Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

PEYNİR MAYALARINA DİKKAT!

peynir-mayasc4b1na-dikkatPeynir üretimlerinde kullanılan peynir mayaları haram olabilir. Bu konuya Helalsitesi.com Kurucu Ortağı ve özellikle süt sektöründe deneyimli Gıda Mühendisi Osman Emre SAYIN dikkat çekiyor. Yorum ve önerilerini sizinle paylaşıyoruz.

Peynir ürünlerinde 3 çeşit maya kullanılmaktadır. Bunlar mikrobiyal, genetik ve hayvansal kaynaklı mayalardır. Aslında peynir mayasından kastedilen maya değil enzimdir. Peynir mayası çeşitlerini açıklarsak;

1. Mikrobiyal Mayalar: Seleksiyon yöntemleriyle, kültür bankalarından yada farklı yollarda alınan mikroorganizmalarının, uygun fermentasyon ortamında (sıcaklık, pH, besin ortamı vb.) çoğaltılarak elde edilen mikroorganizmanın peynir mayalanmasını sağlayacak enzimi üretmesinin sağlanmasıdır. Mikrobiyal mayalar hayvansal kaynaklı değil, mikroorganizma (bakteri) kaynaklıdır. Helal maya üretiminde bu bakterilerin geliştiği ortamdaki besin helal içerikli ise haramlık mevzusu söz konusu olmayacaktır. Kullanılan besin ortamları genelde da sterilize süt, doğal yada sentetik besin ortamlarıdır.

2.Genetik Mayalar: Son zamanlarda gelişen bir yöntemdir. Gen transferine dayanır. Peynir mayası dediğimiz enzim, ki bu enzimler kimozin ve pepsin olarak anılır. Bu yöntem enzim geninin konakçı bir mikroorganizmaya transferine dayanan bir yöntemdir. Gen transferi yapılan mikroorganizma aynı ilk seçeneklerde olduğu gibi, uygun ortamlarda geliştirilerek enzim yada bilenen adıyla peynir mayası elde edilir. Burada kullanılan mikroorganizma (bakteri) artık GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) söz konusudur.

3. Hayvansal Kaynaklı Mayalar: Geviş getiren hayvanların 4. midesindeki kimozin ve pepsin enziminin ayrışırılması yöntemine dayanır. Burada geviş getiren hayvanların neler olduğu söylemekte fayda var. Geviş getiren hayvanlar inek, koyun, keçi, deve, geyik, zürafa gibi canlılardır. Geviş getirmeyen hayvanlara ise at, eşek, domuz ve katır örnek olarak verilebilir. Burada domuzu koyu olarak göstermemizin bir nedeni var. Her yerde sizleri korkutmak amaçlı peynirlerde domuz mayası kullanılıyor sözü tamamen yalandır. Çünkü domuz geviş getiren bir hayvan değildir ve bu yüzden bu kimozin ve pepsin enzimi bilinen adıyla peynir mayası domuzlardan elde edilememez! Önemli olan burada bu geviş getiren hayvanların kesiminin helal olup olmamasıdır. Türkiye’de çok az sayıda hayvan peynir mayası üretimi için kesilmektedir. Bu hayvanların çok büyük bir kısmı yurtdışında kesilip, mideleri dondurularak Türkiye’ye gönderilmektedir. Bu gönderilen hayvanların helal kesim olması ve hijyenik şartlarda gönderilmeleri gerekmektedir.

cats

Helalsitesi.com olarak sizlere Gimdes Helal Sertifikalı Kaanlar Gıda Ürünlerini sunmaktayız. Kullanılan peynir mayaları hem mikrobiyal hemde hayvansal kaynaklıdır ve hepsi müteber firmalardan helal sertifikalıdır. Helalsitesi.com da dil peyniri, tereyağı, geleneksel peynir, hellim peyniri, krem peynir, kaşar peyniri, lor peyniri, sürülebilir lor peyniri, telli peynir, dilimli kaşar peyniri, labne peyniri ve çok daha fazlasını bulabileceksiniz.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Fatımatüzzehraolmak says:

  Selamunaleykum. Bn kaanlar peynir konusunda biraz tereddütlüyüm. Ben bodrumda yasiyorum. Burda bizim market var. Peynirin burda reklamini görünce bizim marketten aldim. 1 kg luk, peyaz peynir. Kahvaltida actim. Tadi degisik geldi önce. Bozulmus gibi. Acaba katki maddesiz falan diye mi dedim. Ama yok yenecek gibi degildi yani. Esimde yiyemedi. Bir börege falan koyarim dedim, biraz kaldi ama yok yani bozuktu resmen. Aradan bir kac ay gecti, yine almaya karar verdim , belki iyi saklanmamisti falan diye. Yine 1kg peyaz peynir aldim. Bu daha fenaydi. Kesinlikle ikinci catali alamadik. Yorumlara falan bakiyorum hic kötü bi yorumda yok. Acaba neden benim aldiklarim böyle çıktı.

  1. Osman Bey’in cevabı:
   Kaanlar ürünlerinde helal sertifikalandırmada sıkıntı olduğu için koruyucu olarak natamisin kullanılmıyor ve bu yüzden hızlı şekilde bozuluyor. Koruyucusuz nadir peynirlerden, bu yüzden üretim tarihi yeni ürünlerden almalı müşteri. Biz mesela helalsitesi.com ve yesilsepetim.com da bu tür sıkıntılar yaşamıyoruz, çünkü hep taze peynir gönderiyoruz. Aylığı geçtim günlük peynir göndermeye çalışıyoruz. Tabi bunu bodrumda sağlamak zor ki, buradaki satışlar kışa doğru düşeceği için rafta ürünler bekliyordur bu yüzden de bu tür sıkıntılar oluyordur. Müşteriye tavsiyem parti numarasına baksın ve yeni ürünler alsın.

   1. Fatımatüzzehraolmak says:

    Anladim.. Bu hizli cevap icin teşekkür ederim cahide abla. İnsaallah bundan sonra dikkat edelim. Parti no ya bakmak hic aklima gelmemisti . hayirli. Günler

 2. Bizde Türkiyeye geldikce Kaanlar markasinin ürünlerinden aliyoruz.Yalniz bir konuya dikkat cekmek istiyorum.Eskiden Bim de satilan Kaanlar marka kasar peynirinin üzerinde mikrobiyel mayayla yapildigi yaziyordu ama bu yaz almak istedigimizde bu ibareyi göremedik yolcu oldugumuzdan internetten arastirmamizda mümkün olmadi ve tabiki alamadan geldik.Bu yüzden üretici firmadan rica ediyorum lütfen bir ürünü elimize alinca mayasininin türünü görebilelim.

 3. Merhaba Cahide Hanım;
  Bende aranıza yeni katılanlardanım Allah razı olsun paylaşımlarınız her bakımdan çok etkileyici. Tariflerinize gelince onlar başlı başına hepsi birbirinden güzel ve lezzetli .Geçen pazar misafirlerim gelecekti bende değişik ama güzel tarifler bakınıyordum Allahtan sizinle tanıştım başta sade yağlı Malatya Un kurabiyesini yaptım. Daha sonra Kolay mayasız poğaça tarifini ve final olaraktan pastalarınızda bir tanesini yaptım inanın herkes çok beğendi. Daha öncede lable beynir tarifini yapmaya kalktım tabiki sizin tarifinizde 1 lt süte göre yapılmıştı ben 2,5 lt ‘den yapmaya kalkınca ilk basta çok cıvık oldu bende okadar sütü ziyan etmemek için mayasını biraz daha fazla koymak gereklidir diye yine tekrardan mayaladım. Sonra tuttu busefer ve süzdürdükten sora bizaz tuzladım lezzetli bayağı güzel bir peynir oldu. Sadece size sormak istediğim sütün miktarı artınca mayalamak için kullanacağımız peynir miktarıda artıyormu.
  Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın .Bende peynirimi evde yapmaya başlamak istiyorum. Allahın İzniyle en azından dışardan aldıklarımızdan kat ve kat daha güvenli olacağını düşünüyorum.
  Neyse verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Çok öpüyorum sizi içimden öyle geldi
  Diger arkadaşlarıda selamlıyorum Allah Yar ve Yardımcımız olsun.
  Cahidem diyebilirmiyim sana ben yaşça birazcık fazlayımda 45 cahidem sanki daha yakın geliyor bana
  korkarım yayınlamayacaksınız bu yazıyı eeee yeter be kadın diyecekler.:)))

  1. Funda Hanım aramıza hoşgeldiniz 🙂 Hiç yeter demedim okurken 🙂 Evet süt miktarına göre mayayı da artırmak gerekiyor. Ayrıca bana istediğiniz gibi hitap edebilirsiniz 🙂

 4. Mehtapabla says:

  Bende aldım peynirlerde mutlaka içinde mikrobiyoloji yazıyorsa alıyorum yoksa almıyorum

 5. Cahide hanım, bir şeyi merak ediyorum : geçmiş zamanrarda ninelerimiz peyniri nasıl mayalandırırdı acaba ?

 6. Kaanlar i yazmak istemiştim

 7. Cahide abla kalanlar i kesinlikle Gonul rahatlığı ile tiketebilir miyiz yani labne ve kremi de dahil

  1. Evet canım, bu ürünler tamamen helal ürünler

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: