Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Evin Senden Daha mı Değerli?

temizlikGörüşmeyeli çok uzun zaman olmuştu. Sohbet ederken bir ara baktım arkadaş boyun fıtığından dert yanıyor. “Biraz rahat olmaya çalış” dediysem de; “Temizlik bitmiyor, aniden gelen giden olabiliyor. Hazırlıksız yakalanmak istemem. Ama çocuğun döktüklerini toplayacağım, evi toplu tutacağım diye canım çıkıyor.” deyip şikayetleniyor.

“Haftada bir camları, 15 günde bir halıları silmem lazım,
Sopalı bez kullanamam. İlla elimde sileceğim yerleri, yoksa içime sinmiyor! Gümüşleri sık sık ovmasam parlamıyor. Malum ev kirli olunca da insan huzur bulamıyor”

Abartılmadığı sürece temizlik-düzen önemlidir. Müslüman zaten pis olamaz ki.

“Kendin için de bir şeyler yapıyor musun?” dedim.

“Aaa yapıyorum tabi, bir haftalığına lüks bir kaplıcaya gittim” dedi.

“Peki ya namaz” dedim. Güldü geçti,
“Ya tesettür” diye sordum,

“İnsanın kalbi temiz olsun önemli olan o!” dedi.
Farkında mısın, senin evin senden değerli” dedim.
“Nasıl yani?” diye sordu.

“Sen” dedim, “Evini kirlerden arındırdığın kadar, kendini günahlardan arındırmıyorsun.
Aniden misafir gelir korkusuyla her an evini temiz ve düzenli tutuyorsun ama, her an ölüm meleği gelir diye endişe etmiyor, kaçınılmaz son için hazırlık yapmıyorsun.

Sen her an yıkılabilecek samandan bir evi, ebedi kalacak olan ahiret yurduna tercih ediyorsun.”

Bak ne buyuruyor Rabbimiz:

Hayır! Doğrusu siz, çarçabuk geçeni (dünya hayatını ve nimetlerini) seviyor, ahireti bırakıyorsunuz.( Kıyâme:20-21)

“…Siz geçici dünya malını istiyorsunuz, halbuki Allah (sizin için) ahireti istiyor. Allah güçlüdür, hikmet sahibidir.” (Enfal:67)

“Ahh boynum!” dedi.
“Geçmiş olsun!” dedim…

Cahide Sultan

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selam aleyküm bir arkadaşımın vesilesyle katlyrm çok beğendim sayfanzı takip etmeye devam:)))

 2. Zeynep sene says:

  Benim en çook kızdığım şey örtülü çıplaklar. O kadar çok var ki özellikle de okulda. Günümüzde öne çıkan adı duyulan kendilerine biz cemaatteniz hocamız ne derse onu yaparız diyen insanlar böyle. O hoca istedi diye evden çıkıp o yurtta bu yurtta kalıp ailelerini kandırıyorlar. Anne baba köyde bunlar burada onlara yalan söyleyip cemaat hizmet verdi diye çook kötü şeyler yapıyorlar. Bence kötü çünkü devleti kandırmaya çalışıp tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan parayı alıyorlar o paraya da 120 190 liraya eşarp alıyorlar.Buna da moda diyorlar. Dünyanın dört bi yanında insanlar açlıktan ölürken burada moda için ne paralar harcanıyor. ha bide eğlence olsun diye başlarında ki sorumlu hoca dedikleri insan havuzu kapattırıp bayanları yolluyor. havuzda servis yapan insan da erkek, orada ki kadınlar mayolu. eee o erkek sizi görmüyor mu nerde kaldı tesettürünüz? Ben çok merak ediyorum o hoca bunları görmüyor mu? bence görüyor görmemesi imkansız herşeyi de biliyordur. üniversitede öyle oyunlar dönüyor ki şaşırıyorum. Artık tesettürlü kız arkadaslar manken gibi öyle bi giyiniyorlar ki ağzınız açık kalır. etekler zaten kısa oluyor topuktan 1 karış yukarıda bide ayağa ten çorap üste de daracık pardesü ve namaz kılmaya geldimi de bacaklar görünüyor ya bi etek daha giyiyorlar bide onu moda ettiler herkes öyle yapıyor. Namaz kılarken uzun etek giyiyorlar namazdan sonra yine aynı etek anlamıyorum ya Allah her şekilde görüyor bu zihniyete şaşıyorum. Allah’ım sonumuzu hayır etsin inşallah Amin.

 3. Kararsız says:

  Ne zamandır yazamadım burlara.hep okuyorum ders alıyorum öğreniyorum ama, şimdi yazmak geldi içimden.bende kapanmak işitiyorum.ama yaz sıcağından çok korkuyorum.bide böyle düşünürken Allahım diyorum cehennem de daha fenası var.asıl orda napıcam.ama işte şeytan sanırım.yazı düşündükçe ereteliyorum. bi de ben çok sıkılan biriyim.acaa d,yorum yapabilir miyim.tekrar maazallah açarmıyım saçımı. bunlar bu aralar çok kafamda. birde şu sıkıntım varç namazlarımı tam kılmıyorum. bi var bi yok.böyle insanken kapalı olabilir miyim. onu da bilmiyorum. bir diğer sorunum.acaba aşama aşama mı kapansam.yani ben şimdi kısa kollu giyiyorum. mesela ilk önce giydiklerimi düzene koysam sonra en sonra saçımı kapatsam??? desteğe konuşmaya ihtiyacım var sanırım.

  1. ummu Hamza says:

   adım sitenin gevezesine çıkacak ama:D
   selamun aleykum kardeşim,
   Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.Zariyat 56
   buyuran bir Rabbimiz var, aynı anda bize

   İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece “İman ettik” demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?Ankebut 2

   de diyor, yani bize namazı tesettürü emreden Rabbimiz aynı zamanda yazı sıcak eyliyor, tesettür düşmanlarıyla, nefsimizle, okulla vs çeşitli imtihanlarla bizi imtihan ediyor ki gerçekten iman edenlerle yan çizenler, yalan söyleyenler, nankörler ortaya çıksın. Hani sevgiler ispat ister ya kardeşim, bu en çok Rabbimiz için geçerli. Peki Rabbimiz bizden neyi bekliyor? Seni çok seviyorum Allah ım deyip dünyada keyfimizce yaşamamızı mı? Hayır kardeşim,
   De ki, ey peygamber! “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana tabi olun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin, zira Allah çok affeden ve çok acıyandır.”Al-i İmran 31
   beklemeyelim kardeşim, hemen sevgimizi ispat etmeye koyulalım, yol alalım yola çıkmaya niyet edelim, ölüm bizi bulursa bile hayırlı niyet üzere, hayra hazırlık üzere,hayırlı yolda bulsun inşaAllah.
   Rabbimiz bizi hem beş vakit namazı kılıp hem de tesettür emrine riayet edecek, üstelik daha birçok emre uyacak kapasitede yaratmış aslında kardeşim, gücünü küçümseme, hele ki hayrı isterken O Rab ki gücümüze Kendi gücünden güç katacak, sıcaklara rağmen tesettür bize güzel, baldan tatlı gelecek güzel kardeşim, en güzeli de insan huzuru kana kana içecek Rabb’e itaat üzereyken. Değmez mi kardeşim? Bir yanda sıcak, namaz, tesettür, Rabbin rızası diğer yanda yine sıcak, namazsızlık, tesettürsüzlük, günahlar, sıkıntılar ve RAbbin korumasının bizden kalkması. Düşünsene kardeşim, sadece sabah namazını kılmadığımızda bile Rabbimiz bizi koruyacağını vaat etmiyor, ya namazsız geçen bir ömürde Rabbimiz korumazken kim korur bizi? Kur’an-ı kerim meali okur, eksik olduğun konularda sohbetler dinlersen Nureddin yıldızınkiler ve Ali Kçük hoca tavsiyemdir, donanımın artar, bahanelerin tek tek silinir ve hayrın kolaylaşır, adımların sağlam olur inşaAllah kardeşim. Ama nolur bekleme, erteleme, bekleten, erteleten ancak şeytandır kardeşim. Rabbim ayaklarımızı kaydırmasın, bize hayrı kolaylaştırsın kardeşim.

   1. Her geveze senin gibi olsun be gülüm… Cezakâllallahu hayran!

    1. ummu Hamza says:

     Rabbim seni de hayırla mükafatlandırsın ablacığım.

 4. Allah kabul etsin güzel hatırlatmalarınız eksik olmasın Cahide hanım. İnsanların yaşamları bir birine denk hayatlar içinde tecelli etmiyor. Ve bunda elbet kat edilesi merhaleler olduğu muhakkak. Yani her kesin içine doğduğu hayata dair ödevleri farklı farklı.
  Ne kadar şanslısınız.
  Mesela sizin gibi bir komşum olsun isterdim, ben namaz kılmayı öğrenmeyi çok istiyorum. Ailemde kimse kılmıyor neredeyse, onlarda bilmiyorlar, öğretilmemişler.
  Bir oğul büyütüyorum öte yandan. Ona çok şükür ki Allah sevgisini, haram yememeyi, hakka saygılı ve hak yememeyi, yalan söylememeyi öğretebildik. Ancak namaza başlarsam biliyorum ki onun hafızasında ve maneviyatında da yansıması olacak.
  İnşallah bunu tez vakitte öğreneceğim.
  Diyorum ya, keşke komşum olsaydınız. Sizden yardım isterdim.
  Hürmetler, selamlar.

 5. ummu Hamza says:

  Susayım diyorum yine dayanamıyorum, diyorlar ya,

  ”Herkesin kendi tercihi, yargılamak bize düşmez.”

  Vallahi benim şehrimde de bolca olan, ki tahminimce artık olmadğı yer yok, böyle edepsiz giyiniş tarzını görmek, daha doğrusu görmeye mecbur bırakılmak benim, ailemin, müslümanların tercihi falan değil!
  İnsan evinin içinde istediğini giyer, Allah ın koyduğu sınırlara uyar dışarıda o sınır dahilinde yine istediğini giyer, laf ediliyorsa çirkinlik ,cahillik laf edendedir. Ama yok herkesin olduğu yerlerde öyle giyiniliyorsa,açıkça hal diliyle : İStediğimi giyerim, tesettür de neymiş deniyorsa ve biz de müslüman olduğumuzu söylüyorsak bir zahmet kötülüğe tepki göstermemiz yapılması şart derecesinde olan bir görev bizler için. Yargılamak bize düşmez; ama müslümansak kötülüğü önlemek en azından kötüyü kötü göstermek, hadi onu yapamıyorsak yapanlara köstek olmamak bize düşer.!
  Benim dinim sokaklarda yerle bir edilirken sen ne yaptın kulum? Diye sorulduğunda : Aman işte onların kendi tercihiydi ben herkese her görüşe saygılıyımdır yâ Rabbi, aman canım kim ne isterse giysin diyebilecek miyiz hâşâ?
  Deniliyorsa ki üslup böyle değil şöyle olmalı, o zaman o şekilde hep birlikte uğraşalım, daha güzel üslubu delilleriyle paylaşın, ki benim bildiğim bunda da tek çeşit bir üslup söz konusu değil, ama yok üslubun kötü deyip dinden soğutursun deyip daha güzel üslupla kötülükle mücadele etmek yerine bananecilik herkes istediğini yaparcılık İslam sınırlarına dahil bir davranış değil.
  Nefret etmek için İslamdan soğumak için bahane arayanlara bahane zaten çok, onlar çarşaflıların ne giydiklerine bi takıldılar hâlâ ben ne çarşaflılar gördüm nağmeleriyle oyalanıyorlar.

  Sen susma ablacığım, vardır belki heybesindeki hayayı henüz yitirmemiş kervan yolcuları, yol alırlar belki bır utançla güzellikler diyarına.

 6. Filankes says:

  Cahide Abla inşaAllah bir gün nasip olurda tanışırız,çok takdir ediyorum ve zevkle takib ediyorum seni….Diyarbakır’dan sevgiler,saygılar…Dua ile…

 7. Bu blog o kadar güzel ki, sanki yazılarla sohbet ediliyor. Herkeste Allah korkusu, Allah rızası var. Rabbim bu dünya da öbür dünyada da korktuğumuza uğratmasın. Birbirimizi görmeyen bizleri cennetinde kavuştursun İnşallah 🙂

  1. Fatma gul says:

   Amin

 8. ummu Hamza says:

  “Haftada bir camları, 15 günde bir halıları silmem lazım,
  Sopalı bez kullanamam. İlla elimde sileceğim yerleri, yoksa içime sinmiyor! Gümüşleri sık sık ovmasam parlamıyor. Malum ev kirli olunca da insan huzur bulamıyor”

  Bir kez daha iman ettim ki Rabbe ayrılmayan, O’ndan çalınan vakit kesinlikle rahatla geçmiyor, aksine daha yorucu en kötüsü de meyve vermeyecek heder edici uğraşlarla geçiyor… Rabbim Sen bizleri denge ümmeti eyledin, bizi sıratı müstakim üzere eyle.

  ”Kim de beni anmaktan yüz çevirirse şüphesiz onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve biz onu, kıyamet günü kör olarak haşredeceğiz.” Tâhâ 124

 9. Allah ebeden razı olsun ablacım …. Ev işleriyle gereğinden fazla uğraşınca vakit , enerji,sağlık uçup gidiyor ve asıl yapılması gerekenler ihmal ediliyor. Evlerimizde gereksiz eşya ve süs bulundurmamak işimizi kolaylaştırıyor. Ayrıca sadece giyim yarışı ikram yarışı ve dedikodu kazanı olan sıra oturma tarzı ortamlardan uzaklaşmak gerekiyor . Kişi yanında rahat oldugu sevdiği kişiler evine gelince ve amaç Allah rızası olunca temizlik ikram zahmet değil rahmet ve sevinç kaynağı oluyor biiznillah …

  Allahım! Kalbimi kar ve dolu suyu ile yıkayıp temizle! Beyaz elbiseyi kirden arındırdığın gibi kalbimi de günahlar­dan arındır.
  (Resulullah ın duası ) AMİN

  1. Fatma gul says:

   Amin

 10. Cahide abla,
  Bu guzel haberi seninle ve diger arkadaslarla paylasmak istiyorum. Allaha cok sukur tesetturume kavustum artik kapali bir anneyim. Guzel haber diyorum cunku boyle kendimi cok daha guzel ve huzurlu bunu anlatamiyorum mukemmel hissediyorum. Tesettursuz gecirdigim yillara yaniyorum Allahim isteyen herkese nasip etsin insAllah.

  1. Maşaallahu la guvvete illa billah! Allah tesettürünü bir ömür boyu muhafaza etmeni, onun hakkını verebilmeni nasib eylesin. Tebrik ederim güzel kardeşim.

   1. Filankes says:

    biri tesettüre girdim deyince,ya da filankes örtünmüş dediklerinde çok seviniyorum,içim umutla doluyor…Bu bozuk düzende insanlar gerçeğin farkına varabiliyor diye çok mutlu oluyorum…Allah hakkıyla örtünenlerden olmanızı nasip etsin ve daim olsun inşaAllah…Kıyafet satanların değil,Allah’ın belirlediği çizgide olmamız duasıyla…

    1. 1373sema says:

     Allahım daim etsin inşallah. Bende geç tesettüre girdim ve keşke daha önce Rabbimin emrine uymak nasip olsaydı diye çok üzdüm kendimi.Geçen yıllarım için Rabbimden özür diledim, af istedim….Sığınacak başka kapımız yok..İnşallah tövbesi kabul kullarından oluruz ve tesettürümüzü layıkıyla taşırız…

  2. Allah razi olsun,tadina varmayi nasib etsin. Tesettur bir kadinin kendine verdigi degeri gosterir, o degere kavusmussunuz,allah mubarek etsin.

  3. ummu Hamza says:

   Rabbim hayrınızı ve bu güzelliğinizi daim eylesin kardeşim,gerçekten güzel bir haberle haftaya başlangıç yaptık vesilenizle:)
   Cahide ablacım, ne mutlu ki insanlar Allah için bir şey yaptıklarında burada sevinçle ve huzurla paylaşıyorlar, ya Allah muhafaza bunlardan yanında bile bahsedilemeyen şerlilerden olsaydın?Ne güzel şey Allah ı, emirlerini hatırlatan olmak…

   1. Elhamdulillah-i Rabbil alemin! Ne kadar şükretsem kâfi gelmeyecek bilmiyorum. Rabbim anlatıp da, amel etmeyenlerden eylemesin. Riyadan, kibirden, bilmezken bilir gibi yapmaktan, nefsimin oyuncağı olmaktan Allah’a sığınırım. Amin.

    Hep böyle hayırlı, huzurlu haberler alalım ki, Allah’ın izniyle şenlensin yüreğimiz…

    1. Hepinizden Allah razi olsun kardeslerim.
     Bu guzel ve hayirli isi yapmamda sevgili cahide ablacimin cok buyuk rolü var. Arka arkaya yayinladigi tesettur yazilari sayesinde bunca yildir erteledigim neden takıp cikamiyorum dedigim dusuncelerin gundeme gelmesine vesile oldu.

  4. Fatma gul says:

   MassaAllah kardeşim tebrik ederim

  5. Maşallah arkadaşım Rabbim kolaylaştırsın daim etsin tesettürünü. Hayırlı olsun dirilişin ❤❤❤

  6. Nupelda says:

   Hayırlı olsun kardeşim 🙂 Çok sevindim 🙂 🙂

 11. Fatma gul says:

  Aynen katiliyorum çok haklisiniz evliliğimin ilk yıllarinda bende ayniydim malesef nedeni birisinin misafirliğe gidip döndüğündede evinin dağinikli caminin kiri tozu düzeni laf etmeli yasim onalti çok cahilim yeni evlidin ailedende titiz yetişmişsin haliynen benide konuşurlar diyerek devamli ev için çaliş ..Ahirete gelince ailemdede gelin geldiğim yerde daha kötü islam yasamak dedinmi kalbin temiz namazi kazaya birakmak ozaman normal sanardim ama devamli ailemdede bu taraftata islamdan uzak.yaşayanlar olsada benim içimde devamli huzursuzluk vardi taki kendi çabamla araştirarak kitablari .burda doksankarda kitap bulmak tesetturlu kiyafet bulmak okadar güçtuki birgun çeyzimdem bitane kocaman rengi komik olsada baş örtüsü buldum ve kapanacam dedim eşime beni öyle görunce evdekiler garip garip bakip güler bakişlarla esimde koco kari deyince ben yine bilinçsizlik çevredekilerdede olmayinca erteledim ama huzurum yok namazi dahi nasil kilinir tam bilmiyorum benim budurumum kayin vademin yanindan kedime ayit eve taşinana kadar devam etdi yaşim yirmi idi kendime ayit evim oldu ben hep dualarimda Rabbime beni sana yaklaştiracak sebepler göster derdim vede dualarim kabul oldu öyle mutavazi bi siteye taşindimki anlatamam yaklaşik otuza yakin Türk aileler var biçoğu tesetturlu tamam aradiğimi buldum Rabbim dedim vede cami evemizin hemen yakininda bi çoğu yeni ev eşya kendinlesin karisan yok ev için uğrasir ama ben artik ruhumu temizleme zamani dedim ilk aydi taşinmamin kapandim ve camiynen tanismam çok hayirli komşular arkadaslar edinmem sonunda aradiğimi buldum evlatlarimida öyle yetiştirdim Elhamdulillah

 12. Selamun Aleykum bacim ,
  Yazdiklarin cok dogru.Su uc haftalik izin suresinde benim de gozlemlerim yazdiklarinla ayni . Cocugum su okulu bu okulu kazansin , kendini kurtarsin cabasi . Namazi dini vecibelerini yerine getirmesi kimsenini umrunda degil . Sozde evlatlarini seven ebeveynler . Dunyaliklarina onem verdiklerinin bir kismini da cocuklarinin ahiretinin kurtulmasi icin onem verseler cok daha iyi olacak ama cogu bunun farkinda degil.
  Bacim turkiye ye izini gelirken bir umut seninle belki darende de karsilasirim veya telefonla konusurum hayalinde idim . Ama tel . numarani istemeye cesaret edemedim .Cok isterim seninle tel . konusmayi . Senin icin bir mahzuru yoksa . selametle . Dualarinda unutulmamak dilegi ile Allaha emanet ol.

  1. Merhaba bende dinimi ogrenmek namaz kilmak istiyorum ama vakit bulamiyorum yapamiyorum banada yardim edin ne olur

   1. ummu Hamza says:

    selamun aleykum kardeşim, bir zat size 24 milyar verse ve karşılığında sizden 1-2 milyar istese, sana verecek para bulamıyorum diyebilir misiniz? işlerinizi bir gözden geçirin kardeşim, zamanın Rabbine, vakti verenin Rabbine ayıracak vakti gerçekten bulamıyor musunuz? Oysa biz sadece Allah a kulluk için yaratıldık kardeşim, namazın önemini idrak edip şuuruna varılırsa muhakkak zaman genişler, zaman namaz içindir kardeşim, siz yeter ki kılmak isteyin, yeryüzü size mescid olur kardeşim, yürekten, çok ama çok isteyin ve ertelemeden hemen bugin yatsıyı kılmakla başlayın, yüreğinizi ferahlatın, yükünüzü namazla hafifletin kardeşim. Rabbim yardımcınız olsun.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: