Doğal Güneş Kremi

İstenmeyen Bebekten Anneye Mektup

15152137121_189883766a_n (1)

İstenmeyen Bebekten Anneye Mektup (Kardeş Kalem‘den)

Anneciğim,

Henüz göremedim seni, ancak sesinden tanıyorum. Öyle merak ediyorum ki seni. Sesindeki sevecenliği duydukça; ‘’Ben doğunca beni de çok sever annem’’ diye düşünüyor, mutlu oluyorum. Abilerime, ablama tatlı tatlı konuşuyorsun ya, geceni gündüzüne katıp fedakârlıklar yapıyorsun ya, daha seni görmeden bağlıyorsun beni kendine.

Bazen duyduğum sesler artıyor, kimi tanıdık kimi yabancı sesler bir oluyorlar ve benim konumu açıyorlar, sorular soruyorlar sana. Sen de: ‘’Kazayla oldu’’ diyor, susuyorsun. Sonraları mahcup konuşuyorsun, mahzunlaşıyorsun. Gittikçe kesiliyor neşeli konuşmaların. Kaza ne demek anneciğim? Ben kazaysam kaza da iyi bir şeydir değil mi anne?

Duyduğum öbür sesler, kimi zaman akrabalara kimi zaman konu komşuya ait sesler, neden sana günah işlemişsin, ayıp bir şey yapmışsın gibi tavırlar takınıyor; kimi zaman sert konuşup sorguya çekiyor, kimi zamansa dalga geçiyorlar anneciğim? Hem böyle özel şeyleri konuşmak ayıp değil mi anneciğim?

En çok duyduğum cümlelerden biri ‘’Elalem ne der?’’ oluyor. Elalem kim anneciğim? O hiç sevmez mi bebekleri? Peki ya anneannem? Sana kızdığı gibi bana da kızar mı ben doğunca, sırf 4. olduğum için? Dördüncü bebek olmak pis bir şey mi annecğim? Ondan mı gülüştü komşu teyzeler sana?

Ya babam? O neden hep: ‘Bir de ona bakamayız’ diyor? Allah’ın kendisine verdiği rızkı benimle niye paylaşmak istemiyor?Yoksa ben çok mu kötü bir bebeğim anneciğim? Neden daha hiç tanışamadan, daha doğmadan kimse istemiyor beni?

Biliyor musun anneciğim, biz doğmamış bebeklerin en büyük korkularından biri de ‘’aldırmaya gitme’’dir. Bebekleri, birçok kişinin dualarının süsü olan bebekleri kocaman sivri şeylerle parçalıyorlarmış, küçücük kollarını miniminnacık bedenlerinden ayırıyorlarmış, acımasızca öldürüyorlarmış orada. Hayali bile çok ama çok korkunç anneciğim. İnsanlar ölüm haberlerini, katilleri hiç sevmiyorlar, onları televizyonda bile görseler çok kızıyorlar, ‘’Asacaksın şöylelerini!’’ diyorlar. Ortada hiçbir sağlık tehlikesi yokken senin ve benim için, sırf 4.yüm diye, elalemin lafı uğruna, geçinemeyiz korkusuyla benim öldürülmem de katillik olur mu anneciğim? Ama anneler babalar katil olmaz ki, onlar çook sever çocuklarını. Ben hep korktukça ‘’Benim annem babam beni assla oraya götürmez ki, onların sevgisi ablama da ağabeylerime de yeter, bana bile yeter.’’ diyorum. Çünkü kocamandır anne babaların kalbi, bütün çocuklarına yeter sevgileri.Öyle tabii ki. Öyle işte! Değil mi anne?

Bazen ağlama seslerini duyuyorum hıçkırıklarınla birlikte, öyle üzülüyorum ki…  ‘’Allah ım ne olur güç ver anneme, sabretsin tüm şeytani seslere, doğup görebileyim onu, aldırmaya götürmesin beni.’’ diyorum. Nolursun sabret anneciğim, sabır ve namaz ile Rabbimizden yardım iste. Bak ben bi doğayım sabırla birlikte hediye edecek Rabbim sana beni, rızkımla da birlikte doğacağım. Sonra, mis kokumu içine çektikçe sabrın genişleyecek. Seni kızdırsam, yorsam bile bir mahzun bakışımla,bir öpücüğümle yenilenecek sabrın, hafifleyecek inşaAllah yükün.  İstersen kırkında ol ister daha büyük, alayla gülüşenleri gözünün önüne getirip duran şeytana inat; sen annelikten daha güzel süsün olmayacağını hatırla. Minicik elimle parmağını kavrayacağımı, sıkı sıkı tutacağımı getir gözünün önüne. Eğer iyilikler güzellikler öğretirsen; Rabbimin dosdoğru yolunu gösterip belletirsen bana; ölüm sonrasına yapılacak  en kârlı yatırım olacağımı hatırla. Sen öldükten sonra bile yaptığım, yapacağım iyiliklerden, evlatlarıma öğrettiklerimden senin de nasibine nurlar düşeceğini, rahmet geleceğini hatırla. Ve hatırla, hatırlat annem Rabbimin ayetlerini. ‘’Senin hayatın senin kararın!’’ çığlıklarını duymaktan, unuttu insanlar işin doğrusunu.

“Geçim korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Biz, onların da sizin de rızkınızı veririz. Onları öldürmek gerçekten büyük bir suçtur.” (İsrâ, 17/31); ayeti yankılansın kulaklarında.

“Bilgisizlikleri yüzünden beyinsizce çocuklarını öldürenler ve Allah’ın kendilerine verdiği rızkı, Allah’a iftira ederek (kadınlara) haram kılanlar, muhakkak ki ziyana uğramışlardır. Onlar gerçekten sapmışlardır. Ve doğru yolu bulacak da değillerdir” (En’am, 6/140). Kork doğru yolu bir kaybedip bir daha bulamamaktan.

 

“De ki: ‘Gelin size Rabbinizin haram kıldıklarını okuyayım: Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya iyilik yapın. Fakirlikten dolayı çocuklarınızı öldürmeyin; sizi de onları da biz rızıklandırırız. Hayâsızlıkların açığına da gizlisine de yaklaşmayın. Haklı olmanız müstesna Allah’ın öldürülmesini haram kıldığı cana kıymayın. Allah, aklınızı kullanasınız diye size bunları emretti.” (Enam, 6/151)

‘’Ben aklımı kullanıp Rabbimin emrine uymayı seçiyorum’’ de, ilan et korkusuzca Allah a teslim oluşunu. Önce kendine, kendi kalbine.

Benim hayatım senin isyan kararınla son bulmasın annem… Doğup seninle göz göze gelebilmek, kucağında uyuyabilmek, bağrına basılabilmek, mümince yetiştirilebilmek duasıyla…

Kardeş Kalem

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. kahverengi says:

  Çok fena oldum yazıyı okurken, Allah razı olsun yazan kardeşimizden…inşallah ulaşması gereken yüreklere gerçek manada ulaşır ve hayırlara vesile olur…

 2. Duygular bu kadarmi satirlara dokulur benim bir evladim yok olmayacakt biliyorum ama allahm biliyor olsaydi cok hayirli ve sevecen bir anne olurdum o cocugun tirnagina hasret kimler var hangi cocuk istenmez kim evlat katili oabilir kim bir cana kiyabilirki hele evladina o katiller zaten anne baba olamazlar allahin verdigi cani siz alamazsiniz ona bunu yapmayin

 3. çok güzel bir yazı. emeği geçenlerden allah razı olsun.

 4. cennetim says:

  Etrafta o kadar çok bebeği olsun diye uğraşan aileler varki… Bebek aldırmak katillikle eş değer. Çok yakın bir akrabamın yıllarca özlem içinde nasıl yanıp tutuştuğuna şahidim. Benim allah bağışlasın 1 oğlum var ama 2. çocuğu istiyorum ama eşim istemiyor. Belki bundada bir hayır vardır diyor, susyorum. Zaten yaşta yavaş yavaş geçiyor. Allahım olmayanlara nasip etsin inşaallah.

 5. Sevdenur says:

  Allah (c.c) razı olsun kardeşim.

 6. ummu Hamza says:

  Rabbimizin 19 ay önce lutfettiği ufaklık, şimdi lavoboya giden biri görse, hatta çorap çıkarırken abdee abdee? abdest mi alacaksın? diye soruyor kendi diliyle, gün içinde defalarca takke takıp elini karnına koyup bir şeyler okur gibi dilini oynatıyor, insanın gözlerine bakınca içinin yağı eriyor sanki, ya şu veya bu sebeple katledilmiş olsaydı? Rabbim Sana sığınırız tüm sevmediklerinden. Belki de şefaatçimiz İslam üzere yetiştirmeye çalıştığımız evladımız olacak? İman ediyoruz ki Rabbimizin bizim için istediği bizim kendimiz için istediğimizden veya istemediğimizden binler kez daha hayırlıdır. NÜfus planlaması mı? Derdi bize düşmesin, Allah hâşâ plansız iş yapmaz ki, O nun planlaması planların en iyisi, en üstünüdür. Rabbim bizleri Sana teslim olanlardan eyle.
  Rabbim Sen evlat yokluğu ile imtihan olan tüm kardeşlerimi de sabredenlerden eyle, sabrı onlara kolay eyle ve hayırlı evlatlarla müjdele onları.

  1. kahverengi says:

   Amiiinnn…yürekten amin diyorum dualarına gülüm…ne güzel yazmışsın, Allah razı olsun…ha bir de o abdee abdee diyen dünya tatlısını benim yerime kocaman kocaman öp…

   1. ummu Hamza says:

    Öptüm ablacığım, bir de :
    O, (insanlar) umutlarını kestikten sonra, yağmuru indiren, rahmetini her tarafa yayandır. O, hakiki dosttur, övülmeye lâyık olandır. ŞÛRÂ 28 Rabbim hep ümitvar eylesin bizi ablacığım.

 7. Essaelamualeykum..
  sabahın bu vaktinde hüngür hüngür iki aylık bebeğimin ellerine sarılıp okudum ağladım.gözümün önüne hep onun karnımdaki hali geldi. Çok acı.. böyle bi katliamı Rabbim kimseye nasip etmesin…amiin

 8. Dnzgzlm ablacım inşaallah rabbim en kısa zamanda size hayırlı, salih saliha evlatlar nasib etsin… Bundan sonra daimi duamdasınız…

  1. dnzgzlm says:

   Allah razi olsun Ümmü habib ve Ümmü hamza ve dua eden tum gonuldostlari..benim ismim Esma..
   Rabbim rahmetiyle muamele etsin hepimize..farkindalik olsun diye yazdim çünkü bazilari malesef elindekinin kiymetini idrak edemiyor..

 9. Ne güzel bir yazı olmuş okudukça okuyasım geldi kaleminize yüreğinize sağlık…

 10. O bebeklerini kendi elleriyle öldüren annelerin taşıdığı kalp mi inanmak güç. Ben bebek bekliyordum Cahideciğim biliyorsun, Ağustosun ortalarıydı, 4.5 aylıkken doğum sancılarıyla hastaneye gittim. Bebeğin kanala girdiğini ve ex olduğunu öğrendik. Kaybettik minik oğlumu. Adını da Salih koyduk. Çok zormuş, yaşayanların halinden anladım. Bu güzel yazıyı görünce anlatayım dedim. Kusura bakma yazamadım ne zamandır. Selam ve muhabbetle

  1. Rabbim kaybettiğinden daha hayırlısını versin canım. Zordur tabi, kolay olur mu hiç…:(((

   1. Amiiin

   2. Duanı aldım çok şükür, Allah razı olsun canım benim..

    1. Güzel kardeşim…

  2. Sevdenur says:

   Rabbimiz daha hayırlısını versin kardeşim…(

   1. Amiiinn

 11. dnzgzlm says:

  Elbette en dogrusunu Allah bilir..yazdiklarimda yanlisim varsa Rabbim affetsin..Yillardik bebek bekleyen bir kardesinizim ben..keyfiyen kurtaj dusunen varsa vazgecsin..cocuk oyle bir lutuf ki,bu lütfu o soguk odalarda nasil öldürür insan..biz yillardir şu sessiz evimiz bir gun cocuk sesiyle civildar mi diyoruz..kac kez umutla onca ilac aldim vucuduma ,kac kez gozyaslariyla bir daha ki sefer umuduna erteledik hayallerimizi..kac gece aglayarak uyuduk esimle saymadim..bebeklerle oynayarak buyuduk..kadin oldugunda kucaginin bebeksiz kalmasi nedir bilemezsiniz..eksikmis kusurluymussunuz gibi bakan gozlerin altinda nasil ezildigimizi de..kimseyi uzmek degil niyetim ve isyan da etmiyorum,herseyin dogrusunu Allah bilir(bilmeden etmissem Rabbim affetsin) Allah’im hayirla ve saglikla nasip etsin dua dua yalvaranlara..verdiklerine de sukredebilmeyi nasip etsin..diyecegim o ki dusunun basinizi yastığı koydugunuzda,gercekten düşünün

  1. Sevdenur says:

   Umduğunuza nail olasınız inşaAllah kardeşim..:(

  2. ummu Hamza says:

   Rabbim tüm iç sızılarınızı sizin için kefaret, Allah ın rızasına vesile, cennet derecelerinizin artış sebebi eylesin kardeşim, sabrınızın sonunda dünya ve ahirette mutluluk lutfetsin Rabbim.

 12. Ağladım okurken. Ağzına, yüreğine sağlık yazanın… Paylaşandan da Rabbim razı olsun inşallah…

 13. Rabbimize şirk koşmanın O’nun Esma’ul Hüsnasındaki isimleri görmezden gelmek, şimdi denilecek ki “hiç öyle şey olur mu? ” oluyor. Mesela جالق Halık ismi O, yaratandır kimsenin buna karışma mudahele etme yetkisi olmaz olamaz. Ne haddimize diyenler oluyor elbette ki ne haddimize, peki o zaman rahimlere mudahele neyin nesi zaten Rabbimiz neyi yaratıp yaratmayacağını bilmiyor mu? Rabbimiz rahimlerde üç karanlık yerde kimini çocuk kimini kan pıhtısı kimini de daha rahme düşer düşmez kimine de doğduktan sonra öldürüyor bunu Mu’minun suresinde buyuruyor. Bu bir imtihandır kulum rahmine nasıl bir tavır takınıyor kimine kız erkek kimine hiç vermeyen kimine ilerlemiş yaşına rağmen vermesi imtihandır. İmtihan edilen ve sonucunu bizler tarihten Kur’anda geçen kıssalardan da gördük.
  Rabbimiz kulunu başıboş bırakmaz kulunu sınar ve sınanmadan imtihan edilmeyeceğimizi sanmayalım ki her anımızda dikkat etmemiz gerekiyor.
  Evlat yetiştirmek onları Rabbimize adamak O’nun rzasına uygun yetiştirebilmek en güzel duygulardır. Ve bunu da yaparken daima Rabbimizden yardım dilemek dua etmek.
  İstenmeyen çocuk dünyaya gelsiğinde o kadar çok seviliyor ki iyi ki de olmuş diyen nice insanlarımız vardır. Buna çok şahit olduk. Pişman olanlar doğduktan sonra bile hala sevemeyenler ise hastalıklı diyebiliyoruz çünkü annelik babalık şefkat sevgi abidesidir engellenemez bir ummandır.
  Rabbimiz kişinin doğuracağını doğuramayacağını diledikten sknra Ey İnsan bu telaşen ne ?

  Fi emanilah!

  1. Sevdenur says:

   Özledik seni Hasret abla, <3 hoş geldin sefalar getirdin 🙂

 14. Mehtapabla says:

  Çok güzel dile getirilmiş bu yazıyı yazan kardesimize teşekkür ediyorum. Böyle kötü birşey yapmayı düşünenler yazıyı okuyunca insaAllah vazgeçer.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: