Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Çocuklar Bunu Neden Yapıyor?

Gizliduygular_utangacÜzerinde konuşulmasından en çok çekinilen ve maalesef görülen yaygınlığına rağmen hakkında oldukça az bilgi edinilen bir konu Çocuk Mastürbasyonu. Toplum olarak, bizim edep kavramımıza ve ananelerimize ters gelen bu tür konular, çocuklarımızda bir eğilim olarak ortaya çıktığında, utanıyor, sıkılıyor, kendimize bile itiraf etmek istemiyoruz. Oysa bu konu, çok basit olmakla birlikte karmaşıklaştırılmaya oldukça müsait. Öyleyse çocuklarımızın bedensel/fiziksel ve ruhsal sağlığı için tüm tabularımızı yıkıp bu konuyu masaya yatırmamız lazım. Çocuk Mastürbasyonu nedir, kaç yaş civarı görülür, çocuk için sakıncaları nelerdir, merak eden anneler için buyurun…

Nedir ve Nasıl Başlar: Çocukların cinsel organlarını tanımaya başladıkları özellikle tuvalet eğitimi döneminde başlayabilme ihtimali ile birlikte, genelde dört yaş civarı başlar. Nasıl başlar peki? Çocuk ya yanlışlıkla, ya bir dalgınlık anında, ya merak edip de incelediği sırada, ya da siz banyo yaptırırken vs. cinsel organı ile temasında bir zevk duygusu hissedebilir. Bu uyarılma ile birlikte farkındalık başlar. Çocuk bunu kesinlikle cinsel bir istek duygusu ile yapmaz. Neticede o küçücük çocuk ve cinsellik gibi bir kavram, siz onun aklına sokmadıkça ona çok yabancı bir kavramdır. O vücudunu tanımaya başlıyor ve ona göre de cinsel organ vücudundan bir parça. Uyarılma ona haz verdiği noktadan itibaren çocuk bunu alışkanlık haline getirebilir. (tıpkı bazı çocukların sırtını ya da karnını kaşıtarak uyumak istemesi gibi). Özellikle uykusu olmadığı halde odasında uyumaya çalıştığı sırada vücudunu incelerken bu hareketi yapabilir. Canı çok sıkıldığında, bir şeye sinirlendiğinde vs. gibi duygusal durumlarda bu hareketi tekrarlayabilir. Bu hareketten kastımız nedir? Yani nasıl anlarız çocuğumuzun bu gruba dahil olduğunu? Genelde yüz üstü yatarak sürtünme, sert cisimlere(masa bacağı gibi) sürtünme şeklinde görülmekle birlikte, eliyle de uyarabilir. Bu hareketler esnasında kimisi sadece sıradan bir zevk alırken kimi çocukların ter içinde kaldığını görebilirsiniz. Bir anne, kızının yüz üstü sürtünme şeklinde hareketler yaparak su içinde kaldığından ve bu durumdan ne kadar muzdarip olduğundan bahsetmişti bir mailinde. Gerçekten de anneler olarak böyle bir durumla hiçbirimiz karşılaşmak istemeyiz. Ama diyelim ki karşılaştık(bu kadar yoğun olmasa bile) nasıl davranmalıyız?_ Bu kısım çocuğun bu davranışından daha da önemli.

Çocuk mastürbasyonunun çocuk üzerinde fiziksel ya da ruhsal bir etkisi olmayacağından bahsediyor psikologlar. Hangi kitap ya da makaleyi okuduysam, bu konunun anne-babaların abarttığı gibi olmadığını, ebeveynlerin abartmalarının tek sebebinin bizim toplumsal normlarımız olduğunu yazıyordu. Yani bu ne demek? Çocuklarda genelde 3-4 yaş civarı başlayan bu davranış, 6 yaşından itibaren sonlanıyor. Hatta belki de o yaşa gelmeden. Artık çocuk büyümeye ve algıları gelişmeye başlıyor ve uyaranları değiştikçe ona ihtiyaç da hissetmez hale geliyor. Fakat burada önemli nokta, bizim tutumumuz. Normalde çocuklarda görülme olasılığı yüksek olan(yani sizin çocuğunuzun da başına gelme ihtimali çok yüksek olan) bu davranış, çocuk için geçici olup, iz bırakmayacakken, sizin yanlış tepkileriniz neticesinde, çok ciddi davranış bozuklukları, ergenlik sorunları ve yetişkinlikte cinsellik problemi olarak karşınıza çıkabilir.

Çocuğunuzun cinsel organı ile oynadığını, sürtünme gibi hareketler yaptığını gördüğünüzde yapabileceğiniz en iyi şey dikkatini dağıtmak olacaktır. O an, sıkıntısını giderip, konuyu dağıtmalısınız. Ve bunu, ne kadar sabır gerektirse de her şahit olduğunuzda yapmalısınız. Siz odada yokken yapıyorsa, odaya girdiğinizde yakalarsanız, uzun süre devam ediyor ve dikkat dağıtmayla da baş edemiyorsanız konuşun. Yaşına ve algısına uygun kelimeleri seçerek, böyle bir davranışın hoş olmadığını anlatın. Tabi bundan önce neden yaptığını sorun, belki kendince bir açıklamada bulunacak. Asla yapmamanız gerekenler; çocuğu azarlamayın, “çek elini ordan”gibi itici cümleler kurmayın. Çocukta çok yanlış bir şey yapıyormuş algısı oluşturmayın. Suçluluk psikolojisine sokmayın çocuğu.

Sürekli şunu hatırlayın ki, çocuk bunu sizin anladığınız manada yapmıyor, “ağaç yaş iken eğilir” diye düşünüp, şimdiden önünü alayım derken, geleceğe yönelik kötü yatırımlarda bulunmayın. Çocuk henüz cinsel duygulardan habersiz olduğu için, bunu sadece kolunu bacağını kaşır gibi bir mantıkla yapıyor, bunu düşünerek, görmezden gelme metodunu uygulayın. Bazen çocuklarımız bazı davranışları farkında olmaksızın yapar ve kendiliğinden kaybeder, siz eğer onu gözüne sokarcasına belli ederseniz, farkındalık oluşturursunuz. Her zaman dediğim gibi, biz anneler her konuyu okuyup bilinçlenmeliyiz. Bunun çocuklarda normal bir davranış olduğunu, kendiliğinden kaybolma olasılığının çok yüksek olduğunu bilirseniz bu kadar aşırı tepki vermez ve bu kadar üzerinde düşünmezsiniz. Yine hatırlatıyorum ki çocuk üzerinde olumsuz etkiler bırakacak bir olay değil bu, siz o hale getirmediğiniz müddetçe!

En başta söylememiz gerekeni en sonda söyler gibi oluyoruz ama, hatırlatalım ki çocuklarımızda gördüğümüz bir çok davranışı biz psikolojik sansak da, çocuk için bu fiziksel bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle çocuğunuzda böyle bir davranış gördüğünüzde, bu ileri boyutlara taşınıyorsa, bir doktora herhangi bir fiziksel rahatsızlığı olup olmadığını öğrenmek adına muayene ettirin. Enürezis(alt ıslatma) tedavisinde bile doktorlar önce birçok tahlil ister hastadan herhangi bir biyolojik sebep var mı diye bakmak için. Bu nedenle çocukta bu olay sürekli ve rahatsız edici boyutta ise önce bir çocuk doktoruna, onun yönlendirmesi ile daha sonra bir pedagoga gidebilirsiniz.

Ve bu konuda katılmadığım bir görüşü belirtmek isterim. Bazı psikologların makalelerinde şöyle fikirler sunuluyor annelere: Çocuğunuza bu hareketi başkalarının yanında yapmaması gerektiğini, kendi başına iken yapabileceğini anlatın. Açıkçası ben bu görüşe katılmıyorum. Her ne kadar çocuk için normal sayılıyor desek de, bu kadar kabullenilip sindirilip, çocuğu buna teşvik eder gibi davranmayı doğru bulmuyorum. Çocuğu buna yönelten duygusal sebepler var ise (kardeş kıskançlığı, ebeveyn çatışması, yeni bir yere taşınma ve arkadaşsız kalma gibi) bunlar tespit edilip çözülmeli. Bu özgürlükçü olacağım diye olayı abartmak ve fazlaca modern(!) düşünmek gibi geliyor bana.

Bu yazıda yazdığım bilgiler, okuduğum kitaplardan ve internet üzerinden okuduğum makalelerden derlenmiştir. Bilgim dahilinde, buraya yazmayı unuttuğum bir detay var ise cevap vermeye hazırım, yorumlarda ya da yazmaya çekinirseniz özelden sorabilirsiniz. Konunun uzmanı değilim, sadece bu konuyu araştırmış bir “iki çocuk annesi”yim. Bilmesem bile, sorduğunuz soruları sizin için araştırabilir, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım inşaAllah.

 

Seyyaf ve Hümeyra’nın Annesi 

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Benim kızım 5 yaşında yaklaşık 8 aydın masaya asılıyor sorduğumda canım sıkılıyor diyor oyun oynuyorum etkinlik yapıyorum ama ablamız 4. Sınıf okuldan gelip onunla ilgilenince daha çok yapıyor.yarım gün okulada gidiyor neler yapabilirim.inatçı ağlamayı kullanmaya çalışan uyumayı hiç sevmeyen bir çocuk .teşekkürler

 2. 8 yaşında oğlumuz var. Her sabah uyandığında afedersiniz cinsel uzvu dimdik. Sürekli cinsel uzvunu halıya sürtüyor. Neden yaptığını sorduğum zaman rahatlıyorum diyor. Sizce bu normal midir? Ya da bir doktora gösterelim mi. Doğduğundan beri sürekli böyle. Annesi bebekliğinde altını zor bağlıyordu cinsel uzvundan dolayı.
  İlginiz için Tşk ederim.

 3. Sa cahide hanim. Benim kizim 1ay sonra3 yasini doldurcak ins. 2 bucuk ay önce tuvalet egitiminden sonra yaklasik bir ay önce odasini ayirdik. Uyumakta zorlandigi icin surekli donuyordu. Cunku sallayarak uyutuyorduk. Ilk baslarda odasinda da sallayarak uyutup cikiyordum. Artik sallanmak istemedigini soyledi. Yaninda uyumasin bekliyordum genel olarak. Yaklasik bir haftadır bu surtunme davranışlarını farkettim. Ve cok üzüldüm . Kizim bu güzel bir davranis değil diyorum. Devam ediyor. Hatta ter içinde kaliyor. Ve gidiklaniyor anne güzel oluyor diyor. Ve benim başımdan kaynar sular dökülüyor.
  Bir yerde adem gunesin yorumunda cocugun anneye guvenli baglanma sorunu varsa bu davranışın olabilecegi ve bu güvenli baglanma olmadığı takdirde bu davranisin sonlanmayacagini oludum. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı acaba. Ne yapacağımı bilmiyorum ve çok üzgün bir halde bu durumu arastirmaktayim😐

  1. Arkadaşlar benim kızım 3 yaşında 1yasinda beri sikintimiz var surekli sürtünuyor ne yapmalıyım

 4. Merhaba yazı çok önce yazılmış umarım soruma cevap alabilirim. Benim 8 yaşında erkek bi yeğenim var farklı şehirlerde oturuyoruz sadece yaz tatillerini bizimle geçiriyor bu yaz farkettik sürekli eli cinsel organında sürtünme yapmıyo ama eli sürekli orda konuşurken oyun oynarken hatta oyununu bile bölebiliyor nedenini sordum boxerim rahatsız ediyo sağa sola hareket ediyo bu beni rahatsız ediyo sabit kalmasını istiyorum dedi araştırma yaparken yazınıza denk geldim böyle bişey olabileceğini düşünmedim yaşı itibariyle nasıl davranmamız gerektiği hakkında bi fikrim sizin önerebileceğiniz bi yöntem var mı

 5. Yazinizla yeni karşılaştım eski bir yazı blogunuz halen islevselmi bilmiyorum ama size ulasmayi cok istiyorum mail.telefon.ne şekilde olursa oğlum iki buçuk yaşında ve ben hergun cinnet gecirmekteymm😞😞😞😞😞

 6. Zahide* says:

  Şu noktayı da dikkate almak gerek: bebek dahi olsa , uyuyor dahi olsa eşlerin çocuklarının yanında karı-koca özel münasebetini yaşamaması gerekiyor. Çocukların özellikle ilk uykuda bilinçaltının açık olduğunu, telkin bile yapılacağını herkes duymuştur herhalde. Belki sebeplerden biri olabilir.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: