Zorlaşan Düğünler, Kolay Biten Evlilikler

Wedding-rings-rose-flower-hd-wallpapers-wedding-zonehdwallpapersGenç bir erkek, kafasındaki evlenme teklifini şöyle dile getirmiş: “Al şu yüzüğü yarın gel başla!”..:) 

Herşey bu kadar kolay olsaydı ne iyi olurdu. Maalesef bu kadar kolay olmayan evlilikler, olması gerekenden çok daha zor olabiliyor.

Yaşlı bir amca  nasıl evlendiğini anlatırken: “Karımı nikahta gördüm. Şimdiki gibi zor değildi evlilikler. O zamanlar kimse bu kadar eşya, altın istemezdi. Bir bilezik, bir fistanla aldım karımı” diyordu.

3-5 yıl flört eden gençlerin düğünü için, aileleri ömür boyu yaptıkları birikimi harcıyorlar. Sonra bir kaç yıl sürmeden, pek çok çift boşanmaya karar veriyorlar. Flört adlı haramla geçen yıllara mı yanarsın, davetiyesi, nikah şekeri, salonu derken, lüzumsuz yapılan onca masrafa mı yanarsın…

Bir düğün yemeği, kadınlar arası makul ölçülerde bir kına gecesi ile düğün yapılabilecekken; İki gencin evlenmesi aylarca süren sancılara dönüşüyor. Hele o ev dizmeler yok mu? Tam tekmil evlere gelin gitmeli kızlar. Kapının süsü, damacanın örtüsü dahi unutulmamalı!

Tam müteşekkil bir eve gelin gideceksin de, daha sonra neyin hayalini kuracaksın diye soran yok!

Annelerin düğün öncesi kızlarına verdiği öğütler akla ziyan. “Koparabildiğin kadar kopar. Ne alabilirsen al. Kız alıyorlar kolay mı?”…Yangından mal kaçırıyor sanki. Sanki düşman evine yıkıma gidiyor!

Düğünler, mutlu bir yuvaya, hayırlı bir nesle başlangıç olması için bir duyuru niteliği taşımalıyken, “El ne der?” kaygılarının ve “El alem düğün görsün!” çabalarının göstergesi haline geldi.

Söz tepsisi, nişan sepeti, düğün arabası, çikolata en pahalısından, çiçek en kocamanından, söz elbisesi, nişan elbisesi derken masraflar katlanıyor. Düğünde elbise giymek zaten olacak iş değil! Kiralık gelinlik asla olmaz. Ucuzundan olsa? O da kızımızın şanına yakışmaz! Köşesi güllü, boncuklu davetiyeler, her biri dünyanın parası nikah şekerleri, bilmem kaç katlı pastalar…say say bitmez…

Müslümanların bile sakınca görmediği; kadınlı-erkekli, çalgılı çengili düğünlere şimdilik hiç girmeyelim…

Düğün bitip herkes evine çekilince, arkada kalan; huzurlu bir yuvanın başlangıcından ziyade, yıllar boyu ödenecek faturalar, taksitler oluyor. Bu kadar borcu tek aile üstlenemeyince, borçların çoğu gelin ve damatın üzerine kalıyor. Bir yığın faturanın üzerine bina edilmiş evliliklerde ne cicim ayı, ne cicim haftası yaşanamıyor maalesef. Genç çiftler, birbirlerinin yüzüne bakınca muhabbeti değil, taksitleri düşünüyorlar. Sonra başlasın, huzursuzluk, tartışmalar…

Vakti zamanında alt  komşumun evinden tartışma sesleri gelirdi. Bir gün bana sıkıntılarından bahsedip; İki yıldır düğün borçlarını ödediklerini ve hala bitiremediklerini, ailenin bütün borcu üzerlerine yıktıklarını, bir gün doğru düzgün huzurla oturamadıklarını anlatmıştı…

Ne olurdu gümüşlüğü olmasaydı, perde koltuğa, halı yolluğa uymasaydı ne olurdu? İlk zamanlar iki kanepeyle idare etseler, koltuk takımı sonraya kalsa ne kaybederlerdi? Son çıkan, mutfak masası olmasa, yer sofrasında ağız tadıyla yemeklerini yeseler ne olurdu?

Gençler kendilerini haramdan koruyacak, dinlerinin yarısını tamamlayacak evliliği niye  kara kara düşünüp dert etsin ki? Çok daha az masrafla, yorulmadan, aylarca sıkıntıya girmeden evlilik yapılamaz mı? Derdimiz gençlerimizin yuva kurması, haramdan korunması, helal dairesi içine girmesiyse neden hem onları, hem kendimizi bunca sıkıntıya sokuyoruz?

Her şeyi tam olsun, hiç bir eksik kalmasın diye uğraşırken, gençlerin evlilik çağları geçiyor, evlilik geciktikçe harama düşmeleri, flörtlerle oyalanmaları kolaylaşıyor.

Eskiden evlilikler daha kolay ve masrafsız, fakat temelleri daha sağlam ve dayanıklı olurdu. Boşanma kelimesini dahi kullanmaya imtina ederdi büyüklerimiz.

Şimdi iki gencin evlenmesi yıllar sürüyor. Ama boşanmak bir celsede…

Özellikle genç kızlara ve annelerine çok iş düşüyor. İslamda mehir vardır ve haktır. Fakat bu meblağ erkek tarafının bütçesini aşacak ve evlilik sonrası sıkıntıya sokacak şekilde olmamalıdır.

Evlilik sonrası, çiftin kendi imkanlarıyla aldığı her bir eşyanın sevinci bambaşkadır. huzur verenin eşya olmadığını, borçsuz yaşamanın en büyük zenginlik olduğunu anlatalım gençlerimize.

Ahiret azığı toplamak için geldiğimiz dünyada, ahiretimizi geçici dünya için harcamayalım.

Rabbimiz; Eşinin yüzüne bakınca huzur veren, önceliği dünya, mal mülk olmayan, sadece Allah’ın rızası, haramlardan korunmak ve hayırlı bir nesil yetiştirmek için evlilik yapan gençlerin ve onlara bu konuda destek olup anlayış gösteren ailelerin sayısını artırsın. Amin)

“Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır. (Rum:21)

Cahide Sultan

126 Yanıt to “Zorlaşan Düğünler, Kolay Biten Evlilikler”

 1. Neco Says:

  Evlenmeden önce cahilmisiz ya, ben askin sevginin bu demek oldugunu bilmiyordum. Evli kizlar gösteris için yarisiyo, Günde hep beraber toplanirlar, dügünümde su kadar para harcadik, ben kaynanama su pisligi yaptim, benim kocamin maasi su, benim kocam bana bunu aldi, kocamin maasi su kadar, ben evimi arabami su paraya aldim,.. hep böyle bir muhabbet geçiyo. Ondan sonrada evde ne huzur kaliyo ne Imân, hep birbirleriyle gösteris yarisi hâlindeler. Ben Belçikada oturuyorum, heryerde ayni demekki, bunun Turkiyesi belçikasi yok. Lan annem yazik evlendigi seneler neler çekti, koca dayagi desen vardi, kaynanasindan elin içinde olan rezilligi çeke çeke hâlâ kocasindan ayrilmadi. Babamin zamaninda yaptiklarini koruyor degilim tabi simdi yapmiyor, ama bu zamanin kizlarina elini kaldirman yeter kocamdan neler çektim diye baslar ileride. Su medyaya lanet olsun. herseyi gavurlardan görüyoruzda, buradaki Flamanlar en azindan mal mülk gösteris manyagi degil. bizim milletin kimisi afedersiniz demekki bu gavurlardan beter ya açgözlü aç!!!!

 2. damlasakızı Says:

  Cahide hanıım çok güzel yazı maşallah. Okuyunca yazmadan edemedim çevremde gördğüm abartı ve tantanaları anlatmak istedim. Benim yaşadığım yer küçük bi yer ama paraya çok değer veriyor çoğu insan. Çeyrek altın borç burada. Mecbur götüreceksin.gitmediğinde isteyenler bile var. Eşyalar tam tekmil olacak.ben daha bu yaşıma kadar eksiği olan bir gelin görmedim.düğünler hep çalgılı ve 2 gün sürüyor.çiftlerden biri baska bir şehirdense iki yerdede düğün oluyor.altınlarla hemen ev alınır eksik kalırsa hemen kredi çekilir. Fotoprafçı kuaför balayı olmadan asla olmaz.ayrı oturulur.birlikte oturana rastlamadım bir kişi hariç.davetiye yanında mendil geliyorsa sen sadıçsın.benim bildiğim sadıç bir iki tane olur burda artık matematiğe dönüşmüş.çok samimi olmadığınız birinden bile böyle birşey bekleyin.bu kadar aşırı eşya düşkünlüğü beni ürkütüyor.nerde kaldı islam ahlakı sünnet islamiyet.tahkiki iman yaşayabilelim inşallah.devir cilalı odun devri.şunuda alayım bunuda alayım hep al.gerçekten çok sıkıcı.sadece yeni evlenelerde değil normal ailelerin çoğunda bu durum mevcut.sohbet ortamalrında bile şunu aldım bunu aldım muhabbeti.birşeyin eksik olsun.bayan kesinlikle çalışacak.küçük biyer ama çift arabalı eşler var.kısacası bunlar beni rahatsız ediyor.kimse sünnet nasıl demiyor.şuurlu islam yaşayalım inşallah.yorumları okudumda ablalarımız ne güzel yazmışlar kanaatkar oluncada yuva kuruluyormuş demek.Allah yuvalarından bereketi huzuru eksik etmesin.Allaha emanet olun uzun tuttum biraz yazımı hakkınızı helak edin.keşke böyle Allahı yakından bilen arkadaslarım olsa.kendi arkadaslarımda çok iyi ama dini hassasiyetler konusında fraknsım tutmuyor hep aykırı gibi duruyorum ama Rabbim şaşırtmasın yolundan ayırmasın.böyle gğzel yazılarınız yorumlarınız beni mutlu ediyor 🙂

 3. İSİMSİZ Says:

  Ayrı ev şart mümkünse 3+1 olsun… Koltuk takımı ile yemek odası takımı salona, 1 adet yatak odası takımı, 1 adet de oturma odası takımı, yarın öbür gün çocuk oluncaya kadar atıl kalan oda da şark köşesi, hatıra odası vb isimlerle adlandırılacak alengirli bir köşe olur… E ev bu perdesi, halısı, günlük yemek takımı, misafirlik yemek takımı, bardak takımı, blendırı, kettlelı, elektrik süpürgesi, halı yıkama süpürgesi, kahve makinası, çaycısı, çamaşırlığı, bulaşıklığı, tablosu, saati, baharat seti, beyaz eşyası, (aklıma gelen daha çok şey var ama yazmayacağım) olmadan olmaz. Aileler borçlanır, yeni evlenenler borçlanır. Hadi bakalım taksit ödemek için çalış Allah çalış. Koskoca evler zaten iki kişiyle bile dolmayacakken hepten insansız kalır. Hayır bu hazır eşyaların haricinde bir de el emeği göz nuru danteller de var ki milyarlar tutar ördürmesi, diktirmesi…. Sonra hepsi sandık bekler… Gençler istimiyoruz dese bu tantanayı anne babalar özenir sanki mürrüvet eşyalarla görülüyormuş gibi, aileler gereksiz bulsa gençler özenir… Sonuç temizliği ayrı dert, ödemesi ayrı dert bir dünya eşya olur.

 4. belkinci Says:

  Merhaba yazinizi okudum. Her zaman okuyorum fakat her zaman yazamiyorum. Bir sey dikkatimi cekti. Asagida yorumlarda harama bulasmamis eline erkek eli degmemis kiz ariyoruz vs yorumlari gordum. Ben karma lisede okudum. Malesef dini egitimim olmadigi icin ve cevremdeki insanlarin etkisiyle benimde erkek arkadasim oldu. Ama universite yillarimda bir anda olmasa da zamanla bunu kavradim ve haramdan uzaklasmaya basladim. Şu anda Allah
  ‘ ın izniyle cok guzel bir evlilik yapiyorum. Düğün arefesindeyim ve eşimi çok seviyorum. Her konuda tövbe edebilme imkanina sahipken bu tarz konularda katı olmayi anlayamıyorum. Eğer eşim beni sırf bu sebepten reddetmiş olsaydi ben onunla Allah rızası icin evleniyor olmayacaktim ve o beni evliliğe ikna etmeseydi belki hâlâ helal olana yaklaşmiyor olacaktim. O yuzden kimseyi yargılamayin. Keske herkes dogdugu andan itibaren aile egitiminde bunu yasasa fakat herkes ayni sartlarda ve koşullarda yaşamiyor. Suan cok sukur diyorum Allah herkese nasip etsin.

  • tuce Says:

   Resmen Duygularımı yansıttın kardeşim bazı insanlar islamiyetin getirdiği kurallara karşı olan ailelerde yaşamıyorlar bunu kesinlikle bahane olarak söylemiyorum sadece dindar ailelere karşı inanılmaz bir imrenme var içimde ben dinimizi internetim olunca öğrendim Düşünebiliyor musunuz evimizde bir dini kitap ya da kuranıkerim yoktu okulda din kültürü ve ahlak bilgisi denilen ders din ile alakalı değildi ve boş geçerdi genelde kısacası dini anlamda çevremde hiçbir görmedim ama içimde hep Allah ile bir yakınlık yakınlık vardı nasıl anlatsam küçükken bile hiç Şort veya mini etek giymedim (lütfen dini sadece buna indirgediğimi sanmayın ince düşünüyordum sadece ) ya da hiçbir zaman saçma sapan yarışma programları diziler vs seyretmedim ama akrabalarım ( hala aynı binadayız ) sürekli bize gelir boş muhabbet tv karşısında saçma sapan vakit geçirirler bu gibi şeyler beni o kadar rahatsız ediyor ki bu yüzden koca evde yalnızım evlenirsem düğün yapmam dediğimde ailemden aldığım tepkiyi siz almadığınız için şanslısınız neden böyle düşündüğümü anlamak isteyen dinleyen yok dün dua ettim Allah’a eğer beni senin yolunda ilerlemimi sağlayacak bir evlilik olursa ancak öyle evleneyim ama sen bana çok uzakta hatta yurtdışında herkesden Uzak yaşamayı nasip et Allah’ım dedim biliyorum dinimizde akraba ile iliskiyi kesmek büyük günah ama Allah biliyor tahammül edemiyorum artık

 5. ali Says:

  selamun aleykum
  çok güzel bir yazı paylaşmışsınız. boşanmak kelimesi eşler arasında 1 kere bile olsun geçmemeli bence. yani en son noktaya kadar bu konunun bahsi açılmamalı. çünkü 1 kere açıldı mı hep dile geliyor. biz de evliliğimizde böyle bir hata yaptık ve bu konuyu dile getirip söyledik. bunun sonucu olarak şimdi de her kavgada her tartışmada dile geliyor boşanma konusu böylece her kavga daha da büyüyor ve huzurumuzu daha çok bozuyoruz.

 6. gonca Says:

  Merhaba Cahide hanım;
  Yazınızı okuyunca çoook etkilendim. Ben henüz 1 yıllık evliyim. Maalesef düğün zamanında eşime biraz fazlaca yüklendim.Bunun sebebi ise ailesi bana her şeyi halledeceğiz içinde bir şey kalmasın demesiydi. Bizde ipin ucunu epey bir kaçırmışız. Evlendikten sonra inanın cicim ayı diye bir şey yaşamadık. Çünkü eşim ailesine yük olmamak için çoğu şeyi kendisi yapmış. Bu yüzden hayatım resmen zehir oldu.Keşke 3 kuruşluk eşya ,gelinlik bilmem ne diye hiç kendimi de onuda yormasaydım. Kendime göre çok zor bir imtihandan geçtim. Hatta boşanmayı bile düşündüm bu tatsızlıklar yüzünden. Tabi bende elimden geleni yaptım altınlarımı biriktirdiğim paraları her şeyimi verdim .( babamın durumu çok iyiydi bana sürekli harçlık veriyordu) . çok şükür 6. ayın sonunda herşey rayına girmeye başladı. Şimdi çok mutluyuz .İyi ki bir anlık gafletle yuvamı dağıtmadım.siz siz olun ne kendinizi ne karşınızdakini zor durumada bırakmayın.

 7. ayse Says:

  merhaba cok guzel yazı şimdi sizden burayı kim okursa dua istiyorum evliligim bitmek üzere eşim beni istemiyor üstelik ikinci evliligim çok zor durumdayım sucsuz yere beni evimden ettilier eşimi kızlarıyla sorunlarım oldu ailesiyle yaşıyorduk sorunlar bitmedi ben eşimi seviyorum iki haftadır annemlerdeyim dua edin eşim beni evimeme gotursun

  • Cahide Says:

   Allah yardımcın olsun, eşinin kalbine merhamet versin kardeşim. Duayı bırakma lütfen…

  • Mehtapabla Says:

   Allah yardimcin olsun hayirlisiyla yuvana dönmeni nasip eylesin kardesim.Amin.

  • Zeynep Says:

   Kardeşim Allah yâr ve yardımcınız olsun.
   Gönlünüzü ferahlatsın.
   Teheccüt namazı ile Rabb’imize yakarmanızı öneririm.
   O her şeyi en iyi bilendir.

  • Sultan Says:

   Allah umduğuna nail etsin Ayse kardeşim.Allah eşinize hidayet etsin amin….

  • Mehmet K. ÖZDOĞAN Says:

   Allah kimseyi zor olanla test etmesin. Dua ettim sizin için. İşiniz kolay olacak inşaAllah.

   Eşinize ve kendinize dini yaşama telkinlerinde bulunun. Müslüman olduğunu iddia eden cahil insanların arasından uzaklaşın. Bir Kur’an ve Meal edinin. Tefsirleri, sünnetleri, hacıları, hocaları, bilgisiz, cahil insanları ve onların yaşadığı uyduruk mahalle ve efsane şehirliler dinini boş verin ve yalnızca Kur’anı okuyun.

   Allah’ın emir ve yasaklarına uymaya özen gösterin. Bu gayretiniz ile inşaAllah, mutlaka sizin işinizi de kısmetinizi de muradınızı da yoluna koyacaktır emin olun.

   Allah müslümanım diyen ama Mümin olmayan cahillerin ŞERRİNDEN herkesi korusun.

 8. gül Says:

  bir ablamin kizı nikah ile evleneyim düğune gerek yok diyor hemen aile olur mu kac milyarlik gelinligi 10 dk icinmi giyeceksin diyorlar aileler yönlendiriyor biz cektik kizımiz çekmesin altınlarin garantin düğün şanın olsun gelinlik milyarlik salon bin kisilik bitmeyen istekler ben de düğün istemem dedim dul musun sen altın istemem dedim a olurmu dediler kayınvalidemler . annemlere tenbih ettim sakın birsey talep etmeyin diy hiç birşey istemedk .şu an şükür herşeyim var zamanla hersey oluyor eskiyor bizde eskiyoruz geriye tek kalan huzur saygı hem kendi cabalari ile alinan yapilan daha değerli değilmidir çocuklarımıza maddiyat aşılamayalım yoklukta kuru ekmek bile güzeldir rızk Allahtan ne verir ne takdir ederse amenna

 9. zeynep Says:

  selamun aleykum
  elhamdülillah 7 yıllık evliyim.ben karadenizli eşim ise dogulu.bizim evliligimizi duyan herkez nasıl oldu çok farklı adetleriniz var dedi. dügünümüzde ve hayatımızda esas nokta islam olunca çok şükür hiç sorun yaşamadık.

 10. gül Says:

  es-Selamün aleyküm cümleten herkeze ben Gül bütün ablalarıma ve akranlarıma birşey danışmak istiyorum önce kendimi tanıtayım 18 yaşındayım imam hatip lisesinden mezunum üniverste(içerden) okumaktan vazgeçip tefsir ilmini almak istediğimi söyledim babama ilgilenmedi bile kendiside çok dindar bir insandır ama ille de üniverste diye tutturdular tıp fakültesi olcakmış bide…:) ilahiyat okuyayım dedim ona kesinlikle karşı dışardan okumama bile vallahi bu 2 sene burnumdan geldi desem yeridir çok mutsuzum herkez bana illede üniverste oku sen çok zeki bir kızssın diye tutturuyorlar bazı yakınlarım üniverste okumadığım için yüz bile döndüler beni anlayan 2-3 kişi var etrafımda geçen sene üniverste sınavına girdim başarılı olamadım 2 yıl dershaneye gittiğim halde. şu bir gerçekki o haram ortamda hiçte rahat değildim ama babamın isteği üzerine dershaneye gittim . Çok zor zamanlar geçirdim tek tük benim gibi kapalı insanlar vardı erkek kız karışık bir ortam ve ben sınıfta tek kapalı olduğum için doğal olarak dikkat çekiyordum ve bu yüzden bende dikkat çekmemek için derslere katılamıyor soru soramıyordum pekde verimli olmadı benim için…neyse asıl konuya gelmem gerekirse bu sene kuran kursunda geçirdim eğitim aldım hadis siyer akaid vs. ve tefsirci olmak daha doğrusu Kur an ve sünnet yolunda ilerlemek ve helal daire içerisinde kendimi yetiştirmek istiyorum imam hatipten mezun olduktan sonra söz verdim kendime haram ortama bulaşmayacağım diye ve harama ve zinaya bulaşmamak için elimden geleni yapıyorum ilerde evlenirsem evimi ve çocuklarım olursa onları yetiştircek kapasite ve yetenklerde olmak isterim hiçbirşey için geç değil bende hayırlı bir yuva kurasıya kadar kendimi geliştirmek isterim ve ne yapacağımı nasıl eğitim alcağımı bilmiyorum harama bulaşmadan bir kız evde kendini nasıl yetiştirir acaba?bilmiyorum çevremdede örnek insanlar yok desem yeridir bir kişi var oda çok yoğun sizlerin fikir ve düşüncelerine ihtiyacım var istişare etmek istedim..şimdiden herkeze teşekkür ederim cevaplarınızı bekliyeceğim es-Selamün aleyküm ve rahmetullah

  • Cahide Says:

   Bir yanda tertemiz imanlı bir kız arayanlar, bir yanda aynı şekilde bir eş adayı arayanlar. Rabbim sen büyüksün…

  • gül Says:

   eş adayı aramıyorum yanlış anlaşılmasın lütfen sadece senin yaşında olsam şunları yapardım yada şu kitapları okur dum yada hafızlık yapardım ne biliyim vs. gibi tavsiyeler bekliyorum

   • Ummu Hamza Says:

    esselamu aleykum ve rahmetullah değerli kardeşim, anlaşılan kurstan belli miktar ilim almışsın,onları hatrında tutmak için onları tekrar etmen, öğrendiklerinle amel etmeye çalışıp bunu çevrendekilere gücün yettiğince aktarma imkanın varsa onları da elde ettiğin ilimlerden nasiplendirmen aklıma gelen şeylerden, kitap soruyorsan akide konusunda guraba yayınlarından güzel kitaplar çıkıyor, ayrıca bayanlarla, annelikle ilgili aileyle ilgili kitaplar okuman da senin yuvana hazırlanmana kolaylık sağlar inşaAllah,nureddin yıldız kadın fıkıh okulu sesli dersleri faydalanabileceğin gayet değerli dersler ve yerinde olsam ailem dinimi gerçek manada yaşamamda ciddi sıkıntılar çıkarıyorsa beni hayırda destekleyecek şerde engelleyecek bir din yarısı eş i de eklerdim dualarıma ısrarla, zira ben öyle yapmıştım, hamdolsun duam da kabul oldu,defalarca hamdolsun, emin ol böyle durumlarda evlilik rahmet olabiliyor kardeşim, Rabbim çabanı daim eylesin, seni salih güzel ahlaklı sevdiği bir kul ile desteklesin, ayaklarını sabit kılsın kardeşim, selamun aleykum

    • gül Says:

     çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için çok mutlu oldum dediklerinizi kaydettim elimden geleni alıcam inşallah

   • ESMA Says:

    MERHABA GÜL. SENİ KENDİME YAKIN BULDUĞUM İÇİN BİR KAÇ KELAM ETMEK İSTEDİM. YAŞLARIMIZ DA YAKIN SAYILIR. BEN KÜÇÜK YAŞTA KURAN KURSUNA GİTTİM. LİSE ÜNİV OKUMADIM. ŞU AN EVLİ VE ÇOCUKLUYUM. AMA OKUMAMANIN EZİKLİĞİNİ, EKSİKLİĞİNİ DAHA ŞİMDİDEN YAŞIYORUM. AÇIK LİSE OKUMAYA BAŞLADIM. ALLAHIN İZNİYLE İLAHİYAT FAKÜLTESİNİ KAZANMAYI AMAÇLIYORUM. DİNİNDEN, AHLAKINDAN ÖDÜN VERMEDEN DE OKUYABİLİRSİN. LÜTFEN CEMAATLERE, TÜRLÜ GRUPLARA KENDİNİ ÇOK KAPTIRIP DÜNYADAN DA TAMAMEN EL AYAK ÇEKME. ZORLUKLAR EVLENİNCE ÇOLUK ÇOCUĞA KARIŞINCA KENDİNİ BELLİ EDİYOR. OKULUNU OKU. MESLEĞİNİ ELİNE AL. HAYATTA KİMİN BAŞINA NE GELECEĞİ BELLİ OLMUYOR. SAĞLICAKLA KAL..

  • . Says:

   guzel kızım fıkırlerın cok guzel.sımdı kızlar egıtım almak ıcın degılde sırf laylaylom takılmak ıcın dershanelere gıderken sen kendını nasıl yetıstırecegını dusunuyorsun. aferın sana. senı daha yakından tanımak ısterım. nerelısın, nerede yasıyorsunuz, kac kardessınız,su an kac yasındasın vs..

   • sserap Says:

    Cocugun Kuran egitimiyle ilgili kendisine yoneltilen bir soruya Nureddin Yildiz bu dernegi onererek cevap vermisti. Ankaradaymis. Ben de bir gun lazim olur diye yazmistim aklimin bir kosesine. Telefon edip derdinizi anlatirsaniz yardimci olacaklardir insaAllah. Kendilerinin bildigi biri yoksa bile sizi dogru yerlere yonlendirebilirler. Allah yardimciniz olsun.

    http://www.cati-der.com/iletisim

  • Ulya Says:

   Taşıdığın kaygıyı çok iyi anlıyorum kardeşim. Nerede yaşadığını bilmiyorum ama istanbulda bildiğim, kendimin de bizzat öğrenci olarak çok istifade ettiğim, yazında ifade ettiğin üzere tam da aradığın birkaç yer biliyorum. Biri aziz mahmut hüdayi kız kuran kursu(ümraniyede), diğeri zerafet eğitim ve kültür merkezi(yenidoğan, sancaktepede). Başka birkaç yer daha var ama oralarda öğrenci olmadım. Bu iki kurumu gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Her iki yerde de fıkıh, siyer, akaid, peygamberler tarihi, hadis, tefsir, osmanlı tarihi, islam tarihi dersler var. Ancak zerafette bunlara ilaveten çocuk gelişimi, kişisel gelişim, çocuklara din eğitiminin nasıl verilebileceğine yönelik dersler ve seminerler de var. İlgilenirsen yardımcı olmaya çalışırım inş.
   Rabbim seni ve senin gibi kardeşlerimizi, rızası yolunda muvaffak kılsın gül kardeşim.

 11. gülten Says:

  müslüman gençler bile kredi çekmekten imtina etmiyorlar artık. ama faiz? diyorsun nolacak öderiz diyorlar. onu demiyorum haram, diyorsun, duymuyor bile. Allah’ın yolundan gitmeyene Allah huzur vermiyor..

 12. gülaykahvekeyfi Says:

  benim üst katıma yeni gelin gelecekti kendisi gelmeden annesinin 6 binliraya aldığı yemek takımının haberi geldi 3 yıl kadar önceydi geçenlerde kadının 26 yaşında oğlu öldü ve maddiyatınıda bir anlamı kalmadı oğluna da dünür geziyormuş üstelik yazık oldu

 13. mavigül Says:

  Yaziniz gercekten cok yerinde ve güzel olmus.allah razi olsun cahide hanim.bende 5 yillik evliyim 2 de çocugum var.acizane örnek olmasi acisindan yorum yapiyorum.evlenirken eşimden maddi hicbir beklenti icine girip onu bunaltmadim.(cok variyetli bir ailenin kiziydim bu arada) gercekten ehli iman olmasi icin,temiz iyi düşünceli biri olsun derdim.cok sükür eşim gercekten de öyle oldu.cok caliskan ve azimli biri gibi gelmisti eşimi ilk tanidigimda cok sükür bunda da yanilmadim.baslarda cok sıkıntılar cektik maddi,manevi ne kadar altinim varsa hepsini esime verdim,cünkü dügümüzü tek basina yapmisti arkasinda duran kimse yoktu,zamanla aile büyüklerimden cok sözler isittim aman bedava gitti,kolunda dogru dürüst altini bile kalmamis,üstü basi eskisi gibi degil,nerede o bakimli kiz,ama inanin bir tanesine kulak asmadim cokta önemi yoktu altinin,incinin,pahali esyanin kisacasi hepsi dünya mali 3 eksik 5 fazla ne farkeder,rabbim elbette maddi manevi kimseyi bunaltmasin,gercekten cok zor imtihan olsa gerek,kimseye muhtac etmesin yeter.suanda inanin esim azminden,caliskanligi,fedakarligindan dolayi işinde cok güzel yerlere geldi hamdolsun.diyecegim o ki,genc kizlar gercekten ne kadar kanaatkar olursaniz rabbimde o kadar lütufkar oluyor,ben esimin azmini,sabrini,caliskanligini,bircok noktada anlayisli olmasini en önemlisi de namazini,imanli olmasini hicbirseye degismem,rabbim hepinizi iyi insanlarla karsilastirsin…

  • Cahide Says:

   Bunların hiç biri yabancı değil bana. Anlatsam roman olur. Bugünümüze hamd olsun…

   • aspasya11 Says:

    Yemek kitabından sonra bi de böyle bir roman yazdan ne güzel olur cahidem.. : ) zevkle okuruz ..: ) bekar gençlerimiz için de yol gösterici olur : )

  • Sevdenur Says:

   Kanaatkâr olmak! Kesinlikle katılıyorum. amin.

 14. hatice Says:

  Sevdenur yorumlarını okuyorum. Seviyorum seni kardeşim : ))) . MaşaAllah sana.
  Bu sayfadaki yorumları beğendim. Ben de en çok yapılan çeyizlere üzülüyorum. Çok emek veriliyor ayrıca evde çok eşya kalabalık gibi geliyor bana. Ablacım bir yazı paylaşmıştın yine. Evimize misafir gelse ve namaz kılmak isteseler eşyalardan dolayı eve sığmayız herhalde. Aklıma ilk gelen bunlar oluyor. Perde, halı, koltuk oturma odası için yetmez mi. Gereksiz sehpaları, ıvır zıvırları hiç sevmiyorum. Tv yi hiç mi hiç sevmiyorum. Onun yerine kitaplık olsa ne güzel olur : ))

  • Sevdenur Says:

   Sevilen tarafından sevilmek güzel bir duygu kardeşim…:)

   Aynen bu şekil bir evin olsa ben de misafirin olsam ne güzel olur büşram:)

   • hatice Says:

    Canım kardeşim : )
    Ne güzel olur değil mi : ) Yakın olmak istediğim çok kardeşim var zaten : ))

    • Sevdenur Says:

     İnşaAllah yahu nede güzell olurr hayali bile süper:) neden olmasın Allah’ımız lutfettikten sonra…:)

  • Ummu Hamza Says:

   galiba o tarif ettiğiin salon bizimki Büşra 🙂 gerçi bazı teyzelerin salon kriterine uymadığı için oturma odası adı her neyse işte vitrin konsol vs falan yok, koltuklarla birlikte büyükçe bi sehpa da hediye etmişlerdi ama ortalığı kaplıyor diye boş odaya bıraktık gerekmedikçe çıkarmıyoruz, koltuk yerine yer minderlerini çok isterdim; ama böyle oldu maalesef, en azından memleketlerimizden misafirlerimiz yatılı geldiği için o zamanlar çok işe yarıyorlar. Tv yerine başköşemizde kitaplığımız var, bu kısmı tam hayalimdeki gibi 🙂 Rabbim seni de güzel hayallerine kavuştursun güzel kardeşim benim:) sana da ev hediyesi olarak kitap getirenlerin olsun:)

   • hatice Says:

    O büyük eşyalar benim gözümü korkutuyor nedense :). Ama dediğin gibi yer minderlerini bende düşünmüştüm. Oturma odası veya salon herneyse 🙂 Aslında böyle odalardan birisinde sadece hali yer minderi kitaplık ve perde olmalı. Hem cemaat olurken de kolaylık olur. Daha fazla kişi alır oda. Hayırlısı olsun kardeşim. Gönlümden geçenler böyle, gerçekte de hayırlısıyla böyle olsun. Amin. Dualarına amiin diyor sana da kitap getirenlerin bol olsun diyorum : ))

 15. . Says:

  selamun aleykum cahıde hanım ben de uzun suredır takıpcınızım. ben de oglumu evlendırmek ıstıyorum ama oglumun ıstedıgı gıbı bır kız bulamadım.oglum kuran ve sunnet uzerıne bır evlılık yapmak ıstıyor. cevremızdekı kızlar ıse tam tersı modern tesetturlu ve modern goruslu kızlar. bır turlu anlasamıyorlar. sıtenızdekı genclerın yorumlarını okudukca bu zamanda boyle kızlardamı varmıs demekten kendımı alamadım. bu konuda bana yardımcı olursanız cok sevınırım.cevrenızde bu tur dusunen ve evlenmek ısteyen kızlar varsa bızı gorsturebılırmısınız.ankara da oturuyorum ve oglum 25 yasında.bu konuda sızden yardım beklıyorum. selamlar.

  • Cahide Says:

   Kızlar bu sese kulak verin! Ama ben hiç bu işe karışmayayım. Tavsiye etmek bana göre değil sanırım…

   • gülaykahvekeyfi Says:

    cahide ben bu durum ne zaman olacak diye merak ediyordum zaten hadi hayırlısı

    • Cahide Says:

     Gülayım, tavsiye etmekten çok korkuyorum. Vebal altında kalmak, yanlışa sebep olmak ürkütüyor beni…

     • Aysenur Says:

      Çevremizde herkez böyle düşündüğü için kimse dengini bulamıyor.😔 Yardımcı olmak gerekmez mi ben mi yanlış düşünüyorum acaba

  • Sevdenur Says:

   Benim naçizane fikrim çevrenizde arayın derim adayı kardeşim.Kerim olan Rabbimiz elbetteki herkesin nasibini takdir eylemiştir.

   • . Says:

    haklısın da guzel kızım cevremızdekı kızlar oglumun evlılık yapmak ıstedıgı gıbı kızlar degıl. ben de cok sosyal bır ınsan degılım. genıs bır cevrem de yok.oglumun da evlenme yasını cok gecıktırmek ıstemıyorum.zaten evlılık ıcın kosulları da uygun.onun ıcın boyle bır yola basvurdm

    • Cahide Says:

     Acaba oğlunuzun bir işi var mı? Namaz kılar mı? islami hassasiyetleri, karakteri nasıldır?

     • . Says:

      oglum yıldız teknık unıvrsıtesı mezunu. su an ozel bır sırkette calısıyor.her ısını sunnete uygun olarak yapmaya calısır. namazını kucuklugunden berı kılar. ıslamı yonden cok hassas.tesetture cok onem verır. fıkırlerı sızın fıkırlerınıze cok yakın. zaten bu hasasıyetlerı yuzunden kolay kız bulamıyoruz.basını kaldırıpta hıc bır kıza bakmaz. bu yasına kadar hıcbır flortu olmamıstır. sımdıkı kızların ya arkadası var ya okuyor ya calısıyor. ogluma bu yuzden kız bulamıyorum.oglumun tek ıstegı mazısı temız bır kızla evlenıp kuran ve sunnet ısıgında bır hayat surdurmek.

      • Cahide Says:

       Rabbim yardımcınız olsun. Tertemiz, imanlı bir kızı çıkarsın karşınıza. Benim ikizler kız olsaydı. Birini vermek isterdim..:)
       Şaka bir yana, aslında bütün imanlı temiz gençlerin derdi bu. Eline el değmemiş, harama bulaşmamış birini bulmak kolay değil ama imkansız da değil…

      • Ummu Hamza Says:

       ablacığım aslında ankarada da muhakkak Kur an Sünnet üzere eğitim veren vakıf veya kurslar vardır, acizane tavsiyem oralara sen bi baksan? hem gözünüzle görürsünüz hem de şehrinizden olur daha masrafsız olur inşaAllah nasipse?

       • . Says:

        canlarım sesıme ses verdıgınız ıcın hepınızden allah razı olsun.guzel fıkırlerınız ıcın hepınıze tesekkur ederım.ankarada da boyle vakıflar muhakkak vardır ama ben bılmıyorum.bu sıtenın takıpcılerınden bılenler varsa bana yardımcı olsn…

  • Mavi Says:

   Bol bol Furkan suresı 74. Ayetını okuyun ..; (Ve o kullar): Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takvâ sahiplerine önder kıl! derler.

 16. berivan Says:

  ben 8aylık evliğim biz bu menfi sayılan hiçbirşeyi yapmadık yani ev eşyası alırken.. Eve ilk geldiğimizde yatağımız bile yoktu sonra sonra her ay eşimin maaşıyla önce borçları sonra eşyaları aldık koltuk takımımız 2ay önce geldi elhamdulillah.. Komidinim orta sehpam vitrin gardolabı bile almadık almayı da düşünmüyoruz ama eve gelenler başta bi şaşkınlık yaşasalarda sonradan iyiki böyle yaptınız diyor hala eksikler büyük ölçüde olmasada var ama bu durum hem daha sağlıklı karar vermemize yardımcı oluyor hemde hem kaliteli hemde ucuz alıyoruz çeyiz diye alınan eşyalarda bu kadar indirim olmuyor olsa bile yanına başka başka şeyler eklendiği için daha pahalıya geliyor.. Subhanallah ama bu durum hiçte kolay olmadı bi kere bu yolu seçmek neyi neden yaptığını bilmeyi gerektiriyor çünkü insanların ağzı torba değil büzülmüyor bazen Allah için böyle yapıyorum desende üzülebiliyorsun diyeceğim o ki evlilik başlı başına bi imtihan Allah o imtihanı bize kolaylaştırsın bunları yazdım çünkü bunları yapan yok bu devirde şartlar böyle kimse demesin diye Allah a emanet olun

  • Fatma gul Says:

   Ben almanyada oglum dort sene once evlendi akrabalarim gelinin çarşaf giyiyor diye çogu duyune bile gelmedi gelirlermi oyun yok eğlence yok Elhamdulillah mutlu huzurlular MaşaAllah

 17. birgül Says:

  23 yil önce evlendiğim de düğün hazirliği icin carsiya ğittiyimizde anneminen babam daha 15 yaşinda boş yere masraf yapmayin dediler neyse adet yerini bulsun dediler 4 giyimlik elbise aldilar hatta elbisenin modelini bile annem kayin valdeme birakti neyse en son gelinligi almaya geldik ve benim begedim cok pahali olunca annem hele simdi kalsin dedi oylece eve donduk 2 gün sonra kayin validem giynilmis bir gelinlik bulmus satin almiş getirdi bizim evdede akrabalar teyzem halam komşumuz sen bu gelinliyimi giyineceksin diyerekten aklim karisti tabi anamin öğüdü bana şu oldu sen o kapiya gittiyinde gelinlik senimi besliyecek bu gelinligi onlarin eline geri vermem

 18. seher Says:

  cahide abla bu yazını tam da eşimle çok sıkıntılı olduğum zamanda denk gelip okudum.eşimle ben öğretmenz.bizimde düğünümz de birçok maddi sıkıntı yaşadk.eşimin ailesi en küçük bir şey dahi yapmadı ve biz yıllarca borç ödedik.halen daha bu konular için eşimle aramız bozuluyor.şimdi eşim evlenecek olan kardşine yardm etmek istyor ama ben bunu istemyorum.ailesi hep beklenti içinde eşimde vicdanen raht edemeyip bana yanstyor.bir de şu var ailesi gözünde hiç değerim yok.yani mesele para değil.ameliyat oldum aramadılar siz düşünün artık. böyle bir aile..ben yinede uzatmak istemyorum ama iş hep uzuyor kin tutmak istemyorum.allah herkesin yardmcsı olsun

  • Sevdenur91 Says:

   Siz Allah için doğru olanı yapmaya devam edin kardeşim. Allah yardımcınız olsun.
   2/277- Şüphesiz iman edip salih ameller işleyen, namazı dosdoğru kılan ve zekatı verenlerin mükafatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır.

   İman edip iyi işler yapan, namazı dosdoğru kılıp zekatı verenlerin Rabbleri katında elbette mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibi, onlar mahzun da olmazlar. Bakara-277

 19. özlma Says:

  bilmemek bazen en güzel şeymiş; ben evlenirken ne istenir nasıl olur nasıl yapıllır bilmezdim ve o kadarda kolay olduki… onlar bizden istemeyin dediler bizde sizde istemeyin dedik iki tarafta bütçeleri neyi kaldırabiliyorsa o mahiyette iyi kötü alışveriş ve düğün yaptılar sünnete uygun sohbetli ilahili son derece mütevazi bir düğünüm oldu iyikide öyle olmuş.Şimdi herşeyi biliyorum daha doğrusu öğrendim gördüm ve gözüm korktu inanılır gibi değil çöp kovasına tuvaletteki maşrapasına kadar yaaa aman allahım dedim bu kadarda olurmu evet oluyormuş burada gördüm burada ve düğünler herşeyiyle dördörtlük(!)çoğu yerde öyle artık tabi ama yazık yani çok yazık …ailelerede yazık karı kocayada yazık 3günlük tantananın telaşın pardon telaş 3 günlük olurmu aylar sürüyor o telaş kimi zaman yılların ardından geriye bakıldığında acaba değermiydi diye düşünen oluyormudur ki?ya o kapalı bile olsalar 1günlük açılar başörtüler…. ağustosta yapılacak akraba düğününe kızımın heyecanı şimdiden kat kat. acaba şunumu giysem saçımı nasıl yapsam makyaj yapabilirim dimi anne falan.. 12 yaşında bu kız ne yapacağım bilmiyorum şimdiden konuşmalıyım biraz diyorum ama ……allahım yardım et tüm müslüman kardeşlerimizeve bana, doğrudan saptırma

 20. Hatice Says:

  Uzun zamandır okuyorum cahide abla seni bu konuda canım yandıgı için yazdım güzel bir dügünle evlendim camide hoş sohbet kuran-ı kerim tilaveti kadınlar arasında kına dinimize göre ama mehir meselesi beni mahvetti.yurtdışındayım 8 sene oldu evleneli 3 tane evladım var evlenmeden önce babam mehir olarak sadece para istedi bir miktar imza atın bitsin dedi ama eşimin babası kabul etmedi benden üç ay ònce evlenen kaynımın eşine babamın istedigi miktarın 4 katı paraya imza attı ama benimkine hayır dedi babam onu duydu ben istemiyorum baba dedikce babam sen karışma deyip bu seferde bilezik istedi hemde istedigi paranın kaç katı ve işi inada bindirdi ya imza yada düğün yok diye zorla imzaladılar eşime kredi çektirdiler altını aldılar evlendik 5 kuruşları geçmedi bize zor geçiniyoduk altınları sattık bu seferde krediyi kapattık ama eşimin ailesine ne zaman gitsek kayınbabam hep altınları başıma kalktı 8 senedir kapanmadı konu altın kalmadı abla alyansımdan başka ne yaptıysam anlatamadım haksızlık diz boyu abla öbür ogluna kredi çekti diye 1 daire verdi bize gelince hala altın diyor ALLAH büyük diyorum kimsenin hakkı kimsede kalmaz uzun oldu ama içim mehir yüzünden yandı.SELAMÜN ALEYKÜM…

 21. Procrastinate222 Says:

  Sana katılıyorum Cahide abla. Ben de düğünleri hiç sevmiyorum. Elde ne varsa gereken yerlere harcanması gerek diye düşünüyorum. Ekstra masraflar çıkarmaya, zorlaştırmaya ne gerek var? Ben evlenirken hiçbir şey istemedim. Neyi uygun görürseniz öyle olsun dedim. Günümüzde birçok genç kızın ıvır zıvır hevesiyle kendi değerini düşürdüğünü görüyorum maalesef. Kişinin değeri, değer verdiği şeyin değeri kadardır diye bir söz okumuştum, çok doğru. Arkadaşım maaşı yüksek diye birini kabul etti, nişandan sonra damadın; ailesinin borçlarını ödediğini öğrendi… Ayrılmayı düşündü, vazgeçti, şimdi evlendi kendi eşyalarının borcunu ödüyor, “zengin koca” buldu zannederken!
  Niyet çok önemli, rızık Allah’ın takdiri… Görüntüye aldanmamak gerek…

 22. Mehtapabla Says:

  Ne kadar dogru seyler yazmissin canim.Evlenme caginda iki oglu olan ( gerci daha üniversiteye gidiyorlar ) birisi olarak Allah yardimcimiz olsun.Son yillarda burdada takiyi ,esyayi dügünü abarttilar.Cok sükür cocuklarimda bende salonlarda yapilan dügün gibi dügün istemiyoruz InsaAllah karsimiza anlasabilecegimiz dünürler cikar.
  Gecenlerde dini bir dügüne gittik.Ilahileri oyun havasi haline getirmisler nerdeyse millet kalkip oynayacakti bazilari ayaklariyla tempo tutuyordu. 🙂
  Birde suna cok sahit oldum dügünde cok altin takilan geline daha sonra erkek tarifi cok huzursuzluk cikartiyor.
  Aileler birbirlerine karsi anlayisli olsalar bu durum cocuklarinin ev ortamlarinada yansir.Zaten erkek tarafi elinde varsa gerekeni yapar yoksa zorlayip niye huzurun kacmasina sebep olunuyorki.Allah her seyin hayirlisini yapmamizi nasip etsin.Amin.

 23. Ulya Says:

  Selamın aleyküm. Ben de sitenin yeni takipçilerindenim. Beğeniyle takip ediyor ve istifade ediyorum.

  Mevzuyu görünce dayanamadım, benim kız annelerinden bir ricam var, ne olur evlatlarına kullanamayacakları kadar çeyiz eşyası hazırlamasınlar. Takım takım danteller, işinden, pulundan yüzümüzü neresine kurulayacağımızı bilemediğimiz havlular, sayısız oyalı yazmalar, ütüsü dakikalarca süren çarşaf ve nevresimler ve daha niceleri… Bunların bir kısmı hiç kullanılmayıp yıllarca beklemekten sararıyor hatta. Verilen emeklere, harcanan zamana ve paraya yazık diye düşünüyorum.

  Ben iki yıllık evliyim. Hala hiç kullanmadığım ve kullanacağımı da düşünmediğim çeyizlik eşyalarım var. Kullanılmayıp bekleyen üstelik yer tutan bu eşyalar kalbimde bir yük sanki. Nerelere versem, kime hediye etsem diye düşünüp duruyorum.

  Müslümanlar olarak daha sade hayatlara ihtiyacımız var. Zamanımız kıymetli. Kıymetli zamanlarımızı eşyaya hizmet ederek değil de hak yolunda hayırlı ameller işleyerek ve evlatlarımızın terbiyesiyle meşgul olarak geçirebilirsek dünyada da ahirette de daha kazançlı çıkarız inşallah.

  • Nupelda Says:

   Ulya kardeşim ne kadar doğru yazmışsın.Hele “işinden, pulundan yüzümüzü neresine kurulayacağımızı bilemediğimiz havlular.”buna çok güldüm:)
   Aynı dert bende de var maalesef..Çeyizin neredeyse yarısını kız kardeşime bıraktım gelirken.Ona da bu kadar masraf yapmayın dedim.

   Benim aklıma gelen,çeyizleri kullanmayıp kızlarıma bırakmak.Nasıl olsa hep aynı şeyler yapılıyor:)

  • Fatma gul Says:

   Allah razi olsun kardesim çok haklisin sizin gibi duşunen musluman sayisinin artmasini Rabbimden dilerim

 24. Sevdenur91 Says:

  Amin. Allah razı olsun ablam böyle bir konuya değindiğin için. Gözlerim yazılarını arıyor gülparem 🙂

  Olsa da olur olmasa da dediğimiz bir çok eşya artık ihtiyaç/gereklilik olmuş. Vahim bir durum. Her iki tarafta ” son çıkan model olsun” derdindeler eşya alırken. Hâl böyle olunca da gerekli gereksiz bir sürü ıvır zıvırı evin içine doldurup huzuru yaşamak yerine dediğin gibi bitmeyen borçları ödemekle evliliğin en güzel yılları bitiyor. ya da evlilik bitiyor!
  Kuzenim nişanlılık sürecinde bu ihtiyaçlar ve ıvır zıvırlar yüzünden işe başladı, evlendi ve hâlâ borç ödemek için çalışıyorlar.

  Bir de evlenirken kızın ”Ben şunu istiyorum” kayın validenin ”ay hayır ne yapıcan onu bunu alalım” dertleri var ki bu da, iki tarafı da daha evlilik başlamadan geriyor. Amcam evlenirken bu çok sorun olmuştu. Daha sonra ise gelin ve kayınvalide arasında bir sorun oldu mu, bu konular gündeme gelebiliyor. Özellikle kız tarafının istekleri bitmek bilmiyor ama bazende çok anlayışlı evladının huzurunu, ahiretini düşünen annelerde çıkabiliyor nadir de olsa.

  Düğünleri hiç mi hiç sevmiyorum. Şimdilerde ”dini düğün” adı altında semazenler/ilahiler eşliğinde düğünler oluyor ki bunları da aynı şekilde hiç tasvip etmiyorum. Yasak olan şeylerin yumuşatılarak, Müslüman kesimin gözüne güzel gösterilerek ilgisi çekilmeye çalışılan bir ticaret olmuş.
  Çocukluğumdan beri hiç bir düğüne gitmedim diyebilirim. 2-3 tane düğün gördüm şimdiye dek 🙂 Ne annemin ne de babamın düğünlerle, hele de o takılarla hiç işi yoktur. Gelen davetlere düğün bittikten sonra hayırlı olsuna gidip, yeni evliler için ihtiyaçları doğrultusunda veya münasip gördükleri bir hediye verilir.

  Boşanma sebebi; Benim hanım pilavı kaşıkla yiyor!
  Boşanma olduğunda arş-ı âlâ titrerken, sırf gündeme oturmak için evlenenler.

  • Zuzi&Momi Says:

   91 doğumlu yaşdaşım, canım kardeşim 😉 yorumunu tebessümle okudum. Rabbim sana gönlünün güzelliğine göre huzuru bol bir yuva kurmayı nasip etsin. istediğin şeylerden daha da güzellerini versin inşallah 😉

   • Cahide Says:

    Önce ben Amin demeliyim. Yürek dolusu Amin… Sevdenur’umuz en iyilere layık zira

   • Sevdenur91 Says:

    Amin. Allah razı olsun canım kardeşim. Nick arada dikkatimi çekiyor 🙂

    • Zuzi&Momi Says:

     2 yıl önce Google’dan mantar kurabiye görseller i. Tıkladığımda incilerde bezenmiş mantar kurabiye tabağı resminin ilgimi çekmesi ve onu seçmemde tanıdım siteyi 😉 sonra uslu uslu takip etmeye devam ediyordum kii 1-2 yorum yazdığımda site üzerindeki tek ümmügülsümün ben olmadığını fark ettim ;)) evlenmeden önce kullandığım yastığımın üzerindeki biri bay biri bayan olan ayıcıklara koyduğum isimdir zuzi&momi 😉 sonra eşime ilk başlarda aslında onun ayıcık ismi olduğunu ifade etmeden çok Momi die ifade etmişliğim onu çağırmışlığım olmuştur ;))) öyle işte canım ;))

     • Sevdenur91 Says:

      Gerçekten ilginç 🙂 Ümmü Gülsüm ismin çok güzel, Rabbim Efendimizin kızının ahlakıyla ahlaklanmayı nasib eylesin sana.
      Bu mekana takılan çıkamıyor 🙂 Evimizin sahibesinin güzel yüreği bunda en büyük etken, O’nu çok çok çok seviyorum ❤ ❤ ❤

      • Cahide Says:

       Tatlı dillerini severim ben senin 🙂

      • Zuzi&Momi Says:

       Canımsın ;)) Amiiin kardeşim Allah razı olsun.. Burada herkes birbirine bir şekilde gurbetlik ama Rabbim Cennette komşu eylesin sizleri, bizlere inşallah. Evet oysaki kurabiye tarifi alıp çıkıverecektim hemen 😉 çıkamadığım gibi her gittiğim yerde siteden bahsedip çıkamayanların sayısını arttırır oldum ;)) garip ;))

       • Sevdenur Says:

        amin inşaAllah umudumuz var, Rabbimiz büyük.
        Ben de aynıyım ki 🙂 Bugünde bi arkadaşım diyordu Cahidejibek sitesinden aldım bu modelleri diye 🙂

   • Fatma gul Says:

    Evet böylesine guzel kizlarimizada Rabbim imanli esler nasip etsin AMIN

  • ayşe Says:

   Maşallah benim kardeşime.. : ) Allah ömrünü, gelecekteki yuvanı hayırla doldursun canım. mesajlarını hep gülümseyerek okutuyorsun bana : )

  • Ummu Hamza Says:

   Rabbim nurunuzu, takvanızı artırsın kardeşim, ne kadar nimetlisin biliyor musun? çok şükret kardeşim…

  • Nupelda Says:

   Allah imanlı bir eş,huzurlu bir yuva nasip etsin kardeşim:)

 25. Nisa Says:

  Sa Cahide ablam Ben de yedi aylik evliyim Elhamdulillah cok mutluyum,mutluyuz esimle ama esimin ailesinin dugun arefemizde nisanimizda hicbi sekilde bizi sahiplenmemesi hala zoruma giden bi mevzu maddi hic bi sekilde yardim etmediler umrumda da degil ikimiz de yeni ogretmeniz borclarla evllendik hic sorun degil ama esimin ailesinin kendi oz ogullarina uvey muamelesi cok agrima gidior esim bundan hic sikayetci degil alisigim diyor ama Ben…. Oyle iste icimde yara bu sadece bi nebze hafiflesin diye paylasmak istedim abla…. 😦

 26. Neslihan Says:

  Bende 2,5 senedir evliyim düğün istemedim ancak geri kalan herşeyim eksiksiz oldu diyebilirim. Tüm eşyalarımızı eksiksiz aldık temel şeyler hariç ailelere de pek yük olmadık. Eşyalarımızın borçlarını kendimiz ödedik. Borcumuzda vardı ama bugüne bugün bir kez olsun eşimle bunun için tartışmadık. Borçlarımızı birbirimizin yüzüne vurmadık çalışıp ödedik. Bence herşeyden önce gençler bilinçlendirilmedi. Mutluluğun eşyada olmadığı öğretilmeli. Yoksa artık 2 kaşık bir yorganla da kimse evlenmiyor malesef gerçekçi olalım. Bu zamanın şartları böyle. Mühim olan şartlar ne olursa olsun huzuru bulmaya çalışmak…

 27. morlumutfak Says:

  Nekadar da güzel yazmışsın ablacım..İnsanlar artık doyumsuz ne yazık ki…
  Yaşadığımız rahat hayattan bile şikayet eder hale geldik…
  Rabbim hayırlı eşler. Hayırlı evlilikler nasip etsin inş.

 28. GÜL Says:

  Cahide hanımcığım ben yirmi yıllık evliyim genç kızken sürekli görücüler haber yolluyorlar lakin benim namaz kriterime takılıyorlardı.Sayısız görüşme isteklerini hep geri çevirdim.Tek hayalim ilk konuştuğum adayla evlenmekti.Rabbim nasip etti namaz kriterime uyan ilk görüştüğm kişi eşim oldu.Düğün istemedim.Gelinlik giyinmedim.Aallahın rasulü nasıl evlendiyse öyle olacak dedim.Evliliğimiz çok sade başladı gürültüsüz patırtısız.Hiç şamata çıkmadı.Anneciğim eşya istemedi altın istemedi.Ben eşimden mehir olarak hacca gitmeyi talep ettim.Allah nasip ederse emekli olsun çoluk çocuk gitmek istiyoruz.Eşyada mutluluk getirmiyor altında.Ne lüks eşyam oldu nede altınım ne önemi var mutluyum elhamdülillah yetmez mi?

 29. Ayşegül 57 Says:

  Birde damat adayina ev almadan kizimi vermem diyen aileler var.hep sasmisimdir dört duvarmi huzur verecek ?karsimdaki insanmi?Allah cumlemizin evlatlarına dunya malinda gozu olmayan tok gozlu hayirli esler nasip etsin .Amin

 30. fatma Says:

  Cahide Hanım,toplumsal bir soruna değinmişsiniz bugün,yüreğinize sağlık.Zaten gençlerin bu kadar doyumsuz ve bencil olmalarının asıl nedeni biz ebeveynler değil miyiz?Ebeveynler çocukların “ihtiyaçlarını”karşılamak zorundadır ancak şimdiki anlayışta yani günümüzde “istekleri”karşılayan ebeveynler görüyoruz .Hál böyleyken çocuklar da bunu ebeveynlerin görevi gibi algılayıp,onların refahına ortak oluyorlar.Bir şeylerin özlemini pek çekmeyince ne sahip olunanların kıymeti oluyor ne de bir amaç,hedef koymanın.Sonra da her şeyi var neden ders çalışmıyor ya da neden bu çocuk bu kadar sorumsuz serzenişleri….

 31. Zuzi&Momi Says:

  8 aydır evliyim . Biz nişanda iki tarafın oturup karşılıklı istişaresi sonrası algılık vergilik yapmadık. Birbirimize sandık vermedik. Nikah şekerim olmadı. Evimizde ilk ay perdemiz olmadı ilk 2 ay ise halımız 😉 inanın özlüyorum hangi saatte neresi güneş alıyorsa telaşla kartonları o odaya perde yapışlarımızı ;)) hala borç ödüyoruz. Ama bu bizim huzurumuzu kaçıracak kadar çok değil, iyiki imkanımıza göre almışız herşeyi. Saçma sapan olmazsa olmazları çıkarıvermişiz hayatımızdan. Dün karşı komşumun kız istemecekti buketinin fiyatını öğrendim. 400 tl ;)). Aman Yarabbim. Hızlı başlangıç gibi geldi bana ;))

  • Sevdenur91 Says:

   Elhamdulillah. 🙂
   Geçen bir ablam bizi evine davet ederken bana ”Evim öyle lüks değil ama huzurumuz var” demişti de çok hoşuma gitmişti. 🙂 Evine gittik, bizi gelicek diye yakınlarını da çağırmış bir sürü çocuk( Çok imrendim çocukların okunan adapları ve hadisleri dinlemelerine) genç ve öğrenmeye hevesli 7-8 tane hanım bacımız vardı. Kitap okuduk ve güzel bir sohbet oldu, fark ettim de evi gerçekten huzurluydu. 🙂

 32. ayşe Says:

  Ben niye düğün yapıldığını anlamış değilim. Küçüklüğümden beri düğünlere gitmem, halen de katılmıyorum, çok yakın olursa evlerine taşınmalarından belli bir süre geçtikten sonra bir kitap seti ya da ihtiyaçları olduğunu bildiğim birşey alıp hediye götürüyorum. İki insan evlenecek, ev kuracak diye neden bu kadar gürültü yapılır bunu da anlamıyorum. Gerçekten kurulacak yuvanın hayrını düşünenler, duasını eder, çiftin sırtını sıvazlar, tavsiyelerini/hayat tecrübelerini paylaşır, sabır-anlayış-merhamet telkin eder, elden geliyorsa/ihtiyaç varsa maddi yardımda bulunur.
  Ama artık “düğün” organizasyonu, çek senet mafyası gibi çalışıyor. “Ben fatma hanımın oğluna tam altın taktıydım, hıh o bize çeyrek getirmiş” hesapları arasında çirkinleşiyor herşey. Düğün öncesi alışveriş hallerinden ötürü ayrılan arkadaşlarımız var, bir tarafın alabildiğine çirkefleşebildiği, diğer tarafın olabildiğince cimrileşebildiği bir düzende evliliğin sıhhatini düşünen kalmıyor…”evlenebilir” diyecek kadar güvendiği(?) oğlunun/kızının hangi tencere takımını alması gerektiğine, hangi koltuğa oturacağına, hangi çatalı seçeceğine bildiğine güvenmiyor aileler.
  Hali hazırda, “eller ne der” sözünün “Allah ne der” in önüne geçtiği durumların tamamı sadece gösteriş amaçlı yapılıyor, sanırım bu amacın etkisinden olsa gerek insanlar neyi göstereceklerini şaşırıyorlar ve evlilik gibi hayırlı birşey bile türlü günahlara sebep oluyor. Boşanma oranı son yıllarda %38 artmış, boşanmak her iki taraf için, en çok da çocuklar için büyük bir travma. Boşanmış bir ailenin çocuğu olan bireyler de çoğunlukla kendi evliliklerini yürütemiyorlar, elalemin diline kurban ediliyor bir çok şey.

 33. ayşe Says:

  Nisan ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu konuda yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınlamıştı. TUİK ‘in verilerine göre, Türkiye’de 2004’te 91 bin 22 olan boşanan çift sayısı 10 yılda yaklaşık yüzde 38 artışla 2013’te 125 bin 305’e yükseldi. Evlilikler ise söz konusu dönemde azalan bir seyir izledi.

  2004’ten bu yana 2013 yıl sonu itibarıyla 1 milyon 75 bin 765 çift boşandı.
  Aynı dönemde evlenen çiftlerin sayısı ise toplam 6 milyon 144 bin 124 oldu.
  2013 yıl sonu verilerine göre,
  2004 yılına oranla evlenme oranı yüzde 2,5 azalırken; boşanma oranı yüzde 38 arttı.

  Boşanma nedenleri: %96,7 Geçimsizlik

  Bu arada, TÜİK tarafından 2011’de yapılan araştırmaya göre, geçimsizlik yüzde 96,70 ile boşanma nedenlerinin başında yer aldı. Diğer boşanma nedenleri ve oranları ise zina yüzde 0,07, cana kast yüzde 0,03, cürüm ve haysiyetsizlik yüzde 0,24, terk ve akıl hastalığı yüzde 0,05, diğer nedenler yüzde 0,80 ve bilinmeyen nedenlerden yüzde 2,09 olarak gerçekleşti.

 34. Toprak Says:

  …amin…

 35. adsız Says:

  O kadar güzel bir konuya temas ettiniz ki Allah razı olsun. İnanır mısınız benim alyansım bile sahte. Ama hiç dert etmem. ben mutluluğu altın alyansta yükseklerde aramam.Bugün migrenim tutmadıysa dünyanın en zenginiyim.Eğer bugün Allah’a çok şükrettiysem dünyanın en mutlu insanı benim. Çünkü kalbim huzurlu elhamdülillah.

 36. meli Says:

  Yazin cok guzel olmus ablacim memleket Meselesi bu konu bence.bu genclerin suclari yok neden mi.cunku hersey aileden baslar biz herseyle ailenizi örnek aliyoruz eger anne babalar tatmikar olursa evlatlarda oyle olur.annen sana nekoparirsan kopar onu aldir bunu aldir derse o is zaten bastan hatayla baslar.ben onsekiz yaşında gorucu usulu evlendim allahima binlerce sukurlet olsun mutluyum.biz evlendigimizde hic biseyimiz yok bile diye bilirim bes yil oldu hala eksiklerimizi tamamliyoruz .allaha hadmetmeyi bilmeli kanatkar olmali.babaannemin bi sozu vardi cok uygun olacak bu konuya. Derdiki geçime niyeti olan gecinir gecime niyeti olmayan pireyi deve yapar.

 37. ELİF Says:

  Selamun Aleyküm Cahide ablam çok güzel bir yazı olmuş yüreğine sağlık. Kesinlikle haklısın huzurun eşyanın bolluğunda lüksünde olmadığını eksiksiz döşenmiş evin mutluluğun tek yolu olmadığını anlatmak lazım gençlere ama özelliklede annelerine bence çünkü öyle anneler var ki asıl aç gözlülüğü onlar yapıyor.Anneler kanaatkar olamıyor ki kızlar olsun evet özellikle de kız anneleri böyle davranıyor kızlarına da aç gözlülüğü aşılayıp akıl!! veriyorlar.Sanki o yaşa kadar onca yıllık evliliğinde mutluluğun malda mülkte eşyada olmadığını anlayamamışlar.Benim olmadı bari kızımın olsun düşüncesiyle bin türlü külfetin altına giriliyor.En az 2-3 yıl borç ödeniyor ne ailelerde huzur kalıyor nede yeni yuva kuran gençlerde.Allah gençlerimize vakti geldiğinde evlatlarımıza eşyadan ziyade huzur dolu içinde Allah kelamının hiç eksik olmadığı hayırlı yuvalar nasip eylesin AMİN…

 38. Esra_esra Says:

  aaaa Cahide Abla sen nasıl konuşuyorsun böyle!! olur mu hiç ? eş dost ne der adetlere uyulmazsa çok para harcanmazsa, anneler tek kızlarını verirken özendikleri şeyler içlerinde mi kalsın?
  yakın zamanda bir aile dostumuz kızını verecek yaşadığımız yer küçük bir yer ablamızda dul bir kadın. geçenlerde konuşuyoruz paramız zar zor yetiyor diyor ama düğün için 50ye yakın hediyelik paket hazırlamış yapmazsa millet kınarmış 2 yıl daha fazla borç öder ama bunu yapmadan durmazmış. herkes senin durumunu biliyor demezler diyorum bu seferde boynunu büküp ilk kızım yıllardır özeniyorum diyor!!
  ben de daha yeni evliyim bir yıl olmadı. annem şunu alalım kızım bunu alalım dedikçe ben olmaz evimde bir tane fazla eşya istemiyorum diyordum.. düğün olup evime gelince baktım ki su bardağım bile yok 🙂 almayalım diye diye temel eşyaları da es geçmişim.. evde yaşadıkça ihtiyaçlarımızı belirledik gittik ona göre aldık. mutfak masam bile sonradan oldu. misafir gelince salona taşıyoruz yemek masası oluyor sonra yine mutfağa bizim hizmetimize.. ilk zamanlar insanlar evime gelince eşyama bakıyorlardı tabi pek bişey yok neyse kiracısınız sonra olur falan deyip geçiyorlardı. sonra da olmasın istemiyorum.
  gerçi bir ara yakınımda evlenenleri gördükçe özendim ben çok mu abarttım dedim bu almama olayını. nikahlar ayrı bir mekanda ayrı kıyafetlerle kıyılıyor düğünler ayrı mekanlarda yapılıyor kına geceleri düğünlerle yarışıyor balayına gidiliyor eşyalar üç aileye yetecek kadar alınıyor… çok şükür sen arada böyle yazılar yazıyorsun da Rabbim de bizi nefsimizin eline bırakmıyor kendime geliyorum..
  Rabbim kimseyi helale giden evlilik yolunda israfla imtihan etmesin..

  • Zuzi&Momi Says:

   Esra Hanım yazdığınız son cümle o kadar o kadar güzel ki.. Aminın diyemesen geçemeyeceğim…Rabbim yuvanızda ki huzuru arttırsın.

  • Sevdenur91 Says:

   Amin. Böyle hamd sahibi kişilerin evi ayrı bir huzurlu oluyor maşAllah kardeşim. Rabbim sayılarınızı artırsın.

 39. nur Says:

  Selamun aleykum .ben sessiz takipcilerden sitenizi cok begenerek takip ediyorum hersabah uyandigimda acaba cahide abla hangi derin ve anlamli konuya el atip icime dokunmus diye aciyorum siteyi.ve herseferinde iste bu diyorum.yanlis anlamazsaniz sizden bur istekte bulunmak isterim…bu yazduginiz konu oldugu gibi gercek eksigi vqr fazlasi yok.Acaba baslik parasi nada deginebilirmisiz ne kada dogru ne kadar yanlis.Allah icin sizi seven takipciniz.

  • Cahide Says:

   İslamda başlık parası yok, mehir var kardeşim. Mehir kadına verilir, bir nevi güvencedir. Ama başlık parası cahiliye adetidir ve kızın babasına verilir. Bu bir nevi kızı satmak anlamına gelir.

 40. Sultan Says:

  Allah razı olsun ablacım.ne kadar mantıklı bir yazı..ya onca masrafı yaptıktan nişanlandıktan sonra ben kayınvalidemle oturmam diye nişan atan kızlara ne demeli…yada ayrı eve çıkalım çalışırım nasılsa deyip iş hayatına harama katılanlara Rabbi akıl fikir versin… NİKAH evlilikten çok evciliğe dönüştü :(( ne huzur kaldı ne keramet…


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: