Doğal Güneş Kremi

Elbiselerinize İyi Bakın!

unnamedİlk evlendiğim yıllarda, benim yaşlarımda bir komşum vardı. Komşumun tek evladı, benim de aynı yaşlarda ikizlerim vardı. Ben her zaman olduğu gibi mutfakta uğraşmaya bayılırdım. Çocukları uyutunca hemen mutfağa gider bir şeyler pişirirdim. Komşum, tek çocuğu olmasına rağmen, yemek yapamadığından yakınırdı. Bu sebeple ne pişirsem, komşuma da bir tabak götürürdüm.

Taa ki, bir gün bana: “Eşim senin yemeklerine bayılıyor” diyene kadar! Ben ne zaman yemek götürsem, eşi kendisine çıkışır: “Bak o kadın iki çocuğuyla neler yapıyor, sen tek çocukla bir şey beceremiyorsun!” dermiş.

O sözü duyduktan sonra, bir daha komşuma yemek götürmemiştim…

Dün bir kardeşimiz, “Eşim benim yaptıklarımı beğenmiyor ama komşudan ne gelse çok hoşuna gidiyor. Hatta malzemeleri ver o yapsın! diyor. Geçen getirdiği kurabiyeye şeker atmayı unutmuş ama eşim onu bile beğendi” diye dertlenmiş.

Erkekler böyle bir densizliğin, kadın için ne kadar yaralayıcı bir tavır olduğunu bilseydi eminim bir daha bunu yapmazlardı. Kadın emek çekecek, elinden geleni yapıp bir şeyler hazırlayacak ve erkek: “Beğenmedim” diyecek! “Eee madem beğenmiyorsun, mutfağa buyur kendin yap!” diyesi gelmez mi insanın? Hatta onca emekten, yorgunluktan sonra, bu lafı duyan kadında;  tabağı tencereyi erkeğin kafasına geçirmek gibi kötü düşünceler hasıl olmaz mı? İnsanız olur! (Aman sakin olun, sakın yapmayın böyle şeyler)

Bu yazıyı okuyan erkeklere tavsiyem: Allah için hanımınızın emeklerini küçümsemeyin. Beğenmeseniz bile yaptıklarına kırıcı yorumlar yapmayın ve lütfen eşinizi başka kadınlarla hatta annenizle bile kıyaslamayın!  “Eline sağlık hanım, çok güzel olmuş” dedikten sonra, yemekte neyi eksik bulduysanız uygun bir dille söyleyebilirsiniz. Buna hiç bir kadın darılmaz. Ama kıyaslanmaya da hiç bir kadın tahammül edemez! Nasıl ki çocuklar, başka çocuklarla kıyaslanmaktan hoşlanmazsa, aynı şekilde kadınlarda hatta sizlerde hoşlanmazsınız. Lütfen söz ve davranışlarınıza özen gösterip, kadınların sizlere bir emanet olduğunu ve kalplerinin çok kırılgan olduğunu unutmadan hareket edin. 

Tıpkı hayat rehberimiz Kur’an’ı kerimde Rabbimizin buyurduğu gibi, eşler birbirlerinin elbisesidir, örtüsüdür. Akıl sahibi herkes elbisesine iyi baksın. Yırtılmasına, zedelenmesine, kirlenmesine izin vermesin. İncitici her söz ve tavır, bu elbiseye onarması zor tahribatlar yapar. Suya kötü sözler söylendiğinde, suda oluşan kötü şekilleri hatırlayın. Su bile kötü sözden böylesine etkileniyorsa, vücudunun yüzde 90’ı sudan oluşan insan, kırıcı, onur zedeleyici sözlerden nasıl olur da etkilenmez?

Ve yine asıl muhatabım kadınlara tavsiyem şu ki; Kesinlikle başka hiç bir  kadını, kocanızın yanında övmeyin. Sizden üstün olan meziyetlerini eşinize anlatmayın. (Güzelliği, becerikliliği, bilgisi… gibi) Eşiniz komşu hanımın yemeklerini beğeniyorsa, o yemekleri eşinize göstermeyin (Çok ciddiyim).

Çünkü şeytanın en sevdiği amel, karı kocanın arasını açmaktır. Bunu türlü vesilelerle yapar. Bazen bir komşunuzu, bazen bir arkadaşınızı, bazen de iş yerindeki bir kadını ona musallat eder. Aynı durum kadın için de geçerlidir ancak erkekler nefsani duygular bakımından daha zayıf yaratılmışlardır.

İslamın zorluk dini değil, incelik dini olduğunu bir kez daha hatırlatarak, bir kaç hususa daha değinmek istiyorum. İslam da haremlik selamlık diye bir madde yok ancak biz Kur’an ve sünneti anlayıp kavradıkça, bunun İslamın fıtratından olan bir gereklilik olduğunu anlıyoruz.

Komşular veya arkadaşlarla ailecek bir  araya gelip, sohbetler ediliyor. Çoğu aile için bu gayet normal. Ama emin olun, bu İslam’ın gözüyle bakıldığında hiç normal bir durum değil. Bir hanım, eşinin akşam oturmasına gelen komşuları gittikten sonra, komşu hanım için: “Fıstık gibi kadın” dediğini anlatmıştı. Oysa eşi, tanıdığımız kadarıyla gayet beyefendi biri gibi görünüyordu. Bakın islamsızlık insanı ne hale sokuyor. Çünkü kadın-erkek karışık oturmalarda, konuşmalar, gülüşmeler hatta istem dışı bakışmalar olabiliyor. Şeytanın insan kalbine ne türlü düşünceler verdiğini yalnız Allah bilir.

“Öyleyse, dedi, beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onlar(ı saptırmak) için senin doğru yolunun üstüne oturacağım.”

“Sonra (onların) önlerinden arkalarından, sağlarından sollarından onlara sokulacağım ve sen, çoklarını şükredenlerden, bulmayacaksın.” (Âraf: 16-17)

Son olarak annelere yine, yeniden hatırlatmak isterim ki: Lütfen çocuklarınız gereksiz yere poh pohlamayın. Erkek çocuklarını efendileştirip, her isteklerini yerine getirmeyin. Yapabilecekleri işleri verip, sorumluluk almalarını sağlayın. Yeri geldikçe, onlara ileride eşlerine karşı hangi davranışlardan kaçınmaları gerektiğini anlatın. Evde eşinizle düzeyli, saygılı ve sevgi dolu bir iletişim kurmayı başarırsanız, bu çocukların ilerideki evlilikleri için yıkılması zor bir temeli teşkil edecektir.

Asıl sorunumuz, yüzü ahirete dönük aileler olamayışımızda. Çoğu çiftin kavgaları, tartışmaları, dargınlıkları sadece dünyevi kaygılardan kaynaklanıyor. Eşler birbirlerini ahiret sermayesi, cennet hazinesi gördükleri vakit, dert zannedilen içi boş bütün kavgalar buhar olup uçacak…

Cahide Sultan

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Ummu Hamza says:

  +1:)

  1. Ummu Hamza ve Nupelda kardeşler google+hesabınız var mı varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

   1. Ummu Hamza says:

    benim yok kardeşim, sadece e posta hesabım var onu istersen cahide abla ulaştırabilir belki müsaitse?

    1. Çok sevinirim ummu hamza kardeşim.Cahidem sana zahmet olcak hakkını helal et canım.

   2. Nupelda says:

    Ablacım benim google+ hesabım yok.Ama istersen mail adresimi verebilirim:)

    1. Çok sevinirim canım)))

     1. Nupelda says:

      Tabi Cahide ablama zahmet olmazsa:)

 2. yuzyillikkonak.blogspot.com says:

  Genç kardeşlerimiz için özellikle altın değerinde tavsiyeler olmuş, kaleminize, yüreğinize sağlık…

 3. Procrastinate222 says:

  Çok güzel bir yazı olmuş Cahide abla 🙂 Harama helale her zaman her konuda dikkat etmek gerek, dediğin gibi. Allah emirlerine itaatten ayırmasın. Amin.

 4. Yine hakikatlerle dolu bir yazı Allah razı olsun.

 5. Esra_esra says:

  Cahide Ablam çokk güzel bir yazı olmuş.. Allah razı olsun.. verdiğin örnekler ne kadar ibretlik! var mı böyle insanlar gerçekten hayret ediyorum. ‘fıstık gibi kadın’ ne demek ya!! şeytan hiiç boş durmuyor,durmuyor da bir adam karısına bunu söyleyebiliyor.. yazık!
  ben daha yeni evliyim senin gibi yapıp yapıp yedirebileceğim kalabalık bir ailem yok ama sitenin müptelası olarak tariflerini deniyorum ve gerçekten çok bereketli tarifler olduğu için bize fazla geliyor. ben de ev sahibimle komşularımla paylaşıyordum. şimdi napsam bilemedim. kimseden benim eşim senin yemeklere bayılıyor diye bir şey duymadım çok şükür ama bu duymayacağım anlamına gelmez.
  bu arada burada okuduğum yorumlardan ne eşler var Ya Rabbi diyorum. çok şükür benim eşim hiç bir nimete
  burun kıvırmaz ellerine sağlık demeden de sofradan kalkmaz. hatta bazen ben ay şöyle olmuş böyle olmuş derim yaptığım şeye ona bile her zaman en güzelini yapcan diye bir şey yok der yer kalkar 🙂 burada yorumları okudukça kıymetini daha iyi anlıyorum.. Allah ondan razı olsun.. Rabbim bekar olan kardeşlerimize hayırlı eşler nasip etsin..

  1. yarım ölçü yapabilirsiniz, ben öyle yapıyorum en azından 🙂

 6. Çok seviyorum böyle yazılarınızı Cahide abla.Lütfen bol bol yazın.Hiç unutmuyorum;ikiz annesi olmakla ilgili o duygu dolu yazınızı.Ha bir de hani birgün biryere misafirliğe gitmişsiniz,çocukların yanında sigara içildi diye erken kalkmış ve ıssız yolda epey araba beklemişsiniz.Sonra bir amca ve teyze çıkagelmiş,hala onlara dua edermişsiniz.Gurbeti çektiğiniz için yaşadıklarınız derin izler bırakmış,tabi siz de hep güzel bakabilmişsiniz.Ne mutlu..Sizin hikayelerinizi çevreme anlatırım hep,onlar da çok beğeniyor.

  Canım babam bu konularda pek dikkatlidir.Misal,gündüz hanım misafirler varsa,lavabonun havlusu çok kullanılmamışsa bile muhakkak değişir,çünkü babam rahatsız olur.Başka hanımların yapıp bize getirdiği hamurişlerinden de pek yemez.Zaten haremlik selamlık oturmayı da sülalemize O öğretmiştir.Şimdi bu yazınızı okuyunca babamın yapmaya çalıştıkları daha bir anlam kazandı gözümde..

 7. Selamun aleyküm.en son yorum 3ay once yazmıitım sıkıntımı anlatmıştım ablacım inşallah hatırlarsın.anlattıgım konu da devam etme kararı verdım cocugum içinama yıne aynı tartısılan her konunun esimde oldugunu göruyorum malesef.evliligim ilk zamanlarında yemek yapmayı bilmiyordum ve bu sadece bana lafsoylemekle degil bır sulale duydu esımın sayesinde artık bıkmıştım yemek lafını duymak istemiyordum.yok bu yemegi şu guzel yapar yok bu olmamış.şimdi herseyı yapıyorum ama yine baskslarını anlatıyo her konuda sastım kaldım.kadınların yanındada her konuyu konusuyor hic cekinme geregi hissetmiyor soylesem umursamıyor bızımkı kızıyo bunlara dıyor sonra devam edıyor konusmaya.Rabbim anlayıslı esler nasib etsin gençlere

 8. Nupelda says:

  Kardeşler;mutlaka dinleyin derim..Bakış açınız değişecek:)

 9. Allah razı olsun çok güzel bir yazı olmuş…öğüt niteliğin de.. benim eşim de hiç anne yemeği yememiş hep dışarıdan hazır yemiş sebze yemekleriyle bile evlendikten sonra tanıştı…poğaça, yemek börek hepsini severek yer bi eline sağlık demez 🙁 tatlı,kek,kurabiye ye de hep bahane bulur..geçenler de yaprak sarmıştım.iyi kötü yedi. annem bize geldi oda sardı hemencecik kıyas yaptı..sinir)

 10. fatma K. says:

  Ben de yirmibeş senelik evliyim,yer yer ama bir kere ellerine sağlik demedi işin tuhafı baska yer de yese doymaz eve gelince yemek arar.

 11. Benim babam komşudan gelen hiç bir yiyeceği yemez hatta önüne bile getirmezdik.Hanımım yapsın bir tas kaynar su olsun en güzel kebaplara değişmem derdi.
  Elhamdulillah.

  Sofrada ki nimetlere burun bükülmesinden hiç ama hiç hoşlanmıyorum.
  Aşırı şımarıklık ve doyumsuzluk bu..
  Öylelerini bir kaç aylığına Afrika’nın sefalet kıtalarına yollamak lazım.
  Evdeki musluk suyunu özlerler eminim..

  Ümmü Hamza kardeşimin yorumunu lütfen herkes okusun.

 12. mihrimah says:

  Allah razı olsun.yüreğinize sağlık.çok güzel bir yazı.izninizle paylaşıyorum.

 13. Zeynep rana says:

  Allah razı olsun..Ne güzel şeyler yazıyosunuz..Sizi bulduğum için çok şanslıyım.Sürekli takibddiyorum yazılarınızın yanında tariflerinizde harika.Hiç bitmesin inşl.

 14. Ummu Hamza says:

  Subhanallah, Rabbim şeytanın saptırmalarından sana sığınırız.

  ”Emanetlerden biri de kadınların özellikleridir. Bir kadının -mesela dünür gitme gibi bir zaruret olmaksızın- arkadaşının özelliklerini bir erkeğe anlatması caiz değildir. Anlatmanın; övgü mahiyetinde olursa fitne olacağı, yerme mahiyetinde olursa gıybet olacağı düşünülmeli ve bu sebepten dolayı yapılmamalıdır.” Kur’an’ın ve Sünnetin Işığında Kadınlar Arası Ziyaretleşme kit. sf: 321

  1. Nupelda says:

   Maşallah kardeşim:) Ne kadar ince düşüncelisin..

 15. Zuzi&Momi says:

  Biz izmir gibi bir yere haremlik selamlıyorum oturmayı yaymaya çalışıyorsak ve muaffak olabiliyorsak ne mutlu bize ;)) bayanlara ‘kendinizi futbol konuşurken bulmak istemezsiniz herhalde’ 😉 demek ikna ediciliği arttırıyor. Erkek bayan ayrı oturmak çok rahat oluyor. Hem hakikaten konuşulacak ortak konu arama çabası ortadan kalkıyor. Rahat oturup rahat konuşup rahat gülebiliyorsun..

 16. hülyamız=) says:

  aleyküm selam cahideciğim, bu tarifi ilk kez gördüm. inşallah deneyebilirim.
  benim eşim komşudan gelen yada bir başkasından gelen yemeği yemez. kimse senin gibi yemek yapamaz der 🙂 büyük ihtimalle bunu beni mutlu etmek için söylüyor 🙂
  ailecek oturmalara bende karşıyım. bu tip gezme alışkanlıklarımız yok çok şükür. ailecek oturma alışkanlıkları olan kimselerle de görüşmüyoruz.
  Allah u teala nın ve peygamber efendimizin sakıncalı bulduğu her şeyin mutlaka bizlere zararı vardır. daha bunun üzerine oturup yok günahtı yok sevaptı caizdi yada değildi diye tartışılacak bir tarafı yok.
  Rabbim işlerinde kolaylık versin cahideciğim.

 17. Reyhane says:

  Çok güzel bi yazı olmuş. Bir çok insanın yaşadığı bir durumdur herhalde. Ben 10 yılı aşkın bir süredir evliyim. Ve mutfağı değişik şeyler yapmayı çok severim. Eşim neredeyse 2 ,3 yıla kadar yaptıklarımı beğenmez herşeye bir kulp takardı. Şimdi yer ama takdir etmez. Anca evime gelen misafirler beğenir. Damak tadı mı huy mu bilemedim. Ama gerçekten bu konuda çok sıkıntı çektim. Şimdide çocuklar kulp takmaya başladı. Babalarından gördüklerini ne kadar hoşlanmasalarda yansıtabiliyorlar. İstediğin kadar üzül anlatmaya çalış. Herkesin bir imtihanı var. Her akşam bunu yaşamak emek verdiğinin beğenilmemesi eleştirilmesi hoş değil. İşin komik tarafı komşular akrabalar kimsenin yemeğini beğenmez eşim. Buda bana teselli olsun. Neyse çok uzatmayım. Yazı çok güzel teşekkürler yeniden. Erkeklerin okuması gerektiği bir yazı olmuş. Ağzına eline yüreğine sağlık..💐💐💐💐

 18. cici kuş says:

  Eline diline sağlık ablam. Çok güzel öğütler vermişsin 💕Allah razı olsun. Sözünü dinleyeceğim inşallah. 💞💞💜💚

 19. Yüreğine sağlık ablacım muhteşem anlatmışsın 👍

 20. Abla Rabbim bizleri bu dünyada razı olduklariyla ahirette de cennetinde birlikte eylesin inşallah. Seni Allah için seviyorum. Bugün eşimin ders arkadaşları bizde onlara yine senin tariflerden birini muhallebili Kemalpaşa tatlisini yapıcam inşallah.:))

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: