Kızıma Tesettürü Nasıl Anlatırım?

af6729f309ae783d54531877b73d3255“Kızlarımızı nasıl yetiştirelim” ya da “Siz nasıl yetiştiriyorsunuz” diye sorular çok fazla. Ben ve kızım da dahil olmak üzere kimse mükemmel değildir. Rabbimiz eksiklerimizi düzeltmemiz için bize yardımcı olsun. Bizlere ihlas nasib eylesin. Ben pratik olarak tesettürü kızıma nasıl sevdirdim. Küçüklükten itibaren neler yaptım. Özet olarak bahsetmeye çalışayım.

Kız çocukları dışarıdan ne kadar etkilense de, en etkili rol modeli annesidir. Örneğin ben kızım küçükken, başımı her örttüğümde, kızımın yanında örtümü severdim. “Allah’ım sen bana bu örtüyü nasip ettiğin için sana hamd ederim. Ya örtüm olmasaydı halim ne olurdu?” derdim. Dışarı çıktığımda rüzgar varsa hem abileri, hem babası örtüm açılmasın diye özen gösterirdi. Akşam olunca perdelerin tam olarak kapanmasına çok dikkat eder, neden böyle yaptığımızı basit cümlelerle anlatmaya çalışırdık.Banyodan çıkarken, abileri ve babasına “Sakın bu tarafa gelmeyin müsait değiliz” derdim. Üzerini giyerken “Aman kızım kapını kapat kimse görmesin” diye telkinde bulunurdum. Çok küçüklükten itibaren, abilerinin ve babasının yanında atletle, külotlu çorapla dolaşmasına izin vermedim.

Böyle basit konuşmalar ve davranışlar çocuktaki mahremiyet duygusunu geliştiriyor.

Çocuklara tesettürü telkin ederken, öfkeli yaklaşımların yanlışlığı kadar, öylesine konuşmalarda yanlış ve etkisizdir. Doğru davranış “Kararlı olmak”tır. Çocukla yalvarır gibi değil, ne istediğinizden emin olarak konuşun. Sizin yeteri kadar sahip çıkmadığınız bir davaya, çocuğunuzun sahip çıkmasını beklemek, mucize beklemek gibidir.

Biraz daha büyüyüp mecburen tesettür yaşına gelince çocuk gelgitler yaşayabiliyor. Bu özellikle çevreden etkilenmelerle ortaya çıkıyor. Tam istediğim gibi bir eğitimin olmadığını bildiğim halde, ben kızımı imam hatip okuluna göndermeyi tercih ettim. Doğrularla beraber, yanlışlar, bidatler de veriliyor ancak; Öğretilen hususları takip edip, yanlışların ne olduğu ve nasıl olması gerektiği anlatılınca, çocuk Allah’ın izniyle sizi anlıyor ve bu davranışınız çocuğun doğruları pekiştirmesine sebep oluyor.

Birde imam hatipte kendisi gibi olan arkadaş bulması daha kolay oluyor.

Çocukla sohbet etmeye önem verelim:Kimse kusura bakmasın ama, ben çocuklarıma herkese hoşgörü duymayı öğretmiyorum. Bilakis hoş olmayan tavırlara ve müsebbiblerine karşı, kalben de olsa buğz etmeyi öğretiyorum. İyi örnekler kadar, kötü örneklere de vurgu yapıyorum.
Örneğin doğru tesettüre sahip olan bir hanımı gördüğümde. “MaşaAllah, tesettürü ne kadar güzel. Allah daha da güzelleştirsin” diyorum. Çok açık, edepsiz giyimli birini gördüğümde: “Allahım sen onlara hidayet ver. Islah olmayacaklarsa bizi onlardan eyleme, böylelerinin şerrinden beni, ailemi ve müminleri uzak tut” diyorum. Tekrar edeyim, bunların hepsini çocukların duyacağı şekilde söylüyorum.

Babanın, abi ve ablaların çocuğu bu yönde motive etmesi çok önemli. Onlara da kızım yokken ne söylemesi ve nasıl davranmaları konusunda telkinler veriyorum..🙂

Ev içi davranışlar gerçekten çok önemli. Evde sık sık Kur’an ve sohbetlerin dinlenmesi, saçma sapan program, dizi, reklam, kliplerin izlenmemesi, güncel olayların İslamın potasından geçirilerek değerlendirilmesi, Allah isminin ve zikrinin hep canlı tutulması çocuğun ruhuna işliyor ve bunlar temeli oluşturuyor. Bütün işlere ara verip, en azından 20 dakika meal okumak, üzerinde ailecek konuşmak, çocuğa tahmin edemeyeceğiniz kadar tesir ediyor.

Üstüne basa basa tekrar ediyorum. Lütfen çocuklara klip, dizi, reklam izletmeyin. Bunları izleyen çocukların üzerinde tesiriniz neredeyse sıfırlanıyor. 

Görüştüğümüz insanlar da, en az saydığımız hususlar kadar önemli. Namaz kılmayan, tesettüre riayet etmeyen, edep dışı tavırları ve konuşmaları olan kişilerle sıcak ilişkiler içinde olmak çocuğu ikilemde bırakıyor. Çocuk “Annem açık saçık giyinmediği halde, o teyzeyi seviyor ama bana neden örtünmemi söylüyor?” diye düşünebilir. Yine çocuğunu özensiz yetiştiren bir aileyle görüşmekte çocuk eğitimini olumsuz etkileyecektir. Bunun yanında sadece başı kapalı olup, hal ve hareketleri İslam’a aykırı olan kişilerle tebliğ maksatlı görüşülebilir ancak, dost ve arkadaş olunması çocuğun aklında soru işaretleri bırakır.

Çocuğun içinde kalmasın diye, oyuncak makyaj takımlarını, kadın görünümlü barbie bebekleri kesinlikle almayalım. Ev içinde de olsa ruj, oje sürmeyelim. Bunun yerine eline kına yakılabilir, süslü tokalar, renkli takılar ve kıyafetlerle bu istekleri tatmin edilebilir.

13-14 yaşına kadar tesettürle ilgili hiç bir telkinde bulunmadığınız, askılı, dar, mini giydirdiğiniz çocuğunuza birdenbire “Bunları bırak, başını ört” demenin pek bir etkisi olmayacaktır. O yaşa kadar edepli giydirilmiş bir çocuk, o yaştan sonra da bu tip edepsiz kıyafetleri yadırgayacak, kolay giyemeyecektir.

Namaz, tesettür gibi konuların çocuğun gönlüne bırakmak yerine, bunların farziyeti ve vazgeçilmez gereklilikler olduğu çocuğa anlatılmalı. Başörtüsünün yeşil veya mavi olacağına kendisi karar verebilir ama başörtüsü takıp takmayacağına kendisi karar veremez. İpler sizin elinizdeyken, çocuğa söz geçiremiyorsanız, ileriki zamanlarda ipleri tamamen çocuğun eline vermeniz kaçınılmaz olacaktır.

Kız çocuğu eğitimi sadece tesettür ve namazdan ibaret değildir. İçini doldurmadan hiç bir ameli sağlam bir temele oturtamazsınız. Çocuklarla beraber yaratılmış herşey hakkında tefekkür etmek, çocuğu Rabbimizin büyüklüğü konusunda düşünmeye sevketmek akideyi sağlamlaştırır. Çocuğun Yaratıcısına olan sevgi ve saygısını güçlendirir.

Şunu unutmayalım, tüm bunlar için, önce bizim doğru olmamız ve çocuğumuzla ilişkilerimizi sıcak tutmamız elzemdir. Beş dakikada yenip biten bir hamurun kıvama gelmesi için bile, 10 dakika sabırla yoğurmamız gerekiyor. Emek vermeden, dua etmeden, yeri geldiğinde ciğeriniz yanmadan çocuk yetiştirmek, kapanmayan amel defterlerine imza atmak kolay mı kardeşlerim?

Cahide Sultan

32 Yanıt to “Kızıma Tesettürü Nasıl Anlatırım?”

 1. damlasakızı Says:

  Cahide hanım sitenizi takip etmeye basladığımdan beri her yazınızı okumaya çalışıyorum ne kadar eksiğimiz olduğunu farkediyorum ve bahsettiğiniz bazı şeylerin hayatıma önemli derecede katkıları oldu Allah razı olsun 🙂 bu tesettür konusunun küçük yaştan itibaren baslaması çok önemli.annemde beni aynen dediğiniz gibi yetiştirdi.Allah ondan razı olsun.ta küçük yaşımdan beri hep etek giydirdi.etekle oynadım koştum komşuya gittim.hep etek giyerdim ama eleştirilirdimde.kapalı biri bana dediki niye sen hep etek giyiyorsun.arkadaslarım okulda pantolon giyerdi lise döneminde.ben almadım pantolon bile bile. hep dediler niye etek giyiyorsun.hocalar benim etek boyumu örnek gösteiriken eteği kıvıranlar bana nasıl kötü kötü bakarlardı hoca onları fırçalardı diye.demem oki daha başörtüsüne sıra gelmeden eteğe kulp takılıyor.oje ruj vb. hiç sürdürmedi annem.kınalarla büydük biz:) kapalı oluncada niye pantolon giymiyorsun sitemleri.toplumdaki çoğu kişi kişi ile değilde kendi işi ile uğraşsa bu kadar saçmalıklara maruz kalmayız diye düşünüyorum.tabiki emri bil maruf , nehyi anil münker sorumluluğumuzu taşımalıyız.Allaha emanet olun 🙂

 2. metin Says:

  AllAh cc razı olsun

 3. Tuğba Rabia Says:

  Merhaba Cahide Hanım,
  yaklaşık iki sene önce bir Kur’an kursuna gitmiştim. orada hocalarımızın tesettürün ehemmiyetinden bahsedip bunu halkımıza anlatalım diyerek teşvik etmişti bizi. konuşmacılardan biri de bendim. çocuk gelişimi açısından tesettürü ele almamı istemişlerdi. ben de bunun üzerine bir metin hazırlamış ve konuşmamı onun üzerine yapmıştım. sizin bu yazınızı görene kadar yazımı yayınlamak aklıma gelmemişti. fakat yorumlardan da anladım ki hanımlar bu konuda gerçekten bir yönlendirmeye ihtiyaç duyuyorlar. siz de tesettüre güzel bir açıdan yaklaşarak faydalı bilgiler verdiniz bize , yüreğinize sağlık. ben de gelişim açısından yaklaştım ve kendi blogumda paylaştım. farklılıklar güzelliğimiz olsun inşallah. http://tugbahocaninguncesi.blogspot.com.tr/2015/01/cocuklarda-tesettur-bilincinin-olusmasi.html

 4. ayşegül Says:

  selamun aleyküm cahide ablacım bi kız çocuğum var rabbim bağışlasın cümlemizin evlatlarını çok endişeliyim rabbim yayırla yetiştirmeyi nasip etsin inşallah şimdi hamlieyim tekrar ikiz bebeklerim olucak inşallah onlara hayırlı isimler koymak istiyorum senden isim konusunda yardımcı olmanı istiyorum bi kız bi erkek ismi önerir misin bana inş selametle

 5. sule Says:

  Harika bi yazı,ama şöyle de böylede diye kimse kulp takmasin,bu zamanda böyle dobra(aslinda dobra degil olması gibi)insanlara ihtiyac var,insanlar artik”bence”lerle kendi kendine fetva veriyor, bence yoktur Allah’in seriatı,kurallari vardir, O bizim icin en iyi en guzel hukum verendir…

 6. NiL Says:

  Yaziyi okurken hic bitmesin istedim. O kadar sade ve samimi geldiki anlatamam. Hayatinizdan orneklerle anlatmaniz. Ayy ne kadar farkli ve ozelsin ablam. Allah emeklerini bosa cikarmasin.. Amin..

 7. Banu Abla Says:

  Cahide’ciğim seni ALLAH için çok seviyorum.Açık yüreklilikle yazdığın için seni tebrik ediyorum.Rabbim her daim basiretini,ferasetini,cesaretini,azmini uyanık tutsun.ALLAH razı olsun kardeşim.

 8. aybuke Says:

  Agzina saglik ablam guzel bir konu bir bucuk yasinda bir kizim var rabbim hayirli evlatlar yetidtirmek icin hepimizin yardimcisi olsun ama ismail yetistirmek icin ibrahimi bir samimiyetle rabbimizden istemeliyizz. RABBİCALNİ MUGİMESSALATİ VEMİN ZURRİYETİ RABBENA VE TEGABBEL MİNNA (RABBİM SEN BENİ VE ZURİYETİMİ NAMAZ KİLANLARDAN EYLE RABBİM SEN DUAMİ KABUL ET )…

 9. oya Says:

  Selamun aleyküm cahide hanim , yaziniz yine cok anlamli ve cok güzel benimde sürekli üzerinde düsündügüm bir konuyu ele alip acikladiniiz.Ben yurtdisinda yasiyorum ve 9 yasinda bir kiizim var , ona tesettürü nasil anlatirim?nasil alistiririm? özellikle de müslüman ögrenci sayisi 4-5 taneyi gecmeyen bir okula giderken cevresinden etkilenmesini nasil engel olurum? diye kara kara düsünürken yüce mevlam bana baslangic olarak yardim etti gerisi gelir insalah.. söyle ki birgün kizim daha önce onunla bu konuda hic konusmama ragmen okula basörtüsüyle gitmek istedigini söyledi cok sasirdim ve sevindim bir taraftanda tedirgin oldum cünkü eger olumsuz tepkiler alirsa basörtüsüne karsi tamamen sogur ve kapanma yasi geldiginde itiraz eder diye korkuyordum .Ilk tecrübesini yasamasi icin daha erken diye düsünüyordum ama ayni zamanda da bu hevesini tamda degerlendirme zamani bir daha bu kadar ilgi ve heves duymaz diye de korkuyordum, karma karisik duygular icindeydim yani.
  Ertesi gün kiyafetine uygun renkte benim bir sal tarzi basörtümü güzelce bagladik okula götürdüm biraktim ögleyi zor bekledim , gidip aldigimda nesesinden hicbirsey kaybetmemisti bende cok sevindim , anlattigina göre arkadaslari cok sasirmis, sormus bizimki de birgüzel dinimiz öyle emrediyor deyip susturmus herkesi.Simdi spor derslerinde aciyor sadece birlikte biryere gidiyorsak ta diledigi gibi giyiniyor birsey demiyorum ama yaklasik 6 aydir okula basörtüsüyle gidiyor, yavas yavas herzaman öyle disariya cikar diye ümit ediyorum ALLAH im insallah bana lutüfta bulunmustur ve kizim basörtüsünü gururla, ömür boyu cikarmaz.

 10. Kübra Says:

  Allah razı olsun Cahide abla. Benim de 9 yaşındaki kiz kardeşim var ve bu konuda kafamda çok soru işareti vardi ve halen de var. Bizi bilgilendirdiniz Allah sizden razi olsun. Rabbim bizleride ,evlatlarimizi ve tüm müminleri Ona layık kullarından eylesin.

 11. sinem Says:

  kötü yorumları neden siliyorsunuz

 12. sinem Says:

  siz ne kadar kirli düşünceli ve hasta insanlarsınız, gerçekten çok güç anlamak. insanların sürekli birbirine zarar vereceğini düşünerek kalbinizi temiz tutamazsınız, birbirinin kolunu bacağını omzunu vs gören herkes bundan tahrik olmaz, olan da hastadır. siz bunları saklaya saklaya normal olanı anormalleştirmişsiniz içiniz kara inanamıyorum ya. gerçekten yanından geçerken açık giyinen kadınların EDEPSİZ olduğunu mu düşünüyorsunuz? ben size bişey söyleyeyim, ben açık giyiniyorum ve sokakta yanımdan örtülü bir kadın geçtiğinde HİÇBİR ŞEY DÜŞÜNMÜYORUM. ne olumlu ne olumsuz, o da öyle bir insan diye düşünüyorum sadece. HASTASINIZ SİZ

  • Mehtapabla Says:

   Sinem hanım yorumunuz çok seviyesiz birazcık daha düzeyli yazabilirdiniz yazıda açık giyinen kadınlar için değil çok açık ve edepsiz şekilde giyinenler için bir vurgulama yapılmış lütfen yazıyı doğru anlayalım ben tesettürlü olmadığım halde bazı kişileri görünce aman Allahım diyorum bunlar nasıl giyinmiş hatta giyinmemişler bu kadarda olmazki abarta abarta ne hale gelindi bu kadarda olunmaz herşeyin bir kararı var.

  • hatice Says:

   Mesele tahrik olup olmama meselesi değil Allah ın bunu emretmesi meselesidir hanımefendi.konuya neresinden bakarsanız bakın sonuç Allah tesettürü emretmiştir

  • elif Says:

   Hasta değil sadece müslüman aslında. Siz nesiniz? Var mı bir sıfatınız? İnsanın var olana karşı bir şey düşünmemesi saçmalık, yorum yapmayan insan mı olur? Doğrular canınızı yakabilir ama doğru olduklarını değiştirmez.Üstelik bir de hakaret etmişsiniz, bu ne hazımsızlık, şaka olmalı..Vallahi hasta kim düşünüyorum 😀

  • aybuke Says:

   Agzina saglik ablam guzel bir konu bir bucuk yasinda bir kizim var rabbim hayirli evlatlar yetidtirmek icin hepimizin yardimcisi olsun ama ismail yetistirmek icin ibrahimi bir samimiyetle rabbimizden istemeliyizz. RABBİCALNİ MUGİMESSALATİ VEMİN ZURRİYETİ RABBENA VE TEGABBEL MİNNA (RABBİM SEN BENİ VE ZURİYETİMİ NAMAZ KİLANLARDAN EYLE RABBİM SEN DUAMİ KABUL ET )…

  • aybuke Says:

   S.a.sinem hanim burdaki yazida acikca tesettursuzluk = edepsizlik diye birsey yazmiyor cahide abla ve diger ablalarim 100/99u musluman oldugu??? Kesinlesmis olan bu ulkedeki tesettursuzluge ve kendi dinine karsi duyarsizlasan insanlarin birazda olsa bilinclenmesini sagliyor hastalik eger buysa ve bole dusunenlerin hepsi hastaysa bende hastayim

  • uzuninceyolum.blogspot.com Says:

   Bu üslup bile (hatta üslupsuzluk) ne kadar edepsiz. Ne hakla hakaret edebiliyorsunuz? Hiddetiniz cehaletinizden anladım da yine de böyle bir yorumu okumak zorunda kalmaktan rahatsız oldum. Edep utanma duygusudur. Mahrem yerlerini herkesin gözleri önüne sermekten utanmamak da edepsizliktir. Tartış (amayacağınız) tığınızı zannettiğiniz mevzu ilahi emirdir. Bunun hilafında söz söylemeye cüret etmek kimsenin haddi değildir. Kişisel zaafiyetinizden ötürü örtünemiyorsanız da mahcup olup edepten nasiplenmek için dua edebilirsiniz. Bu daha insani olur.

   • medine Says:

    Ben cok kycukken bizim evimizde televizyon yoktu. Komsunun evinde yabanci bir diziyi izlerken gobegi acik bir genc kiz vardi dizide, sok olmus bir sekilde sanki gobegi acik kiz benmisim gibi ustumu basimi cekistirmeye basladim. Rahatsiz olmustum, utanmistim bu.u hic unutmuyorum sanirim yedi yasinda flandim. Simdi heryer et yigini insanin ici kalfirmiyor. Mesele bas acikligi ya da kapaliligi meselesi de degil. Bazi kapalilar aciklardan beter dikkat cekiyor. Acik olan namussuzdur, kapali olan namusludur demiyor kimse. Ne kapalilar gordum haya perdeleri yirtilmis park koselerinde her halti yiyen. Ama tesettur hakiki manada tesettur rabbimizin emri. Ve bu egitim kucuk yasta basliyor. Zaten cahide hanimda belirtmis islami bilgilerle donatmazsan ici bos olur diye. Rabbim hepimizin evlatlarini seytanin serrinden korusun.

  • Raziye Says:

   Selamlar Sinem hanim!! Sizin yorum biraz Musluman mahallesinde salyangoz satmak gibi olmus:)))

  • qedir Says:

   Tahrik olub olmadiklarini siz bir de erkeklere sorun sonra onlarin adina konuwun isterseniz)))

 13. hatice Says:

  Selamünaleyküm ablacım benimde bir tane kızım var Rabbim cennete girme vesilesi kılsın inşaAllah… Bu zamanda gerçekten evlat yetiştirmek çok zor… Rabbim nurettin hocamızdanda,sendende cümlemizden razı olsun inşaAllah… Hocamı yaklaşık 3-4 yıldır dinliyoruz Allah ondan razı olsun evimizin bereketi muhabbeti arttı Allahın izniyle… çok şey ögrendik hocamızdan inşaAllah ögrenmeyede devam ederiz… Rabbim bu sıkıntılı günlerinden tez zamanda hayırlısı ile kurtarsın inşaAllah… Selam ve dua ile Allah a emanet olun ablacım

 14. Küçük Kaşif Says:

  Allah razı olsun ablacım,inşallah biz de İslamın gerektirdiği gibi yetiştirbiliriz yavrularımızı.İyi ki varsın.

 15. Betul Says:

  Allah razı olsun. Dilinize, yureğinize sağlık.. Ailemin kıymetini bir kere daha anladım. Şükretmek için daha cok nedenim varmış. Tekrar Allah razı olsun

 16. Sultan Says:

  CezakAllahu hayran ablam…aile ve çocuk eğitimi konusun da sürekli hocamı dinliyorum.Allah razı olsun kendisinden.Rabbim yardımcımız olsun.cumamiz hayr olsun.

 17. emine Says:

  Benimde 8 yasinda kizim var cok zor cocuk yetistirmek oje surmek istiyo halalarinin rujunu alip suruyo ben ne kadar soylesrmde babasi kizsada oje isteyip duruyo bana bile sende avik gezsene diyo halalayina cok ozeniyo ben snlatmsya calisiyorum bende gec kapandim cok pismanim diye sen gecikme ben kapanmicam diyo Allah yardimcimiz olsun hepimizin

 18. ketenhelva Says:

  Böyle titiz yetişen evlatlara ihtiyacımız var. Rabbim kuzucuğunuzu size bağışlasın…

 19. gurbetci Says:

  Allah razı olsun ablacım bende hep merak ediyodum açıkcası 🙂 iyki yazmışsın 💗

 20. kpss0173 Says:

  herkese hayırlı sabahlar hayırlı cumalar diliyorum başlığı görünce çok sevindim gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş benim de 8 aylık bir kızım var Allah ın izniyle onu islam bilinciyle yetştrmk istiyorum bu konu ile ilgili bir yazı okumuştum bir sitede onu paylaşmak istiyorum ama okuduğum sitenin adını bilmiyorum acaba hak olur mu ya da yasak olur mu ?


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: