Hocam Lütfen Bana Dinimi Anlat!

_DSC0094Ramazan yaklaştıkça, hangi TV kanalında, hangi hocanın ne kadar ücret alacağı söylentileri dolanıp duruyor. Popüler hocaları kapmak, onların üzerinden reyting kotarmak için sıkı pazarlıklar yapıyor kanallar. Hangi hoca daha iyi ağlatıyor, en acıklı hikayeleri, en bilinmedik menkıbeleri hangi hoca anlatıyor, en yumuşak, en esnek cevapları hangi hoca veriyorsa en çok o tercih ediliyor.

Halkın dinini değil, Hakkın dinini eğip bükmeden, gizlemeden anlatacak hocaların yanına bile yaklaşılmıyor…

==========================

“Koca koca adamlar utanmıyor, sıkılmıyor, senin yoksul hayatını kırpa kırpa zengin oluyorlar…” diyordu bir şiirde…

1 ay boyunca Allah Rasulü’nün Dişi nasıl kırıldı, kaç gün aç kaldı, kıyafetleri nasıl yamalıydı, yattığı hasır ne kadar sertti diye anlatıp duracaklar. İzleyenleri oluk oluk ağlatacaklar. Bir yandan anlatacak, bir yandan ceplerini dolduracaklar.

Mezarlığa başı açık gitmek günah mı? Abdest alırken, ağzımı çalkalamasam olur mu? Sakız çiğnemek orucu bozar mı? gibi soru ve cevaplarını usanmadan çiğnemeye devam edecekler.

İnsanların işine gelmeyen ayetler yine Kur’an’ın hiç açılmayan sayfaları arasında kalmaya devam edecek. Program yaptıkları TV lerin arada çıkan erotik reklamları, neredeyse pornografik dizi filmlerine hiiiiç ilişmeyecekler. Beraber program sundukları, şuh giyimli çıtır hanımlardan rahatsız olmayacaklar…

Din, eski zaman hikayeleri gibi anlatılarak, çook gerilerde kalmış bir din algısı yerleşecek kafalara.  Bugüne dair bir şey anlatılmayacak yine. Çoğusu tesettürsüzlüğünden rahatsız olmayacak. Bilerek ıskaladığı namazlar için kaygılanmayacak. Magazinsel, folklorik nostaljik bir din kimsenin rahatını bozmayacak. Kuru kalp temizliği cennete vize olarak görülmeye devam edecek…

Toplumun gidişatı ne alemde, bu önü alınmaz hayasızlığın sebebi ve çaresi nedir? Çıplaklık hastalığına yakalanmış kadınların, kadınlaşan erkeklerin hali ne olacak?İslamsız büyütülen çocuklar, okullarda İslam’dan fersah fersah uzak bir eğitim… Bunların hiçbiri gündem konusu olmayacak…

İfsad edilen tesettür, deve hörgücü başlar, giyinik çıplaklar, bol makyajlı suratlar…İslam’ın Müslümanım diyenlerin elinden, dilinden çektiği çileler yine hasır altı edilecek…

Cihad nedir, Tewhid nedir, şirk batağına batmış bazı gruplara yanlışlıkları nasıl anlatılacak? Ayrık otu gibi İslam’ın içini dalamış bid’atler için ne yapılacak? Allah’ın zikri, çalgılı aletler eşliğinde, şarkı türkü havasında yapılır mı? Nedir bu semah dönmeler? Dayatılan Mevlana dini kimin içindir? Devlet televizyonunda haftalık gösterilen ayinler neyin nesidir? Dinle devlet işlerini ayrıştıran laiklik İslam’ın neresindedir? Kimse bu konulara dokunmayacak!

“…Âyetlerimi az bir karşılık ile satmayın, yalnız Benden korkun. Hakkı bâtıl ile karıştırmayın, bilip dururken hakkı gizlemeyin.” (2/Bakara, 41-42)

Bu hocalar yıllardır aynı şeyleri anlatıp duruyor da, neden şu toplumda en ufak bir iyiye yöneliş olmuyor. Neden sokaklarımız hayasız görüntülerle yanıp kavruluyor?

“Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı ‘TÜSES’ in yaptığı kamuoyu araştırmalarına göre, 1990 ların başlarından, iki binin başlarına kadarki on yıllık sürede dindarlaşma oranı büyük ölçüde artmış gözükmektedir. Buna karşılık on yıl önceki araştırmada dindarlık belirtisi olarak Şeriat istediklerini söyleyenlerin oranı % 27 iken, on yıl sonra bu oranın %9 a düştüğü tespit edilmiştir.”

Demek ki, islam olması gerektiği gibi, tüm güzellikleri ve topluma olan hayırları ile anlatılamamış. İslam zihinlerde menkıbelerden ve hikaye tadında sahabe hayatlarından öteye gidememiş.

“Kapkaranlık gece parçaları gelmeden (fitnelerin karanlığında, nur/ışık temini için) amellere sür’atle koşun ki, o devirde insan sabah mü’min olduğu halde akşama kâfir olarak ulaşır. Mü’min olarak gecelediği halde kâfir olarak sabaha çıkar. Ve o günün adamları dinini, dünyadan az bir şeye karşılık satarlar.” (Müslim, Tirmizi, Ahmed bin Hanbel; Râmûz el-Ehâdis, I/243)

Hiç bir Peygamber ve Alim, Allah’ın dinini tebliğ ettikleri için ücret almamışlardır.
“(Ey Rasülüm) de ki: ‘Ben bu yaptığım tebliğe karşı sizden bir ücret istemiyorum, ancak Rabbine bir iman ve itaat yolu tutmak isteyen kimseler istiyorum.” (25/Furkan, 57).

“Sizden herhangi bir ücret istemeyen bu kimselere tâbi olun, onların sözlerine kulak verin; çünkü onlar hidâyete (doğru yola) ermiş kimselerdir.” (36/Yâsin, 21)

Bir kesim, bu hocalardan dinlediklerini gerçek İslam sanıp, avunmaya ve kendini rahatlatmaya devam edecek. Bir kesim de böylesi adamların elinde hırpalanan İslam için sızlanıp duracak…

Yine Sezai Karakoç’un şu dizeleri dolandı dilime:

Ey yeşil sarıklı ulu hocalar bunu bana öğretmediniz

Bu kesik dansa karşı bana bir şey öğretmediniz

Kadının üstün olduğu ama mutlu olmadığı günlere geldim

bunu bana öğretmediniz

Atam İbrahim bana mermer putları, Nasıl devireceğimi öğretmişti

Ama siz kağıttakileri ve kelimelerdekini ve sözlerdekini nasıl sileceğimi öğretmediniz…

Cahide Sultan

Ahir zaman hocaları, ya da din tüccarları!

=================

Konuyla ilgili Faruk Beşer Hoca’nın “Dinin Medyadaki sunumu” adlı yazısını okumanızı tavsiye ederim.

 

 

Yazılarım kategorisinde yayınlandı. 70 Comments »

70 Yanıt to “Hocam Lütfen Bana Dinimi Anlat!”

 1. selçuk tazim Says:

  Ablacım Allah razı olsun çok beğendim seçtiğiniz konular gerçekten toplumsal yaralarımız.

 2. Hatice Says:

  Ya benim kafam karıştı o zaman diyanette çalışan müftü vaiz imam müezzin Kur’an kursu hocalar maaş karşılığında çalışıyorlar ne yani şimdi bunlar ücretsiz mi çalışsınlar evin geçimini nasıl sağlıyacaklar??nasıl olacak bu iş?

 3. Hasret Says:

  İzlemiyor(um )izletmiyor(uz)
  Ödün vermemek karınca olsak bile safımızı belli etmemiz lazım. Reyting olmaması lazım . Görünen o ki , kısa yoldan dini öğrenmek ve cennete gitmek bizim insanımızın hali. Menkıbelerle kerametlerde gördüğü okuduğu dinlediği kişileri dolu bir hayat ile kendini küçümseyen başkasına da yükseklik. Mertebesi yükleyen zihniyetleri. Onlar şöyleydiler böyle idiler gibi. Biz kim onlar kim ? Demeleri. Din adamı diyorlar sanki din adamı olmak sadece hocaların işi,
  hadi canım ordan! Din adamı olmak rahip ve haham ların işidir. Islamda din adamı diye bir şey yoktur çünkü herkes kendi dininden sorumlu olup öğrenmek zorundadır. Yaşamak zorundadır. Eğitim verilip alınabilir. Ama din adamları diye belli bir ücretle yapılmaz.
  Suffa mektebindeki eğitim görenler hangi kefeye girdi. Onlar ayetlerde de zikredilir. Az bir kısmında çalışarak o günkü çalışmalarının karşılığını sadaka olarak verirler daha sonra tekrar Allah’ı zikretmek ilmini öğrenmek için suffa mektebine giderler.
  Kimse burada zengin olmasınlar fakirlikle yaşasın demiyor. Lakin dini satarak kıvırarak anlatılması hoş değildir. Bu ayetlerde anlatılan Ehli Kitabın bilenlerine nasılda benziyor.
  Onlar hakkı gizleyip az bir meta karşılığında satıyorlar. Evet az bir meta denilen dünyadaki malın cennetteki mala karşı az oluşu.
  Yazılacak o kadar çok şey var ki,
  Yine iç çekerek
  TV’de zaten safı olan belliydi müslüman şahsiyet yok diyorsun
  Fakat müslümanlığı islamiyeti anlatıyor diye beğenilen içinde nice yanlışlıklar olan programlarda bitirdi bitirdi. Ve bizde bu yüzden sahte yüzleri bitirdik ve hayatımızdan çoktan çıkardık.
  Rabbimiz fırsat verdirmesin.
  Fi Emanillah!

 4. Belgin Says:

  İbnu Mes’ud (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdu: “Benden önce Allah’ın gönderdiği her peygamberin mutlaka ümmetinden havarîleri ve arkadaşları olmuştur. Bunlar onun sünnetiyle amel ederler emirlerini de yerine getirirlerdi. Sonra, bu peygamberlerin ardından öylesi kötülükler zuhûr etmişti ki, yapmadıklarını söyleyip, kendilerine emredilmeyeni de yapmışlardır. Kim bu güruhla eliyle mücahede ederse mü’mindir. Kim onunla diliyle mücahede ederse o da mü’mindir. Kim de onlarla kalbiyle mücahede ederse o da mü’mindir. Bunun gerisine, artık zerre miktar iman yoktur. Müslim, İman 80, (50).

  Yine İbnu Mes’ud (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdu ki: “İsrailoğulları bir kısım günahlar işlemeye başlayınca âlimleri onları bu işlerden menettiler. Ancak onlar dinlemediler, vazgeçmediler. Zamanla âlimler de onlarla oturmaya, dayanışmaya ve beraber içmeye başladılar. Allah da bunun üzerine, berikinin dalâletini öbürüne katarak, biriyle diğerinin küfrünü artırdı. “Dâvud’un ve Meryem oğlu İsâ’nın diliyle onları lânetledi…” (Maide, 78).
  Sonra, ayakta bulunan Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) oturarak sözünü tamamladı: “Hayır, nefsimi yed’inde tutan Zat’a yemin ederim, onları hak adına kötülüklerden men etmezseniz (siz de rızaya eremezsiniz).
  Ebu Dâvud, Melâhim 17, (4336); Tirmizî, Tefsîr, Mâide (3050), İbnu Mâce, Fiten 20,

  Kays İbnu Ebî Hâzım anlatıyor: “Hz. Ebu Bekir (radıyallahu anh) Cenâb-ı Hakk’a hamd ve senadan sonra buyurdu ki: “Ey insanlar! Sizler şu âyeti okuyor ve fakat yanlış anlıyorsunuz: “Ey iman edenler, siz kendinize bakın. Doğru yolda iseniz sapıtan kimse size zarar veremez” (Maide, 105).

  Biz Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)’in: “İnsanlar, zâlimi görüp elinden tutmazlarsa, Allah’ın, hepsine ulaşacak umumî bir belâ göndermesi yakındır” dediğini işittik.” Keza ben, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’ın: “İçlerinde kötülükler işlenen bir cemiyet, bu kötülükleri bertaraf edecek güçte olduğu halde, seyirci kalır, müdâhale etmezse, Allah’ın hepsini saran umumî bir belâ göndermesi yakındır” dediğini işittim.
  Ebu Dâvud, Melâhim 17, (4338); Tirmizî, Tefsir, Mâide (3059), Fiten 8 (2169); İbnu Mâce, Fiten 20 (4005).

  Huzeyfe (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
  “Nefsimi yed’inde tutan Zat’a kasem olsun, ya ma’rufu emreder ve münkerden de yasaklarsınız veya Allah’ın katından umumî bir belâ göndermesi yakındır. O zaman yalvar yakar olursunuz da duanız kabul edilmez.” Tirmizî,

  İbnu Mes’ud (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Sizler yardım görecek, ganimetler elde edecek ve birçok memleketleri fethedeceksiniz. Sizden kim bu vakte ererse, Allah’tan çekinsin, ma’rufu emredip münkerden de nehyetsin. Kim de bile bile bana yalan nisbet ederse, ateşteki yerini hazırlasın.” Tirmizî, Fiten 70, (2258)

  Urs İbnu Amîre el-Kindî (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Yeryüzünde bir kötülük işlendiği vakit, ona şâhid olan bunu takbîh ederse (kötü olduğunu te’yîd ederse), o kötülüğü görmemiş gibi zararından kurtulur. O kötülüğe şâhid olmadığı halde, işittiği zaman memnun kalan kimse, sanki şahid olmuş gibi mânen zarar görür.”
  Ebu Davud, Melâhim 17, (4345).

  Ebu Saîd (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
  “Zâlim sultanın yanında gerçeği söylemek en büyük cihaddandır.”
  Ebu Dâvud, Melâhim 17, (4344); Tirmizî 13, (2175); İbnu Mace, Fiten 20, (4011).
  ( Allah dinini kullanarak dünyalık elde etmekten Rabbim cümlemizi korusun. Amin)

  Ka’b İbnu Mâlik (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resulûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Bir sürüye salınan iki aç kurdun sürüye verdiği zarar, kişinin ma1 ve şeref hırsıyla dine verdiği zarardan daha fazla değildir.” Tirmizî, Zühd, 43, (2377).
  Mânası şudur: Kişinin mal ve şeref için gösterdiği hırs veya bu iki şeye olan sevgisi dine fesad ve zarar getirir, tıpkı aç iki kurdun hiçbir engelleme olmadan sürüye salındığı zaman hâsıl edecekleri zarar gibi…

  Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Âdemoğlu için iki vâdi dolusu mal olsaydı, mutlaka bir üçüncüyü isterdi. Âdemoğlunun iç boşluğunu ancak toprak doldurur. Allah tevbe edenleri affeder.”
  Buhârî, Rikâk 10; Müslim, Rikak 116, (1048); Tirmizî, Zühd 27, (2338).

  İbnu Mes’ud (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “Allah’tan hakkııyla hayâ edin!”
  buyurdular. Biz: “Ey Allah’ın Resûlü, elhamdülillah, biz Allah’tan hayâ ediyoruz” dedik. Arıcak O, şu açıklamayı yaptı.: “Söylemek istediğim bu (sizin anladığınız haya) değil. Allah’tan hakkıyla haya etmek, başı ve onun taşıdıklarını, batnı ve onun ihtivâ ettiklerini muhafaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim ahireti dilerse dünya hayatının zinetini terketmeli, âhireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, Allah’tan hakkıyla haya etmiş olur. ”
  Tirmizî, Kıyâmet 25, (2460).

 5. Tugba Says:

  Çok doğru.. Güzel bir yazi… Allah razı olsun sizden Cahide hanim…
  Insan endişeleniyor bu gidişattan… Rabbim sonumuzu hayir etsin.. Doğru yoldan ayırmasin Amiiinn…


  Altı sey, Altı halde gariptir :
  1- Içinde Namaz kilinmayan mescid,
  2- Kapali kalip,okunmayan Kur’an,
  3- FASIKIN kalbinde hapsedilmis Kur’an,
  4- Zalim koca’nin elinde Saliha kadin,
  5- Zalim amirin eli Altında Salih memur,
  6- Cemaati tarafindan dinlenmiyen Alim.

 6. İlkay Says:

  Selamun aleykum Cahide hanım; Bu yazınızı okuduktan sonra, size olan hayranlığım bir kat daha arttı. Konuyu cok yerinde ve butun detaylariyla ele almıssiniz. Rabb’imiz sizden razı olsun. Selametle. İlkay Baki/ BURSA

 7. nimet Says:

  Hu huuu duydunuz mu?En iyi detoks oruçmuş!!!Ramazan’da güzel arınırız günahlardan aman toksinlerden.Rabbinin rızası mı?Rıza kim ya hu? 🙂 Alem ne yapsam da Ramazan da çıkar elde etsem derdinde,kimi dünyalık kimi ahiretlik….

  • nimet Says:

   Ablam geçende yaşlı bir teyzenin bana söylediği sözü paylaşmak istiyorum izninle:”Bu ıscaklaada (sıcak) ökü (o) goca mantoyu ne sürüüpduryon.Üşüyümüyon gızım sen” Goca manto dediği yazlık, bileğe kadar inen pardesüm.Anlatsam sebebini ”kısa keysen bişii olmaz” diyecek, gülüp geçtim. Bugün de komşum olan teyzeme geçtim.Akrabalar kızlar gelinler falan var.Üstümde diz altıma inen pardesüm,içine de uzun kollu badim dar diye kısa kollu bol gömlek giymiştim…Beni görünce bir feryat koptu (ya da bana öyle geldi) ”Amaan Nimet bu sıcakta o pardesü giyilir mi?Bir de içine kat kat giyinmişsin.” Sigortam atıvermiş, azcık yüksek sesle ”Cehennem daha sıcak!!!” deyivermişim.Baktım kimseden çıt çıkmıyor.

 8. selda1 Says:

  cahide hanım sizi facebooktanda burdana takib ediyorum bazen eleştiren yorumlar yapabiliyorum neden hiç yayınlamıyosunuz gerçekten sitenizi beğeniyorum paylaşımlarınızın hepsi olmasada çoğu çok güzel ama burda nedense sadece sizi destekleyenlerin yorumları yayınlanıyo bende sizi seviyorum haklı olduğunuz çok nokta var ama sanki burda birazda ayrımcılık var ne dersiniz 🙂

 9. Afranur Says:

  Selamun aleykum Cahide ablacım

  Sayfanizi Bayadir takipdeyim ama bir türlü fırsat bulup da yazamadım. Paylasimlarinizi cok begeniyorum kendime dersler de aliyorum Allah razi olsun. Zaman zaman babama da okuyorum yazilarinizi oda cok begeniyor yorum yapiyor ve benim takip etmem de hoşuna gidiyor.

  Benim bir ricam olucak sizden. Sizinle bir konuyu belkide bir cok konuyu paylaşmak istiyorum ama özelden olursa cok memnun kalırım. Sizin gibi bir ablamin tavsiyelerine ihtiyacim olduğunu düşünüyorum..

  Allaha emanetsiniz..

 10. Nagoya Says:

  Selamun aleykum cahide abla ben japonya da yasiyorum paylasimlarinizi dikkatle takip ediyorum ve cok begeniyorum bu konuda cok yerinde ve guzel ben birsey daha soylemek istiyorum ramazanda gunluk menu paylasacak misiniz Cok sevinirim elimden geldigince her tarifinizi deniyorum eger ramazanda menu paylasacak olursaniz bir kac gun onceden paylasir misiniz malzemelerini temin etmemem icin burasi turkiyeden 7 saat ileride bu yuzden sizin paylastiklarinizi anca bir gun sonra gorebiliyorum size zahmet ve sìkìnti olmazsa simdiden cok tesekkur ederim Allah a emanet selamun aleykum

  • Cahide Says:

   Ve aleykumselam canım, aslında bunu bende düşündüm. Ramazanda menü vermek benim için çok kolay. Çünkü önceden hazırlanmış tariflerden menü oluşturup yayınlarım. Bir ay boyunca yeni tarifler yapmak yerine derleme tariflerle devam etmek, işimi kolaylaştıracak, diğer görevlerime daha fazla zaman kalacak inşaAllah. Yayınlayacak olursam, bir kaç gün önceden yayınlamaya çalışırım gülüm.

   • hande Says:

    kastettiğiniz kişi sanırım nihat Hatipoğlu….çok üzüldüm bu imalı yazılarınıza ve ortak olduğunuz fikre… adamın işi bu işi. siz mühendis iseniz yaptığınız işten para almamanız istense ne olur… evinize rızkınızı dilenerek mi getirirsiniz. adam da ilahiyatçı elbette bildiğini anlatarak para kazanacak.sizin kafa nerede bayanlar….ayıp ayıp yakışır mı bir Müslümana başkasının kasasını sorgulamak, zekatını da hesabını da herkes KENDİ verecek.

    • Cahide Says:

     Sen şu ayet ve hadislerden hiç mi bir şey anlamadın? Din anlatmak, karşılığında kulların rızası ve dünya menfaati gözetilen bir meslek değildir kardeşim. Din anlatmak sadece Allah rızası için yapılır. Alimin görevi budur. Alim din anlatacak diye TV lerle para karşılığı anlaşıyorsa, insanların hoşuna gitmeyecek dini meseleleri anlatmıyorsa o alim değil, ancak bir şarlatan olur!
     Senin mantığına göre İmam-ı Azam, İmam Şafi, İbn-i Cevziyye gibi Alimlerin para babası olması gerekiyordu. Bahsettiğin kişi, bugüne kadar sana ilmin para karşılığı olmayacağını öğretemediyse, bence sen onu bırak daha işe yarar hocalar oku ve dinle…

     • Nupelda Says:

      En çok bayanlarla program yapılmasından rahatsız oluyorum.Geçenlerde biri bayan sunucuyla tokalaştı..!
      Hani bu yüksek meblağ alanlardan biri..Şaşırdım,üzüldüm en çok da hayal kırıklığına uğradım:/

  • gülcan Says:

   cahide hanım ne yaptıysam aksu vitalden ürünlerinizden alamadım..kredi kartıyla almaya çalıstım 2 farklı kart denedim ne yaptıysam olmadı

 11. Hilalll Says:

  Selamun aleykum..konu yerinde ve anlamli ..Allah razi olsun.ihlas sahibi kalbi secdelerle dik ve diri duran her mumin feraset sahibidir.elbetteki diğerlerini uyarmak guzel ama onlar kendilerini sadece oyaliyorlar. Bir mumin dogruyu yanlistan ayirabilmelidir.cunku mumin kuran ile bakar herseye. Gozun gorebilmesi icin isik neyse akil ve irade icinde , kuran odur.yani irademizi kullanmamiz gerektigi yerde bunu tek degil kuran ile yaparsak onun isigi olaylarla ilgili tum karanliklari kaldiracak , iradenin dogru tercih yapmasini saglayacaktir..bu konudada oyle.gercek muminler icin sorun yok.mumin olma derdi ve cabasi olmayan yafta muslumanlarininda hali gercekten acinacak..

 12. Gül Says:

  Cahide hanımcığım daha evvelde dile getirdiğim bir husus yine bugün canımı sıktı.Bazı kötülükler vardır ki bunları çok konuşmak o kötülüğü ifşa etmek onu meşrulaştırır zamanla.Derdi olan arkadaş aile meclisinde yada özelden size yazarak paylaşsa daha münasip olacaktır zannımca zira bu site herkese açık sebi sübyan çoluk çocuk Cahide teyzemiz ne pişirmiş bugün diyerek bilgisayarın başına geçtimi bu sayfaya uğruyor pasta resimlerini annelerine göstererek bunuda pişir şunuda pişir diyerek nazlanıyorlar bu sadece bizim eve özgü bir durum değil bunu yorumlardan farkedebiliyorum.Hal böyle olunca yorumların titizlikle ayıklanması tıpkı evimizde yemek masamızda konuşurken gösterdiğimiz özen ve hassasiyeti göstermenin ehemmiyetini dile getirmek isterim.Maksadınızın yardıma muhtaç bir insana yardım etmek olduğunu yıllardır sizi takip ettiğim kadarıyla iyi niyetinizin farkındayım fakat gözlerimiz, kulaklarımız,beyinlerimiz kirlenmesin.Bilmeyelim ahlaksızlıkları bir babanın eşin bir eniştenin bu kadar çamura batmışken hala biz ne yapmalıyız sualini en azından bu temiz sayfadan okumayalım.Dertliyi derdiyle biçare bırakalım demiyorum..Allah dara düşen mazlumların yar ve yardımcısı olsun fakat bu sayfa bu konuşmaların sayfası değil.Bu yorumu açıktan yazmamın sebebi yorumcu arkadaşların cümlelerini hassasiyetle seçmeleridir.Birbirimizden her yönden etkilendiğimiz bir ortam burası.Toplumdaki örf adet ananelerimize aykırı Allahın lanetlediği bir olayı sıradan bir şeyler anlatır gibi anlatmamalıyız.Bu anlatımlar zamanla yaygınlaşır ve herkes bildiği bir kötülüğü paylaşırsa pastamızın,böreğimizin,yemeklerimizin ve en önemlisi ağzımızın tadı kaçar.Umarım anlatabilmişimdir meramımı kardeşimiz hakkını helal etsin Allah hayırlı kapılar açsın maksadım asla kardeşimizi rencide etmek yahut derdini küçümsemek değil.Samimiyetimle dile getirmek isterim fakat burası yeri değil gibi geliyor.Selamlar…

  • Cahide Says:

   Çok haklısınız Gül Hanım. Bende kırmaktan korktuğum için yayınlamak zorunda kalıyorum. Yayınlamasan bu sefer hesabı soruluyor. En iyisi kardeşimizin yorumlarını ve cevapları silmek…

  • Belgin Says:

   Gül kardeşim ben de katılıyorum.Cahidem kimsenin kırılmasını istemiyor.Bence böyle sıkıntısı olan kardeşlerimiz
   http://www.sosyaldoku.com/etiket/fetva-meclisi buraya sorabilirler ya da alo fetva hattı varmış sanırım diyanetin tam bilmiyorum.Rabbim hepimizin yardımcısı olsun âmin.

  • Ayça+Kadir Says:

   Gül hanım çok güzel anlatmışsınız, size katılıyorum.Allaha emanet olun.

 13. döndü güney Says:

  “Bilmediğin şeyin peşine düşme! Çünkü kulak, göz, kalb gibi azaların hepsi de sorguya çekilecektir.” (İsra suresi 36. ayet)
  Kuran-ı Kerimde yüzlerce ayette “akletmet misiniz?” ” düşünmezmisiniz?” diyor. ey Müslümanlar hiç düşünüp akletmez misiniz?

 14. Gül Says:

  Garip kalan dinimiz için söylenecek çok şey var.Nereden başlamalı nasıl söylemeli bilemiyorum.Daha kısa bir süre önce kardeşimin kapısının önüne kuran proğramı diye davetiye bırakmışlar.Kardeşim ve davetiyeyi alan diğer komşular birlikte yakındaki salona gidip Kuran proğramına katılmışlar.Birde ne görseler iyi tv deki sahte peygamberlerden biri.Kardeşim hemen tanımış ve toplamış komşularını arkalarına bakmadan kaçmışlarOraya toplanan diğer kadınlar pastalar börekler getirmişler efendi hazretleri deyip yanıp tutuşuyorlarmış.Allahım din bukadar ucuz mu?Cenneti kazanmak bedavacılığı yüzünden ilim yapmadan mertebe sahibi olalım derken dinimizden olduk ayılamadık hala.Sonra dindarım diye geçinen bir güruh var içler acısı halleri.Mezuniyet fotoğraflarını gördüm sevdiğim bir arkadaımın kızına altıyüzliraya dekolte bir elbise giydirmiş babasıyla dans ediyor.Anne namaz kılıyor baba yarı hafızım diye övünüyor ama üniversiteden mezun olan kız yarı çıplak.Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ben anlamadım doğrusu anlayan varsa bana anlatsın rabbim bana ve bütün müslümanlara kulluk bilinci versin.

 15. Toprak Says:

  Benim merak ettiğim vicdanlarını nasıl rahatlatıyorlar? 1 lira da alsa kişi, dinini anlatmak için yine abes. Birinin sorduğu soruya cvp verdikten sonra ücret talep etmek ne kadar saçmaysa bu da o kadar saçma. Ama bizim miletçe ‘tatlı su müslümanları’na çook ihtiyacımız var ne de olsa. Helal olsun derler…

 16. fatımatüzzehraolmak Says:

  helal olsun cahide abla, bir solukta okudum. duygularımıza tercüman oldun.

 17. Belgin Says:

  …Cezakallahu hayran Cahidem ve ummu Hamza kardeşlerim.Allah sonumuzu hayır etsin âmiin.Ahir zaman hocaları bunlar(((Rabbim şerlerinden korusun cümlemizi âmin.
  Cahidem yukarıdaki yorumumda Bakara suresi yazarken B harfini unutmuşum ekleyebilirsen canım bir zahmet.
  Rabbimiz, dünya hayatımızı, ahiret hayatımız için hayırlı kılacak ameller nasip etsin inşaAllah… 
  Bizleri, îmân üzere yaşayıp, îmân üzere ölenlerden eylesin inşaAllah…

  Hayırlı günler olsun, hayra vesile olsun…
  Selam ve dua ile…

 18. Alper türkmen Says:

  Ayet çok doğru cemaate uymayın para istemeyenlere uyun!

 19. fatıma Says:

  Çooook güzel şeyler söylemişsin ablacim,ne zor ahir zamanda olmak,evlatlarimizi böyle zor zamanda bir sürü fitneye karşı korumak,islamı anlatmaya çalışmak..Rabbim yardimcimiz olsun,Rabbim böyle programlara karşı seçici olmayi nasip etsin doğrular nefislerin hoşuna gitmiyor dediğin gibi hangi taraf daha yumuşatilmiş islam anlayişıni anlatiyorsa ona kayiyorlar,halbuki dinimiz zaten kolaylik dini en üstün din tek bizler layiğiyla kul olmak isteyelim,Allah a emanet olun..

 20. Cahide Says:

  Bakkal amca, bir din ver, bana şöyle yüz gram;
  İçinde hem komedi, hem de birazcık dram.
  Öyle bir din olsun ki; bizi fazla sıkmasın,
  Her yerde ‘ahlâk’ diye, karşımıza çıkmasın…

  Ramazan’da otuz gün, vücut girsin bakıma,
  Ama bayram gelince, karışmasın rakıma.
  Bırakalım insanlar, her tür haltı yesinler,
  ”Ne yani.. Biz müslüman değil miyiz?” desinler..

  • hülyamız=) Says:

   cahideciğim bu şiire bayıldım 🙂
   yazdıklarına kelimesi kelimesine katılıyorum. televizyonların bir aylık konusu hazır. kendi kafalarına uygun sempatik bir hoca bularak istedikleri soruları sorar, istedikleri cevapları aldıktan sonra birde kalplerini temizledilermi onlardan mutlusu ve onlardan Müslümanı yoktur. sonra gönül rahatlığıyla bayramda mayolarını giyip denize girebilirler.
   Rabbim hepimize akıl versin.
   millet olarak şov izlemeyi seviyoruz. yanlış bilgi bile verse en çok ağlatan, dua yaparken, konuşurken en çok şov yapan hocayı seviyoruz. evlerde yapılan cemiyetlerde kur a nı kerimi doğru ve tecvid kurallarına uygun okumasa bile, başındaki incecik örtüyle yüzündeki hafif makyajla sanatçı havalarıyla okuyan, ağlamalı şova dönüşmüş dualar yapan, randevu defteri dolmuş, işini yapıp giden hoca?ları seviyoruz.

  • Ayça+Kadir Says:

   Ağzınıza, elinize yüreğinize sağlık Cahide hanım.Yazılarınızı okadar çok beğenerek okuyorumki anlatamam ALLAH sizden razı olsun benim üzerimde çak hakkınız var ,sizin sayenizde kılık kıyafetim değişti. Dini bilgilere ne kadar aç olduğumu farkettim, kısacası silkelenmeme vesile oldunuz. Hakkınızı helal edin ALLAHA emanet olun.

  • Mehtapabla Says:

   Bu siiri senmi yazdin canim?
   Ne kadar dogru tesbit vede kafiyesine bayildim.

 21. Sultan Says:

  ben yanlızca ömer döngeloğlu dinliyorum.başörtüsü ve gerçek teseddüre en çok değinen o..ve gerçekten insanların ziyan içinde olduklarını çok güzel özetliyor…tabi bütün hocalar gibi onun da yanlışları var……… biz de herzaman ki gibi doğruları alıp yanlışları atıyoruz inşaAllah…

  • Sultan Says:

   Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…
   Ant olsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir.
   Ancak, iman edip de sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka… (Onlar ziyanda değillerdir).asr suresi

  • Cahide Says:

   Yorumuna sansür uygulamak zorunda kaldım gülüm. Zira o kısmı kırpmasaydım. akşama kadar sayfa gereksiz tartışmalarla dolacaktı…

 22. yildirimzeyno Says:

  Tvnet’te Mehmet Fatih Çıtlak’ın programları için ne düşünüyorsunuz, insan ahlakına yönelik Mesnevi’den yola çıkarak bahsettiğiniz eğriliklerede sıkça değiniyor kendisi.

 23. Cahide Says:

  Aslında Serapcığımın yazısının üzerine, hemen bugün yeni bir yazı eklemeyecektim ancak, dün face sayfamda Medyatik hocaların alacağı ücretlerle ilgili bir haberi paylaşınca, gelen yorumlar üzerine yazıyı öne aldım. Çünkü genel kanı: “Şarkıcılar, artistler tonla para alıyorsa, dini anlatan hocalar daha fazla almalı” idi.
  Dini tebliğ etmenin pazarlık konusu yapılamayacağı, parayla din anlatılamayacağı hususunu maalesef pek az kişi biliyormuş. Bunu üzülerek öğrenmiş oldum…

  • Procrastinate222 Says:

   Cahide Abla facebook kullanmadığım için şimdi yorumun üzerine paylaştığın şiiri okudum, gerçekten çok anlamlıymış. Ne yazık ki, aynen anlattığı gibi çoğu şey…

  • gülaykahvekeyfi Says:

   ben de bu konuda kardeşimle tartışmıştım dinde nasıl bir ortaklıkları emekleri var ki eğer doğruysa bu kadar para alsınlar din konusunda para alınmaz kesin inancım bu şekilde ama o fiyatlarında islama düşmanlık için abartılarak haberleştirildiğini düşünüyorum

   • Cahide Says:

    Ben çok fazla abartıldığını düşünmüyorum. Zira Kızıltepe’deyken çağrılan bir hoca tek program için 20 bin tl. istemişti. O hoca gariban insanlardan o kadar isterse, daha meşhur bir hoca büyük bir tv kanalından 600 bin tl almış çok mu!!! Bu hocaların program organizasyonlarına katılan bir hanım: Ünlü bir hocanın talep ettiği paradan bir kısmı karşılanamadığı için nasıl cıngar çıkardığını anlatmıştı.
    TV ekranında herkes nur yüzlü, herkes dünya iyisi, herkes mütevazi…

  • sserap Says:

   Ne iyi etmissin abla, cok guzel ifade etmissin. Her kelimesine katiliyorum. İnsaAllah ogut alanlar olur.

   Her tarafi ciplak dolu gazeteler Ramazan eki hazirliyor simdi, unlu sefler iftara ne pisirsem programlari yapacak, tek derdi kusursuz bir iftar sofrasi hazirlamak olanlar tarif defterlerine not edecek rizotto malzemelerini, iftardan sonra yasanmasi yuksek ihtimal olan hazimsizlik sorunu icin maden sulari masadaki yerini alacak, diyetisyenler haber programlarina roportaj verecek nasil sahur yapmaliyiz, bayramda hangi tatlilari tuketmeliyiz ve mail kutuma bayram tatili kampanyalari gelmekte, simdiden yerinizi ayirtin bu firsat kacmaz diyorlar. Allah in vaadine karsi seytanin yuruttugu ucuz kampanya.

   • Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmemiş olan insanın burnu sürtülsün. Anne ve babasına veya bunlardan birine yetişip de onlar sayesinde cennete girmeyen kimsenin de burnu sürtülsün. Ben yanında zikredildigim zaman bana salat okumayan kimsesinin de burnu sürtülsün! (Tirmizi, Daavat 110, (3539))
 24. nur Says:

  Bir nevi dogru aslında baktigimiz zaman cunku dinimizi tam olarak bilmedigimiz ve uygulamadigimiz için bu tur programlqrla avunuyoruz birazf olsa.Allahü teala bize düşünmek icin akıl vermiş .Bu en büyük nimet Ama biz….Allahim sen bizden merhametini eksik etme biz aciz insanlara yardım et amin

 25. PERİ Says:

  YAZDIKLARINIZDA HAKLISINIZ AMA TELEVİZYONDA ÇIKAN HER HOCAYI AYNI KEFEYE KOYMAK HAKSIZLIK OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM BUDA KUL HAKKINA GİRER BENCE HOCALARI TOPLU OLARAK İTHAM ETMİŞ OLUYORSUNUZ

  • hülyamız=) Says:

   peri kardeşim niye televizyona bağımlı yaşıyoruz? yoksa hiç birimiz okuma yazma bilmiyor muyuz? niye bu kadar tembel ve hazırcı bir millet olduk? her işimizi televizyon ile, internet ile görür olduk. öğrenmek istediklerimizi yanlışta olsa televizyondan öğrenmeye çalışıyoruz. çünkü oturup izlemek en kolayı. alışverişi bile internetten yapıyoruz. çünkü bu en kolayı. hiç birimiz beynimizi ve bedenimizi zorlamak istemiyoruz. bu ne tembellik. televizyon izlemekten, internette vakit geçirmekten sosyalliğimizi kaybettik. bomboş insanlar olduk. bu kadar hazırcı olmayalım. kitaplar alalım, okuyalım, araştıralım, tekrar tekrar okuyalım, birbirimize program, hoca ve dizi tavsiyelerinde bulunmak yerine kitap tavsiyelerinde bulunalım.
   hepimiz aynı yanlışın içindeyiz peri kardeşim. en hakikatli hocalar, en doğru hikayeler, en dini içerikli programlar yapılsa bile televizyon bir öğrenme aracı değildir. televizyon evimizin baş köşesindeki şeytanımızdır. bu gün en dindar geçinen tv kanalları bile bir sürü saçmalık yapıyor. programlarına dikkat etse bile reklamlarda saçmalıyor. bunu yapmak zorundalar çünkü bu iş parasız olmuyor. paranın tadını alıncada birden günah olanlar bile güzel görünmeye başlıyor. evde televizyon var ama ben hiç izlemiyorum diyoruz buna bende dahilim. kendim izlemesemde 8 yaşındaki oğlum izliyor. kendimi kandırıyorum.
   inşallah bir çok kişinin yaptığı gibi evimizden çıkarıp atarız.

 26. Ummu Hamza Says:

  Cihad nedir, Tewhid nedir, şirk batağına batmış bazı gruplara yanlışlıkları nasıl anlatılacak? Ayrık otu gibi İslam’ın içini dalamış bid’atler için ne yapılacak? Allah’ın zikri, çalgılı aletler eşliğinde, şarkı türkü havasında yapılır mı? Nedir bu semah dönmeler? Dayatılan Mevlana dini kimin içindir? Devlet televizyonunda haftalık gösterilen ayinler neyin nesidir? Dinle devlet işlerini ayrıştıran laiklik İslam’ın neresindedir? Kimse bu konulara dokunmayacak!

  Demek ki, islam olması gerektiği gibi, tüm güzellikleri ve topluma olan hayırları ile anlatılamamış. İslam zihinlerde menkıbelerden ve hikaye tadında sahabe hayatlarından öteye gidememiş.

  • bir milyon

  sahi, neydi seni ağlatan onları dinlerken? anlatılanlar mı, acıklı fon müziği mi? yoksa hocanın giydiği spor deri ceket mi? yoksa bir diğerinin türkücü kadınla karşılıklı yaptığı program mı? yoksa hocam, müzik caiz mi diye soran kadına yanındaki zikirli ilahi seslendiricisini gösterip, o zaman biz burda haram işliyoruz? diyişi mi? yoksa çocuğunu okula göndermek istemeyenden bahsederken – hâşâ şimdi ona göre Türkiye İslam ülkesi de değildir(!) deyişin mi?
  ekran karşısında dökülen yaşların hayatında kaç yanlışını değiştirdi? en çok merak ettiğimse,
  bunca ılımlı şeyleri dinledikten sonra Kur’an meali okurken karşına çıkan cihaddan da bahseden ayetleri, Efendimiz sav in bizzat uygulamış olduğu recmi, kısas ayetlerini de, yüreğin sıkılmadan kabul edebildin mi? kabul edebildin mi bu dinin her yönünü nefsine ağır gelse de? yoksa sen de başında örtünle, kıldığın namazınla -kahrolsun şeriat diyenlerden, rahatlık mı batıyor? ne me lazım şeriat, gözünü seveyim demokrasi- diyenlerden mi oldun?
  Nisa 3’e hürmeten ikinci eş konusuyla dalga geçmemeyi, hakkında haddi aşan sözler etmemeyi becerebildin mi?
  Yoksa işine gelmeyen kısımlar – Canım o eskidenmiş- mi oldu? Hani biz Kur’an-ı Kerim’in son kitap olduğuna, kıyamete kadar geçerli kitap olduğuna iman etmiştik? Biz mi pay ettik canımızı sıkan(!) ayetleri eskiye, diğerlerini günümüze?

  • Belgin Says:

   Ummu Hamza kardeş gerçekten işine gelmeyen ayetleri tıpkı Bakara suresindeki gibi inkar ediyorlar(((
   BAKARA : 85 : ” SİZ KİTABIN   BİR KISMINA İMAN EDİP BİR KISMINI İNKÂR MI EDİYORSUNUZ ? SİZDEN  BUNU YAPANIN  CEZASI DÜNYA HAYATINDA REZİL OLMAKTIR , AHİRETTE DE AZABIN EN ŞİDDETLİSİNE İTİLİRLER .   Allah YAPTIKLARINIZI BİLMEZ DEĞİLDİR.” 
   Bununla ilgili internetten alıntıladığım bir yazı var gerçektenhalimiz içler acısı((
   VAllahi kardeşler ben yazıyı eklerken çook araya girip bi iki yorum yapmak istedim ama bunu sizlere bıraktım,,Kısaca ; düştüğümüz durum içler acısı, aman Allahım Ertuğrul Özkök ün bugün kü köşe yazısından alıntıdırOlay şu:
   İstanbul’un en turistik ilçelerinden Eminönü’nde bir cami var.Söz konusu cami, Gülhane’de 1769’da Sultan III. Ahmed’in kızı Zeynep Sultan tarafından mimar Mehmed Tahir Ağa’ya yaptırılan tarihi Zeynep Sultan Camii.İşte bu caminin kapısındaki tahtaya önceki hafta el yazısıyla bir ayet yazıldı. Buraya kadar normal.Diyanet İşleri Başkanlığı, cami kapılarına güzel ayetlerin asılmasını teşvik ediyor.

    • *Ancak söz konusu caminin imamı, bakın kapıya hangi ayeti asmayı uygun bulmuş :Maide Suresi’nin 51’inci ayeti aynen şöyle diyor:”Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dostlar edinmeyin. Onların bazısı, bazısının dostlarıdırlar. İçinizden kim onları dost edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. Muhakkak ki Allah o zalimleri hidayete, doğru yola iletmez.” Bir arkadaşımız caminin önüne gidip, kapıdaki tahtanın önünde fotoğraf çektirmiş.Sonra Zeynep Sultan Camii’nin bağlı olduğu Eminönü Müftüsü Muharrem Bilgiç’i arayıp ondan görüş almış.

   Eminönü Müftüsü şunları söylemiş:”Günlük sıkıntı veya ihtiyaca göre ayet ya da hadis-i şerifleri hoca efendilere söylüyoruz, yazıyorlar. Maide Suresi’nin 51. ayetini biz belirlemedik. Ben hocaefendiyi hemen arayacağım. Bir ihtar yazısı yazıp hemen kaldırttıracağım. Kuran ayetlerini tartışmayız. Ama her ayet her yere yazılmaz.” Buna karşılık İstanbul Müftü Vekili Ömer Kardaş ise, camilerin kapılarına yazılacak ayet veya hadisleri ilçe müftülüklerinin belirlediğini, ancak böyle bir ayetin seçilip yazılmasını doğal karşıladığını belirtip şunları söylemiş:

   “Bu ayette Müslümanlara Yahudileri ve Hıristiyanları inançlarından dolayı kendilerine yakın görüp dost edinmeleri yasaklanmakta, onların kendi inanç ve değerlerine sıkı sıkıya bağlı olmaları istenmektedir. Turistik bir cami diye Kuran-ı Kerim ayetlerini asmayacak mıyız?”Durum böyle tartışmalı hale gelince bu defa Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvurduk.

   Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er sorumuz üzerine konuyu inceletip, şu cevabı verdi: “Başkanlık olarak Kuran ayetlerinin halkın anlayacağı tarzda, camide bir panoda yazılmasını teşvik ediyoruz. Bu hususta genelgemiz de var. Müftülükler cami görevlilerini, Kuran’dan uygun gördüğünüz ayetlerini yazın, tarzında talimatlandırıyor. Her camide aynı değil. İmamların seçimi farklı olabiliyor. Güncel olan, dini aydınlanma ve bilgi bakımından ışık tutan ve cemaatin bilmesinde fayda mülahaza ettiklerimize öncelik vermelerini vurguluyoruz. Takdir edersiniz, her görevli aynı maharet ve başarıyı gösterme durumunda olamıyor. Biz İstanbul Müftülüğü’ne talimat verdik. Müftü Bey’in o imam hakkında gereken ikazı yapacağına inanıyorum ben. Kesinlikle Hıristiyan ve Yahudi vatandaşlarımıza karşı öyle bir tavrımız yok. Zeynep Sultan Camii’ndeki yazıyı doğru bulmadık. Daha başka, güncel şeyler yazılabilirdi.”


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: