Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Tahin Helvalı Gözleme Tarifi

 “….(Nuh) Dedi ki: “Ey kavmim, Allah’a kulluk edin, sizin O’ndan başka İlahınız yoktur. Doğrusu ben, sizin için büyük bir günün azabından korkmaktayım.” ) (Arâf:59)

Allah’ın selamı üzerinize olsun dostlar, cuma günümüz bereketli olsun. Bu cuma, dirilişimize, gafletten uyanışımıza vesile olsun. Rabbimiz bizleri o büyük günün azabından korkan ve sakınan kullarından eylesin.(Amin)

Bugün söylemek istediğim veya söylemeye mecbur kaldığım bir yığın cümleyi ŞURADAN okuyabilirsiniz. Okumak istemezseniz sorun yok, hiç kafanızı  yormayın.

“Sevmiyorum senin fikirlerini” demiş biri. “Yazdıklarını okumak istemiyorum. Ama neden bu sayfadan kopamıyorum!” Yaman bir çelişki..:) Herkes, beğenecek diye bir kural mı var kardeşim? Sen de beğenmeyerek gel, ucundan kıyısından oku. Olmadı sadece tariflerden al çık…

Ama burada öyle güzel insanlar var ki, onları tanımaya başladıktan sonra ne kadar istesen de kopman zor olacaktır…Birinin bebeği oldu mu, diğeri evlendi mi diye merak edersin. Birinin babasının nasıl olduğunu, diğerinin baş ağrısının geçip geçmediğini öğrenmek istersin. Kim bilir bir gün gelir, sende dua bekleyen birine dua edersin…

14352728764_ce34fefd94_z

Bugün size çok tatlı bir börek tarifi vereyim. Aslında adına helvalı börek mi, helvalı ekmek mi, gözleme mi diyeyim karar veremedim 🙂 Belki daha önce yapan olmuştur ama ben rastlamadım. Benim çocuklardan ikisi tahinli hamur işlerini çok severler. Tarifimiz tahinin olmadığı bir zamanda aklıma geldi. Üstelik tahin helvası kullanmak; ayrı ayrı tahin, şeker eklemekten daha pratik bir yöntem 😉

Ben iki farklı şekli paylaşmak istiyorum. Birisi daha uğraştırıcı ama zor değil, diğeri çok daha pratik. Hangisi işinize gelirse onu yapabilirsiniz.

TAHİN HELVALI ÇÖREK TARİFİ

Malzemeler

 • 7 su bardağı tepeli un
 • 3 su bardağı su
 • 1.5 yemek kaşığı instant kuru maya veya yarım paket yaş maya (21 gr)
 • 1 tatlı  kaşığı tuz

Arası için: 100 gr. Tereyağı, 250 gr. tahin helvası

Helvalı bazlama Nasıl Yapılır?

 • Unu havuz gibi açıp, suyu, mayayı ve tuzu ilave edin. Yumuşak bir hamur yoğurun.
 • Üzerini örtüp mayalanmaya bırakın.
 • mayalanan hamurdan orta boy mandalina büyüklüğünde alıp, unlu zeminde merdaneyle büyük boy pasta tabağı kadar açın.
 • Üzerine eritilmiş tereyağından sürün. Tahin helvasından bir parça alıp, hamurun üzerine parçalayarak serpiştirin.
 • Bir ucundan başlayıp rulo yapın ve kendi etrafında dolayın. Yenisini hazırlarken, diğerini dinlenmeye bırakın.
 • Dinlenen bazlamayı merdaneyle 1 cm kalınlığında açıp tavada, orta ısıda altlı üstlü kızartın.
 • Zamanım yok, daha kolayını yapmak istiyorum derseniz; Hamuru açtıktan sonra, yine arasına tereyağı sürüp, hamurun bir yarısına helva koyun. Diğer yarısını üzerine kapatın. Kenar kısımlarını ruletle kesip gözleme gibi kızartın.
 • Afiyet şifa olsun.14166923619_f9eb5cc79c_z

gül2

الرَقِيبُ
44. EL-RAGIB
…Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir. (Nisa, 1)

Allah her şeyi gözetler. (Ahzap, 52)

El-Ragib: Kullarının her şeylerini gözeten ve müşahedesi altında tutan.

İnsanları dünyaya getiren Allah-u Teala taktir etmiş olduğu ölüm tarihine kadar (rahme damla olarak düştükten kefenlenip gömülünceye kadar) gözetleyerek hem ihtiyaçlarını karşılar hem de tüm yaşantısını kaydettirir.

İnsanoğlu hep Allah’ın kontrolü dahilinde hareket eder.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. meleknur975 says:

  Bir kaç değişiklik yaparak yaptım. Güzel oldu. Ellerinize sağlık. Ben içine haşhaş ezmesi ve pekmezli tahin ve bir miktar şeker koydum. Ve üzerine pudra şekeri serptim. Nefis oldu.

 2. abla bunu kızartırken ne yağı kullandın acil cevaplarsan sevinirm ???

 3. Gülten says:

  Cahide hanim merhaba,
  Tariflerinizin hepsini denemeye calisiyorum. Denediklerim de çok güzel oluyorlar. Bizlerle güzel olan herşeyi paylastiginiz icn teşekkür ederim…. Ben simdi tarifinizi yapicam yalniz biz iki kişiyiz ve bu ölçüler bize fazla gelecek kesin ama eşim bi anda benden tekrar isteyebilir :)) bu nedenle artan çörekleri dolapta ya buzlukta bekleyip tekrar ısıtıp yiyebilirmiyiz.

  1. Ilıyınca poşetleyip dondurabilirsiniz.

 4. Denedim çook beğendik Allah razı olsun Cahidem.
  http://i.hizliresim.com/38kWLj.jpg

 5. Cok pratık.bunun kek versıyonuda super olabılır

 6. Okudugum Esma kitaplarindan: Hz Yusuf kardeslerinin attigi kuyudan Kuyudan Bu esmayi yani ( El Ragib) okuyarak kurtulmus… EL-RAGIB
  …Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir. (Nisa, 1)

 7. Sevdenur says:

  Rabbim bizleri sadece kendine kul olanlardan eylesin. Genç batıla karşı dimdik durandır.

  Ben de yine sen de görmüştüm hangi tarifti acep hatırlayamadım sanırım tahinli katmerdi 😕 Tahin ve şekerle, şeklini bu şekilde yapıyorum kabartma tozlu olarak. Hatta daha çıtır olmalı diyerek sirke dahi katmışım da fazla çıtır olmuştu 😀 😀 Helvalı çok değişik ben bunu kesin yaparım ve şimdiden söyleyim çok beğenirim 🙂 Allah razı olsun gül parem.

 8. glcn&kayra says:

  Selamunaleykum Cahide ablacım. ailecek tahini ve tahinli tarifleri çok seviyoruz. tahinli kek tarifin de var mı acaba?

 9. Merhaba

  Tavafuk karsilastim ,tanistim sizinle…ve guzel yemekleriniz ve dahasi paylastiginiz guzel yazilarinizla….cok sevdim,dunden beri bende buradayim insaallah ,sizlerleyim..Herkese gonulden esselamu aleykum diyorum….

  1. Ve aleykum selam canım kardeşim

   1. Nupelda says:

    Aleykum selam kardeşim 🙂 Hoş geldiniz 🙂

   2. Cahide , Nupelda ,Ummu Hamza,Belgin kardeşlerime ,ve tüm cahide okurlarına sevgilerle ;

    Ebû Hüreyre (ra)’den rivayete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki; İman etmeden Cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmeden de iman etmiş olmazsınız. Size yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir işi göstereyim mi? Selamı aranızda yaygınlaştırınız.” (Müslim, İman: 17; Ebû Dâvûd, Edeb: 27)

    İmrân b. Husayn (ra)’den rivayete göre, bir adam Rasûlullah (sav)’e geldi ve “Esselamü Aleyküm” (Allah’ın selamı üzerine olsun) , dedi. Peygamber (sav) de “On” buyurdu. Bir başka adam daha geldi “Esselamü aleyküm ve rahmetüllahi.” (Allah’ın selam ve rahmeti üzerinize olsun) dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) “Yirmi” dedi. Bir başka adam daha geldi ve “Esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh” (Allah’ın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun) dedi. Rasûlullah (sav) de “Otuz” buyurdu. Yani değişik şekillerde selam verenler, değişik miktarlarda sevap kazandılar. (Dârimî, İstizan, 27)

    Ebû Umâme (ra)’den rivayete göre, şöyle demiştir: “Ey Allah’ın Rasûlü! ‘Denildi iki adam karşılaşıyorlar bunlardan hangisi önce selam verecektir?’ Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “O iki adamdan Allah’a en yakın olanı.” (Ebû Dâvûd, Edeb: 122)

    Câbir b. Abdullah (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle demiştir: “Selam konuşmadan öncedir.”

    “Bir kimseyi selam vermeden önce yemeğe davet etmeyin.” (Tirmizî)

    Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu: “Binitli yürüyene, yürüyen oturana, az olan guruba selam verir.” İbn’ül Müsenna kendi rivayetinde şunu da ilave etmektedir: “Küçükler büyüklere selam verir.” (Buhârî, İstizan: 17; Müslim, Selam: 27)

    “Müslüman’ın Müslüman üzerindeki altı haktan biri de selam vermektir.” (Müslim)

    “Bir yere girerken oradakilere selam vermek borç olduğu gibi, çıkarken de selam vermek borçtur.” (Beyhaki)

    “Bir kimse ayrılırken, selam verirse, onların hayırlı işlerine ortak olur.” (Rüzeyn)

    “İnsanların en âcizi dua etmeyen, en cimrisi de selam vermeyendir.” (Taberani)

    “Selamı yayar, açları doyurur, sıla-i rahimde bulunur, gece herkes uyurken namaz kılarsanız, selametle Cennete girersiniz.” (Tirmizi)

    “Genelde, iki kişiden, Allah indinde derecesi yüksek olan önce selam verir.” (Tirmizi)

    “Yemin ederim ki, imanı olmayan Cennete girmez. Birbirinizi sevmedikçe, imana kavuşamazsınız. Birbirinizi sevmek için çok selamlaşınız!” (Tirmizi)

    “Mümin kardeşine selam vermek, yanına gelince ona yer göstermek ve hoşlandığı isimle hitap etmek, aradaki sevgiyi pekiştirir.” (Taberani)

    “Tatlı dilli olmak, selamlaşmak ve yemek yedirmek, Cennete götürür.” (Hakim)

    “Tanıdığından başkasına selam vermemek Kıyamet alametidir.” (Taberani)

    Rabbime emanet olunuz….

    1. Allah razı olsun değerli kardeşim.

     1. Cümlemizden inşaallah.

  2. Ummu Hamza says:

   ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuh, hoşgeldin kardeşim, bir kardeşimiz daha oldu:)

  3. Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu hoşgeldin inci kardeşim))

 10. helvayı çok severim ellerine sağlık ama ben tabakta yuvarlak olana daha çok begendim

 11. Aleykum selam Cahidem,nefis bir tarif;helva alındı bakalım kısmet ne zaman.Allah razı olsun çocukların da sevinmesine vesile oluyorsun.Selametle kardeşim.

 12. hicrankonya says:

  Ellerine sağlık canım bu gün yaptım çok güzel oldu evdeki herkes çok beğenerek yediler.Allah razı olsun burası çok güzel tarifler sohbetler harika kimse kimseyi tanimazken büyük bir aile oluyorsunuz burda .

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: