Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Müminler İçin İki Önemli İkaz

14073266974_7c3f23e83a_zİKİ ENTERESAN İKAZ

Bugünkü yeme kültürünü tahlil etmemize yardım edecek iki ikazı kaydetmekte fayda vardır. Birinci ikaz Tirmizi ve İbni Mace’nin rivayet ettiği hadisi şeriftir:

İbni Ömer radıyallahu anhüma diyor ki: “Bir adam Peygamber aleyhisselamın yanında geğirdi. Peygamber aleyhisselam ona buyurdu ki; ‘Bırak şu geğirmeyi. Dünyada daha çok doyanlar ahirette daha çok aç kalanlar olacaktır.’ (Sıfatülkıyame,37-2470; Atima, 50-3350)”

İkinci ikaz da yine İbni Ömer radıyallahu anhüma ile ilgilidir. Abdullah bin Adiy isimli azatlısı Irak’tan geldiğinde ona bir hediye getirdiğini söyler. O da hediyenin ne olduğunu sorar. Hediyenin ‘cevarş’ isimli bir şey olduğunu söyleyince, onun ne olduğunu merak eder. Bu sefer de yemeği hazmettiren bir bitki olduğunu söyler. Bunun üzerine ona şu cevabı verir:’Bir ay geçiyor da ben karnımı doyuramıyorum. Bunu ne yapayım?’ (İbni Sa’d, 4/150)

Her iki ikaz da çok yemekle igilidir. Özellikle İbni Ömer’in cevabında alınacak önemli dersler vardır.

Çeşitli ve çok yemeye esir olduğumuz bir zamanda, ana hadis kitaplarının nedeyse tamamında zikredilen meşhur bir hadisi aile gündemimize, arkadaş toplantılarımıza taşımamızda fayda vardır:

‘Mü’min, bir mide ile yer. Kafir ise yedi mide ile yer.’ (Buhari, Atime, 12-5393; Müslim, Eşribe, 34-5340)

Hadisten anlaşılması gereken mesajı anlamayı engelleyecek ayrıntılara girmeden, almamız gereken dersi almalıyız. Mü’min olmak, yemekte de bir ayrıcalığı gerektirmektedir. Mü’min, fiziki olarak midesi farklı bir insan değildir. Ama midesini imanıyla yönlendirmesi geken bir insandır. Meselenin özü budur. Yemeğe bakan göz, ondan haz alan nefis terbiye edilmiş olmalıdır.

Bu bakış tarzı Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin bir başka hadisinde daha dikkatimizi çekmektedir:’Bir kişinin yemeği iki kişiye, iki kişininki üç kişiye, üç kişininki dört kişiye yeter.’ (Müslim, Eşribe, 33-5339)

Bu bir göz meselesidir. Önce gözle doyma sonra mideyi doyurma anlayışıdır. İki kişilik yemeğe üç kişi oturduğunda, onlardan birinin aç kalma endişesi taşımaması gerekiyor.

Başka bir hadiste yine Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz, yeme miktarıyla ilgili oran vermektedir:

‘Sizden kim evinde güvende ise, bedeninde arızası yoksa ve günlük yiyeceği varsa sanki ona bütün dünya verilmiş gibidir.’ (Tirmizi, Zühd, 34-2346; İbni Mace, Zühd, 10-4141)

Nureddin YILDIZ / BU ZAMANIN SABRI kitabından

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. hülyamız=) says:

  ben buradan annelere bir uyarıda bulunmak istiyorum. çocukların sokakta yemek yeme konusunda uyarılması lazım. sokakta yemek yemeye alışan çocuk ayak üstü beslenmeyi seviyor. gençlerde de aynı alışkanlık var. maalesef böyle bir kültür(kültürsüzlük) oluştu.
  bunun ramazanda da sürdürülmesi çok üzücü. küçük çocuk ramazanda dışarıda elinde yiyecekle dolaşmaması gerektiğini bilmiyor. anne onu uyarmıyor. hatta bu bebeklikten başlıyor. parklarda elinde mamalarla bebek besleyen anneler, çocuğuna(diğer çocukların gözüne baka baka) yemek yada meyve yedirmeye çalışan anneler kötü görüntü oluşturuyor.
  çocuklara yemeğin sofrada yenmesi gerektiğini öğretelim. sofra kültürünü aşılayalım.
  hiç olmazsa ramazanda çocuklarınızı uyarın. bu ayda insanların oruç tuttuğunu, yemek yemediklerini ve dışarıda yerse saygısızlık olacağını öğretin. insanlara saygıyı, en önemliside ramazan ayına saygıyı, oruç a saygıyı öğrenmiş olurlar. büyüyüp yetişkin olduklarında, bir sürü saygısız insan gibi ellerinde dondurmayla dolaşmazlar.
  cahideciğim ben bu konuda daha uzun şeyler yazmak istiyorum ama senden yada eli kalem tutan diğer arkadaşlardan da yazı istiyorum.

  1. Mehtapabla says:

   Hülya cığım yazdiklarına aynen katılıyorum.

 2. Allah razı olsun sizden cahide hanım sizi çok severek takip ediyorum. Hayırlı ramazanlar….

 3. hülyamız=) says:

  iştah kişinin kendi elinde olan bir şey bence. ne kadar çok yiyorsa mideside o kadar çok yemeye alışıyor. bir süre sonra da mide genişledikçe yemek miktarını farkında olmadan sürekli arttırıyor. sadece yemek düşünerek, yemek için yaşayan insanlar var etrafımda. onlara baktıkça olmayan iştahım daha da kaçıyor. doymayan midenin terbiyesi çok zor oluyor. böyle bir mide ile oruç tutmak ta zor oluyor. kilo almanın en büyük sebebi, sofrada doyduğu halde yemeye devam etmek, midesini daha da zorlayarak gözünü ve nefsini de doyurmaya çalışmaktır. mideyi az yemeye alıştırmak, doyduğunu hissettiği anda hatta bazen tam doymadan sofradan kalkmak kilo almayı engelliyor.
  çok yiyen insan bu duruma öyle alışıyor ki bir süre sonra çok yediği ona normal gelmeye başlıyor. iki kişilik yediği halde ”hiç bir şey yemiyorum ama yinede kilo alıyorum” demeye başlıyor.
  sofraya oturduğumuzda nefsimizi doyurmaya değil, midemizi doyurmaya çalışalım.
  gözü doymayanın midesini doyuramazsın.
  yazı için Allah razı olsun can kardeşim

 4. Insan kendini kontrol altında tutabilmeli.
  Yiyecek içecek ve uyku konusunda..

 5. Allah razı olsun, Çok önemli ve güzel bir yazı.
  Kaynağı neydi bilmiyorum ama şöyle bir söz vardı ; “Zira insan yedikleridir” diye.

  Allah gözü tok eylesin önce bizi ki, sofrada her şeyi silip süpürmek isteyen zihniyet olmayalım İnşallah.
  Peygamber efendimize yakışan bir ümmet olalım İnşallah….

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: