Sezeryandan Sonra Normal Doğum Mümkün mü?

DSC_0084Sezeryandan sonra normal doğum mümkün mü? (Ummu Seyyaf’dan)

Konuya giriş yapmadan önce, sezeryan nedir o kısımdan başlamak gerekir. Doğum söz konusu olduğunda en çok önem verdiğim konu “doğum şekli” konusudur. Doğum şekli diye bir şey yoktur, doğum doğumdur! Yani şimdilerde bizim adına “normal” diye bir ek taktığımız doğumun tek şekli vardır. O da sancı gelip,o sancıyı bebeğin gelme süresine kadar çekip, vajinal yoldan bebeğin dünyaya gelmesidir. Sezeryan dediğimiz ise bir ameliyattır. Doğum olayında herhangi bir risk oluşuyorsa ya da daha önceden herhangi bir risk saptanmışsa, doğum anne ya da bebek için tehlikeli hal alıyorsa, o zaman bir operasyon ile bebek anne karnından çıkarılır.

Bu bağlamda, esasında hiçbir annenin tercihen ben sezeryan istiyorum deme hakkı olmamalıdır. Çünkü bu,mantıklı bir hareket değildir. Sezeryanı tercih etmek demek, benim canım ameliyat istiyor doktor, beni kesin biçin, bir organımı da alın, sonra da dikin demeye benziyor. Üstelik bu biraz bencilce bir yaklaşım oluyor ve bir anneye de yakışmıyor. Çünkü, sezeryan yolu ile dünyaya gelen bebek, normal bir doğumda sancılar sırasında salınan hormonun etkisiyle bağışıklığını güçlendiremiyor, birden bire rahatça yattığı yerden cuk diye dünyaya adım attırılıyor. (Tekrar ediyorum, bu bir zorunluluksa sezeryan başvurulan bir operasyondur, bu, gerekli durumda bir böbreğin alınmasıyla eşdeğerdir. Bu durumda böbreğe yazık oldu denemez.)

Esasında gerekli durumlarda başvurulması gereken bir operasyon şekli olan sezeryan, ülkemizde öyle yaygın bir hal aldı ki, kadınlar olarak zor durumda kaldık ve doktorlara olan güvenimizi kaybettik. Şahsen, doktor grubu içinde en güvenemediğim grup jinekologlardır. Çünkü, doktor olmanın ne demek olduğunu tam olarak anlamamış, neden bu mesleği seçtiğini de benim tam olarak anlayamadığım geniş bir kitle söz konusu. “Senin bebek ters duruyor, sezeryan! “Senin suyun az, sezeryan!” “Seninkinin kordonu dolanmış, sezeryan!” “Kalp atışları yavaş bunun sezeryan!” 9 ay boyunca karnımızda taşığımız bebeklerimiz için elbette endişeleniyoruz. Doktorun yaptığı en ufacık olumsuz yorum acabalar üretiyor beynimizde ve koşulsuz teslim oluyoruz.

Esasında bu, doğum ile ilgili tam bilgi sahibi olmamamızdan kaynaklanıyor. Birçok konuda olduğu gibi doğum konusunda da cahiliz. Aman, analarımız nasıl doğurdu canım deyip, sıradanlaştırıyoruz. Evet, esasen olması gereken doğumu sıradan ve normal bir olay olarak görmektir. Ama günümüzde ülkemizin içinde olduğu koşullara baktığımızda durum hiç de böyle değildir. Annelerimiz zamanında rahimde olan hakkında fazla bilgi olmadığı için farklı bir durum vardı.Evde tarlada doğum hikayelerini hepimiz duyduk. Fakat şimdi, bazı şeyleri öğreniyor olmak, bizi bir kat daha endişelendiriyor. Mesela, klasik bir doğum hikayesinden bahsedeyim. Eminim, buradaki okurların içinde bu olay başından geçmiş kaç tane kadın vardır.

Hikaye şöyle: SAT’a göre (son adet tarihi) doğum tarihi hesaplanır. Diyelim ki doğum  1 Kasım gözüküyor. Aradan bir hafta geçti ama sizde tık yok. Sancı, nişan, su gelmesi gibi bir durum sözkonusu değil. 8 Kasım oldu ve siz artık 41 haftayı tam olarak doldurdunuz. Doktorunuz sizin artık daha fazla bekleyemeyeceğinizi ve hemen yatış yapmanız gerektiğini söylüyor. Yatış ne demek? Suni sancıyı gebeye dayayın, sancının gelip doğumun başlamasını bekleyin. Saatler geçer, artık minicik bebeğin kalbi bu kadar suni sancıya dayanamaz ve kalp atışları yavaşlamaya başlar. Bu durumda saatlerce sancı çeken, kendinden geçmiş o zavallı anne, şimdi bir de sezeryana alınmak zorunda kalır. Ve bebek, kalp atışlarının yavaşlama riskinden ötürü sezeryan ile dünyaya gelmiş olur. Anne, günlerce bunun etkisinden kurtulamaz psikolojisi bozulur. Lohusa depresyonu kat be kat artar, bebeğine kendine ve eşine iyi davranamayacak duruma gelir. Çünkü o kadar uğraşmış, suni sancının dayanılmaz acısını çekmiş, üzerine bir de sezeryan ameliyatının dehşetini yaşamıştır. Dikişler…Fakat burada anneyi mutlu edecek bir haberim var. Planlı sezeryanın aksine, sonradan sezeryana alınması bebek açısından olumlu bir durumdur. Çünkü bebek, kanala girmek için çabalamış, aslında doğum eylemini başlatmış, siz sancı çektikçe hormonlardan salgılanan bağışıklığını güçlendirici unsurlardan faydalanmıştır.

Sezeryana alınmanın bir diğer durumu da çoğul gebeliklerdir. İkiz olduğunu gördüğü anda doktor, size doğrudan bir planlı sezeryan reçetesi verir.Sanki karnınızda ur var da kurtulmak istiyormuşsunuz gibi..

Sezeryan bir ameliyattır demiştik, devam edelim. Sezeryan olan bazı annelerin içinde normal doğuma karşı hep bir merak ve heves kalmıştır. (Bazı anneler diyorum, zira sezeryan sonrası bedenen çok rahatsızlık çekmeyen anneler, “ne var canım, ne rahattı, yine olurum sezeryan, sancı mancı çekemem ben” diyebiliyor.)Öyle ya, bir kadın için doğum anıları, erkekler için askerlik anıları derler. Hatta bazı anneler durumu abartır, askerden çürük raporu alan bir adamın kendini yarım erkek(!) gibi  hissetmesine benzer şekilde normal doğum yapamayan kadınların kendini yarım kadın(!) gibi hissettiklerine de şahit oldum ben. Fakat bizim ülkemizde yanlış uygulanan bir doğum politikası var.O da her ne kadar isteğe bağlı sezeryan yasaklanarak büyük bir adım atılmış olsa da, sezeryandan sonra normal doğum konusu hiç destek görmemektedir. Kime sorarsanız sorun, sezeryandan sonra normal doğum münkün değildir, bir kere sezeryan hep sezeryan demektir. Oysa, bizim araştıran anneler olmamız gerekir. Şöyle durup sormalıyız, neden olmasın?Fakat bu benim hiç güvenmediğim doktor cenahının katkısını yabana atmamak lazım. Hastaneye muayeneye gidiyorsunuz bir sezeryan sonrası diğer hamilelikte. Doktorla konuşuyorsunuz: Normal doğurabilir miyim? Aaaa asla! Bunu bir doktor söyleyince inanıyorsunuz.Ben bir hastenyi aramıştım ve jinekologa ssvd’yi sormuştum:Türkiye’de ssvd (sezeryan sonrası vajinal doğum) yok, siz yanlış duymuşsunuz, o Avrupa ülkelerinde. Yahu kadın her yerde kadındır, Avrupası mı var bunun. Üstelik bir hastanede onlarca, yüzlerce hastayla muhatap olan bir jinekolog olarak, kendisi gibi meslektaşının aynı günlerde bilmem kaç tane ssvd yaptırdığı bir zamanda böyle cümle kurması büyük talihsizlik değil mi?

Sezeryan sonrası normal doğum münkündür, bir kez sezeryan olan bir kadının diğer bütün doğumlarında sezeryan yapma gibi bir zorunluluğu yoktur.(işin kötü tarafı ilk doğumda planlı sezeryan olmasa bile, bir kez sezeryan olan kadınları diğer doğumlarda planlı olarak sezeryana alıyorlar ve bunu da 38. Haftada yapıyorlar. Bebeğin hakkına girmek!!!) Bunun elbette bazı şartları ve bazı riskleri var. İki doğum arasında en az iki yıl geçmiş olması gerekir. Sezeryan kesisinin dikey değil yatay olması gerekir, ki ülkemizdeki sezeryanlarda kesi genelde yataydır. Ssvd’yi destekleyen bir eşe sahip olmak, kendisi de bu konuda istekli ve bütün soru işaretlerini geride bırakmış olmak, tevekkül edip Allah’ın dilediğinden başkasının olmayacağına inanmak işin manevi boyutudur. Özellikle daha önceki doğumunda doğum başladıktan, belli bir açılma olduktan sonra sezeryana alınan kadınların, ssvd yapma ihtimali çok daha yüksektir.Riskleri de var elbet,ruptur denilen sezeryandan kalan kesinin yırtılma ve kanama yapma ihtimali vardır, bu ihtimal çok çok düşük bir ihtimal olmakla birlikte, annenin normal sancıdan farklı olarak hissedebileceği ve doktorunu hemen uyaracağı bir durumdur. Yani yırtılma anını sadece o an anne anlayabilir. Ve acil olarak müdahalede bulunulması gerekir. Bu nedenle tıbbı ekipman donanım tam olmalıdır ssvd yapılan bir hastanede. Ülkemizdeki jinekologların ve hastanelerin ssvd desteklememesinin en büyük sebebi bu riski almak istememeleri ve yeterli donanıma sahip olmamalarıdır. Özellikle devlet hastanelerinin ssvd desteklemesi gerektiğini ve bu konuda bir politika başlatmaları gerektiğini düşünüyorum. Fakat unutmamak gerekir ki, normal dediğimiz doğum da başlı başına riskli bir olaydır. Anne ya da bebek ölümü ile sonuçlanabilir, sakatlıklar olabilir,dikişlerde problem olabilir. Ama bu risklerden hiç bahsedilmediği için ssvd daha çok korkulan bir olay olmuş hep. Tabi bu bizim ülkemiz için geçerli. İki-nadiren üç-sezeryan sonrası normal doğum yapan kadın örnekleri var yurtdışında.

SSVD yapmak isteyen anneleri bekleyen en büyük problemlerden biri maddiyat ülkemizde. 3-10.000 TL arası değişen fiyatlarla ssvd yapmak mümkün ama bu da normal gelirli bir aile için ciddi bir külfet. Çünkü, ssvd yapmak istiyorsanız özel doktorlara gitmek zorundasınız, hastaneye gidip direk doğum yapamadığınız için sadece hastane masrafı ile yırtamıyorsunuz. Özel olarak ssvd destekleyen doktorları bulup, onlara binlerce TL bayılıp, ssvd deneme ihtimaliniz var. Sırf maddi durumdan dolayı ssvd denemekten vazgeçen anneler biliyorum. Maalesef yazık…

Bu yazıyı özellikle yazmak istedim, aslında uzun zamandır paylaşmak istediğim bir konu idi. Allah razı olsun Cahide Abla’dan, severek yayınlayacağını söyledi. Böylelikle belki birilerine ulaşabilir, onların da ssvd denemelerine vesile olabiliriz. Ben 29 ay ara ile ssvd yaptım Allah’ın izniyle, yani bu satırları yazan kişi size kitabi bilgiler sunmuyor. Bu vesile ile ssvd konusunda sorularınız olursa, danışmak istediğiniz herhangi bir konu, aklınızda şüphe soru işareti oluşursa, doktor hastane ücret vs. gibi konularda bilgi almak isterseniz seyyafinannesi@gmail.com adresine de sorularınızı yöneltebilirsiniz. Bazı durumlarda anneler özel sorular sormak, özel durumlarından bahsetmek istiyorlar. Bilgim dahilinde severek cevaplarım.

Seyyaf ve Hümeyra’nın Annesi

Sağlık bilgileri kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , . 122 Comments »

122 Yanıt to “Sezeryandan Sonra Normal Doğum Mümkün mü?”

 1. Fatma Says:

  İki ikizi. Devlet Hastanesinde sezeryan oldu ilki 40 haftayı 3 gün geçti hersey çok normal gidiyordu 6 sn açıklıkla yattım masaya fakat talishsizligim stejerle tarafında oldu.okadar çok muane ettiler ki bebeğin yukarı sicradigini söyleyen doktorumunduydum çok kızdı ve acilen sezeryana alındım. İkinci kızım ise 36 hafta 6 günlük dünyaya geldi kuyruk sokumu agrisiyla gittim doğumun başladığını söyleyip apar topar aldılar doğumdan önce başka bir doğum. Hastanesin de sordum.8 yıl. Ara verdim.ikinci bebek için normal.istiyorum.dediğimde bana git avrupada doğru ozaman diyim çaresiz bıraktılar suan 3 bir çocuk. Düşünüyoruz ben normal olmasını çok istiyorum mümkümüdür lütfen aydınların yoksa birdaha çocuk hayal olucak çünki çok. Sıkıntılar yaşadım saygilar.

 2. Her Şey Olacağına Varır Says:

  […] sonra normal doğum ile ilgili yıllar önce Cahide Abla’nın sitesinde yazdığım şu yazıdan sonra böyle mesajlar çok alıyorum. Evet, bunun mümkün olabileceğine dair araştırma yapılması […]

 3. Zuhal Says:

  Ben zuhal 4.sezeryanım olacak biri normal üç sezeryanım var üç aylık hamileyim normal doğum istiyorum mümkünmü

  • Evokulumuz Says:

   3 sezeryandan sonra riskler katlandıgi için her doktor bu Doğumu goze alamıyor. Ssvd destekleyen uzman bir doktorla görüşmenizi tavsiye ederim. Çünkü Türkiye’de 3ssvd nadiren de olsa görülen bir vaka.

 4. Derya demiral Says:

  Cahide hanım bizlere bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum ben bir yıl önce milyondan dolayı önce kürtaj sonrada sezeryan ameliyatı oldum şuan bir aylık gebeyim ilk doğumunda normal yapdim acaba gene normal dogum yapabilirim şimdiden teşekkürler 🤔🤔🤔🤔

  • Evokulumuz Says:

   daha önce normal doğum yapanların ssvd ihtimali daha yüksek oluyor. Yine de ssvd destekleyen bir doktorla görüşmeniz gerekir uzman yorumu almanız için.

 5. Rozay Says:

  Merhaba ban ılk bebegımı sezaran ıle doğurdum aradan 2 sene gecdı sımdı hamileyim we ıkıncı bebegımı normal dogurmak ıstıyorum acaba cokmu riskli onu ogrenmek istiyorum

  • mliha Says:

   ne yaptıgınız benim eşimde hamile normal doğum istiyor ilkı sezaryan yaptırcam bir doktur bulabildiniz mi

 6. Anonim Says:

  3sezryanım4hamileyimson2haftam kalmış bende normal istiyorum 3yıl ara verdim sezryan dikişlerim ağrıyor lutfe yardımcı olun numaram 05417458815

 7. Metin bozkurt Says:

  Benim kızım Fatıma Erva üç sezeryan dan sonra evde normal doğumla dünyaya geldi. Üç yıl sonra oğlum Müsenna da normal doğumla dünyaya geldi.

  • neşe Says:

   mrb benimde şuan 3.gebeliğim ikisi sezaryanla dünyaya geldi benim isteğim olmadan tabi malesef 3.normal doğum istiyorum araştırma yaparken sizin yorumunuzu okuyunca içime şu serpildi doktorunuz normal yapabilirsiniz demişiydi neden evde oldu

  • tuuba Says:

   Kendi isteginizlemi evde dogum yaptiniz? Benim ilk digumum istem disi sezeryandi ikinciyi Allah in izniyle normal istiyorum.Tek korkum doktorumla anlasmama ragmen hastanede tekrar sezeryana mecbur birakilmam..Evde dogum fikri aklimi mesgul ediyor surekli…

  • mliha Says:

   hangi doktora yaptırdınız

 8. Anonim Says:

  Slm ben ceren cift rahim diye adlandirildim ilk gebeligimi sezeryanla yaptim ikinci gebeligimi ssvd le yapabilirmiyim

 9. Erkanyumurtaci Yumurtaci Says:

  Bende sezAryandan sonrasında normal doğum isteyenlerden ama turkiyede hangi hastane yapıyor bilen varmı şuan 23 haftalık hamileyim istanbul

  • nese Says:

   Ben bi hastane buldum internetten araştırdım avrasya hospotaldaki tamer beye sorunca hemen olur dedi inşallah dua edin olsun

  • Glr Says:

   Facebookta ssvd diye bir grup var. Istsnbulda zeynep kamilde ssvd klinigi acilmis ve ucretsizmis. Diger sehirler daha sanssiz

 10. canan Says:

  merhaba ben 9 ay önce ölü doğum yaptım doktor dike girdiğimi soledım yoğun bakımda yattım bebegımı 7 aylıkken kaybettım ayakalrımda pırtılasma oluştu sımdı hamıle kalmak ıstyrm ne kadar sure beklemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 11. Selin Says:

  Merhaba karamsar olmayın.Benim ilk cocugum sezeryan.aradan 3 yıl gectkten snra ikinci gebeliğin normal oldu.Gununuzu bekleyin. Doktorlar RİSK almaktan korkuyor.Sezeryan dogum dahi alınmadan Sizé sorumluluk belgesi imzalatırıyorlar.ameliyat masasında olebilir dıye. Vb.durumlara karsı.sorumluluk hastaya aitse korkmayın cesaret EDİN isteyincé oluyor.cocuk anormal bir durum yoksa deneyin.duzenli yuruyun rahim kaslarının aclması için.ben inandım Allahà ck sukur normal dogum yaptım.

  • Mehtap Says:

   Inşallah allah banada nasip eder .Iki aylık anneyi m ama hergün ssvd düşünüyorum acaba Rabbim banada nasip eder mi çok istiyodum cahilligimizin kurbanı olduk . Suyum açıldı sancım yoktu yeni yeni kasılmalar başlamıştı bu bahaneyle ben hiç birşey anlamadan kendimi ameliyathane de buldum . Çok acı çekiyorum. Anne olmamış gibiyim. Oysaki normal doğumu ne çok istiyodum . Rabbim banada nasip etsin çok istiyorum ssvd yapmayı. :(((

   • Btl edm Says:

    Allah cümlemize bu konuda yardımcı olsun. Hemen hepimiz benzer durumlardan muzdaribiz . 😔 Rabbim kimseye güvenim yok yardım et normal dogum için.

 12. Zeynep Says:

  Bir de benim gibi ameliyathaneye sezeryan olmaya bayrama gider gibi gidenler var 😦 6 buçuk aylıkken suyum geldi. 4 gün boyunca hastenede kimsesiz yattım. O ameliyathanede o narkozu almak için can atıyordum. Gözlerimi yumayım ve bebeğimin kalbi durmadan karnından çıksın artik. Çünkü bana hemşireler hareket etmezse haber ver dediler ama zaten suyu kalmamış yavrumun çok zor Rabbimmmmm 😦 Yanımda karnında bebeği hasta olanlar ölenler vardı 😦 😦 neler yaşadığımı Allah bilir. Sonrasında da büyük, iz bırakan derin korkular yaşadığım yoğun bakım dönemi. Ameliyat agrisi, acısı, normal doğum yapamadım… Vs… Bunlar inanın umrumda değildi. Benim canım hastanedeydı. Ben degil kablolar borular sariyordu onu. İşte yine ağlıyorum. Bence yavrunuzun sağlığına bakin ilk olarak. Eğer vakti gelmiş ve başka çare yoksa yapacak da bir şey yoksa ne yapalım Allah Kerim. Doğarken ki eksik kalani O tamamlar. Allah büyüktür.

 13. Zeynep Says:

  Ben de ssvd yapmak istiyorum iki üç yıl sonra . 20 günlük bebeğim var ama malesef sezeryan. Psikolojim çok bozuk

 14. emine yildirim Says:

  Ben ilk dogumumu sezeryan yaptim ve simdi 4aylik hamileyim 2.dogumumu sezeryan olmasin istiyorum tavsiye edebilecek doktorunuz varmi simdiden Teşekkürler

 15. isimsiz Says:

  benim bitanıdığımda ssvd yapmak istedi sonunda yine sezeryana aldılar sonuç rahmi patladı ve bebek ölüdoğdu

 16. Nazan Says:

  Paylasiminiz için çok teşekkür ediyorum. Ben sezaryen le dogum yaptim öncesinde tsbi 18 saat suni sanci cektim ve sonrasında depresyon gecirdim normal doğumu cok istiyordum olmadi depresyonumu buna bagliyordum bende ayni anlatilani yasadim cocugum 2 yasinda ben hala antidepresan kullaniyorum suttum olupta emziremedim diguramadim diye vicdan azsbi cekiyorum allah yardim etsin annelere .benim hic acilmam olmamisti normsl dogurma olasiligim olurmu hsmile kalsam

  • meltem Says:

   çocuğu olmayan 20 yıl tedavi gören insanlar var siz çocuk doğurup depresyondayım diyorsunuz çocuk olmasa başka bişe için depresyona girerdiniz çünkü siz zayıf karakterli şükürsüz bir tipsiniz

   • filiz Says:

    Tebrik ediyorum çok güzel bir tespit, Ben de aynen sizin gibi düşünüyorum. Allah veriyor yatıp kalkıp şükredeceklerine normal doğuramamış diye depresyona giriyorlar. Sanki o da Allah’ın elinde olan bir şey değilmiş gibi, dileseydi zaten normal olurdu, Hayırlısı böyleymiş deyip tevekkül edeceklerine depresyona girip hem kendilerine hem çevrelerindekilerine azap çektiriyorlar.Allah ıslah etsin.

    • Gülsüm Says:

     Bende ssvd yapmak ıstıyorum ama hastane bulamıyorum 32 haftalık hamileyim ssvd yapan arkadaslar hastane ve doktor bilgilerinizş paylaşır mısınuz

   • Anonim Says:

    👍👍👍👏👏👏

 17. Lale Says:

  Harika bir yazi olmus, ellerinize o kocaman yureginize sağlik, yukaridaki ilk dogum hikayesi benim hikayem! Ve simdi ikinci hamileligimin son haftasindayim, ve ve normal bir dogum istiyorum;) ins, Allahin izniyle bu güzel yazininda bana vermis oldugu cesaretle guzel bir dogum gerceklestiririm. Cok tesekkur ederim , Allah razı olsun.

 18. ebru Says:

  ilk çocuğumu mecbure sezeryan ile doğurdum. Şimdi 27. haftadayım ve bebeğimin problemlerinden dolayı kalbi durduruldu. Terminasyon için normal doğumu dayatıyorlar fakat çok korkuyorum. Kararsızım ne yapmalıyım?

 19. rukiye Says:

  slm ben mardinden rukiye önceki çocuklarımda sezeryanla doğdu 4 sezeryanla bir kız çocuğu dünyaya getirdim çok şükür 5bebeğime hamileyim normal doğum olmak istiyorum ama riskli diyorlar sizce

 20. kevser pınar yetgin Says:

  Gayet mümkün. İlk kızım sezaryen ikinci normal. Normal çok daha rahat ve kolay Allahın dediğinden şaşmamak gerek

 21. zekiye Says:

  selamun aleyküm bu konu çok ciddi bir konu ben bir sağlıkçıyım makat gelişi olduğu için ilk çocuğum sezeryan olmak zorunda kaldım ikinci doğumumu ssvd olarak istedim ama riskleri duyduğum için korktum bana birşey olursa kızım ve kocam ne olacak karnımdakine nasıl bunu yapardım bu karar adil bir karar değil.kaderde varsa ikisindede neler yaşanır bunun için üzülmeyin kaderde bu vardı ve yaşandı.

 22. ummuseyyaf Says:

  şu an nasıl ki normal doğumu da evde yapmayı çok tavsiye etmiyorsak, ssvd söz konusu olduğunda hiç ama hiç tavsiyeedilmez. olası bir risk durumunda (ruptur dediğimiz ilk kesinin yırtılması) ani müdahale edilmesi gerekir, aksi takdirde ciddi kayıplara sebep olabilir. bu nedenle ssvd kesinlikle hastane ortamında denenmelidir.
  İkincisi, bazıları doktorları ssvd konusunda ikna edemediği için son anda hastaneye gideyim sancımla, sezeryan olduğunu söylemeyeyim, mecbur normal yaptırsınlar gibi bir deliliğe kalkışmayı bile düşünebiliyor. bu kadar takıntılı olmak da doğru değil. bulunduğunuz ilde ssvd destekleyen doktor yoksa, başka ile de geçemiyorsanız, bundan sebep böyle bir risk almak doğru değil. Sizin özel durumunuzu bilmezlerse, ona göre ekip hazır bulunmazsa, kaybeden doktor değil siz olursunuz.
  Risklerden bahsedilmedi mi yazıda, elbette bahsedildi, ama bu yazı bir umut olsun diye yazıldı korkutmak içindeğil. o yüzden riskleri de bilin, ama bu kadar çok risklere yoğunlaşmayın. Ve evet, sezeryan da olsa normal doğum da olsa, siz TAM BİR ANNESİNİZ. bu konuyu da fazla takıntı haline getirmemek gerekir, insan sevdiği ve çokistediği şeyle imithan olur ne de olsa.
  ama bilirim sezeryan ile doğum yapmış bir annenin, normal doğumun tadına duyduğu merakı, o hissi nasıl da yaşamak istediğini, hep anlatılan o doğum hikayelerindeki mutlu sonu an be an yaşamayı istemenin ne demek olduğunu da çok iyi bilirim. Tattıran Allah’a hamd olsun:)

 23. Tuba Says:

  Bir bu konuda yorum yazmamıştınız o da oldu pes …. 😦 İddia ettiğiniz kadar mütevazi, büyüklük taslamayan, dedikodu yapmayan bir kişi olarak nasıl her konuda fikir beyan eder nasıl her konuda yorum yapabilir bilmiyorum. Hiç korkmuyor musunuz Allah aşkına. Ya insanları yanlış yönlendirirsem diye…

  • ummuseyyaf Says:

   yorum kime yazılmış cahide abla anlayabildin mi? tuba arkadaş birisinin yorumuna mı cevaben yazdın genel yorumdan girip, yoksa yazı için yazdığın bir yorum mu bu. aydınlatırsan sevinirim.

 24. Hilalll Says:

  Esselamu aleyküm. ..
  Yasanmis bu acilari okumak bile insanin ruh dunyasini bu kadar etkiliyorsa , bunu birebir yasamanin acisini tahmin edebiliyorum….benim boyle bir sorunum olmadi o yuzden yorum yazmak yerine bu bolumde okumayi tercih etmistim…
  Avrupada sezaryan olayi yok.( acil durum ve gerekmedikce) o yuzden bu olayi yasayan bu kadar hanim kardesimiz olduguna sasirdim..bir o kadarda uzuldum…ummu seyyaf kardesim elhmd iyiki boyle bir meseleye el attin.Allah razi olsun…
  Ben tum dogumlarimi evde yaptim…ilk kontrole gittiginizde bu isteginizi doktorunuza belirtirse o gereken her seyi hazirliyor…ilk hamileligimde bu tur bilgilerden benimde haberim yoktu.sanci ve dogma asamalari evde dogum vs .hic birini bilmiyordum. Ilk yilda tanistigim musluman ve islami hayatlarinda yasama hassasiyetleri ve gayretleri olan bir kac arap arkadasim cok yardimci oldu…elhmd.. adim adim herseyi onlarla paylastim..evde ebe ve hemsireler kontrolunde gerceklesti.elhmd…insan bilmeyince cok korkuyor tedirgin oluyor..
  Aslinda bize dusen buyuk bir teslimiyetten baska bir sey degil…dogum Allah’ in buyuk bir ayeti..hic bir kadinin buna gucu yetmez…bizler aciz varliklariz.dogumu gerceklestirecek olan Allah’tir..sadece teslim ol.tevekkul et…hakkimizda karar kilacak odur..bosuna endiselenip korkuya kapiliyoruz sanki biz doguracakmisiz gibi…oysa guc kuvvet ona ait…bunu iyi bir sekilde idrak etmek gerekiyor.
  Ummu seyyaf kardesimizinde belirttigi gibi dogum cok normal bir sey.kafayi takip psikolojinizi etkilemeyin…haliyle bebekte etkileniyordur.. dunyaya yeni bir insan getirmenin tefekkurude yasanilmiyordur.. mumin bir anne icin bu tefekkurun sadece doguma ozel bu tefekkurun tadi bir baska…akisina birakin hamileligi ve dogumu.. asil bizi dusunduren nokta dogduktan sonra neler yapacagimiz olmalidir…
  Her seyi akisina yani Allah’in projesine birakirsaniz herseyin yolunda oldugunu goreceksiniz…elbetteki sorunlu problemli dogumlar var. .ben yersiz endise duyanlar icin boyle yazdim..
  Evde dogum musluman bir anne icin en guzeli…yeni bir insan yeryuzune getirmenin ve Allah’in bu buyuk projesinde yer almanin adim adim heyecanini yasayin..baska bir yorumumdada belirtmistim .doguma bes kala evde olmak…kendimi doguma endexlemedim hic…bilmem bende garip biriyim sanirim : ) iki gunde toparlandim ucuncu gun evi toparlamaya basladim..bir hafta sonra kaldigimiz yerden devam…
  Inanin bu yorumlarda ilk kez turkiyede bu kadar yaygin oldugunu ogrendim…tum bu aciyi cekmis olan kardeslerime gecmis olsun diyor , normal bir dogum yapmanin guzel tefekkurlu heyecanini yasamalarini temenni ediyorum. ..selam ve muhabbetlerimle

 25. ümmüzeynep Says:

  Sa,
  ssvd için yazıda da belirtilmiş olmasına rağmen yeniden hatırlatmak ve vurgulamak istediğim bir husus var.mutlaka ssvd hastane ortamında yapılmalı..bir tanıdık bir ekip eşliğinde evde yapmaya kalkıştı. yazarın da bahsettiği olay, uterus rüptürü yani rahim yırtılması meydana geldi maalesef ve arkadaş hastaneye yetiştirilemeden yolda Hakkkın rahmetine kavuştu..bebek doğdu, sağlıklı hamdolsun ama iki çocuk öksüz kaldı, hem de biri henüz annesinden bir yudum süt içemeden..
  bunu aşağıda yorum yazan kardeşlerden birinin kendi kendime bile yapabileceğime inanıyorken lafı üzerine yazma gereği duydum.aman lütfen böyle birşeye kalkışmayın..yukarda bahsettiğim kişi güya deneyimli içinde doktoru, ebesi, yaşam koçu vs olan bir ekip tarafından doğurtuluyordu….
  Allaha emanet olun..

 26. Samira Says:

  Allah razi olsun Ummuseyyaf kardesim gercekten cok önemli bir konu. Benimde ilk bebegim normal son ikisi sezeryen oldu. Bebekler ters oldugu icin dönmediler. Simdi kücük kizim yedi aylik oldu. Bir ay erken dogdu sancim baslamisti. Suyuda gelince sezeryene aldilar. Ben sezeryenden sonra cabuk toparlandim. Rahatim Elhamdülillah öyle cok aci cekmedim. Esimde hep yanimdaydi bu yüzdende baya rahattim. Bana Doktorum artik hamilelik riskli dedi üzüldüm ama hayirlisi bakalim Tabikide normal dogum en güzeli ve rahati daha cabuk toparlaniyorsunuz. Mecbur olmadikca sezeryen olmamali. Benimde cevremde ssvd yapan cok var benim Doktorumda diyordu ama bebek ters olunca olmadi. Rabbim herkese hayirli evlatlar nasip etsin. Cocuklarimizida salih ve salihalardan etsin Amin.

 27. Kevser Says:

  Ben de ssvd nin desteklenmesini çok istiyorum.benim 2 kızım var ikisi de doktor desteğiyle normal doğdu. Ikisinde de sanci cekerken epidural olması için doktoruma yalvardim.”az kaldi, 20 dk. 10 dk. 3 dk. Kaldi diyip beni oyaladilar 🙂 doktorlarim; ilki kayserideydi Zerrin Gezgin, ikincisi Ankaradaydi Fatma Bolkan. Simdi hala bulundukları yerlerdeler ben orda degilim.özellikle isimlerini yazdım ki o şehirlerde yaşayanlara tavsiye niteliğinde olsun diye.Allah onlardan bin kere razi olsun.hele Fatma hanim, dogumu dualar, sureler okuyarak yaptırmıştı. Allah cennet bahçelerinde yerini ayirsin insaallah.simdi hamile olan arkadaşların da Hz. Allah yardımcısı olsun.amin.

 28. zeymuran Says:

  selamun aleykum tüm dostlar aylar sonra bu konuya bende yazmak istedim dile getiren kardeşimden ve Cahideden Allah razı olsun ♥ Sezeryandan sonra bal gibide normal doğum olur ben sezeryan sonrası iki defa normal doğum yaptım elhamdulillah ilk sezeryan doğumu Avusturyada yaptım mecbur olduğu söylendi ama malesef bebeğimi kucağıma alamadım 1 saat sonra öldü 2 sene sonra normal oldu oda yurt dışında tekrar üçüncüyü türkiyede benim ısrar etmemle normal oldu aradan 6 yıl geçmişti sonra 8 sene aradan en küçüğüm doğdu ama gittiğim doğumevinin doktorunu ikna edemedim yalvarmama rağmen bile bile kesti o adama hiç bir zaman hakkımı helal etmedim çok zor toparlandım yaş 36 olmuştu 4 doğum yaptım ilk ve son sezeryan arada iki normal doğum yaptım söylediğim zaman şaşırırlar Allaha tevekkül ettinmi bal gibi de olur hamile olan kardeşlerim normal doğum dan şaşmayın ikisinide bilirim günü geçti deyip sezeryana alırlar zamanı vakti geldimi Rabbim yolunu açar selametle

 29. faze Says:

  Konuyu okuyunca ister istemez yazmak zorunda olduğumu hissettim. Ben 2 doğum yaptım sezeryan ile malesef. İlkinde zaman geçmiş olmasına rağmen doktorların aşırı tedirgin edici ifadelerine rağmen beklemeyi tercih ettim. Her şey yolunda ama bebek tersti ve dönmeye niyeti yoktu. Hatta bana “sezeryan” diyen doktora inanmadım ve başka doktorlara da gittim. Bebeğin sancı başladığında dönebileceğini duymuştum. Normal doğum için o kadar çırpınmama rağmen malesef benim “ters kızım” dönmedi ve sonuç doktorun dediği oldu. Ömrüm boyunca unutamayacağım berbat ötesi bir zaman dilimi başladı benim için. Sezeryan kolay diyenlere tekrar tekrar söylüyorum: ” HAYIR SEZERYAN BİR ANNENİN ALLAH YAPISI VÜCUDUNA YAPILAN EN BÜYÜK EZİYET” Bunu mecbur kalmış olmama rağmen söylüyorum. Sezeryan sırasında önce belden daha sonra istenen uyuşma sağlanmadığı için genel anestezi uyguladılar. Herkes 1 saat içinde evladını kucağına alırken ben 8 saat bağıra bağıra ağrılarımın dinmesi için yalvardım. Yapılan ağrı kesiciler 8 saat etkili olması gerekirken bana 8 saat içinde 3 iğne yapıldı. Ve sonrası… O kadar ilaç yüklemesinden sonra benim vücudum normal bir anneninkinden elbette farklı oldu. Bebek anestezi etkisinde kaldığı için yeteri kadar süt emmedi ve göğsümde iltihaplanma oldu. bir kesik de ordan attı doktorlar. Ömrüm boyunca unutmam mümkün değil, acıdan zangır zangır titrermiş insan… 2 ay boyunca açık kaldı o yara ve iltihap aktı, kanla beraber… Ve…. Daha da var ama sıkmak istemiyorum. Bir türlü bitmek bilmeyen ağrılar ve sancılara yeni annelik ve uykusuz geceler eklenince bende depresyon başladı… İlaç kullanmam gerektiğini söyledi psikiyatri uzmanı ama doğum doktorum en iyisinin güzel bir tatil yapmak olduğunu söylemesi üzerine ailemin yanına gitmeyi tercih ettim, ilaçlar yerine…
  Bu kadar neden mi anlattım? 2. doğumum için en çok istediğim şeydi yine normal doğum. Ama tam da bu yazıda ifade edildiği gibi doktorları ikna edemedim. Ben kendi başıma bile yapabileceğim inancına sahip olmama rağmen…
  İmkanı olan varsa mutlaka normal doğumla çocuğunu dünyaya getirip anne olmanın keyfini sürsün diye anlattım.

  • Cahide Says:

   Özele girecek diye korkuyor ve 3 sezeryan hikayemden bahsetmek istemiyorum. Ağlayasım geldi şu an :((

   • Nupelda Says:

    Ben seni çok iyi anladım ablacım 😦 Yazıyı okurken nasıl yüreğim burkuldu anlatamam 😦

   • Toprak Says:

    😞😞😞

   • faze Says:

    Cahide Hanım, Sizi ya da birilerini üzmek istemezdim. Zaten trajedi olsun diye değil “sezeryan kolay” diyen kişilere istinaden anlattım bunları. Her vücut aynı tepkiyi vermez ve benim çektiklerimi çeken bir kişi de bu yazıyı okuyan yeni bir anne adayı olabilir düşüncesiyle yazdım. Doğumun kolayı yoktur ama Rabbimin bize doğal olarak nasip ettiği yöntem daha az riskli. Sonuçta sezeryana girerken anestezi konusunda detaylı bilgi alan oldu ise biliyordur; ölseniz bile davacı olma şansınız yok. Anestezilerin geçici olduğu gibi kalıcı yan etkileri de var; felç böbrek yetmezliği… Tüm bunlara rağmen kolayca “sezeryan çok rahat” denmesi benim çok zoruma gidiyor doğrusu. Çektiğim acılarla alay edildiğini düşünüyorum 😦
    Rabbim tüm annelerin ecrini artırsın inşallah…

    • zeynep Says:

     selamun aleykum sezeryandan ceken uc arkadasim vardi onlar gibi olmak istemiyordum ama tek yumurta ikizleriydi ve sezeryandan baska cagren yok denildi israr ettim ama buseferde cocugun biri donmemisti kabus basliyordu normal sancimi bes saat cektim bursa zubeyde hastanesinde ebelerin incitmesi hakareti birsuru ters haraketleri assaglamalari buna ragmen korkmuyor allahtan yardim istiyordum korku normal dogumu etkiliyor kimse doguramiyordu ebeler cok assagliyordu oradaki bagiranlari 7cm acildiktab sonra rahmim beni aldilar sezeryana gerisini hatirlamak istemiyorum anlatirsam tekrar cocuk asla verme bana 7 yil allahim diye dua ettigimi hatirliyorum on aydir sezeryan bolgem aciyor ve depresyondan kurtulamadim devlet hastanesinde bayiltirken kari bolgesini uyustursalar bukadar aci cekilmez uyandigimda acidan saatlerce titredim

  • hülyamız=) Says:

   yaşadıklarınıza çok üzüldüm. buradaki yorumlardan anlaşılıyor ki doktoru iyi seçmek lazım. her doktorun sebepsiz sezeryan yaptığını zannetmiyorum. ama doktorların sadece hasta istedi diye sezeryan yapması bana doğru gelmiyor.
   bayanlar genelde ilk doğumda korkuyor ve sezeryan ı tercih ediyor. normal doğum mümkün ise doktorun bunu kabul etmemesi gerekiyor. ilk çocuğumda aynı korkuyu bende yaşamıştım. doktoruma sezeryan için son güne kadar ısrar ettim ama asla kabul etmedi. o yaşta bilinçsiz oluyor insan. sezeryan olursa hiç acı duymayacağımı zannetmiştim. iyiki doktorum beni dinlememiş ona hala dua ediyorum. ikinci çocuğumda daha bilinçliydim asla sezeryan istemedim.
   kaçıncı çocuğunuz olursa olsun mecbur değilseniz normal doğumu tercih edin.
   yazıda çok güzel anlatılmış. Allah yazandan razı olsun

 30. hatice Says:

  Esselüm aleyküm gerçekten çok önemli bir konu kendi doğumum geldi aklıma dediğiniz gibi asker anıları olurya işte öyle 3.çocuğumuda normel doğum olarak dünyaya getirdim kolay oldumu derseniz acısız doğum yoktur birkere ona yani acıya sancıya hazırlıklı olmak lazım çocuklarım hep 4 kg doğdular ama bir kere gık bile ses çıkarmadım sesimi hiç kimse duymadı sancım geldiğinde evde 5 dakikaya düşene kadar sancılar bekledim ve hastaneye yani devlet hastanesi gidince 10 dakika sonra mutlu son o an anlatılmaz yaşanır ALLAH c.c cümlemize öyle doğumlar nasip etsin yani herşeyi görüyorsunuz bu çok güzel öncelikle doğuma 2 hafta kala çörek otu yemeye başladım doğuma yardımcı oluyor demişlerdi hem kolay doğum için hemde kaliteli ve vitaminli süt yapıyor dediler gerçek tende öyle oldu doğumum hem kolay oldu hemde yarımsaat sonra bebeğimi emzirdim hiç zorlanmadım bol süt vardı sonrasında karnı doyunca 2 saat kadar uydu ve tabikide çok önemli bir nokta daha varki sancınız başlayınca ayetel kürsi ve felak nas surelerini doğum yapana kadar okuyun kendiniz okuya billirsiniz yada yanınızda kimler varsa onlarda okusunlar.H.Z fatıma doğum sancısı başlayınca peygamberimiz s.a.s ayetel kürsü ve felak nas surelerini okumalarını söylemiş benim deyimlerim bunlar inşalah yardımcı olmuştur bebek bekleyen annelere ALLAH yar ve yardımcınız olsun ALLAH a emanet olun.

 31. fatıma zehra Says:

  esselemu aleykum antalya ya da ısparta cıvarlarında ssvd yapan hastahanelerı ogrenme ımkanımız var mı?

  • Fatma Mehmet Says:

   Fâtıma Zehra FACEBOOK SSVD GRUBU ndan istediğin doktor listesi ve çok daha fazla bilgi-ilgi-destek mevcut. Antalya’dan ssvd destekçisi doktor,ebe,doula bulmanız mümkün.
   Cahide Hanım inşallah bu paylaşım reklama girmez, grubun gerçekten çok faydalı olduğuna inandığım ve varsa sitenizden ssvd düşünen istifade etsinler diye yazdım.

 32. elifzeynepabdullah Says:

  malesef bu konu içimde yara benim, hiç istemediğim halde burdaki benzer sebeplerden, sancısız günü geçiyor diye yatırıldım hastaneye, önce normal doğum ısrarım olduğu için 2 gün aralıklarla suni sancı, yakın olduğunu hissetmeme rağmen daha bir aceleyle sezeryan, ve boydan boya ağır dikiş, uzun bir iyileşme süreci, doktorun adını duysam …
  ikincisi hemen peşine olduğu için dediler sezeryan, dikişler daha hafif ve normal sezeryan süreci, ilkini sık aralıktan dolayı emziremenin üzüntüsü, neler araştırmadım, eşim karşı taraftan istenilmediğini hisseder dendikçe üzüldüğüm kızım, bir de üçüncüsü var, zaten hepsi bulantılı idi sonuncusunda iki kere hastaneye yatıp, serum, beslenememek, ilk aylar kadar olmasa da 9 ay sürdü bulantı, normal doğumu ne kadar istemiştim, bu dünyadan o duyguyu yaşamadan gideceğim.. özel imkan yoktu, ssk doktoru riske alamam dedi, daha başka hikayeler ve son olarak sizin hikayenizi okuyup etkilendim, bir siteyeyorum yazıp , sorular sordum, dualar ettim sancım ansızın tutar , sezeryana kalmadan olur diye, yine sezeryan oldu, 3. ye ne gerek vardı, öbürleri hep hasta , bakamıyorsun lafları, aldırmadığım için küskünlükler, 2. dede yaşatmışlardı benzer şeyleri şimdiden millet derdine düştü, aman bundan sonra ……. zaten…. falan filan, bazen tepem atıp inadına….
  sabır, zaman ve tevekkül ilacım benim

 33. emine Says:

  cok guzel bir yazi. bilgilendirdiginiz icin cok tesekkurler allah razi olsun. bir kizim var 3 yasinda bende korktugum icin sezeryan ile dogum yapmak istiyordum ama esim ve doktorumun sayesinde normal dogum yaptim. iyi kide oyle olmus cok sukur. ilk bebek olunca ve insan daha once yasamayinca korkuyor. etrafimizdada sezeryan olan cok oldugu icin hic bisey hissetmiyorsun bebegin kucaginda hemen gibi soylentilerde olunca korkmustum normal dogumdan. acilmam vardi ve suni sancı ile dogum yaptim. kizimda bende iyiyiz sukurler olsun ikinci cocugu dusundugumuz zamanda allah nasip ederse normal dogum olur insallah. allaha emanet olun…

 34. duygussss Says:

  yazıyı okuyunca doğum yaparken yaşadıklarımı tekrar yaşadım ve şu an ağlıyorum … ben ısrarla normal doğum ıstedım doktorum bebeğimin kilolu olduğunu normal doğum ıstersem bir an önce suni sancı verip bebeği doğurabileceğimi söyledi
  sabah sekizden aksam beşe kadar sunı sancı cektım bebek bır turlu doğmadı çataldan alıp benı acilen sezaryana aldılar …ayıldığım zaman kı o acıyı asla unutamam bebegımı görmek bıle ıstemedım …oyle kılolu bı bebekte değildi 3190 gr dı …resmen doktor hatasıyla hem bebeğim hem de ben ölecektik …ALLAH her anne adayının yardımcısı olsun

 35. efruz Says:

  Bende 38+5 günlük hamileym ilk hamileligim ve hertürlü doğumdan korkuyorum nedendir bilmiyorum ama herkesin kolay demesine rağmen icimde bi korku var dualariniza acizane beni de katabilirseniz çok çok mutlu olurum selam ve dua ile

  • hülyamız=) Says:

   Efruz, ilk doğumun olduğu için korkman normal. ama doğumdan sonra korkulacak bir şey olmadığını ve insanın yaşayabileceği en güzel duygulardan birsi olduğunu göreceksin. normal doğum olduğunda zaten doğumdan hemen sonra yavrunu gördüğünde bütün acıların geçiyor. sanki hiç ağrı acı çekmemiş gibi oluyorsun. eğer bir sıkıntı olmazsa mutlaka normal doğumu tercih et. hiç korkma ve dua et. anne olma şansını sana verdiği için Rabbim e şükret.
   Allah yardımcın olsun. sağlıklı hayırlı bir şekilde yavrunu dünyaya getirirsin inşallah. Rabbim hayırlı sağlıklı evlatlar versin inşallah

 36. nergis Says:

  iki doğumum da sezaryan oldu ne yazık ki. birincisi doğum başladıktan sonra bebeğin kalp atışları düşük olduğundan neredeyse doğumun ortasında apar topar sezeryana alındım. ikincisi ise arası 16 ay olduğu için ilk dikişlerin tam iyileşmemiş olması ihtimaliydi. çok şükür ikisi de çok sağlıklılar ama ileride bir bebek daha olursa sezeryan olmasını hiç istemiyorum inşallah!

 37. ümmüzeynep Says:

  Sa,
  hamdolsun ben üç doğumumu da normal vaginal yoldan yaptım. şimdi nasipse iki hafta sonra 4. doğumumu yapıcam. benim sorunum vulva varislerim.sol tarafımdaki oldukça büyük. bu durumda normal mi önerilir yoksa sezeryan mı? ben birkaç dr arkadaşla görüştüm ama net bir cevap alamadım. ben de pratisyenim bu arada. siz kadın doğumcu musunuz? bu konudaki tecrübelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olucam gerçekten..Allaha emanet olun..

 38. Nisanur Says:

  Selamun aleykum; Cahide hanim cok güzel konulara her veriyorsunuz tebrik ederim gercekten😊☺️bende iki dogum yaptim ikiside normal oldu.zaten yurtdisinda sezaryen ønemli bisey olmadikca cok tercih edilmiyor(Norvec)…☺️Ama TR.maalesef😁!!!!Hatta ben ikinci dogumumu hastaneye giderken yolda gerceklesti Ambulansta.burda cok fazla yasaniyormus bu tür vakalar😳😊Allaha sükürler Olsun cocuklarimda saglikli. Biri 4biri2 yasinda😉bende sizlerle dogum hikayemi paylasmis oldum. Allah hepinizden razi Olsun….😊

 39. ftm Says:

  ayy çok güzel bir konu olmuş agziniza saglik Bu gecede rüyamda 2.ye hamileymişm normal yapacakmism seviniyorm sonra aaa sahi ben ilk sezeryan oldum olmaz ki normal doğum diyorum ve uzuluyrm ve neti açtim ki bu yazi çok şaşirdim ya,bende o sezeryan magdurlarindanim,mağdur diyorum çünkü isteği dişinda doktoru tarafından bu yola itilenleriz gercekten.Hicbir agri sanci yokken sanki sezeryan ameliyatiymis gibi doktor bir gün verdi yatış için ben yatiş deyince gideceğiz orda sanci gelene kadar önlem için yatis yapilacak saniyordum ilk hamileligimdi ve şehrimizde ünlü bir doktor oldugu için ona gitmistk ve her ay özel muayenehanesine gidiyorduk hem para verip paramizla rezil olduk yani.Neyse hastaneye gittiğimiz gibi direk ebelr bana suni sanciyi takti bende ne bi sanci vardi ne bisey eşim doktora neden yatis yaptik neden suni sanci vericeksinz dedi önlem için suyu bitebilir karninda dedi ve iste içinize bi kurt dusuruyorlar doktorya inaniyrsunuz iste tabi aç gelin demişti doktor geceden açtım bide lağman yapıyorlar içim dışım boş susuzum gündüz 11de verdiler suni sanciyi ama bende tık yok ebeler gelip gidiyor millet doğurup gidiyor sanci çekenleri görüyorum ve benim iyice gitti sanci falan yok gece 12 te doğru kıpırtı başladı bende ama o kıpırtıyla sıtma gelir gibi oldum nasıl titriyorm ve tirnaklarim morarmaya baslamisti artik annem ebeyi cagirdi ve ebe korktu aa cıkartalim bu fitili dedi olmayacak galiba dedi sabah doktorla bi konuş dedi ben eriyip giden bişey saniyrdm fitilide meğer plastik biseymis cikardi onu biraz rahatlar gibi oldum ama o kadar bitkindimki anlatamam aç susuz normal doğurmaya takatim kalmamisti açılmada yoktu sabah alin artik beni sezeryana dedim çocuk karnimda o kadar değişik bir hal almistiki kaskati kipirdamiyo çocuk çok şükür kucagima aldim ama o doktor bunu kasitli yapiyordusa onu Allaha havale ettim sezeryana girdim sabahina..arkadaslrin dediği gibi 20gunun adi var çok zor dönemler oluyor doğum sonraki o dikiş yerleri acayip aciyor ve geç geçiyor kipirdayamiyrsunz bile.ikinci olursa normal isterim ama doktorların normal olmaz diyeceğini duyar gibi oluyrm ve bu çok üzücü birşey…doğum yapacak arkadaşlar korkmayin Allah için ya Rabbim bunu boyle yazmis olması gereken normal doğum Allah bizleri iyi doktorlara karsilaştrsin AMİİNN

  • zeynep zehra Says:

   Bende ayni durumu yasadim ikizlere gebeydim cok kiz doguran akrabam vardi normal dogurmus hepsi ozaman ultrasonda yokmus kiz oldugunu bir cocuk dogdukta sonra anliyorlarmis oyle anlatiyorlardi benimde olur umidim vardi bursada butun hastahaneleri gezdik hepsine gorundum devlet hastahanesinde her gun verdiklerinde gidiyordum ayrintili bilgi alamadigim icin ozel iki hastahanedede duzenli takip ettiriyordum kendimi cunki bana ortada kalirsin kimse seni doguma almaz duzenli takibe git demislerdi benim allaha guvencim sonsuzdu sonunda ortada kalacagimi hep hissettim ve allaha kaldim turkiyede doktorlar komedi ikiz hamile kaldigima resmen agladim artik yasadiklarimdan sonra bursada devlet hastanesinde ben alti aylikken doktorum doguma gitmis izine ayrilmis hamile oldugunu bilseydim deyistirirdim doktoru sonra takibe baska doktorlardan randovi alip takip ettirdim sezeryan gunu geldiginde beni devlet hastanesinde kimse kabul etmedi saka gibiydi kim takibini yaptiysa ona gideceksin dediler durumumu anlattigimda bana bakmadilar kafalatini bilgisayara eydiler ve umurlarinda degildi ben taktim kafaya sezeryan olmam bende dedim doktorlarin hepsi mecbursun sezeryan lmaya cocuklardan biri donmemos dedi haspin allah ve nigmel vekil ben allaha teslimdim normal yapabilmek icin cok ikna etmeye cabaladim ama dinletemedim neyse devlet hastanesinden hic birinden sezeryan gunu alamadim dedimki vardir bunda bir hikmet cesareti olmayanin bicaginin altina zaten yatmam ben ozelden de gun almaya cagrildim gidecektim dua ettim allahim benim ben garibim garip oldugumdan elinde oynatmalarina izin verme dogum mumun olacagi gunu sen belirle dedim 32 haftaya girmistik yerimden kalmamiyordum yuruyemiyordum bir kizim 1900 diyer kizim 2000 idi ramazan ayi 12 temmuzda suyum geldi kurani hatmediyordum biraktim elimden bir abdest tazeleyim dedim banyoya girdim orada bosaldi ben sanci bekliyordum ama hayirlisi oyleymis taksi param yok siteden biri otobuse giderken farketti goturdu allah ragzi olsun cok agladim garip kaldigim icin tek basima sezeryandan sonrada cok cektim otobuslerde sut vermeye giderken kansizliktan agrilarimdan bas donmesinden otobuste ayakta kalirim korkusundan yasadiklarim buyuk bir tirajediydi ayakta bir oluydum doguma butun ozelleri dolastik takilarimla olacaktim ama acilden gittigim icin butun ozeller beni red etti beni takip eden hastanelerde gun almadigim icin red etti kaldim yine gun vermeyen devlet hastanesine acilden girdim ogun kim varsa doktor o yapti ameliyati bes saat sanci cektim yedi cm aciklik olunca bu kiz kolay doguracakmis cabuk aciliyor rahmi alin sezeryana deyince icim gitti adet sancisi gibi bir sanci cekerdim ben o sanciyi onemli degildi dinlemediler sezeryana alindim keske donseydi kizimin biri ama taktiri ilahi boyleymis allah gunah kefaleti olarak aci cekmemi taktir etmis yirmi gun otur guz sanirim otuz besgun sonunda acim siziya dondu hastanede gelin dikisleri alalim diyen olmadi yirmi gun dikislerle gezdim dikisler alinsa kadar aci cekmezdim belki cocuklar kuvezde on gun kaldi o aciyla ayakta duramazken otobuslerde can cekistim benim bu sikayetim bazi doktorlaradir goz gore gore yalanla dolanla sezeryana kna etmeye calisiyorlar neden ugrasiyorsun birak normali bi denesin ebeler desen kopege bagirir gibi bagirip doguracak insani urkutuyorlar korkudan doguramayan hrkez goz gore gore sezeryana gitti yanimda hakkimi helal etmiyorum benim yanimda yatan herkez ah etti birdaga asla dogurmam dedi hadi burda kurtuldunuz allahin huzurunda cezasis nadil kurtulacaksiniz iki kizimida doktor olabilmeleri icin cabalayacagima yemin ettim ve rabbim bana iki hafiz ayni zamanda dogum doktoru olacak kabiliyette ruh gonder bu yavrularim normal dogumu heryere yaysin onersin kongreler duzenlesin dedim olacak insallah onbir aylik zeka kupleriyle birlikte yasiyorum bol bol selamlar yolluyorum allah benim gibi cekenlerin cennette mekanlarini yuksek tutsun

 40. Dilek Says:

  Merhabalar;
  Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Emeğinize sağlık. Bir gün de doğal,müdahalesiz doğumdan bahseder misiniz. Bu konuda bilinç artsın istiyorum. Maalesef ülkemizde istesen de istemesen de epizyotomi uygulamaları, serum takımı, lavman uygulanması, yatarak doğuma yönlendirmek (ki en korkuncu bence) doğumhanelerin yol geçen hanı olmaları sorunları var.

 41. fatıma Says:

  Selamun aleykum.Bende sezeryan ile doğum yapanlardanım ve şu an 34 haftalık hamileyim.İlk doğumumu da hep normal olsun istedim ancak benim gebeliğimin 7.ayında safra kesesi rahatsızlığım oldu.Son iki ayım sürekli acillerde geçti.Sürekli serumlar ve ağrı kesiciler yapıldı çünkü dayanılmaz bir ağrı idi.Doğum doktorum herşey güzel normal doğum için bir engel yok diyordu.ancım başlayana kadar hastahaneye gitmemekte kararlı idim.Nihayet sancımın başladığını düşünerek gittiim hastaneye.Kapıdan girer girmez doktoruma biz doğum için geldik sancım başladı dedim. Güldü ve hiç sanmıyorum dedi.Zaten yolda da sancım geri gitmiş gibiydi.beni nst ye bağladılar.Bebeğin kalp atışları kötüye gidiyor dediler.Düzelmesi için serum yaptılar beklediler ama daha da kötüleşti kalp atışları ve acil sezeryana aldılar.Şimdi de normal doğum yapmak istediğimi söyledim ancak böyle birşeyin benim için risk olduğunu mümkün olmadığını söylüyorlar.İki ayrı doktora gittim bunun için.SSND mümkün olabilir ama doktorlar buna yanaşmadıktan sonra bizim isteğimizin bir anlamı kalmıyor.Bizim için en faydalı bilgi eğer böyle doktorlar varsa hangi ilde hangi hastahanede çalıştıklarının bilgisinin verilmesidir.

  • ummuseyyaf Says:

   aleykum selam fatıma hanım. facebook hesabınız varsa oraya üye olabilirsiniz. orada hangi ilde hangi doktorun ssvd desteklediğini öğrenebilirsiniz. ciddi bir emek ile liste hazırlandığı için dışarı sızdıramıyoruz:) ama dediğim gibi buraya kimse şehrini yazmamış o nedenle tam olarak yardımcı olamıyorum:((

   • Necla Says:

    Slmaleykum bende aynı konudan muzdaribim İstanbul sayım bursa bildiğiniz hastaneler varsa paylasirmisiniz

  • Ase sea Says:

   Burdur da sezeryandan sonra normal doğum yapan arkadaşım var hastaneye gittiğinde doğum Süreci başladığı için normal doğum yaptırmışlar.burdur devlet hastanesi doktorları.”..

 42. Esra Karasulu Özyalçın Says:

  Bu sorunun cevabı teorik olarak evet. Fakat ben normal doğum yapmış bir doktor olarak, kendim asla denemezdim.
  Dr Esra Karasulu Özyalçın

  • ummuseyyaf Says:

   Bu yoruma acil cevapverme ihtiyaci hissettim. Zira aksam olup ben pc basina gecene kadar bu yorumi okuyup etkilenebilecek o kadar kadin var ki
   Bir doktor olarak sizden daha bilinçli bir yorum beklerdim. Birincisi yazıyı tam okumadiniz sanırım ki teorik olarak bu sorunun cevabı evet demişsiniz. Ben ssvd yapmis birisiyim. Yani sizin teorik.gordugunuz şey pratikte karşılığı olan biseydir doktor hanim. Ayrica ben bu konuya blogumda yer verdigim su son.iki yilda okurlarim arasında da ssvd deneyen ve Allahin izniyle basaranlar oldu.
   Şahsi fikrinize saygı duyarım. Dogumunuz cok sancılı gecmistir ve bir daha kalkismak istemeyebilirsiniz. Ama.bu.konuda olumsuz yorumlarda bulunup buradaki annelerin cesaretini kirmaniz dogru degil. Siz sahsen tercih etmeye bilirsin iz. Fakat bu yillardir pratikte olan ve ozelliklr yurtdisinda cok rahatlikla yapilan bir uygulama. Bir doktor oldugunuzu vurgulayarak insanlari yanlis yonlendirmeyin rica ederim.

   • 40 Tilki Says:

    Katılıyorum Hümeyra Hanıma.Bir doktorun bu şekilde yorum yapması çok üzücü.Bu teorik değil pratik bir durum.Daha geçen ay facebook’taki SSVD grubumuzda iki anne iki sezaryen üzerine normal doğum yaptılar.Üstelik birisi evde.Kendiniz desteklemeseniz de anneleri korkutmaya hakkınız yok.

  • Hanife Says:

   Siz nasil doktorsunuz?? Inanamiyorum yazdiklariniza.. Bebek icinde, anne icinde en sagliklisi normal dogum, bicak altina yatmanin riskleri cok daha fazla, doktor olarak bunu bilmemeniz enteresan.

  • Esra Karasulu Özyalçın Says:

   Sevgili Hanımlar;
   Ben kendim normal doğum yaptım ve herkese öneririm, fakat annenin kararına da saygı duyulmasından yanayım. Bir çocuk doktoru olarak bebekteki olası riskleri, hekim olarak annedeki riskleri biliyorum. Kendi adıma sezeryan sonrası normal doğumun hem bebek hem de kendim için risklerini göze alamazdım, asla düşünmezdim diyorum.
   Normal doğumdan korkan, vajinal muayene olamayan, vajinal ultrasonu kabul etmeyen bir hanıma da kendini suçlu hissettirmemiz doğru değil. Eğer fikir alışverişi ise amacımız, fikirlerimizi yazalım, karşıt fikirleri de saygı çerçevesinde eleştirelim.
   Doğum ve emzirme konusundaki toplumsal baskılar çok sayıda genç anneyi depresyona sokuyor. Lütfen gençlere de seçim hakkı verelim, bir çocuğu annesinden çok seven ve düşünen kimse olamaz. Kırıcı sözlerle genç anneleri suçlamayalım. Normal doğuramamıştır, sütü yoktur, bir şeyler ters gitmiştir, yüreklendirelim, önerilerimizle destekleyelim, lütfen yapıcı olalım.
   Dr Esra Karasulu Özyalçın

   • Hanife Says:

    Bir hekim olarak annedeki riskleri biliyorum demeniz zaten insanlari yanlis yonlendirmeniz anlamina geliyor. Siz hekim olarak cok riskli derseniz, bizler nasil cesaret edebiliriz. Avrupa da ki hekimlerin sizin kadar bilgisi yok mu, neden burda cok dogal peki sezaryen sonrasi normal dogum. Simdiye kadar da kimsede problem oldugunu duymadim. Ha illlaki ozel durumlar vardir, ama o risk her turlu dogumda var. Akrabalarimda da gordugum, keyfi olarak , bebegin dogum tarihini secip gule oynaya sezaryene girenleri hayretle izliyorum. Ameliyatin getirdigi risklerden bi haber insanlar… Hekim olarak bir ameliyatin getirdigi riskler konusunda insanlari uyarmaniz daha yerinde olacaktir diye dusunuyorum.

 43. ummuseyyaf Says:

  Selamun aleykum cümleten
  Allah nasip ederse yorumlari ve özelden gelen mailleri cevaplayacagim.suan disarida oldugum icin gec cevap verebilirim kusuruma bakmayin. Yorumlari cahide ablaya.zorluk.olmamasi icin tek.bi seferde cevaplamak istiyorum inşallah. Mail ya da yorumlarinizda bulunduğunuz şehri yazarsaniz daha kolay yardimci olabilirim inşallah

 44. selda1 Says:

  Ay ayy 2 çouğum var ve sezeryan ogluma hamileyken18 yaşıma yeni girmiştim eşimin ailesi İnş normal olur derlerdi bende çok korkardım normal doğumdan ,içten içe inş sezeryan olur derdim cahillik işte çocuk aklı en güzeli tabiki normal ben yaşamasamda beni eskilere götürdü bu yazı 🙂

 45. n. Says:

  evet kesinlikle var. sizinle ilgilenen iyi bir doktor lazim tabii. ingiltere de bu cok yaygin. normal dogum her zaman sezaryan dan daha iyidir. Allah yardimcimiz olsun.

 46. bilge Says:

  Selamunaleykum
  Bende ssvd denedim ancak çok yorgun ve açıklık olmamasi sebebinden tekrar sezaryen oldum suni sanci da verilmezmis ama kendi sancilarim vardi ve baya çektim buna ragmen olmadi
  Fakat beni rahatlatan bebegin uyanmış olmasi oldu yani kanala yerleşmişti
  Yalniz benim takildigim nokta su ben ssvd isterken doktor yada hastane yukarıda belirtilen bi rakam istemedi özel hastane idi üstelik
  Ssk oldugu icin farki verdik sadece ki ben normal olsaydım 410 sezaryen olsaydım da 510 lira verecektim yine belirtiyorum ssk var ve üstelik özel hastane 3-10.000 lira duyunca şok oldum olmasi gereken ve normal olan doğum için bu kadar para sömürmek bence
  Bu zaten Allahin izniyle oluyor doktorla değil ama ne hikmetse ssvd yi doktor istemezse olmuyor
  Benim doktorum benden cok istiyordu
  Ama kısmet tabi bir aylik oldu bebeğim daha yeniyiz yani dogum acilarini ve ssvd stresini hala unutmadim 😦

  • ummuseyyaf Says:

   aleykum selam, ssvd denerken annelerin en çok endişe ettiği şey ya sonunda yine sezeryan olursa endişesi. Ama doğum Allah’ın işi, derdi doktorum Dilek Hanım. Yani tevekkül etmek lazım.
   Fiyat konusuna gelince, bahsettim yazıda aslında ama açık anlatamadım sanırım. Özel muayenehanesi olan doktorlara gitmek zorundayız ssvd için. Yani özel hastane bile değil demek istediğim. Böyle olunca özel doktorların muayene ücreti bile en düşük 120-130 tl gibi bi fiyat. Sadece muayene üstelik. Fakat hastane olarak ssvd’nin uygulanabildiği bir yer bulunursa tabi ki normal sskli bir fiyatla doğum yapabiliyorsunuz sizin dediğiniz ücretlerle.

 47. güldestem Says:

  Selamün aleyküm.konuyu görünce dikkatimi çekti çünkü bebeğimi dünyaya getirmeye vesile olduğum ilk günden beri bu konuyu araştırıyorum bende sezeryan oldum malesef uzun bi müddet kabul edemedim bu durumu.hamileliğimin ilk haftasından itibaren normal doğum istiyordum doktorda biliyordu bunu sonra 39 haftada niye sancın gelmiyo diye beni kasmaya başladı 40 haftaya girerken suni sancıyla alacağız bebek anne karnında zehirlenebilir dedi tam 40 haftanın bittiği gün doktora gittik ve bana doğum başlamış dedi nst ye bağladı üstüne bi de suni sancı verdi ve bebeğimin kalp atışları düştü ve ben hem suni sancı hemde kendi sancımı çekiyordum bana doğuma kadar dayanamaz napalım deyince o an sinirlendim ve ne dememi bekliyorsunuz dedim ağlaya ağlaya sezaryene girdim hala unutamıyorum dikişlerin ağrısından yavrumu doğru düzgün kucağıma alamadım bile Rabbim herkesi hayırlı insanlar la karşılaştırsın

 48. yaskom82 Says:

  Normal dogum gibisi yok onun zevki bir baska.bebeginin saniye saniye dunyaya geldigini gormek o ana sahit olmak bi baska onu kucagina aldiginda butun acilari unutturuyor.ben 9 saat sanci cektim ve dudaklarim bile uyusmustu nefes alip vermekten igne dahi yaptirmadim o ani tam anlamiyla yasamak istedim biliyordumki eninde sonunda bu agrilar bitecekti surekli ayetel kursi ve fatiha okumaya calistim.ayrica yurt disinda sanci sirasinda ve dogum aninda esinde yaninda oluyor hatta gobek bagini babasi kesiyor ve pismanda degilim 2 gun sonra hemem ayaga kalktim herkesede tavsiye ederim.yazi cok guzel olmus ellerinize saglik.

  • ummuseyyaf Says:

   yurtdışında yaşanan doğum hikayeleri burada çok lüks kaçıyor malesef. Ve o lükse sahip olabilmek için ciddi bir masrafın altına girmek zorundasınız.Benim ssvd ‘m de sizin dediğiniz gibi şekilde oldu. Yani son ana kadar eş yanında ve eş doğuma girebiliyor, kordonu kesebiliyor vs. tercihe bağlı olarak.

 49. Tuğba Says:

  Allah razı olsun. Demişsin ya yarım anne ben kendimi sezaryen yaptığım için yarım anne hissediyordum bir gün sancı çekmeme rağmen afacan oğlum bir türlü kanala girememişti doktorumun isteği ve benim takatimin tükenmesiyle bir gün sancı çektikten sonra 5 cm açıkla epidural olup sezaryene aldılar. Hep merak ediyordum acaba normal doğum yapabilir miyim diye şimdi yazınızı okuyunca içim ferahladı Rabbim nasip ederse ikinci bebeğimi normal doğurmak istiyorum en azından iki hafta önce bebeğim daha çıkmak istemiyorken onu almalarına izin vermiycem son ana kadar bekliycem.

  • ummuseyyaf Says:

   önemli olan da bu aslında. sonunda normal doğum olmasa bile bu Allah’ın takdiridir. En azından riskli bir durum yoksa, bırakın doğum başlasın diyorum ben de. Bebek gelmesi gereken zamanda gelsin. Birden bire planlı bir şekilde üstelik bir bebeğin normal gelişimi 40 hafta bitimi iken 38 haftalıkken alınmasın diyorum. sezeryandan sonra normal doğum denemeye cesaret edemeyen arkadaşlarımı da böyle yönlendirmeye çalışıyorum

 50. Nesrin Says:

  Ssvd mümkün ben başardım isteyen herkese tavsiye ederim ,doğum mücizesine şahit olmak her kadını hakkı

  • Nesrin Says:

   Ayrıca 2200 tl ödedim hastaneye talep çok olursa tüm hastaneler yapar ve Rakamı düşürürler bence

   • ummuseyyaf Says:

    çoktalep olmasından ziyade dediğim gibi bunun bir devlet politikası şeklini almış olması lazım. normal hastanelerde çok talep olsa ne fark eder. yapmayız biz deyip kapıyı suratınıza kapatıyorlar. 2200 tl az para mı sizce bilemiyorum. Ama bence sıradan bir doğum hikayesi için dünya para!

 51. fatımatüzzehraolmak Says:

  S.a Bende şuanda 3,5 aylık hamileyim ve kesinlikle normal doğum olsun istiyorum (normal doğumdaki kesilerden korkuyorum ama..) ilk hamileliğim ve bende bir kez sezeryan olursa hep sezeryan olur diye biliyodum. O yüzden bu yazı çok aydınlatıcı oldu. Allah razı olsun. Maalesef sınırlı imkanlara sahip bir yerde yaşıyorum. Devlette bayan doktor bulamadık o yüzden çok külfet oluyor ama özele gidiyoruz. Civar illerinde de hastanede bayan doktor bulamadık. Özeldede hemen en ufak şeyde sezeryan diyolar ama devlette yasaklandığı için ben devlette doğum yapmak istiyorum. İnşaallah sezeryan demezler :((

  • ummuseyyaf Says:

   as. devlet bile olsa önceden konuşmak lazım. ssvd yapmıyor çoğu devlet hastanesi. son anda mecburen gelenleri normal doğuma alıyorlar ama bu daha önce sezeryan olmuş bir anne için ciddi risk. yani son ana kadar beklemek çok riskli. illeri yazmadığınız için yorum yapamıyorum :((

 52. 40 Tilki Says:

  Allah razı olsun Hümeyra ve Cahide kardeşlerim.Ben de tam bu konuyla ilgili bir mail atmayı düşünüyordum Cahide Kardeşime.Şu anda 4. bebeğime 30 haftalık hamileyim.Maalesef ilk üçü sezaryen.Allah Teala izin verirse bu defa sezaryen olmamasında kararlıyım.İlk bebeğim planlı sezaryen değildi zaten.”Kalp atışları düştü”,”Bebek kakasını yapmış.”,…vs gibi sudan bahanelerle kandırılıp çok güzel devam eden bir normal doğumun yarısından sezaryene alınmıştım.Doğum sonrası normal doğumu başaramamanın etkisiyle 2 yıl ağır depresyon geçirdim.Allah’ıma şükür bebeğime sağsalim kavuşmuştum ama Allah’ın yarattığı kadınlık fıtratıyla değildi.
  Sonraki doğumlarım yine istemememe rağmen planlı sezaryenle doğdular.Arada o kadar fark var ki anlatamam.İlk oğlumun bağışıklık sistemi daha güçlü.Diğer ikisi iki yıl anne sütü verdiğim halde geniz eti,alerji gibi sebeplerden çok sık hasta olarak büyüdüler.
  Şimdi en küçüğüm üç yaşında.Hamileliğimden önce Facebook’ta SSVD isimli bir grupla tanıştım.Kurucusu Nilay Hanım bir İngilizce öğretmeni ve 4 çocuk annesi.4. bebeğini SSVD(Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum) ile yapmayı denemiş, yazık ki açıklık 6,5 santim olmasına rağmen bebeği aşağı inmediği için tekrar sezaryen olmak zorunda kalmış.SSVD konusuna gönül vermiş, çok bilinçli bir insan.
  İşte ben bu grupla tanıştıktan sonra,özellikle Nilay Hanımı örnek alarak 4. bebeğimi normal doğurmaya karar verdim.Eğer konuyla ilgileniyorsanız-ki bence her anne ilgilenmeli-gruba katılıp SSVD hakkında herşeyi öğrenebilirsiniz.İnanın her ay birkaç annenin SSVD hikayesine ortak oluyoruz.Hatta son birkaç aydır 2 sezaryen üzerine normal doğum yapan annelerimizin bile öykülerini dinlemeye başladık.Grupta konuşabileceğiniz SSVD yapmış anneler olduğu gibi bu işe gönül vermiş doktor ve ebeler de var.Dosyalar bölümünden yurtdışındaki SSVD uygulamalarına ve doğum videolarına dahi ulaşabilirsiniz.(Amerika’da 4 sezaryen sonrası 4 normal doğum yapmış bir annenin bile haberini aldık.)
  Şimdi sizden iki şey isteyeceğim.Birincisi Allah aşkına isteyerek sezaryen olmayın.Kendinize de bebeklerinize de kıymayın.İkincisi Rabbine dayanıp 3 sezaryenine rağmen 4.ye gebe kalmış ve normal doğurmak isteyen şu kimsenin desteklemediği kardeşinize dualarınızı eksik etmeyin.
  Şu anda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde bile kadınlar “Hastanelerde kesiyorlar.” diye öncekiler sezaryen dahi olsa tarlalarda,evlerinde,çadırlarda kendi kendilerine normal doğuruyorlar.Bunları oralarda çalışan ebe ve hemşire arkadaşlardan öğreniyoruz.Bunu isteyen bayan arkadaşalar varsa sakın korkmasın.”Olmaz.” diyenlere aldırmasın.AllahTeala “Ol der oluverir.”Her türlü hazırlığınızı yapın.Konu hakkında iyice bilinçlenin.Haklarınızı iyice öğrenin ve devlet hastanelerinden talep edin.Böyle annelerin sayısı artıkça sağlık bakanlığı üzerinde baskı oluşacaktır.Sonuçta onlar orda bizim için var.Hatta bu konuda sağlık bakanlığının çıkarttığı bir yönetmelik bile var fakat uygulanmıyor.Bu kadar sezaryen meraklısı anne varken neden uygulasınlar ki?
  Hümeyra Hanım gibi, SSVD grubu gibi kişi ve gruplardan yardım alabilirsiniz.Hele hele biz gruptaki annelerle sürekli görüşerek o kadar moral ve destek buluyoruz ki anlatamam.Hatta eski ebelerin bile doğumla ve gebelikle ilgili notlarını bir okuyun.Nasıl evlerde doğum yaparmış ninelerimiz, güzel güzel.Çok cesaretleneceksiniz.Düşünsenize son İsrail saldırılarında 4500 civarı çocuk doğmuş, Filistin’de.Sizce onların hepsi hastanede mi doğdular,o yokluğun çilenin içinde!?
  Allah Teala cümle annelerimizi bilinçlendirsin.Cümle çocuklarımız sağlıkla,huzurla,fıtratlarına uygun olarak gelsinler dünyaya,inşaallah.Konuyu gündeme getiren Hümeyra Kardeşime de,Cahide Kardeşime de, hepinize de selam olsun.Selam ve dua ile…

 53. bahar Says:

  Yazınızı okudum.bende yurt dışındayım.iki zorunlu sezeryan gecirdim ve doktorlar bana bundan sonra normal doğum sansim olmadığını söylediler ?

  • ummuseyyaf Says:

   hangi ülkedesiniz . o ülkede bulunduğunuz ilde ssvd destekleyen doktorları bulmaya bakın bence.

 54. Gülnihal Says:

  Çok faydalı ,çok gerekli ve çok güzel bir yazı olmuş .Ben de yurtdışında yaşıyorum birinci doğumum hiç sancı çekmeden sezeryanla oldu.İkincide sezeryan ihtimali söz konusu olmadı bile .Normal doğum tarihinden 11 gün sonra 18 saat çekilen sancı sonrası normal doğum yaptım .Zor bi doğum oldu ama şunu söyleyebilirim anne olduğunuzu asıl normal doğumda hissediyorsunuz.Bebeği kucağıma aldığımda sanki havada uçuyor gibi olmuştum…💭💭💭çok farklı bir mutluluk .Rabbim herkese tattırsın.

 55. isimsiz Says:

  s.a bu konu açılmışken bir sorum olacaktı.İlk gebeliğimde herşey normaldi.normal yollardan gebe kalıp Rabbime şükürler olsun ki yavrumu kucağıma almıştım.Sezaryen doğumla dünyaya gelmişti.Şimdi ikinciyi istiyorum yaklaşık 1,5 senedir,ama daha nasip olmadı şüphesiz vakti saati vardır.Sezaryen zarar vermiş olabilir mi bünyeme.Doktora gittiğimde hiçbir sorun yok diyor.Hangi duaları okumalıyım.Dualarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum

  • ummuseyyaf Says:

   as. sezeryan ile doğum yapmış olmanın bünyeye böyle bir etkisi olduğunu daha önce hiçbir yerde okumadım. bence de doktorunuzun dediği gibi bir sorun olmayabilir. sadece nasip değilmiş belki de. Henüz zamanı gelmemiştir:)

 56. herhangi biri Says:

  Ilk dogumumu sezeryanla yaptıktan sonra ikinci hamileligimde normal olmasını istediğimi doktora belirttim.doktorum inançlı hac görevini yerine getirmiş abdest namazli parayla hiç işi olmayan yani tam herkesin hayalini kurduğu bir hanımefendi doktoru. O zaman docentti şimdi Prof oldu ve türkiyenin en büyük ve donanımlı hastanesindeydik. Ama maalesef o bile normal yaptiramayacagini o an her türlü risk çıkabileceğini bu riski benim ve onun alamayacağıni söyledi. Çok itinayla ikinci sezeryanimi ondan onalti ay sonrada üçüncü sez. Yaptı. Ama suan ben hala normal doğumu yasayamadigim için içimde bir huzursuzluk var.insallah dorduncuyu normal yolla doğurur um.

  • ummuseyyaf Says:

   malesef ssvd konusu bu manada bir inançla alakalı değil. yarım doktor candan, yarım imam imandan eder derler (öyle miydi yaw aslı o lafın:)))
   Doktorun bilgili, kendine güvenen ve cesur bir doktor olması ile alakalı durum. Yani ani gelişen bir komplikasyonda müdahale edebilecek donanımı kendinde görüyor mu? Bu da daha çok, doktorluğu severek yapan ve kendini geliştirenlerde mümkün ve malesef onların sayısı çok az olduğu için arayış içine giriyoruz. Öyle ya binlerce öğrtmen var kaç tanesi idealist, kaç tanesi salla başını al maaşını.
   yorumda dediğiniz gibi doktor ne demiş: “bu riski ben ve sen alamayız. Ben!” bu faktörü unutmayalım.

 57. Hanife Says:

  Merhaba,

  Hollandada sezaryenle dogum diye bir tercih yoktur. Eger saglik acisindan gerekli degilse normal dogum yapiyorsunuz, isteseniz de sezaryen secenegi yok. SImdiye kadar da tercih etmek isteyen kimseyi duymadim, dogal yontem varken bicak altina yatmayi tercih etmek akla ziyan bir durum zaten. Benim ilk bebegim hamilelik zehirlenmesinden dolayi sezaryenle dunyaya geldi, ikincisinde normal dogum yaptim.
  Hatta burda bircok anne evde dogum yapmayi tercih ediyor, bu Hollanda da cok dogal, insanlar cocuklarini evlerinde kendi yataklarinda dunyaya getirmeyi tercih ediyor.

  • ummuseyyaf Says:

   türkiye batı ülkelerine özenmeye başlayıp garip uygulamalara girip bunlara modernlik demiş. Ama zamanla batı aslına dönmüş. Biz batıyı geriden takip ettiğimiz için oralara daha gelemedik.Bizde hala kundaklamaya ilkellik olarak bakılıp diğer türlüsü çok modern görünürken Amerika’da bunun için özel kundak bezleri var

 58. rabia Says:

  Bu bilgileri bizimle paylastiginiz icin tesekkur ederim.
  bende 41+5 haftalikken ne yazikki sezeryanla dogum yaptim.hic dogum belirtilerim baslamamisti.suni sanci verilip 8 saat bu sanciyi cektigim halde sezeryana alinmam beni cok uzmustu.
  cevremdeki herkes sezeryandan cok memnun kalip 3 gunde ayaklanmalarina ragmen ben 20 gun bebegimi bile tek basima kucaklayamadim. Agrilari aylarca surdu.simdi oglum 3 yasinda herkes kardes dusunmuyormusun diye sorunca daha ameliyatin acisi yeni gecti birax kendime geleyim diyorum.
  ama bu yaziyi okudum dediklerinizin hepsine katilip dogru oldugunu bildigim halde, sizinde dediginiz gibi doktorlardan kesinlikle olmaz cok riskli gibi sozler duyunca insan istee istemez korkuyor.
  Allah izin verirde ikinci cocugum olursa nasil dogum yapacagim konusunda aklim cok karisik. Ne yapacagimi bilmiyorum gercekten…

  • rabia Says:

   Bu arada birsey sormak istiyorum.
   ben 41+5 haftalik hamileyken en ufak bir sanci ve hic acilma olmadan doguma gittim.doktorum daha fazla beklemenin bebege zarar verebilecegini soyledi.suni sanci ile 8 saat sonunda sadece 5 cm acilmam oldu ama bebek hic asagi inmedigi icin ameliyata aldilar beni.
   benim sorum su; sanci cekip acilmam oldugu halde bebek kanala girmedigi icin yukarida dediginiz gibi hormon salgilanip bagisikligi guclendirecek unsurlardan faydalanmismidir?

   • ummuseyyaf Says:

    benim ebelerden öğrendiğim kadarıyla evet. doğum başladığı sancılar çekildiği ve açılma olduğu için bebek bundan faydalanmıştır.

  • Emine Kaya Aytemiz Ssvd Says:

   ilk olarak ssvd grubumuza katılmakla başlayabilirsiniz. Eminim korkularınıza ve akıl karışıklığınıza çözüm bulacaksınız; https://www.facebook.com/groups/ssvd1/

   • Belgin Says:

    Allah seni hayirla mükafatlandırsın ummuseyyaf kardeşim âmin 🌻
    Ne kadar önemli bir konu, doğru bilinen yanlışlar ne kadar çok(((En güzeli normal doğum. Yurt dışında diğer arkadaşlar da yazmışlar öyle bir soru sorulmuyor bile sezeryan isteyip istemediği.Sadece acil durumlarda!!! Ikizleri bile normal doğum yolu ile dünyaya getirtiyorlar…Elhamdulillah dördü de, normal doğum çocuklarımın dördünde de eşim yanimdaydı Elhamdulillah. Epidural anestezi hiçbirinde almadım. Kimse korkmasın normal doğumdan tevekkül edin bol bol okuyun.Epizyotomi(normal doğumda kesi) ondan da hic korkmayın eğer olcak olursa zaten hissedilmiyor dilirken de iğneyle uyusturuluyor.İlk doğumum esas sancılar 10 dk.da bir gelen sonea da araları azalan 5 saatti, diğerleri de 2-3 saat arası Elhamdulillah. Ama kesinlikle dualar çok önemli. İnşirah Suresi okuyun, ayrica Rabbiyesir vela tuassır Rabbi temim Bil hayr.
    Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır Okuyun.

    Ayetel Kürsi, Felak ve Nas Sureleri.Araf Suresi 51 âyet:
    “İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasisev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemin.”

    (Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş’a istivâ eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah’tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O’na mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir!)
    Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) kızı Fâtıma (r.anha) validemizin doğumunda bu Sureleri okutmuş, netice sevindirici şekilde huzurlu ve sıhhatli bir doğum olarak tecelli etmiştir. Mübarek nesil Hazret-i Hasan ve Hüseyin Efendilerimiz böyle dualarla dünyaya gelmişlerdir.

    Allah razı olsun Cahidemden ve tüm can kardeşlerimden son doğumumda dua ettiler Moral çok önemli, Allah iman nasip etsin hastahanede doğumumda bulunan ebeye ne ksdar ilgilendiler.Evimize bebek doğduktan sonra grlen ebeye sormustum ilki sezeryan olup ta sonra normal doğum olur mu diye olur hatta kendisinin de böyle doğumlarda bulunduğunu söylemişti, tecrübeli bir ebeydi şimdi emekli oldu hatta.
    Çok uzattım Rabbim bütün doğum yapacak kardeşlerime normal doğum badip etsin amiin.Hem bebeği hemen kucağınıza alıyorsunuz.
    Hem de çabuk toparlaniyorsunuz ben ilk gün daha ayağa kalktım. 2-3
    gün hastanede yattıktan sonra eve gelip islerimi yapabildim Elhamdulillah. Rabbim isteyen herkese hayırlı sağlıklı salih saliha evlatlar nasip etsin onları yüz akımız eylesin amiin.Ve bir de normal doğum biter bitmez bebeği verdiklerinde hemrn emzirin ki bu çok önemli sütün artması için.Emzirdikce rahim eski haline daha da kolay dönüyor SubhanAllah.Rabbim hepimizin yardımcısı olsun rızasından ayırmasın âmin 🌻 🌼 🌷

 59. rukiye Says:

  Allah razi olsun, seyyafin annesinin kendi sayfasindan da okumustum bu yaziyi, ozel sorulara cevap verebilecegini soyleyince mutlu oldum.

 60. Filiz Says:

  Selumun aleykum
  Sitenizde Yemek tarifleri disinda bilgi paylasimlarimizda super, Ben konudaki sezaryan sonrasi normal dogum olurmu sorusuna bire bir sahit olmus biri olarak evet oluyor, konunun icinde de gecmissiniz zaten doktorlarin lafi avrupa da olur diye evet Ben yurt disinda yasiyorum eltim ilk dogumunu sezaryan ile yapmasina ragmen ikinciyi normal dogum yapti sizin de dediginiz gibi kadin heryerde kadin neden turkiyede yapilmasin ki, hemde bizim eli opulesice atalarimiz tarlalarda tek basina doktor hemsire bile olmadan dogum yapan bir nesilin evlatlariyiz neden yapilmasin ki, doktorlarin para yonunden daha cok kazanclari oldugu Icin hemen sezaryan diyolar benim gozlemledigim, tabi yaniliyoda olabilirim AMA kendi ilk dogumumda doktorum bana sezaryan yapilmasi lazim dedi AMA hastanede izinli oldugu Icin dogumuma katilamadi simdi sukur ediyorum iyikide izinliymis Ben normal dogumumu yaptim doktoruma da extra kazanc saglayarak kesilmedim. Bizleri her konuda bilgilendirdiginiz Icin tesekkur ederim Allah razi olsun hepinizden😊

  • elif Says:

   Sa Cahide ablacım.Bende sizin bir senedir sessiz takipçilerinizdenim ve gıyabî duacınız. bir konuda içimden size danışmak geldiği için özel olarak ulaşmak istiyorum.mümkün m?Nasıl ulaşabilirim?hürmet dua ve muhabbetlerimle..


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: