Doğal Güneş Kremi

ÇİLEK REÇELİ TARİFİ

çilekli reçel

Er-Rezzak olan Allah’ın adıyla:
“O, yeryüzüne sabit dağlar yerleştirdi. Orada bereketler yarattı ve orada tam dört günde isteyenler için fark gözetmeden gıdalar takdir etti.”
(Fussilet:10)

Selamun aleykum dostlar, Cep telefonuyla konuşmak pek hoşuma gitmiyor. Her konuşma sonrası kendimde tuhaflıklar hissediyorum. Ya da bana öyle geliyor. Fakat annemle konuşmadığım gün yok gibi. Her gün ya ben ararım, ya O arar. O gün neler yapmış, ne pişirmiş hepsini anlatır, bana da anlattırır..:)  Kedimiz fındığın hamileliği, doğumu, yavruların gün be gün büyümelerine yakinen şahit olurum sanki…:)

Geçen gün anneciğim yine neler yaptığını anlatıyordu. Baharda havalar ısındıkça yılanlar güneşe çıkar, sayıları artar. Kırlara çıkınca, hele yalnızsanız, bir şekilde ses çıkarmanız yararınıza olur. Bu yüzden annem de salavat  getire getire bağa gidiyormuş.  “Bağın kapısına geldiğimde bir baktım 2 adım ötemde büyük bir yılan duruyor. Belli ki yeni yemek yemiş, karnı şişti ve uyuşuktu.” dedi.

“Eee daha sonra ne yaptın?” diye sordum: “Yavrum öldürmek çok kolaydı çünkü kaçmıyordu. Ama nasıl kıyıp öldüreyim?  Biraz uzaklaştım ve yılana: Kızım yolumdan çekil. Sana zarar vermek istemiyorum. Haydi yoluna git dedim. O da yavaşça süzülüp gitti” diye anlattı.

Çok güldüm..:) Hem yılana zarar vermemiş, hem de “Kızım” demiş. Kedimize de öyle diyor, pamuk yüreklim benim. Yılana bile merhamet eden bir annem olduğu için, ne kadar nasipli olduğumu düşünüp mutlu oldum… Anne ve babalarımızın yaşıyorken kıymetlerini bilelim. Onlar hayattalarken, hoyratça kalplerini kırıp, ölümlerinin ardından Yasin’ler okumanın ne anlamı var?

14225252112_9d3a76266c_z

Çilek reçeli için en uygun zamana geldik. Haziranın sonuna kadar reçel yapılabilir. Çilek reçeli için en uygun olanları, küçük ve pembe renkli çileklerdir. Mesela Elazığ’ın küçük ve pembe çilekleri çok meşhurdur. Koyu kırmızı renkli çileklerin reçeli koyu, bordoya yakın bir renkte olur. Yenilenmiş haliyle çilek reçeli tarifimiz şöyle:

ÇİLEK REÇELİ TARİFİ

Malzemeler

 • 1 kg. çilek
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 2-3 diş limon tuzu
 • 1 silme çay kaşığı tereyağı14227576075_9ed7bfe336_z

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

 • Çilekleri güzelce yıkayıp ayıklayın. Üzerine şekeri serpip kapağını kapatın. En az 7-8 saat şekerin erimesi için bekletin. Hatta tencereyi güneş gören bir yere koyabilirsiniz.
 • Bu sürenin sonunda şeker tamamen erimemişse, tencereyi ocağa koyup kapağı kapalı olarak kısık ateşte şeker eriye kadar bekletin. Daha sonra kapağını açın, ısıyı yükseltin. Kaynamaya başlayınca tereyağını ekleyip karıştırın.
 • Ara sıra karıştırmayı ihmal etmeyin. Kaynarken çıkan baloncuklar irileşmeye, göz göz olmaya başlayınca limontuzunu ekleyip karıştırın.
 • 2 dakika daha kaynatıp altını kapatın.
 • Hemen tüketmeyecekseniz, sıcakken kavanoza doldurup ağzını kapatın ve ters çevirin. Soğuyana kadar bekletin.
 • Hemen tüketmeye başlayacaksanız vakumlatmaya gerek yok. Kavanoza doldurup soğuyana kadar bekletin, daha sonra kapağını kapatın. Aksi halde terleme yapar, küf oluşabilir.

NOT: İyi kaynatılmış bir reçel kolay kolay küflenmez fakat, reçelin bozulmasından korkuyorsanız salisilik asit kullanabilirsiniz. Salisilik asit aspirinin ana maddesi. Araştırdığım kadarıyla bir zararı yok. zaten 5 litre için sadece 1 gr. salisilik asit kullanılıyor. Bazı marketlerde turşu ilacı olarak satılıyor. Turşu, reçel, salça gibi uzun süre bekleyen gıdalarda kullanılabiliyor. (Zararını bilen varsa bizimle paylaşabilir)_DSC0179

Mayıs ayının ortaları gelmeden önce alınan çileklerde bu tür anormal boyutlara rastlayabilirsiniz. Burada tanıştığım bir hanımın, “Yan bahçedeki komşular, çileklere akşamdan ilaç veriyor, sabaha kocaman çilek oluyorlar” demesini hâlâ hayretle hatırlıyorum…

 

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. 3kilo cilek recele nekadar salisilik asit koyulurkaynayincami koyulur nezaman bana bilgi verirseniz memnun olurum

  1. 3 kiloya 1 çay kaşığı yeter. Kaynarken ilave edebilirsin kardeşim

 2. Selamun aleykum cahide hanım, 1 kilo çilek demissiniz, temizlenmiş hali 1 kilo olacak değil mi

 3. Cahide hanim Yazılarınızı büyük ilgiyle takip edip yapıyorum ellerinize sağlık yanlız benim babama şeker yasak bunları şekersiz yapabilirmiyim cilek marmelatilla beraber

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: