Doğal Güneş Kremi

Kaanlar Gıda Geleneksel Tereyağı Helalsitesi.com’da

Annelerimizin yaptığı tereyağına özlem duyarız değil mi? Artık sektörde geleneksel yöntemlerle tereyağı kalmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kaanlar GıdaGeleneksel TereyağıHelalsitesi.com ‘un CEO & Kurucu Ortağı ve Gıda Mühendisi Osman Emre SAYIN tarafından onaylandı.

geleneksel tereyağ
Geleneksel Tereyağ ve Uzmanlık Helalsitesi.com’da

Peki sanayi ölçekli işletmelerde Tereyağ nasıl üretilir? Kendisine soruyoruz.

Sanayi de özel olarak tereyağ için süt toplanmaz, genelde şirketler aynı anda farklı ürünler işlerler. Bu yüzden farkındaysanız tereyağ işleyen bir firmanın peyniri de var yada ambalajlı süt imalatı da vardır vb.

Süreci anlatalım, süt kooperatifçiliğin oturduğu yerlerde, süt toplama merkezlerinde sütler toplanır. Kooperatifçiliğin olmadığı ve sütün daha az olduğu yerlerde üretici firmalar direk müstahsil dediğimiz süt üreticilerinden sütleri toplarlar.

Sütün daha taze ve sağlıklı şekilde toplanmasına kooperatifleşme yardım eder. Çünkü süt toplama merkezlerinde, sütlerin soğukluğunu muhafaza edecek, soğutma tankları bulunmaktadır ve sütler en kısa sürede 4 dereceye kadar düşürülebilir.

Kaanlar Gıda firmasının aldığı 400-500 ton civarındaki sütün hepsi süt toplama merkezlerinde soğutulmuş olarak en taze şeklinde alınmaktadır. Soğutulmuş olan sütler yine soğukta durmasını sağlayacak izolasyonlu tankerlerle toplanarak fabrikalara getirilir.

Amatör ve merdiven altı firmalarda, ne süt toplama merkezleri ne de sütün fabrikaya yada mandıraya taşınması için gerekli izolasyonlu tankerler yoktur. Kamyonların arkasındaki sadece depolama için kullanılan izolasyonsuz bidonlara konulmaktadır. Dışarda satılan sütler de bu şekildedir, kesinlikle uzak durmak gerekir.

Fabrikaya getirilen sütler fabrikaya alınmadan laboratuvarda analizleri yapılır, içerisinde su olup olmadığı, antibiyotik olup olmadığı kontrol edilir. Sütler eğer uygunsa fabrika içine alınır. Alınan sütler soğutulararak soğuk hava depolarında günlük stoklanır.

Sütlerden seperatörler yardımıyla krema ayrıştırılır. Asıl tereyağ üretimi bu aşamadan sonra başlar. Ayrıştırılan kremalar seyreltilerek yüksek sıcaklıklarda pastörize edilirler ve soğutularak olgunlaştırma için soğuk halde tanklarda bırakılırlar.

Olgunlaşan kremalar yayıklama makine usulü çalışan makinalara aktarılır. Döner tamburlu makinalarda birneviyayıklanarakkurumaddesi artar ve tereyağ formunda ürün elde edilir. Kütle halinde alınan tereyağ daha sonrasında istenilen gramajlarda şekillenerek paketlenir.

Image convertedusingifftoany
Kaanlar Gıda Geleneksel Tereyağına Ulaşmak İçin Tıkla

Burada anlattığımız ve geleneksel yöntemlerle üretilen Kaanlar Tereyağıdır. Ancak sektörde olgunlaşma için soğukta bekletmek yerine kapasite artırımı sağlamak, olgunlaşmayı hızlandırmak ve aroma oluşturmak için tereyağıkültürü de kullanılabilmektedir. Burada sağlık açısından bir problem yoktur, kullanılan kültürün helal sertifikalı olması yeterli olacaktır. Ancak kültür kullanılan ürünün tadı geleneksel lezzetten margarin lezzetine dönecektir. Geleneksel tereyağını lezzetinden ayırt edebilirsiniz.

Ayrıca tereyağında farklılık oluşturacak bir diğer hususta kremanın nereden geldiğidir. Trabzon Vakfıkebir Tereyağı diye tereyağ satan Trabzonlu firmalar bile kremayı Konya’dan alıp yapabilmektedir. Ayrıca tereyağlarında ithal tereyağlar da kullanılabilmektedir ve bu şekilde yöresel tereyağısatmak bizce tüketiciye yalan konuşmaktan başka bir şey değildir.

Bizler Kaanlar Gıda‘nın Hakiki Geleneksel Tereyağına güveniyoruz, Sizlerde Helalsitesi.com ‘a güvenin, geleneksel tereyağına ulaşmak için bence tıklayın!

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. bahar acar says:

  Bim’in kaanbey kaşar ve teryaği rezalet.Aldığına bin pişman oldum.Tereyagi o kadar iğrenç kokuyorki,aynı zamanda tereyağı tadı yok.Kaşar aynı şekilde ısıda erimiyor.Hiç kimseye tavsiye etmeme.

  1. bimdeki kaanbey tavsiye edilen halal sertifikaları olan kaanlar karıştırmayalım internetten halalsitesinden sipariş verin 75tl üzeri kargo ücretsiz ben aldım sorun yaşamadım

   1. 3 kurus ucuzunu alacağız kar edecegiz derken coluğumuzun cocugumuzun kendimizin sağlığından çalıyoruz

 2. Binde satilan kalanlar sut urunleri var.bu kalanlar acaba bimdeki deilmi

 3. meleknur says:

  Kapıda ödeme yapılabilir mi?

 4. Kaanlarin urunleri hangi marketlerde bulabilirim

  1. http://www.helalsitesi.com adresinden sipariş verebilirsiniz. Bu soğuk havalarda markete yormayalım sizleri =)

  2. Kaanlar ürünlerini markette bulmak çok zor oluyor, çoğunda yok malesef… Bence labne gibi peynir çeşitlerinin olması da çok güzel. Çok şükür tereyağını ve lor peynirini köyde kendi ineğimizden elde etttiğimiz sütten, kendi elimle yapmak nasip oldu… İmkanı olan herkese tavsiye ederim

  3. Bim marketlerinde kaanlar beyaz peynir satılıyor

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: