Doğal Güneş Kremi

SADAKA GÜNLERİ

24(1)SADAKA GÜNLERİ

‘Sadaka Rabbin Gazabını Söndürür’

Aişe radıyallahu anha annemiz anlatıyor: “Bir defasında bir koyun kesilmişti. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz geldiğinde koyundan bir şey kalıp kalmadığını sorunca:’Bir budu kaldı, gerisini sadaka olarak verdik.’ dediler. Bunun üzerine şöyle buyurdu: ‘BİR BUDU GİTTİ, GERİSİ KALDI.’

Sadaka Bir İmtihandır / İbadettir: Çoluk çocuğumuz gibi maddi varlığımız da elimizde birer emanettir. Elimizdekilerin sadece bekçileriyiz. Veren de O, alan da O. Sadakalarımız kulluk imtihanımızdır.

Azı Çoğu Yok: Allah Teala içimizi ve dışımızı biliyor. Ne yapabilirdik ve ne yaptık onu biliyor. Gücümüz üstünde de bir şey istemiyor. Biz gücümüz kadarını çıkarıp verdikten sonra artık o verdiğimiz için az denemez. Nicelerinin kabarık rakamlarla verdikleri Allah katında bir değer taşımazken, kimilerinin de bir avucu Uhud dağından daha ağır gelecektir. Ölçümüz azlık çokluk değil, ihlastır.

Sadaka Bir Borç Vermedir: Yüce kitabımız Kur’an’ımız sadakadan söz ederken “Kim Allah’a güzel bir borç verir?” buyurmaktadır. Sadaka, alanı Allah olan bir borçtur. Verdiğimizi cennet birimleri ile büyütüp tekrar bizim için hazırlamaktadır. Biz fani şeyler vereceğiz; O ebedi cennet nimetleri ile karşılık verecek. Biz ölçüp tartıp vereceğiz; O ölçülemeyecek kadar çok verecek.

Fakir Sadece Veznedardır: Fakirin sahibi Allah’tır. Ona destek olanın, sadakası ile yanında bulunanın muhatabı da Allah’tır. Fakirin avucuna koyduğumuzun hesabını kim yapıyor? Karşılığını kim veriyor? Elbette Allah! O zzman biz fakire değil, Allah’a veriyoruz. Fakir sadece veznedardır.

Fakire Minnettarız: Rabbimizin bir emrini yerine getirmemize, cenneti kazanmamıza aracı oluyor. Bizim sadakamızı kabul ettiği, hayrın kapılarını bize açtığı için onu severiz.

Her Şey Sadaka. Sadakanın Yolları Geniş: Zekat başta olmak üzere sadakanın çok çeşitleri vardır. Ramazan ayında verilen ve Fitre olarak bilinen vacib bir sadakamız daha vardır. Bu ikisinin dışında da ölçüsünü müminin gönlü belirleyecek olan pek çok sadaka vardır.

Fıtır Sadakasını Kim, Ne Zaman, Ne Kadar Verecek?: Ramazan ayına ulaşan bir mümin eğer, asli ihtiyaçlarından fazla 81. gram altın değerinde bir varlığa sahipse o müslümanın bayram namazından önce fitre vermiş olması gerekir. Fitre verirken de, kendisinin ve bakmakla yükümlü olduklarının fitelerini vermeldir. Fitre için belirlenen miktarlar, kişinin seçebileceği serbest miktarlardır. Herhangi birinden verilince sadaka verilmiş olur.

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki:”Kıyamet gününde müminin gölgesi sadakasıdır.”

Nureddin YILDIZ / Ramazan Risalesi

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. ferayafra says:

  Selamunaleyküm dostlarım.Hayırlı ramazanlar.Cahidemmm bir arkadaşım fitre ile ilgili soru sordu belki bilen vardır. yanlış bilgi vermek istemedim.
  SORUSU:Bir oturduğu evi var.9-10 bin liralıkta olsa bindiği arabası ve 150 bin lira değerin de yeni aldığı ve tuhafiye olarak işlettiği bir dükkanı var.50 bin lira kadar bankaya borcu var,dükkanı satsa elinde 100 bin lira para kalıyor acaba o 100 bin liranın fitresini ödemesi gerekiyormu?Diye sordu.yeterli bilgiye sahip olduğuma inanmadığım için bilen birilerine danışmak istedim.Birileri bilgisini paylaşırsa bu arkadaşa yardım etmiş oluruz.Allah hepinizden razı olsun.

  1. Ve aleykumselam Feray’ım. Fitre nisab miktarı malı olan herkese düşüyor bacım. Yuvarlak hesap 81 gr. altın değerinde parası varsa fitre vermesi gerekiyor. Bilenler yanlışım varsa düzeltsinler lütfen.

 2. keziban demir says:

  S.a. bu konuyu sabah esimle konustuk. Almanyada fazla ihdiyac sahipleri yok biz genelde yardimlari Türkiyeye yolluyoruz. Ama artik güvene bilcegimiz bir kurulus yok. Sizin tavsiye edeceginiz bir yardim kurumu varmi?

 3. Mehtapabla says:

  Allah hepimizi fitreleri ve sadakaları kabul olanlardan eylesin.Amin.

 4. “Ey iman edenler, kazandıklarınızın ve sizin için yerden çıkardığımız ürünlerin en helal ve iyisinden Allah yolunda harcayın.” 3
  “Mallarını gizli ve açık olarak gece ve gündüz harcayan kimseler var ya, işte onların, Rableri katında ecirleri vardır. Onlara hiçbir korku yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklardır.” 4
  “Mallarını Allah yolunda harcayanların hali, her başağı yüz daneli yedi başak bitiren bir tohumun hali gibidir. Allah dilediği kimseye daha kat kat verir. Allah’ın ihsanı çok geniştir. Her şeyi hakkıyla bilendir.” 5
  “Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcayıncaya kadar birre (Cennete ve iyiliğin en güzeline) eremezsiniz.” 6
  “Sarf ettiğiniz her hangi bir şeyin yerine O daha iyisini koyar.” 7
  “Allah, faizi tüketir (faiz karışan malın bereketini giderir), sadakaları ise bereketlendirir. Allah küfürde ve günahta ısrar eden hiç kimseyi sevmez.” 8
  3 2/Bakara, 267

  4 2/Bakara, 274

  5 2/Bakara, 261

  6 3/Âl-i İmran, 92

  7 34/Sebe’, 39

  8 2/Bakara, 276

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: