Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

SUSUZLUK SANA ZOR MU GELİYOR?

water-hd-wallpaper-desktop-7SUSUZLUK SANA ZOR MU GELİYOR?

Oruç tuttuğu için susuzluk ağır gelen, sabretmekte zorlanan kardeşlerime müjdeli bir ayet-i kerimeyi hediye etmek isterim:

Bismillah: Cehennem ehli, cennet ehline: Suyunuzdan veya Allah’ın size verdiği rızıktan biraz da bize verin! diye seslenirler. Onlar da: Allah bunları kâfirlere haram kılmıştır, derler. (A’râf: 50)

Sabredin kardeşlerim. Rabbimizin bu ayeti bizler için ne büyük bir müjdedir ve kendimizi özel hissetmemize vesiledir.

Bugün sudan bahanelerle oruçlarını terkedenler, dinlerini önemsemeyenler, oruç tutanların gözlerinin içine baka baka yeyip içenler, yarın nasıl bir manzarayla karşılaşacaklarını keşke bilselerdi.

Bu nasıl büyük bir müjdedir ki, bize yarınımızdan, sonsuz ahiret yurdumuzdan haber veriyor ve bizim yüreklerimize su serpiyor.

Orucunu hakkıyla tutan, namazlarını muhafaza eden Müminler cennette serin sulardan içerken, dünyada Allah’ın ayetlerini umursamayanlar Müminlere bakıp imrenecek ve onlara yalvaracaklar. “Bize de suyunuzdan, yiyeceklerinizden verin diyecekler.”

Ama hayır, Allah emir ve yasaklarını umursamayanlara cennet nimetlerini haram kılmıştır.

(Cehennemlikler) Orada bir serinlik ya da (susuzluk gideren) bir içecek tatmazlar. Ancak, uygun bir ceza olarak kaynar su ve irin içecekler. Çünkü onlar, hesaba çekileceklerini hiç ummuyorlardı,(Nebe:24-25-26-27)

Cehennemliklerin, cennetliklerin yeyip içtiklerini görmeleri, onlar için psikolojik bir azabtır. Yani Rabbimiz dünyada emir ve yasaklarını umursamayanlara nasıl büyük bir sabır gösteriyorsa, orada da şiddetli bir azaba dûçar kılacaktır. Buna mukabil, Müminleri dünyada nasıl çeşitli imtihanlarla sınadıysa, karşılığında cennet gibi hayal bile edemeyeceğimiz güzel ve ebedi bir hayatla mükafatlandıracaktır.

Bizim içimiz susuzluktan yanarken, Ramazandan bihaber olan, orucu mazeretsiz terk eden kişiler de bizi üzmesin. Çünkü Rabbimiz şöyle buyuruyor:

Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalaya dursun. (Kötü sonucu) yakında bilecekler! (Hicr:3)

Ramazan gibi bir nimeti bize bahşederek, bizlere arınma imkanı sunan Rabbimize hamd olsun…

Ey kalpleri halden hale çeviren Allah’ım , kalbimi dinin üzerine sabit kıl” (Tirmizi , ”Deavat”) 

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. gülaykahvekeyfi says:

  çooook güzel ümitvar ve huzur verici bir yazı olmuş 2 günden beri evimiz rüzgardan durulmuyor serin serin esiyor hele de akşamları balkonda buz gibi üşütüyor ney miş her zorlukla beraber bir kolaylıkta veriyormuş rabbimiz

 2. Bu yazı bana çok iyi geldi.şeytan çoj uğraşıo çünki nefsimde hazır.bu yazı ümit verdi silkeledi.elhamdülillah.

 3. hülyamız=) says:

  Allah a sığınarak, gücüne ve merhametine inanarak, affolunacağına inanarak, cenneti düşünerek tutulan bir oruçta insanın aklına ne su geliyor ne yemek.
  Rabbim senden razı olsun can kardeşim

 4. Sağolasın kardeşim, kalemine yüreğine sağlık
  Ramazan orucunu daha önceleri rahatsızlığımdan dolayı tutamıyordum bir de o kısa günlerde fakat son senelerde uzun ve sıcak olmasına rağmen sağlığım iyi olduğundan tutabiliyorum. Gerçekten tutamadığın için Rabbim biliyor fakat bilerek tutamayanlar ne kadar zor değil mi Emre itaat etmemezlik yani onbir ay yemiş içmiş zevk yapmışsın bir ay tutsan ne eksilir. Eskiler hep şöyle derdi Rektefe ( motorlu araçların tümden elden geçmesi temizlenmesi onarılması) edin vücudunuzu derlerdi.
  Elhamdulillah Rabbimiz vücutlarımızı dilimizden tutunda tüm organlara tazelik veriyor.

  Eğer ki, kişi idrakinde olup tamam ben tutarım bana kolaylık verir diye Rabbine sığınmazsa gerçekten Şeytan boş durmaz Allah’a azze ve celle olan ibadetinden çeşitli bahanelerle alıkoyar. Rabbimiz Bakara suresinde de ayrıntısını vermiştir.
  En önemlisi her bir ibadetin ertelenmeden yapılmasının daha güzel olduğudur.
  Hani Kur’anda Bakara suresi İbrahim aleyhisselam ile oğlu İsmail aleyhisselamın yaptıkları kabenin yanında geçen bir dua vardır
  “Rabbimiz bizden (bunu) kabul et. Şüphesiz, Sen işiten ve bilensin”;

  128-“Rabbimiz, ikimizi sana teslim olmuş (müslümanlar) kıl ve soyumuzdan sana teslim olmuş (müslüman) bir ümmet (ver). Bize ibadet yöntemlerini (yer veya ilkelerini) göster ve tevbemizi kabul et. Şüphesiz, Sen tevbeleri kabul eden ve esirgeyensin.”

  İşte ibadet yerleri ve ilkelerini dileyen bir baba bir Rasul

  Fi Emanillah

 5. Mehtapabla says:

  Allaha sükür ki müslümanız ve öbür dünya için ümitlerimiz var.Inançsizlar ne cennete cehenneme nede kaybettikleri yakınlarını öbür dünyada tekrar göreceklerine inanmiyorlar.Onlar için çok yazık ne kadar kötü ümitsiz boş yaşamak.

 6. Ummu Hamza says:

  Resulullah (sav) buyurdular ki:
  “Cennetin etrafı mekarihle (nefsin hoşlanmadığı şeylerle) sarılmıştır. Cehennemin etrafı da şehevi (nefsin arzuladığı, cazip) şeylerle sarılmıştır.” (Sahiheyn’de, Ebu Hureyre’den bu rivayet aynen gelmiştir.)

  Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur:
  “Dünyadayken en çok nimete mazhar olmuş cehennemliklerden biri, kıyamet gününde getirilip ateşe bir kez daldırılır, sonra kendisine sorulur:
  “Ey Ademoğlu! Hiç hayır gördün mü?
  Hiç nimete mazhar oldun mu?”
  O da şöy*le cevap verir: “Hayır, vallahi Ya Rab”
  Cennetliklerden dünyadayken en çok sefalete maruz kalmış biri getirilip Cennete konulur ve kendisine şöyle sorulur:
  “Ey Âdemoğlu!
  Hiç sefalete maruz kaldın mı? Hiç sıkıntı çektin mi?”
  O da şöyle cevap verir: “Hayır vallahi ya Rab Hiç sefalete maruz kalmadım ve hiç sıkıntı çekmedim ( Müslim Münafikun 3/55)

 7. Fatma gul says:

  Öğüt alıp dinleyenlere müjdeler olsun

 8. 10 gun once aniden baslayan siddetli bas agrima sonunda migren tanisi koyuldu, ramazanda oruc tutmak ne buyuk nimetmis meger,oyle ozledimki.. allah icin dua bekliyorum mumin kardeslerim, dua edin de bende oruc tutanlardan olayim.

  1. Ummu Hamza says:

   Rabbim Şâfi ismiyle şifa versin, afiyet versin kardeşim.

  2. Fatma gul says:

   Allah şifalar versin kardeşim enkısa zamanda sağliğina kavuşup orucunuda tutabilirsin inşaAllah

  3. hülyamız=) says:

   Allah şifa versin Rukiye hanım, migren rahatsızlığıyla da oruç tutuluyor üzülmeyin

   1. Nupelda says:

    Rabbim şifa versin,ağrılarınızı gidersin.Amin..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: