Doğal Güneş Kremi

Unutkanlık Deyip Geçmeyin!

BU TAVSİYELERİ UNUTMAYIN

Unutkanlık deyip geçmeyin!

Unutkanlık her yaştaki insanın sık sık yaşadığı, çoğumuzun hastalık belirtisi olarak görmediği bir durumdur. Unutkanlık için başlangıç döneminlerinde önlem alınması çok önemlidir.

Gelelim Unutkanlığın Nedenlerine

“Unutkanlık herkesin belli dönemlerde yaşadığı bir durumdur. Unutkanlığın bir çok nedeni olabilir. Bunların başında B grubu vitaminlerin eksikliği özellikle B-12, yanlış beslenme, genetik yatkınlık, tiroit fonksiyon bozuklukları gibi unsurlarda unutkanlıkta etkilidir. Ayrıca stres altında olmak, yaşanmış olumsuz olaylar da unutkanlığı tetikleyen unsurlardandır. Günlük yaşantımızda unuttuğumuz şeylerin dışında evin yolunu unutmak, yapacağı otobüs ya da uçak yolculuğunu unutmak gibi sorunlarla karşılaşıyorsa rahatsızlığın ciddiyeti büyük olabilir. Mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır.

Rabbimiz bize unutkanlığa karşı etkili bitkiler sunmakta iken unutkanlığın başlangıcında bu bitkilerden faydalanmak gerekir.

Bitkiler modern tıp öncesi fazla kullanılmasıyla birlikte gelişen teknolojiyle daha derin araştırılmalara tabi tutulmuştur. Bu bitkilerden biri ginkgo bilobadır. Ana vatanı Çin ve Japonya olan ginkgo biloba 1730 yıllarında Avrupa’ya getirilmiş ve buradan yayılmıştır. İlk defa 1855 yılında İstanbul ‘da da dikilmiş ve ülkemizde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Dünyada Tek!

Ginkgo biloba günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü ve benzeri olmayan kendine özgü bir ağaçtır. Yani elmanın, armutun, eriğin çeşitlerini bulabilirsiniz ama ginkgo bilobanın bulamazsınız. Binlerce yıldır Çin tıbbında kullanılan ginkgo, ABD ve Avrupa’da çok satılan bir besin takviyesidir. Özellikle Almanya ve Fransa’da reçetelere dahi girmiştir.

Ginkgo bilobanın etken maddesi ginkgolit adı verilen bir çeşit glikozittir. Bu glikozit beyin damarları içerisinde tabaka oluşumunu azaltarak kanın hızlı dolaşmasını, buna bağlı olarak hafıza zayıflığını azaltır. Beyine giden kan akışının artması, beyini besler ve odaklanmamızı arttırabilir. Ayrıca kulak çınlaması, Alzheimer hastalığına karşı da kullanılabilir. Yaşlılarda bunama belirtilerini azaltmaya yardımcıdır. Ginkgo Biloba için tam bir beyin toniğidir diyebiliriz.

Ginkgo Bilobanın yapılan çalışmalarda hafıza için mükemmel bir destekleyici olduğu her çalışmada desteklenmiştir.

Ginkgo biloba doğal bir kan sulandırıcı olduğu için wafarin, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka hekim gözetiminde kullanmalısınız. Ayrıca antidepresan ilaçlarla birlikte kullanmamakta fayda var.

Vücudumuz tarafından üretilemeyen ve dışarıdan almamız gereken omega-3 de, hücre işleyişi için ve beyin gelişiminde önemlidir. Çocuklarda, yetişkinlerde, hamile bayanlarda ve yaşlılarda rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca beta karoten içeren havuç da unutkanlığa karşı iyi bir destekleyicidir. Akşamları içeceğiniz taze sıkılmış havuç suyu bağırsaklarınızda A vitaminine dönüşecektir ve A vitamini tam bir beyin dostudur. Özellikle sarı ve turuncu renkte olan sebze ve meyvelerde bol bulunur.

Beynimizin tembelliğe çok çabuk alışan bir organ olduğunu unutmayalım. Beyninizi zorlamadığınız sürece çalışmak istemez. Yapılan çeşitli zihin jimlastiği, çeşitli aktiviteler unutkanlığı önlemede etkili olabilir. Ama unutmayın yaptığınız beyin jimlastiği de sizi biraz zorlayacak türde olmalı.

Sağlığınız ve hafızanız hep güçlü olsun inşaAllah. Sağlıklı günler.

1989 yılında bal üretimi ile faaliyetine başlayan AksuVital, ilerleyen yıllarda doğal ürünler konusunda uzmanlaştı. Bugün 25 yıllık tecrübesiyle AksuVital, Shiffa Home, Avicenna, Vitalest, Softem, Natural Hekimce markaları altında gıda, gıda takviyeleri ve dermo kozmetik ürünler üretmektedir. AksuVital, bal,  pekmez,bitkisel yağlar, bitkisel kremler, bitkisel şampuanlar,bitkisel sabunlar, sporcu ürünleri, bitkisel çaylar, öğütülmüş ürünler, gibi zengin ürün çeşitleri ile insanlığa sağlıklı, dinç ve formda bar yaşam sunuyor.

AksuVital Doğal ürünler A.Ş. hakkında detaylı bilgi almak için:  www.aksuvital.com.tr

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı- Kimyager

s.gulsoy@aksuvital.com.tr

Sevil GÜLSOY

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. zturkan says:

    Selamınaleyküm Cahide hanım unutkanlık deyip geçmeyin bu söze katılıyorum ama unutkanlık çok ciddi bir beyin hastalığı belirtisi de olabilir. ben bir eczacı olarak unutkanlık için hemen gingko biloba tavsiyesinde bulunmanızı pek doğru bulmadım. Bir yakınımın başından geçen olayı size anlatayım: unutkanlık şikayetinden dolayı doktora (nöroloji uzmanına) giden bir yakınımdan doktor beyin mr ve beyin filmi istemiş, mr ve film sonuçlarına bakınca beyninde hidrosefali( beyinde sıvı birikimi) oldugunu bu biriken sıvının beyinde hafıza ile ilgili bölgeye baskı yaptıgını, ilerde çok daha ağır hafıza kaybına neden olacagını ve bu hastalığın ameliyat gerektirdigğini, beyine yapılan bir operasyon ile cilt altından bir hortum yerleştirerek beyindeki sıvının karın boşluguna verildigini söylemiş beyin cerrahına yönlendirmiş. beyin cerrahı ise hastalığın ameliyat aşamasını çoktan geçtigini söylemiş. Allahtan sıvı birikimi şimdilik durduğu için bu şekilde hayatını idame ettirebilirmiş. yılda 1 yapılan tetkikler sonucu sıvıda artış görülürse ameliyat olacakmış.. yani demem o ki unutkanlık şikayeti olanlar mutlaka doktora başvursun doktor tavsiyesi olmadan bitkisel de olsa ilaç almasınlar..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: