Anneni Sev Ama Evli Olduğunu Unutma

love_path-wallpaper-1366x768

Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır. (Rûm: 21)

Bir beyefendi kardeşimiz, 4 yıllık evli olduğunu, eşinin annesine çok düşkün olduğunu yazmış. Hatta artık tartışmalarımız bile eşimin annesinin önünde oluyor demiş.

Farkında mısınız bilmem, erkekler sıkıntılarından fazla bahsemedikleri, kimseye açılamadıkları için tek dertli kadınlar ve tek suçlu  genelde erkekler olarak görülür. Erkeğin asabiyeti, erkeğin ailesine düşkünlüğü, erkeğin anlayışsızlığı, duygusuzluğu konuşulur durur…

Fakat kadın daha rahattır, erkeğe nazaran sıkıntılarını, duygularını daha kolay  dile getirir. Bu yüzdendir ki, pek çok kadın her durumda zeytinyağı gibi üste çıkmayı bilir. Belki de bu yüzden, kadın hakları konusu her fırsatta dillendirilirken, erkeğe yapılan haksızlıklar hiç konu edilmez.

Genç bir kızın evden, anneden ilk ayrılışı çok zordur. Yeni bir eve adapte olma, eşiyle birbirlerini tanıyıp alışma sürecinde anneye ihtiyaç duyar, özler, sık görmek ister. Bu gayet normal ve anlaşılabilir bir durum. Fakat yıllar geçmesine rağmen, anneye duyulan ihtiyaçta bir azalma görülmüyorsa hastalıklı bir duygu haline doğru gidişten söz edilebilir. Bağlı olmakla, bağımlı olmak arasında büyük bir fark olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Eş ve aile arasında dengenin kurulamayışı, hem eşin huzurunu kaçıracak, hem de yeni inşa edilen bir binada aksaklıklar meydana getirecektir.

Mümkündür veya değildir bilemem fakat, ben özellikle yeni evli çiftlerin ailelerinden bir müddet uzakta olmaları gerektiğine inanıyorum. Zira ailesine çok yakın olan erkek veya kadın, aileden kopamıyor, evliliğe alışmakta zorlanıyor. Aynı şehirde oturmak zorundaysanız bile, en azından ailenizle aranıza iki mahalle de olsa mesafe koyun.

Ailenizle görüşme sürelerini ayarlayın. Bu ayarlamayı eşinizle beraber yapın. Haftada bir veya en çok iki kez görüşün. Fakat bu sayıyı artırmayın. Annenizi, ailenizi sevin ama evli olduğunuzu da unutmayın!

Bilirsiniz; çok gezen biri, evde durmakta zorlanır. Evde durmaya alışansa dışarı çıkmaya zorlanır. Herşey bir alışkanlıksa eğer, evinize alışmanız içinde biraz zamana ihtiyacınız var demektir.

Bu konuda eşlerin fedakarlığı sabrı gerektiği kadar, ailelere de çok iş düşüyor. Bazı anneler evlatlarının evlendiğini, evladının artık yetişkin bir birey olduğunu kabul etmekte zorlanıyor. Zaten cep telefonları çıktığından beri, herkes herşeyi biliyor. Özel denen bir şey kalmadı şükür! O gün ne yendi, ne yapıldı ailelerin mutlaka haberi oluyor. Anneler evlatlarını daima bir çocuk olarak gördükçe, onlar kendi ayaklarının üzerinde duramayacaklar.

Kızlarımıza; kocaya itaat etmek gerektiğini, kocanın bir adım gerisinde durmanın önemini, oğullarımıza; kızların korunup kollanması gereken hassas varlıklar olduğunu öğretelim.

Evlendikten sonra her fırsatta anne evine gitmek isteyen bir gence, bizzat annesinin dur demesi gerekir. 20-30 yıldır evli olan bir kadının belli bir hayat tecrübesi olması ve evlenecek çocuklarına bu tecrübeleri aktarması gerektiğine inanıyorum. Bu tecrübe yüklü olması gereken bazı anneler, neden evlatlarının yanlışlarını görüp uyarmaz, nasıl yangına körükle gider anlamak çok zor…

Bizim doğru zamanlarda ve doğru uslupla konuşamama gibi büyük bir sorunumuz var. Bu  yüzden, çözümler üretmek yerine, kafamızda kurguladığımız felaket senaryolarını hayata geçirmek için uğraşıp duruyoruz.

Eşi ailesine bağlı olan, sık görüşmek isteyen beyefendi kardeşime tavsiyem; Ailelerden biraz uzaklaşmak mümkün değilse, eşinizle daha çok zaman geçirmeye çalışın. Onu sevdiğinizi ve değer verdiğinizi belli edin. Beraber kitap okuyun, belli konular bulup bu konular üzerinde sohbet edin. Güzel havalarda kırlara çıkın.Eşinizle paylaşımlarınızı artırın. Hoşunuza giden davranışlarını dillendirip o davranışların pekişmesini sağlayın.

Unutmayın hiç birimiz mükemmel değiliz. Eşlerimizin hoşlanmadığımız yönleri varsa, bizim de mutlaka hoşlanılmayan yönlerimiz vardır. Mutlu olmak için; Mükemmel olmamız değil, birbirimizi tamamlamamız, gerekiyor…

Cahide Sultan

 

 

 

 

49 Yanıt to “Anneni Sev Ama Evli Olduğunu Unutma”

 1. laköm Says:

  öncelikle merhaba
  aynı sorunları bende yaşadım eşim ailesine olması gerektiğinden çok daha fazla düşkündü… ben kaçarak evlendim üniversite okumuş okulumu bitiridiğim de 21 yaşında onu tercih ettim ve ailemi hiçe sayıp evlendim.. annesi ve engelli bir ablasıda bizimle yaşamaya başladı daha önce eşimi ailesinin yanında tanımamıştım ailem o fırsatı bana vermemişti.. tam 3 yıllık evliliğimiz onların oğullarına düşkünlüğü benim yuvamı yıktı ve ben hala ailemle küsüm şuanda anneannemin evine sığınmış durumdayım. benim sorunlarım daha en başında kayınvalidemin ne isterse onun yapılmasıyla sözünün üstüne söz söylenmesiyle başladı görümcem de durumundan dolayı gece canı ne isterse uykudan uyandırılıp kekler yapardım ve benim o evde hizmetçi ve çalışan bi kadın olarak evin tüm sorunlarıyla ilgilenen bendim ayrıca kaynnımda var ama eltim kayınvalidemi sevmediği için eşi de razı geldiği için hep bizimle kaldılar kimsem yoktu ne derseler tamam demek zorunda kaldım ve eşim bi kere bile o benim eşim diyemedi benim için alınan ev biz yuva kuralım diye onların oldu beni eşim yokken kovdular eşim varkende aman kızım ev senin ocak senin dediler hep oynadılarr eşimin gözünde ben hiçtim ne yaptıysam fayda sağlamadı. kaç kere kayın validemin yapmadığım şeyler için beni eşime şikayet ettiğini biliorum ve eşimin bunlardan dolayı benden soğudunu…
  bir kere bile eşim ailemle barışmak için çaba sarfetmedi kendi ailesi yanında olduğu için beni bir kere dahi anlamadı. ve nihayetinde sabrımda kalmadı yaklaşık gün sonra davamız var anlaşmalı şekilde ayrılacağız bana dua edin ailemle barışıp kaybolan yıllarımı geri getirmem için şimdi sevdiğim dediğim insan için silip gittiğim ailem sonuna kadar haklı çıktı ve ben bu sınavda daha en başında kaldım bana akıl verin 24 yaşındayım ve bu anlattıklarım sadece bi kaçı daha niceleri varr ki çok yoruldum tek başıma olmaktan…

  • Zehra Says:

   Kardeşim şimdi ki durumunu merak ettim. İnşallah ailen seni affetmiştir, inşallah şimdi mutlusundur.

 2. bahtsız Says:

  tamda bu konu üzerinde sıkıntılı olduğumuz dönemlerden birindeyiz şu an.düşündüğümü düşünen birilerinin olması benim de öyle garip bir düşünceye sahip olmadığımı gösteriyor ve içimi ferahlattı bu yazı.erkeklerin hele özel aile içi konuları alenen virgülüne kadar anlatması beni çok rahatsız ediyor.konuşulması gereken var konuşulmaması gereken var ve ben eşime bunu anlatamıyorum.erkek kardeşlerine bile yaşantımızı hep detaylandırır ve ben çıldırmak üzereyim,dua edin..

 3. brs Says:

  Sayın Cahide Abla,

  Size gonderdigim yaziya deger verip, yanitladiginiz icin cok tesekkur ederim. Allahu Teala(c.c.) sizlerden razı olsun. Yazdiklarinizi ve yazilan diger yorumlari okumak zihnimdeki bulanikliklari bir nebze olsun giderdi. Bu konu ile ilgili daha once yazdiklarinizi da okudum, bu anlamda her yazının altında yer alan o konu ile ilgili diger yazilar oldukca faydali oluyor. Yazdiklarinizi, inanin mumkun oldugunca uygulamaya calisiyorum ve daha fazla gayret gosterecegim. İnsallah, sizlerin de dualari ile tum bu yazilari okuyanlar yuvalarinda mutlu, huzurlu ve gecimli bir sekilde cocuklarıyla, torunlarıyla ve aile büyükleriyle yaşarlar. Kiymetli yanitiniz icin tekrar tesekkur ederim ve sizlere saygilarimi sunarim.

 4. Sükran Says:

  Sehr schön …;)

 5. seyhan yılmaz Says:

  erkekler hanımlarına karşı Allahın istediği gibi olursa kavvam olmaları kadınlara hiç zor gelmez. Rabbimizin her ayetine iman ettik.

 6. Gülhan Says:

  S.a cahide abla sitenizin sessiz takipcisiym bir kac yerde senin tariflerini ve sitenin fotograflarini gordm ve hic adin gecmiyor bunu sana bildirmeyi vebal olarak gordm kendime 1. Si happy mutfagim. 2.si akilli telefonlardaki play store markette cahide sultan pasta Tarifleri yazdim bi program cikti ve hepsi senin tarifin bilmiyorum belki haberin vardir bilgilendirmek istedim. Ilginize….

 7. fatma Says:

  Sağolasın Cahide kardeşim.Ben onu bunu bilmem kız anneleri kızlarını evliliğe hazırlayacak ve kıznın da sorumlulukları olan bir ev sahibesi ,bir eş olduğu bilincini yansıtacak ,kendiside kabul edip ona göre davranacak.Kızının mutlu olmasını istiyorsa.Hoş aynı şeyler erkek annesi için de geçerli. Allahım hepimizin evledına yuvalarına sağlık, mutluluk,huzur, bereket versin.

 8. elifzeynepabdullah Says:

  Selam , 3 gündür rahatsızım, daha toparlayamadım, yutkunurken boğazım batıyor, kulağımdan çkıyor ağrısı, hiç bitmeyen diş ağrısı, üşüme, terleme, sabah 5-6 kaşık süte ekmek doğrayıp yiyorum, akşam nane limon çayı, şimdi bir de istifra başladı, adaçayı gargarası hazırladım, ilaç da kullanıyorum ama bir iki saat sonra etkisi geçiyor, en çok küçük kızım kucağıma gelmek isteyince üzülüyorum, kafasını omuzuma koyup, mamamama diyor, büyükler anne biz oyuncaklarımızı topladık, yeri de ben gırgırlarım diyorlar,,
  oğlumun ameliyatı, anestesi günüüne rağmen yine ertelendi, babası başka hastanede başka doktor bulmuş, ameliyatsız geçiriyormuş, aralıkta ona randevu aldık,, konu da önemli, çaresi biliniyor ama hatun milletinin işine gelmiyor, kadın kuran kursu öğretmeni oluyor, kendini diyanet işleri başkanı gibi hissediyor, sınıf annesi oluyor, öğretmen gibi hissediyor, ufacık bir dükkan açıyor, mağazalar zinciri sahibi sanıyor, iki tane çizim yapıyor, modelist, sitilistim,ileride moda evi açmak istiyorum diyor bu kibirle nasıl kocaya itaat edecek, zincir bir yerlerde kopmuş,acil tamir lazım…

 9. dnzgzlm Says:

  Her iki taraf da evlenen gencleri ordan burdan cekistirmeseler daha sükunetli olacak hayat..

 10. Gülay Says:

  Selam aleykum. Allah razi olsun abla. Ne guzel anlatmissiniz. Keske herkes okusada bundan ders cikarsa. Ama okusada isine gelmeyince bu ne diyor ya diye dusunuyor bazilari. Bende dertliyim bu konuda. Esimin ailesiyle birlikde yasiyoruz evlendiyimden beri. Evimizin her gun geleni gideni bitmez. Esimin akrabalari yakinlari filan. Birde teyzesinin kizi isinden dolayi bizde yasiyor. Bunlari kabullendim alisdim artik. Ama birde gorumcem var ki nisanlandi nisalnisi ve ailesi nerdeyse her gun bizdeler sabah gelib aksam giderlerdi. Yeni evliydim hamileydim ama sadece onlara kulluk ederek geciyordu gunlerim. Evlendi her sabah geliyor bize aksam yemeyinide bizde yiyor eside isden cikinca ya bize gelir ya kendi annesi gilde yer yemeyini sadece yatmaya evlerine giderler. Bazende kaynanasigile gider aksama kadar orda yatarken giderler evlerine. Nereye gitseler geseler esimi ararlar esim söförleri sanki. Evine bir misafir gelecese biz evimizde yemekmi tatlimi ne yapilacaqsa yapar goturur veriris ki misafirine ikram etsin. Evleri bile yoktu evlendiklerinde borc harc bir ev aldik onlara icini dayadik dosedik dord dordluk yaptik ama oturmuyor iste evinde. Bede bikiyorum bazen kendi kendime konusuyorum beddua ediyorum sonra Allahtan korkuyorum da Allaha hevale ediyorum. Ben yeni bu eve gelin geldiyimde esimin annesi bana oyle kurallar koyuyordu ki. Gelin boyle olmali gelin oyle olmali giyindiklerimi uzerimden cikariyordu kendi aldigi bana iki beden buyuk kiyafetler giydiriyordu. Bende kapali diyilim ama acik sacik giyinen biriside diyilim. Simdi kizina aldiklarini ben hayatda giymem bile. Dar, acik sacik… hic birsey soylemiyorum. Bana ne ne yaparlarsa yapsinlar diyorum. Bisey soylesem zaten uste cikacak oyledir cunki. Esim cok iyidir. Bana karsida cok anlayisli. Sen bakma onlara kendine bak diyor. Tek umidim bir ev alip tasinmak. Belki o zaman biraz az gore biliri. Benim icin dua edin lutfen

  • sabır Says:

   Allah yardımcınız olsun öncelikle.eşinizin sizin yanınzda olması ne kadar güzel maalesef eşim benimyanımda olmadı ve 11 aylık evliliğim kayınvalidemin yalanları iftiraları fitnesi fesadı yüzünden bitti .yeni evlenecek çiftlere tavsiyem eşinizin ailesi ne kadar iyi olursa olsun asla yakınlarında oturmayın .ben bu hataya düştüm siz düşmeyin Bırde evleneceğiniz insanı iyi seçin .Benim gibi yalanlar karşısında bütün dünyanız altüst olmasın…

 11. Belgin Says:

  Cezakallahu hayran Cahidem ne kadar güzel tavsiyelerde bulunmuşsun.Rabbim hepimizin yuvasında huzur versin âmiin🌷🍃🌷🍃

  • yusuf yunus Says:

   selamun aleykum can cahıdemın canları.bır huzun gunu daha.bır engellı annesımızınde dedıgı gıbı rabbime nazım ıcımde sızım ağzında emzıgıyle kara gözlü yunusum bugun 12 yas oldu..annemse zekerat halınde dünyadan cıktı..sayılı nefesını tamamlamakta…yogunbakımda …mudessır suresı 7 de buyurduğu gıbı yüce mevlam.rabbın ıcın sabret…Allaha emanet olun..dua dılencısı ablanızın cooook duya talıbı olası var…cahıem pek güzel tavsıyelerde bulunmuşun.dılıne gönlüne sağlık…

 12. sefanurr Says:

  süperr

 13. sümeyra Says:

  Cahide hanım doğru tespitleriniz var ama o kocanın bir adım gerisinde durma olayı nedir ya eşimle aynı yaştayım aynı işi yapıyorum aynı eğitim düzeyine sahibiz hep yanyana durduk çok şükür gayette mutluyuz kızlara kendine yetmeyi öğretmeliyiz ve çok sevgiyle büyütmeliyiz…

 14. özlema Says:

  Burçak hanım, olayı yanlış anlamış olabilirsiniz Cahide hanımın kocalarınıza itaat edin bir adım gerisinde durun demekle anlatmak istediği kocanızla münakaşa edip dur mayın kendinizi ondan daha üstün görmeye çalışmayın gibi tamamen yapıcı öneriler olduğunu düşünüyorum.yoksa neden kadınları aşağı görsün ki İslamiyet bile bizi üstün naif kıymetli görmüşken. hemen önyargılı düşünmeyin derim ben nacizane yinede siz bilirsiniz tabi …

 15. Nupelda Says:

  Yazdıklarının her kelimesine,her satırına katılıyorum.Canım ablam yüreğine sağlık 🙂

 16. fatma Says:

  burcin hanim sizin galiba dinle alakaniz yok acin kitaplari okuyun.cahide hanim coook guzel anlatmis istediginiz kadar protosta yapin bende soruyorum kaninanmi dokundu? cok guzel yazmisiniz elinize saglik selametle kalin

 17. Nil Says:

  yjne super bjr yazj olmus. Hepsjnj okudum. Sonuna kadar katjljyorum.. Ne guzel yureklj bjr bayansjn cahjde hanjm. Dusuncelerjn bjle okadar derjnkj sahsen ben cok etkjlenjyorum. Her yonden cok nadjdesjn ! Yazjlarjn, tarjflerjn vazgecjlmezjm. Bjlmedjklerjmj, eksjklerjmj ogrendjm sayende.. Rabbjm yar ve yardjmcjn olsun.

 18. buse Says:

  Cahide hanim herseyle ilgili bir fikriniz var ama bieazini kendinize saklasaniz daha iyi olur bence .

  • özge Says:

   sizin gibileri anlamakta zorluk çekiyorum yeminle.memleket kimin nasıl hayat yaşaması gerektiğini ama tatlılıkla ama güç kullanarak dikte etmeye kalkan aklıevvellerle dolu.koskoca kadın kendi bloğunda fikrini dökerken sizden icazet alacak.şaka mısınız nesiniz?

  • Emine Nur Güler Says:

   beğenmiyorsan niye okuyorsun

 19. serpil11 Says:

  Herkese hayırlı cumalar..yine herkesi ilgilendiren bir mesele..biz evlendiğimizde de eşimin ailesi sürekli bizi çağırırdı.. Eşim babasıyla birlikte çalışıyordu.. Öyle olunca akşam evde dinlenerek vakit geçirmek istiyordu..ama ne mümkün.. Akşam yemeği ni yapar bazen salatayı bile hazırlardım bir telefon gelir ..kayınvalidem..akşam yemeğe bize gelin diye..(iyide benim yaptığım yemek nolcak ? Diyemezdim tabi )artık eşimin bir arkadaşı sıkıntıyı gidermek adına bize gelir misafirinizvar bu akşam gidemezsiniz diye 🙂 ne günlerdi..hala haftada 1 yada 2 kez gideriz ..artık uzak olmamıza rağmen..

 20. reyyan Says:

  muhteşem bir konuya değinmişsiniz ablam .benim en buyuk sıkıntım olan şeylerde bana öyle güzel yön göstermenize vesile kılıyor rabbim ki anlatamam rabbim yolunuzu açık; klavyenizi ,dilinizi kavi eylesin 🙂 bu arada sizin sayenizde mutfağa adapte oldum 🙂 çalışan bir bayandım oğlum doğunca ara verdim ama mutfağı ,yemek yapma aşkını sizle tekrar kazandım diyebilirim hatta geçen sizin tarifinizle yaptığım bohça kebabı eşimin pek hoşuna gitti:) kısaca bu zor zamanlarımda ilaç gibi geldiniz bana 🙂 rabbim ebeden razı olsun sizlerden

 21. Fadime Özyiğit Says:

  Çok doğru güzel bi anlatım..
  Allah sizin gibi insanların sayısını artırsın inşallah Cahide hanım. Sizden ve size destek veren ailenizden Allah razı olsun

 22. ümmühabib Says:

  Cahide hanım çok güzel bir yazı yazmşsnız kaleminize kuvvet…

 23. fatma Says:

  hayirli cumalar cahide hanim cok guzel yazmisiniz katiliyorum bende3o yillik evliyim ama kiz annelerinde coook is var ama kendisini bilen kiz anneleri icinde ha oglan annelerindede tabiki ama ne olursa olsun benim sol yanim booos acaba kizim yok ondanmi bilmiyoru , rabbime sukurler olsun hemde binlercesine, hayirli cumalar salicakla

 24. Aynur Says:

  Bizde durum tam tersi anneme Bişey atlatmayı sevmem ama eşim maşallah kız çocuğu gibidir bazen düşünüyorum acaba haksızmıyım,annesi sonuçta bide şu hadis beni çok düşündürür”(Kadının üzerinde en büyük hak sahibi kocasıdır, erkeğin de anasıdır.) ” Allah’a emanet

 25. burçak Says:

  Bir kadın olarak, “Kızlarımıza; kocaya itaat etmek gerektiğini, kocanın bir adım gerisinde durmanın önemini…” gibi şeyler söylemenizi ve buna inanabilmenizi utanç verici buldum. Peşin peşin kadını aşağı görmeniz, senelerdir kadınların verdikleri mücadele karşısında acı verici.

  Sırf bu yüzden sitenizi protesto ettiğimi ve artık takip etmeyeceğimi de bilmenizi isterim.

  • Emine Nur Güler Says:

   güle güle ne diyelim

  • Belgin Says:

   Burçak hanım bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim…
   Tüylerimizi diken diken eden bir emir. “Kocaya itaat” Bu iki kelime yan yana geldiğinde kadınları çok fazla rahatsız ediyor. Kuran’da geçen ayetten de kaçıyorlar…

   “Erkekler kadınlar üzerinde kavvamdır.”(yönetici ve koruyucudur) Nisa sûresi 34. âyete geçen hafta başlamıştık. Kaldığımız yerden devam ediyoruz, âyet bitene kadar inşallah.

   Kadın erkeğin evde reisliğini, yönetici ve koruyuculuğunu kabul ettikten sonra ne olacak? Doğal olarak evin reisine saygılı olacak. Âyet şöyle devam ediyor:

   “Saliha kadınlar gönülden itaat ederler.” Allah (c.c) “İyi kadınlar kocalarına itaatli ve saygılıdırlar.” buyuruyor.

   Tüylerimizi diken diken eden bir emir. “Kocaya itaat” Bu iki kelime yan yana geldiğinde biz kadınları çok fazla rahatsız ediyor. Allah’a itaat “tamam” seve seve başım üstüne; ama kocaya itaat “olmaz.” Oysa kocaya itaat Allah(c.c) ın emri olduğu için aslında Yaradan’ına itaat etmiş oluyor kadın.

   Sevgili peygamberimiz de pek çok Hadis-i Şerif ile kadının kocasına itaatinin önemine dikkat çekiyor.

   “Kadın, beş vakit namazı kılar, orucunu tutar, kendini yabancılardan korur ve kocasına itaat ederse, cennete girer.” buyuruyor bu hâdis-i Şeriflerin birinde.

   Öyle kaçılmak isteniyor ki bu âyeti kerîme’nin emrinden, âyet inkar edilemiyor fakat bu âyeti destekleyen bazı Hadis-i Şerîfleri inkar noktasına gelebiliyor kadınlar.

   ” İnsanın insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadının kocasına secde etmesini emrederdim.”

   Mesela bu hadisi şerifi pek çok kadın “sahih değildir” diyerek kabul etmiyor. Oysa Hadis-i Şerîf sahih, kaynakları da sağlam. Riyazussalihin’ de aldığım Hadis-i Şerîf kaynak olarak Tirmizî Radâ 10; Ebu Davud Nikah 40; İbni Mace Nikah 4 te yer alıyor.

   Buradaki secde kelimesinin tabii ki Allah’a secde etmekle alakası yok. Peygamberimiz bu Hadis-i Şerif’le ailede mutluluk için kadının kocasına saygı duymasının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmiş.

   “Ne yani, şimdi biz kocalarımıza itaat edeceğiz, onlarda bizi paspas gibi ezecek mi?”

   Allah’a karşı ne kötü bir zan. Rabbim kadının ezilmesini ister mi? Yaradan’ımız kadının kocasına itaatini emretmişse elbette pek çok da hikmetler vardır. Kadına itaat emredilirken, erkeğe de ezme kadını hakkı verilmemiş. Karşılıklı haklar var.

   Bakara 228. Âyeti Kerîme’de:

   “Erkeklerin kadınlar üzerinde ma’ruf (meşru olan) hakları olduğu gibi, kadınlarında onlar üzerinde hakları vardır. Yalnız erkeklerinki onlara göre (aile reisliği ve görevleri bakımından) bir derece fazladır. Allah mutlak galiptir hüküm ve hikmet sahibidir.”

   Kadına kocasına itaat emredilmiş fakat kadını ezmek için değil korumak için. Kadın kendinden güçlü yaratılmış erkeğin karşısında ancak ona yumuşak davranarak kendini koruyabilir. “Yumuşak ipeği en keskin kılıç bile kesemez.”

   İtaatten ne anlamlıyız?

   “Kadın erkeğin her istediğini yapacak, erkek emredecek kadın ezilecek.” Böyle anlayanlar var. Ben böyle anlamıyorum. Benim erkeğe itaatten anladığım, “Kadın kocasına saygısızlık etmeyecek, onunla mücadeleye girmeyecek, erkeğin ailedeki otoritesini kabul edecek.”

   Kadın istediklerini kocasına tatlı tatlı yaptırabilir. Kadın yine itaat etmiş olur. Kadının sözleri önemsiz olacak, kadının istedikleri yapılmayacak diye bir şey yok. Kadının erkeğin karşısına dikilmesi, bağırması çağırması, kavga etmesi, inatlaşması yasaklanmış. Kadın psikolojisini düşündüğünüz zaman bu tavır, öncelikle duygusal yaratılmış kadını yorar, yıpratır.

   Fakat günümüzde maalesef ki kadınların çoğu, erkeklerle mücadele etmeyi bir maharet zannediyorlar. Erkeğe itaat bir geri kalmışlık gibi addediliyor. Bu da aile kurumuna ciddi zararlar veriyor. Sonuç kadınlar mutsuz, erkekler kırgın.

   Erkekler sert yaratılmışlar, fakat kaba değil. Arada çok büyük bir fark var. Günümüz kadını erkeğin sert tabiatını, filmlerdeki romantizm sosuna batırılmış erkeklere bakarak kabalık olarak yorumluyor ve erkeklere kızgınlık besliyor.

   Biz kadınlar, bir şey işimize gelmezse içimizi rahatlatmak için çıkış yolları ararız.

   Allah’ın emrini inkar edemeyeceğimize göre ahrete kadar kendimizi oyalayacak sebepler bulmamız lâzım ki iç sesimiz bizi dürtüp rahatsız etmesin.

   Bulmak isterseniz bahane tükenmez: “İtaat etmiyorsam sebebi var canım. Allah bu kocaya itaati emretmemiştir herhalde. Bu adam geçmişte bana şöyle şöyle haksızlık yapmıştı. İlmî ehliyeti yok. Namazını ancak kılıyor. Gelsin peygamberimiz gibi bir erkek ona itaat edeyim.”

   Allah(c.c) âyette “İyi kadınlar, iyi erkeklere itaat ederler.” buyurmuyor. İtaat edilmesi gereken erkeklerin vasıfları sayılmamış. Kadının koca olmasını kabul ettiği erkek itaati hak etmiş oluyor bu durumda.

   Kadın ya kocasına itaat edecek ya da onu koca olacak vasıflarda görmüyorsa boşanacak. “Hem yaşarım hem de adamı adam yerine koymam, süründürürüm” gibi üçüncü bir alternatif dinimizde yok.

   Pek çok dindar kadın kocasını beğenmiyor, takvalı bulmuyor. Kimi kocasının nafile oruç tutmamasından, kimi televizyona bakmasından, kimi müzik dinlemesinden, kimi kocasının çok kitap okumamasından dolayı dertli.

   Kocalarını kendileri kadar asil bulmadıkları için onları basit zevkleri olmakla suçlayıp aşağılayan ve kocalarından daha fazla ibadet ettikleri için de kendilerini pek bir takvalı ve saliha hanım zanneden kadınlar çok.

   Oysa Allah (c.c) “Sâliha hanımlar kocalarına gönülden itaat ederler.” buyuruyor. “Kocalarını kendilerinden aşağı görürler.” demiyor.

   Kadınlar bildikçe öğrendikçe koca beğenmemeye başlıyorlar. Erkekler işle güçle uğraşırken kadınların bilgi edinmek için pek çok kaynağı var. Televizyonda pek çok konuda uzman kişiler çıkıyor, pek çok konu konuşuluyor. Geçenlerde bir teyze gördüm, televizyonda şifalı bitkilerle ilgili program izlemekten konuya epeyce vâkıf olmuş etrafına tavsiyelerde bulunuyordu.

   Sonra internet var, kitaplar var ve kadınların okumak için zamanları var. Ayrıca sürekli seminerler, konferanslar düzenleyen belediyeler, vakıf ve dernekler var. Buralara da kadınlar daha çok katılıyor.

   Bilgi güzel bir şey. Fakat her güzel şeyin düşmanı vardır. İlmin düşmanı da kibirdir. Şeytan da âlimdi fakat ilminin getirdiği kibir ile Allah’a isyan etti ve rahmetten kovuldu.

   Materyalist bir çağda egolarımız sürekli dürtüldü için en çok kendimizi beğenir olduk. Kibir insanları Allah’ın rahmetinden ve insanların gönlünden kovduran, gözden düşüren en tehlikeli huydur. Kibir şeytanın en sevdiği günahtır. Kibir, gurur ve inatla da yakın kardeştir. Sakınmak lâzım. Kibir konusunu kitaplardan çok okumak lâzım.

   Velev ki erkek bilgi, zenginlik, eğitim gibi konularda kadından daha geride olsa bile mademki Rabbimiz aileye yönetici olarak seçmiş, her hal-u kârda kadın kocasına itaatli ve saygılı olmak zorundadır.

   Teşbihte hata olmaz derler, üniversite mezunu bir çalışanın ilkokul mezunu diye patronunu beğenmeyip istediklerini yapmaması, isyankar olması mümkün müdür?

   Ya orda çalışmayacak ya da patron olarak onu kabul ediyorsa saygılı olacak.

   Çalışan kadın iş yerinde patronuna gayet saygılı, onun eğitimini sorgulamıyor. Maaşını alabilmek için patronun emirlerini yerine getiriyor ve kendini ezik falan hissetmiyor. Fakat aynı kadın eve gelince kocasının iki sözüne tahammül edemeyip saygı sınırlarını aşıyor.

   Allah’ın emrine karşılık, patronun parası daha öne geçebiliyor maalesef. Halbuki eşi de ailenin maddi manevi sorumluluklarını taşıyor.

   Bizden önceki nesilde erkeğe saygı vardı; fakat bu gönülden bir saygı değildi genellikle. Kadınlar erkeklerden korktukları için zoraki saygı duyarlardı. Erkek düşmanlığının üzerine güzel bir saygı inşa etmek zaten zordur. Kadın kocasının karşısında konuşmaz; ama bunu kendine dert eder, içinde biriktirir. Mutfağa gitse, çocuklarına kocasının ardından konuşur, çocukları babasına düşman eder, komşuya gider, kocasını çekiştirir. Ezik psikolojisi içinde yaşar.

   Oysa Allah zoraki bir itaatten bahsetmiyor. Gönülden yapılacak bir itaat istiyor. “Gönülsüz aş ya karın ağrıtır ya baş.”

   Allah (c.c) bu ayette saliha kadınları “kanitat” olarak vasıflandırmıştır. “Kunut” severek isteyerek itaat üzere olmak, demektir. Zoraki, hoşlanmayarak, içinde sıkıntı duyarak ara sıra yapılan bir ita­at değil, tam aksi isteyerek, severek, içinden gelerek itaat edilmesi Rabbimizin emridir.

   Bu da ancak nefsine tapınmayan ve Allah’ın rızasını isteyen mü’min hanımlar için mümkündür. Çünkü evin reisini erkek olarak Allah(c.c) tayin etmiştir. Sonuçta kocaya itaat Allah (c.c) itaattir.

   Âyeti Kerîme itaat emrinden sonra şöyle devam ediyor:

   “Hem de Allah’ın korunmasını emrettiği şeyleri gizlide de (kocalarının olmadığı yerde de ırzlarını ve kocalarının mallarını) koruyanlardır.”

   Kadınlar, namuslarını ve kocalarının mallarını korur, kocalarının sırlarını ifşa etmez ve kocalarıyla kendileri arasında gizli halleri başkasına anlatmazlar. Allah’tan korktukları için kocaları olmadığı zaman bile onların haklarını korurlar.

   Maalesef ki günümüzde itaatin tam aksi eşitlik davası ile karı koca arasında mücadele körükleniyor. Ne de olsa bir toplumu yıkmanın en iyi yolu aileyi yıkmaktır. Biz de bu tuzaklara çok çabuk düşüyoruz. Bir türlü mutlu olamıyoruz.

   Oysa elimizde Yaradan’ımızın mutluluk reçeteleri var, daha niçin mutsuzuz ki? Kadınlar için ilaç biraz acı gibi görünüyor; ama o ilacı almadan şifa mümkün değil. 

   Sema Maraşlı 

   • elifzeynepabdullah Says:

    belginciğim, ablamı face eklediğimden sanırım yazıları benim zaman tünelinde görünüyor, bazen ben de paylaşıyorum, bu yorum da çok güzelmiş kopyalayıp paylaşmak isterdim ama o kadarını beceremem..

   • serpil11 Says:

    Ne güzel aciklamışsın canım diline sağlık

    • Belgin Says:

     Allah razı olsun Serpilim💐 Gerçekten Sema Maraşlı ayetlerle birlikte çok güzel açıklamış kocaya itaat konusunu☺

   • yusuf yunus Says:

    belgınıme maşallah la guvvete ılla bıllah. ILKYARDIMIM BENIM.canım belgınım….

    • Belgin Says:

     Canımsın yusuf yunusun annesi☺Allah razı olsun🌷sana da MaşaAllah la guvvete illa billah kardeşim💐💐💐

  • Yavuz selimin annesi Says:

   Hayy Allah keşke biraz daha kalıp birşeyler öğrenseydiniz zira bu kafayla işiniz baya zor çünkü Cahide ablanın söyledikleri Rabbimizin emirleri ayrıca bırakın artık kadın hakları palavrasını bizim hakkimizi Rabbim o kadar güzel saklayıp korumuş ki sizin gibi dalkavuklara ihtiyacımız yok çok şukur selametle ablacım

 26. cici kuş Says:

  Diline sağlık ablam 🌹


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: