Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Anneni Sev Ama Evli Olduğunu Unutma

love_path-wallpaper-1366x768

Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır. (Rûm: 21)

Bir beyefendi kardeşimiz, 4 yıllık evli olduğunu, eşinin annesine çok düşkün olduğunu yazmış. Hatta artık tartışmalarımız bile eşimin annesinin önünde oluyor demiş.

Farkında mısınız bilmem, erkekler sıkıntılarından fazla bahsemedikleri, kimseye açılamadıkları için tek dertli kadınlar ve tek suçlu  genelde erkekler olarak görülür. Erkeğin asabiyeti, erkeğin ailesine düşkünlüğü, erkeğin anlayışsızlığı, duygusuzluğu konuşulur durur…

Fakat kadın daha rahattır, erkeğe nazaran sıkıntılarını, duygularını daha kolay  dile getirir. Bu yüzdendir ki, pek çok kadın her durumda zeytinyağı gibi üste çıkmayı bilir. Belki de bu yüzden, kadın hakları konusu her fırsatta dillendirilirken, erkeğe yapılan haksızlıklar hiç konu edilmez.

Genç bir kızın evden, anneden ilk ayrılışı çok zordur. Yeni bir eve adapte olma, eşiyle birbirlerini tanıyıp alışma sürecinde anneye ihtiyaç duyar, özler, sık görmek ister. Bu gayet normal ve anlaşılabilir bir durum. Fakat yıllar geçmesine rağmen, anneye duyulan ihtiyaçta bir azalma görülmüyorsa hastalıklı bir duygu haline doğru gidişten söz edilebilir. Bağlı olmakla, bağımlı olmak arasında büyük bir fark olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Eş ve aile arasında dengenin kurulamayışı, hem eşin huzurunu kaçıracak, hem de yeni inşa edilen bir binada aksaklıklar meydana getirecektir.

Mümkündür veya değildir bilemem fakat, ben özellikle yeni evli çiftlerin ailelerinden bir müddet uzakta olmaları gerektiğine inanıyorum. Zira ailesine çok yakın olan erkek veya kadın, aileden kopamıyor, evliliğe alışmakta zorlanıyor. Aynı şehirde oturmak zorundaysanız bile, en azından ailenizle aranıza iki mahalle de olsa mesafe koyun.

Ailenizle görüşme sürelerini ayarlayın. Bu ayarlamayı eşinizle beraber yapın. Haftada bir veya en çok iki kez görüşün. Fakat bu sayıyı artırmayın. Annenizi, ailenizi sevin ama evli olduğunuzu da unutmayın!

Bilirsiniz; çok gezen biri, evde durmakta zorlanır. Evde durmaya alışansa dışarı çıkmaya zorlanır. Herşey bir alışkanlıksa eğer, evinize alışmanız içinde biraz zamana ihtiyacınız var demektir.

Bu konuda eşlerin fedakarlığı sabrı gerektiği kadar, ailelere de çok iş düşüyor. Bazı anneler evlatlarının evlendiğini, evladının artık yetişkin bir birey olduğunu kabul etmekte zorlanıyor. Zaten cep telefonları çıktığından beri, herkes herşeyi biliyor. Özel denen bir şey kalmadı şükür! O gün ne yendi, ne yapıldı ailelerin mutlaka haberi oluyor. Anneler evlatlarını daima bir çocuk olarak gördükçe, onlar kendi ayaklarının üzerinde duramayacaklar.

Kızlarımıza; kocaya itaat etmek gerektiğini, kocanın bir adım gerisinde durmanın önemini, oğullarımıza; kızların korunup kollanması gereken hassas varlıklar olduğunu öğretelim.

Evlendikten sonra her fırsatta anne evine gitmek isteyen bir gence, bizzat annesinin dur demesi gerekir. 20-30 yıldır evli olan bir kadının belli bir hayat tecrübesi olması ve evlenecek çocuklarına bu tecrübeleri aktarması gerektiğine inanıyorum. Bu tecrübe yüklü olması gereken bazı anneler, neden evlatlarının yanlışlarını görüp uyarmaz, nasıl yangına körükle gider anlamak çok zor…

Bizim doğru zamanlarda ve doğru uslupla konuşamama gibi büyük bir sorunumuz var. Bu  yüzden, çözümler üretmek yerine, kafamızda kurguladığımız felaket senaryolarını hayata geçirmek için uğraşıp duruyoruz.

Eşi ailesine bağlı olan, sık görüşmek isteyen beyefendi kardeşime tavsiyem; Ailelerden biraz uzaklaşmak mümkün değilse, eşinizle daha çok zaman geçirmeye çalışın. Onu sevdiğinizi ve değer verdiğinizi belli edin. Beraber kitap okuyun, belli konular bulup bu konular üzerinde sohbet edin. Güzel havalarda kırlara çıkın.Eşinizle paylaşımlarınızı artırın. Hoşunuza giden davranışlarını dillendirip o davranışların pekişmesini sağlayın.

Unutmayın hiç birimiz mükemmel değiliz. Eşlerimizin hoşlanmadığımız yönleri varsa, bizim de mutlaka hoşlanılmayan yönlerimiz vardır. Mutlu olmak için; Mükemmel olmamız değil, birbirimizi tamamlamamız, gerekiyor…

Cahide Sultan

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. öncelikle merhaba
  aynı sorunları bende yaşadım eşim ailesine olması gerektiğinden çok daha fazla düşkündü… ben kaçarak evlendim üniversite okumuş okulumu bitiridiğim de 21 yaşında onu tercih ettim ve ailemi hiçe sayıp evlendim.. annesi ve engelli bir ablasıda bizimle yaşamaya başladı daha önce eşimi ailesinin yanında tanımamıştım ailem o fırsatı bana vermemişti.. tam 3 yıllık evliliğimiz onların oğullarına düşkünlüğü benim yuvamı yıktı ve ben hala ailemle küsüm şuanda anneannemin evine sığınmış durumdayım. benim sorunlarım daha en başında kayınvalidemin ne isterse onun yapılmasıyla sözünün üstüne söz söylenmesiyle başladı görümcem de durumundan dolayı gece canı ne isterse uykudan uyandırılıp kekler yapardım ve benim o evde hizmetçi ve çalışan bi kadın olarak evin tüm sorunlarıyla ilgilenen bendim ayrıca kaynnımda var ama eltim kayınvalidemi sevmediği için eşi de razı geldiği için hep bizimle kaldılar kimsem yoktu ne derseler tamam demek zorunda kaldım ve eşim bi kere bile o benim eşim diyemedi benim için alınan ev biz yuva kuralım diye onların oldu beni eşim yokken kovdular eşim varkende aman kızım ev senin ocak senin dediler hep oynadılarr eşimin gözünde ben hiçtim ne yaptıysam fayda sağlamadı. kaç kere kayın validemin yapmadığım şeyler için beni eşime şikayet ettiğini biliorum ve eşimin bunlardan dolayı benden soğudunu…
  bir kere bile eşim ailemle barışmak için çaba sarfetmedi kendi ailesi yanında olduğu için beni bir kere dahi anlamadı. ve nihayetinde sabrımda kalmadı yaklaşık gün sonra davamız var anlaşmalı şekilde ayrılacağız bana dua edin ailemle barışıp kaybolan yıllarımı geri getirmem için şimdi sevdiğim dediğim insan için silip gittiğim ailem sonuna kadar haklı çıktı ve ben bu sınavda daha en başında kaldım bana akıl verin 24 yaşındayım ve bu anlattıklarım sadece bi kaçı daha niceleri varr ki çok yoruldum tek başıma olmaktan…

  1. Kardeşim şimdi ki durumunu merak ettim. İnşallah ailen seni affetmiştir, inşallah şimdi mutlusundur.

 2. bahtsız says:

  tamda bu konu üzerinde sıkıntılı olduğumuz dönemlerden birindeyiz şu an.düşündüğümü düşünen birilerinin olması benim de öyle garip bir düşünceye sahip olmadığımı gösteriyor ve içimi ferahlattı bu yazı.erkeklerin hele özel aile içi konuları alenen virgülüne kadar anlatması beni çok rahatsız ediyor.konuşulması gereken var konuşulmaması gereken var ve ben eşime bunu anlatamıyorum.erkek kardeşlerine bile yaşantımızı hep detaylandırır ve ben çıldırmak üzereyim,dua edin..

 3. Sayın Cahide Abla,

  Size gonderdigim yaziya deger verip, yanitladiginiz icin cok tesekkur ederim. Allahu Teala(c.c.) sizlerden razı olsun. Yazdiklarinizi ve yazilan diger yorumlari okumak zihnimdeki bulanikliklari bir nebze olsun giderdi. Bu konu ile ilgili daha once yazdiklarinizi da okudum, bu anlamda her yazının altında yer alan o konu ile ilgili diger yazilar oldukca faydali oluyor. Yazdiklarinizi, inanin mumkun oldugunca uygulamaya calisiyorum ve daha fazla gayret gosterecegim. İnsallah, sizlerin de dualari ile tum bu yazilari okuyanlar yuvalarinda mutlu, huzurlu ve gecimli bir sekilde cocuklarıyla, torunlarıyla ve aile büyükleriyle yaşarlar. Kiymetli yanitiniz icin tekrar tesekkur ederim ve sizlere saygilarimi sunarim.

  1. Rica ederim kardeşim. Allah yuvanızdan muhabbeti, huzuru eksik etmesin…

 4. Sehr schön …;)

 5. seyhan yılmaz says:

  erkekler hanımlarına karşı Allahın istediği gibi olursa kavvam olmaları kadınlara hiç zor gelmez. Rabbimizin her ayetine iman ettik.

 6. Gülhan says:

  S.a cahide abla sitenizin sessiz takipcisiym bir kac yerde senin tariflerini ve sitenin fotograflarini gordm ve hic adin gecmiyor bunu sana bildirmeyi vebal olarak gordm kendime 1. Si happy mutfagim. 2.si akilli telefonlardaki play store markette cahide sultan pasta Tarifleri yazdim bi program cikti ve hepsi senin tarifin bilmiyorum belki haberin vardir bilgilendirmek istedim. Ilginize….

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: