Doğal Güneş Kremi

Bitki ve Meyve Çayları

1318595459808Bitki ve Meyve Çayları 

Bitkilerle tedavi, insanlık tarihi kadar eski

İlk yazılı verilerin 5000 yıl öncesine kadar dayandığı bilinmektedir. Bugün o bilgiler bilim ve teknoljiyle buluşup açıklanmasıyla birlikte insanlık hizmetine sunulmuştur. Ülkemiz şifalı bitkiler yönünden çok zengin. Ancak bilinçli bir şekilde üretim ve tüketim politikası uygulanmadığından gerekli önem verilmemiştir. Batılı ülkeler, ülkemize göre daha az çeşide sahip olmalarına rağmen bu konudaki çalışmalarını daha hızlı yürümektedir.

Mevsim itibariyle soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara yakalanma olasılığının çok yüksek olduğunu  bu aylarda bitki çayları kullanımının M.Ö 3000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Aslında  eski çağlardan beri insanların  bitkileri araştırıp incelediği ve şifalı bazı karışım, çay, merhem elde ettiği ,yazılar ve tabletlerle kanıtlanmıştır. Tarih boyunca da uygarlıklar bu zenginlikten yararlanmıştır.

Çay, işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir içecek türüdür. Önceleri evde hazırladığımız  bitki çayları modern hayatın zamanımızı kısıtlamasıyla zor gelirken ,günümüzde istediğiniz karışımları poşet çay formunda bulmak mümkün.

Bitki çayları birçok açıdan koruyucudur. Soğuk algınlığından, strese, ciltteki tahrişe kadar  önleyici ve hatta iyileştiricidir. Kullanım kolaylığıyla da hemen hemen herkesin evine girmiştir. Bazılarımız bitki çaylarını tadından dolayı sevmez .Bunun büyük ölçüde nedeni demlemede yaptığımız hatalardır. Örneğin kaynamış suya atacağınız bitki haşlanacağından acı tadını suya verecektir. Aynı şekilde fazla suda beklettiğiniz bitkilerde de aynı durum söz konusu olur..Bunu önlemek için bitki çaylarında demleme süresi önemlidir.

Soğukların iyice bastırdığı şu günlerde bitki çayları için.

Kışa girdiğimiz şu günlerde her bitkinin kendine has olan faydalarından yararlanmak gerekir. Ihlamur, ekinezya , adaçayı, hatmi, zencefil, zencefil, tarçın, kuşburnu gibi hem soğuk algınlığına iyi gelen hemde tahrişi azaltan bitkileri mutfağınızdan eksik etmeyin.

Üst solunum yolu hastalıkları denince akla ilk gelen bitkilerden biri “ekinezya”dır. Yapılan bilimsel nitelikteki deneysel ve klinik çalışmalar bu bitkinin soğuk algınlığı etkilerine karşı vücudun bağışıklık sistemini desteklediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca gribal enfeksiyonlara karşı ekinezya  ve bal karışımı da mükemmel bir destekleyicidir.

Bademcik ve boğaz ağrılarında adaçayını tüketebilir veya gargarasını yapabilirsiniz. Soğuk algınlığına karşı hazırlanmıs karışım çaylarıda da bu konuda çokca tercih edilir.

Stresli bir hayatınız varsa sarı kantaron, melisa, papatya, ıhlamur çayları stresinizi azaltacağı gibi odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu da arttıracaktır.

Formda kalmak ve toksin atmak için kayısılı çaylar,biberiye ,yeşilçay,kekik,funda,alıç gibi bitkilerin çaylarını tercih edebilirsiniz.

Bitki çaylarında tatlandırıcı olarak bal kullanmanız hem daha sağlıklı, hemde daha enerjik olmanızı sağlayacaktır.

Geçtiğimiz 10 yıl içeriisinde unutulmaya yüz tutmuş olan geleneksel tıp, dünyada ve ülkemizde tekrar canlandı. Giderek ilginin arttığı son yıllarda Çin’de , Şili’ de, Kolonbiya’da temel sağlık hızmetlerinin %50 ye yakın kısmı geleneksel tıp  yöntemleriyle karşılanıyor. Ülkemizde de koruyucu hekimlik giderek önem kazanmaktadır. Yapılan son bakanlık çalışmalarına da yer alan koruyucu hekimlik, kısa zamanda bilinçli bir şekilde uygulanmaya başlamasını umut ederek sağlıklı günler dilerim.

http://www.aksuvital-pazar.com/bitkisel-caylar

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı –Kimyager

Sevil Gülsoy

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. serpil11 says:

    Okurken bile içim ısındı..bildiklerimi hatırladım bilmediklerimi öğrendim..çok teşekkür ederiz bu faydalı bilgiler için..

  2. Slm cahide hanım sizden çıtır çıtır lokma tatlısı tarifi istiyorum çok kez denedim yumuşuyor rica etsem püf noktalarıyla paylaşırmısınız şimdiden çok teşekkür ederim allaha emanet olun sevgiler 🙂

  3. deniz sevindik says:

    Cahide hanim rica etsem bana lokma tatlısının tarifini yazarmısınız bir türlü tutturamadım yumuşuyor biz çıtır çıtır seviyoruz püf noktalarıyla yazarsanız ćook memnu olurum şimdiden teşekkürler allaha emanet olun 🙂

    Samsung Mobile tarafından gönderildi

  4. soguk kjs gunlerjnde bjtkj caylarj olmazsa olmaz. Cok faydalj tam bjr sjfa kaynagj. Aksu vjtal urunlerjnden de denerjm jnsallah. YAzjyla bjlgjlenmjs oldum. Tesekkurler ablam..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: