gördüklerimiz hayır, hayır gördüklerimiz şerle sonuçlanabilir.
   Adem güneş anlatıyor bir hastası ile hikayesini: down sendromlu bir çocuğu olan anne hiç üzülmedim o doğduğunda diyor. Neden diye soruyor adem güneş. “Çünkü cennete gitmesi garanti olan bir çocuğun annesiyim ” diyor. … işte burdan bakabilsek her şey çok daha güzel olacak ..

 11. hilal Says:

  cahide hanım yine çok doğru bir konuyu ele almışsınız.bende hamileliğimde üçlü tarama yaptırdım.bebeğimin down sendromlu olduğunu söyladiler.çok ağladım ve rabbim kimseye kaldıramıyacağı yükü vermez deyip,bekledik elhamdülillah şu an 7 yaşında olan sağlıklı bir kızımız var.insanlar lütfen bu tesleri yaptırmasınlar.tevekkül etsinler.

 12. dilek şenyurd Says:

  Bir kul bir kadın bir anne olarak Allahtan gelene amenna deyip kadere razı olmak verilene hamdetmek boynumuzun borcu . 3. evladım 25. haftada karnımda öldü .Ne ikili na de üçlü hiçbi test yaptırmamıştım zaten .Obana Rabbimin bir lütfuydu her şeyiyle kabulümdü ama olmadı.Kısmet böyleymiş takdiri ilahi diyerek sabrediyorum .Rabbim kimseyi böyle imtihan etmesin Hakkımızda her şeyin hayırlısını nasip eylesin Amin.

 13. sevgi Says:

  Testler kim tarafından yapılıyor.ve bu testlerin kesinlik payı hiç yok denecek kadar düşük olduğu halde neden yaptırılıyor????doğrusu çok düşündürücü.cahide hnm siz medya ya bize göre daha yakınsınız.lütfen böyle bu tür sosyal farkındalıklar için halkımızın hep uyarıcısı olun.örn:aşılar,katkılı gıdaların ilaçların içinde hangi haram maddelerin olduğu,çocuklarımızın ve bizim en küçük hücrelerimize kadar nasıl haramla beslendiği….

 14. ayşe Says:

  39 yaşında bebek beklerken doktorum bana da amniosentez önerdi başka bu konuda uzman doktora gittim karnımdaki bebegimin kafasının büyük oldugunu ensenin kalın oldugunu söyledi bu testi o doktora yaptırdım günler sonra ankara dan testin sonuçları geldi , test ankaraya gidiyor , gayet normal bir çocuk olarak hayata gözlerini açtı 7 sene önce testin sonuçlarını beklerken yaşadıgım sıkıntının tarifi yok Allah hayırlısını nasip etsin

 15. nihal Says:

  Eğer bebegi aldırmak gibi bir düşünceniz yoksa asla yaptırmayin. Mesela bebekte down sendromu ihtimali oldu ne yapılıyor?? Tedavisi var mı? Yok! Tek seçenek aldırmak. O nedenle ben hic yaptırmadim.

 16. Nalan Says:

  selamünaleyküm..ben bir ebeyim ve Cahide ablanında dediği gibi bu testleri bende yaptırmadım ve çok şükür Rabbime sağlıklı bir bebek nasip etti bizlere..bu testleri yaptırmak yada yaptırmamak sonucu elbet değiştirmez ama varsayalım anomalili bir bebek nasip ettiyse Rabbim size bütün gebeliğiniz boyunca onun stresiyle yaşayacaksınız..zaten sizin fikriniz bebeğinizi ne olursa olsun aldırmak değilse yaptırmanında bir anlamı yok..önceden hazırlıklı olurum diyenleriniz var..önceden hazırlanıpta down sendromlu bebeğin battaniyesi, kundağı, beşiği, emziği vs.herşeyi sağlıklı bir bebeğinkinden farklı değil ki kardeşlerim..doğduğunda rehabilitasyon merkezine filanda veremezsiniz..zaten Rabbime olan tevekkülümüz tamsa biz gebeliğimizde onun emanetine iyi bakarak kendimize dikkat ederek tedbirimizi almış oluyoruz ve artık takdir O’nun! evet belki dışarıdan bunları söylemek kolay..engelli bir çocuğu büyütmenin tahmin bile edemem zorluklarını..ama Rabbim en sevdiği kullarını hep en zoruyla imtihan etmiyor mu? sıkıntılarımızın günahlarımıza kefaret olduğunu söylemiyor mu? kainatı O’nun yüzü suyu hürmetine yarattım dediği Peygamber efendimiz (s.a.v) hem öksüz hem yetim ve hep sıkıntılar içinde bir hayat sürmedi mi? ve hiçbirzaman da Allah’a olan inancını tevekkülünü yitirmedi..Rab ne diyor inşirah suresi 5 ve 6. ayetlerde ”Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.” ve son ayetinde de ”Yalnız Rabbine yönel.” biliyorum lafı çok uzattım ama hem kendimi mesul hissettiğim için hemde azıcık kararınıza bir faydam olur diye bişeyler söylemek istedim..son olarak şunuda belirteyim Cahide ablanında dediği gibi bana soran gebelerime hiçbir zaman yaptırmayın deme yetkisine sahip değilim ama ben yaptırmıyorum diyorum..Allah’a emanet olun..Rabbim yar ve yardımcımız olsun:)

  • ayse Says:

   Aleykumselam Nalan hanim.Cok guzel aciklamalarda ve yorumlarda bulunmussunuz.Allah razi olsun.Benim nacizane fikrim paylasmak istedim.Gobekten sivi alinmasini bende uygun gormuyorum tehlikeli olduguna inaniyorum ama.ikili testte yapilan tek islem kan aliniyor o kadar.siz daha iyi bilirsiniz saglik sektorunun
   icindeymissiniz.tedbir bizden takdir Allahtan.tamam ozurlu bi cocuk doguracaksiniz farzedelim. haklsiniz bunu bilmek size 9 ay sikinti ve izdirap verecek buda dogru.ama cocuk dogduktan sonra keske gitseydim,tedavi edilirmiydi sorun giderilebilirmiydi(bunu anne karninda giderilebilecek rahatsizliklar icin soyluyorum)diye omur boyu vicdan azabi cekmekten daha mi iyi 9ay sikinti cekmek.Hazirlikli olmaktan kastedilenin esya vs oldugunu zannetmiyorum.soylenmek istenen bu duruma kendini alistirabilmek.sizce bunu bilerek evladinizi kucaginiza almakmi daha kolay olur,yoksa saglikli beklerken ansizin boyle bi durumla karsilasmak mi daha kolay.asla ve asla kurtaji savunmuyorum ve ne sebeple olursa hakli ve gecerli bi sebebi olamaz.Kurtaj haramdir(anne sagligi tehlikede olmadigi muddetce).Rabbim neyi takdir ederse onu kabul edip elhamdulilah demek boynumuzun borcu.Sizinde soylediginiz gibi tefekkur edebilmek onemli olan.Zaten tefekkuru ve sukru elden birakmayan er yada gec mukafatini goruyor.Rabbim cemil cumleye arayan isteyen herkese saglikli sihhatli hayirli evlatlar nasip etsin.Allaha emanet olunuz selam ve dua ile.

   • Ümmüzeynep Says:

    Sa Ayşe hanım, ben de dört çocuk annesi bir doktorum..down sendromu taramaları ile 20li haftalarda yapılan organ taraması aynı şey değil..ben de hiçbir gebeliğimde ikili, üçlü testleri yaptırmadım fakat organ taramalarını mutlaka yaptırdım..

 17. Zahide* Says:

  3 lü testi bir vakit çalıştığım yerde gelen isteklerle yapıyorduk.
  Ancak evlendiğimde 3 çocuğuma da hamileliğimde bu testleri yaptırmadım. Sonuçta ne olacak, tedavi mi? Diye sorduğum doktor, bebeği tahliye edicez demesi, çok saçma bir test olduğunu anlatıyor zaten.
  Yakın çevremde şahit olduğum down olasılığı yüksek denen bebekler şu an 16 yaşlarında iyi derecelerde liselerde…??

 18. Esra Says:

  Öncelikle doktorlar bu testleri önermek zorundalar, zira sonrasında bebek hasta olarak doğunca doktoru suçlayan hatta dava eden aileler var. Bu herkesin başına gelebilir, duruş çok önemli. Ciddi bir imtihan. Cahidem biliyo bu yaz hamileydim, testleri yaptırmayacaktım sonuçta bir şey çıkarsa karnımda tedavisi yoksa ve kendi evladımı öldürmeyeceğime göre gerek yoktu. Ense kalınlığı olunca tecrübeli çok sevdiğim doktorum şüphelendi test önerdi normal olarak ama ben gerek yok dedim, eşimse yaptıralım nedir ne değildir bilelim dedi yaptırdık. Bebekte down sendromundan daha ileri bi vaka gözlendi trizomi adı altında. Doktorum bir kere daha böyle bir sonuç çıktı ama gayet sağlıklı doğdu dedi. Her şeyi akışına bırakmak zorundaydım, hamileliğim devam etti ama 4.5 aylıkken doğum yapar gibi bebeği kaybettim. Rabbim bilir! Biz müdahale edemeyiz! Çokkk zordu lohusaydım, süt gelmemesi için bile ilaç verdi doktorum. Küçüğümü patolojiye gönderdiler sonuç gerçekten trizomi olduğu yönündeydi. Rahatsız olduğunu duyunca içim rahatladı eğer sağlıklı çıksaydı benim yüzümden düştü dikkat etmedim diye vicdan azabı duyacaktım. 3 aylık dinlenmeden sonra yine hamileyim çok şükür. Şu an 19. Haftadayım testleri yine yaptırmadım. Sadece detaylı ultrason organ taramasına girmem gerektiğini söyledi doktorum, o da doğum esnasında bebeğin durumunu bilmesi gerektiği için. Aynen Cahidem gibi, ne ikili ne üçlü ne de şeker yüklemesine gerek yok diyorum arkadaşlar. Tabii sonuç kafa karıştırdığında bebeğinizi öldürmeyi düşünmüyorsanız! Ne varki sonuçlar % 100 garanti değil bunu asla unutmayın.

 19. sinemsamli Says:

  Bu testler yapılmadığında ve eğer bebekte anne karnında düzeltilebilecek bir sorun var ise tespit edilemiyor ve geç kalınıyor.Basit bir kan testi.Neden korkuyoruz.Örneğin anne tiroid hastası ve farkında değil hamile kalıyor.Anne troid hastası ise çocuk da %90 troid yetersizliği oluyor ve bunun neticesinde çocuk zeka engelli doğuyor.Oysa bu kan testinde gebelik esnasında çıksa ortaya anneye troid ilacı verilecek ve çocuk da sağlıklı gelişecek.Teknolojiyi elbette kötüye kullanmayalım ve Allah’a tevekkül edelim.Neticede canı veren Allah ve Allah anne babayı engelli bir çocukla imtihan edecekse zaten eder buna kim engel olabilir.Sağlıklı dünyaya gelmiş bir bebek ateşli havale bile geçirse yeter.Bu testleri yaptırmak son derece önemli.Neticede sonuç kötü çıksa bile iyi çıkma ihtimali üzerine yoğunlaşmalı ve gebeliği sonlandırmamalı.Çünkü dediğiniz gibi bu testlerin yanılma payı var ama temelde tevekkül olmalı elbet.Amniyo senteze ben de karşıyım çünkü bunu yaptırma amacı başkadır.burada amaç bir nevi gebeliği sonlandırmak gibi bir şey.O kadar ileriye vardırmadan 2li ya da 3lüyü yaptırmak yeterli.Çocuklarımıza bunu borçlu olduğumuzu düşünüyorum.Elbette sağlık şifa hayat Allah’tan gelir ama bizler de elimizden geleni yapmalıyız bence.Önlemleri alıp testleri yaptırmalıyız.sonuç kötü çıkarsa ve yapılabilecek bir tedavi varsa yaptırmalı yapılabilecek bir tedavi yoksa da Allah’ın izniyle doğumu bekleyip dua etmeliyiz.Pozitif düşünmek çok önemli.Testler olumsuz çıksa da umutla beklemeyi bilmeliyiz…

  • ayse Says:

   Cok guzel ve gayet anlasilir iyi niyetli bir yorumda bulunmussunuz.Allah razi olsun.tabiki tedbir bizden takdir Allahtan.cocugu ozurlu diye aldirsan bile birdahaki hamileligin saglikli olacagina garantimiz varmi yok.bazilari kurtaja niyetiniz yoksa testleri yaptirmaniza gerek yok diye yorum yapmis.ne kadar yalnis.her ne sebeple olursa olsun anne hayati riskte olmadigi muddetce kurtaj haramdir.Rabbim insani ozurlu bir evlatla sinayacaksa bundan kacisimiz yoktur.Allahu teala herkese saglikli sihhatli hayirli evlatlar nasip etsin.unutmayin hepimiz birer ozurlu adayiyiz.sagligimizin garantisi yok.ister cocuk ister yetiskin.Allaha emanet olun.selam ve dua ile.

 20. elif Says:

  Malesef çok var bu hikayelerden.Daha geçen gün komşumla bunları konuştuk.Hamile bir yakınına doktoru bebekte hiç et kas oluşmadığını sadece kemik üzerine deri oluştuğunu doğsa bile bebeğin yaşamayacağını söyleyip kürtaj teklif etmiş.Ama kadın kürtaja razı olmamış.Sonuç olarak çocuk tam 5.5 kg ağırlığında gayet sağlıklı doğmuş.Bu konuda doktorlarda yapması gerekeni yapıyorlar sorumlulukları var.Kararı aile veriyor.Anne babaların kayıtsız şartsız Allaha sığınıp ona tevekkül etmeleri gerekir.Bunlar Rabbimin bir imtihanıdır dilerim herkes bu imtihanları başarıyla geçer.

 21. rabia Says:

  Kimseyi etkilemek istemem en başta.karar sizlerin takdir yuce rabbimin elbette.9 yaşındaki kızına hamileyken toplamda 3 kez doktora gittim,hamdolsun sağ sağlim kucağıma aldım.3 yaşındaki oğlumda da sürekli doktora gittim ama tarama testlerini yaptırmadım.çünkü sonuç ne olursa olsun rabbimin takdiriydi ve ben buna karşı gelemezdim.hamdolsun onu da sağlıkla kucağıma aldım.rabbim kimseyi evladının acısı,uzuntusu ile sınamasın inşallah.

 22. Denizkrbck Says:

  Sadece şunu merak ediyorum: bu testleri yaptıran anneler sonucuna gçre hamileliği sonlandırıyor mu? Sonlandırmayacaksa neden yaptırıyor? Ne kadar stressiz steril gerekli olsa da sonuç değişmeyecekse ne gerek var?

  • Cahide Says:

   Aldıranlar var Deniz. Bir tanıdığım arkadaşının bu şekilde 2 çocuk aldırdığını söylemişti. Kendisi de hamileliği boyunca doktorlar sağlıklı bir bebek dedikleri için çok rahattı ama çocuk bedensel özürlü oldu. Tevekkül sahibi olup, takdiri Allah’a bırakmak gerek.

   • Denizkrbck Says:

    Amin inşallah.. 😞😞😞

   • ruveyda Says:

    Cahide hanim ben de 3. kez anne olacagim Allah nasip ederse.Doktorum ikili tarama testi istemisti fakat musait olamadigimiz icin zamaninda yaptiramadik.İkili tarama testi zamanim gecmis o yuzden uclu tarama yaptiracağim.Ama simdi bu yaziyi okuyunca kafam karisti.Bu konuda yardimci olursaniz sevinirim…(sessiz takipcini)z..selam ve dua ile..

    • Cahide Says:

     Ben yaptır veya yaptırma diyemem kardeşim. Ben çocuklarımda ne şeker ölçümü, ne de 2’li, 3’lü testleri yaptırmadım. Sadece bunu söyleyebilirim.

    • htc Says:

     Hayırlı günler bende üçüncü çocuğumda aynı sizin gibi ikiliyi kaçırdım üçlü yu yaptırdım. Niye yaptirdiysam sanki sonuç olumsuz çıksa aldiracakmisiz gibi 😦 nitekim sonuçta çok yüksek çıktı. Otuz kişide bir! Doktorumuz yanlış çıkma olasılığı yüzde elli dedi ve amniyosentez yapmayı teklif etti. Esimde bu testi yaptirmanin ne faydası olucak , erken teşhis tedavi falan gibi dedi doktorumuz da sadece hasta olup olmadığını ogrencez tedavisi yok dedi . Bizde yaptirmadik!!Zaten öyle bile olsa aldirmazdikta onunda yaşama hakkını alamayız Rabbim bize ne uygun gördüyse diyerek doktorumuzun da desteğini alarak çıktık. Daha sonra yirmi ikinci haftada yüksek tansiyon çıktı ve evden dışarı bile cikmamami söyledi doktorum , otuz ikinci haftada kontrole gittiğimde tansiyonum ondokuza onüc olunca doguma gittik doktorum beni gondermedi .neyse 1, 300 gr sağlıklı bir kizim oldu çok şükür. . Bundan sonra daha farklı bir süreç başladı bizim için. İki kilo olana kadar kuvezde kaldık tam otuz sekiz gün. İlk kez onbesinci gün kucağıma alabildim . Simdi uc yasinda. 🙂 yani baya bir uzun oldu bana şimdi sorsalar yaptirirmisin diye yaptirmam.!! Sizinde eğer aldirmak gibi bir düşünceniz yoksa hiç bosuna aklınızı bulandirmayin bence
     Ben yaşadıklarımı size fikir vermek için paylasmak istedim .inşallah Allah im sağlıklı sıhhatli kucağıniza almayı nasip eder 🙂

    • HaticeBK Says:

     Hanımefendi çocuğu aldırmayı düşünüyor musunuz? Herhangi bir hastalık çıkarsa eğer…

 23. İremdilek Says:

  Yazıyı dikkatle okudum.Bana hamileleğimde 2’li test yapılmadı, 3’lü testin sonucunda da bebeğimin down sendrom olasılığı çok yüksek çıktı. Bu durumda, amniyosentez yaptırmak zorunda kaldım. Amniyosentez bir ameliyat değil, steril bir odada müdahale yapılıyor, evet büyük bir şırınga ile amniyotik sıvı alındı. Bu işlem esnasında bir acı duymadım, aynı zamanda ultrasondan da bebeğin karnımdaki yeri sürekli kontrol edildi. Sonrasında hemen eve gittim, birkaç gün dinlendim. Doktorum, düşük olma ihtimalinin çok az olduğunu, korkmadan kendime dikkat ederek normal yaşamıma devam etmemi önerdi. Ben de Allahıma sığındım, çok şükür bir şey olmadı. Ama amniyosentezde alınan sıvının testi 1 ay sürdü ve o 1 ay, benim için çok zor geçti. Allah kimseye bunu yaşatmasın. Neticede 99 adet kromozomsal rahatsızlık için test yapıldı ve sonuç negatif çıktı.
  Sonuç olarak; ben ileri yaşta değildim ama özellikle 35 yaş üste gebelerin 2’li ve 3’lü test yaptırmaları çok önemli. Elbette Allah bilir ama yine de hazırlıklı olmakta fayda var diye düşünüyorum. Eğer 2’li testi doktor yapmış olsaydı ben bunca sıkıntıyı yaşamayacaktım.
  Lütfen testlerinizi yaptırın, gebelik zaten zor ve sıkıntılı bir dönem, bunu öngörülen testleri yaptırmayarak daha da zorlaştırmayın. Allahım hepimizin hakkında hayırlısını versin,

 24. hümeyra Says:

  Geçen haftalarda 11 haftalık gebeliğin bebeğinin kalbinin durması sonucunda sonlandı.

  Bu olaydan birkaç gün evvel doktorun bu testleri yaptırmam gerektiğinden bahsetti ben ise kesinlikle hayır dedim. Rabbim bana neyi uygun gördü ise kabulümdür kafamı bu tür estlerle karıştırmak istemiyorum dedim.

  Birkaç gün geçtikten sonrada bebeğimin karnında öldüğünü öğrendim. doktorum bebeğin kalbinin durmasının genetik olabileceğini eğer gebelik devam etse büyük olasılıkla bebeğin özürlü doğabileceğini söyledi. Tabi ki üzüldüm ama düşündümben Rabbim’den ne gelirse amenna dedim Rabbim’de beni böyle bir imtihana tabii tutmadı.

  Eğer Yaradana sığınır her koşulda O’na dayanırsak bizleri hic bir zaman darda koymuyor onu çok net gördüm.

  Şimdi yeniden bu heyecanı yaşamayı hayırlısı ile bir evlat sahibi olmayı çok istiyorum. Bunun içinde sizlerden dua bekliyorum.

  • nurten demirci Says:

   Allah hayirli bir evlat nasip etsin inşallah

  • Nupelda Says:

   Geçmiş olsun kardeşim. Allah daha hayırlısını nasip etsin…

  • Nurdan Says:

   Yazını okurken çok duygulandım. RABBİM bize kaldıramıyacağımız yükü yüklemez. Bunu bilip ona teslim olmak ve her şeyin hayırlısını dilemek biz Müslüman annelere yakışan bir davranıştır. Seni tebrik ediyorum kardeşim. ALLAH sana yeniden o duyguyu yaşatsın hayırlı salih saliha evlatlar nasip etsin. ALLAH’a emanet ol.

 25. Elif Says:

  Bana da dr um yaptırmıştı. Çok şükür bısey olmadı ama çok korktum. Bebegımın ensesı kalın çıkıyor dıye kan testı normal çıkmasına ragmen mecbur bırakıldım. Çok Ağladım. Benegım Doğdu ve ensesı hala kalın( dawn degıl ama babadan almış olsa gerek:)

 26. Sedef Says:

  Cahide ablacığım ben iki tane Çocuğum var ikisindede beş aylıkken doktora gittim sırf bu testleri yaptırmamak için doktor bana kızdı neden bu güne kadar gitmedim diye ben kesinlikle doktorlara güvenmiyorum gidiyorsun Onbeş gün sonra yine gel diyorlar herşey para olmuş Allah doktorlara Muhtaç etmesin inşallah

  • Ayten Says:

   benimde 16 haftalık bebeğim karnımda öldü. ilk hamileliğimdi. ikili test yaptırdım netice alamadılar. her halükarda çocuğu doğuracağımı söyledim. ama Rabbim nasip etmedi 16. haftada öldü. ve özüründen dolayı organlarının gelişemediğini bu nedenle öldüğünü söyldiler. Rabbim herşeyin en doğrusunu bilir.
   Çok şükür şimdi yine hamileyim 16 haftalık. doktor ikili testi önerdi. hayır yaptırmayacağım her şartta doğumu yapacağım. dedim. Hayırlısı artık . Rabbim ne taktir ettiyse. Beklemedeyim. İnşallah sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir.

   • Nupelda Says:

    İnşaAllah hayırlısıyla kucağınıza alırsınız kardeşim 🙂

   • Zahide* Says:

    Allah size de, tüm bebek bekleyen, özleyenlere de sağlıklı ve hayırlı bir şekilde bebeğine kavuşmayı ihsan eylesin.

    • gmzzz Says:

     ben kardeşim olucak ve 4 aylık hamile annem fakat 3 lü testlerden yaptılar gerekliymiş yapmışlar bugün test sonuçlarını aldık ve down senduromu dediler yüksek riskli dediler sizce bu 3 lü testler doğru veya bu hastalığı taşıyormu oluyo ne işe yarıyor niye yapıyorlar bilmiyrm insanları tedirgin ediyrlar


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: