Bayram İşlerimiz Var…

14614954085_b3996227ec_zBAYRAM İŞLERİMİZ VAR

1) Önceden maddi ve manevi bir hazırlık yapalım. Bedenimizi ve beynimizi paklayalım. Gusül abdestimizi alarak bayram namazına gidelim. İçimizden çoşkumuz eksik olmasın. Niyetimiz tam olsun. Evden namaz için çıkarken diyelim ki:

“Rabbim!

Emrettin oruç tuttum. Gayret ettim. Şimdi lütfettin bayram namazına gidiyorum. Beni bayramların bayramına senin rızana, Cemal’ine kavuştur. Huzurundan kovma. Beni, ailemi, çocuklarımı, bütün müminleri bağışla.

Bize rahmet et. Üzerimizden musibetleri kaldır. Gücümüzün yetmeyeceği şeyleri bize yükleme.

İnsanlara muhtaç olmaktan, ezilip büzülmekten beni muhafaza buyur.

Dinini aziz kıl. Kur’an’ını yücelt. Beni ve zürriyetimi dininin sadık hizmetkarları yap…”

2) Namaza çıkmadan önce varsa birkaç hurma yoksa bir miktar tatlı yiyerek bir sünneti yaşayalım.

3) Bayram namazına giderken ve geri dönerken tekbir getirmeyi unutmayalım. Gün Allah’ı yüceltme günüdür. Kullarına bayram ettiren, Rahman ve Rahim olan Allah’ı tazim günüdür:”Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd” diye tekbir getirilir ki, buna “teşrîk tekbiri” denir. Anlamı şöyledir: “Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”.

4) Güzel ve pak şeyler giyinelim. İçimiz dışımız güzel olsun. Kanayan yaralarımıza rağmen yüzümüzde tebessümümüz olsun.

5) Birbirimizi tebrik edelim. Ashab-ı kiram böyle günlerde birbirlerine:

“Bizim de sizin de ibadetleriniz Allah kabul buyursun!” diyerek dua ve tebrik ederlerdi. Yüzlerimiz birbirimize gülsün.

6) Barışalım, barıştıralım. Önce kendimizle barışalım. Kimligimize, geçmişimize dönelim. Sonra çevremizle barışalım. Kaynaşalım. Bütün küslükler şeytanın olsun. Kucak kucağa, gönül gönüle olalım. Biz bir arada, göz göze olursak Rabbimize daha yakın oluruz.

7) Garipleri unutmayalım, kimsesizlerin kimsesi olalım. Göstermelik olmasın; Rabbimizin görmesi için olsun. Çıkarımız Rızaullah olsun.

8) Aman çocuklarımız bu bayramı şekerci bayramı zannetmesin. Evet, onları sevindirelim sevindirmesine de, onlara neden bayram ettiğimizi bu bayramın neyi temsil ettiğini izah edelim. Onları çoşkulu ve umutlu bir bayramla tanıştıralım. Allah’ı ve Peygamberini sevmelerine, insanlığa hizmet etme duygularına zemin hazırlayalım.

Mübarek olsun.

Hepimize Bütün Müminlere…

Güneşin Doğup Aydınlattığı

Her Yere Bayram Olsun.

Güzel Günlerimizin

Güzel Cennetimizin Öncüsü Olsun.

Güzel Olsun

Bayram Olsun

Ebedi Olsun…

Nureddin YILDIZ / Ramazan Risalesi

Genel kategorisinde yayınlandı. 7 Comments »

7 Yanıt to “Bayram İşlerimiz Var…”

 1. Candan Says:

  Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatu Cahide abla ve tüm dostlar bayramınız bayramımız mübarek olsun… Rabbim Filistin e , Doğu Türkistan a , Suriye ye , Mısır a , İran a , ülkemize ve tüm Müslümanlara gerçek bayramı yaşatsın inşaAllah …

 2. Aynur Says:

  Selamün aleyküm cahide abla konuyla alakası yok ama Bişey sormak istiyorum, biliyorsunuz Ramazan dolayısıyla çektiğimiz tesbihler arttı bide bu çekilen tesbihlere ayetlere de dahil oluyor tabi ki mesela ayet’el kürsi.şimdi kafama takılan son dönemlerde adetliyken dua niyetine okunur deniliyor eskiden kesinlikle okunmaz deniliyordu biz şimdi neye kime inanalım

 3. smyrana Says:

  çok güzel bir yazı olmuş .HOCAMIN KALEMİNE SAĞLIK. .Cahide Hanımcığım benim bir oğlum 12 yaşından gün alıyor.14 gün oruç tuttu RABBİM kabul ederse bu arada oğlum 26 kilo ne yemek yiyiyor nede gece uykusu var sabah 6 ta uyuyor artık ikindide mi kalkar belli olmaz.OĞLUM ORUÇ TUTTUN BAYRAM NAMAZINA GİDECEKSİN DİYORUM ERKEN KALKMAN LAZIM DİYORUM.Ama nafile bana tavsiyede bulunur musunuz.?SİZİ ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK SEVİYORUM.Bayramınız kutlu olsun.

 4. sarmasik Says:

  Amin Amin Amin,
  simdiden bütün din kardeslerimin bayrami mübarek olsun.

 5. uşşaki Says:

  BAYRAMSA BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN ! 😦

 6. Guraba Says:

  Allah razi olsun cahide kardes guzel bir yazi olmus.Mubarek olsun eger bu Ramazani hakkiyla ibadetle gecirenlere kiymetini bilenlere mubarek olsun.Garib garib evlerinde kimileri babasiz kimileri evlatlari ni kaybetmis olan din kardeslerimize mubarek olsun.Bizler evlerimizde guven icideyken baska yerlerde her an bomba sesleriyle uyanan muslumanlara bu bayram mubarek olsun.

 7. ümmühabib Says:

  Evet güneşin doğup aydınlattığı
  her yere bayram olsun….çok güzel……amiiinn inşaallah


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: