Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Anne Gibi Kaynana, Kız gibi Gelin…

GELIN-KAYNANA-ILETISIMIBabaannemi hiç görmedim ben. O’nu hep başkasından dinledim. Köyümüzde eskilerin anlattığı üç kadından biri babaannem. Herkes O’nun sabrından, tevekkülünden, imanından ve ince ruhlu oluşundan bahsederdi. Hem şöhreti kendi köyünü aşmamış bir halk ozanı, hem hiç okul görmemiş bir psikologmuş O…

Babaannemin 7 oğlu, 1 kızı var. 6 gelinini görmüş. Annem en küçük gelin olduğu için bir O’nu görememiş. Annem, babaannemin methini duydukça, “Keşke O’nun zamanını görseydim, hizmetinde bulunsaydım” der hayıflanırdı…

Eski zamanlar… Aynı evde bazen 15 kişinin yaşadığı, geline ayrı ev açma gibi bir lüksün olmadığı vakitler…

Babaannemi, ilk gelini olan büyük amcamın hanımı çok anlatırdı. “14 yaşında gelin oldum. Hiç birşey bilmezdim. Annem (kayınvalidem) bana bir kere bile kızmadı. Yüzünü asmadı” derdi. Ekmek yapmayı babaannemden öğrenmiş. Babaannem geliniyle beraber oturup ekmek yapar, gelinin yaptığı şekli bozuk ve yanık ekmekleri dedeme göstermez, kendi yaptığı güzel ekmekleri dedeme ikram edermiş. Sonra da “Bak bey, bu ekmekleri gelinin yaptı” deyip, birde gelinini övermiş…

Ahh daha neler neler… Kızı anlatsa abartıyor der inanmazdım belki de, gelini anlatınca inanmamak mümkün olmuyor…

Babaannem, kendisini 7 yıl anne-babasıyla görüştürmeyen otoriter bir koca, kocasının anlayışsız ailesine rağmen kimseye dert yanmamış. Gıybet etmemiş. 63 yaşında vefat etmeden evvel muayene eden doktor ciğerlerinin çürüdüğünü söylemiş… Ne dertleri içinde barındırdı kimbilir o ciğerler… Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun…

Kaç kişi kaldı küçük bir evde, eşinin ailesiyle oturan… Kol kırılsada yenin içerde kaldığı kaç aile kaldı? Beraber oturmamıza engel olan, modern yaşam biçimlerimiz ve evlerimiz mi, yoksa birbirimize olan tahammülsüzlüğümüz mü?

Kabul ediyorum ki, çok yaşlı olmayan bir kayınbaba, kayınlar ve gelinin aynı evde olması, özellikle islami hassasiyetleri olan bir hanım için oldukça zor. Belki de sırf bu açıdan, düşkün ihtiyar olmadıkları sürece ayrı evlerde oturmak çok daha yerinde olacaktır.

Evet ailelerle aynı evde oturma dönemi neredeyse bitti fakat, bu kez de yakın oturmalar sıkıntı olmaya başladı. Oğlunu gelininden kıskanan anneler, kocasını kayınvalidesinden kıskanan  veya tavırlarına tahammül edemeyen gelinler geçimi zorlaştırıyor. Eğer anne oğluna çok bağlanmış ve oğlunu da kendisine bağımlı yapmışsa, erkek evliliğe adapte olmakta zorlanıyor. Ne gariptir ki, kadınların daha hassas olmalarından ötürü, ailelerinden ayrılmak onlar için daha zor olması beklenirken, şaşırtacak şekilde bazı erkekler ailelerine daha bağımlı oluyor.

Bağlı olmakla, bağımlı olmak arasındaki hassas çizginin farkında olmak lazım. Bağlılık bir ihtiyaç ve gereklilikken, bağımlılık psikolojik bir soruna dönüşebiliyor.

Bir kardeşimizin konuyla alakalı mailini sizlerle paylaşmak istiyorum:

”Daha yeni sayılır evliyim, küçük birde bebeğim var şimdi. Eşimle birbirimizi çok seviyoruz. Herşey çok güzel başladı ve devam ediyor çok şükür. Ondan yana sorunum yok. Ama kayınvalidem; İlk günden bu yana herşeye karışıyor.  Elbise dolabıma kadar girdi. Evime gelince yapılacak yemekleri bile kendi kafasında hazırlayarak geliyor.  Taa meyvesine kadar.  Akşama ne yemek yapayım diyor meselâ. Beni görmüyor. oğluma şunu getirdim, bunu yaptım, oğlum bunu sever, sana kurutma yaptım. Hatta kızımın aç olup olmadığını bile ona soruyor.. Yemek ve ev işleri konusunda yeni olmama rağmen zorlandığım bi şey yok.  Nefsime yenilmekten korkuyorum. Hissi davranmak istemiyorum. Eşime açtım bu hususu çok sert tepki gösterdi. Ona da açılamadım artık. Saygımı yitirmeden neler yapabilirim. Gün geçirmiş ablalar var tavsiyelerinizi bekliyorum.  Çünkü bende durdukça zarar veriyor.

Ben bu kardeşimize sabrı tavsiye ediyorum. Zira eşiyle aralarında karşılıklı bir muhabbet var ve kayınvalidenin oğluna olan aşırı sevgisi, oğlunun hanımına olan sevgisini etkilemiyor. Bir müddet sonra kayınvalide yorulup kendi işlerine geri dönecektir diye ümit ediyorum. Zira devamlı teyakkuz halinde olmakta  yorucu bir iş olsa gerek…

Evliliğin ilk 5 yılı bence en riskli yıllar. Bu yıllarda sevgi ve saygı dengesi korunabilirse, ilerki zamanlarda da büyüyerek devam edecektir inşaAllah. Fakat ilk yıllarda, basit konuların büyütülmesiyle çıkan tartışmalar evliliği laçkalaştırıp yıpratıyor.

Erkekler genelde anne ve babalarının eleştirilmesine tahammül edemezler. Bu yüzden mümkün mertebe onun yanında, annesini eleştirmekten kaçınmak gerekiyor. Bilakis kocanızın yanında annesiyle ilgili güzel sözler söylemeniz, küçük iltifatlarda bulunmanız eşinizin size olan saygı ve sevgisini perçinleştirir.

Bunun yanında, konunun ne kadar netameli ve bazen içinden çıkılmaz bir hal aldığını çevremizde şahit olduklarımızdan görüyoruz.

Konuyla ilgili pek çok farklı örnek ve karakterin olması, çözüm yollarını net olarak ifade etmeyi güçleştiriyor.

Genel olarak, onurunuzun zedelenmesine izin vermeden sabırlı olmak, kalp kırmaktan kaçınmak, yeri geldiğinde susmak, empati yapabilmek, vesveselere kapılıp şeytanın eline koz vermemek gibi kaideleri baz alarak hareket etmek yapılabilecek en doğru davranışlardan.

Unutmadan; Rasulullah aleyhisselatu vesselamın tavsiye ettiği gibi, hediyeleşmenin gelin kayınvalide arasında da olması, kini gideren, kalpleri ısındıran önemli bir faktör.

Allah yuvalarımıza sekinet, muhabbet, huzur versin. Gençlerimize, gönül hoşluğu, göz aydınlığı olacak salih-saliha eşler nasib eylesin. Annelerimizi anlayışlı, ferasetli, ağzı dualı, yüzü ahirete dönük, gelinini kızı, damadını oğlu bilen, hataları görmezden gelen ana gibi analardan… Kızlarımızı da kadir kıymet bilen, kayınvalidesini anne, kayınbabasını baba bilen, hayalı, saygılı, imanlı gelinler eylesin… Amin

Cahide Sultan

NOT: Yazının başlığı önce “Her şeye karışan kayınvalideler”di. Çok tahrikkar bir başlık gibi geldi ve değiştirdim. Aynı başlık altında konunun birden fazla boyutuna da değinmek zorunda kaldım. Yani nereden baksanız, hangi başlığı atsanız karışık bir iş…

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Evlı degılım ama evlılıgın eşiğinden döndüm Allah sevdıgı kulumuşum şimdi anlıyorum evlencegım kışı anne kuzusu oldugunu anladım benle buluşupmaya annesinden ızın alıyordu saygısız olmaya başlamıştır anladimki annesı doldurduğunu kadın şeytan oğluda evlenseydım ya sınır hasta olurdum yada kanser olurdum kadın bana başka oğluna başkaydı benı sevmedıgını bellı ettı bana oğluna kızım gıbı seviyorum onu demış kadın kukla yapmış oğlunu oynatmaya alışmış benı oynattamayacıgını anlayınca bozuldu tabı şükür namazı kıldım Allah bana gerceklerı gosterdıgı için ıyıkı ayrılmışım en ıyısı evlenmemek

 2. Hilalll says:

  Esselamu aleyküm. ..belgin kardesim ne guzel bir dua.cumlemizi rabbim hayirla mukafatlandirsin.. (amin)..hamur konusunda hemfikir olmak güzel. 🙂 musluman olmak ne guzel.taa otelerden dualasmak…bu öyle guzel bir duyguki kelimeler kifayetsiz kalıyor..Allah razi olsun. ..
  Samira kardeşim. Demekki soylemezsem kirilmayacaksin : ) bu ne guzel ve sicak bir ifade…fransanin guneyinde yaşıyorum. Belki komsuyuzdur kimbilir : )
  Nupelda : ) guzel kardeşim. .tsk ederim. Ilim sahibi bir insan degilim.bunu mutevazilik adina söylemiyorum. Gercekten ilmin icine girdiginde hatta sadece kafani uzattiginda bile ne kadar gerilerde oldugunu farkediyorsun..rabbim bizi ogrenme nimetinden, amel etme sabri ve sebatindan ayirmasin….vesselam..

  1. Ah canim keske komsu olsaydik ben almanyadayim.

  2. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Hilal kardeşim, Allah senden de razı olsun canım🌹🌹🌹 Allah için sevmek ve dualasmak gerçekten çok güzel bir duygu Elhamdulillah🌹🍃🌹🍃

 3. hülyamız=) says:

  Türkiyede kadınlar oğullarını evlendirdikleri gün doğuruyorlar. o yaşa kadar hiç ilgilenmemiş olanı bile evlendirice anne kesiliyor 🙂
  Evliliğin ilk yılları tehlikelidir. cahidenin dediği gibi ilk beş yıl zor geçer. eşini çok iyi tanıdığını zannetsende evlendikten sonra meğer pek tanımadığını anlarsın. ayrı evlerde ayrı terbiye görmüş iki insanın bir anda aynı evde yaşamaya başlamasıyla elbette sorunlar çıkacaktır. birde oğlunu sizinle paylaşamayan biriyle mücadele edersiniz 🙂 hiç uğraşmayın çünkü eşiniz ilk yıllarda sizi asla anlamayacaktır. sizin yapacağınız şey, evliliğinize sımsıkı sarılıp sabırlı davranmaktır. yorumlarda yeni evli arkadaşların şikayetlerini okudum. 20 yıllık evli bir bayan olarak sizi çok iyi anlıyorum. bu günlerin asla geçmeyeceğini düşünüyorsunuz ama gerçekten geçiyor. sonra geriye dönüp baktığınızda ilk yıllarda kafanıza taktığınız şeyleri, sizi ağlatan olayları hatırlayıp gülüyorsunuz. genç arkadaşlara tavsiyem sadece sabır. evlilik zamanla yerine oturuyor, önemli olan bu zor dönemde eşinizle aranızdaki saygının kalkmaması. eşinizle aranızdaki muhabbet.
  kayınvalidesinin sözlerine de yaptıklarına da aldırış etmesinler. kayınvalideye hiç uymadan sabırlı davranırlarsa eşleri zaten zamanla doğruyu yanlışı görüyor.
  dünya imtihan yeri. bazılarımız kayınvalide konusunda şanslı değiller. onlarında imtihanı diyelim. melek gibi kayınvalidesi olanlarda var. kayınvalidesini kendi annesinden daha çok seven bayanlar bile var. bazen kendi annesiyle sorunlar yaşayanlar oluyor. imtihan bir şekilde oluyor. sabredenlerin mükafatını Rabbim mutlaka verecektir.
  Allah herkesi hayırlı insanlarla, insanlığı, merhameti, iman ı olan insanlarla karşılaştırsın inşallah

 4. Allah seni hayırla mükafatlandırsın Cahidem🌼 🌻 🌼 🌸 🌺
  Dualarına yürekten âmiin canım benim🌹

 5. allah razi olsun sizden cok guzel konulara deginiyorsunuz.takipcinizim 🙂

 6. Hilalll says:

  Esselamu aleyküm. .subhanallah bu ne ofke bu ne kin….ozel hayatiniza karismak haddim degil. hakkinizi helal edin.inanin su satirlar yuregimi acitti..nefretin bu boyutu inaninki beni uzdu..mutlaka hakli veya haksizda olsaniz bu noktaya gelinmis artik :((( yeniden bir ulfet bir muhabbet rabbim nasip etsin..guzel kardesim o sevmedigin yureginde bu nefreti besledigin kisi yuzunden ahiretinide yakma.unutma senin boyle yapman sadece sana zarar hemdunyana ( ki psikolojik yikim tad tuz birakmaz sende vede senin bu halin sevdigin esine cocuguna ev ortamina sirayet eder) hemde ahiretine zarar verir.bu nefretin kapladigi kalbin ibadetin tadini mukemmel bir sekilde nasil duyacak ? Rabbim kiyamet gunu zerre kadar olan haklari bile karsiliksiz birakmayacakken niye kendi ellerinle kendi gullerini solduruyorsun….rasulullah ( s.a. v) hamza isimli amcasini olduren vahsiyi bile affetmisti.yurekteki kin imani soker atar.hz aise ye hizmet eden bir cariye vardi.cok kırıcı ve kotu ahlakliydi..bu cariye vefat ettiginde hz aise nin komsulari ona bassagligi ziyaretine geldiler..hz aisenin uzuntuler icinde agladigini gorduklerinde sasirdilar.” Sana yapmadigini birakmadi.biz buna sahidiz.kurtuldun ondan.bu gozyaslarida nedir? ” diye sorduklarinda hz aise” kardeslerim haklisiniz.cok kirip incitmistir beni.fakat ben onunla rabbimin SABIR AYETI ni yasiyordum…kaybettigim ayete üzülüyorum” diyordu…
  Sizi anlıyorum. .ben uzaydan gelmedim bende zorluklariyla yokluklariyla bu hayati yasiyorum.yasadiklarinizin basit oldugunu düşünmüyorum. Ama bir mumin olarak hz aise gibi bir bakis acimiz neden olmasin..insanlarla yasamak bir sanattir.her insan kendine ozel ve bir o kadarda orjinaldir..once kendinizi artilariniz ve eksilerinizle mert bir sekilde kendiniz icin kendinizi ortaya koyun..sonra yasadiginiz insanlari artilari ve eksileriyle ortaya koyun.iyi gecinmekte gonulluyseniz mesele bitmistir..DENGE cok onemlidir.cok iyi olmak denge degildir.orta veya kotu olmakta denge degildir.kisiyi cozup ona gore mudahale yerinde ve zamaninda davranis.. emin olunki her insan kapali bir kutu gibidir.ona ulasan mutlaka bir kapi vardir.normalde kapilar belirli yerdede olsalar bazen hic tahmin etmedigimiz yerlerde de olabilir.onemli olan o insanda bu kapiyi bulabilmek .ne kadar emek verirseniz verin kapi yerine duvardan girmek icin cabalarsaniz o insanin sizi buyur eden engin gonlune asla ulasamazsiniz…kendi kayinvalidemden ornek vereyim..gulluk gulistanlik degil aramizdaki yakinlik.saygi herseyden once geliyor.kayinvalidemin ilk geliniyim..35 yasindayim ve on yedi yillik evliyim. bes yil kayinvalidemle oturdum.. ailemize ikinci gelin gelince ayrilmak zorunda kaldik..sicakkanli konusarak meseleleri cozmeyi seven bir insanim.bazi yorumlarda bazi durumlardan sikayet ediliyor.neden ilgili kisiye muhabbetle soylenip paylasilmaz ..anlayissizlar demeyin ..biz onlarin yuregine giden kapiyi bulamadik diyin.her sabah kahvalti hazirladigindan sikayetci olan kardesim..yerden goge kadar hakli.dort yil hic buna dayanilirmi?? Neden bir askeriyede calisir gibi davraniyorki.bir aile ortami orasi.muhabbetle samimiyetle daha esnek bir ortam kurmayi saglamalidir…anlayissiz insanlar deme kapiyi bul : ) sahi kendi kayinvalidemden ornek verecektim.unuttum : ) gelelim benim kayinvalideme.kendisini cok seviyorum.bir aydir turkiyede ve onu o kadar cok ozledimki..bunu abarti icin soylemiyorum..su an gozlerim yasardi… :(((( cocukluk ve gencligimi medresede gecirdim.” anne bayram lutfen geleyim.sizi kardeslerimi cok ozledim..”
  -“kizim medresede bayramda evine gitmeyen hocaniz varsa onunla kal. Buraya gelip ne yapacaksin.bizler iyiyiz.orda derslerine devam et ” diyen tatlilarin tatlisi bir annem vardi. Ve ona doyamamistim. :(( Yani anlayacaginiz bende kayinvalidemi anne gibi sevdim.bugune saygiyi (ne olursa olsun) kaybetmedigim icin geldim.her insanla olan iliskiler gibi buda inisli cikisli.bazen iyi bazen kotu.bazen kirici bazen tahammulun son safhasi..ne olursa olsun insaniz..herseyi buyutup soguk firtinalar estirmenin bir anlami yok.emin olun o estirdiginiz soguk firtinalarda siz yureginizi benliginizi usutuyorsunuz..kayin valide ile olan sorunlarinizi eslerinizle paylasmayin.sorun sizinse o sorunu en guzel yontemlerle cozecek yine sizsiniz.dusunun..esinizin o evdeki konumu ne?? Cocuk..evet o evin cocugu..siz ise baska bir yerden yuva kurmak adina yola ciktiniz.o halde anlayisi saygiyi sabri hic bir zaman birakmadan yola devam.sahi ben kayinvalidemi anlatacaktim bak yine unuttum : ) kisa bir hatirami paylasayim belki isik olur bir kardesime….avrupaya gelin geldigim ilk aylarda etrafta kayinvalidem benim gelinim kuran biliyor vs saga sola anlatinca bir kac turk cocugu kuran ogrenmek icin geldiler.zamanla cogaldilar.bir kac ay sonra kayinvalidem bana dediki.artik gelmesinler.halilarimi eskitiyorlar :)))) o zamanda gulmustum yine guldum : ) hani kirletiyorlar dese onuda diyemiyor cunku temizleyen benim..tamam gelmesinler dedim.ama ben okutmak istiyorum.ya o cocuklari okutacagim yada seni ve kayinbabami?? Tamam bizi okut dediler.basladik derslere ..kuran tecvid derken ilerlemeye basladik..evi supurmeye kalksam once bizi okut diyorlardi :))) bu ders aralarinda epey birbirimizi tanidik..sirasi geliyor kiziyor kirici oluyor. Soz ile degilde genellikle kuserdi.yanina gider niye küstün derdim..havayi yumusatirdim..tavira tavir koymayin asla…soguyan havayi daha cok sogutursunuz….hala kuser kirilir yaptigimi begenmez ( bazen ) ama artik kustunmu derken boynuna sariliyorum..saygiyi elden birakmayinki onlarda size saygi duysunlar…benim kizip kirici oldugum zamanlarda oluyor..abdestim olsa bile yeni bir abdest alir farkli seylerle ilgilenirim..baktim olmuyor hala kizginsam ekmek hamuru yogururum.. : ) gulmeyinnn guzel bir terapidir… : ) ozur dilemem gerekiyorsa dilerim gerekmiyorsa dilemem.olaya takili kalmam ..iyi olan yonumuz ikimizinde unutuyor olmasi : ))))neyse guzel kardeslerim sozu yine fazla uzattim.hakkinizi helal ediniz..
  Nupelda ve toprak kardesim tsk ederim. Umarim usanmazsiniz.. : ) hepinizi cok seviyorum…
  Selam ve dua ile……

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Hilal kardeşim. Rabbim seni hayırla mükafatlandırsın kardeşim âmin . MaşaAllah BarekAllah ne kadar güzel bakış açıları.Rabbim rızasından ayırmasın cümlemizi de âmiin. Bu arada hamur yoğurmak bana da terapi gibi geliyor))) Selametle canım🌹🌹🌹

  2. Hilal kardesim Allah razi olsun cok güzel anlatiyorsun. Acaba avrupada nerdesin? Cevaplamak istersen yoksa kirilmam. Bende onyildir beraber oturuyorum yakinda ayrilacagim InsaAllah bencede önemlisi sabir ve esinizin güvenini saglamak. Tabikide zor kardeslerim bol dua edin Rabbim yardimciniz olsun

  3. Nupelda says:

   Off off bu yorum daha çetin çıktı 🙂 Usanmak ne demek ablacım keyifle okuyorum 🙂
   Bu derin bakış açısının altında,bir medrese ilmi yattığını biliyordum 😉

 7. Bende eşim yokken bana şerefsiz gerizekalı diyen bi kayınpeder ve biçok hakaret içeren laflar söleyen bi aile ile mücadele ediyorum. 1 aylık evliyim üstelik. Ama bi arkadaşın yorumu dikkatimi çekti. Görünce nazaarından kurtulamam demiş. Kayınvalidem çok okur. Üfler böle eşime okuyup. Bişeyler yapar kendince. Ne zaman gelcek olsalar hastalanıyorum. Mecazi deil gerçekten hasta oluyorum. Halsizleşiyorım körkütük. Ve ne zaman onların evine gitsek allahım sanki ruhumdan can çekiliyo öle bi ağırlık çöküyoki. Öle bi ağırlık tepeme çöküyoki anlatamam. Psikolojik dedim durdum ama artık işkilleniyorım. Napsam bilmiyorum. Artık felak nas okuyorum o evde sürekli. Yapılanları yazacak oldum buraya ama, mahşere kalsın dedim en iyisi. Çünkü düşündükce fena oluyorum. Rabbim sabır versin tüm zorda olan gelinlere. Ve rabbim vicdanlı insanlarla karşılaştırsın herkesi. Eşimi çok sevmesem onca zaman sevgimizi emekle beslemesek bugün evli olmazdım. Ailesi yüzünden ayrılırdım nişanlı iken. Ama sevgi başka. Sevgi herşeye dimdik durmak için mücadele ediyor. Olanları eşim bazen görüp bana hakveriyor bazen ailem deyip onlardan yana oluyor. Bni çok ezidirmiyor yinede çok şükür. İnsanla imtahan olmak çok zor. Eşinin ailesi ile imtahan olmak hele…
  Suratlarını gördüğümde bile ürperiyorum arrtık. Nasıl ömür geçecek bilmem. Herşeye rağmen dua ediyorum. Allahım sıcaklık ver bana. Ailesini sevebileyim die.
  Allah büyük. Allah herşeye kadir. Muhakkak vardır bununda böle olmasında bi hayır ..

  1. Bende seninle aynı durumdayım hatta aşağıda bende yorum yapmıştım. Yüzlerini görmek istemiyorum maalesefki eşimin ailesinden nefret ediyorum, bazen yaptığı söylediği iyi olsa bile o nefretten sebep kötü bakıyorum söylediğine. Ama Allah senden razı olsun canım. Senin duan beni çok etkiledi. Ben hiç öyle etmemiştim duamı. Bundan sonra bende senin gibi dua edicem, Allahım onlara karşı bana sıcaklık ve iyi niyet versin. En azından onlar düzelmese de ben takılmam, güzel bakarım belki Allah rızasını bile kazanabilirim. Tekrardan Allah razı olsun senden ve cahide abladan 🙂

   1. serpil11 says:

    Siz iyi olun kızlar..iyi insanla geçinmek her kişinin karı kötüyle geçinmek er kişinin karıymış..her şey bi dönem..uzun sürmez merak etmeyin..kazanan siz olursunuz..Allah görüyor sonuçta kimin güzel davrandığını..

    1. Aynen Serpilim rahmetli babaannem de hep bu sözleri söylerdi.Sonuc itibari ile bu dünyada imtihandayız.Rabbim imtihanı kazananlardan eylesin cümlemizi de âmin.

     1. serpil11 says:

      Amin gülüm

  2. sevgili kardeşim yazını okudum.allah sabır ve afiyet versin.daha yolun başındasın,bir aylık evlısin,valla sabır edersen sen kazanırsın.rahat ol,yanlarına gidince bol bol salavat,besmele çek.ALLAH aranıza muhabbet versin.

 8. yağmur zamanı says:

  (ben kendi adıma söylüyorum, yazdığım şekilde olmayan kayınvalideleri tenzih ederim)
  maalesef kaynanalar kendilerini üstün görüp her şeyi bildiklerini zannediyorlar. oğullarının yanında canım kızım aman kızım, bir kızım vardı 2 oldu vb. derken, yalnız kalınca iç yüzlerini ve kıskançlıklarını gösteriyorlar. yeterki etraf sakin olsun. Oğlu da yanındayken iyi sözler söyleyip kafasını dantel gibi büyük bir titizlikle işlediği için olumsuz bi şeyi eşine söylediğin zaman eşinin inanası gelmiyo. annem senin hakkında her zaman gelinim çok iyi vb. der diyo. Gel de sinir olma, insanı kinlenmeye nefrete sevk ediyorlar..
  Allah herkesi her aileyi kendine denk insanlarla karşılaştırsın. özü sözü bir insanlarla karşılaştırsın. amin..

 9. evet mahremiyet cook onemli ama sinirime yenik dusdum yazdim bir seyler.Ama ben buraya yazdiglarimi sadece esimle konusub dertlese biliyorum oda benimle.Iyiki var Allahima bin sukurki onu benim karsima cikartmis.Ablam birseylere uzulurke hep boyle der “sukur bunada bin sukur halimiz bundanda kotu ola bilirdi” Evet dünümüze bu günümüze yarinimiza bin sukur.

 10. Hilalll says:

  Esselamu aleyküm. …
  Yine birbirinden guzel tarifler , yine cok anlamli ve bir kez daha muslumanin gundemini olusturmasi gereken degerli ve bir o kadarda anlamli konular….yine ben gerilerden takip ediyorum tabi : ) musait bir zamanimda hangi tariften baslasam.. : ) denedigim her tariften memnun kaliyoruz…tum paylasimlar icin Allah razi olsun… cahide hanim gecenki yorumum icin yarim kaldi daha devam edecek sandim demissin : ) telefonda yaziyorum.ekran kucuk oldugu icin kendi yazimi epey uzun görüyorum : ) okuyan kardeslerime usanclik vermek istemem… umarim bu yorum tam olur : )nezaketiniz icin tsk ederim. .
  paylasilan yazilari yorumlari okudum..ozellikle serap kardesim.o kadar tanidiksinki ..kardesim gibi.. .seni muhabbetle kucakliyorum…dusuncelerini coook güzel bir şekilde dile getirmissin.yuregindeki yangin satirlarda o kadar belirginki insaallah okuyan bizlerinde sadirlarinda (kalplerinde) belirgin olur..

  Bir kardesimiz Allah lafzinin okunusunu sormus. Nacizane bildigim kadariyla paylasmak isterimki bu soru zihnini mesgul edip kardesimi oyalamasin..Arapcada ince harfler e sesiyle okunur.eger ince harf kalin bir harfe bitistirilmisse (ozellikle seddeyle) bu ince harf artik ince kalin arasi ama kalina daha yakin okunur.Allah lafzida boyledir.elif incedir.pesine gelen lam aslinda kalin degildir ama uzerindeki asar isareti lami kalinlastirdigi için ayni kural uygulanir..yani kisaca Allah diyerek telaffuz etmek dogrudur…

  Gelelim kaynana gelin meselesine…bir fıkra akl
  ima geldi … yeni gelini kaynana karsisina alir ve derki.” Kizim gel oturup konusalim..henuz birbirimizi tanimiyoruz.ben biraz kendimden bahsedeyim.benim üç halim vardir.bunuda gül takarak belirtirim.eger gülü sacima takmissam neşem yerindedir..eger gülümü kulagimin arkasina takmissam havamda degilim demektir.eger yakama takmissam cok sinirliyimdir yanima yaklasma ” anlamindadir demis…gelinde ” benim halim malim yok.sabah kalkarim sigarami yakarim..sen gulunu nerene takarsan tak.ben keyfime bakarim…” ….

  Asirlar otesine ulasan bu sorun gun gectikce karmasikliga dogru gidiyor.yerine oturmayan yanlis giden bir seyler varki cozumlenemiyor.yukardaki ornekte bir cok seyi gozler onune seriyor…bu konuda yorum yapan kardesleriminde kendi hayatlarindan sundugu kesitler bir cok seyi anlatiyor..neydi iki yakin insani iki uzak insan eden sey??neydi iki mumin yuregi , sevgiyle sarip sarmalayacakken ofke nefret ve kinle darma daginik eden ?bir seylerimi kaybetmistik te farkinda degildik..??.. hani bir zamanlar mumin yurekler Allah ‘tan korkar , buyuk bir mahkemede hesap vereceklerini dusunur ona gore davranislarina ceki düzen verirlerdi… bir zamanlar muminler problemlerini imanlariyla kar gibi eritirlerdi.problemleri karşısında imanlari kar gibi erimezdi..bir zamanlar muminler yuzlerinde peygamberden kalma bir haya bir edep tasirlardi
  .aza kanaat eder rahata kapilmazlardi…sorun ne kadar buyuk olursa olsun..”cehennem olsa gelen gogsumuzde sondururuz”misrasinda ifadesini bulan sabir sebat hayatlarinin vazgecilmeziydi
  .bir zamanlar , mumin yurekler, yaradilani seviyorlardi yaradandan oturu.. buyuklerine hurmet küçüklerine sevgi ve sefkat gostermeyen benden degildir diyen kendine yapilmasini istemedigin bir seyi baskalarinada yapma diyen peygamberlerinin hayat olculerini hayatlarina gecirirlerdi…. imani olanin imkani tukenmezdi…
  Cok seyler anlamini yitirdi. bu degerlerin yerini plastikler aldi.onlarla oyalaniyor insanlik..insanligimizi , bizi biz eden degerlerimizi yitirdik.gelinide kayinvalideyide yetistiren sekillendiren biziz…her biri kucucuk bir et parcasiyken avuclarimiza konulmadimi?? Gokten zembille inmediler..bizler cocuklarimiza edebi hayayi buyugu kucugu ogretmiyoruz.saygiyi sevgiyi ogretmiyoruz. Mahkemeyi kubrayi ogretmiyoruz….Allah korkusunu kacimizin cocugu biliyor. Hangimizin cocugu anasini veya babasini Allah korkusundan aglarken gordu..hangimizin cocugu yaptigi yanlisindan dolayi hesap gunu rabbime ne derim diye bu yukun agirligi altinda ezilen anasini veya babasini gordu?? Pjamasinin kenarindan bacagini dahi yavrusuna gostermekten haya eden analarin davranislarindan edebi ogreniyorduk. Annesini ic camasiriyla goren , cizgi filmlerde bile ic camasiriyla boy gosteren kadinlari seyreden cocuklarimiz utanma duygusunu , mahremiyeti nerden ogrensinler ve de baskalarininda mahremiyetine dikkat etsinler..bunlar bizim cocuklarimiz.. yarinin gelin ve kaynanalari.. sikayetci oldugumuz gelinler ve kaynanalar.. televizyonun egittigi insanlardan ne bekliyoruz…aldıkca alasi gelen gozu doymayan kanaatsiz sirf kendi egosunu dusunen insanlardan ne bekliyoruz… az ile yetinmeyi hangimiz ogrettik cocugumuza ..
  degil maddeyi , artik birbirini yiyip tuketen , insani dahi tuketen , insani dahi harcamaktan cekinmeyen hatta bundan onur ve gurur duyan insanlardan ne bekliyoruz.aldatan bizden degildir dusturu hayat olcumuzken aldatmaktan gurur duyan insanlardan ne bekliyoruz..
  bunlar ektigimiz tohumlar..bugun kayinvalidesinden veya gelininden dert yanip aglayan varsa bizden oncekilerin ektigi dikenler yureklerini kanatiyor demektir.ayni tohumu ekip ayni dikenleri buyutmek bizimde yuregimizi kanatacak demektir…ben tarafsiz olarak meseleye bakiyorum.problemin gelin kaynana probleminden cok insanlik sorunu oldugunu dusunuyorum…ahlaki cokuntunun getirileri olarak goruyorum.Allah ( c c ) i kaybeden insanlarin hayatlarinin ve kendilerinin anlamlarini kaybettiklerini dusunuyorum..elbetteki saglam bir ahiret inanci olan hesap gunune inanan bir insan , yarin hesabini nasil veririm dedigi kotuluklere ne el uzatir ne dil…Allah inanci olan bir insan ne olursa olsun Allah yokmus gibi davranamaz.yaradilani sever yaratandan oturu..emanet bilir her cani…bu hayatin gecici oldugunu yaptigi davranislarin kalici oldugunu bilir..
  Ustunlugun emretmekte , ezmekte , bir cok dunyaliga sahip olmakda degil takvada oldugunu bilir..zelilligin yonetilmekte , yoklukta degil ibadetsizlikte oldugunu bilir..ofkeliyken ve hakliyken bagislayan kisinin , cennetle mukafatlanacagini bilir…
  Cahide hanim bir yazisinda”.her seye ragmen iyiki muslumaniz.. elhmd ne zaman dertlerle sikintilarla caresiz kalsak buranin cennet olmadigini dusunur toparlariz kendimizi” diyordu.iste muhtesem çözüm! !!
  Nacizane kardeslerimden bir ricam olacak. Konuya dair elbetteki fikirlerimizi tesbitlerimizi teshislerimizi ortaya koyacagiz. Sorunlari ve cozumleri paylasacagiz ama mumkun oldugu kadar ailevi mahremiyetimizi gozardi etmeden yazarsak…..mumine yakisanin bu olacagini düşünüyorum. .haddimi astiysam ozur diletim..sadece bir temenniydi…
  Rabbim mizacimizi fitratsiz , ahlakimizi nezaketsiz birakmasin..hayatimizi muhabbetsiz , ahiretimizi cennetsiz birakmasin..(amin )

  1. Nupelda says:

   Meseleyi bu açıdan düşünmemiştim.Çok haklısınız.Yorumlarınızı okumayı seviyorum.Lütfen sık sık yazın olmaz mı 😉

   1. Ben de 😃👍👍👍

 11. benim annem eltisi ve babaannem bir evde yasamislar.biz 3cocuk amcaminsa 2 cocugu olmus.ayri evlere cikali cook olmus ama Inanin bana kasaba hala bizimkilerin mutlulugunu konusuyor.Babaannem 2yil once vefat etdi yeri cennetlik olsun insallah annemler hala onun nasil iyi bir kaynvalde oldugundan bahs ediyor.bizimkiler bir yerde o kadar anlayisli gecinmislerki biz amcamin karisina anne diyoruz dusunun.Yillar gecdi ve benin evlenme cagim geldi birini cook ama cooook sevdim bizimkiler hic karsi cikmadi.Babam sevmisler kismet dedi yanimizda oldular esiminde ailesi bir sey demedi sadece biz secseydik gibi sozler sarf etdiler ama esim benim kiminle evleneceyim bana kalsin dedi. Esim annesini babasini cok sever kiymet verirdi.Bende onlari tanimadan sevmisdim hep annemlerin ailesi gibi bir ailem olucak insallah demisdim.Taki evlenen kadar.Evlendikden sonra coook sey deyisiyormus.Esimi benimle paylasamiyordu buna eyvallah butun anneler gibi.Esimle bir sey konussak hemen mudale ediyor.Hatta ve hatta Yatak odasinda musait olmadigimiz zaman ustum basim yokken iceriye bir giri veriyordu aklim basimdan gidiyordu sinirden musait olmadigimizi gorub disariyada cikmiyordu esim bizim odamiza girerken kapiyi cal dedi.esimle yalniz yemek yemek istesen gelib yanimizda oturuyor bizimle yiyiyor.Cok sinirlerim bozuluyor.Evde her isi ben yapiyorum kaynbabama is yapmiyor diyor arkamdan konusuyor odamiza gitdiyimizda kaynbabama goruyormusun bizi yalniz birakdilar diyor kaynbabamda bize surat yapiyor sora.Bir gun buyukluk bizde kalsin dedik konusmak istedik yalandan yeminler etdi agladi agzimizi acmagimiza pisman etdi resmen.Bu yazdiklarim esimle yasadiklarimizin yaninda hic bir sey.Allaha yalvariyoruz gece gunduz esimin isleri duzelsinde ayri eve cikalim.Yemin ediyorum cok korkuyoruz onlara karsi geliyoruz bazen Allahin gucune gider diye namazlarimiz dualarimiz kabul olmaz deye.Ama cok yiprandik.Ama esimle bir birimizi coook seviyoruz bana o kadar kiymet veriyorki bazen her seyi unutuyorum.Ama bir kivilcim atesi alevlendiriyor yine.Bize hayatda ask uokdur diyor kaynvaldem.biz 2 eltiyiz o teyze ben anne diyorum esime dedimki gelin geldiyimde senin annen baban benim annem babam.Ama ona bile kiymet veren olmadi.Kaynvaldem yuzunden hic bir kaynvaldelere supheyle yanasiyorum önyargi olusdu bende .Esim icin katlaniyorum her seye.Bir daha dunyaya gelsem esim icin katlanirim yine.Hepinizi opuyorum.biraz uzin oldu ama icimi acdim sizlere.Lutfen bir yol gosterin bana

 12. bottle opener says:

  Allah rahmet eylesin babaanenize.. nur içinde yatsın inşaallah.. Biz de 2 elti ve kayınvalidemler olmak üzere aynı apartmanda ayrı dairelerde yaşıyoruz. Sabah kahvaltılar ve akşam yemekleri birlikte yeniyor, kahvaltıyı henüz çocuğum olmadığı için aşağı inip ben hazırlıyorum, akşam yemeklerini ise eltimle beraber pişirip servis yapıyoruz. Evlenirken incilerim dökülmez yaparım hem eşimin ailesine hürmetten zarar gelmez diye düşündüm ancak 4 senedir o kadar yıprandım ki.. Bir sabah uyuyakalmak, ya da kahvaltıya çıkmamak gibi bir lüksümüz, ya da o gün evimize misafir gelecekse yemek yapmamak gibi bir durumumuz hiç bir zaman olmadı. Kayınvalidem asla ama asla bir kaşık yemek pişirmedi. Geçen sene ufak bir operasyon geçirdim ancak çok ağrım vardı eltim de yeni doğum yapmıştı, ağrı kesici iğne olup kayınvalidemin evine iniyor ve yemekleri yapıyordum, kimse gözümün yaşına bakmadı.. Hastasın yat, dinlen diye bir şey yok.. Anlayış sıfır.. Tüm bunlara eşimin hatırı için katlanıyorum. Ne bir takdir, ne bir teşekkür. Verdikleri imkanlardan yararlandığımız için bunlara mecbur olduğumuzu düşünüyorlar ve bunu her dakika her an hissettiriyorlar bize. Benim niyetim neydi, hal ne oldu.. Yine de sağlığımız yerinde çok şükür.. Allah beterinde korusun diyorum..

 13. selamunaleyküm cahide abla başlık süper olmuş inan bana. Ümmetin en büyük eksiklerinden birine değinmişsin, yazının sonundaki dualar öyle güzel ve yerinde olmuş ki öyle yürekten amin amin amin dedim ki…
  Seni Allah için seviyorum cahide abla Rabbim bizleri hakiki kul hakiki müslüman hakiki mümin eylesin inşallah. Bizlere verdiği her türlü nimeti verme maksadıyla görebilmeyi ve cemaline vesile olacak şekilde değerlendirmeyi nasip eylesin inşallah.

 14. Mehtapabla says:

  Kadının Biri gelinken kaynanasından çok çekmiş yıllar sonra kendi kaynana olunca bu seferde gelininden olmadık eziyetler görünce
  vah bana vahlar bana kaynanaların zalim olduğunda gelin gelinlerin zalim olduğunda kaynana oldum 😔demiş

 15. ben de üç aşşağı beş yukarı buna benzer sorunların alasını yaşadım. yıpranmamak patlamamak için hep daha kötü durumdaki müslüman kardeşlerimi düşündüm. filistin dedim suriye dedim sürgünler savaşlar dedim. açlık yoklukları aklıma getirip halime şükrettim. başımda çatı önümde ekmeğim bağımsızntopraklardayım derdim. şimdi bu zulüm altındaki insanlara benim sorunlarımı anlatsam yüzüme tükürler senin derdin de bumudur diye. sustum. iki lafı benden fazla olsun yaptığı onun olsun ne yaptıysa yanına kalsın dedim ama vesselam olmadı geldiğimiz nokta ise kaynanamla konuşmuyoruz nasıl ne zaman bu hale geldik bilmiyorum zamanı geri alsam neyi nasıl değiştireceğimi yine de bilmiyorum üzülüyorum ve dua ediyorum üç günlük dünya arkamızadan rahmetle anılmak varken niye böyle olalım

 16. aslimmm says:

  Cahide hanim merhaba,
  Yazinizi okudum mutluluk için olmasi gerekenler hikayede anlatilmis.lakin bazen insan kendine dur diyemiyor.Ben kendince saygili, büyüğünü küçüğünü bilen nerde ne konusulacagini sezen biriyim.Eşimin ailesi dar görüşlü ve konuşurken Bagira bagira nasihat etmeleri hakarete gidiyor. Esim gikini cikaramiyor.Bu da benim çok zoruma gidiyor.tamam saygili bi şekilde konussun ama susmasin ifade etsin kendini. Sirf bu konuda sikintiliyim. Ben konussam diyorum karsi taraf anlayacak gibi değil zaten demedim laf başka yerlere kayiyor, olmuyor.

 17. Nupelda says:

  Gelin-kayınvalide konusunda kim haklı kim haksız bilmem.Baktığın zaman her ikisi de kendince yerden göğe kadar haklılar.
  Yalnız şunu çok iyi biliyorum;Allah rızası için yapılan hiçbir şey karşılıksız kalmaz.Mutlaka yerine ulaşır.Denge,saygı ve sabır..

  Makalenin mizahi dili hoşuma gitti 😉

  ALINTIDIR
  KAYNANA PROBLEMLERİ HAVUZ PROBLEMİ GİBİDİR

  Ayşenur USLU

  Gelin ve kaynana ayrılmaz ve de birleşmez ikili olarak, birinin eşi diğerinin ise oğlu boyutunda birbiriyle ortak bir paydada buluşmaya çalışan iki hatun kişiliktir. Ancak; ortadaki er kişiye her ikisi de delice bağlandığından, bir köprüde karşılaşan iki keçi misali geçitsiz kalındığı çoktur. Öyle ki evliliğin ilk aylarında gelin kaynana arasında tozpembe başlayan ilişkiler, zamanla toz duman olur. Bu durum bırakınız ülkemizi, global ölçekte bir sorundur…

  KELİMELER DİKKATLİ SEÇİLİR, STRATEJİ BELİRLENİR

  Evliliğin ilk zamanlarında kayınvalide ve gelin karşılıklı olarak birbirlerini tartar ve tanımaya çalışır. Kelimeler dikkatli seçilir ve strateji belirlenir. Akıllı gelin bu dönemlerde erkeğin kalbine giden ve tam hedefi vuran çok daha kısa ve kestirme yolun mide değil “anne” olduğunun farkındadır. Aileye kendini sevdirme faaliyeti kapsamında çeşitli şirinlikler yapar. Kayınvalide ise yılların verdiği ev hanımlığı tecrübelerini gelininde göremese de geline karşı daha tolorelidir. Bu süreç “cicim ayı” dönemidir, kısa sürer…

  VE KAYNANA VİTESİ 1’E TAKAR

  Masalsı zamanların bitiminde kayınvalide gelinini ev hanımlığı konusunda uyarmaya, oğlunun ana evinde alıştığı düzeninin değişmeden devam ettirmesi için kendi düzenini gelinine empoze etmeye yeltenir. Bu dönemlerde “işinize karışmak gibi olmasın da” diye başlayan cümleler gelinin sinir tellerini yavaş yavaş germeye başlar. Zira o da kendi evinde kendi düzenini kurmak istemektedir. Kayınvalide bu davranış şekliyle rölantide giden cicim ayından vitesi bire takarak harekete geçme eğilimindedir. Diplomatik konuşmalar yapıldığından hasarsız geçilir.

  “OĞLUMUN EVİ BENİM EVİMDİR”

  En çok karşılaşılan bir sonraki aşama gelininden beklediği ev hanımlığı performansını göremeyen kayınvalidenin işi kendi eline alma ve genç çiftin evinin anahtarını ele geçirme isteğidir. Bu istek geline pek haz vermese de çok da karşı konulacak bir durum değildir “Oğlumun evi benim evimdir” sözleri eşliğinde kendisine evin altın anahtarı takdim edilir. Bundan sonrası gelin açısından pek de kolay olmayacaktır, çünkü artık kayınvalideliğin yanı sıra bir de müfettiş ünvanını almıştır ki eğer gelin çalışıyorsa evini dağınık bırakma lüksü tamamen ortadan kalkmıştır. Belirsiz aralıklarla yapılacak teftişleri sıfır hata ile başarıyla atlatma endişesi süresiz olarak başlamıştır.

  “ANNECİĞİM”DEN “KAYNANA”YA…

  Gelinin en başta “anneciğim” hitabı ilerleyen zamanlarda “anne”liğe, oradan kayınvalide”liğe ve son gelişmelerle de “kaynana”lığa terfi etmiştir. Bir kayınvalidenin kaynanalık makamına eriştiğini anneler gününde alınan hediyelerden anlamak mümkündür. İlk zamanlar alınan yüzükler zamanla yerini çantaya, ardından terliğe bırakır ki eğer çorap ve yemeni ile getirildiyse “kaynanalık” tam olarak oluşumunu tamamlamış demektir.

  GELİN, KAYNANANIN TOPRAĞINDANDIR

  Atalarımız ortamı yumuşatmak için “gelin, kaynananın toprağındandır” demişse de gelin-kaynana ilişkileri çoğu zaman soğuk savaş şeklinde geçer. 20 yıl aklını başına getirmek için uğraştığı evladının, elin kızının 20 saniyede aklını başından alması pek de kabullenecek bir durum değildir ve bu durum kaynana problemlerini havuz problemlerinden çok daha zor ve karışık bir hale sokmuştur.

  Tabii ki karamsar olmamakta da fayda vardır, şeker gibi kayınvalideler de yeryüzünde bulunmaktadır. Bu tip kayınvalidelere rastlama olasılığı fotoğraf çekmeyen Japon’a rastlama olasılıyla aynıdır ama yine de umut vericidir.

  Sevgili gelinler, kendinizin de kayınvalide adayı olduğunuzu düşünerek kayınvalidelerinize şefkatle yaklaşınız…

  Ne yapsa yaranamaz gelinine,
  Masum da olsa kayınvalideler.
  Kayınvalide pamuk olup düşse,
  Gelin “başım yarıldı” der…

  1. Mehtapabla says:

   Mizah şeklindeki anlatım çok hoşuma gitti. 😊

 18. kurabiye@ says:

  Ya görümceler onları ne yapacağız:( neredeyse benden çok onunla konuşuyor,görümcem sabah akşam rapor almadan olmuyor, herşeyi soruyor herşeyin içinde, işle ilgili durumları benden önce ona anlatıyor, haberim olmadan evine gidiyor ve tesadüfen öğrenmesem hiç bilmiyorum, ben bir konuda fikir beyan etsem önemsemez ama ablası birşey söylese hemen uygular. kayınvalidemle sorunları sabır göstererek neredeyse hallettim, ama görümceyi aşamıyorum! çok iyi, dürüst, candan bir insan ama her şeye çok karışıyor,eşim bir karar alacaksa onun onayını alıp öyle yapıyor ama benim öngörülerimi kaale almıyor buna tahammül edemiyorum, ve gelinlerin yaptığı şeyler hep lüzumsuz kendi yaptıkları hep gerekli, kendi yaptığı herşey doğru,benimkiler eksik, gelinler hep geri planda olsun istiyorlar sanki kendileri de birer gelin değiller.hakkımızda hayırlısı 🙁

 19. Gülnihal says:

  23 yıllık evliyim .7 yıl beraber oturduk kaynana,kayınbaba,kayınlarımla aynı evde.Zorlukları çok gerçekten .kaynana kayınbaba nekadar iyide olsada kendinize ait hiçbirşeyiniz olmuyor.Ama küçük yaşta evlendiyseniz daha kolay bir süreç yoksa katlanmak zor.Ama ozamanlarda karşılığını veremediğiniz haksızlıklar insanı içini kemiriyor hatta ileriki zamanlarda psikolojisini bozuyor .Bunu çevremdekilerde de farkediyorum.Bu yüzden saygısızlık yapmadan bazı şeyler söylenilmeli bence.Herzaman alttan almak sorunu kapatıyor sadece.

 20. İki tarafında birbirine saygılı olması gerektiğini düşünüyorum. Ama günümüzde bu olguyaa genelde k.valideler pek uymuyor. Ben bilirim ben büyüğüm havasında gelini eziyorlar. Ya da benim k.validem öyle diyeyim. Dert yanan arkadaşla aynı sorunları yaşıyorum. Sabretmeye çalışıyorum ama pek itaatkar bir yapım olmadığından ve karşımdaki insanlar normal olmadığından çok sorun yaşıyorum. Eşimi karıştırmayayım arada kalmasın deyip anlatmaya çalıştığım sıkıntılar eşime farklı şekillerde yansıyor durum böyle olunca ben sinirden patlıyorum eşime dert yanmak istesem birde ondan azar işitiyorum, vb. Rabbimden tek isteğim ne beni onlara ne de onları bana muhtaç etmesin. Çünkü Allah rızası için bile tahammül edemezmişim ve Allahın rızasını kazanayım derken daha fazla kalp kırarmışım gibi geliyor.

  Şu anda çalıştığım ve farklı şehirde oturduğum için çocuğuma bakmak için bizde kalıyorlar. İlk işe başladığım ay kabus dolu günler yaşadım. Eşimle ayrılma noktasına geldim onlar yüzünden ama eşime sorsanız ailesi evi terk etmeme izin vermediği için yani evliliğim kurtardıkları için teşekkür etmem gerekiyormuş. 3 ay aradan sonra 1 haftadır yine bendeler ve hergün gittiğimde evimin biryerleri değişmiş oluyor tahammülüm çok zorlanıyor. Duaya ve sabra çok ihtiyacım var:(

  1. Benim kayınvalidem çok sık gelmiyor. Şimdilik tabi.. ama memlekete taşınma gibi bi durumumuz var eğer gidersek daha sık gelecektir. Aynen dediginiz gibi tahammül edemiyorum. Yapım böyle geniş yürekli değilim çabuk aliniyorum. Bundan dolayı da korkuyorum. .

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: