Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

SEN DÖRT DÖRTLÜK MÜSÜN?

20141010_160813_1SEN DÖRT DÖRTLÜK MÜSÜN? (Kardeş bir kalemden)

Hangisidir gerçek kibir? Her karşılaştığı tavsiyeye, okuduğu uyarıya yüz ekşitip, bakış fırlatarak: ‘Sen dört dörtlük müsün? Çok mu iyisin?’ diyerek davetçinin günahlarına odaklanıp ayete kulak tıkamak mı? Yoksa sırf Allah istiyor diye, insanlarla arasının bozulacağını bile bile de olsa hakkı anlatmaya çalışmak mı?

Haktan kastım kimsenin dünya görüşü değil, Allah’ın apaçık ayetleri, Rasulü Hz. Muhammed sav in apaçık sünneti mesela.

Sana soruyorum bu soruyu her fırsatta savunmaya  geçen; ‘Böyle olmaz bu işler, şununla bitmiyor bununla olmuyor’ diyen kardeşim, neden sürekli Allah ın emirleri arasında kendince önemliler önemsizler(!) belirliyorsun?

Herkesin kendince doğruları mı var? Hayır kardeşim, öyle değil, biz Müslüman – Allah’a ve emirlerine teslim olan- lar için nasıl söz konusu olabilir ki bu? Bizim için iyi, ‘Allah ın yap, uy dedikleri’, kötü ise ‘yapma dedikleri, yasak ettikleri’ iken nasıl insan sayısınca doğru olabilir kardeşim? Yoksa nerede kalır bizim teslimiyetimiz? Allah’a aitliğimiz?

Bir yandan kızıyorsun ‘dini paramparça ettiniz, şucular buculara ayrıldınız’ diyor, sitem ediyorsun; diğer yandan ne zaman hayatındaki bir yanlışına çekidüzen çağrısı gelse, herkesin kendince doğrusu var diyorsun. Yoksa bizler Müslümanlığı sadece ‘inanıyorum, o halde Müslümanım.’a mı indirgedik? Yanında bir de hevamıza, hevesimize cazip gelen sürüyle şeyi dokunulmazımız eyleyip ilah mı edindik?

İnsanlar sadece, inandık demeleriyle bırakılacaklarını ve imtihana çekilmeyeceklerini mi sandılar?
Ankebut-2

Böyle mi sandığımız için devam ediyoruz gafil avlanmaya, yazının hak olup olmamasından çok yazana takılmaya?

Yazıların içindeki ayetleri, hadisleri kalınca yazılmasına rağmen hızla geçen gözlerin neden davetçinin cümlelerine gelince duruyor, kılı kırk yararcasına hata arayışına giriyor kardeşim?

‘’Onlara hidayet geldiği zaman; insanları inanmaktan alıkoyan, sadece: “Allah peygamber olarak bir beşeri mi göndermiştir?” demeleridir.
De ki: “Eğer yeryüzünde yerleşmiş dolaşan melekler olsaydı; Biz, ancak onlara peygamber olarak gökten bir melek indirirdik.” İsra 94-95

Sen neden melek olmadığın hâlde davetçide melekcesine günahsızlık, Peygambercesine hatasızlık beklentisi içindesin kardeşim?

Sen öğüt verip hatırlat! Çünkü gerçekten öğütle hatırlatma, mü’minlere yarar sağlar. (Zariyat:55)

ayetine muhatap müminler değil miyiz bizler? Bu ayet yetmez mi ‘Bir bilen sen misin? Ben bilmiyor muyum?’ları susturmaya? Kimse bilmiyorsun demedi ki sana, hatırlatanların da derdi senden ziyade Rablerinin buyruğuna uymak zaten be kardeşim.

‘’Şimdi sen onları gördüğünde dış görüntüleri hoşuna gider. Söz söylerlerse, sözleri yaldızlı ve etkileyici oluşundan söylediklerini dinlemek istersin. Sanki onlar ruhsuz kalıplar, akılsız bedenler gibi duvara dayandırılmış kütüklere benzerler, korkaklık ve içlerindeki hainlikleri sebebiyle duydukları her haykırışı, sesi, gürültüyü kendilerine yönelik sanırlar. Onlar müslüman görünseler de, hem sana hem mü’minlere tam anlamıyla düşmandırlar. Onlardan sakın, Allah onların belalarını versin, doğru yoldan sapıklığa nasıl da döndürülüyorlar.’’Münafikun 4

Diye bahsedilir Kur’an da münafıklardan, sen neden her feryada cevap arayışına girer her edilen lafı üzerine alınırsın kardeşim?

‘Bak sana şunu demek istiyor, ne yani ben öyle miyim?’ diye aralıksız vesvese veren, fitne fısıldamaktan geri durmayan şeytanını lütfen bir euzu besmele ile sustur ve sadece  düşün kardeşim:

Hangisidir gerçek kibir? Allah öyle istiyor diye insanlara hakkı hatırlatmaya çalışmak mı; yoksa Allah buyruğunun hatırlatılmasına dahi tahammül edemeyip hatırlatanın günahlarını, hatalarını aramaya koyulmak mı? Hangisinin sonu hayırdır, hangisinin sonu şer?

Kardeş Kalem  

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Sevdenur says:

  Yüreğinize sağlık kardeşim ilk fırsatta okuyacağım inşaAllah.

 2. “Sen dört dörtlükmüsün”yazısı nın yüreğine sağlık . Düşündüren ve maalesef beni hüzünlediren bir yazı. İslama davet çalışması yapan ,bir eğriyide düzeltsem kardır diyen insanlara acımasızca saldırıda bulunulması gerçekten üzücü.rol model olan peygamberimizin veda hutbesinde demiyormu ki burda olanlar olmayanlara aktarsınlar olaki onlar sözü daha iyi kavrar diye.maksadı aktarmak belki böylece kendisini diri ,canlı tutmaya çalışan insanları sen mükemmelmisin diye sorgulamak . Şahsım adına söylüyorum sadece konuşmuş olmak için konuşmaya benziyor . Hani elinle düzeltemiyorsan dilinle düzelt .. Diye başlayan gönlü açık fikri açık kardeşim benim aynamdır diyebilen yıldız insanlar ve bu insanları örnek alan yıldızlara tutunmuş insanlar.

 3. bende bu sayfada bu tür yorumlar görünce kendimi bir kabus içinde konuşmak istiyorum ama sesim çıkmıyor gibi anlatmak istiyorum ama elim kolum kalkmıyor gibi,sinirden çatlamak üzere hatta patlamak üzereymiş gibi hissediyorum.tane tane sabırla cevap veren kardeşlerimin sabrına gıpta ediyorum. Allah dostlarınızın sayısını artırsın düşmanlarınızı yerle yeksan etsin diyorum.

  1. Âmin Bernam..

 4. Cezakallahu kardeş kalem🌹🌹🌹🌹🌹

 5. kalbine ağzına ve ellerine sağlık kardeşim harikasınız rabbim sizinkimileri başımızdan eksiz etmesin.

 6. Allah razi olsun, tam kivaminda bir yazi olmus,simdi tekrar okuyacagim, belki sonra tekrar…

 7. Allah razi olsun. cok yerinde bir ikaz olmus.daha nasil anlatilabilir ki.tevafuk bu ya daha iki gun evvel komsularimla basladigimiz sohbette birbirimizi uyarmamiz icin peygamber mi melek mi olmamiz lazim diye bir hatirlatma yapmistik.gunumuz insaninin narsist benligi buna tahammul edemiyor.kendisi en mukemmel oldugu icin uyariya ihtiyaci yok.hele bir de kendisinden hicbir artisi olmayan birinden gelecek bir uyariya!

 8. Giybetci diye ustunuze gelmesinler diyemi yoksa Allah giybet yasakladigi,sizinde belki farkinda olmadanda giybet yapip kul hakkina gireceginizden yani Allahin yasakladigi birseyi yapacaginizi dusundugunuz icinmi vazgectiniz ummuseyyaf hanim?

  1. Giybet ne demektir daha onu bile bilmeden buraya gelip ahkam kesen guruha tahammul edebilecek cahide ablaninki kadar sabrim olmadigi icin diyeyim.

   1. Giybetin ne oldugunu rabbimiz acik net ve sade bir bicimde kuranda aciklamis,anlamayan bilmeyen kimsrnin oldugunu sanmiyorum,ama sizin rabbimizin ogrettiginden baska bir aciklamaniz varsa alalim lutfen.Gurura gerek yok Allaha siginiriz.

   2. Giybet kisinin hosuna gitneyecek sekilde anilmadidir.Sizde belli bir guruhu kastederek giybet yapmis olmadinizmi ummuseyyaf hanim,hayir sadece uyarmak istedim.

 9. Nefis, şeytanın elinde esir olan bir nefis özellikle, her zaman kalkanları hazır bekler. Eleştiri geldiğinde suçluluk psikolojisi ile savumaya geçip vicdanını bastırmaya çalışırken, karşısındakinin de ne kadar yanlışlar içinde olduğunu ve dört dörtlük olmadığını söyleyip kendini rahatlatmaya çalışır. Bu ciddi bir iman problemidir aslında.
  Ben buradaki yorumları okurken o kadar gülüyorum ki yani trajikomik aslında. Ağlanacak halimize gülmek gibi. Dini anlamamış, İslam nedir ne değildir anlamamış, Allah’ın emirlerini yerine getirme konusunda seçme hakkı olmadığını kavrayamamış, ama konuşurken mangalda köz bırakmıyor. Neden? Cehaletten. Alimin birinin dediği gibi alimle münazara ettim yendim, cahil ile münazara ettim yenildim.
  (şimdi örnek vermek isterdim ama vay seni gıybetçi filan diye üstüme gelmesinler diye geri adım atıyorum abla:))))

 10. Bakin bu da sizin yayinladiginiz yazilardaki gibi bir üslup. Siz bile açık yureklilikle yapilan ikazi kabul edip etmesenizde yorumumu yayinlayamadiniz. Ben yine de sizin iyi niyetli olduğunuzu düşünüyorum. Ama insanlarin seviyelerine bakmadan butun dogrulari pattadak soylemek sizce ne kadar dogru size birakiyorum. Ah bir bilseniz yol yontem ne kadar onemli bu kutsal gorevi yaparken. Kimbilir kac defa kafa goz kirdik nefislerimizi karistirdik bu isin icine allah affetsin. Evet insanlar cogu zaman anlamiyorlar belkide kiriyorlar ama acaba bu bizim dar gorusumuzden manevi hayatimizin kirliliginden mi kaynaklaniyor acaba. Keske bunu derinligince hissedebilsek vessalam…

  1. Ayşe Hanım merakımı giderizseniz çok sevineceğim. Siz bu kutsal görevi yerine getirirken hangi yöntemi kullanıyorsunuz?

   Aslında örnek vererek açıklasanız daha iyi olur. Mesela markete gittiğinizde gördüğünüz, altı pantolonlu üstü daracık badili yüzü makyajlı güya tesettürlü hanım kardeşimizi nasıl uyarıyorsunuz?

   Apartmanınızdaki tesettürsüz, mini etekli, askılı komşunuza nasıl bir tebliğ yapıyorsunuz?

   Çarşıda pazarda eşinizin, çocuklarınızın ve hatta artık insanların avret yerlerini açıkca teşhir etme hastalığına tutulduğu şu zamanda sizin gözleriniz zorla harama bulaştırılırken uyguladığınız yumuşak metod nedir?

   1. Cok ozur dilerim yanlış anlasilmasin ben bu konuda referans degilim. Ama size bir soru sormak istiyorum siz o sokakta gordugunuz yari acik bayani uyardiginizda ertesi gün ne oluyor kadin butun sortlarini copemi atiyor yoksa sizinle tartismayayi girip allah korusun kufremi giriyor. Amac nedir ben soyledim gerisini kendi bilir yoksa guzel dinimizi sevdirmekmi. Insanlara dikte ederek tartisarak hiçbir dogruyu anlatamassin serap hanim. Benim dar bakis acimdan gördüğüm Efendimizin (s.a.v) onu izleyen hak dostlarin yaptigi tek sey var islami o kadar güzel yasiyorlarki insanlar o halkanin icine girmek icin yarisiyorlar. Tabiki biz o seviyede degiliz birbirimize hayirhalik yapacagiz ama yaparken karsindakinin seviyesine nabzina bir bakmak lazim bence. Hatirlarsan Kurani kerim bir anda inmedi Efendimiz(s.a.v) sahabeyi yavas yavaş hadis ve sunnnetin isiginda insanlar üstü bir seviyeye getirmiştir. Kısacası yaşasak anlatmaya ne hacet….

    1. Cok haklisin ayse kardesim,birde efendimizin ibni ubeye bile nasil davrandigini dusunelim,ubey olmeden once efendimizin icine giydigi elbiseyi kefen olarak istemisti,efendimiz kirmadi onu,bencede bu devirde yadantimizla ornek olmak eniysi,yoksa zorla kimseye birseyi yatiramazsiniz,ummuseyyafhanimin ornek aldigi baska bir peygambrmi var acaba,varsa bilelim.

    2. sumeyye says:

     Ayse hanim bosuna yorulmayin asla hakvermezler acaba da demezler kendilerini guncellemezler ne insan psikolojisi ne sosyolojik acidan bakmazlar ne diyolarsa o, hep haklidirlar. Ben yorum yazmayi biraktim o yuzden. Ama simdi dayanamadim. Zaten baskalarini ne kadar kale aldiklari belli, yorumlari okurken guluyorlarmis. Biraz daha gulun mutlu olun. Enaniyetten, adavetten, uhuvvetten bahsetmeyin ,, siz sadece nefret edin kinayin kutuplastirin… İgneyi de cuvaldizi da baskalarina batirin hep… Buna da teblig deyin…

    3. Kim bilir belki de çöpe atacak siz nerden bileceksiniz. Hatırlatmak ne zamandan beri dikte etmek oldu. Bu yazıları okuyup hayatında birçok şeyi değiştirenler var. Beğenmeyen okumasın çok mu zor. Ayrıca internet ortamında onca farklı insanla tek tek her birinin seviyesine karakterine göre nasıl hareket edilecek onu da anlamadım. En iyisi siz bize örnekler verin Serap ablanın dediği gibi siz neler yapıyorsunuz öğrenelim bize de fikir olur.

    4. sumeyye says:

     Tabi ki yayinlamazsiniz… Allah hepimize hidayet versin.

    5. Önce sorunuza cevap vereyim. Sokakta gördüğüm yarı çıplak bayanı uyarmadığım için tartışma yaşanmıyor ve kendisi en azından benim vesilemle küfre girmiyor. İçiniz rahat olsun. Ben çocuğumun manevi gelişimi için, günahın olduğu ortam ruhumu sıktığı için böyle insanların yanından koşarak uzaklaşmayı tercih ediyorum, yapabildiğim kadarıyla.

     Ki zaten öyle birinin mü’min kardeşi tarafından uyarılmaya değil önce müslüman olmaya ihtiyacı var diye düşünüyorum. Laik Türkiye Cumhuriyetine müslümanlar dışında kişilerin girişi yasak değil ya. Üzerinde İslam namına bir şey barındırmayan biri ne bileyim Müslüman mı kafir mi?

     Bu böyle olmaz diyeceğinize, olurunu yapıp örnek olun o zaman kardeşim. Madem hal diliyle örnek olmamız gerekiyor. Siz de aynı şeyi yapın. Öyle bir davet metodu geliştirin ki örnek olsun sertlere, sivri dillilere değil mi?

     Günahında ısrarcıları savunacağım derken en azından elini taşın altına sokmuş, Allah rızası için bir şeyler yapmaya çalışan mü’min kardeşlerinizi üzüyorsunuz.

     Size kolay mı geliyor bu işler? Sizce bu yazılar kolay mı yazılıyor? Emek, alınteri yok mu? Bu da olmamış diyerek nasıl atabiliyorsunuz koskaca bir yazıyı çöpe? O zaman olurunu yazın kardeşim. İnsanın içini İslam’la ısındıran bir yazı yazın her yerlerde paylaşalım?

     Bu yazı İslam’ı bilen, bildiği halde hataya düşen ve kendisini uyaran kardeşlerine karşı sert tavır takınan kişileri konu alıyor. Burada baz alınması gereken bizi uyaran kişinin de bazı günahları, yanlışları olmasının kendi hatamızla ilgili önümüze koyduğu ayet ve hadisleri uygulayamayabileceğimiz fikrinin yanlışlığıdır.

     Her yazının farklı bir alıcısı var. Burada yüzlerce tarif var değil mi? Yoksa herkes ıspanak yesin demek akla mantığa sığmaz. Siz etkilenmemiş olabilirsiniz ama etkilenen insanları yok sayamazsınız. Siz halihazırda toplumdaki yanlışlıklarla ilgili elinizi taşın altına sokmuyorsanız yok bu olmamış, bu iş böyle yapılmaz deme hakkına sahip değilsiniz. Bu yazı bana hitap etmedi diyebilirsiniz ama bu yazı olmamış diyemezsiniz. İkisi çok farklı şeyler, anlatabiliyor muyum?

     Resulullah aleyhissalatu vesselam sadece İslam’ı yaşayarak mı dine davet ediyordu? Benim bilgim bunun aksi yönünde. Dinini en doğru şekilde yaşayarak mü’minlere örnek oluyordu ama peki müslüman olmayanları dine davet etmiyor muydu? Peki ya toplumda gördüğü yanlışları uyarmıyor muydu? Bazı insanlara ne oluyor ki şöyle şöyle yapıyorlar diyerek ikaz etmiyor muydu? Peki burada yapılan nedir? Hakaret, incitme nerede? Ayşe o başörtü öyle bağlanmaz, Fatma namaz öyle kılınmaz demiyor kimse. İsim vermeden hataları gözler önüne sermeye çalışıyorlar ki belki anlayan olur.

     Burada nabız yoklaması yapılmıyor olsa bir yazı yazılır sürekli tekrar edilir. Halbuki farkettiyseniz yazıların konuları değişiyor. Hitaplar her seferinde başka bir tarafa gidiyor. Sizin yazıları beğenmiyor oluşunuz yazının tek bir alıcısının bile olmadığı manasına gelmiyor.

     Evet Kur’an tek seferde inmedi ama şu an hepsi elimizde değil mi? O zaman sizin mantığınızla ilerlersek, yeni müslüman olan biri namaz kılsın ama içkisini bırakmasına gerek yok. Çünkü Ashab-ı Kiram zamanında böyle olmuştu.

     Bir gün Peygamber aleyhisselamın huzuruna sarhoş birini getirdiler. Resul-i Ekrem oradakileri ‘Onu cezalandırın!’ dedi. ‘Bunun üzerine bazımız eliyle, kimi terlikle, kimi de elbisesiyle adamı payladı.’ Adam giderken bazılarının ‘Allah seni rezil etsin’ demeleri üzerine Resulullah ‘Öyle demeyin; onu İslam dan çıkmaya teşvik için şeytana yardım etmeyin.’ buyurdu. (B6777 Buhari, Hudud 4)

     Sizce tesettürsüz müslüman hanımlara ne ceza verirdi Resulullah aleyhissalatu vesselam? Yumuşak yumuşak uyarır mıydı? Bir kişiyi hedef gösterip, beddua edilmeyen, hakaret edilmeyen ama kimi okuyanını sarsan yazılar Asr-ı Saadetteki müeyyidelerin yanında lokum kalıyor, lokum.

     Birde sadece hal diliyle örnek olmak en başta Kur’an a ters bir uygulama olur. Nerede o zaman birbirini hayra davet edenler. Davet etmeyenler ziyanda değil mi Kur’an ın diliyle? En doğrusunu Allah bilir.

     Ahmed Bin Hanbel’in Kitab el-Zühd kitabından.

     Ömer bin Hattab (Allah ondan razı olsun) pazarda dolaşırken “Ey Allah’ım beni ‘azdırlar’ diye bahsettiğin kullarından et. Ey Allah’ım beni ‘azdırlar’ diye bahsettiğin kullarından et.” diye yalvaran bir adamı işitti.

     Ömer (r.a) adamın yanına gitti ve “Bu duayı nereden öğrendin?” dedi. Adam, “Allah kendi kitabında ‘Ama kullarım içinde şükreden azdır. (34:13)’ buyuruyor.” dedi. Bunun üzerine Ömer (r.a) ağlayarak kendine öğütte bulundu. “Ey Ömer, insanlar senden daha bilinçli. Ey Rabbim bizi o “azdırlar” diye bahsettiğin kullarından et.”

     Bazen insanlara bir günahı terketmelerini öğütlediğinizde “Ama sadece ben değilim! Herkes yapıyor.” derler.

     Ancak Kur’an-ı Kerim’de “insanların çoğu” kelimesine bakarsanız, çoğu insanları “bilmez” (7:187), “şükretmez” (2:243), “iman etmezler” (11:17) bulursunuz.

     Ve “Onların çoğu” kelimesine bakarsak, çoğunu “yoldan çıkmışlar” (5:59), “gerçeği bilmezler” (6:111), “yüz çevirirler” (21:24), ” ümitlerini kesmişler” (29:23) “işitmezler” (8:21) bulursunuz.

     Bu yüzden Allah’ın kendileri hakkında,

     “Ama kullarım içinde şükreden azdır. (34:13)

     Zaten onunla birlikte pek azı dışında kimse iman etmemişti. (11:40)

     Nimet cennetlerindedirler. Çoğu önceki ümmetlerden, birazı da sonrakilerden. (56:12-14)” dediği o az kullardan olun.

     İbn-i Kayyim demiştir ki, “Doğrunun yolunda git ve o yolda yalnız hissetme. Çünkü o yolu tutan az kişi vardır. Yalan yolundan emin ol; haydutların büyüklüğüne de aldanma.”

     Elimden geldiğince yapılmak isteneni ayrıntılı anlatmaya çalıştım. İnşaAllah muvaffak olursunuz. Niyetim tartışmak değil birde bu taraftan bakarsınız belki diye düşündüm.

     Allah’ım sizi de, bizi de az olan kullarından eylesin, amin.

     1. Âmiin ,cezakallahu hayran Serabım🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻

     2. Bu yazinizi azonce okudum serap hanim,elinizi tasin altina sokuyum derken Allah muhafaza insanlari imandan sogutmayinda,peygamberimiz sadece hal diliyle yasamadi demisiniz,peki munafiklarin lideri ubey hakkinda ne diyceksiniz,ulkemizdeki insanlar yillardir uyarildi herkes herseyi biliyor, ubey misali,elimi tasin altina soktum havalarina girmenin alemi yok tamam yazin ama gururlanmadan ve yorumlara acik bir sekilde yazin,bizde kendimize gore teblig ediyoruz evellallh diskodan cikarip insan yetistiriyoruz Allahin izniyle,ama kirmadan incitmeden.

     3. Mehtapabla says:

      Serapcım maşallah nasılda güzel güzel anlatmışsın.
      Allah hepimizi doğru yola iletsin amin.🌸🌼🍀🌸🌼🍀🌸

      1. Amin Mehtabım🌺🍃🌼🍃🌹🍃🌸🍃

     4. Âmin kırma amacı gütmeden sadece inanılan şeyin açıklaması ancak bu kadar iyi ifade edilir bencede. Teşekkürler.

   2. Bence tebligde uygulanan yumusak metod,dinini guzelce yasayip ornek olmak,devir hal diliyle konusma devri,birde muslumanlarin birlesme devri,serap hanim bile tesettur karsiti olmayan ayse kardesimizi anlamazken,ssldirgan bir tavir takinmisken disardaki mini etekliye ne anlatabilirki,yada ummet birligini hangi hosgorulu yada daha yumsak sevecen tavriyla saglayabilirki?

    1. Saldırgan tavır?? Biz Ayşe Hanımla iki yetişkin insan gibi, gayet ciddi bir konuda gayet ciddi bir tavırla fikir paylaşımında bulunuyoruz. Size ne oluyor anlamadım kardeşim?

     1. “ Hepsi birbirine benziyor. Her biri ötekilerin yaptığını yapıyor. Biriyle konuştum mu, hepsiyle konuşmuşum gibi geliyor.” Andre Gide

      1. Hepsi derken? Anlamadim cahide hanim, yoksa din kardesi degilmiyiz???yoksa sizdemi dinlerini parca parca edip firkalara ayiranlardanmisiniz????

       1. Bazen güzellikleri görmek için kırlara çıktığımda, öyle bir yere adım atarım ki; Her yanım bıtırak olur. Hani dikenli küçük yapışkan şeyler. Sonra işin yoksa ayıklamak için uğraş dur…

    2. Asla salgirgan tavir degil! Neden oyle gordunuz anlamadim,acaba ayni dusunceyi paylasmadigimizi dusundugunuz icinmi?aslinda ayni dusunuyoruz,kardesiz,ayni yoldayiz.Ama sadece siz yargisiz infazla insanlari hemen karalama taraftaridiniz yazinizdan bunu anladim serap hanim yanlis dusunuyorsam hakkinizi helal edin,siz cocugunuzu mini eteklinin yada tasvip etmediginiz insanlarin yanindan uzaklastirabilirsiniz,ama unutmayinki hayati boyunca imtihanlar cocugunuzun karsisina cikacaktir.Okulda televizyonda ve daha nerelerde,bence siz cocugunuza Allah sevgisini asilayin,bende tesettursuzluge karsiyim ama sizin bu tavrinizin tesettursuz kardeslerimi Allahtan sogutacagindan korkuyorum,

  2. Cahide hanim bazi yorumlari yayinlamiyor,biz okadar zaman ayirip yaziyoruz yayinlamamakla zaman israfina yol actigini dusunuyorum,eger boyle bir blog acmissaniz ve yoruma acik bir haldeyse hrkesin belirtyigi gorusunu yayinlamalisiniz yoksa kul hakkina girer,tabi kisilige hakaret gibi srylere karisamam ama emek verilip yazilan yorumlar yayinlanmali.

 11. Cok güzel bir yazı, Allah ebeden razı olsun kardeşim.

 12. Karsidaki insan da bir zahmet kendini dört dörtlük görmesin. Karsisinda ki insanin kusurlarini sayip dökerken kendi kusurlarinin sayilip dokulmesi zoruna gitmesin. Burada kesinlikle üslup ve o kisinin imani hayati cok önemli. Neden efendimiz ve onun pesinden giden hak dostlari butun haktan gelen emirleri halka iletirken onlarin kusurlarini kimse arastirmiyordu yada birileri onlara hata isnat ettiklerinde onlara ne kadar kibirlisin diye koca bir yazi döşemiyorlardı? Böyle insanlar ancak kendi gibi insanlara birsey anlatabilirler. Kendi gibi olmayan insanlarin ancak nefretini kazanirlar allah muhafaza dinden soguturlar…”Allah’tan bir rahmet sebebiyle onlara yumuşak davrandın. Ve eğer sen, kaba, katı yürekli olsaydın, mutlaka senin etrafından dağılırlardı. Artık onları affet ve onlar için mağfiret dile ve işler konusunda onlarla muşavere et (danış). Azmettiğin zaman, artık Allah’a tevekkül et. Muhakkak ki Allah, tevekkül edenleri (Allah’a güvenenleri) sever.”

 13. Kalemine yüreğine sağlık kardeşim. RABBİM sizin gibi dostları başımızdan eksik etmesin.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: