Doğal Güneş Kremi

Nereden Bilirdik?

10411911_880708078641097_1797352850368038026_nEşarbını yan bağlama türküsünün revaçta olduğu zamanlarda, tesettürlü hanımlar eşarplarını yan bağlasalar da, tam bağlarlardı.

Ahh! o zamanlar, böyle uyduruk tesettürlüler doldurmamıştı kaldırımları. O zamanlar kim tesettürlü, kim tesettürsüz belli olurdu.

Tesettürlü kızlar, sokak ortasında dondurma yalamaz, kahkaha atmaz, kırıtarak yürümezlerdi. Eşarplarından bir tel saçları, boyunları, kulakları görünmez, beyzbol topu gibi topuzları olmazdı!
Geniş pardesüleri, büyük eşarpları ve masum yüz ifadeleri vardı o zamanlar kızların. Yüzüne baktın mı huzur bulduğun, gördüğünde sana Allah’ı hatırlatan hanımlar vardı.

Gün gelip; “Ahh nerde o eski ramazanlar” der gibi, “Nerede o masum tesettürlü kızlar?” diyeceğimizi nereden bilirdik.

Nereden bilirdik, İslamcı abla ve abilerin tesettürümüzü modaya yedireceklerini, Hey Girl dergisi gibi bir dergi çıkarıp, başına bez dolanmış, bacağına tayt geçirilmiş kızların olduğu bu dergilere Alâ dergisi adını vereceklerini, Müslüman kızları bu dergilerle yoldan çıkaracaklarını…

Şeytanın bizi bu kadar içimizden vuracağını nereden bilirdik…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cahide Hanım bu konuda yazılmış çok güzel bi kitap var…”Tesettürlü olmam neyi gerektirir.”Feyzullah Birışık…Tavsiye ederseniz güzel bir davet olur özellikle örtüsü prpblemli olan kardeşlere,hanımlara..

  1. Ara ara yorumlara ekliyorum Nazan Hanım. Feyzullah abimizden de Allah razı olsun.
   https://www.facebook.com/CahideSultann/photos/p.1081803028531600/1081803028531600/?type=3&theater

 2. Merhaba;
  Ben kapalı bir insan değilim, ama açık olduğum için gayri müslümde değilim tövbe haşa. Ama balın devir değişti artık herşeye siyasi bakılıyor. Kafanın açık ve ya kapalı olmasına göre partin belirleniyor. Biz islamiyeti yaşayamıyoruz.
  Ben 2 yıldır 7 yaşındaki oğlumu yaz tatillerinde kuran kursuna gönderiyorum. “OOO Maşallah ne güzel ” sözleri duymamız gerekirken ” ayy beynini yıkarlar orada ama aa” tepkileri alıyorum. Ben oğlumun beyninin boş yere yıkanmasına tabiiki müsade etmem, camiden gelince neler konuşuldu ne öğrendi didiklerim. Baktım 30 yıl önce benim öğrendiklerimden farklı birşey öğrenmedi, namaz kılma, dini vecibeler ve kurana başlama.. Şimdi süper kuran okuyor mu ? Hayır ama azda olsa adım atabildi. ,
  Mümkün olduğunca dinimiz Rabbimi anlatmaya çalışıyorum inşallah , Rabbim yolunda kullarından hayırlısından ihsan eder oğlumu.
  Ben tesettüre karşıyım. Evet
  Ama bu kapandık diye kafalarına gazete sokuşturup kuleler yapan, altında daracık pantolonu , koları şifan bluzu ile kafasını kuleye çeviren yüzü makyajdan görünmeyen, tek kale kaşları ile tesettürlüyüm diyenlerin tesettürüne karşıyım.
  Bana kalırsa onlar zoraki yaşayan insanlar.
  Ben kabul etmiyorum. Benim dinimde ki tesettürün amacı zaten kadının kendini koruması , kollaması, cezbediciliği yok etmesi iken bu nedir ya?
  Allahım bana yolunda İslamiyeti tam anlamıyla yaşatmak nasip etsin, kendini Müslüman sanan insanlarıda affetsin …..

 3. İslam bir devlet, şeriat bir anayasasıdır Müslümanın. Asr-ı saadette görülmüş mü böyle bir şey? Ya da hulafei raşidin devrinde? Göremezsiniz. Varsa böyle hayasız kadınlar, alanen meydanlarda göremezsiniz. Çünkü Kur’an buna izin vermez. Halife buna müsaade etmez. Mutlaka önünü keser ve cezasını verir. Yaşadığımız LAİK devlette bu tip ve bunun gibi birçok şeye rastladığımızda lütfen şaşırmayalım. Demokrasi zaten bunlara bu özgürlüğü vermiş.
  Hala bu geminin yürümesi için çalışıp çabalayanlar sormalı kendine asıl ben ne yapıyorum diye….

 4. selin hanım.. bu bahsedilenler Tayyiple değişti öle mi. bu durumun sorumlusu illa birileri mi olmalı. Niye dönüp kendimize bakmıyoruz. İnsanlar o kadar cıvıklaştı ki o kadaaaar yani.. başörtüyü kendilerine güzellik katmak için biliçsizce kullanan o kadar kişi var ki..önce bi dönüp kendisine bakmalı insan ben ne yapıyorum diyee. öğrenmeli neyi ne için kullandığını..bilmeli niçin örtündüğü..Bi kitap yüzü açıp okumaktan yoksun topluluğuz..bunun sorumluluğunu başkalarına yüklemeyelim çok rica ediyorum..saygılar.

 5. FatimatüzZehra says:

  EsSelamualeykum .. Cenab-ı Allah cümlenize ; tüm müslüman kardeşlerimize selamet versin. Cahide Hanım yazınıza içtenlikle katılıyorum . Zira şuurlu bir müslümanın çevresine karşı duyarlı olması , ümmetin ahvalini düşünüp içtenlikle ona dua etmesi ,müslüman kardeşlerine ” iyiliği emrederek , kötülükten sakındırması” gerekiyor. Bu durum , içimizde bir yara’dır..Hanımlar olarak da erkekler olarak da ahlaken bir batılılaşma rüzgarında savruluyoruz. Tesettür konusunda yeterince bilinçli değiliz. Bu konuda annelere gerçekten çok büyük bir vazife var . Kız evladlarına gerek ruuhen gerek cismen tesettüre girmenin hikmetini anlatabilmek ancak bunun hikmetini kavramış bir anne tarafından olabilir.Elbette ümmetin diğer müslümanlarına da çeşitli vazifeler düşüyor duruma göre.Fakat bu konuda , yani bilinçlenmek konusunda ” ne yapayım devir böyle , artık dini yaşamak çok zorlaştı” gibi bahanelere sığınmak yersiz ve anlamsız olur çünkü Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de buyurdu ki ”Ama bizim yolumuzda cihad edenleri elbette kendi yollarımıza eriştireceğiz,Hiç şüphe yok ki Allah iyi davrananlarla beraberdir.” ( Ankebut suresi – 69. ayet ) Dua edelim , Rabbim , ilmimizi artırsın..Dindarlık ve ahlak güzelliği .. İşte bu iki kelimede insanın saadeti saklıdır. İnşaAllah dünya ve ahiret saadetimiz olan Dinimiz hususunda daha da bilinçleneceğiz..
  Bir de acizane farkettiğim bir husus var kardeşlerimizde.. bu ,önemli. ” Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir.” ( Bakara suresi – 286. ayet ) . Lütfen ”O tesettürlü guya ama ben açık olmama rağmen ondan daha ahlaklıyım,daha az dikkat çekiyorum . ” Ben tesettürlü değilim ama çarşaf giyen bir çok kadın neler yapıyor , önemli olan kalp temizliği ” gibi bu ve buna benzer düşüncelerle nefislerinizi temize çıkarmaya bahane bulmayın. Şeytan bazen bize bu şekilde kötü bir işi güzel gösterebilir ve doğru yoldan alıkoyabilir. Böyle yaparak çarşaflı , tesettürlü insanların üzerine ”istemeyerek ” bir mühür basmış oluyorsunuz. Yani ” çarşaflı ama ahlaksız ” ya da ” tesettürsüz ama ahlaklı ” gibi bir ayrım yapmaya gerek yok ki.. Allah mü’min hanımların cümlesine tesettürü ve kalp temizliğini emretmedi mi? Hepimiz aynı ayetlerden sorumluyuz kardeşlerim. Toplumun bu önyargılarını beraber kıralım inşaAllah. O halde evvela içimize dönüp bir nefis muhasebesi yapalım , bir yandan da iyiliği emredip , kötülükten sakındıralım. Rahman’ın Cennetlerinde buluşmak duasıyla .. Vesselam Vel ikram ..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: