kokoshabla deodorant

HANIMLARA RAMAZAN REHBERİ

RamazanHANIMLARA RAMAZAN REHBERİ

Müslüman Hanımefendi!

Ramazan “Ay” Değil Fırsattır.

Fırsatlar çabuk gider. Gidince de kıymetli olur. Geçmiş fırsatlara bakabilirsin. Ne bırakarak gittiler?

Geçmiş Ramazanları kendi gözümüzle değerlendirip ‘İyi bir Ramazandı’ dememiz ne işe yarar? Allah bizim için ne dedi, amelimizi kabul etti mi? Önemli olan bu değil mi?

Müslüman Hanımefendi!

RamazanıBaş Tacı Bir Misafir Gibi Karşılamak İçin:

İçten gelen bir mutluluk sergilemeliyiz.

Onun hakkını vermeyi bize kolaylaştırması için Rabbimize dua etmeliyiz.

Ramazana mahsus ibadetleri kulaktan dolma, neneden görme ile değil, fıkhını öğrenerek yapmalıyız. Bilhassa özel günle ait fıkıh bilgimizi güçlendirmeliyiz.

Ramazan başlamadan biz günahlarımızdan istiğfar ederek Ramazanı arınmış olarak karşılamalıyız.

Müslüman Hanımefendi!

Orucu Yemek İçmek Bozar. Gıybet, Yalan, Dedikodu ise Berbat Eder.

Orucu korumak şu üç şeydir.

1) Oruçlu kalındığı sürece yeme içmeden, cimadan uzak kalmak.

2) Oruçlunun emeklerini berbat eden gıybet, yalan gibi illetlerden arınmak.

3) Bir kul hakkından ötürü elden çıkmasını engellemek.

Müslüman Hanımefendi!

Ramazan Ayı Tam Anlamıyla Bir Kur’an Ayıdır.

Ramazan ayında ne kadar Kur’an okunduğunun hesabı aynı zamanda Ramazanın da ne oranda değerlendirildiğini gösten önemli bir göstergedir. Bunun için Kur’an’ı okuduğumuz gibi her Ramazan ayında onun bir suresini ezberleyek, bir bölüm ayetlerinin tefsirini öğrenerek onu şefaatçimiz yapabiliriz.

Tecvid kurallarına, okuma adabına riayetle okuyarak, dinleyerek, bağları tazeleyerek Ramazanı gerçek bir Kur’an ayına dönüştürebiliriz.

Müslüman Hanımefendi!

İşte Ramazanı Kemiren Hastalıklar:

Uyku kargaşası.

Mutfak esareti.

Bilhassa en değerli günleri olan son günlerinin çarşı pazarda geçirilmesi.

Cami ve türbe ziyareti adı altında vakit israfı, müslüman kadın için uygun olmayan görüntülerin camilerde sergilenmesi.

Teravih namazının eğlenceye dönüştürülmesi.

Özellikle mukabelelerde riya bataklığına düşülmesi.

Tv önünde ömrün en mübarek anlarının harcanması.

Ramazana aitmiş süsü verilen eğlencelerin rağbet bulması.

Kadir gecesinin bir takım sonradan icad edilmiş sembollerle asıl maksadından uzaklaştırılması.

Şu veya bu nedenle israf edilip vebale girilmesi.

Müslüman Hanımefendi!

Ramazan Ayı Dua İçin En Uygun Zamanlardandır.

Sadece namazdan sonra dua ederek değil, hususi dua zamanları ayırarak bu bereketli ayı değerlendirmek gerekir.

Güzel bir abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra adabına uyarak kendimize, çocuklarımıza, eşimize, ebeveynimize, bütün müslümanlara samimi dualar edebilir.

Unutma! Oruçlunun duası reddedilmiyor.

En uygun zaman arıyorsan sahur vaktini, iftar öncesini kaçırma.

Müslüman Hanımefendi!

Orucu ve Ramazan yoğunluğunu bahane ederek insani görevlerinde ihmalkarlık yapmamalısın. Orucun ve diğer ibadetlerin ilavesine rağmen yükümlülüklerimizi aksatmamamız Ramazana verdiğimiz değerin bir ifadesidir. Sinirlenme. Sinirleneceğin ortamda bulunmamaya gayret et. Midenin tuttuğu orucu, ağzın heder etmesin.

Çocukların senin tavırların yüzünden orucu kötü bilmesin. Sabret ki ecrin çok olsun.

Müslüman Hanımefendi!

Bilhassa Ramazanda namazları tam vaktinde, geciktirmeden kılmanın önemini bilmelisin. Şu veya bu nedenle namazı geciktirme.

Müslüman Hanımefendi!

Ve Ramazan bitse de izi bizden gitmemelidir. Aylarca Ramazanda aldıklarımızın etkisi ile kulluğumuz devam etmeli, gelecek Ramazanıhasretle beklemeye başlamalıyız.

Ramazan ayının ardından altı gün oruç tutarak nurumuzu tamamlamalıyız.

Müslüman Hanımefendi!

Ramazanın en önemli farklılıklarından biri de sahur yemeğidir. Yemeği hazırlayarak, aile efradının sofraya gelmesini sağlayarak elde edebileceğin ecri düşün.

Sahuf yemeğindeki bereket seni bir dahaki Ramazana kadar kuşatabilir. Sabırlı ol, gayret et, tatlı dille ikna ederek sahur bereketi dağıt.

Müslüman Hanımefendi!

Ramazanın son on günü özdür. Rahmetin ve mağfiretin dağıtıldığı mevsimdir. Şeytan elde edeceğimiz ecirlere göz dikmiş olarak bekleyip duruyor. Bu son on günü çarşılarda veya basit konulu ziyaretlerde harcarsan ona yardım etmiş olursun.

Müslüman Hanımefendi!

Ucub tehlikeli bir hastalıktır. Peki nedir ‘ucub’ biliyor musun?

‘Ucub’ müminin yaptığı ibadetlerin en iyi şekilde yapıldığını, o ibadeti Allah’ın kabul etmek zorunda olduğunu zannetmesidir.

Nureddin YILDIZ / Ramazan Risalesi

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. İnci Zehra says:

  Cahide hanım selamlar,
  ben tahmini 5 haftalık hamileyim ve oruç tutmayı çok istiyorum, hiç orucumu sebepsiz yere bırakmadım çok şükür. Doktora sormak istemiyorum yüksek ihtimal tutma diyerek hevesimi kırıp soru işareti bıracak ilk hamileliğim çünkü.. Sizden ricam daha yeni olduğu için tutabilir miyim, günler uzun ama Rabbim yardım eder ne de olsa

  1. Cevap için aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz kardeşim.
   https://www.facebook.com/pages/Cahide-Sultan/248643921847519

 2. Selamun aleykum.
  Çok faydalanıyorum bu yazılardan. Allah râzı olsun Serap ablam…

 3. Zuzi & Momi says:

  Izmirde oruçlunun yüzdesini yaptık dün eşimle tahminimiz %25ten ileri gidemedi. Insanlar balkonlarında o kadar rahat şekilde sabah kahvaltılarını yapıyorlar, 5 çaylarını eksik etmiyorlar. Sık sık içilen püfür püfür sigarada cabası. Çok üzücü. Burası Müslüman bir şehir mi, Rabbim islah etsin hepsini.

  1. Zuzi momi kardeş izmirin neresindesin acaba?;-)

   1. Zuzi & Momi says:

    Ah ah güzelim Isparta mın merkezinden izmirin çiğlisine gelmiş bulunmaktayım eş durumundan 😉 evlilik durumundan 😉 ya siz?

    1. Ahh görüşebilseniz ne iyi olur. Bernacığım çok tatlıdır Zuziciğim. eminim sen de öylesin. Çok heyecan yaptım şimdi…:)

     1. Zuzi & Momi says:

      Sabah güne musmutlu uyanmama vesileydi bu yorum cahide ablacım 😉 nasıl mutlu oldum nasıl da heyecanlı.Berna abla(emin değilim sonsuz saygımdan ;P) ile en kısa zamanda görüşüp, resmini size atacağız inşallah. An itibari ile Evlilik sonrası ilk iftar davetimizi vermiş bulunmaktayız. Hayırlı bi başlangıç yapalım dedik ,ilkimiz medrese ekibi oldu. Taa Nijerya dan siyah tenli bi abiye de nasipmiş senin tariflerinden yemek ;))) ne tatlı bir yorgunluktur bu 😉 çok yorgunluktur hem de çok tatlıdır ;))

    2. ben bornovadayım canım,face hesabın varmı acaba varsa burdan bana mesaj atarmısın?https://www.facebook.com/MutfaktaBirimiVar?ref=hl
     yoksa mail adresini ulaştırır mı acaba cahide abla tabi sende istersen..
     bu arada bu, benim bir hevesle açıp,herzaman ki gibi çabuk usanıp terk ettiğim yemek sayfam:)
     cahide ablacım teveccuh ediyorsunuz utandırıyorsunuz beni,sende çok talısın ya,sesini duyunca sevindirik oluyorum ben 🙂

     1. aslında bu sayfayı açmam benim bu siteyle tanışmama vesile oldu,görevini yaptı ve artık yerini buldun bana ihtiyacın yok dedi.bu siteyi açmasaydım belkide seni hiç tanımayacaktım,siteyi biliyordum fakat yazıları yorumları hiç okumadan tariflere bakıp geçiyordum. ne zaman bende açtığım sitenin donanımı nasıl olcak diye araştırırken bu sitenin içeriklerini okudum resimlerini inceledim giriş o giriş bir daha çıkamadım 🙂 velhasıl kelam benim yemek maceram cahide sultanı bulduğum an sona erdi,yok yok yeni başladı 😉

      1. Zuzi & Momi says:

       Hayat tevafuklara dolu işte ;)) ablacığım cevapta geciktiğim için özür dilerim sizden misafir geleceği için gün boyu mutfaktaydım. Yeni gittiler.

     2. Zuzi & Momi says:

      Ablacım Bornava eşimin işyerinin olduğu semttir ;)) ne hoş tevafuk. Ben tek başıma çöp atmaya inmeyi (oysa konteynır evin hemen karşısında;P )evliliğimin 7. Ayında başarmış insanım 😉 tek başıma gelemem ki vesaitle oralara ;(( Biz sizi iftara alacağız kısmette haftaya salı günü bize buyurmazmısınız ;)) ben Facebook Twitter kullanmıyorum. Hotmail de kullanamıorum aktif olarak. whats up varsa eşiminkinden yazsak birbirimize? Sizde varsa program numarayı verim değilse kendi numaramı verim oradan haberleşssek 😉 eşim şimdiden tarifleri cahideden yapamazsın misafirimiz direkt tanır cahide abla bu tarifi şu şu tarihte sitesinde yayınlamıştı der bakar kalırsın diyor ;)) eğer öyleyse aç kaldık ;)) benim kolum kanadım ki burası ;))

      1. canım yaa hemen iftarada davet ediyor gününü bile belirlemiş. sen numaranı yazarmısın buraya,cahide abla kimseler görmeden ulaştırırı bana olmmazmı 😉

       1. Zuzi & Momi says:

        Ve biz bugün buluştuuuuuuuuuuuk ;)) Öyle muhabbet soframız diye nitelendirebileceğimiş hoş bir soframız olamasada ;)(Ramazan olunca) Berna abla ile açık alanda fotoğrafımız daha güzel olur diye karar aldık dışarıda çekip Cahide abla sana yollicaktık ama yeni tanışmanın heyecanı ile unutmuşuz ;)) rüya gibiydi. Azıcıktı ama çok çok çok güzeldi. Yapmış olduğum ‘Allah’ım sana yakınlaştıracak dostlar ver bana bu gurbet ellerde’ duâmın cevap bulmasaydı belkide. Teşekkür ederim cahide abla vesile olduğunuz için.

        1. Elhamdulillah bugün en mutlu olduğum anlardan biri de buydu 🙂

        2. Allah için biraraya gelen dostlukların ne ilki nede sonu olacak inşAllah,bu duyguya hasret olanlar iyi bilirlerki aynı gönülden konuştuğun insanları bulduğun an birdaha ayrılmazsın ondan,zuziciğim benlesin,senleyim Allahın izniyle;)
         en kısa zamanda seni de aramazı bekliyoruz cahide sultanım 😉

      2. Çok sevindim kardeşim sofra bahane kardeşim muhabbet şahane :))

       1. Zuzi & Momi says:

        Allah razı olsun Cahide ablacım, Berna ablacım, Hasret ablacım ;))

 4. nurten ekinci says:

  ALLAH sizden razı olsun cahide hanım çok bilgileniyorsunuz teşekkür ederiz.

 5. ”Özellikle mukabelelerde riya bataklığına düşülmesi.” burasını anlamadım :/

  1. Aslında sorunun cevabını Fatma Gül kardeşimiz çok güzel vermiş. Bazı mukabele gruplarında gösteriş dolayısıyla riya çok yaygın…

 6. Fatma gul says:

  Lütven musluman temiz olmali bunu biliyoruz Elhamdulillah ama her mukabeleye her terafiye ayri giyinip gösteriş yarişina girmeyelim ben burda onu görüyorum malesef sonra bazilari sohbet dinleme yerine neyi.nerde.kaca aldin guzel yakismiş gibi camiiye yakismayacak sözler birde pafüm kokusundan bazan dayanilmiyor o birbirine karismis kokular lütven bunlarada özen gösterelim..

 7. ruyagibiii says:

  Allah razi olsun cahidecim vesilennle ne guzel hergun okuyoruz ramazan risalesini kitabini alamayanlar icin iyi dusunmussun rabbim sana ve ailene firdevs cenneti nasip etsin benim dusunceli bacim

  1. Fatma gul says:

   Amin

 8. Duaya âmin
  Yazıya EyvAllah
  Sağolasın can kardeşim 🌺

  Hanımefendiler
  Ramazan’da yapılan ibadetler kulluk görevlerinin yanında itikaf zamanında temizliklerle veya sona kalan yemek davetleriyle harcamayınız.
  Rabbimiz ihya edebilmeyi cümlemize nasip etsin.

 9. Hidayet says:

  Rabbim razi olsun her kim vesile olduysa .Ramazan ayimiz mubarek olsun ikinci senedir orucumu tutamiyorum bunun ne demek oldugunu anlatamam Rabbim hicbir mumine bunu yasatmasin Duanizi eksik etmeyin lutfen selam ve dua ile

  1. Fatma gul says:

   Rabbim şifalar versin kardesim

  2. Mehtapabla says:

   Allah şifa versinde inşaAllah seneye sizede oruç nasip olsun.Amin

   1. Hidayet says:

    Guzel dualariniz icin Rabbim razi olsun sizden selametle kalin

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: