Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Topuk Dikeni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

topuk-dikeniUzun zamandır topuk dikeni konusunu paylaşıp fikirlerinizi almak istiyordum. Başta sessiz Tülay’ımız ve daha sonra bir kaç kardeşimiz daha yorumlarda bu konuyu konuşmuşlardı.

Önce topuk dikeniyle ilgili aşağıdaki yazıyı okuyalım.

Topuk dikeni rahatsızlığı olanlar bize yazar ve neler yaptıklarını anlatırlarsa, bu rahatsızlıktan muzdarip olan arkadaşlara da faydalı olacaktır inşâAllah.

TOPUK DİKENİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Topuk dikeninin en çok anlaşıldığı zaman sabah uyandığımızda ayagımızdaki ağrıdır. Çünkü günlük ayak ağrıları uykuda topukta toplanır. Ayrıca bir yerde uzunca bir süre oturup kalkmaya çalıştığımızda topukta ağrı meydana geliyorsa bu büyük ihtimalle topuk dikenidir.

Topuk dikeni kişide yürüme mesafesini azaltır ve yürürken şekil bozukluğuna neden olabilir.

Topuk dikeninin ana problemi ayaktaki adalenin yeteri kadar esnek çalışamama ağrısıdır. Topuk dikeni; kilo problemi olan kişilerde, basma kusuru olan kişilerde ve yanlış ayakkabı kullanımında ortaya çıkar.

Topuk dikeni tedavisi basamaklı bir tedavidir. Öncelikle kişinin doktorun vereceği ayak egzersizleri yapılmalıdır. Yapılan egzersizlere ek olarak destekleyici ayakkabılar kullanmalıdır. Ayrıca fizik tedavi şekilleriylede tedavi edilebilir. Eğer tüm bunlara rağmen herhangi bir iyileşme görülmezse son olarak cerrahi müdahaleyle tedavi edilir.

Bitkisel ürünlerlede yan tedavi uygulanabilir. Kantoron yağı, papatya yağı ve çörek otunu karıştırıp hergün düzenli olarak topuğa masaj yaparak uyguladığınızda ağrılarınız azalır ve topuk dikeninin geçmesi için etkilidir. Topuk dikeniyle birlikte topuğunuzda çatlaklar ve nasırlarda varsa zeytinyağı ve vazelini karıştırıp topuğunuza banyodan sonra sürebilirsiniz. Bu işlem banyoda yumuşayan çatlak ve nasırların sertleşerek ayağı kaplamasını önlemektedir.

Alıntı

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Bendede 1 kaç senedir var ağrılar fakat benim ağrılarım artik otururken bile var ayakkabi terlik ilac maden suyu sışesi tabanlik ne varsa denedim . Sonra bir kür tarifi gördüm nettr denedim bi kaç gün rahat ettim tekrar yapıdan şimdi sizlerde denemek isterseniz
  1 ortaboy soğan
  5 dış sarımsak
  1 yemek kaşığı zeytin yağ
  1 bardak su
  Soğanı sarımsak suyla birlikte kısık ateşte pişirin ama çok iyi kişisel ocaktan indirince zeytin yanınıza ekleyip iyice ezin krem gibi olacak topugunuza eski bu bezle sarin süreçlerin ve çorap giyip yatın sabah yikamadan önce topuğunuzu sertçe bi kac defa yere vurun ve sıcak suyla güzelce yıkayın. Allah şifa versin hepimize

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: