Doğal Güneş Kremi

Selfie – Özçekim Belası!

1472083_791438737568032_3843223892651222275_n

Huzeyfe (r.a) derdi ki: “Kim bir kavme benzerse, o artık onlardandır. Ahlak ahlaka benzemedikçe, giyim giyime benzemez”

Sanal alemde her yerde onların resimlerini görüyoruz. Başı açık ve kapalı hiç fark etmiyor. Tek bir ortak yönleri var. Hepsi tesettürsüz! Tesettürsüzler çünkü kendilerini teşhir ediyorlar. Sadece kendi sokaklarında veya kendi bulundukları şehrin caddelerinde değiller. Onlar artık dünyanın her köşesindeler! Katillerin, sapıkların, tecavüzcülerin evindeler!

Kâh dudaklarını büzerek, kah elleri bellerinde, bir sağdan, bir soldan, çılgınlar gibi kendi resimlerini çekiyorlar.
Kendilerini bu modaya öylesine kaptırmışlar ki, bu resimlerin kimlerin eline geçtiğini, bir gün başlarına ne gibi işler açılabileceğini düşünmekten bile acizler…

Genç kızlar, erkekler, karnı burnunda hamileler bile, en mahrem yerlerini ulu orta sergilemekten haya etmiyorlar.

Selfie-öz çekim narsistik bir kişilik bozukluğundan başka nasıl izah edilebilir? Kendilerini putlaştırma yolunda ilerleyen bu amaçsız ve sorumluluktan uzak gençlik kimin umurunda?

Oysa onlar bu toplumun çocukları, her biri bizim çocuklarımız.

Neden bu çağda yeni Mimar Sinan’lar, Birûni’ler, İbni Teymiyye’ler çıkmıyor diye düşünsek, emin olun cevabı çok kolay bulacağız…

“Hıristiyanlara Benzemeye Reddiye” adlı kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Kitabı ŞURADAN temin edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. başta evet çok yerinde bir konu diye düşündüm ama yazınızın sonuna doğru kusura bakmayın ama biraz taraflı olmuşsunuz. tesettürsüzler diye bir cümle kullanmışsınız. tesettürlü olupta ne fotolar çekip paylaşanları gördük. dışarıda neler yaptıklarına birebir şahit olmamda ayrı bir nokta…. bir hanımın başındaki tesettür değil karakterindeki terbiyesindeki tesettür daha önemli. bunu lütfen dikkate alınız

  1. Başı örtülü olduğu halde, bahsedildiği gibi fotolar çektiren, makyajlı albenili hanımlar tesettürlü müdür sizce?

  2. Procrastinate222 says:

   Eleştirmeden önce şu yazıları daha dikkatli okusak olmaz mı acaba? Bakın alıntıya dikkat edelim: “Sanal alemde her yerde onların resimlerini görüyoruz. ‘Başı açık ve kapalı hiç fark etmiyor’. Tek bir ortak yönleri var. Hepsi tesettürsüz! Tesettürsüzler çünkü kendilerini teşhir ediyorlar. ”
   Burada eleştirilen şey zaten başı açık kapalı fark etmeden insanların fotoğraflarını paylaşma çılgınlığı.

   Ayrıca Allah’ın emrine uymamak için lütfen karakter tesettürü bilmem nere tesettürü “uydurmayalım”.
   Allah nasıl istemişse o şekilde giyinmek ve davranmak gerçek tesettür olabilir sadece. Bunun sınırını adeta insanlar “çizmiş veya çizebilirmiş” gibi, benim kapanmama gerek yok çünkü karakterim çok tesettürlü vs. imkansızlıklarına dalmadan, sadece Allah’ın emirlerine bakalım.
   Burada kimse Allah’ın emrinden başka bir şeyi savunmuyor. Savunananların da savundukları şeyin içi boş zaten…

 2. fh gümüş says:

  Cahide hanim tesettür konusunu sık sık dile getirmeniz cok önemli .ben elimden geldigince cevremde uyguluyorum benimde kızlarım var ve benim ihtiyacim olan tesettüre kizlarimizinda ihtiyacı var. Özellikle fesbuk denen illet çocuk larimizin basina ahlakii beladan başka birsey degil.anneler babalar uyuklarken şunla bunla çocuk lar elden gidiyor

 3. cahide hanım insanların tercihlerine karışmak ne kadar doğru sizce? insanların kendi seçimleri kendi tercihleri yargılayamayız, yargılayamazsınız bence suç selfie çekende değil farklı niyet düşünende

  1. “O zaman suç çıplak gezende değil, onlara farklı bakanda!” gibi bir çıkarımda da bulunabiliriz öyle mi?! Hem insanların tercihi ne demek? Allah bizim için gerekli olanı tercih etmişken, insanların tercihinin önemi nedir?

   “Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz.” (Tirmizi, Fiten, 11; İbnu Mace, Fiten, 20)

 4. ayşegül says:

  sevgili arkadaşlar benim çocuklarımın biri kız 8 yaşında biride erkek 7 yaşında onları namaza kurana alıştırmaya çalışıyorum ancak ancak o kadar zorlanıyorum ki abdest almak için bile en az bir saat uğraşıyorum.kılmak istemiyorlar kuran okumak istemiyorlar hatta bir gün kızım nefret ediyorum dedi ayrıca maalesef süse çok düşkün. kızıma asla açık elbised giydirmedim makyaja süse izin vermedim ancak arkadaşlarım yapıyor siz neden izin vermiyorsunuz diye kendini helak edercesine ağlıyor.bizi suçluyor neden diğer anneler gigi değilsin diye. birde bu yeaşta aşk meşk konularını konuşuyorlar arkadaşlarıyla.ne yapacağımı şaşırdm lütfen yardım edin

  1. Güzel kardeşim, sana tavsiyem mümkünse görüştüğü çocuklarla arasına mesafe koy. Aileleriyle konuş, gerekiyorsa görüşmeyi sende kes. Bazen bu konular söz konusu olunca çok kökten çözümler vermek gerekebiliyor. İnatlaşmadan ama kararlı bir şekilde doğru olanı yapmasını sağla.Evde meşru ölçülerde cicili bicili elbiseler giydir. Dışarıda da yine uygun olanları giydirebilirsin ama mini etek, tayt gibi giysilere lütfen müsaade etme. Ve tabi dua en büyük silahımız. Allah yardımcın olsun kardeşim…

  2. Allah yardımcın olsun kardeşim.tek degilsin inan..:( .bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. http://cahidejibek.com/2011/02/26/alni-secdeli-cocuklar-cocuk-ve-namaz-egitimi/ hiç birimiz çocuk eğitiminde dört dörtlük degiliz.

 5. ümran keçeli says:

  hayırlı günler cahide hanım paylaşımlarınızı anasayfamda göremiyorum sadece mail olarak geliyor ne yapabilirim?
  Date: Sun, 8 Jun 2014 04:21:24 +0000
  To: umrannkeceli@hotmail.com

 6. Esselamu aleykum

  Çok önemli bir noktaya dikkat çekmişsiniz cahide kadeşim,

  Ben yıllar önce hacca gitmek için işlem yapmak isteyen annemin fotoğrafından bahsetmek istiyorum,annemin fotoğrafını aldığımızda çok şaşırmıştık ,anneciğim neden bu kadar ciddi ve suratın asık durdun dediğimizde ” Fotoğrafı çeken adama doğru gülümseyecekmiydim ”dedi ve o bize çok şaşırdı. Biz donduk bu feraset ve düşünce karşısında ……Şimdi bakıyorum, mahremiyeti yok etme çılgınlığı ,en şik kıyafetlerle ,eşinle nişanlınla sarmaş dolaş ,yedikleri giydikleri gezdikleri herşey internette.

 7. Procrastinate222 says:

  Benim en zoruma giden de, namaz kılan, içini bilemesem de dindar “görünen”, tesettürlü annelerin kendilerinden 180 derece farklı olan çocukları. Geçen gün bu örneklerden birisi sosyal medyaya ailecek fotoğraflarını koymuş, gazlı içeceği de baş köşeye koymuşlar, arkada maaile poz veriliyor. İyi de neden bu onların tuhafına gitmiyor?
  Yeni evlenenlerin boy boy fotoğrafları, yeni doğmuş bebeklerin aynı şekilde… Bu ne cesaret ya hu, nazardan da mı haberiniz yok? Gösteriş merakı, kendini ispatlama hevesi aldı başını gidiyor.

  1. Çarşaflı annenin kısa ceketli kızı, pardesülü annenin streç pantolonlu kızı… Ben yaşayamadım, kızım yaşasınlar… Ama şu da bir gerçek ki, sözün geçmediği elden bir şeyin gelmediği zamanlarda olabilir.Karşımızda Nuh aleyhisselam gibi bir örnek var sonuçta…

   1. Procrastinate222 says:

    Haklısın ablacım, Allah evlatları için içi yanan o annelerin dualarını kabul etsin. O durumu tasvip edenlerin de gözlerini açsın. (amin)

 8. “….Herkesin herkesle her an iletişim halinde olması durumuna gelmemiz zor olmadı: Forumlar, bloglar, FaceBook, Twitter, InstaGram ile hızlandı bu gidiş. İnsanlar giderek daha mahrem görüntüleri paylaşıyorlar. WC aynasında makyajı akmış bir yüz, dağınık yatak odası, ameliyat sonrası karındaki dikişler, tükürürken, yahut dondurma yalarken çok yakından çekilmiş resimler… FaceBook’ta 20 dakikada paylaşılan fotoğraf sayışı 2.716.000!

  Diğer yandan mahrem ve namahrem arasındaki sınırın ortadan kalkması bizi şeyleştiriyor. Nasıl? Japon mutfağını, kitapları ve kedileri seviyorum… Ve tabi ki Monteverdi’yi. Benimle aynı zevkleri paylaşan 32.451 FaceBook üyesi varmış ve tamamı 30-50 yaş arası evli erkeklermiş. Ne yapsam 1 olamıyorum. Devletin ve şirketlerin gözünde istatistiksel bir yaratık konumunda yaşıyorum. Vergi mükellefi numaram var, müşteri kodu, banka hesap numarası… Tüketim alışkanlıklarım belli olduğu için o yönde reklâm geliyor: Tatil, çocuk, kitap, DVD… Kısacası özel değilim; Herkes’ten biriyim.

  Ama teknoloji değil bizi herkes-leştiren. Bizim teknolojiyle kurduğumuz münasebette bir bozukluk var. Zevklerimizi, nefsanî tercihlerimizi Herkes’le paylaştıkça o kadar da özel insanlar olmadığımız çıkıyor meydana. TV’deki karı-koca kavgaları, dedikodular… Mahremiyet duvarları alçaldı; Settar değiliz eskisi gibi. Sırlarımızdan soyundukça bir çıplaklar kampına dönüyor dünya. Giyinikken daha özeldik. “Ötekilerin” vücudunu (özel hayatlarını) tahmin edebilirdik ama etmiyorduk. Mahremdi, haramdı, ayıptı. Oysa şimdi selülitli kalçalar, ağdasız bacaklar, gerdan göbek yatıyoruz. Herkes Herkes’e bakıyor ve Herkes’ten farksız olduğunu fark ediyor….”

  http://www.derindusunce.org/2014/05/17/su-an-cok-egleniyorum-cunku-yapayalnizim/#comment-111675

 9. Bende ifrit oluyorum bu resimlere Allah arkamızdan gelen neslimize akıl fikir versin.

 10. Sevdenur says:

  Kitabı netten bulabilirsem okuycam ablam. Allah razı olsun.
  Aptalca bir akım.

 11. Çok doğru ve çokda kızdığım bi konu sadece kendi arkadaşlarımın göreceği profile bile kendi resmimi koymam eşi görür akrabası görür vs diye ama böyle ulu orta resim paylaşanların bence hiçbi kaygısıda yok yani onlara göre gayet normal…

 12. Yeni çağın en büyük tehlikesi her “şey” in kendi suretinden başka bir şey gibi görünmesinde belki. Ancak eşyalar yani nesneler hayatımızda bir ihtiyaca karşılık gelirler.
  Soru şu; neyin ihtiyacındayız?

  Bu her şey için geçerli.
  Evde üstüste biriken giyisilerin, cicili bicili kırtasiyelerin, kadın günlerinde israfa kaçan yiyeceklerin, yemek yeme dürtüsüne hakim olamayışın, kredi kartı ile sınırsız alışverişlerin benzeri pek çok şey alarm verir.
  Neyin alarmı? Seni “senden” çalacak olanın alarmı..
  Bu zamanların bir sorunuda şu ki müslümanlığın, imanın, biçimsel yanları yaygın öğretimdeyken mana yönü(ki dönüştüren budur) pekde etkin değil. İsraf, haset, yalan, küfür, ve daha pekçok yanlış davranışlar tüm insanların hayatında günlük rutinlerine siniyor. TV kültürü, sosyal medya büyük bir etken elbette.
  Ancak sorunları tesbit etmek her zaman olası fakat mesele yaygın çözümde.
  Biz toplum olarak “bilgisizliği” görmezden gelen ve “bilenleri” konumuna göre önemseyen konumu etkin değilse önemsemeyen bir genel eğilim içindeyiz. Tabi ki benim gözlemlerim bir şehir insanı olduğumdan buralara dair.
  “Allahın istediği yeryüzünde nasıl yaşamamızdı” bu soru modern hayat rutininde nasıl diri tutulabilir söyleyin? Böyle bir sorunsalı olmalı insanın içini deşen.
  Ancak bu sevgi olmadan mümkün mü? İnsan sevdiği için kaygılanır, merak eder yakın olmak ister. Çocuğunuz Allahı seviyor mu?
  Eğer bu sevgiyi hissediyorsanız, korkmayın. Er ya da geç zamanı geldiğinde elinden tutacaktır sevdiğinin.

  Selfie, özçekim meselesine gelince. Ben onun vesikalık halini biliyorum hani annelerin, nenelerimizin vitrinler içinde ya da evin en güzel köşesinde ailesinden bir göz olsun diye saklanan, tozları alınan..

  Gençler ve biz yetişkinler ister başörtülü ister başörtüsü olmayan ister bir asi ruhlu dahi olsa kim olursa olsun, o yakınlarınıza sevgiyle yaklaşıp sohbet edin, yardım edin, bilinki yalnızlar..

 13. hülyamız=) says:

  evlisi bekarı, örtülüsü açığı, herkeste yaygın bir hastalık bu. hastalık diyorum çünkü bunu yapan kişilerin akıl sağlıklarının normal olduğunu düşünmüyorum.
  Rabbim evlatlarımıza ve bize iman gücü ve akıl versin inşallah.

 14. Ne kaldı ki? Çok şeyleri yitirdik çok
  Batıl her daim zelildir. Elbette bir gün hak gelcek eyvAllah! Geç kalanlardan olmadan
  Ben yapmadım uyardım mudahele ettim diyenlerden olmak niyetiyle hayırlı bereketli günler
  Fi emanillah!

 15. hülyamız=) says:

  kitap tavsiyen için Allah razı olsun. ilk fırsatta almak istiyorum.

 16. müzeyyen says:

  Selamün Aleyküm marifetli, sanal yemek okulunun sahibi cahide ablacigim…

  Hani bazi yazilarinda aklina geldikce veya okudukca kitap adlari oneriyorsun ya… Bu kitap onerileri icin ayri bir yazi hazirlayabilir misin diye rica edecektim.

  Benim gibi yaziyi okudugunda not etmeyenler icin, ve sonradan da bulamayanlar icin cok faydasi olacaktir, inan…

  Bugunku guzel kabak dolmasi tarifi icin Allah eline saglik evine bereket versin. Amin.

 17. Ummu Hamza says:

  “Kadın örtülmesi gereken avrettir. Dışarı çıktığı zaman şeytan ona gözünü diker” (Tirmizî, Radâ, 18).

  Artık bu evlere servis işi öyle yaygın, kişinin egosunu yükseltme işi öyle bir hâl aldı ki, siz evden çıkmadan da görünmek mi istiyorsunuz? 7/24 göz önünde mi olmak istiyorsunuz? durun biz size çözüm bulalım, sanal mekanlar oluşturalım sizler için, resminizi koyun sosyal olun, mutlu görünün bir şeyler yapın işte canım ve gözde olun, beğeni alın, sanki birileri usta balıkçılarmış da balığına göre yem koyuyorlarmış çeşit çeşit, balık ise bak beni önemsiyorlar, benim için bir şey daha çıkarmışlar, tercihi yapan benim, özgürüm yaşasııın diye diye hızla yüzüyor yeme 🙁 Rabbim bu çağın fitnelerinden ve şerlilerin şerrinden korusun bizleri.
  Siz önemlisiniz, sen önemlisin, sen şöylesin sen böylesin diyorlar, işin garibi seçenekleri belirleyen kendileri oluyor ve sen onlar arasından seçim yapmadığında demode, tuhaf vs vs oluyorsun. Yani gündeme uyan, şeklini gündemin belirlediği kişi aslında sadece onların seçimi arasında tercih yaptığı sürece ”var” ve ”özel” kabul ediliyor. Sonuç: Kendini farklı ve özel, özgür, belirleyici sanan görünüşte farklı düşüncede tek tip insan yığını.
  Ne yapmalı?
  “Allah, sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. O, sadece sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.” Müslim, Birr, 34; İbn-i Mace, Zühd, 9 hadis-i şerifini hatırlamalı ve
  “…İyilik ve Allah’ın yasaklarından sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın…” Maide, 5/2 ayetini gelip geçici modalara tercih etmeli. Rabbim ayaklarımızı kaydırma ve yolumuzu senin dosdoğru yolun eyle. Amin.

                                                            imza: modernizmin oltasından kaçmaya çalışan balıklar
  
  1. Nupelda says:

   Amin kardeşim..

  2. hatice tugba says:

   Bazı insanların kalemi gerçekten kuvvetli oluyor. MaşaAllah kardeşim sende onlardan birisin 🙂 imza:modernizmin oltasından kaçmaya çalışan balık kardeşin.

   1. Bu yorum tam da, kardeşime güzel bir teklif yapma arefesinde olduğum bir zamanda geldi…

    1. Cok iyi olur ablacigim ummuhamza kardesimizinde yazilarini görmek istiyoruz. Yorumlarini hep okuyorum cok hosuma gidiyor. Allah ondan razi olsun.

     1. Nupelda says:

      Bence de bence de 🙂

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: