Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Ev Tipi Un Değirmeni

un

Değirmendeki unların gerçekten hiç bir kısmına dokunulmadan veya ayrıştırılmadan mı elde edildiğini hep merak etmişimdir. Çünkü kepekli diye aldığım unlarda ya hiç kepek göremiyorum, ya da kahverengiye yakın, bol kepekli unlar oluyor. e-makarna.com dan  bana, “Ev tipi un değirmenini tanıtmak ister misiniz?” diye sorduklarında sırf bu merakımı gidermek için “Evet” dedim.

Bir de bundan birkaç ay önce bir izleyicimin mesajı beni çok üzmüştü. Kardeşimiz bazı un markalarında ve bazı fırınlarda kullanılan insan saçından elde edilen katkı maddesi videosunu izledikten sonra bir daha hiç unlu mamul alıp yiyememiş. Aslında ciddi bir vesvese hastalığına tutulmuş. Öyle ki; 40 lı kilolara kadar düşmüş..:(un2

Gıda konusunda çok hassas olan,  izleyicilerim için ev tipi un değirmeni kullanışlı bir alet. Glutensiz yemek yemek zorunda olan kişilerin kendi ekmeklerini ve kendi makarnalarını yapabilmeleri içinde çok yardımcı. Ürün, Alman-Avusturya ortak malı. üst görünüm

Ev tipi değirmenin dış malzemesi kayın ağacından ahşap malzemeden. Sürekli çalışmaya uygun kuvvetli bir motora sahip. Taşları kayadan daha sert olan korindon/seramik karışımı bir materyalden yapılmış. Makine özen gösterilerek kullanıldığı taktirde bu taşların 1000 kg öğütme sonrası sadece 1 gr aşınıyormuş.

değirmen3

Ben makinada pek çok tohum ve taneyi un yapmayı denedim. Buğday, arpa, yulaf gibi taneler hiç sorunsuz çekiliyor.

karabiber2

Karabiber, kimyon, kahve gibi tane baharatlarda da hiç sorun çıkmıyor. Öğütülecek tohum veya tanelerin, küçük ve yağsız olması gerekiyor. Yağlı, tatlı veya bol nişastalı (mısır, pirinç gibi) taneler taşlara yapışıp zorlanabiliyor.

un3

İlk defa evde un yapmanın heyecanını yaşadım. Muhteşem bir deneyimdi. En iyisi bir çuval buğday alıp balkona koymalı. Hergün yiyeceğimiz ekmeğe mukabil un öğütüp hamur yapmalı 🙂

hamur3

Hamur demişken; Elde ettiğim undan hemen ekmek hamuru yoğurdum. Ağartılmış un eklemeden saf buğdaydan yapılmış unla yapılan hamurun ve ekmeğin nasıl olacağını çok merak ettim. Sadece un, su, tuz ve mayayla hamurumu yoğurdum. Beyaz unla yoğrulan ekmek sakız gibi özlü olurken, tam buğday unuyla yapılan hamur, mayalanınca bol delikli ve özsüz bir hamur oldu. Fakat ekmeğin tadı anlatılmaz, yaşanır..:)

Annem beni bir konuda uyardı. Öğütülmüş unun hemen kullanılmaması gerektiğini, en az 1 gün bekleyen unun dinlenip toparlanacağını söyledi. Her zaman büyüklerin sözünü dinlemek lazım 😉

ekmek

Ruşeymi, kepeği ayrıştırılmamış, extra ağartıcı, iyileştirici katkı maddesi eklenmemiş miss gibi ev yapımı bazlamamız hazır…

Bu ürünün çok kullanışlı olmasına rağmen, her bütçeye hitap etmediğinin farkındayım. Fakat benim bütçeme uyar diyen, organik beslenmeye önem verip imkanı olanlar Fıdıbus 21 ev tipi değirmenini BURADAN inceleyip temin edebilirler.

Bütün sorularınız için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

e-makarna.com iletişim

Un Değirmeni Videosu

İletişim adresleri:

info@e-makarna.com

0 544 396 10 99

SİNAN BAYDERE

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Birsen Ertekin says:

  Harika bir makinaymış. Çok ev robotunu bozdum. Motoru güçlüymüş. Fiyatı da uygun olsaydı keşki harika

 2. Merhaba Cahide hanım.
  Bu ürünün yerini kesinlikle tutmaz ama evde kendi buğdayından kendi ekmeğini yapmak isteyenler için ucuz bir alternatif kahve ögütme makinası. Benim deneyimimi merak edenler linkten tıklayıp bakabilir.
  http://osubusu.com/kamut-bugdayi-horasan-bugdayi/
  Gönül ister sizin makinadan almayı ama çok pahalı.
  Sevgilerle.

 3. nagehan says:

  cahide hanım merhaba.
  ben bu değirmenden almayı düşünüyorum. fakat bebeğimde gluten alerjisi var. diğer tahıllardan bulaşama olmaması gerekiyor. bu ürünün temizliği nasıl oluyor? yıkanabiliyor mu? teşekkürler.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: