Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Tabiattan Manzaralar

2

“Göklerde ve yerde nice âyetler var ki, onların yanından geçip giderler.” (Yûsuf: 12/105)

Bazıları rahatlamak için alışveriş merkezlerini tercih eder. Benimse ruhumu daraltır o merkezler. İstemediğim yüzleri görmek, istemediğim müzikleri dinlemek sanki ruhumdan bir şeyleri eksiltir… Ben daha çok merkezi olmayan yerleri severim… Şöyle herkesin rağbet etmediği, çok ayak basılmamış, gezmeye değer bulunmamış yerler… Yine sonbahar manzaraları getirdim sizlere. Buyrunuz…

12

Yol kenarındaki bir evin bahçe duvarından aşağı doğru süzülen çiçeklerle başlayalım. Kucak dolusu çiçek…:)

2014-11-16_07-34-37

İkindi Namazını kıldığımız camiinin minaresi. Önünde incir ağacı, yanında kavaklar…11

Caminin avlusundan sarı çiçekler…

10

Biliniz ki dünya hayatı bir oyun, bir eğlence, bir süs ve kendi aranızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, tıpkı bir yağmura benzer ki; bitirdiği ot, ekincilerin hoşuna gider, sonra kurur, onu sapsarı görürsün, sonra çerçöp olur. Ahirette ise çetin bir azab; Allah’tan mağfiret ve rıza vardır. Dünya hayatı, aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir. (HADİD/20)

9

İtiraf ediyorum, bu evlerde yaşayanlara çok gıpta ettim. Evlerin önünde oynayan çocuklar ve gezinen tavuklar bile vardı…

8

Çamaşırlarını iki ağacın arasına gerilmiş iplere asıyorlar. Pencerelerini açtıklarında karşı apartmanı değil, ormanı görüyorlar. Bir apartman dairesine 300-400 bin tl verenleri duyuyorum. Sağı apartman, solu apartman. Önünde küçücük bir bahçesi bile yok! Aklım hayalim almıyor. Beton yığınlarına bu kadar yatırım yapmak neden? Tabiata yakın olmak çok mu zor?

Hele bütün şehirden görülebilen, yığınlar halinde toki konutları, devasa yükseklikte binalar gözümü korkutuyor. Çoğumuzun ayakları toprağa basmayalı kaç yıl oldu kimbilir… Yaşadığımız apartmanlar fıtratımıza ne kadar ters farkında mıyız?

1

Hayal gibi değil mi? Ama terkedilmiş burası. Belki de sahipleri vefat etmiş. Çocukları gelmemiş. Kimse sahiplenmemiş. Bilemedim başka ne olabilir? Böyle şirin bir ev neden böyle mahzun bırakılabilir…

6

Rabbimizin sineğin kanadı kadar değer vermediği, bizimse ağzımızın suyunun aktığı, üzerine hayaller kurduğumuz dünya burası… Peki ya “Çok övülen cennet” desem?

5

Rahatça, seke seke  koşabildiğim yerlerden biri. İnsansız, sessiz ve huzur dolu…

13

Bozdoğan’lı olan var mı aranızda 🙂

4

Safrana benzetiyorum bu güzel çiçeği ama değil galiba…

sad

Yemyeşil çam ormanlarının arasından giderken yol kenarında tezgah kurmuş orta yaşlarda bir karı kocaya rastladık. Elleriyle topladıkları çıntarları, kendi yetiştirdikleri sebze ve meyveleri, kendi arılarının balları vardı tezgahta… 

Neden dişlerinin olmadığını, neden yaptıramadığını anlattı. Daha sonra elmaların neden küçük olduğunun açıklamasını yaptı. “Gübresiz, ilaçsız büyüyünce çok iri olmuyorlar” dedi. Bana elmalardan uzatırken, mahçup bir halde:
“Kusuruma bakma, çıntar toplarken ellerim kirlendi. Eldiven takamıyorum” dedi.

“Ben senin ellerini seveyim“dedim. Hani bazı yemek programlarında aşçılar eldiven takar ya, plastik yemeğe sokulur mu hiç. Bende hiç kullanmadım.” diye ekledim.

Memnun bir yüz ifadesiyle: “Bendensin” dedi

Ben sendenim gerçekten. Senin gibiyim. Ne eldivenlerim oldu benim, ne maskelerim… Ben senin gibi, rol yapamayan insanları severim. Ve seni öyle temiz, öyle benden bilirim ki; topraklı ellerinle verdiğin elmayı avucumda ovalar yerim…

3

Bulutlu bir gündü. Yağmur ha yağdı, ha yağacak… Bozdoğanı geçince, Muğla yolu üzerinden manzaralardı bunlar. Gittiğimde saatlerce kaldığım ve hiç ayrılmak istemediğim yerler…

Bismillah: “Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün birbiri peşinden gelmesinde, insanlara fayda veren şeylerle yüklü olarak denizde yüzüp giden gemilerde, Allah’ın gökten indirip de ölü haldeki toprağı canlandırdığı suda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgârları ve yer ile gök arasında emre hazır bekleyen bulutları yönlendirmesinde düşünen bir toplum için (Allah’ın varlığını ve birliğini isbatlayan) birçok âyetler/deliller vardır.” (Bakara: 164)

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Bilgin Özkan says:

  Bu güzel görüntüler ve yazılar için size çook teşekkür ederim.Stresli bir çalışma hayatım var ve günlük gerilebiliyorum.Ama sizin bu çektiğiniz resimler ve yazılar bana öyle moral oluyorki boşa giden zamanımı hatırlıyor ve Rabbime çok şükrediyorum:
  Cahide hanım size çok teşekkür ederim İyiki varsınız hep olun 🙂

 2. irem ;) says:

  Merhaba cahide ablacımm ben irem instagramdan. Ablacım çarşamba perşembe TEOG sınavım var bana dualarında yer verir misin :)) Seni çok seviyorum ablacım Allah’a emanet ol :))

 3. ZEHRA YALÇIN says:

  selamun aleykum Cahide hnm yüreginize ellerinize sağlık, manzaralar muhteşem.siz Konya’ya gelin meram bağiarını resmedelim birlikte sonbahar oradada ayrı bir güzel mutluluk verici.canım kardeşim kainatın güzelliklerini bizlere sunarken aynı zamanda YARADANA TEFEKKÜR hissini sık sık yüreklerimizde hissettirdiğiniz için RABBİMİZ sizden razı olsun inşallah.Mevlana diyarından kucak dolusu sevgiler selamlar tüm kardeşlerime.

 4. Selamun aleyküm, paylaşımınız çok güzel fakat başlıkta ve yazıdaki tabiat kelimeleri yerine kainat, yeryüzü, arz gibi tabirler kullansanız daha güzel olurdu. farkında olmadan hepimiz böyle kelimeler kullanabiliyoruz. birbirimizi güzel bir dille uyararak güzel bir iş yapmış oluruz inşallah. tabiat kelimesi, varlıkların var olması, büyümesi, gelişmesi tabii bir olaydır, kendi tabiatlarındandır, bir Yaratıcıları ve sahipleri yoktur anlamı kullanıla kullanıla dilimize yerleşmiş bir tabirdir. dilimize girişi de Osmanlı’nın son döneminde uluhiyeti inkar fikrini içimize sokmak isteyen Abdullah Cevdet gibi şerli insanlar ve İttihat Terakki kafası yüzünden olmuş. evet biz söylerken varlıklar ve kainat anlamını kast ediyoruz ama içerdiği mana itibarıyla küfrü işmam ediyor malesef. dikkat etmek lazım.

  1. Allah razı olsun kardeşim. Hiç bu açıdan düşünmemiştim. Abdullah cevdet deyince tüylerim diken diken oldu yine. Bundan sonra daha dikkatli olacağım inşaAllah.

 5. sefanur says:

  çok güzel manzaralar insanın ruhunu dinlendiriyor

 6. Seviyorum seni burda bulunan guzel kalpleri Allah rizasi icin!!!! :))

 7. ummu Hamza says:

  ablacım sana teşekkürler gelmiş 😉
  https://www.facebook.com/OkuluEvliLik

  1. Sağolsunlar 🙂

 8. http://www.gimdes.org/yahudi-asilli-bir-amerikalinin-hezeyani.html#more-5760

  Cook cabuk kanan bir milletin biz… Saniyoruz ki iyi niyetli herkes. Taviz vere vere ozumuzu, imanimizi kaybettik de farkında değiliz. Kendi imanimizi sözde alimlerin agizlarina hapsetmisiz. Onların dediklerinden disari cikmazken Kurani ve sünneti biz anlamayiz anlatanlar yeter deyip onların beyinlerinde tutsak etmişiz kendinimizi. Neden anlamayalim; aklimizda bir sorun mu var? Bizim ilmimiz alimleri geçemezmis, onun icin dediklerini sorgulayamazmisiz. Neden ki bizim okuma yazmamiz yok mu? Hic düşünemez miyiz biz? Neden düşünme isini sözde alimlere veririz hep ( hepsi değil tabi bu sözüm kendini elestirilemez görenler ve kendini takip edenlerin de onu asla eleştirmeye layik gormeyenleredir)?
  Allah akledenlerden, düşünüp sorgulayanlardan eylesin. Kuranlari raflardan indirelim artik…

  Manzaralar muhtesemmm. Ablacim davan büyük. Duacinim.

 9. Sevdenur says:

  SubhanAllah sonbaharın renklerinin birbirleriyle uyumu muazzam. Her şey çok güzel ablam, bütün karelere tekrar tekrar bakmak istiyorum. <3 <3 Biz de müstakil yerlerdeyiz ama buralar çok daha farklı. Ayrı bir güzellik var 🙂

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: