Doğal Güneş Kremi

ÖMRÜMÜZE ÖMÜR KATACAK FIRSAT: RAMAZANIN SON ON GÜNÜ VE KADİR GECESİ

14612888234_68b39ef09c_z

Saliha kardeşimizden içinde bulunduğumuz özel günlere dair faydalı bir yazı. Allah kardeşimizden razı olsun…

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu

Senenin en özel zaman diliminde en güzel günlere yaklaşırken Rabbimin özel kulları olan sizler, siz değerli kardeşlerim nasılsınız? Gönlünüz ve sıhhatiniz nasıl? Ramazan ayının barındırdığı bereketlerden istifade edebiliyor musunuz? Bu değerli zaman diliminde sona doğru yaklaşırken kendinizi arınmış hissediyor musunuz?

Senelik bir yarışın son demlerindeyiz bu günlerde ki, bu günler ömrümüze ömür katan, ömür sermayemizi bin yıllarla katlama imkanı sunan günler. Anlatıldığına göre eski ümmetler bize nazaran çok daha uzun ömürlü ve bunun sonucu olarakda Allah’a çok daha ibadet edebilme ve kulluk yapabilme imkanına sahip olan insanlarmış. Allah Resulünün ümmeti ise kendisininde belirttiği gibi ömrü ortalama 60 ile 70 yıl arası olan bir ümmet. Adaletlilerin en hayırlısı olan Rabbimizin sonsuz rahmeti gereği bize öyle bir imkan vermiş ki, bu imkan sayesinde eski ümmetler kadar yaşamadan eski ümmetler kadar sevaba ve mükafata erişebilme imkanı sunmuş.  O’na yarattıklarının adedince hamd olsun. Bize sunulan bu imkan dünyada uzun yıllar yaşamadan, onca sene yaşamın  imtihanlarına katlanmadan direk fırsatlarına sahip olmadır. Bu imkan ve fırsatta “Kadir gecesi” dir kardeşlerim.

Rabbimizin Kur’an’da ayeti ile açıkca belirttiği ve “Bin aydan daha hayırlıdır” dediği kadir gecesidir.

1-         Gerçek şu ki, biz Kur’ânı Kadir gecesinde indirdik.

2-         Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?

3-         Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4-         Melekler ve Cebrail, o gece, Rablerinin iziyle her türlü iş için inerler.

5-         O gece, tan yeri ağarıncaya kadar süren bir selamettir.

Dünya ve ahiret saadetimizin anahtarı olan mesajın dünya semasına inmeye başladığı gece olan bu gece sene içerisinde en önemli gecedir. O mesaj ki, insanlığı zifiri karanlıklardan, nurun aydınlığına çıkarmıştır. Kendisine kulak verene saadetlerin en büyüğünü yaşatmıştır. İnsanı kainatın büyüklüğü içinde bir nokta dahi değilken, kainatın efendisi olabilme imkanı ile şereflendirmiştir.

Hani toplumumuzda Allah’ın ve  Resulünün kutsamadığı halde çeşit çeşit günleri ve ayları kutsayanlar varya!

Çeşit çeşit geceler ve çeşit çeşit bu gecelere ait ibadet çeşitleri üretenler var ya!

Hani bir geceyle veya bir ibadetle, yani az çaba ile çok kazanç elde etmeye çok meraklı insanlarız ya!

İşte herkese fırsat.  Önümüzdeki geceler sene içerisinde en önemli, en değerli, en muhteşem gecelerdir. Meleklerin saf saf indiği, Allah’ın rızasını isteyerek değerlendirebilene geçmişindeki tüm hataların bir kalemde silineceği müjdesinin verildiği geceler..

Ebu Hureyre Radıyallahu Anh şöyle dedi:

“Nebi Sallallahu Aleyhi ve Sellem:

“Herkim imanla ve ecrini Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa onun geçmiş günahları mağfiret olunur. Herkim de imanla ve ecrini Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya ederse onun geçmiş günahları mağfiret olunur’ buyurdu.”  (Buhari 1868, Müslim 760/175)

Kardeşlerim, Allah subhanehu ve teala zamanı yaratmış ve zaman içinde birbirinden daha faziletli dilimler tayin etmiştir. Kaçırdığımız fırsatları tekrar yakalayabilelim diye, salih amellerimizi kat kat artırabilelim diye ve daha bir çok hayırlar murad ederek bu şekilde takdir etmiştir. Nitekim hüküm O’nundur dilediği şeye dilediği değeri verme yetkiside O’nundur.

Allah subhanehu ve teala tüm sene içerisinde fazilet bakımından iki tane on günlük zaman dilimi takdir etmiştir.

Bunlar: Ramazan bayramı ile neticelenen Ramazan ayının son on günü ve Kurban bayramı ile neticelenen Zilhicce ayının ilk on günüdür. Yani hac günleri dediğimiz 10.günü Kurban bayramı olarak neticelenen günler. İslam alimleri bu çok kıymetli iki zaman diliminin hangisinin daha hayırlı olduğu hususunda karar verememişlerdir. Öylesine değerli günlerdir bu günler.

İşte bu değerli günler şuan itibari ile önümüzde bizi bekliyorlar. Değerlendirilmek ve ömrümüze ömür katmak, sevabımızı katlamak ve eski defterleri sildirmek için.. Sonunda gerçekten bayram yapabilmek için.. Bayramın tadına gerçek manada varabilmek için.. Bayram bundan başka ne ifade eder ki?

Geçen bir çok on gün gibi bunlarda hiç farkında olmadan geçecekler ve biz yapabildiklerimiz ve yapamadıklarımızla başbaşa kalacağız kardeşlerim. Lütfen bu günleri en güzel şekilde değerlendirmeye çalışalım. Lütfen bu günleri gösteriş yarışmasına dönüştürdüğümüz bayram hazırlıklarına heba etmeyelim..  Gerçek bayramı idrak etmenin ruhundan mahrum kalmayalım.. Lütfen birbirimize daha iyi görünmek için alış veriş yerlerini doldurmayalım..  Allah’ın rızasını kazanmak için, kaçırdığımız fırsatları yakalamak için, amel defterimizin sayfalarını kat kat arttırmak için uğraşalım. Allah Resulu sallallahu aleyhi ve sellemin geçirdiği on gün gibi bir on gün geçirelim. Bu on günde kendimizi gücümüz yettiğince Rabbimize adayalım.

Aişe (r. anhâ) anlatıyor:

“Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) Ramazan ayında, diğer aylarda görülmeyen bir gayrete girerdi. Ramazanın son on gününde ise çok daha çok çaba gösterirdi. Son on günde geceyi ihya eder, ailesini de (gecenin ihyası için) uyandırırdı…”  (Buharî, Fadlu Leyleti’l-Kadr 5, Müslim, î’tikâf 8, (1175); Ebu Dâvud, Salât 318; Tirmizî, Savm 73; Nesâî, Kıyâmu ‘1-Leyl 17)

Aişe (r. anhâ) anlatıyor:

“Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) vefat edinceye kadar Ramazan’ın son on gününde itikafa girer ve derdi ki: “Kadir gecesini Ramazan’ın son on gününde arayın.” (Buhârî, Fadlu Leyletü’l-Kadr 3, İtikâf 1,14; Müslim, İtikaf 5, (1172)

KADİR GECESİ HANGİ GECEDEDİR?

Kadir gecesinin Rabbimizin hikmeti gereği hangi gecede olduğu kesin olarak belirtilmemiş ve Ramazan ayının son on gecesinin tek sayılı gecelerinde aranması gerektiği bildirilmiştir.

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

“Sizler Kadir gecesini Ramazanın son on günündeki tek gecelerde arayınız’ buyurdu.”  (Buhari 1870, Müslim 1169/219)

Zerrubnu Hubeyş Rahmetullahi Aleyh dedi ki :

“Ubeyy bin Ka’b (Radiyallahu Anh)’a kardeşin Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anhuma):

−Seneyi ihya eden kimse kadir gecesine isabet eder diyor dedim.

Ubeyy (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

−Allah ona rahmet etsin, insanların ona güvenip dayanmasını istememiştir. Oysa o, kadir gecesinin Ramazanda, Ramazanın son on gününde ve yirmi yedinci gecede olduğunu elbette bilir. Sonra istisna etmeksizin yemin etti ve:

−Kadir gecesi yirmi yedinci gecedir dedi. Ben:

−Ya Ebe’l-Münzir, hangi şeye dayanarak böyle söylüyorsun dedim.

Ubeyy (Radiyallahu Anh):

−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in haber verdiği alamet veya ayetle, güneş o gecenin sabahında şuasız olarak doğar dedi.”  (Müslim 1169/220, Ebu Davud 1378)

KADİR GECESİNDE NASIL DUA ETMELİYİZ?

Aişe validemiz Allah Resulu sallallahu aleyhi ve selleme “Ey Allah’ın elçisi! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu anlarsam o gece nasıl dua edeyim?” diye sorunca Allah Resulu “şu duayı oku” buyurdu:

“Allahım! Sen affedicisin, cömertsin. Affetmeyi seversin. Beni de affet.” (Müsned)

Değerli kardeşlerim,  Rabbim hepimize bu çok özel zaman diliminin değerini idrak etmeyi ve en güzel şekilde değerlendirebilmeyi nasip etsin. Bu on günü en güzel şekilde değerlendirebilmemiz için gücümüze güç katsın. Bizi bu on günün sonunda affolunanlardan ve cehennemden azad olunanlardan kılsın. Rabbim bize gerçek anlamı ile bayram yaşatsın. Amiiin.

Allah’a emanet olun kardeşlerim..

Dualarınızda unutmamanız dileği ile..

Saliha Yıldız

Yitirilmiş Manalar

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Allah binlerce kez razı olsun …

 2. Tek geceler 21.23.25.27.29. geceler.Ama turkiyede diger bazi ulkelere gore 1 gun once ramazana baslanildigi icin bu hesap da degisecek.

 3. senanur says:

  selamün aleyküm cahide hanım fikirleriniz bana çok mantıklı geliyor bu yüzden bir konuda fikrinizi sormak istiyorum

 4. Hilalll says:

  Elhmd coooookkk guzel bir haturlatma olmus.yuregine saglik saliha bacim….

 5. Artık son 10 gune gırdık.her geceyı Kadır gecesı gıbı ıhya etmemız lazım..Bol bol ıstıgfar etmeli, Kuranı Kerım okumalı, selavat getırmelı ve magfıret dılemelıyız.Azız kıtabımız Hud suresınde defalarca Rabbınıze tevbe edın sonrada magfıret dıleyınkı sızı bagıslasın , bereketler versın dıyor.Bırde Ibrahım suresı 40. Ayet cok cok guzel bır dua; Allahım benı ve soyumdan gelenlerı namazlarını dosdogru kılanlardan eyle..Ayrıca Fılıstın ıcın bol bol Iyya Kenabudu ve Iyya Kenastaın ( Fatıha suresının ayetı) okuyabılırız

 6. Allah Saliha kardeşimden ve senden razı olsun.
  Buruk geçirdiğimiz bu günleri Rabbim tüm Islam alemi için hayra çevirsin.Gidenlerin cenneti kazandıklarına inanıyoruz.
  Biz kalanların ise durumu muamma..Rabbim hayr etsin.

 7. Sizler Kadir gecesini Ramazanın son on günündeki tek gecelerde arayınız’ buyurdu.” (Buhari 1870, Müslim 1169/219) cahide abla bunu biraz açar mısınız tek geceler derken tam olarak ne kastediliyor bu konuda hep kafam karışmıştır????????????

  1. ferda ek says:

   bildiğim kadarıyla tek sayılı geceler yani 21. gecesi 23. gecesi 25. gecesi yada hepimizin bildiği27. gecesi ama tabi yanlışım varsa affola. ihya ettiğiniz geceniz kadir gecesine denk gelir inşaallah 🙂

  2. Zahide* says:

   Hicri takvimde gece , gündüzden evvel gelir. Yani akşam gün batımıyla diğer günün gecesi başlar.
   27. Geceyi yakalamak için 26. Ramazan gününün iftarından itibaren âmal-i uhreviyelerinize başlayabilirsiniz. Allah ümmet-i Muhammed’in ibadetlerini Halis, ihlaslı olanlardan eylesin. Kabul ,makbul etsin.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: