Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

YILBAŞI ETKİNLİKLERİNE ÇOCUKLARINIZI GÖNDERMEYİN!

10857859_908051302573441_5950599761040787603_n

Bazı kardeşlerimiz çocuğunun anaokulunda yılbaşı etkinlikleri olacağını, çocuklarının çok heveslendiğini, gönderip göndermeme konusunda kararsız kaldıklarını, ne yapmaları gerektiğini soruyorlar.

Göndermeyin kardeşim. Yılbaşı, doğumgünü gibi etkinlikler için ne para verin, ne de çocuğunuzun katılmasına müsaade edin. Ben çocuklarımın hiçbirini devlet ana okullarına göndermedim. Özele de gönderemedim ve diğer pek çok çocukla aralarında hiçbir fark olmadı hatta diğerlerinden ders ve davranış olarak daha öndeydiler.

Bu ana okullarına alınan öğretmenlerin pek azı bizim değerlerimizi taşıyor ve hassasiyetlerimize dikkat ediyor. Ana okullarında dinletilen müzikler, klipler, kızlı erkekli çocuklara dans ettirilmesi, doğum günü kutlamaları vs. kesinlikle bizim değerlerimizle örtüşmüyor.

Madem çocuğunuzu anaokuluna gönderdiniz, en azından bu etkinliklerin doğru olmadığını, bize ait etkinlikler olmadığını anlatın.
Suriye’li, Filistinli, Doğu Türkistan’lı, Arakan’lı çocukların yaşadıklarını anlatın onlara. Kendi yaşıtı olan çocukların kolunu, bacağını; Yılbaşı kutlamalarını icat eden Avrupalı medeniyetsiz zalimlerin kopardığını anlatın.
“İşte bu yılbaşı kutlamaları o pislik, imansız insanların kutlamaları. Allah onları sevmiyor” deyin. Ağlayın anlatırken, üzüntünüzü ve bu konuya ne kadar önem verdiğinizi hissettirin çocuğunuza.

“Biz Müslümanız neden onların kutlamalarını yapalım? Neden o kardeşlerimizin katilleriyle bir olalım?” deyin.

“Öğretmenim neden yılbaşı kutluyor” diye sorarsa: “Öğretmeninin annesi O’na bunun yanlış olduğunu öğretmemiş” deyin. “Bilmiyor ve bilmediği için bende üzülüyorum” deyin.

Merak etmeyin, bu yüzden bozulmaz çocuğun psikolojisi. Hatta daha da sağlamlaşır. Ağlasa da üzülse de sağlamlaşır. Asıl o kutlamaları görmek çocuğun ruhunu yaralar.

Sadece biz değil, çocuklarımızda ahir zamanın imtihanlarıyla yüzleşecek unutmayın.

O gün çocuğunuzu sevdiği başka bir yere götürün. Şehrin en büyük camisine götürün mesela. Veya en sevdiği akrabanıza. Önüne bir leğen koyup hamur yoğurmasına izin verin. Onunla oyunlar oynayın. Ailecek kitap okuyun… Bir şeyler yapın mutlaka. Ne bugün, ne yarın asla boş durmayın… ama göndermeyin o gün yavrunuzu okula.

Bizim yaşama gayemiz iyi bir kul olup Allah’ın rızasını kazanmaktır. Çocuklarımızı da bu minval üzere yetiştirmek zorundayız.Bugün anlamasalarda, yarın sizi mutlaka anlayacaklar müsterih olun…

“…Kim Allah’tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder.” (Talak:2)

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. gürcü says:

  Cahide hanım bir çoğu sizi hayretle takip ettiğini yazmış ya biz onları kat kat fazla hayretle takip ettiğimizi yazmak istedim bu nasıl bir bi haberlik bu nasıl bir saçmalık bir tane hak din var oda islam Kuran’ı Kerimde yazılanlar tek bu kadar hadisler var nasıl bu kadar kör oluyorlar Peygamber efendimiz (s.a.v.) onlara benzememek için tırnak kesme sırasını değiştirmiş bu kadar basit bir ihtiyaçta bile yani daha da diyorlar ki yılbaşı noel değil kendinizi kandırıyorsunuz ama Allah’ın izniyle çocuklarımızı bu düşünceye teslim etmeyeceğiz .İnşallah imanlı gençler yetiştireceğiz.

 2. kübra dmr says:

  ayrıca şunu da çok merak ediyorum doğrusu. Müslüman olmayanlara gösterilen hoşgörünün zerresi müslümana, Müslümanca yaşamak isteyenlere neden gösterilmiyor acaba??!

 3. kübra dmr says:

  oy oy oy..ah ablacım ya ne kadar sığ insanlar..kurandan sünnetten bîhaberler..ayetle cevap verdiğin hâlde hâlâ anlayamıyorlar. onlar seni şok, hayret içinde takip ediyorlarmış ya, biz de aynı hayreti o yorumları okuyunca yaşıyoruz.bu kadar mı kilitlendi bu kalpler..Bu kadar mı görmüyor gözler..işitmiyor kulaklar..idraksiz beyinler..sana deme böyle şeyler diyerek nasıl da şeytanın sesi oluyorlar, günahı ve ona giden yolları küçük görüyorlar.sanki onlar dedi diye doğru bildiğimizden vazgeçicez.tam aksine bu içler acısı durum karşısında daha yüksek sesle, elimizden geldiğince emr-i bi’l-ma’ruf için çaba gösteririz Allahin izniyle. hiç değilse safımız belli olsun..

 4. Seosal Adam says:

  Bir solukta okudum. Ne kadar güzel yazmışsınız.
  Ben normalde ne olursa olsun kişisel facebook hesabımda bir web sitesinin yazısını paylaşmam. Bu yazıyı hem facede hem twitterda hemde google plus hesabımda paylaştım.

  Duyarlılığınız için teşekkürler..

 5. 2 gündür hayretle takip etmeye çalışıyorum sizi. Keskin ayrımcılığınız ve hakaretlerinizden dolayı sizden soğudum doğrusu. Yılbaşı ve Noel’in arasında ki farkı bildiğinizi düşünüyorum. Ve de yılbaşının illa içkili sofralar olduğu anlamına gelmediğini de bilmenizi isterim. Doğum günlerinde ne yapıyorsunuz bilmem ama yılbaşıyla arasında çok da fark yok. Nasıl doğum günlerinde iyi dileklerde bulunuyorsunuz yılbaşında da aynı şeyi yapabilirsiniz. Dilerseniz kutsal kitabımızı okuyarak geçirebilirsiniz. Ya da dersiniz ki tüm aile bi aradayken yiyelim yemeğimizi izleyelim televizyonumuzu yeni yıla başlayınca da sarılalım birbirimize. Bu tamamen size kalmış bi şey. Yani kişinin kendi vicdanı ile alakalı bi şey. İsteyen istediği gibi kutlar. Bizim dinimiz hoşgörü dini. Komşumuza hoşgörülü olmak zorundayız ki Müslümanım diyebilelim. Ayrıca Müslüman bir ülkeyiz diyorsunuz ki ben Müslüman bi ülke olmadığımızın bilincindeyim o zaman tatili de yapmayalım. Niçin var tatil. Çeşitli yemekler yapıyorsunuz elinize sağlık hepsi birbirinden güzel. Hepsi bizim kültürümüze mi ait. Elbette değil. Lütfen takipçiniz olarak sizden daha dikkatli olmanızı rica ediyorum. Ayrıştırmayınız birleştiriniz yeterince ayrışmış bi toplumu körüklemeye gerek yok. Saygılarımla.

  1. ceydac sadece şu soruya cevap ver: Dinimizde yılbaşı kutlaması var mı??? Cevabın hayırsa, neden dininde olmayan bir şeyi bu kadar hırsla savunuyorsun? Senin Peygamberin(sav) yılbaşı mı kutlamış? O “bizim dinimiz hoşgörü dini” demagojisine ise hiç girmeyelim istersen. Homoseksüllelliği savunanlar da aynı şeyi söylüyor çünkü. Halbuki Allah hoşgörü göstermemiş, ayette Hz.Lut’un karısının, bu tür insanlara “hoşgörü” gösterdiği için helak edildiği yazıyor biliyor musun? Ya sen de yılbaşşına hoşgörü gösterdiğin için helak olursan??

 6. Yazıyı okurken yeşeren umutlarım yorumları okurken kurumaya yüz tuttu…kızlı erkekli dans etmeyi normal gören insanlar, böyle düşünen çocuklar yetiştiriyor ve bundanda gurur duyuyorlar….Allah’ım sen bize merhamet et!!!!!

 7. Cocuklarimiz elbette nefret edecek,musluman kardesinin vucudunu delik desik eden kafirden.Musluman hosgorulu olur,sevgi dolu olur elbet ama dusmanina degil,hic kusura bakmayin.Bize SAVASA HAYIR,BARIS,BARIS,BARIS nidalari attirip,dinlerarasi kardeslik mesajlari verip,diger taraftan Peygamberime cirkin karikaturler cizip,Muslumanlara terorist muamelesi yapanlari kusura bakmayin ama bagrimiza basamayiz,vesselam.

  1. AYNEN ÖYLE ESMS KARDEŞİM AĞZINA YÜREĞİNE SAĞLIK.

 8. Gelin biz MEVLID KANDILIMIZI kutlayalim.Kendi Peygamberimizin dogumunu,O na salavatlar getirelim,GETIRTELIM COCUKLARIMIZA…Bize yakisan da bu degilmi! 🙁

  1. peygemberin sehabeleri onun dogum gununu kutlayiblar goresen?bu cur bidetleri etmek olar sizce?

 9. incilerden says:

  Resmen incilerinizi dökmüssunuz bu nasıl bir yazıdir çocuğumuza ağlayıp onlar icin pislik diyecekmisiz? Hadi kendi Çocuklarınızı öyle yetiştiriyorsunuz birde bunu yemek sitesi adı altında takipçilerinizede yapın diyorsunuz ne yani biz müslüman iz diye diğer dinden olanları yok sayıp birde ‘pislik’ yaskistirmasimi yapacagiz , küçük çocuklar için kizli Erkekli dans ediyorlar diyorsunuz valla yazınızı şok içerisinde okudum lütfen siz yemek yapın insanların inanclarina çirkin yakistirmalar yapmayin

  1. canim evet gerekiosa pislik diycez.hala etrafi gormekde zorlaniosunz deilmi .bakin sizi aydinlatabilecek cok guzel bir yazi ve cahide ablam…. ama okumak degil anlamak gerekio onuda goruorumki sizde yok

 10. afedersiniz cahıde abla konuyla pek alakalı degil ama tesetturle ilgili yazılarınız cok hoşuma gidiyoryanlış anlamazsanız ben bir musluman kardesiniz larak sizin pardosümü yoksaçarşaf mıgiydiğinizi çok merakediyorum

 11. Hikmet demirci says:

  Cahide hanım bir soru sormuştum cevap yazmadız , rica etsem bilgilendirirseniz . Allah razı olsun

 12. “İşte bu yılbaşı kutlamaları o pislik, imansız insanların kutlamaları. Allah onları sevmiyor” deyin. Ağlayın anlatırken, üzüntünüzü ve bu konuya ne kadar önem verdiğinizi hissettirin çocuğunuza.

  Bu ne bicim bir dusuncedir? Peygamber Efendimiz gayri-muslimlerden nefret mi etmis, onlara pislik mi demis, nefret etmeyi mi emretmis? Cocuklariniza bunu ogretiyorsaniz yazik… Herkesin dini kendine… Bir Musluman acisindan problem onlarin kutlamalari degil… On Lar oyle inaniyor ve kutluyorsa bundan bize ne? Problem kendi muslunan halkimizin benimseyip onlara ozenmesi… Bunlar cok daha yumusak bir dille ifade edilebilirdi.

  1. Allah subhanehu ve teala buyuruyor ki:
   Ey iman edenler! Müşrikler ancak bir pisliktir… (Tevbe:28)

   Allah’a ve ahiret gününe inanan bir toplumun -babaları, oğulları, kardeşleri, yahut akrabaları da olsa- Allah’a ve Resûlüne düşman olanlarla dostluk ettiğini göremezsin. İşte onların kalbine Allah, iman yazmış ve katından bir ruh ile onları desteklemiştir. Onları içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokacak, orada ebedî kalacaklardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan hoşnut olmuşlardır. İşte onlar, Allah’ın tarafında olanlardır. İyi bilin ki, kurtuluşa erecekler de sadece Allah’ın tarafında olanlardır.( Mücadele:22)

   Üstelik çocukları, masum ve mazlum insanları katleden insanlara PİSLİK demeyeceğim de ne diyeceğim?! Allah düşmanlarına ve onların kutlamalarına saygı mı göstereceğim?!

   1. “Musrik” kelimesini biraz acabilir misiniz? Musluman olmayan herkes musrik midir? Yoksa Allah’in varligini inkar edenlere mi musrik deniyordu?

    1. Özlem hanım,
     Müşrik Allaha şirk koşan kimseye denir. Yani bu zamanin Hristiyanları da Hz isa’yi Allah’ın oğlu olarak gördükleri için Allaha ortak koşmus oluyorlar. En doğrusunu Allah bilir.
     Noel Baba (Aziz Nicolas) da bu şirkin bir örneğidir zaten .

 13. ercan karakaya says:

  Göndermeyin demeyin size ne isteyen gönderir isteyen göndermez herkesin kişisel tercihlerine saygımız var şekilcilik değil önemli olan içimizdeki güzelliktir

  1. Hayatını Allah’a adamış müminlerin kişisel tercihi olmaz bayım! Sabah çayın yanına zeytin peynir mi, poğaça mı yiyeceğine karar verebilirsin ama örneğin yılbaşı konusunda Allah ve Rasulüne danışmak zorundasın. Tabi inanıyorsan!

   Ayrıca Allah’a saygısı olmayana benim saygım olmaz!

 14. selam yazdığınız herşeye katılıyorum çocukların anlayacağını düşünüyorum benim 7 yaşındaki oğlum anlıyor çocuklarımızın imanlarını zedelemeyelim kayıp kişilikler olmasınlar

 15. Tugba rabia says:

  Cahide hanım kültürümüzü yasatmamiz konusunda çok doğru şeyler söylüyorsunuz. Ben de öğretmenlik yaparken böyle etkinliklerden uzak tuttum sinifimi. Tepkinize katılmamak elde değil. Tek bi sey söylemek isterim. Tirnak icinde soylediginiz sozler Doğru sözler ama bu çocukların anlayabileceği türden değil. Daha farklı şekillerdeanlatilabilir. Aksi takdirde çocuğa nefret kazandırmış oluruz diye düşünüyorum.

 16. bende anaokulunun gerekliliğini düşünenlerdenim. Ben çocuğumu Allah’a hamdolsun özel anaokuluna gönderme imkanı buldum ve çok memnun kaldım.Dini eğitim veren bir anaokuluydu ve 4 yaşında Kur’an ı Kerim’i okumaya geçti.2 yıl boyunca gönderdiğim anaokulunda allah’a hamdolsun bütün dini donanıma sahip oldu ve temelleri sağlam… şimdi 4 yaşında olan küçük kızımı da aynı anaokuluna göndermeyi planlıyorum.temellerinin sağlam olması gerekir çünkü.Hazreti Allah’ın bizlere emanet ettiği evlatlarımızı ona layık bir kul olabilmesi yönünde yetiştirmeye mecburuz.

 17. gürcü says:

  benim iki çocuğum var ikisini de kreşe gönderdim. küçük olan 4 yaşında ve şuan kreş eğitimine devam ediyor ben çalıştığım için gönderdim ama çalışmayan annelerinde göndermesi taraftarıyım. Zaten burada asıl konu nasıl bir eğitim aldığı dün akşam bizim evin konusuydu bu küçük oğlum noel dedenin kötü olduğunu onun günah işlememizi istediğini bizim Müslüman olduğumuzu ve kutlamamız gerektiğini kendine özel tatlı cümlelerle bizlere anlattı. eğitim şart evet kesinlikle ama doğru eğitim..

  Rabbim hepimize hayırlı ilimli evlat olmayı ve yetiştirmeyi nasip etsin inşallah.

 18. Yeşim Aras says:

  Sizi beğenerek takip ediyorum. Yılbaşı ile ilgili görüşlerinizede tamamen katılıyorum. Okullarda özellikle anasınıflarında yapılan bir sürü anlamsız etkinliklere karşı duruşunuzuda takdir ediyorum. Eğitimde yapılan yanlışlıklara karşı duruşunuzuda, buna farkındalık oluşturmanızada canı gönülden katılıyorum. Sizin nezdinizde bende tüm anne babalara sesleniyorum. Gözünüz kapalı çocuğunuzu okula göndermeyin. Değer yargılarınıza sahip çıkın, kendi düşüncelerinize uygun öğretmenleri kendiniz seçin. Veli eğitimin en önemli parçalarından biridir. Öğretmenleri, idareyi eleştirmekten, eğitime bu şekilde katılmaktan çekinmeyin. Söz konusu olan sizin çocuklarınız çünkü. Ama Cahide Hanım, okul öncesi eğitimi bu kadar ayaklar altına almanıza “göndermeyin kardeşim ” demenize izin veremem. 0-6 yaş bir bireyin tüm gelişim alanlarında en hızlı ilerlediği dönemdir. Örneğin bir insanın beynin %70 ‘i bu dönemde gelişir. Bu nedenle ne kadar verimli geçirilirse o kadar başarılı,o kadar sağlam karakterli bireyler gelişir. Siz bilinçli bir anne olabilirsiniz çocuğunuzla bu önemli yılları dopdolu geçirmiş olabilirsiniz ama her anne bu konumda değil maalesef! Ya çocukların yetiştikleri ortamlar, her bireyin eşit ortamlarda mı büyüdüğünü düşünüyorsunuz. Tüm ailelerin belli bir eğitim seviyesinin üstünde mi olduğunu düşünüyorsunuz. Tabi ki hayır! Okul tüm elverişsiz şartlarda gelişmeye çalışan çocuklara eşit bir ortamda eğitim vermeyi amaçlar. Bu dil gelişimi, fiziksel gelişim, sosyal gelişim, bilişsel gelişim, özbakım becerisi gelişimi… adı her ne olursa olsun okul herşeyden önce çocukların her anlamda olumlu yönde gelişimini amaçlar. 3 yaşında anaokuluna başlayan çocukla 5 yaşında anaokuluna başlayan çocuk arasında bile gözle gürünür farklar varken hiç anaokuluna gitmemiş bir çocuğun gitmiş bir çocuktan farkının olmayacağını kabul etmek mümkün değil. Bu farkı anlamak için zaten kendi çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamanızda doğru değil. Keşke çocuğunuzu bir yıl osun okul öncesi kurumuna gönderip farkı kendi çocuğunuzda kıyaslamış olsaydınız. Eminim düşünceniz daha farklı olurdu. Sizi eminim binlerce kişi takip ediyor Cahide Hanım ne olur yapmayın, eğitim konusunda kötü örnek olmayın!!!

  1. Bu benim fikrim Yeşim’ciğim. Bu yazıda çocuklarımı anaokuluna göndermediğimden bahsettim fakat, göndermeyin dediğim anaokullarından ziyade, bahsettiğim etkinliklerdi.

   Çocuğun el becerisi kağıt kesip, hamur oynayarak, dil gelişimi kardeşleriyle, komşu çocuklarıyla konuşurken de gelişir. Ama çocuğa temel islami ve dolayısıyla ahlaki eğitim devlet anaokullarında verilemiyor. Bilinçli, inançlı öğretmenleri takdir ediyor ve konunun dışında tutuyorum ancak, maalesef onların sayısı çok çok az. Yeni nesil gençlerin belki %90’ı anaokullarına gitti. Pek çoğunun durumu ortada. Daha anaokulunda aşkı, sevgili edinmeyi öğrenen, en edepsiz şarkılardan haberi olan çocuğun dil gelişimi, motor gelişimi sağlansada fıtratı bozuluyor, temel ahlaki eğitimi yerle yeksan oluyor!

   Örneğin; Yakın zamanda anaokulu öğretmeni olmuş bir akraba kızı iyi kızdır ama ben ona çocuğumu teslim etmek istemezdim.

   Daha kendini bilmeyen öğretmenler, çocuklara ne verecek?

   1. anasınıfını ve anaokulunu bu kadar önemsiz hatta kötü bir yer olarak görüyor olmanıza çok üzüldüm gerçekten bir anasınıfı öğretmeni olarak… biz çocuklara sınıflarımızda edepsiz şarkılar dinletmiyoruz çocuk şarkıları ve onların dilinden ilahiler dinletiyoruz. Ülkemizde anasınıfı öğretmenleri düşündüğünüz ve söylediğiniz gibi değiller.

   2. İki cocuk annesi says:

    Sevgili cahide abla, benim oglumda anasinifina gidiyo bizimde 29 unda kutlama yapilacak ama yilbasi kutlamasi ogretmenimiz dediki gecen seneki veliler sinifta kutlamak istediler cocuklarinin dogum gununu babasi babannesi annenesi ve bayaaa sinifta kaldilar ve ben ve diger ogrenciler rahatsiz olduk oyuzden bu yil tum cocuklarin yeni bir yasa girdiniz diyip pasta kesicez annelerde gidicek ama cam susleme veya noel papayla ilgili bisey olmuycak normal dogum gunu kutlamasi gibi olucak cocuklar birbirine dogum gunu hediyesi alicak bizde ikramlik goturucez sizce bunda bir sakinca varmi cvp verirsdniz sevinirim

    1. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuluyor? Yani doğum günü kutlamasını çocukların aklına sokan kim? Bu batıl adetleri bizler öğretmesek, çocuklarımız nnereden bilecek? Ben olsam çocuğumu o gün okula göndermezdim.

 19. 147 numarasınıda şikayet edin ben ettim

 20. fatma CH says:

  Ben isviçrede yaşıyorum,oğlum 8yaşında ve bizimle yabancılar arasında ayrım yapabiliyor.bizim insanlarımızın õzentisini anlamıyorum.heryer ışıl ışıl bizde ramazanda süslicez evimizi diyebiliyor.çevremdede var küçük diye birçok seye izin veriliyor sonrada nerde hata yaptık diye düşünüyorlar.rabbim sonumuzu hayretsin

  1. Tugba rabia says:

   Cahide hanım kültürümüzü yasatmamiz konusunda çok doğru şeyler söylüyorsunuz. Ben de öğretmenlik yaparken böyle etkinliklerden uzak tuttum sinifimi. Tepkinize katılmamak elde değil. Tek bi sey söylemek isterim. Tirnak icinde soylediginiz sozler Doğru sözler ama bu çocukların anlayabileceği türden değil. Daha farklı şekillerdeanlatilabilir. Aksi takdirde çocuğa nefret kazandırmış oluruz diye düşünüyorum.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: