YILBAŞI ETKİNLİKLERİNE ÇOCUKLARINIZI GÖNDERMEYİN!

10857859_908051302573441_5950599761040787603_n

Bazı kardeşlerimiz çocuğunun anaokulunda yılbaşı etkinlikleri olacağını, çocuklarının çok heveslendiğini, gönderip göndermeme konusunda kararsız kaldıklarını, ne yapmaları gerektiğini soruyorlar.

Göndermeyin kardeşim. Yılbaşı, doğumgünü gibi etkinlikler için ne para verin, ne de çocuğunuzun katılmasına müsaade edin. Ben çocuklarımın hiçbirini devlet ana okullarına göndermedim. Özele de gönderemedim ve diğer pek çok çocukla aralarında hiçbir fark olmadı hatta diğerlerinden ders ve davranış olarak daha öndeydiler.

Bu ana okullarına alınan öğretmenlerin pek azı bizim değerlerimizi taşıyor ve hassasiyetlerimize dikkat ediyor. Ana okullarında dinletilen müzikler, klipler, kızlı erkekli çocuklara dans ettirilmesi, doğum günü kutlamaları vs. kesinlikle bizim değerlerimizle örtüşmüyor.

Madem çocuğunuzu anaokuluna gönderdiniz, en azından bu etkinliklerin doğru olmadığını, bize ait etkinlikler olmadığını anlatın.
Suriye’li, Filistinli, Doğu Türkistan’lı, Arakan’lı çocukların yaşadıklarını anlatın onlara. Kendi yaşıtı olan çocukların kolunu, bacağını; Yılbaşı kutlamalarını icat eden Avrupalı medeniyetsiz zalimlerin kopardığını anlatın.
“İşte bu yılbaşı kutlamaları o pislik, imansız insanların kutlamaları. Allah onları sevmiyor” deyin. Ağlayın anlatırken, üzüntünüzü ve bu konuya ne kadar önem verdiğinizi hissettirin çocuğunuza.

“Biz Müslümanız neden onların kutlamalarını yapalım? Neden o kardeşlerimizin katilleriyle bir olalım?” deyin.

“Öğretmenim neden yılbaşı kutluyor” diye sorarsa: “Öğretmeninin annesi O’na bunun yanlış olduğunu öğretmemiş” deyin. “Bilmiyor ve bilmediği için bende üzülüyorum” deyin.

Merak etmeyin, bu yüzden bozulmaz çocuğun psikolojisi. Hatta daha da sağlamlaşır. Ağlasa da üzülse de sağlamlaşır. Asıl o kutlamaları görmek çocuğun ruhunu yaralar.

Sadece biz değil, çocuklarımızda ahir zamanın imtihanlarıyla yüzleşecek unutmayın.

O gün çocuğunuzu sevdiği başka bir yere götürün. Şehrin en büyük camisine götürün mesela. Veya en sevdiği akrabanıza. Önüne bir leğen koyup hamur yoğurmasına izin verin. Onunla oyunlar oynayın. Ailecek kitap okuyun… Bir şeyler yapın mutlaka. Ne bugün, ne yarın asla boş durmayın… ama göndermeyin o gün yavrunuzu okula.

Bizim yaşama gayemiz iyi bir kul olup Allah’ın rızasını kazanmaktır. Çocuklarımızı da bu minval üzere yetiştirmek zorundayız.Bugün anlamasalarda, yarın sizi mutlaka anlayacaklar müsterih olun…

“…Kim Allah’tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder.” (Talak:2)

Cahide Sultan

42 Yanıt to “YILBAŞI ETKİNLİKLERİNE ÇOCUKLARINIZI GÖNDERMEYİN!”

 1. Bilişim Kullanıcısı Says:

  NOEL BABAYA MÜSLÜMANLAR OLARAK HAYIR !!

 2. gunertekstil Says:

  yılbaşı var olabilir ama müslümanlar kutlamaz

 3. Deniz Says:

  Niye 2 gun yilbasi tatili yaptik anlamadim..

 4. meli Says:

  Cahide ablacim yazdigin hersatirda okadar haklisinki allah yardımcımız olsun inşallah. Benim kisa bir sorum olacak oglum 4 yasina girecek inşallah 4yasina kadar hic ddoğumgünü kutlamadi gunah diye. Oglum kutlamak istiyince bende bir bayan hocaya sordum ve bana kutlanmanin nasil kutlandigina bagli.mumkoymayip du edip yasin okuyup yasinin geregini ona ogretip kutlana bilir dedi. Ama bilemedim.sendende bilgilenmek istedim

  • Cahide Says:

   Kardeşim hangi hoca hanım? Herkes hoca hanım, hoca efendi olmuş! Bu tıpkı diğerleri yılbaşı kutlarken, müslümanların aynı gün mekkenin fethini kutlamaları gibi olur. Çocuk bunu doğumgünü olarak bildikten sonra, ister mum üfle, ister yasin oku. Çocuğun zihnindeki algıyı değiştiremezsin. En güzeli böyle batıl bir amele kapı aralamamak.

   • meli Says:

    Okadar dogru soyliyorsun ki simdi kerkes hoca kime neye inanacagini sasiriyor insan Rabbim isimizi kolay eylesin insallah.Ozaman simdiye kadar yaptığım dogruymus oglumun etraftan gorup istemesine ragmen yapmadim Allah senden razı olsun rabbim bizi hakkiyla musluman olmayi nasip etsin. Kandilin mubarek olsun ablacim.

 5. Tugba rabia Says:

  Bir mümin in en büyük yanılgısi kendine hata payı bırakmamak tır. Hatalarımiz olmalı ki insan olduğumuzu hatirliyalim. Kimi birine sığ diyor öbürü diğerine idraksiz beyinli diyor. Tek bir ortak paydamiz var; hepimiz müslüman olduğumuz iddiasında bulunuyoruz. Müminler birbirlerinin velisidir. Yanlışları varsa yumuşak dille muamele ederler birbirlerine. Aksi takdirde iticilikten öteye gidemezler diye düşünüyorum.
  Eklemek istediğim bir şey daha var. Çoğumuz muslumaniz çoğumuz hadis ve kuran eğitimi aldık belki. Çoğumuz da anneyiz. Öyle bir çağda yaşıyoruz ki işi sadece tecrübeye birakamayiz .. pedagojik eğitimi bu kadar küçük görmeyin. Biraz hata payı bırakın kendinize.
  Evet Dinimizi cocugumuza anlatacağız. Dusturumuz şu hadis olsun: kolaylastiriniz zorlastirmayiniz; sevdiriniz nefret ettirmeyiniz.
  Lütfen çocuklarımıza bir şey anlatırken yaşını ve gelişim seviyesini göz önünde bulunduralim. Bundan kimseye zarar gelmez.
  Hz. Lokmanin yavrusuna ogutlerini okuyun . Hangi ayetler olduğunu bulun. Hazirciliga alışmayin. Terbiye etmeye kendinizden başlayın.

  • kübra dmr Says:

   durup dururken sığ yada idrak edemeyen beyinler denilmiyor muhakkak. yorumları baştan sona okuyup öyle değerlendirme yapmalı. Müslümanin yapması gerekenleri söyledikten sonra niyetleri ne olduğu meçhul insanların ısrarla İslâm’a uygun olmayan tutumları savunmaları ve bizleri küçük görmeleri neticesinde söylenmiş ve asla pismanlik duyulmamış sözler.ayrıca buradaki mesele takdir edersiniz ki ümmetin sorunu olup kişisel birsey değildir. o yüzden de kimsenin hatasızlık iddiası yoktur. ve yine Cahide hanımın çocuklarimiza yönelik yılbaşıyla ilgili düşüncelerimizi anlatma hususundaki önerilerini -bir eğitimci, öğretmen olarak- Pedagojiye aykırı bulmuyorum.gayet güzel bir lisanla onlara durumu anlatmamızın ve önce dinimiz sonra ailemizin bir ilkesi olarak bu tür ortamlarda bulunmamamız gerektiğini söylemenin nesi yanlış?hem merak etmeyin, 6 yaşında kaç çocuğu olacağının planını yapan yeni nesil evlatların gelişim düzeyi bunu anlayabilecek yapıda günümüzde.

   • Tugba rabia Says:

    Kübra hanım
    hatasızlik iddiası yoktur diyorsunuz ve asla pişmanlık duyulmamis sözler. Bu bir çelişki. Eğitimci iseniz ve nefret sözlerini pedegojiye aykırı bulmuyorsaniz bu da ikinci çelişki. Ben de bir çocuk gelisimciyim. Kreste de hastane içinde de görev yaptım. Çok fazla çocukla muhatap oldum. 6 yaşında Evcilik oynayan bir çocuğun şu kadar çocuğum olsun demesini anormal bulmuyorum. o cocukkar nefret soylemlerini elbet anlarlar ama ruhlarinda tahribati kalir. Tabi ki de çocuklarımıza bu tür ortamlara girmemeyi anlatacağız fakat üslup önemli nasıl anlatacağız. Sizce peygamber efendimiz nasıl anlatirdi?

 6. gürcü Says:

  Cahide hanım bir çoğu sizi hayretle takip ettiğini yazmış ya biz onları kat kat fazla hayretle takip ettiğimizi yazmak istedim bu nasıl bir bi haberlik bu nasıl bir saçmalık bir tane hak din var oda islam Kuran’ı Kerimde yazılanlar tek bu kadar hadisler var nasıl bu kadar kör oluyorlar Peygamber efendimiz (s.a.v.) onlara benzememek için tırnak kesme sırasını değiştirmiş bu kadar basit bir ihtiyaçta bile yani daha da diyorlar ki yılbaşı noel değil kendinizi kandırıyorsunuz ama Allah’ın izniyle çocuklarımızı bu düşünceye teslim etmeyeceğiz .İnşallah imanlı gençler yetiştireceğiz.

 7. kübra dmr Says:

  ayrıca şunu da çok merak ediyorum doğrusu. Müslüman olmayanlara gösterilen hoşgörünün zerresi müslümana, Müslümanca yaşamak isteyenlere neden gösterilmiyor acaba??!

 8. kübra dmr Says:

  oy oy oy..ah ablacım ya ne kadar sığ insanlar..kurandan sünnetten bîhaberler..ayetle cevap verdiğin hâlde hâlâ anlayamıyorlar. onlar seni şok, hayret içinde takip ediyorlarmış ya, biz de aynı hayreti o yorumları okuyunca yaşıyoruz.bu kadar mı kilitlendi bu kalpler..Bu kadar mı görmüyor gözler..işitmiyor kulaklar..idraksiz beyinler..sana deme böyle şeyler diyerek nasıl da şeytanın sesi oluyorlar, günahı ve ona giden yolları küçük görüyorlar.sanki onlar dedi diye doğru bildiğimizden vazgeçicez.tam aksine bu içler acısı durum karşısında daha yüksek sesle, elimizden geldiğince emr-i bi’l-ma’ruf için çaba gösteririz Allahin izniyle. hiç değilse safımız belli olsun..

 9. Seosal Adam Says:

  Bir solukta okudum. Ne kadar güzel yazmışsınız.
  Ben normalde ne olursa olsun kişisel facebook hesabımda bir web sitesinin yazısını paylaşmam. Bu yazıyı hem facede hem twitterda hemde google plus hesabımda paylaştım.

  Duyarlılığınız için teşekkürler..

 10. ceydac Says:

  2 gündür hayretle takip etmeye çalışıyorum sizi. Keskin ayrımcılığınız ve hakaretlerinizden dolayı sizden soğudum doğrusu. Yılbaşı ve Noel’in arasında ki farkı bildiğinizi düşünüyorum. Ve de yılbaşının illa içkili sofralar olduğu anlamına gelmediğini de bilmenizi isterim. Doğum günlerinde ne yapıyorsunuz bilmem ama yılbaşıyla arasında çok da fark yok. Nasıl doğum günlerinde iyi dileklerde bulunuyorsunuz yılbaşında da aynı şeyi yapabilirsiniz. Dilerseniz kutsal kitabımızı okuyarak geçirebilirsiniz. Ya da dersiniz ki tüm aile bi aradayken yiyelim yemeğimizi izleyelim televizyonumuzu yeni yıla başlayınca da sarılalım birbirimize. Bu tamamen size kalmış bi şey. Yani kişinin kendi vicdanı ile alakalı bi şey. İsteyen istediği gibi kutlar. Bizim dinimiz hoşgörü dini. Komşumuza hoşgörülü olmak zorundayız ki Müslümanım diyebilelim. Ayrıca Müslüman bir ülkeyiz diyorsunuz ki ben Müslüman bi ülke olmadığımızın bilincindeyim o zaman tatili de yapmayalım. Niçin var tatil. Çeşitli yemekler yapıyorsunuz elinize sağlık hepsi birbirinden güzel. Hepsi bizim kültürümüze mi ait. Elbette değil. Lütfen takipçiniz olarak sizden daha dikkatli olmanızı rica ediyorum. Ayrıştırmayınız birleştiriniz yeterince ayrışmış bi toplumu körüklemeye gerek yok. Saygılarımla.

  • emine Says:

   ceydac sadece şu soruya cevap ver: Dinimizde yılbaşı kutlaması var mı??? Cevabın hayırsa, neden dininde olmayan bir şeyi bu kadar hırsla savunuyorsun? Senin Peygamberin(sav) yılbaşı mı kutlamış? O “bizim dinimiz hoşgörü dini” demagojisine ise hiç girmeyelim istersen. Homoseksüllelliği savunanlar da aynı şeyi söylüyor çünkü. Halbuki Allah hoşgörü göstermemiş, ayette Hz.Lut’un karısının, bu tür insanlara “hoşgörü” gösterdiği için helak edildiği yazıyor biliyor musun? Ya sen de yılbaşşına hoşgörü gösterdiğin için helak olursan??

 11. Btl Says:

  Yazıyı okurken yeşeren umutlarım yorumları okurken kurumaya yüz tuttu…kızlı erkekli dans etmeyi normal gören insanlar, böyle düşünen çocuklar yetiştiriyor ve bundanda gurur duyuyorlar….Allah’ım sen bize merhamet et!!!!!

 12. esma Says:

  Cocuklarimiz elbette nefret edecek,musluman kardesinin vucudunu delik desik eden kafirden.Musluman hosgorulu olur,sevgi dolu olur elbet ama dusmanina degil,hic kusura bakmayin.Bize SAVASA HAYIR,BARIS,BARIS,BARIS nidalari attirip,dinlerarasi kardeslik mesajlari verip,diger taraftan Peygamberime cirkin karikaturler cizip,Muslumanlara terorist muamelesi yapanlari kusura bakmayin ama bagrimiza basamayiz,vesselam.

 13. esma Says:

  Gelin biz MEVLID KANDILIMIZI kutlayalim.Kendi Peygamberimizin dogumunu,O na salavatlar getirelim,GETIRTELIM COCUKLARIMIZA…Bize yakisan da bu degilmi! 😦

  • qedir Says:

   peygemberin sehabeleri onun dogum gununu kutlayiblar goresen?bu cur bidetleri etmek olar sizce?

 14. incilerden Says:

  Resmen incilerinizi dökmüssunuz bu nasıl bir yazıdir çocuğumuza ağlayıp onlar icin pislik diyecekmisiz? Hadi kendi Çocuklarınızı öyle yetiştiriyorsunuz birde bunu yemek sitesi adı altında takipçilerinizede yapın diyorsunuz ne yani biz müslüman iz diye diğer dinden olanları yok sayıp birde ‘pislik’ yaskistirmasimi yapacagiz , küçük çocuklar için kizli Erkekli dans ediyorlar diyorsunuz valla yazınızı şok içerisinde okudum lütfen siz yemek yapın insanların inanclarina çirkin yakistirmalar yapmayin

  • merve Says:

   canim evet gerekiosa pislik diycez.hala etrafi gormekde zorlaniosunz deilmi .bakin sizi aydinlatabilecek cok guzel bir yazi ve cahide ablam…. ama okumak degil anlamak gerekio onuda goruorumki sizde yok

 15. ebrar Says:

  afedersiniz cahıde abla konuyla pek alakalı degil ama tesetturle ilgili yazılarınız cok hoşuma gidiyoryanlış anlamazsanız ben bir musluman kardesiniz larak sizin pardosümü yoksaçarşaf mıgiydiğinizi çok merakediyorum

 16. Hikmet demirci Says:

  Cahide hanım bir soru sormuştum cevap yazmadız , rica etsem bilgilendirirseniz . Allah razı olsun

 17. NK Says:

  “İşte bu yılbaşı kutlamaları o pislik, imansız insanların kutlamaları. Allah onları sevmiyor” deyin. Ağlayın anlatırken, üzüntünüzü ve bu konuya ne kadar önem verdiğinizi hissettirin çocuğunuza.

  Bu ne bicim bir dusuncedir? Peygamber Efendimiz gayri-muslimlerden nefret mi etmis, onlara pislik mi demis, nefret etmeyi mi emretmis? Cocuklariniza bunu ogretiyorsaniz yazik… Herkesin dini kendine… Bir Musluman acisindan problem onlarin kutlamalari degil… On Lar oyle inaniyor ve kutluyorsa bundan bize ne? Problem kendi muslunan halkimizin benimseyip onlara ozenmesi… Bunlar cok daha yumusak bir dille ifade edilebilirdi.

  • Cahide Says:

   Allah subhanehu ve teala buyuruyor ki:
   Ey iman edenler! Müşrikler ancak bir pisliktir… (Tevbe:28)

   Allah’a ve ahiret gününe inanan bir toplumun -babaları, oğulları, kardeşleri, yahut akrabaları da olsa- Allah’a ve Resûlüne düşman olanlarla dostluk ettiğini göremezsin. İşte onların kalbine Allah, iman yazmış ve katından bir ruh ile onları desteklemiştir. Onları içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokacak, orada ebedî kalacaklardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan hoşnut olmuşlardır. İşte onlar, Allah’ın tarafında olanlardır. İyi bilin ki, kurtuluşa erecekler de sadece Allah’ın tarafında olanlardır.( Mücadele:22)

   Üstelik çocukları, masum ve mazlum insanları katleden insanlara PİSLİK demeyeceğim de ne diyeceğim?! Allah düşmanlarına ve onların kutlamalarına saygı mı göstereceğim?!

   • ozlem Says:

    “Musrik” kelimesini biraz acabilir misiniz? Musluman olmayan herkes musrik midir? Yoksa Allah’in varligini inkar edenlere mi musrik deniyordu?

    • Tugba rabia Says:

     Özlem hanım,
     Müşrik Allaha şirk koşan kimseye denir. Yani bu zamanin Hristiyanları da Hz isa’yi Allah’ın oğlu olarak gördükleri için Allaha ortak koşmus oluyorlar. En doğrusunu Allah bilir.
     Noel Baba (Aziz Nicolas) da bu şirkin bir örneğidir zaten .

 18. ercan karakaya Says:

  Göndermeyin demeyin size ne isteyen gönderir isteyen göndermez herkesin kişisel tercihlerine saygımız var şekilcilik değil önemli olan içimizdeki güzelliktir

  • Cahide Says:

   Hayatını Allah’a adamış müminlerin kişisel tercihi olmaz bayım! Sabah çayın yanına zeytin peynir mi, poğaça mı yiyeceğine karar verebilirsin ama örneğin yılbaşı konusunda Allah ve Rasulüne danışmak zorundasın. Tabi inanıyorsan!

   Ayrıca Allah’a saygısı olmayana benim saygım olmaz!

 19. mine Says:

  selam yazdığınız herşeye katılıyorum çocukların anlayacağını düşünüyorum benim 7 yaşındaki oğlum anlıyor çocuklarımızın imanlarını zedelemeyelim kayıp kişilikler olmasınlar

 20. Tugba rabia Says:

  Cahide hanım kültürümüzü yasatmamiz konusunda çok doğru şeyler söylüyorsunuz. Ben de öğretmenlik yaparken böyle etkinliklerden uzak tuttum sinifimi. Tepkinize katılmamak elde değil. Tek bi sey söylemek isterim. Tirnak icinde soylediginiz sozler Doğru sözler ama bu çocukların anlayabileceği türden değil. Daha farklı şekillerdeanlatilabilir. Aksi takdirde çocuğa nefret kazandırmış oluruz diye düşünüyorum.

 21. Kevser Says:

  bende anaokulunun gerekliliğini düşünenlerdenim. Ben çocuğumu Allah’a hamdolsun özel anaokuluna gönderme imkanı buldum ve çok memnun kaldım.Dini eğitim veren bir anaokuluydu ve 4 yaşında Kur’an ı Kerim’i okumaya geçti.2 yıl boyunca gönderdiğim anaokulunda allah’a hamdolsun bütün dini donanıma sahip oldu ve temelleri sağlam… şimdi 4 yaşında olan küçük kızımı da aynı anaokuluna göndermeyi planlıyorum.temellerinin sağlam olması gerekir çünkü.Hazreti Allah’ın bizlere emanet ettiği evlatlarımızı ona layık bir kul olabilmesi yönünde yetiştirmeye mecburuz.

 22. gürcü Says:

  benim iki çocuğum var ikisini de kreşe gönderdim. küçük olan 4 yaşında ve şuan kreş eğitimine devam ediyor ben çalıştığım için gönderdim ama çalışmayan annelerinde göndermesi taraftarıyım. Zaten burada asıl konu nasıl bir eğitim aldığı dün akşam bizim evin konusuydu bu küçük oğlum noel dedenin kötü olduğunu onun günah işlememizi istediğini bizim Müslüman olduğumuzu ve kutlamamız gerektiğini kendine özel tatlı cümlelerle bizlere anlattı. eğitim şart evet kesinlikle ama doğru eğitim..

  Rabbim hepimize hayırlı ilimli evlat olmayı ve yetiştirmeyi nasip etsin inşallah.

 23. Yeşim Aras Says:

  Sizi beğenerek takip ediyorum. Yılbaşı ile ilgili görüşlerinizede tamamen katılıyorum. Okullarda özellikle anasınıflarında yapılan bir sürü anlamsız etkinliklere karşı duruşunuzuda takdir ediyorum. Eğitimde yapılan yanlışlıklara karşı duruşunuzuda, buna farkındalık oluşturmanızada canı gönülden katılıyorum. Sizin nezdinizde bende tüm anne babalara sesleniyorum. Gözünüz kapalı çocuğunuzu okula göndermeyin. Değer yargılarınıza sahip çıkın, kendi düşüncelerinize uygun öğretmenleri kendiniz seçin. Veli eğitimin en önemli parçalarından biridir. Öğretmenleri, idareyi eleştirmekten, eğitime bu şekilde katılmaktan çekinmeyin. Söz konusu olan sizin çocuklarınız çünkü. Ama Cahide Hanım, okul öncesi eğitimi bu kadar ayaklar altına almanıza “göndermeyin kardeşim ” demenize izin veremem. 0-6 yaş bir bireyin tüm gelişim alanlarında en hızlı ilerlediği dönemdir. Örneğin bir insanın beynin %70 ‘i bu dönemde gelişir. Bu nedenle ne kadar verimli geçirilirse o kadar başarılı,o kadar sağlam karakterli bireyler gelişir. Siz bilinçli bir anne olabilirsiniz çocuğunuzla bu önemli yılları dopdolu geçirmiş olabilirsiniz ama her anne bu konumda değil maalesef! Ya çocukların yetiştikleri ortamlar, her bireyin eşit ortamlarda mı büyüdüğünü düşünüyorsunuz. Tüm ailelerin belli bir eğitim seviyesinin üstünde mi olduğunu düşünüyorsunuz. Tabi ki hayır! Okul tüm elverişsiz şartlarda gelişmeye çalışan çocuklara eşit bir ortamda eğitim vermeyi amaçlar. Bu dil gelişimi, fiziksel gelişim, sosyal gelişim, bilişsel gelişim, özbakım becerisi gelişimi… adı her ne olursa olsun okul herşeyden önce çocukların her anlamda olumlu yönde gelişimini amaçlar. 3 yaşında anaokuluna başlayan çocukla 5 yaşında anaokuluna başlayan çocuk arasında bile gözle gürünür farklar varken hiç anaokuluna gitmemiş bir çocuğun gitmiş bir çocuktan farkının olmayacağını kabul etmek mümkün değil. Bu farkı anlamak için zaten kendi çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamanızda doğru değil. Keşke çocuğunuzu bir yıl osun okul öncesi kurumuna gönderip farkı kendi çocuğunuzda kıyaslamış olsaydınız. Eminim düşünceniz daha farklı olurdu. Sizi eminim binlerce kişi takip ediyor Cahide Hanım ne olur yapmayın, eğitim konusunda kötü örnek olmayın!!!

  • Cahide Says:

   Bu benim fikrim Yeşim’ciğim. Bu yazıda çocuklarımı anaokuluna göndermediğimden bahsettim fakat, göndermeyin dediğim anaokullarından ziyade, bahsettiğim etkinliklerdi.

   Çocuğun el becerisi kağıt kesip, hamur oynayarak, dil gelişimi kardeşleriyle, komşu çocuklarıyla konuşurken de gelişir. Ama çocuğa temel islami ve dolayısıyla ahlaki eğitim devlet anaokullarında verilemiyor. Bilinçli, inançlı öğretmenleri takdir ediyor ve konunun dışında tutuyorum ancak, maalesef onların sayısı çok çok az. Yeni nesil gençlerin belki %90’ı anaokullarına gitti. Pek çoğunun durumu ortada. Daha anaokulunda aşkı, sevgili edinmeyi öğrenen, en edepsiz şarkılardan haberi olan çocuğun dil gelişimi, motor gelişimi sağlansada fıtratı bozuluyor, temel ahlaki eğitimi yerle yeksan oluyor!

   Örneğin; Yakın zamanda anaokulu öğretmeni olmuş bir akraba kızı iyi kızdır ama ben ona çocuğumu teslim etmek istemezdim.

   Daha kendini bilmeyen öğretmenler, çocuklara ne verecek?

   • Habibe Says:

    anasınıfını ve anaokulunu bu kadar önemsiz hatta kötü bir yer olarak görüyor olmanıza çok üzüldüm gerçekten bir anasınıfı öğretmeni olarak… biz çocuklara sınıflarımızda edepsiz şarkılar dinletmiyoruz çocuk şarkıları ve onların dilinden ilahiler dinletiyoruz. Ülkemizde anasınıfı öğretmenleri düşündüğünüz ve söylediğiniz gibi değiller.

   • İki cocuk annesi Says:

    Sevgili cahide abla, benim oglumda anasinifina gidiyo bizimde 29 unda kutlama yapilacak ama yilbasi kutlamasi ogretmenimiz dediki gecen seneki veliler sinifta kutlamak istediler cocuklarinin dogum gununu babasi babannesi annenesi ve bayaaa sinifta kaldilar ve ben ve diger ogrenciler rahatsiz olduk oyuzden bu yil tum cocuklarin yeni bir yasa girdiniz diyip pasta kesicez annelerde gidicek ama cam susleme veya noel papayla ilgili bisey olmuycak normal dogum gunu kutlamasi gibi olucak cocuklar birbirine dogum gunu hediyesi alicak bizde ikramlik goturucez sizce bunda bir sakinca varmi cvp verirsdniz sevinirim

    • Cahide Says:

     Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuluyor? Yani doğum günü kutlamasını çocukların aklına sokan kim? Bu batıl adetleri bizler öğretmesek, çocuklarımız nnereden bilecek? Ben olsam çocuğumu o gün okula göndermezdim.

 24. nurcan Says:

  147 numarasınıda şikayet edin ben ettim

 25. fatma CH Says:

  Ben isviçrede yaşıyorum,oğlum 8yaşında ve bizimle yabancılar arasında ayrım yapabiliyor.bizim insanlarımızın õzentisini anlamıyorum.heryer ışıl ışıl bizde ramazanda süslicez evimizi diyebiliyor.çevremdede var küçük diye birçok seye izin veriliyor sonrada nerde hata yaptık diye düşünüyorlar.rabbim sonumuzu hayretsin

  • Tugba rabia Says:

   Cahide hanım kültürümüzü yasatmamiz konusunda çok doğru şeyler söylüyorsunuz. Ben de öğretmenlik yaparken böyle etkinliklerden uzak tuttum sinifimi. Tepkinize katılmamak elde değil. Tek bi sey söylemek isterim. Tirnak icinde soylediginiz sozler Doğru sözler ama bu çocukların anlayabileceği türden değil. Daha farklı şekillerdeanlatilabilir. Aksi takdirde çocuğa nefret kazandırmış oluruz diye düşünüyorum.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: