Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

NANE NASIL KURUTULUR?

14476163644_211479d3a5_z

Bismillah: O size istediğiniz her şeyden verdi. Allah’ın nimetini sayacak olsanız sayamazsınız. Doğrusu insan çok zalim, çok nankördür! (İbrâhim:34)

Selamun aleykum dostlar, Rabbimizin bizlere bahşettiği nimetleri saya saya bitiremiyoruz. O nimetlerden biri de nane. Bugün sizlere evde nane kurutmanın püf noktalarını anlatmak istiyorum.

İzleyenlerimizden Mürvet Hanım, bana  hazır aldığı ve kendi yaptığı nanenin farkını göstermek için bir resim göndermişti. Alttaki resimde gördüğünüz gibi, hazır olan nane oldukça kararmış, evde kurutulan nane ise daha canlı ve açık renkte.unnamed

Aslında Mürvet hanım naneyi nasıl kuruttuğunu resimli anlatıp gönderecekti ama zamanı olmadı sanırım. Onun yerine ben anlatayım istedim. Mürvet Hanım’a bu faydalı hatırlatma için çok teşekkür ediyorum.

Pazardan nane alacağınız zaman, yapraklardan birini alıp elinizde ezin ve kokusuna bakın. Bazen yarpuzla melezlenmiş naneler getiriyorlar. Görünümü nane fakat, kokusu yarpuza daha çok benziyor. Birde pazardan fazla miktarda alacaksanız mutlaka pazarlık yapın. Örneğin benim nane aldığım teyze, nanenin bağına 50 krş. demişti ancak. Ben nanelerinin hepsini alacağımı söyleyince 25 kuruşa düşürdü.

14290753110_7d73be9b8a_z

Nane Kurutmanın Püf Noktaları?

 • İstediğiniz miktarda nane alıp ayıklayın.
 • Bol suda toprağı gidene kadar yıkayın.
 • Güneş görmeyen havadar bir yere  sofrabezi tarzı bir örtü serin. Eski çarşaflarınızdan bile olur.
 • Naneleri dağıtarak bezin üzerine serin. Mümkün olduğunca seyrek sermeye dikkat edin ki, kolay kurusun.
 • Sıcak havalarda 4-5 günlük bir sürede naneler kurur.
 • Nemli iklimlerde nane, maydanoz, dereotu gibi yeşillikleri kurutmak zor olacaktır.
 • Kuruyan naneleri, saplarından itibaren başlayıp sıyırarak ayıklayın.
 • Saplarından ayrılmış kuru nane yapraklarını hiç ufalamadan saklarsanız, kışın nane çayı için kullanabilirsiniz. Nane çayı ufalanmış naneden ziyade, bütün yapraklarla daha lezzetli ve berrak olur.
 • Yaprakları ya ufalayıp hava almayacak cam kavanozda saklayın. Ya da hiç ufalamadan saklayıp, yemeklere kullanacağınız zaman bir miktar alıp ufalayarak kullanın.
 • Rabbim sağlıklı, hayırlı günlerde kullanmayı  nasib eylesin.

NOT: Nane, yaprakları ayıklanıp daha sonra kurutulursa yapraklar kararabiliyor. Saplarıyla beraber  kurutulduğunda yapraklar zedelenmeden kuruyor ve rengi kararmıyor. Yeşilliklerin muhakkak gölge yerde kuruması lazım. Güneş gören yerde yeşillikler sararır.

EV YAPIMI ORGANİK GIDALAR!

14477364605_897c2747b6_z

Nanenin Faydaları Nelerdir?

 • Hazmı kolaylaştırır, idrar ve gaz söktürür.
  – Karaciğer yetersizliğini giderir, safra akışını düzenler.
 • Mide ağrılarını keser, bağırsak spazmını giderir.
 • Astım, bronşit, öksürük, grip ve soğuk algınlığına faydalıdır, nefes almayı kolaylaştırır.
 • Sinirleri güçlendirir, heyecan ve korkuyu yatıştırır.
 • Kusmayı önler.
  – Migren, uykusuzluk, baş dönmeleri, el ayak titremesi, dil tutukluğu felç gibi hastalıklara faydalıdır.
 • Kalbi kuvvetlendirerek sinirsel kalp çarpıntılarının önüne geçer.
 • Aybaşı kanamalarının muntazam ve ağrısız olmasını sağlar.
 • Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.

* Mide ülseri ve gastriti olanlar fazla kullanmamalıdır.

Yüzyıllardır tansiyon, siyatik, karın ağrısı, kalın bağırsak iltihabı, mide ekşimesi, nefes darlığı, soğuk algınlığı, baş dönmesi, kalp yetersizliği ve karaciğer bozukluğu gibi hastalıklarda ilaç olarak kullanılıyor.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. cahide hanım pirpirim yada semizotu nasıl kurutulur.yada bilen arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim.

  1. Annem semizotunu biraz haşladıktan sonra kurutuyor. Çiğden kurutunca çürürmüş. Daha doğrusu bizim köyde herkes öyle yapıyor.

   1. cevap verdiğiniz için teşekkür ederim cahide hanım.peki sizce kurutulunca mı daha iyi oluyor haşlayıp buzluğa atınca mı?hangisini tavsiye edersiniz eşim semizotunu çok seviyor kışında evde bulunsun istiyorum.

    1. Hafif haşlayıp dondurucuya da koyabilirsin. Her iki şekilde de iyi olur ama kurutma biraz uğraştırıyor.

 2. Cahide abla ben balkonda saksıda büyüttüm naneleri ama o kadar çok değil her gün yapraklarını toplayıp kurutuyorum, kökünden koparmaya kıyamadım az olduğu için. Yıkadıklarım karardı yıkamadıklarım yeşil oldu. Belkide çok güneş alan yerde kuruttuğumdan olmuştur. Bugün toplayacaklarımı gölgede kurutacağım ya da buzdolabında.

 3. meleknur says:

  Kuruyan naneler elekten geçirilince incecik, hoş bir görüntüde oluyor.

 4. asudehayat says:

  Buzdolabının içinde de çok güzel kuruyor nane. Aynı temizleme işlemlerini yapın bir gün odada kalsın sonra dondurucuya degil de buzdolabının içine koyun.

  1. Çok iyi fikir Asudehayat. Teşekkür ederim

   1. asudehayat says:

    Rica ederim ben de sizlerden çok şey ögrendim. Paylaşmayı seviyorum.

  2. Evet çok güzel oluyor. Ben yıkanmış maydonozu unutmuşum buzdolabında ağzı açık kasede öyle güzel kurumuşki bir kase kurutulmuş maydonozum oldu.

 5. Cahide hanım
  sebze,meyve kurutma makineleri
  hakkında bilginiz var mı ne düşünüyorsunuz

 6. Rabbimizin hangi nimetini yalanlayabiliriz
  Mürvet hanıma ve sana da teşekkürler.
  Annemlerde bizde öyle gördük Dalı ile beraber kuruturdu. Birde o dallarıda atılmazdı. Kalbur denen iri delikli tarım süzgeci vardır veya kalın delikli süzgeçten geçirilirdi. Dallarda o süzgeçten geçerken kırılıyordu. Biz hiç yaprakları tek kurutmadığımızdan kararma ihtimali olduğunu bilmiyorduk. Bu şekilde de öğrenmiş olduk .
  Sağolasınız

 7. Nane toplandıkdan sonra yıkanmadan kurutulur ama alınan nanelerde ne olduğu bilinmediği için yıkanıyor değilmi?Ama çürüme ihtimali yüksek oluyor yıkanınca diye biliyorum ben.

  1. Hayır Mineciğim nemli bir iklim olmadığı sürece yıkamayla açık havada naneler çürümez.

 8. aspasya11 says:

  Ne kadar kolaymış kuru nane yapmak 🙂 adanada yaşadığım için bir şeyler kurutmaya cesaret edemiyordum..bi miktar naneyi kurutmayı deneyeceğim..inşallah olur canım..

 9. gülizar 277 says:

  s.a saplarını da atmayın kışın çay yaparken saplarından da koyun çok güzel oluyor

 10. Allah razı olsun, harika bir payaşım 🙂

 11. ferayafra says:

  Demin ki yorumumun altına yazmak istemedim.Birsen’im ve Selma’m ile konuşmak nasip oldu.Allah’ım o nasıl güzel içten seslerdi öyle her ikisin den de Allah razı olsun.Kızımın rahatsızlığı beni mahvetti.Çok şükür ki kisti küçülmüş yoksa yazın ameliyat olacaktı.Bu arada sitemize giremedim.Neler kaçırdım kimbilir.Birsen’cim canım nasıl neşe dolu candan samimi bir sesti.Selmam da aynı öyle Rabbim ikisinin de içlerinin güzelliğini seslerine yansıtmış.Ben her ikisi ile konuşurken göz yaşlarımı tutamadım.Bana değer verip aramaları beni çok onurlandırdı.Allah senden sebep oldun ve arkadaşlarım dan razı olsun.SESLERİNİ DUYMAK ÇOK GÜZELDİ.İnsan bir birini görmeden nasıl bu kadar sever diceksiniz Rabbim sevdiği kullarını bir birine böyle göstermeden de bağlıyor işte.Cahidemmm SENDEN ALLAH BİN KERE RAZI OLSUN.Sayende gönül muhabbeti ile coştum.

  1. Ferayım Rabbim kızına şifalar bahşetsin. İnşaAllah tamamen yok olur kisti. Şu güzel günlerde daha çok dua edelim bacım…

  2. Geçmiş olsun Rabbim Eş Şafii ismiyle Şifasını versin.
   Evet öyledirler şimdi anladınız herhalde buradaki kardeşlikler bir başka oluyor 🙂

  3. Mehtapabla says:

   Feray cıgım Allah kızına şifalar nasip etsin biran önce sağlığına kavuşsun insaAllah Amin
   Birsen seninle ve Selma ile görüştüğünü söylemişti bir gün bizlerde görüşürüz diye düşünmüştüm Tatlı kızına ve sana dualarimizi gönderiyoruz canım benim.

   1. ferayafra says:

    Mehtapabla,Hasret,Bersela ve Cahidemmm Allaha hepinizden razı olsun.İyi ki varsınız.Bazı tanıdık ve akrabaların haberi vardı sizin kadar ilgilenmediler çok kırıldım.Malum ben yanarım yavruma yavrum yanar yavrusuna demişler.İşte bu gönül dostluğu değil de nedir.Mehtab’cım inşallah seninle de görüşme fırsatımız olur. Eminim Allah’ın bahşettiği güzel yüreklerden birini taşıyorsun.Hepinizi Allah için çok seven bacınız.

    1. Feraycim, Rabbim kizina sifalar versin canim, insaallah tez zamanda sagligina kavusur.

  4. Çok geçmiş olsun Feray kardeşim Allah şifa versin.

 12. ferayafra says:

  Ellerine sağlık bacım bende her sene kendim kuruturum.Dışarı da nasıl temizledikleri malum.Ayrıca nanenin bir faydası da kadınlarda ki kemik erimesine engel olması.Yapılan araştırmalar da her gün akşam bir kase yoğurdun içine bir avuç nane konup yendiğin de kemik erimesini engelliyormuş.Tabi ki rejim yapanlar için de faydalı.Hepinizi Allah için çok seven bacınız.

  1. bersela says:

   Feray ablacim Rabbim kiziniza safi ismiyle sifa versin amin.

 13. ablam selam.ilk yorum yazan ben olmak istedim bu gozal bilgileri bizimle paylasdigin icin tesekkur ederim ablam allah senen razi olsun annemde naneyi bu sekilde kurutur va kisin bana gonderir kurutdugun nane ila guzel tarifler yapmani ve bizimle paylasmani dilerim insallah bakuden selamlar.

 14. bersela says:

  Aleykum selam ablacigim nanenin rengi cok guzel gorunuyor ellerine saglik bende nanemi bahcemden toplayip kurutuyorum elhamdulillah cok guzel oluyor.Hazir olan hicbirseyi sevmedigim gibi baharatlarida hazir sevmiyorum.

 15. Mehtapabla says:

  Bizim buranın hava şartlarından dolayı naneyi ben buzlukta dondurup saklıyorum .
  Bahçeden topladığım naneleri yıkayıp yapraklarını ayıklıyorum sonra posete koyup dondurucuya koyuyorum donan nane yapraklarını poşetin içindeyken ufaliyorum
  Kurutmayı denemedim sanırım burda kurumaz.

 16. Herseyin ev yapimi gibisi yok cahidem, rengi ne kadar canli görünüyor.
  Rabbim afiyetle yemegi nasip etsin, ellerin dert görmesin canim benim.

 17. Cahide abla nanenin faydaları içine anne sütünü artırır yazmışsınız benim bildigimse aksine azaltır geri çeker ben çocugumu süttenayırırken nane cayı kullandım gögsümede cayın yapraklarını koyup sarardım böyle rahatlamıştım. Görünce söylemek istedim

  1. Evet öyleymiş. Bunlar alıntı bilgilerdi zaten. Hemen o kısmı çıkardım canım. Uyardığın için Allah razı olsun

 18. Hilalll says:

  Selamün aleyküm. .bende her yaz kendi bahcemden topladigim naneleri kurutur dondurucuda saklarim. (Fakat ben yapraklarini saplarindan ayirarak kurutuyorum.)maydanoz , nane , kişniş vs…dondurucuya bunlar kurutmadan konulursa kullanmak için cikarildiginda sulaniyor. Bu sekilde cok daha iyi ..biberleride oyle.kucuk kucuk dograyip kurutarak dondurucuya bırakıyorum.istedigim miktarda tane tane kullaniyorum.bu sekilde dondurucuda saklamak sulanmayi önlüyor. Birde bizim yöresel tukettigimiz bir ot vardir.tarhun otu…harika bir kokusu ve lezzeti var.

 19. selamünaleyküm şuan benim evimde nane kokuyor dün bende köy pazarından aldım bamyada aldım acaba kurutsammı yoksa buzluğamı atsam hangisi daha lezzetliolur

 20. Fasulye nasil kurutulur ablacim?

  1. Rabiarabia kardeşim,
   Yeşil fasülyeleri yıkayın ince doğrayın. Bir bezin üzerine Güneş’te bir gün bekletin. Sonra içeriye alıp kurutun. Yani güneş görmeyen bir yerde kuruttun. Ne kadar ince olursa o kadar çabuk kurur. Eğer bir gün Güneş’te durdurmazsanız kuruması geç olur. Güneş önünde kuruyan fasülye rengi heö sarımsı oluyor hem de pişmesi zor oluyor. Oysa içeride kurutuluncs yeşilli hemde çabuk kaynıyor.
   Bamya da içeride gölgede kurutulunca yeşil renkli kalıyor.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: