Doğal Güneş Kremi

YILBAŞI ETKİNLİKLERİNE ÇOCUKLARINIZI GÖNDERMEYİN!

10857859_908051302573441_5950599761040787603_n

Bazı kardeşlerimiz çocuğunun anaokulunda yılbaşı etkinlikleri olacağını, çocuklarının çok heveslendiğini, gönderip göndermeme konusunda kararsız kaldıklarını, ne yapmaları gerektiğini soruyorlar.

Göndermeyin kardeşim. Yılbaşı, doğumgünü gibi etkinlikler için ne para verin, ne de çocuğunuzun katılmasına müsaade edin. Ben çocuklarımın hiçbirini devlet ana okullarına göndermedim. Özele de gönderemedim ve diğer pek çok çocukla aralarında hiçbir fark olmadı hatta diğerlerinden ders ve davranış olarak daha öndeydiler.

Bu ana okullarına alınan öğretmenlerin pek azı bizim değerlerimizi taşıyor ve hassasiyetlerimize dikkat ediyor. Ana okullarında dinletilen müzikler, klipler, kızlı erkekli çocuklara dans ettirilmesi, doğum günü kutlamaları vs. kesinlikle bizim değerlerimizle örtüşmüyor.

Madem çocuğunuzu anaokuluna gönderdiniz, en azından bu etkinliklerin doğru olmadığını, bize ait etkinlikler olmadığını anlatın.
Suriye’li, Filistinli, Doğu Türkistan’lı, Arakan’lı çocukların yaşadıklarını anlatın onlara. Kendi yaşıtı olan çocukların kolunu, bacağını; Yılbaşı kutlamalarını icat eden Avrupalı medeniyetsiz zalimlerin kopardığını anlatın.
“İşte bu yılbaşı kutlamaları o pislik, imansız insanların kutlamaları. Allah onları sevmiyor” deyin. Ağlayın anlatırken, üzüntünüzü ve bu konuya ne kadar önem verdiğinizi hissettirin çocuğunuza.

“Biz Müslümanız neden onların kutlamalarını yapalım? Neden o kardeşlerimizin katilleriyle bir olalım?” deyin.

“Öğretmenim neden yılbaşı kutluyor” diye sorarsa: “Öğretmeninin annesi O’na bunun yanlış olduğunu öğretmemiş” deyin. “Bilmiyor ve bilmediği için bende üzülüyorum” deyin.

Merak etmeyin, bu yüzden bozulmaz çocuğun psikolojisi. Hatta daha da sağlamlaşır. Ağlasa da üzülse de sağlamlaşır. Asıl o kutlamaları görmek çocuğun ruhunu yaralar.

Sadece biz değil, çocuklarımızda ahir zamanın imtihanlarıyla yüzleşecek unutmayın.

O gün çocuğunuzu sevdiği başka bir yere götürün. Şehrin en büyük camisine götürün mesela. Veya en sevdiği akrabanıza. Önüne bir leğen koyup hamur yoğurmasına izin verin. Onunla oyunlar oynayın. Ailecek kitap okuyun… Bir şeyler yapın mutlaka. Ne bugün, ne yarın asla boş durmayın… ama göndermeyin o gün yavrunuzu okula.

Bizim yaşama gayemiz iyi bir kul olup Allah’ın rızasını kazanmaktır. Çocuklarımızı da bu minval üzere yetiştirmek zorundayız.Bugün anlamasalarda, yarın sizi mutlaka anlayacaklar müsterih olun…

“…Kim Allah’tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder.” (Talak:2)

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Bilişim Kullanıcısı says:

  NOEL BABAYA MÜSLÜMANLAR OLARAK HAYIR !!

 2. yılbaşı var olabilir ama müslümanlar kutlamaz

 3. Niye 2 gun yilbasi tatili yaptik anlamadim..

 4. Cahide ablacim yazdigin hersatirda okadar haklisinki allah yardımcımız olsun inşallah. Benim kisa bir sorum olacak oglum 4 yasina girecek inşallah 4yasina kadar hic ddoğumgünü kutlamadi gunah diye. Oglum kutlamak istiyince bende bir bayan hocaya sordum ve bana kutlanmanin nasil kutlandigina bagli.mumkoymayip du edip yasin okuyup yasinin geregini ona ogretip kutlana bilir dedi. Ama bilemedim.sendende bilgilenmek istedim

  1. Kardeşim hangi hoca hanım? Herkes hoca hanım, hoca efendi olmuş! Bu tıpkı diğerleri yılbaşı kutlarken, müslümanların aynı gün mekkenin fethini kutlamaları gibi olur. Çocuk bunu doğumgünü olarak bildikten sonra, ister mum üfle, ister yasin oku. Çocuğun zihnindeki algıyı değiştiremezsin. En güzeli böyle batıl bir amele kapı aralamamak.

   1. Okadar dogru soyliyorsun ki simdi kerkes hoca kime neye inanacagini sasiriyor insan Rabbim isimizi kolay eylesin insallah.Ozaman simdiye kadar yaptığım dogruymus oglumun etraftan gorup istemesine ragmen yapmadim Allah senden razı olsun rabbim bizi hakkiyla musluman olmayi nasip etsin. Kandilin mubarek olsun ablacim.

 5. Tugba rabia says:

  Bir mümin in en büyük yanılgısi kendine hata payı bırakmamak tır. Hatalarımiz olmalı ki insan olduğumuzu hatirliyalim. Kimi birine sığ diyor öbürü diğerine idraksiz beyinli diyor. Tek bir ortak paydamiz var; hepimiz müslüman olduğumuz iddiasında bulunuyoruz. Müminler birbirlerinin velisidir. Yanlışları varsa yumuşak dille muamele ederler birbirlerine. Aksi takdirde iticilikten öteye gidemezler diye düşünüyorum.
  Eklemek istediğim bir şey daha var. Çoğumuz muslumaniz çoğumuz hadis ve kuran eğitimi aldık belki. Çoğumuz da anneyiz. Öyle bir çağda yaşıyoruz ki işi sadece tecrübeye birakamayiz .. pedagojik eğitimi bu kadar küçük görmeyin. Biraz hata payı bırakın kendinize.
  Evet Dinimizi cocugumuza anlatacağız. Dusturumuz şu hadis olsun: kolaylastiriniz zorlastirmayiniz; sevdiriniz nefret ettirmeyiniz.
  Lütfen çocuklarımıza bir şey anlatırken yaşını ve gelişim seviyesini göz önünde bulunduralim. Bundan kimseye zarar gelmez.
  Hz. Lokmanin yavrusuna ogutlerini okuyun . Hangi ayetler olduğunu bulun. Hazirciliga alışmayin. Terbiye etmeye kendinizden başlayın.

  1. kübra dmr says:

   durup dururken sığ yada idrak edemeyen beyinler denilmiyor muhakkak. yorumları baştan sona okuyup öyle değerlendirme yapmalı. Müslümanin yapması gerekenleri söyledikten sonra niyetleri ne olduğu meçhul insanların ısrarla İslâm’a uygun olmayan tutumları savunmaları ve bizleri küçük görmeleri neticesinde söylenmiş ve asla pismanlik duyulmamış sözler.ayrıca buradaki mesele takdir edersiniz ki ümmetin sorunu olup kişisel birsey değildir. o yüzden de kimsenin hatasızlık iddiası yoktur. ve yine Cahide hanımın çocuklarimiza yönelik yılbaşıyla ilgili düşüncelerimizi anlatma hususundaki önerilerini -bir eğitimci, öğretmen olarak- Pedagojiye aykırı bulmuyorum.gayet güzel bir lisanla onlara durumu anlatmamızın ve önce dinimiz sonra ailemizin bir ilkesi olarak bu tür ortamlarda bulunmamamız gerektiğini söylemenin nesi yanlış?hem merak etmeyin, 6 yaşında kaç çocuğu olacağının planını yapan yeni nesil evlatların gelişim düzeyi bunu anlayabilecek yapıda günümüzde.

   1. Kübra hanım
    hatasızlik iddiası yoktur diyorsunuz ve asla pişmanlık duyulmamis sözler. Bu bir çelişki. Eğitimci iseniz ve nefret sözlerini pedegojiye aykırı bulmuyorsaniz bu da ikinci çelişki. Ben de bir çocuk gelisimciyim. Kreste de hastane içinde de görev yaptım. Çok fazla çocukla muhatap oldum. 6 yaşında Evcilik oynayan bir çocuğun şu kadar çocuğum olsun demesini anormal bulmuyorum. o cocukkar nefret soylemlerini elbet anlarlar ama ruhlarinda tahribati kalir. Tabi ki de çocuklarımıza bu tür ortamlara girmemeyi anlatacağız fakat üslup önemli nasıl anlatacağız. Sizce peygamber efendimiz nasıl anlatirdi?

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: