kokoshabla deodorant

Birbirimizi Sevmedikçe İman Etmiş Olmayız!

14258658883_97b5f2ce4a_z
Allah Resulü Aleyhisselam şöyle buyurmaktadır : (…Haklı olduğu halde tartışmayı bırakan kimseye cennetin kenarında bir köşk vardır …) (Ebu Davud)

Esselamu aleykum güzel dostlarım. Cumamız bereketli olsun. Benim sizleri ne çok sevdiğimi biliyorsunuz değil mi? Ama bence daha önemli olanı, birbirimizi ne çok sevdiğimiz ve dahi sevmek zorunda olduğumuz.

Neden birbirimizi sevmek zorundayız? Çünkü Allah Resulü, bir hadis-i şeriflerinde “…Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız…”(Müslim, îman 93-94) buyuruyor. Yani birbirimizi sevemeden, birbirimize anlayış, sabır gösteremeden İmanımız eksik kalıyor. Birbirimizi sevmeye yetmeyen iman, Mümin olmamız içinde yeterli gelmiyor. Sevgisiz iman kemâle ermiyor…

Bu sayfaya, gerek ülkemizin, gerekse dünyanın her yerinden kardeşlerimiz yorumlarıyla katılıyor. Öyle ki bazıları yıllardır yazıyor. Birbirleriyle bu sayfa aracılığıyla tanışan, güzel dostluklar kuran kardeşlerimiz var. Burada neler konuşmadık, neleri paylaşmadık ki? Şu sitenin her bir sayfasında, nice sevinçler, nice hüzünler saklı. Bu bize Rabbimizin bir lütfu değil mi? Ailelerimizden, akrabalarımızdan uzakta gurbetliği yaşarken, yüzünü bile görmediğimiz kişileri kardeşimiz bildik. Çünkü biz Mümin’dik…

Elbet herşey güllük gülistanlık olmaz. Arada bizi üzen, canımızı sıkan durumlarda olur. Ama kardeşlerim, benim en çok üzüldüğüm husus, hiç bir önemi olmayan konularda tartışıp,  birbirimizi kırmamız oluyor. Cedelleşmenin İslam’a göre yanlış olduğunu biliyoruz. Ben de bunu yapmışımdır muhakkak. Allah affetsin.

Her ne kadar hepimiz Müslüman olsak da, aynı değiliz. Hepimizin eksileri artıları var. Burada irdelediğimiz eksiler ise, birbirimizi dışlamak için değil, birbirimizi temizleyen eller olmak içindir.

Biz Müminlerin gereksiz tartışmalara girmesi, arada soğukluğa ve kötü duyguların oluşmasına sebep oluyor ki, kaç kişi bu sebeple birbirinden uzaklaştı…

Sizden ricam: Müminlik vasıflarımıza uygun hareket edip gereksiz tartışmalardan kaçınalım. Belli grupların kirlettiği hoşgörü kavramını birbirimize karşı olması gerektiği gibi kullanmaya çalışalım. Bazen susmayı, bazen görmezden gelmeyi, sinirlenince azıcık sabredip sonra cevap yazmayı başarabilirsek bu nahoşluklar da büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. Birbirimizi bu kadar kolay kırar ve kırılırsak nasıl ihvân (kardeşler) olacağız?

Biliyorsunuz daha büyük bir hayalimiz ve hedefimiz var bizim.  O da; Arşın gölgesinde, birbirini Allah için sevenlerin safında yer almak…

Ey Rabbimiz ! şüphesiz ki Sen kullarına karşı çok şefkatli ve çok merhametlisin. Sen bize acı, günahlarımızı affet ve bize hidayet ver. Aramızda ülfeti ve muhabbeti güçlendir. İmanımızı ve kardeşliğimizi kemale erdir…(Amin)

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. canim senin numarani almayi unutdum hicrandan alirim insaAllah

 2. Allah razı olsun bilmukabele kardeşim. Mimoza çiçekleri de hediyem olsun
  http://i.hizliresim.com/W2zR0m.jpg

  1. Gül kardeşim yorumum senin içindi canım.

   1. Belginciğim mimozaları nereden buldun.Çok naifsin teşekkür ediyorum bende sana Ispanaklı börek tarifinin yorum sayfasında manolya ağacı resmi gönderdim.Bi bakıversen.

    1. Gülcüğüm Allah razı olsun hemen bakayım.Bir ara mimozaydı ru
     muzun ya ondan, mimoza göndermiştim)) internetten buldum as
     lında hareketli resimdi.Cahidem Sevdenur ve tüm kardeşlerime de
     bu gül gelsin, dün çekmiştim))
     http://i.hizliresim.com/krzBOJ.jpg

  2. Sevdenur says:

   Gördüm ben de nasiplendim bu hediyeden 😀 çok güzelmiş bu:)

 3. bende sizleri evimde agirlamaktan son derece mutlu oldum Allah hepinizden razi olsun cahidem seninle konusmak ayri bir heyecan verdi ve belgin kardesimlede kisada olsa sesinini duymak cok guzeldi.bu arada hicran ,hasret abla, elif ince,ummu hamza ve zeymuran abla Allah hepsinden razi olsun tekrar tekrar bekliyorum hepinizi cok sevdim Rabbim cumlenizden razi olsun dostluklar daim olsun insaAllah.

  1. Ummu Hamza says:

   Ben de çok memnun oldum ablacığım hem tanıştığımıza, hem gelebildiğime, hem geçen sohbetlere. Rabbim senden de kat kat razı olsun ablacığım emeklerin için, bizi misafir ettiğin için. Yalnız numara alışverişi yaptınız mı ben bir ara diğer odada eşimle konuşurken?Orayı kaçırdım da, eğer öyle ise ben de alayım numaralarınızı?

  2. Amin canım Allah senden de razı olsun kardeşim.

 4. Cahide hanımcığım her gün siteye uğruyorum lakin kardeşlerimiz arasındaki meseleye vakıf olamadım.Burada yorumlarını zaman buldukça okumaya çalıştığım arkadaşlarımızın hepsi içİn ayrı bir şablon oluşmuş kafamda.Bu istemsiz bir şekilde oluştu.Ummuseyyaf rumuzu bana dini yazıları çağrıştırıyor,Mehtapabla rumuzu mükemmel pastaları,Belgin sitedekilere yardımcı olmak için gayret eden iyi bir yürek,Hülyamız ‘dost’ Hasret rumuzu ‘tefsir ilmi’ Hicret ‘maharet’ Hamiyet Seyre Ayşe ZEYNEP ve diğerleri isimleri n hepsi aklımda fakat yazmaya kalkarsam yatsı namazım gecikecek.İşte bu güzel insanlar bir çatı altında buluşmuşlar her gün birbirleriyle selamlaşıp hasbihal ediyorlar mutfaklarının bereketini içlerinin güzelliğini burada paylaşıyorlar ne mutlu.Yaş ilerledikçe insan üzdükleri için üzülmeye başlıyorKim incinip kırıldı bilmiyorum zira herkesin birbiriniAllah için sevdiği bir ortamda kırgınlıkları yüreğimize gömüp yolumuza devam ederim derim naçizhane..Allah hepimize selamet versin kardeşler.Allaha emanet olunuz.

 5. zeymuran says:

  Aleykum selam ve rahmetullahi veberakatu ALLAHIN selamı buraya yorum yazan yazmayan tüm dostların üzerine olsun<3
  ALLAH aşkına basit konularla birbirimize kırılmayalım bir birimizi ALLAH için sevelim Cahide nin sayesinde ne güzel dostluklar kuruldu inşaALLAH daim olur biz bu gün yine oturduk çok duramadım ama olsun ev sahibimiz güler yüzlü misafirperver bir hanım birde hemşerim çıktı<3
  <3 HOŞGÖRÜ <3 HOŞGÖRÜ <3 HOŞGÖRÜ <3

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: