Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Zorlaşan Düğünler, Kolay Biten Evlilikler

Wedding-rings-rose-flower-hd-wallpapers-wedding-zonehdwallpapersGenç bir erkek, kafasındaki evlenme teklifini şöyle dile getirmiş: “Al şu yüzüğü yarın gel başla!”..:) 

Herşey bu kadar kolay olsaydı ne iyi olurdu. Maalesef bu kadar kolay olmayan evlilikler, olması gerekenden çok daha zor olabiliyor.

Yaşlı bir amca  nasıl evlendiğini anlatırken: “Karımı nikahta gördüm. Şimdiki gibi zor değildi evlilikler. O zamanlar kimse bu kadar eşya, altın istemezdi. Bir bilezik, bir fistanla aldım karımı” diyordu.

3-5 yıl flört eden gençlerin düğünü için, aileleri ömür boyu yaptıkları birikimi harcıyorlar. Sonra bir kaç yıl sürmeden, pek çok çift boşanmaya karar veriyorlar. Flört adlı haramla geçen yıllara mı yanarsın, davetiyesi, nikah şekeri, salonu derken, lüzumsuz yapılan onca masrafa mı yanarsın…

Bir düğün yemeği, kadınlar arası makul ölçülerde bir kına gecesi ile düğün yapılabilecekken; İki gencin evlenmesi aylarca süren sancılara dönüşüyor. Hele o ev dizmeler yok mu? Tam tekmil evlere gelin gitmeli kızlar. Kapının süsü, damacanın örtüsü dahi unutulmamalı!

Tam müteşekkil bir eve gelin gideceksin de, daha sonra neyin hayalini kuracaksın diye soran yok!

Annelerin düğün öncesi kızlarına verdiği öğütler akla ziyan. “Koparabildiğin kadar kopar. Ne alabilirsen al. Kız alıyorlar kolay mı?”…Yangından mal kaçırıyor sanki. Sanki düşman evine yıkıma gidiyor!

Düğünler, mutlu bir yuvaya, hayırlı bir nesle başlangıç olması için bir duyuru niteliği taşımalıyken, “El ne der?” kaygılarının ve “El alem düğün görsün!” çabalarının göstergesi haline geldi.

Söz tepsisi, nişan sepeti, düğün arabası, çikolata en pahalısından, çiçek en kocamanından, söz elbisesi, nişan elbisesi derken masraflar katlanıyor. Düğünde elbise giymek zaten olacak iş değil! Kiralık gelinlik asla olmaz. Ucuzundan olsa? O da kızımızın şanına yakışmaz! Köşesi güllü, boncuklu davetiyeler, her biri dünyanın parası nikah şekerleri, bilmem kaç katlı pastalar…say say bitmez…

Müslümanların bile sakınca görmediği; kadınlı-erkekli, çalgılı çengili düğünlere şimdilik hiç girmeyelim…

Düğün bitip herkes evine çekilince, arkada kalan; huzurlu bir yuvanın başlangıcından ziyade, yıllar boyu ödenecek faturalar, taksitler oluyor. Bu kadar borcu tek aile üstlenemeyince, borçların çoğu gelin ve damatın üzerine kalıyor. Bir yığın faturanın üzerine bina edilmiş evliliklerde ne cicim ayı, ne cicim haftası yaşanamıyor maalesef. Genç çiftler, birbirlerinin yüzüne bakınca muhabbeti değil, taksitleri düşünüyorlar. Sonra başlasın, huzursuzluk, tartışmalar…

Vakti zamanında alt  komşumun evinden tartışma sesleri gelirdi. Bir gün bana sıkıntılarından bahsedip; İki yıldır düğün borçlarını ödediklerini ve hala bitiremediklerini, ailenin bütün borcu üzerlerine yıktıklarını, bir gün doğru düzgün huzurla oturamadıklarını anlatmıştı…

Ne olurdu gümüşlüğü olmasaydı, perde koltuğa, halı yolluğa uymasaydı ne olurdu? İlk zamanlar iki kanepeyle idare etseler, koltuk takımı sonraya kalsa ne kaybederlerdi? Son çıkan, mutfak masası olmasa, yer sofrasında ağız tadıyla yemeklerini yeseler ne olurdu?

Gençler kendilerini haramdan koruyacak, dinlerinin yarısını tamamlayacak evliliği niye  kara kara düşünüp dert etsin ki? Çok daha az masrafla, yorulmadan, aylarca sıkıntıya girmeden evlilik yapılamaz mı? Derdimiz gençlerimizin yuva kurması, haramdan korunması, helal dairesi içine girmesiyse neden hem onları, hem kendimizi bunca sıkıntıya sokuyoruz?

Her şeyi tam olsun, hiç bir eksik kalmasın diye uğraşırken, gençlerin evlilik çağları geçiyor, evlilik geciktikçe harama düşmeleri, flörtlerle oyalanmaları kolaylaşıyor.

Eskiden evlilikler daha kolay ve masrafsız, fakat temelleri daha sağlam ve dayanıklı olurdu. Boşanma kelimesini dahi kullanmaya imtina ederdi büyüklerimiz.

Şimdi iki gencin evlenmesi yıllar sürüyor. Ama boşanmak bir celsede…

Özellikle genç kızlara ve annelerine çok iş düşüyor. İslamda mehir vardır ve haktır. Fakat bu meblağ erkek tarafının bütçesini aşacak ve evlilik sonrası sıkıntıya sokacak şekilde olmamalıdır.

Evlilik sonrası, çiftin kendi imkanlarıyla aldığı her bir eşyanın sevinci bambaşkadır. huzur verenin eşya olmadığını, borçsuz yaşamanın en büyük zenginlik olduğunu anlatalım gençlerimize.

Ahiret azığı toplamak için geldiğimiz dünyada, ahiretimizi geçici dünya için harcamayalım.

Rabbimiz; Eşinin yüzüne bakınca huzur veren, önceliği dünya, mal mülk olmayan, sadece Allah’ın rızası, haramlardan korunmak ve hayırlı bir nesil yetiştirmek için evlilik yapan gençlerin ve onlara bu konuda destek olup anlayış gösteren ailelerin sayısını artırsın. Amin)

“Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır. (Rum:21)

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Evlenmeden önce cahilmisiz ya, ben askin sevginin bu demek oldugunu bilmiyordum. Evli kizlar gösteris için yarisiyo, Günde hep beraber toplanirlar, dügünümde su kadar para harcadik, ben kaynanama su pisligi yaptim, benim kocamin maasi su, benim kocam bana bunu aldi, kocamin maasi su kadar, ben evimi arabami su paraya aldim,.. hep böyle bir muhabbet geçiyo. Ondan sonrada evde ne huzur kaliyo ne Imân, hep birbirleriyle gösteris yarisi hâlindeler. Ben Belçikada oturuyorum, heryerde ayni demekki, bunun Turkiyesi belçikasi yok. Lan annem yazik evlendigi seneler neler çekti, koca dayagi desen vardi, kaynanasindan elin içinde olan rezilligi çeke çeke hâlâ kocasindan ayrilmadi. Babamin zamaninda yaptiklarini koruyor degilim tabi simdi yapmiyor, ama bu zamanin kizlarina elini kaldirman yeter kocamdan neler çektim diye baslar ileride. Su medyaya lanet olsun. herseyi gavurlardan görüyoruzda, buradaki Flamanlar en azindan mal mülk gösteris manyagi degil. bizim milletin kimisi afedersiniz demekki bu gavurlardan beter ya açgözlü aç!!!!

  1. Bu yorum bir beyefendiye mi ait?

 2. damlasakızı says:

  Cahide hanıım çok güzel yazı maşallah. Okuyunca yazmadan edemedim çevremde gördğüm abartı ve tantanaları anlatmak istedim. Benim yaşadığım yer küçük bi yer ama paraya çok değer veriyor çoğu insan. Çeyrek altın borç burada. Mecbur götüreceksin.gitmediğinde isteyenler bile var. Eşyalar tam tekmil olacak.ben daha bu yaşıma kadar eksiği olan bir gelin görmedim.düğünler hep çalgılı ve 2 gün sürüyor.çiftlerden biri baska bir şehirdense iki yerdede düğün oluyor.altınlarla hemen ev alınır eksik kalırsa hemen kredi çekilir. Fotoprafçı kuaför balayı olmadan asla olmaz.ayrı oturulur.birlikte oturana rastlamadım bir kişi hariç.davetiye yanında mendil geliyorsa sen sadıçsın.benim bildiğim sadıç bir iki tane olur burda artık matematiğe dönüşmüş.çok samimi olmadığınız birinden bile böyle birşey bekleyin.bu kadar aşırı eşya düşkünlüğü beni ürkütüyor.nerde kaldı islam ahlakı sünnet islamiyet.tahkiki iman yaşayabilelim inşallah.devir cilalı odun devri.şunuda alayım bunuda alayım hep al.gerçekten çok sıkıcı.sadece yeni evlenelerde değil normal ailelerin çoğunda bu durum mevcut.sohbet ortamalrında bile şunu aldım bunu aldım muhabbeti.birşeyin eksik olsun.bayan kesinlikle çalışacak.küçük biyer ama çift arabalı eşler var.kısacası bunlar beni rahatsız ediyor.kimse sünnet nasıl demiyor.şuurlu islam yaşayalım inşallah.yorumları okudumda ablalarımız ne güzel yazmışlar kanaatkar oluncada yuva kuruluyormuş demek.Allah yuvalarından bereketi huzuru eksik etmesin.Allaha emanet olun uzun tuttum biraz yazımı hakkınızı helak edin.keşke böyle Allahı yakından bilen arkadaslarım olsa.kendi arkadaslarımda çok iyi ama dini hassasiyetler konusında fraknsım tutmuyor hep aykırı gibi duruyorum ama Rabbim şaşırtmasın yolundan ayırmasın.böyle gğzel yazılarınız yorumlarınız beni mutlu ediyor 🙂

 3. İSİMSİZ says:

  Ayrı ev şart mümkünse 3+1 olsun… Koltuk takımı ile yemek odası takımı salona, 1 adet yatak odası takımı, 1 adet de oturma odası takımı, yarın öbür gün çocuk oluncaya kadar atıl kalan oda da şark köşesi, hatıra odası vb isimlerle adlandırılacak alengirli bir köşe olur… E ev bu perdesi, halısı, günlük yemek takımı, misafirlik yemek takımı, bardak takımı, blendırı, kettlelı, elektrik süpürgesi, halı yıkama süpürgesi, kahve makinası, çaycısı, çamaşırlığı, bulaşıklığı, tablosu, saati, baharat seti, beyaz eşyası, (aklıma gelen daha çok şey var ama yazmayacağım) olmadan olmaz. Aileler borçlanır, yeni evlenenler borçlanır. Hadi bakalım taksit ödemek için çalış Allah çalış. Koskoca evler zaten iki kişiyle bile dolmayacakken hepten insansız kalır. Hayır bu hazır eşyaların haricinde bir de el emeği göz nuru danteller de var ki milyarlar tutar ördürmesi, diktirmesi…. Sonra hepsi sandık bekler… Gençler istimiyoruz dese bu tantanayı anne babalar özenir sanki mürrüvet eşyalarla görülüyormuş gibi, aileler gereksiz bulsa gençler özenir… Sonuç temizliği ayrı dert, ödemesi ayrı dert bir dünya eşya olur.

 4. belkinci says:

  Merhaba yazinizi okudum. Her zaman okuyorum fakat her zaman yazamiyorum. Bir sey dikkatimi cekti. Asagida yorumlarda harama bulasmamis eline erkek eli degmemis kiz ariyoruz vs yorumlari gordum. Ben karma lisede okudum. Malesef dini egitimim olmadigi icin ve cevremdeki insanlarin etkisiyle benimde erkek arkadasim oldu. Ama universite yillarimda bir anda olmasa da zamanla bunu kavradim ve haramdan uzaklasmaya basladim. Şu anda Allah
  ‘ ın izniyle cok guzel bir evlilik yapiyorum. Düğün arefesindeyim ve eşimi çok seviyorum. Her konuda tövbe edebilme imkanina sahipken bu tarz konularda katı olmayi anlayamıyorum. Eğer eşim beni sırf bu sebepten reddetmiş olsaydi ben onunla Allah rızası icin evleniyor olmayacaktim ve o beni evliliğe ikna etmeseydi belki hâlâ helal olana yaklaşmiyor olacaktim. O yuzden kimseyi yargılamayin. Keske herkes dogdugu andan itibaren aile egitiminde bunu yasasa fakat herkes ayni sartlarda ve koşullarda yaşamiyor. Suan cok sukur diyorum Allah herkese nasip etsin.

  1. Resmen Duygularımı yansıttın kardeşim bazı insanlar islamiyetin getirdiği kurallara karşı olan ailelerde yaşamıyorlar bunu kesinlikle bahane olarak söylemiyorum sadece dindar ailelere karşı inanılmaz bir imrenme var içimde ben dinimizi internetim olunca öğrendim Düşünebiliyor musunuz evimizde bir dini kitap ya da kuranıkerim yoktu okulda din kültürü ve ahlak bilgisi denilen ders din ile alakalı değildi ve boş geçerdi genelde kısacası dini anlamda çevremde hiçbir görmedim ama içimde hep Allah ile bir yakınlık yakınlık vardı nasıl anlatsam küçükken bile hiç Şort veya mini etek giymedim (lütfen dini sadece buna indirgediğimi sanmayın ince düşünüyordum sadece ) ya da hiçbir zaman saçma sapan yarışma programları diziler vs seyretmedim ama akrabalarım ( hala aynı binadayız ) sürekli bize gelir boş muhabbet tv karşısında saçma sapan vakit geçirirler bu gibi şeyler beni o kadar rahatsız ediyor ki bu yüzden koca evde yalnızım evlenirsem düğün yapmam dediğimde ailemden aldığım tepkiyi siz almadığınız için şanslısınız neden böyle düşündüğümü anlamak isteyen dinleyen yok dün dua ettim Allah’a eğer beni senin yolunda ilerlemimi sağlayacak bir evlilik olursa ancak öyle evleneyim ama sen bana çok uzakta hatta yurtdışında herkesden Uzak yaşamayı nasip et Allah’ım dedim biliyorum dinimizde akraba ile iliskiyi kesmek büyük günah ama Allah biliyor tahammül edemiyorum artık

   1. inşallah hakkinizda hayitlisi olur tugce hnm sizde benim gibi dusunuyorsunuz

 5. selamun aleykum
  çok güzel bir yazı paylaşmışsınız. boşanmak kelimesi eşler arasında 1 kere bile olsun geçmemeli bence. yani en son noktaya kadar bu konunun bahsi açılmamalı. çünkü 1 kere açıldı mı hep dile geliyor. biz de evliliğimizde böyle bir hata yaptık ve bu konuyu dile getirip söyledik. bunun sonucu olarak şimdi de her kavgada her tartışmada dile geliyor boşanma konusu böylece her kavga daha da büyüyor ve huzurumuzu daha çok bozuyoruz.

 6. Merhaba Cahide hanım;
  Yazınızı okuyunca çoook etkilendim. Ben henüz 1 yıllık evliyim. Maalesef düğün zamanında eşime biraz fazlaca yüklendim.Bunun sebebi ise ailesi bana her şeyi halledeceğiz içinde bir şey kalmasın demesiydi. Bizde ipin ucunu epey bir kaçırmışız. Evlendikten sonra inanın cicim ayı diye bir şey yaşamadık. Çünkü eşim ailesine yük olmamak için çoğu şeyi kendisi yapmış. Bu yüzden hayatım resmen zehir oldu.Keşke 3 kuruşluk eşya ,gelinlik bilmem ne diye hiç kendimi de onuda yormasaydım. Kendime göre çok zor bir imtihandan geçtim. Hatta boşanmayı bile düşündüm bu tatsızlıklar yüzünden. Tabi bende elimden geleni yaptım altınlarımı biriktirdiğim paraları her şeyimi verdim .( babamın durumu çok iyiydi bana sürekli harçlık veriyordu) . çok şükür 6. ayın sonunda herşey rayına girmeye başladı. Şimdi çok mutluyuz .İyi ki bir anlık gafletle yuvamı dağıtmadım.siz siz olun ne kendinizi ne karşınızdakini zor durumada bırakmayın.

 7. merhaba cok guzel yazı şimdi sizden burayı kim okursa dua istiyorum evliligim bitmek üzere eşim beni istemiyor üstelik ikinci evliligim çok zor durumdayım sucsuz yere beni evimden ettilier eşimi kızlarıyla sorunlarım oldu ailesiyle yaşıyorduk sorunlar bitmedi ben eşimi seviyorum iki haftadır annemlerdeyim dua edin eşim beni evimeme gotursun

  1. Allah yardımcın olsun, eşinin kalbine merhamet versin kardeşim. Duayı bırakma lütfen…

   1. Nupelda says:

    Allah yardımcın olsun kardeşim.Hakkında hayırlısını versin..

  2. Mehtapabla says:

   Allah yardimcin olsun hayirlisiyla yuvana dönmeni nasip eylesin kardesim.Amin.

  3. Kardeşim Allah yâr ve yardımcınız olsun.
   Gönlünüzü ferahlatsın.
   Teheccüt namazı ile Rabb’imize yakarmanızı öneririm.
   O her şeyi en iyi bilendir.

  4. Allah umduğuna nail etsin Ayse kardeşim.Allah eşinize hidayet etsin amin….

  5. Allah kimseyi zor olanla test etmesin. Dua ettim sizin için. İşiniz kolay olacak inşaAllah.

   Eşinize ve kendinize dini yaşama telkinlerinde bulunun. Müslüman olduğunu iddia eden cahil insanların arasından uzaklaşın. Bir Kur’an ve Meal edinin. Tefsirleri, sünnetleri, hacıları, hocaları, bilgisiz, cahil insanları ve onların yaşadığı uyduruk mahalle ve efsane şehirliler dinini boş verin ve yalnızca Kur’anı okuyun.

   Allah’ın emir ve yasaklarına uymaya özen gösterin. Bu gayretiniz ile inşaAllah, mutlaka sizin işinizi de kısmetinizi de muradınızı da yoluna koyacaktır emin olun.

   Allah müslümanım diyen ama Mümin olmayan cahillerin ŞERRİNDEN herkesi korusun.

 8. bir ablamin kizı nikah ile evleneyim düğune gerek yok diyor hemen aile olur mu kac milyarlik gelinligi 10 dk icinmi giyeceksin diyorlar aileler yönlendiriyor biz cektik kizımiz çekmesin altınlarin garantin düğün şanın olsun gelinlik milyarlik salon bin kisilik bitmeyen istekler ben de düğün istemem dedim dul musun sen altın istemem dedim a olurmu dediler kayınvalidemler . annemlere tenbih ettim sakın birsey talep etmeyin diy hiç birşey istemedk .şu an şükür herşeyim var zamanla hersey oluyor eskiyor bizde eskiyoruz geriye tek kalan huzur saygı hem kendi cabalari ile alinan yapilan daha değerli değilmidir çocuklarımıza maddiyat aşılamayalım yoklukta kuru ekmek bile güzeldir rızk Allahtan ne verir ne takdir ederse amenna

 9. selamun aleykum
  elhamdülillah 7 yıllık evliyim.ben karadenizli eşim ise dogulu.bizim evliligimizi duyan herkez nasıl oldu çok farklı adetleriniz var dedi. dügünümüzde ve hayatımızda esas nokta islam olunca çok şükür hiç sorun yaşamadık.

 10. es-Selamün aleyküm cümleten herkeze ben Gül bütün ablalarıma ve akranlarıma birşey danışmak istiyorum önce kendimi tanıtayım 18 yaşındayım imam hatip lisesinden mezunum üniverste(içerden) okumaktan vazgeçip tefsir ilmini almak istediğimi söyledim babama ilgilenmedi bile kendiside çok dindar bir insandır ama ille de üniverste diye tutturdular tıp fakültesi olcakmış bide…:) ilahiyat okuyayım dedim ona kesinlikle karşı dışardan okumama bile vallahi bu 2 sene burnumdan geldi desem yeridir çok mutsuzum herkez bana illede üniverste oku sen çok zeki bir kızssın diye tutturuyorlar bazı yakınlarım üniverste okumadığım için yüz bile döndüler beni anlayan 2-3 kişi var etrafımda geçen sene üniverste sınavına girdim başarılı olamadım 2 yıl dershaneye gittiğim halde. şu bir gerçekki o haram ortamda hiçte rahat değildim ama babamın isteği üzerine dershaneye gittim . Çok zor zamanlar geçirdim tek tük benim gibi kapalı insanlar vardı erkek kız karışık bir ortam ve ben sınıfta tek kapalı olduğum için doğal olarak dikkat çekiyordum ve bu yüzden bende dikkat çekmemek için derslere katılamıyor soru soramıyordum pekde verimli olmadı benim için…neyse asıl konuya gelmem gerekirse bu sene kuran kursunda geçirdim eğitim aldım hadis siyer akaid vs. ve tefsirci olmak daha doğrusu Kur an ve sünnet yolunda ilerlemek ve helal daire içerisinde kendimi yetiştirmek istiyorum imam hatipten mezun olduktan sonra söz verdim kendime haram ortama bulaşmayacağım diye ve harama ve zinaya bulaşmamak için elimden geleni yapıyorum ilerde evlenirsem evimi ve çocuklarım olursa onları yetiştircek kapasite ve yetenklerde olmak isterim hiçbirşey için geç değil bende hayırlı bir yuva kurasıya kadar kendimi geliştirmek isterim ve ne yapacağımı nasıl eğitim alcağımı bilmiyorum harama bulaşmadan bir kız evde kendini nasıl yetiştirir acaba?bilmiyorum çevremdede örnek insanlar yok desem yeridir bir kişi var oda çok yoğun sizlerin fikir ve düşüncelerine ihtiyacım var istişare etmek istedim..şimdiden herkeze teşekkür ederim cevaplarınızı bekliyeceğim es-Selamün aleyküm ve rahmetullah

  1. Bir yanda tertemiz imanlı bir kız arayanlar, bir yanda aynı şekilde bir eş adayı arayanlar. Rabbim sen büyüksün…

   1. Nupelda says:

    Yorumu okur okumaz bende aynı şeyi düşündüm:)

  2. eş adayı aramıyorum yanlış anlaşılmasın lütfen sadece senin yaşında olsam şunları yapardım yada şu kitapları okur dum yada hafızlık yapardım ne biliyim vs. gibi tavsiyeler bekliyorum

   1. Ummu Hamza says:

    esselamu aleykum ve rahmetullah değerli kardeşim, anlaşılan kurstan belli miktar ilim almışsın,onları hatrında tutmak için onları tekrar etmen, öğrendiklerinle amel etmeye çalışıp bunu çevrendekilere gücün yettiğince aktarma imkanın varsa onları da elde ettiğin ilimlerden nasiplendirmen aklıma gelen şeylerden, kitap soruyorsan akide konusunda guraba yayınlarından güzel kitaplar çıkıyor, ayrıca bayanlarla, annelikle ilgili aileyle ilgili kitaplar okuman da senin yuvana hazırlanmana kolaylık sağlar inşaAllah,nureddin yıldız kadın fıkıh okulu sesli dersleri faydalanabileceğin gayet değerli dersler ve yerinde olsam ailem dinimi gerçek manada yaşamamda ciddi sıkıntılar çıkarıyorsa beni hayırda destekleyecek şerde engelleyecek bir din yarısı eş i de eklerdim dualarıma ısrarla, zira ben öyle yapmıştım, hamdolsun duam da kabul oldu,defalarca hamdolsun, emin ol böyle durumlarda evlilik rahmet olabiliyor kardeşim, Rabbim çabanı daim eylesin, seni salih güzel ahlaklı sevdiği bir kul ile desteklesin, ayaklarını sabit kılsın kardeşim, selamun aleykum

    1. çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için çok mutlu oldum dediklerinizi kaydettim elimden geleni alıcam inşallah

   2. MERHABA GÜL. SENİ KENDİME YAKIN BULDUĞUM İÇİN BİR KAÇ KELAM ETMEK İSTEDİM. YAŞLARIMIZ DA YAKIN SAYILIR. BEN KÜÇÜK YAŞTA KURAN KURSUNA GİTTİM. LİSE ÜNİV OKUMADIM. ŞU AN EVLİ VE ÇOCUKLUYUM. AMA OKUMAMANIN EZİKLİĞİNİ, EKSİKLİĞİNİ DAHA ŞİMDİDEN YAŞIYORUM. AÇIK LİSE OKUMAYA BAŞLADIM. ALLAHIN İZNİYLE İLAHİYAT FAKÜLTESİNİ KAZANMAYI AMAÇLIYORUM. DİNİNDEN, AHLAKINDAN ÖDÜN VERMEDEN DE OKUYABİLİRSİN. LÜTFEN CEMAATLERE, TÜRLÜ GRUPLARA KENDİNİ ÇOK KAPTIRIP DÜNYADAN DA TAMAMEN EL AYAK ÇEKME. ZORLUKLAR EVLENİNCE ÇOLUK ÇOCUĞA KARIŞINCA KENDİNİ BELLİ EDİYOR. OKULUNU OKU. MESLEĞİNİ ELİNE AL. HAYATTA KİMİN BAŞINA NE GELECEĞİ BELLİ OLMUYOR. SAĞLICAKLA KAL..

  3. guzel kızım fıkırlerın cok guzel.sımdı kızlar egıtım almak ıcın degılde sırf laylaylom takılmak ıcın dershanelere gıderken sen kendını nasıl yetıstırecegını dusunuyorsun. aferın sana. senı daha yakından tanımak ısterım. nerelısın, nerede yasıyorsunuz, kac kardessınız,su an kac yasındasın vs..

   1. Cocugun Kuran egitimiyle ilgili kendisine yoneltilen bir soruya Nureddin Yildiz bu dernegi onererek cevap vermisti. Ankaradaymis. Ben de bir gun lazim olur diye yazmistim aklimin bir kosesine. Telefon edip derdinizi anlatirsaniz yardimci olacaklardir insaAllah. Kendilerinin bildigi biri yoksa bile sizi dogru yerlere yonlendirebilirler. Allah yardimciniz olsun.

    http://www.cati-der.com/iletisim

  4. Taşıdığın kaygıyı çok iyi anlıyorum kardeşim. Nerede yaşadığını bilmiyorum ama istanbulda bildiğim, kendimin de bizzat öğrenci olarak çok istifade ettiğim, yazında ifade ettiğin üzere tam da aradığın birkaç yer biliyorum. Biri aziz mahmut hüdayi kız kuran kursu(ümraniyede), diğeri zerafet eğitim ve kültür merkezi(yenidoğan, sancaktepede). Başka birkaç yer daha var ama oralarda öğrenci olmadım. Bu iki kurumu gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Her iki yerde de fıkıh, siyer, akaid, peygamberler tarihi, hadis, tefsir, osmanlı tarihi, islam tarihi dersler var. Ancak zerafette bunlara ilaveten çocuk gelişimi, kişisel gelişim, çocuklara din eğitiminin nasıl verilebileceğine yönelik dersler ve seminerler de var. İlgilenirsen yardımcı olmaya çalışırım inş.
   Rabbim seni ve senin gibi kardeşlerimizi, rızası yolunda muvaffak kılsın gül kardeşim.

 11. gülten says:

  müslüman gençler bile kredi çekmekten imtina etmiyorlar artık. ama faiz? diyorsun nolacak öderiz diyorlar. onu demiyorum haram, diyorsun, duymuyor bile. Allah’ın yolundan gitmeyene Allah huzur vermiyor..

 12. gülaykahvekeyfi says:

  benim üst katıma yeni gelin gelecekti kendisi gelmeden annesinin 6 binliraya aldığı yemek takımının haberi geldi 3 yıl kadar önceydi geçenlerde kadının 26 yaşında oğlu öldü ve maddiyatınıda bir anlamı kalmadı oğluna da dünür geziyormuş üstelik yazık oldu

 13. mavigül says:

  Yaziniz gercekten cok yerinde ve güzel olmus.allah razi olsun cahide hanim.bende 5 yillik evliyim 2 de çocugum var.acizane örnek olmasi acisindan yorum yapiyorum.evlenirken eşimden maddi hicbir beklenti icine girip onu bunaltmadim.(cok variyetli bir ailenin kiziydim bu arada) gercekten ehli iman olmasi icin,temiz iyi düşünceli biri olsun derdim.cok sükür eşim gercekten de öyle oldu.cok caliskan ve azimli biri gibi gelmisti eşimi ilk tanidigimda cok sükür bunda da yanilmadim.baslarda cok sıkıntılar cektik maddi,manevi ne kadar altinim varsa hepsini esime verdim,cünkü dügümüzü tek basina yapmisti arkasinda duran kimse yoktu,zamanla aile büyüklerimden cok sözler isittim aman bedava gitti,kolunda dogru dürüst altini bile kalmamis,üstü basi eskisi gibi degil,nerede o bakimli kiz,ama inanin bir tanesine kulak asmadim cokta önemi yoktu altinin,incinin,pahali esyanin kisacasi hepsi dünya mali 3 eksik 5 fazla ne farkeder,rabbim elbette maddi manevi kimseyi bunaltmasin,gercekten cok zor imtihan olsa gerek,kimseye muhtac etmesin yeter.suanda inanin esim azminden,caliskanligi,fedakarligindan dolayi işinde cok güzel yerlere geldi hamdolsun.diyecegim o ki,genc kizlar gercekten ne kadar kanaatkar olursaniz rabbimde o kadar lütufkar oluyor,ben esimin azmini,sabrini,caliskanligini,bircok noktada anlayisli olmasini en önemlisi de namazini,imanli olmasini hicbirseye degismem,rabbim hepinizi iyi insanlarla karsilastirsin…

  1. Bunların hiç biri yabancı değil bana. Anlatsam roman olur. Bugünümüze hamd olsun…

   1. aspasya11 says:

    Yemek kitabından sonra bi de böyle bir roman yazdan ne güzel olur cahidem.. : ) zevkle okuruz ..: ) bekar gençlerimiz için de yol gösterici olur : )

  2. Sevdenur says:

   Kanaatkâr olmak! Kesinlikle katılıyorum. amin.

 14. Sevdenur yorumlarını okuyorum. Seviyorum seni kardeşim : ))) . MaşaAllah sana.
  Bu sayfadaki yorumları beğendim. Ben de en çok yapılan çeyizlere üzülüyorum. Çok emek veriliyor ayrıca evde çok eşya kalabalık gibi geliyor bana. Ablacım bir yazı paylaşmıştın yine. Evimize misafir gelse ve namaz kılmak isteseler eşyalardan dolayı eve sığmayız herhalde. Aklıma ilk gelen bunlar oluyor. Perde, halı, koltuk oturma odası için yetmez mi. Gereksiz sehpaları, ıvır zıvırları hiç sevmiyorum. Tv yi hiç mi hiç sevmiyorum. Onun yerine kitaplık olsa ne güzel olur : ))

  1. Sevdenur says:

   Sevilen tarafından sevilmek güzel bir duygu kardeşim…:)

   Aynen bu şekil bir evin olsa ben de misafirin olsam ne güzel olur büşram:)

   1. Canım kardeşim : )
    Ne güzel olur değil mi : ) Yakın olmak istediğim çok kardeşim var zaten : ))

    1. Sevdenur says:

     İnşaAllah yahu nede güzell olurr hayali bile süper:) neden olmasın Allah’ımız lutfettikten sonra…:)

  2. Ummu Hamza says:

   galiba o tarif ettiğiin salon bizimki Büşra 🙂 gerçi bazı teyzelerin salon kriterine uymadığı için oturma odası adı her neyse işte vitrin konsol vs falan yok, koltuklarla birlikte büyükçe bi sehpa da hediye etmişlerdi ama ortalığı kaplıyor diye boş odaya bıraktık gerekmedikçe çıkarmıyoruz, koltuk yerine yer minderlerini çok isterdim; ama böyle oldu maalesef, en azından memleketlerimizden misafirlerimiz yatılı geldiği için o zamanlar çok işe yarıyorlar. Tv yerine başköşemizde kitaplığımız var, bu kısmı tam hayalimdeki gibi 🙂 Rabbim seni de güzel hayallerine kavuştursun güzel kardeşim benim:) sana da ev hediyesi olarak kitap getirenlerin olsun:)

   1. O büyük eşyalar benim gözümü korkutuyor nedense :). Ama dediğin gibi yer minderlerini bende düşünmüştüm. Oturma odası veya salon herneyse 🙂 Aslında böyle odalardan birisinde sadece hali yer minderi kitaplık ve perde olmalı. Hem cemaat olurken de kolaylık olur. Daha fazla kişi alır oda. Hayırlısı olsun kardeşim. Gönlümden geçenler böyle, gerçekte de hayırlısıyla böyle olsun. Amin. Dualarına amiin diyor sana da kitap getirenlerin bol olsun diyorum : ))

 15. selamun aleykum cahıde hanım ben de uzun suredır takıpcınızım. ben de oglumu evlendırmek ıstıyorum ama oglumun ıstedıgı gıbı bır kız bulamadım.oglum kuran ve sunnet uzerıne bır evlılık yapmak ıstıyor. cevremızdekı kızlar ıse tam tersı modern tesetturlu ve modern goruslu kızlar. bır turlu anlasamıyorlar. sıtenızdekı genclerın yorumlarını okudukca bu zamanda boyle kızlardamı varmıs demekten kendımı alamadım. bu konuda bana yardımcı olursanız cok sevınırım.cevrenızde bu tur dusunen ve evlenmek ısteyen kızlar varsa bızı gorsturebılırmısınız.ankara da oturuyorum ve oglum 25 yasında.bu konuda sızden yardım beklıyorum. selamlar.

  1. Kızlar bu sese kulak verin! Ama ben hiç bu işe karışmayayım. Tavsiye etmek bana göre değil sanırım…

   1. gülaykahvekeyfi says:

    cahide ben bu durum ne zaman olacak diye merak ediyordum zaten hadi hayırlısı

    1. Gülayım, tavsiye etmekten çok korkuyorum. Vebal altında kalmak, yanlışa sebep olmak ürkütüyor beni…

     1. Aysenur says:

      Çevremizde herkez böyle düşündüğü için kimse dengini bulamıyor.😔 Yardımcı olmak gerekmez mi ben mi yanlış düşünüyorum acaba

  2. Sevdenur says:

   Benim naçizane fikrim çevrenizde arayın derim adayı kardeşim.Kerim olan Rabbimiz elbetteki herkesin nasibini takdir eylemiştir.

   1. haklısın da guzel kızım cevremızdekı kızlar oglumun evlılık yapmak ıstedıgı gıbı kızlar degıl. ben de cok sosyal bır ınsan degılım. genıs bır cevrem de yok.oglumun da evlenme yasını cok gecıktırmek ıstemıyorum.zaten evlılık ıcın kosulları da uygun.onun ıcın boyle bır yola basvurdm

    1. Acaba oğlunuzun bir işi var mı? Namaz kılar mı? islami hassasiyetleri, karakteri nasıldır?

     1. oglum yıldız teknık unıvrsıtesı mezunu. su an ozel bır sırkette calısıyor.her ısını sunnete uygun olarak yapmaya calısır. namazını kucuklugunden berı kılar. ıslamı yonden cok hassas.tesetture cok onem verır. fıkırlerı sızın fıkırlerınıze cok yakın. zaten bu hasasıyetlerı yuzunden kolay kız bulamıyoruz.basını kaldırıpta hıc bır kıza bakmaz. bu yasına kadar hıcbır flortu olmamıstır. sımdıkı kızların ya arkadası var ya okuyor ya calısıyor. ogluma bu yuzden kız bulamıyorum.oglumun tek ıstegı mazısı temız bır kızla evlenıp kuran ve sunnet ısıgında bır hayat surdurmek.

      1. Rabbim yardımcınız olsun. Tertemiz, imanlı bir kızı çıkarsın karşınıza. Benim ikizler kız olsaydı. Birini vermek isterdim..:)
       Şaka bir yana, aslında bütün imanlı temiz gençlerin derdi bu. Eline el değmemiş, harama bulaşmamış birini bulmak kolay değil ama imkansız da değil…

       1. Nupelda says:

        😀

      2. Ummu Hamza says:

       ablacığım aslında ankarada da muhakkak Kur an Sünnet üzere eğitim veren vakıf veya kurslar vardır, acizane tavsiyem oralara sen bi baksan? hem gözünüzle görürsünüz hem de şehrinizden olur daha masrafsız olur inşaAllah nasipse?

       1. canlarım sesıme ses verdıgınız ıcın hepınızden allah razı olsun.guzel fıkırlerınız ıcın hepınıze tesekkur ederım.ankarada da boyle vakıflar muhakkak vardır ama ben bılmıyorum.bu sıtenın takıpcılerınden bılenler varsa bana yardımcı olsn…

  3. Bol bol Furkan suresı 74. Ayetını okuyun ..; (Ve o kullar): Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takvâ sahiplerine önder kıl! derler.

 16. berivan says:

  ben 8aylık evliğim biz bu menfi sayılan hiçbirşeyi yapmadık yani ev eşyası alırken.. Eve ilk geldiğimizde yatağımız bile yoktu sonra sonra her ay eşimin maaşıyla önce borçları sonra eşyaları aldık koltuk takımımız 2ay önce geldi elhamdulillah.. Komidinim orta sehpam vitrin gardolabı bile almadık almayı da düşünmüyoruz ama eve gelenler başta bi şaşkınlık yaşasalarda sonradan iyiki böyle yaptınız diyor hala eksikler büyük ölçüde olmasada var ama bu durum hem daha sağlıklı karar vermemize yardımcı oluyor hemde hem kaliteli hemde ucuz alıyoruz çeyiz diye alınan eşyalarda bu kadar indirim olmuyor olsa bile yanına başka başka şeyler eklendiği için daha pahalıya geliyor.. Subhanallah ama bu durum hiçte kolay olmadı bi kere bu yolu seçmek neyi neden yaptığını bilmeyi gerektiriyor çünkü insanların ağzı torba değil büzülmüyor bazen Allah için böyle yapıyorum desende üzülebiliyorsun diyeceğim o ki evlilik başlı başına bi imtihan Allah o imtihanı bize kolaylaştırsın bunları yazdım çünkü bunları yapan yok bu devirde şartlar böyle kimse demesin diye Allah a emanet olun

  1. Fatma gul says:

   Ben almanyada oglum dort sene once evlendi akrabalarim gelinin çarşaf giyiyor diye çogu duyune bile gelmedi gelirlermi oyun yok eğlence yok Elhamdulillah mutlu huzurlular MaşaAllah

 17. birgül says:

  23 yil önce evlendiğim de düğün hazirliği icin carsiya ğittiyimizde anneminen babam daha 15 yaşinda boş yere masraf yapmayin dediler neyse adet yerini bulsun dediler 4 giyimlik elbise aldilar hatta elbisenin modelini bile annem kayin valdeme birakti neyse en son gelinligi almaya geldik ve benim begedim cok pahali olunca annem hele simdi kalsin dedi oylece eve donduk 2 gün sonra kayin validem giynilmis bir gelinlik bulmus satin almiş getirdi bizim evdede akrabalar teyzem halam komşumuz sen bu gelinliyimi giyineceksin diyerekten aklim karisti tabi anamin öğüdü bana şu oldu sen o kapiya gittiyinde gelinlik senimi besliyecek bu gelinligi onlarin eline geri vermem

  1. birgül says:

   Bu konuda kiz anne ve babalarina coook iş duş düğüne inaniyorum

 18. cahide abla bu yazını tam da eşimle çok sıkıntılı olduğum zamanda denk gelip okudum.eşimle ben öğretmenz.bizimde düğünümz de birçok maddi sıkıntı yaşadk.eşimin ailesi en küçük bir şey dahi yapmadı ve biz yıllarca borç ödedik.halen daha bu konular için eşimle aramız bozuluyor.şimdi eşim evlenecek olan kardşine yardm etmek istyor ama ben bunu istemyorum.ailesi hep beklenti içinde eşimde vicdanen raht edemeyip bana yanstyor.bir de şu var ailesi gözünde hiç değerim yok.yani mesele para değil.ameliyat oldum aramadılar siz düşünün artık. böyle bir aile..ben yinede uzatmak istemyorum ama iş hep uzuyor kin tutmak istemyorum.allah herkesin yardmcsı olsun

  1. Sevdenur91 says:

   Siz Allah için doğru olanı yapmaya devam edin kardeşim. Allah yardımcınız olsun.
   2/277- Şüphesiz iman edip salih ameller işleyen, namazı dosdoğru kılan ve zekatı verenlerin mükafatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır.

   İman edip iyi işler yapan, namazı dosdoğru kılıp zekatı verenlerin Rabbleri katında elbette mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibi, onlar mahzun da olmazlar. Bakara-277

 19. bilmemek bazen en güzel şeymiş; ben evlenirken ne istenir nasıl olur nasıl yapıllır bilmezdim ve o kadarda kolay olduki… onlar bizden istemeyin dediler bizde sizde istemeyin dedik iki tarafta bütçeleri neyi kaldırabiliyorsa o mahiyette iyi kötü alışveriş ve düğün yaptılar sünnete uygun sohbetli ilahili son derece mütevazi bir düğünüm oldu iyikide öyle olmuş.Şimdi herşeyi biliyorum daha doğrusu öğrendim gördüm ve gözüm korktu inanılır gibi değil çöp kovasına tuvaletteki maşrapasına kadar yaaa aman allahım dedim bu kadarda olurmu evet oluyormuş burada gördüm burada ve düğünler herşeyiyle dördörtlük(!)çoğu yerde öyle artık tabi ama yazık yani çok yazık …ailelerede yazık karı kocayada yazık 3günlük tantananın telaşın pardon telaş 3 günlük olurmu aylar sürüyor o telaş kimi zaman yılların ardından geriye bakıldığında acaba değermiydi diye düşünen oluyormudur ki?ya o kapalı bile olsalar 1günlük açılar başörtüler…. ağustosta yapılacak akraba düğününe kızımın heyecanı şimdiden kat kat. acaba şunumu giysem saçımı nasıl yapsam makyaj yapabilirim dimi anne falan.. 12 yaşında bu kız ne yapacağım bilmiyorum şimdiden konuşmalıyım biraz diyorum ama ……allahım yardım et tüm müslüman kardeşlerimizeve bana, doğrudan saptırma

 20. Uzun zamandır okuyorum cahide abla seni bu konuda canım yandıgı için yazdım güzel bir dügünle evlendim camide hoş sohbet kuran-ı kerim tilaveti kadınlar arasında kına dinimize göre ama mehir meselesi beni mahvetti.yurtdışındayım 8 sene oldu evleneli 3 tane evladım var evlenmeden önce babam mehir olarak sadece para istedi bir miktar imza atın bitsin dedi ama eşimin babası kabul etmedi benden üç ay ònce evlenen kaynımın eşine babamın istedigi miktarın 4 katı paraya imza attı ama benimkine hayır dedi babam onu duydu ben istemiyorum baba dedikce babam sen karışma deyip bu seferde bilezik istedi hemde istedigi paranın kaç katı ve işi inada bindirdi ya imza yada düğün yok diye zorla imzaladılar eşime kredi çektirdiler altını aldılar evlendik 5 kuruşları geçmedi bize zor geçiniyoduk altınları sattık bu seferde krediyi kapattık ama eşimin ailesine ne zaman gitsek kayınbabam hep altınları başıma kalktı 8 senedir kapanmadı konu altın kalmadı abla alyansımdan başka ne yaptıysam anlatamadım haksızlık diz boyu abla öbür ogluna kredi çekti diye 1 daire verdi bize gelince hala altın diyor ALLAH büyük diyorum kimsenin hakkı kimsede kalmaz uzun oldu ama içim mehir yüzünden yandı.SELAMÜN ALEYKÜM…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: