Huzurun Kaynağı – Allah’ı Zikretmek

16002046722_dbd626f6db_oAllah’ı çok zikreden erkekler ve kadınlar varya Allah bunlara bir mağfiret ve büyük bir mükafat hazırlamıştır. (Ahzab 35)

Allah neden bu kadar çok dua etmemizi, kendisini zikretmemizi istiyor? Allah’ın fazlından isteyin. Bana dua edin ki, duanıza icabet edeyim. Kulum bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim… Beni anın ki, ben de sizi anayım. Ben size şah damarınızdan daha yakınım… Kim Allah’ın zikrinden gafil olursa ona yanından ayrılmayan bir şeytanı musallat ederiz… Ve daha niceleri…

Tüm bunları yeniden hatırlayınca çok duygulandım. Allah bizden ücret istemiyor. Sadece hatırlanmak istiyor. Nasıl istemesin ki, yeri göğü yaratan, bizi yoktan var eden, üstüne birde çeşit çeşit nimetlerle donatan bir Rabb nasıl olur da hatırlanmaz. Nasıl olur da unutulur, kâle alınmaz. O bize emir ve yasaklar koymuşken ve bunu sadece bizim iyiliğimiz için yapmışken biz nasıl olur da başka kapılara koşar, başkalarından medet umarız.

Bazen insan, emeklerine karşılık çocuğundan bile karşılık bekliyor. “O kadar alıyorum, kıymet bilmiyor” diyor. Yaptığı en ufak bir iyilik için komşusundan, arkadaşından karşılık bekliyor. Bulamayınca kırılıyor, kinleniyor.

Peki bunca nimete karşı, bunca isyan, bunca nankörlük eden kullara Allah’ın gazaplanması nasıl olur? Allah’ın kullarına verdiklerine karşı bu unutmuşluğumuz, emir ve yasakları umursamayışımızın bir bedeli olmayacak mı? Allah Es-Sabır’dır. Sabreder fakat bilelim ki bu sabrın sonu cehennemdir. Kavurucu bir ateştir. Allah’ın rızıklandırması da, ödüllendirmesi de, cezalandırması da asla kullarınkine benzemez.

Geçici dünya için çalışıp çırpınırken, asıl yurdumuz için duyarsız kalıyorsak, onca koşturmacanın içinde Allah’ı anamıyor, 2 sayfa olsun Kur’an okuyamıyor, namazlarımızı kılmıyorsak, ayetlerin üzerinde düşünemiyor, dünya güzelliklerinden faydalanırken şükretmiyorsak bu gaflet değil de nedir?

Düşünün ki, saray gibi bir ev yaptırdınız. İçini dayayıp döşediniz. Size hizmet etsin diye hizmetçiler tuttunuz. Baktınız saray büyük. Garip, yoksul bir adama acıyıp sarayınızı onunla paylaştınız. Ona bir oda tahsis ettiniz. Bir gün geldi ki, adam o sarayı sahiplendi. Size ait olan ne varsa el koydu. Sizin kurallarınız o sarayda geçmez oldu. Bir miskin kendisini padişah ilan edip, yeni kurallarla sarayı yönetirken, sizi de bir köşeye itti. Öylece kalakaldınız. Hatırlanmıyorsunuz, adınız dahi anılmıyor. Ne hissederdiniz?

Medyaya bakın.  Tv’lere, gazetelere, filmlere, dizilere, parti programlarına, özel günlere bakın. Hangisinde Allah hatırlanıyor? Hangi söze Allah’ın adı, Allah’ın selamıyla başlanıyor?

Çocuklarımızı büyüttüğümüz çizgi filmlerin içinde bir kez bile Allah kelimesi geçmiyor.

“Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat: 56) buyuruyor Rabbimiz.

Oysa biz; Paraya kulluk, patrona kulluk, modaya kulluk, eşyaya kulluk, diplomaya kulluk, el-alem’e kulluk, çocuğa kulluktan Allah’a kul olmaya bir türlü geçemedik. En büyük kulluk göstergesi namazken, namaz için bile pek çok bahane ürettik.

Toplum olarak huzurumuz, rahatımız yok. Tatminsiz, mutsuz bir ömür geçiriyoruz. Oysa Rabbimiz kalplerimizin ancak Allah’ı anarak huzur bulacağını, dinginleşeceğini buyuruyor (Rad: 28) Allah’ın zikrini unutursak, yanımızdan ayrılmayan bir şeytanın bize musallat olacağını haberdar ediyor (Zuhruf: 36) Allah’ı hayatımıza dahil etmeden mutlu olacağımızı sanıyoruz.

Allah’a kulluk için yaratıldığımız halde, Allah’ı tanıyamadan, Allah için yaşayamadan bir ömür geçiriyorsak, bu yokluğun, yoksulluğun ta kendisidir. Velev ki dünya bizim olsa bile…

Kötülüklerden temizlenen, Rabbının ismini zikreden ve namazı kılan, mutlaka kurtulacaktır. (A’la 14,15)

Kim de Rabbi’nin Zikrinden yüz çevirirse, Allah onu şiddeti artan bir azaba sokar. (Cin 19)

Cahide Sultan

KeelySimpson_MommyDearest_FlowerLine

Hadis-i şeriflerde yapmamız tavsiye edilen zikirlerin ses dosyaları. Sadece dinlemek bile huzur veriyor…

Sabah zikirleri

Akşam zikirleri

20 Comments

 1. Yüreğine sağlık, Allah (c.c.) razı olsun ablam.
  Evet tatminsiziz ve şükürsüz. Dertlerimizin kaynağı değil mi Hak’tan uzaklaşmak.
  Kur’an da ne kadar çok geçiyor halbuki ”Hâlâ akletmez/düşünmez misiniz” diye.

  Cevapla

 2. Allah Razı olsun canım benim, cok guzel aktardın yine icimizdekileri.

  Rabbim yardimcimiz olsun ins. Bu arada resimdeki kuşun ismi, Cardinal.  Bizim yasadigimiz eyalette goruyorum zaman zaman. Ne guzellikler var cevremizde, Rabbim görmeyi ve daha iyi yaşamayi nasip etsin bizlere ins. 

  Cevapla

 3. Peygamber Efendimiz (as) bir seye uzuldugunde namaza dururmus..yeni okudum ve o kadar etkilendim ki paylasmak istedim

  Cevapla

 4. Çok güzel bir yazı ablacığım Allah razı olsun. Ses dosyalarını da çok beğendim. İnşaAllah bir sürü kişinin kulağı, kalbi, ruhu pastan arındı vesilenle, Allah mükafatını fazlasıyla versin, amin🌹🍃🌹🍃🌹🍃🌹

  Cevapla

 5. Hayırlı cumalar ablam, yine çok faydalı bir paylaşım yapmışsın Allah razı olsun. 💐💐🌹🌹🌹🌷

  Cevapla

 6. Benim bi sorum olcak evet ibadetlerimizi gerceklestiriyoruzz cok sukur ama bazen seytan vesvesesine kapiliyoruz ve ihmal ettigimiz oluyor.boyle yazilar okuyup dinledigimiz zaman daha fzla baglaniyoruz ve bi sure sonra tekrar duraganlasiyor ibadetler.ne yapmak gerekiyorr napmam lazim yardimci olabilirmisiniz bana acaba.dini sohbetlere katilmak istiyorum ama bunada vesile olcak kimseyi bulamiorum cevremde:((

  Cevapla

 7. Allah razi olsun cok dogru bu zikirleri dinlemekk insana cok fazla huzur veriyorr.şukurler olsun rabbimize ne kadar zikretsek azdir onu.

  Cevapla

 8. Selamun aleykum gönül dostlarım hepinize hayırlı cumalar ♥♥♥♥♥
  Hadis Deryası ♥
  ♥Aziz ve celil olan ALLAH ♥ Ben kulumun beni zannedip bildiği gibiyim Beni hatırladığı yerde ben daima onunla beraberim.Rahmet ve yardımım onunla beraberdir. buyurdu.
  ♥ İçinde ALLAHIN anıldığı ev ile içinde ALLAHIN adının geçmediği evin farkı diri ile ölü arasındaki fark gibidir.♥

  Cevapla

 9. Rabbim seni hakkiyla zikredebilme sana sukredebilme ve sana ibadet edebilmemizde bize yardimci ol .EFendimiz bu sekilde dua etmis

  Cevapla

 10. İçindeki serzenişler bir senin içinden değil hepimizin içinde kopanlardır. Sorguluyoruz, bir araya getirmeye çalışıyoruz. Çareler Arıyor kurtulmaya çalışıyoruz. Oysa reçete belliydi en güzel zikr Kur’an !
  Kurtulmak mı istiyoruz? O zaman âyetlerde de buyurduğu üzere Allah’ı Çokça zikretmek. Hayatımızın her anına O’na şükredip zikretmek.
  Yaptığımız tüm ibadetlerin Özünü vermek. Çünkü ibadetlerin başı da zikirdir. Oruç tutan Kişi sadece midesini Akşama kadar aç bırakarak bu ibadeti yapmaz gözüne kulağına bedenin her bir yerine o orucu tutturur. İşte burada tüm bedeniyle aç kalmaktan çok şehvet ve zevklerin ardından gitmeyip bedeni terbiye ederek zikre müsait hale geliyor.
  Beni zikredin diyen Rabbimiz,
  Yalnız Sana ibadet eder, yalnız Senden YARDIM dileriz. Diye Rabbimizden zikrimizi ve şükrümüzü yapanlar olmalıyız.

  Cevapla

"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s