Kokoshabla_com_ad_banner

Allah Kişi İle Kalbi Arasına Girer

14051881700_80fcda8665_z

Allah Kişi İle Kalbi Arasına Girer (Ayşe’nin yazısı)

Bismillâhirrahmânirrahîm

Ey imân edenler! Allah ve Peygamberi, hayat veren şeylere sizi davet ettiğinde icabet edin. Bilin ki Allah kişi ile kalbi arasına girer ve sonunda hepiniz O’nun huzurunda haşrolunacaksınız. (Enfal, 24)

..

Camide tanışıyoruz onunla, yetmiş yaşlarında pamuk yüzlü bir hanım, eşi vefat ettiğinden beri ördüğü patikleri satarak geçiniyormuş, anlatıyor uzun uzun.  Her Pazar evinden çıkıp, kilometrelerce yürüyor camideki tefsir sohbeti için. Sürekli aynı duayı seslendiriyor: “Ben malı mülkü napayım kızım, hayat verdi, yaşadım, artık Rabbimden bir tek hayırlı ölüm isterim. Allah hayırlı ölüm nasip etsin, teneşir güzelliği versin bize. Âmin diyorum duasına, Allah hayırlı ölüm nasip etsin, teneşir güzelliği versin bize.

Bir başkası, yatağında sürekli ağlıyormuş, öyle söylüyor hemşire hanım. Kalp krizi geçirdiğini düşünmüş, 112 yle getirmişler, kalp krizi geçirmediğini öğrenmiş, ondan ağlıyormuş. Sebebini soruyoruz, oğlu ve eşi kanserden ölmüş bir ay arayla, yıllardır yalnızmış, anlatamayacak kadar yorgun bakıyor yüzümüze. Kriz geçirmediğine göre onlara kavuşamayacağını düşünüp, üzülmüş. Konuştukça, elinde, kolunda, bağrında duran lekeleri gösteriyor. Ne olduklarına bakarken, yüzüme bakıyor, “Merak etme evladım, onlar kötü bir şey değil. Ölüm gülü derler bizde, yaşlanınca açtılar hep, oğluma kavuşurum yakında değil mi?” Ölüm gülü diyorlarmış, kitaplarda hiç yazmıyor böyle.

Bir diğerine, artık son evrede olduğunu açıklıyoruz, genç de olunca kelimeleri seçmek daha bir zor. Oysa o hazır çoktan, içimizi titreten bir cümleyle karşılıyor verdiğimiz haberi. Hep başkaları ölünce uzaktan uzağa kurduğumuz malum cümleyi bu kez kendisi için kuruyor, “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn. “ Namazını hiç aksatmamış çocukluğundan beri, öyle söylüyor.

Küçücük bir çocuk neden namaz kıldığımızı soruyor, biraz da mahcup, kafasına takılmış belli.

-“Acıkınca ne yapıyorsun” diyorum.  Soruyu bilmenin gururuyla cevap veriyor,

-“Yemek yiyorum, patates yiyorum, yumurta yiyorum, sonra tost, peynirrr…”

-“Peki, neden yemek yiyorsun, yemek yemezsen ne olur yani mesela?” Düşünüyor usulca, cevabı verirken bildiğine emin, “Önce zayıflarım, zayıflarım, güçsüz olurum sonra ölürüm dedem gibi di mi?”

-“Hıhı, işte namaz da ruhumuz için. Eğer kılmazsak, ruhumuz da zayıflar, zayıflar, güçsüzleşir. Seni, beni ve bizim için patatesi, yumurtayı, peyniri ve daha bir çok şeyi yaratan Rabbimize teşekkür etmez, O’nu dinlemezsek; mesela namaz kılmazsak ruhumuzu öldürmüş gibi oluruz.”

-“Hmm, o zaman kalbimiz de üzülür hem di mi?”

-“Hıhı, kalbimiz de üzülür.” Duruyor.

-“Aklıma fikir geldi” diyor heyecanla.“O  zamaaan, ben de namaz kılacağım bundan sonra!”

İftar için ezanı bekliyoruz, günler uzun, açlık ve susuzluk bedenimizde yer bulunca; hayat denen şeyin sadece etten ve kemikten ve bir tutam nefesten ibaret olmadığını hissediyoruz. Saatlere vakti düşüyor akşamın. Camiden şehrin sokaklarını dolduran bir ses yükseliyor, dünyanın en güzel davetiyesi bu. “Cami kapısını araladığımız kocaman bir zarf sanki” diyorum, “içine kalbimizi koyunca doluyor”. Ses bizi felaha ve namaza davet ediyor. Hayat bulmaya. Kimimiz sürekli duyup da duymazlıktan geldiği için, artık işitmez olmuş onu. “Kalpleri de üzgündür bundan heralde” diye geçiyor içimden. Ezan “La ilahe İllallah” deyip bitince, önce bir bardak su içip, namaza duruyoruz. Önce farz, çünkü kıyamet, çünkü akşam kopacak, sonra nasipse sünnet. Namazdan sonra, zaten tok oturduğumuz sofrayı bir tabak yemek, biraz ekmek doldurmaya yetiyor. Elhamdulillah diyor, tabağını sünnetlemek için bir parça ekmek daha koparıyor ve ekliyor : “O böyle yapardı. O’na selam olsun.” Sık sık böyle söylüyor her işinde, “O böyle yapardı, rahmet O’nun üzerine olsun.”

Ey imân edenler! Allah ve Peygamberi, hayat veren şeye sizi davet ettiğinde icabet edin. Bilin ki Allah kişi ile kalbi arasına girer ve sonunda (dirilip) hepiniz O’nun huzurunda biraraya getirilip toplanacaksınız/haşrolunacaksınız.

Tekrar okuyorum, hüküm kesin. “Bilin ki Allah kişi ile kalbi arasına girer.” Kul yeter ki kulluğunu bilip, canını O’nda arasın, kalbini O’nun emrine teslim etsin, yeter ki secdesine hürmet etsin… O’nun tutmadığı kalp, O’na kulluk etmeye yanaşmayan insan, davet edildiği hayra icabet etmeyen kişi, isyan ve küfr rüzgârında savrulup duruyor, içinden hayatın çekip alındığı kuru yapraklar gibi.  “Bir adım atmak yeter” diyorum önümüzdeki vakti beklerken, şu hadis-i kutsi yine hatrıma düşüyor.

“Ben, kulumun  benim hakkımda yaptığı zanna göreyim. O , beni zikretti mi onunla beraberim. Eğer o beni nefsinde  zikrederse ben de onu onunkinden daha hayırlı bir cemaat içerisinde zikrederim. O bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir  zira yaklaşırım, o bana bir zira’  yaklaşırsa ben ona  bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim.” (Buhari, Tevhid 50; Müslim, Zikr 2, (2675); Tirmizi, Da’avat 142, (3598)

Bir adım atmak yeter, bağrımızda ölüm gülleri açmadan önce…

AYŞE

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cok guzel bir yazi olmus kardesim yuregine saglik. Devami caglayan seklinde gelir insaAllah.
  Ayse nin simdiye kadar yaptigi yorumlari soyle bir baslik altinda okumak mumkun mu acaba yoksa cok mu zor? Her bir yorumu ayri guzel tekrar tekrar okunsa ne iyi olur…

  1. Haklısın canım. Bende Ayşe’nin bazı yorumlarını okuyunca bunu bir yazı olarak yayınlamalı diyorum. Allah sizlerden razı olsun. Ferasetinizi artırsın.

  2. Teşekkür ederim serap abla : ) bence sitede çok fazla yazacak insan var, saklanıyorlar, biz biraz kendimizi tutamadık galiba : )

   1. Bu abla kardeş muhabbetinden merak ettim Ayse kardeş, sen kac yasindasin acaba:)

    1. 24 bitiyor 🙂

     1. Çok yaşlanmışım :/ Neredeyse annen yaşındayım 🙂

      1. Oy, miladi takvim kalbimizin yaşını ölçemez kii, hıh. 🙂

       Ama çok hızlı geçiyor zaman gerçekten, içinde akıp gidiyoruz. Yazıdaki “teneşir güzelliği versin” diyen teyzeye, “ömür nasıl geçti” diye sormuştum, “gözümü açtım, gözümü kapadım, bu kadar da geçti kızım hep dert ve şükür içinde” demişti.

       1. Öyle gerçekten… 10 yaşıma girdiğim gün yaşadığım sevinç sanki daha dün gibi. Hele ikizlerimin doğduğu gün… Geçen gün 18 yaşına girdiler. Ölüm ne kadar yakın…

       2. Insana ölümünden sonra sorulacak dünyada ne kadar kaldın? Bir gün ya da daha az diyecek.omur oyle. Anneannem 9 kusur yasinda vefat etti.bazen anılarını anlatir sobra da dönüp sanki bunların hiçbirini yasamamisim hani nerde derdi. Daha gecen haftaki hadis dersimizde bahsettigim konu buydu. Ömür kisa aslında yıllarca yasaniyor gozukse de

      2. Sevdenur91 says:

       abla gülümsettin beni 🙂 yanaklarını sıkasım var şu an 😀
       Rabbimiz seni başımızdan eksik etmesin <3

       1. Lütfen sev beni çocuğum 🙂

        1. Sevdenur91 says:

         Gözüme pek bir tatlı gözüküyorsun sultanım. 🙂
         Kızına söyle benim yerime bol bol öpsün kucaklasın seni ablam <3 <3 <3

     2. Allah hayirli ömür versin:)

      1. Nupelda says:

       Ömür ne kadar kısa..

       1. Ömrün uzunluğu büyük imtihan..ve bazen ölüm temizliktir elhamdulillah

        1. Yasin 68..

        2. Nupelda says:

         Kime uzun ömür versek, onun yaratılışı baş aşağı çevirir, gücünü azaltırız, sonunda ihtiyarlar, zayıflar. Akıllarını kullanmıyorlar mı?(Yasin 68)
         Fizilal-il Kuran

  3. Sevdenur91 says:

   Benim de aklımdan geçmişti bu ne güzel olurdu. Gerçi her bulduğum yorumlarınızı okuyorum ama : )

   1. Ummu Hamza says:

    +1

 2. Mehtapabla says:

  Ayse cim yazi icin sagol canim.Teyzemizin dedigi gibi öbür dünya icin hazirliklarini yapanlara yaslilik benleri gül hazirlanmayanlar icin ise bu benler yaslilik lekesi oluyor.
  Allahim bizi dogru yolda olanlardan eyle.Amin.

 3. Gülnihal says:

  Çok güzel bir yazı.İnsanın içini titretiyor.Eşini kaybeden kardeşimize Rabbim dayanma gücü versin…

 4. Ayşe kardeşim yine Allah kelamıyla hayra vesile olmuş gönül bahçelerimize şebnemler düşürüvermiş.Allah ilmini artırsın kalemine,yüreğine kuvvet versin Ayşe kardeşim.

 5. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. Her canlı ölümü tadacaktır.Mesele iman üzere yaşayabilmek ve son nefeste iman üzere ruhumuzu teslim etmek.Rabbim ahirete intikal eden kardeşimize rahmet eylesin geride kalanlara sabır versin .

 6. Cahide abla, sayfaya eklediğiniz çiçeğe ne desem.. Çok çok güzelmiş, maşallah. Teşekkür ederim 🙂

  1. Gerçekten çok güzel. Rabbime şükrederim <3

 7. Aysecim, cok güzel bir paylasim olmus, Allah senden razi olsun kardesim.

 8. Cok güzel bir yazi Allah razi olsun Ayse kardesimizden. Su yalan dünyaya nasilda aldaniyoruz. Rabbim kalplerimizi sabit kilsin. InsaAllah bizlerede hayirli ölümler nasip etsin.

 9. ayparçası says:

  İnna lillahi ve inna ileyhi raciun .Güzel kardeşim Allah sabırlar versin .Başın sağolsun

 10. Ayşe Ablacım huzur dolu bir yazı yazmışsın..Rabbim hayırlı ömür nasip etsin inşallah…

 11. Esra ckmk says:

  çok güzel bir yazı.. su gibi duru.. okudukça huzur buluyor insan.. Allah senden razı olsun Ayşe Ablam..

 12. Ummu Hamza says:

  MaşaAllah barekAllah, su gibi bir yazı olmuş kardeşim, Rabbim sevsin seni.

  • Annesiyle muhabbet ediyorlar, bir yanda neşeyle oynayan çocuğa bakıyor, bir yandan laflıyorlar, laf lafı açıyor derken laf ölümü açıyor:
   -Hani Ayşe teyzenin görümcesinin kızı vardı ya diyor, o trafik kazası geçirmiş.
   -Genç olan uzun boylu abla mı diyor, baya gençti hani, küt saçlı Ayşe teyzegilde görürdük?
   -Evet, diyor anne,o. Gülen yüzler yerini durgunlaşan, derin ifadeli çehrelerle değiştiriyor.

  *Yemeği hazırlarken eşi arıyor, yemeğin o gelene hazır olmasını istiyor, hastaneye gidecek, kan vermeye. Ne kanı ki, hasta mı var acaba? Eş geliyor, kendisi için özenle hazırlanmış sofradan çok almadan çıkıyor evden alelacele. Kadın üzülüyor, fakat durum bir evin sofrasından daha vahim olmalı diyor, hastane işi bu, Allah kimseyi düşürmesin.
  Eş geliyor, yüzü kolay kolay gülemiyor, bir abi varmış, kansermiş, sürekli kan gerekiyormuş, kan geliyormuş ağzından burnundan, kırk yaşındaymış henüz, bir de evladı varmış. Kim bilir ne sevgilidir ona da evladı,ve kim bilir kendisi nasıl geçiriyordur günlerini bizim birkaç saatine zor tahammül ettiğimiz hastanede?:( Doktorlar umutsuz konuşuyormuş, kısacası ölüm ben geliyorum, her an orada olabilirim, diyormuş, Rabbim zorluklarınızı kolay kılsın, imtihanlarınızın karşılığını rızası eylesin ey hastane ehli 🙁 …

  *Namazdan sonra uzanıyor sağ yanına, ortalık ağarıyor, gün doğdu doğacak, derken bir sela yükseliyor, ölümün sesi sabahın sessizliğini bozuyor, ölüm uykuları bölüyor, onca uykunuza, uyuklamanıza rağmen ben buradayım, bakın bir kişiyi daha aldım dünyanızdan diyor sanki her sela aracılığıyla. Ürperiyor seladan, benimki okunurken de başkaları duyacak, diyor, onlar selamı duyarken, kim ölmüş ki merakında iken ben ne durumda olacağım ki? Ellerini açıyor ve kısık sesiyle duaya başlıyor:
  Rabbim, işimin dayanağı olan dinimi ıslah et, geçimimi sağladığım dünyamı ıslah et, dönüş yerim olan ahiretimi ıslah et, hayatı benim için her hayırda artış eyle, ölümü benim için bütün kötülüklerden kurtuluş eyle. Amin diyor, uyuyor…
  ”İnsanlar uykudadırlar, ölünce uyanırlar.”
  Rabbim ölmeden önce ölümden ibret alanlardan eylesin ve ölümümüzü buradan daha hayırlı bir aleme uyanış eylesin. Amin.

  Sen de hep yaz olur mu kardeşim ,imkan buldukça sen yaz, biz okuyalım, nasiplenmeye çalışalım hayırlardan. Rabbim nasiplilerden eylesin bizi. Amin.

  1. Sevdenur91 says:

   amiin. Hastaneye girince insan daha bir başka düşünüyor Rabbini ve ölümü

  2. cici kuş says:

   Sizin de yazınız çok güzel olmuş. Size ve ayşe kardeşimize çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

  3. “Rabbim, işimin dayanağı olan dinimi ıslah et, geçimimi sağladığım dünyamı ıslah et, dönüş yerim olan ahiretimi ıslah et, hayatı benim için her hayırda artış eyle, ölümü benim için bütün kötülüklerden kurtuluş eyle.”

   Ne kadar güzel bir duaymış.
   Allah duayı, sahipleriyle birlikte kabul buyursun kardeşim. Allah razı olsun.

   1. Ummu Hamza says:

    Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem in dualarından:
    Allahım, işimin dayanağı olan dinimi ıslah et, geçimimi sağladığım dünyamı ıslah et, dönüş yerim olan ahiretimi ıslah et. Hayatı benim için her hayırda artış eyle, ölümü benim için bütün kötülüklerden kurtuluş eyle…Müslim, Zikir ve Dua, 2720. Amin.

  4. fatıma says:

   Amiiiin ummu hamza amiiiinnn Rabbim gözlerimizi açmamizi nasip etsin inşaallh şu kisa dünya hayatinda…

  5. Nupelda says:

   Çok güzel bir dua:)Canı gönülden amin..amin..amin

 13. Sevdenur91 says:

  Ayşe abla Allah razı olsun paylaşımlar için, her biri düşünen insan için çok kıymetli yazılanların.
  Teyzemizin ölüm gülü benzetmesini çok sevdim:)

  Bu sûrenin meali açmakla bitmeyecek kadar derin. ve her seferinde okuduğumda fark ediyorum ki biz insanoğlu ne kadar gafletteyiz… Sorumluyuz halbuki; dağ, taş, hayvanat, gök onlar değil lakin biz kullar sorumluyuz her ne yapmışsak, nasıl yaşamışsak. Cennet. Bize ayet ayet anlatılan cennet. ve yanında birde aynı şekilde ayet ayet bahsedilen cehennem…

  Mü’min bir kul daima korku ve ümit arasındadır; zira güveneceği hiç bir şeyi/ameli yoktur. Bu hâl bizim sürekli çeki düzel halinde olmamızı sağlar. Rabbime kavuşup o anlatılan ni’metlere mi ereceğim, yoksa (Allah’ımız muhafaza buyursun) o helak olanlardan olup cehennem de mi kalacağım… Rabbim! Sen bize rahmetinle muamele et.

  İmanımızı yakîn olarak güçlendirmemiz, vazifelerimizi hakkıyla yapmamız, kendimizi daha iyi nasıl yetiştiririz bunun gayreti içerisinde olmamız; çünkü biz, her birimiz bir kulluk fidanıyız aslında. Nasıl kendimizden daha kaliteli bir vereyim alırız bunun üzerine çalışmamız gerekir bizim.
  Çiftçiler bir ürün yetiştireceği zaman onu enine boyuna araştırır, nasıl daha iyi bir verim alırım diye elinden ne geliyorsa yapar ki vereyim kaliteli ve sağlıklı olsun. Bizimde ölümden önce ve sonra, yaşamak için kendimize değer vermemiz gerekmez mi? Bize sunulan bu emanet olan bedeni, sahibinin rızası üzere/emrettiği şekilde kullanmamız ve hesabını vereceğimiz zaman da, bütün azalarımızın yaptıklarımıza şahitlik edeceği günde de O’nun karşısına nasıl/hangi hâl üzere çıkarız bunun gayesini gütmemiz gerekmez mi? Mutlak ki bu ölüm var, bu ölüm hak ve Rabbimize kavuşmak için açılan kapımızdır bizim ölüm.

  Bizden önceki kavimlerin başına neler gelmiş kitabımızda okuyoruz ve yine bu ortamın dışına çıkıp çevremize bi baktığımızda en az da biz okuyoruz bu kitabı ne acı. Oysaki gayrimüslimlerin araştırma merkezlerinde Kur’an-ı Kerim’in ve İslam kitaplarının bulunduğunu ve bunlardan faydalandıklarını da biliyoruz.

  Açıp tv leri o hoca sen misin bu hoca sen misin dinliyoruz. Ne kadar yanlış.O kadar çok ki yanlış fetvalar verip, ayetleri hiç olmadığı şekilde kendilerince yorumlayıp bu milleti bozanlar. Özellikle ben bunu ninelerimiz de görüyorum; şu kanal dini bir kanal! deyip hocayım diye diye her çıkan dinleniyor. Açıp bir kendimiz okusak ya Rabbimiz bize ne emretmiş, nasıl bir yaşantı istemiş bizden, bu mükemmel kitapta neler yazıyormuş.

  Ablam Rabbim senden kat be kat razı olsun bizlerle her gün hadis ve ayeti kerimeleri paylaştığın için. Bizleri tefekküre sevk ettiğin için.

  1. Sevdenur91 says:

   Sanırım bunun çıkması lazım…

   1. yusufyunus says:

    canım sevdenurum ALLAH razı olsun NASSAR AL QATMI onu dınlemek okadar ıyı gelıyorkı her cumlesınde rabbımın ya yukselıyor yada rabbımın kelımelerını ıncıtecekmıs gıbı naıf yumusakkk……ondan yuce mevlamın kelamını dınlemeyı cok sevıyorum.ALLAHIM ONCE ZIYARETINI VEDE BU TILAVETI YAPANIN ARKASINDA NAMAZ KILMAYI NASIP ETSIN AMIN AMIN..ozellıkle yusuf suresı evımde hergun dınlerım sırasıyla dıgerlerı… CAHIDEM oncekı yorumların bırınde butun zamanının yumurta cırpmakla mutfakta gecıremem dıyen bır yorum vardı .bızler agzı dualı dılı salavatlı avucları semaya bakan acızane annelerız.neden evladımız ıcın yaptıgımız yemekte bıle hem dılımız hem kulagımız rabbımızı zıkretmesın kı.ben utu yaparken bıle heppp kuranım acıktır.abdest alır utunun basına gecerım.her ne kadar yunus utunun fısssss fısssss sesınden zıplasa korksa ellerını cırpsada kuran onu da rahatlatır.yavrum benım annem.benım sarjım rabbımın kelemıdır.hacerıımmm sen kadar tefsıre gıremesemde…anca ….

    1. Bu konu daha önce de geçmişti. Lütfen tariflerde deve kuşu yumurtası kullanmayın, o çok büyük oluyor.
     Sitedeki tariflerde yer alan “yumurta”, normal bir tavuğun yumurtladığı yumurtayı kastetmektedir. Günümüz teknolojisiyle yaklaşık olarak 2-3 dk da çırpılır, kar tozu, dolu yağmuru artık ne şekil gerekirse yapılabilir.
     Ayrıca evde pasta, kurabiye yapmamak çocukları market raflarına yöneltir, yazık olur.

     1. Çiçek bunu ne zaman bitirecek diye merak ediyorum doğrusu… Zira bu hususta yaklaşık 10 yorum yaptı. Diğerlerini silmek zorunda kaldım…

    2. Sevdenur91 says:

     Ne güzel maşaAllah ablacım. Rabbimiz ilmini artırsın amiin ecmain. Çok güzel okuyor evet o kadar naif ve yumuşak okuyuşu var ki onu dinlerken hem kelamın hem de okuyanın kıymetiyle/güzelliğiyle bambaşka bir aleme giriyorsun.
     Cahide ablam gülümmm umren-haccın ilki ailenle, ikinci bizlerle beraber olsun inşaAllah : ) Hep beraber bir umre ne güzel olurdu:)

     1. ……………………. <3 <3 <3

      1. Ummu Hamza says:

       Ablacım umreye mi gidiyorsuunn?

       1. Şimdilik hayır canım. Bunlar sadece hayırlı bir temenni… Rabbim izin ve imkan verirse birgün o da olur…

      2. yusufyunus says:

       canım sevdenurum benım kalbımden gecırdıgım arzumu sen dıllendırmısın cahıdeme.agzına dılıne saglık duana amınn amınn amınnnn dıyorum..cahıdemm bırgun belgınıme demıstırm aynı turla canım guzellıklere beraber gıdebılsek aynı odalarda kalabılsek…..ahhhh ahhhh ben bunu nıcedır dıler hayal eder dururum…..

       1. Dualarınıza yürekten amin, amin, amin <3 <3 <3 Sizi çok seviyorum <3

       2. Sevdenur91 says:

        ahh ablam hayal gibi, benimde aklıma gelir bu lutfu keremi bol Allah’ımız isterse neden olmasın.

       3. Sevdenur91 says:

        kalpler <3 <3 <3

      3. Sevdenur91 says:

       İnşaAllah inşaAllahhhh <3 <3 <3

    3. Sevdenur91 says:

     Cidden ben bu yumurtaları merak ettim 🙂
     Bu yorumlarının akabinde ben de bi sempati oluştu çiçek hanıma karşı:)

  2. Aleykümselam kardeşim. Yazdıklarında çok haklısın. Ölüm ve hayat konusunda, hep şairin “o mahiler ki derya içredirler deryayı bilmezler” sözü aklıma gelir benim. O kadar içindeyiz ki, artık hava gibi su gibi yakından da öte olan bu iki nimeti idrak edemiyoruz. Yaşarken yaşadığımızın + niye yaşadığımızın farkında olmayınca, ölüm de hep başkalarına olan birşeymiş gibi geliyor, en azından “daha var, bize uzak” diyoruz. Böylece ertelemelere fırsat buluyoruz.

   Önceki kavimlerden bahsetmişsin, bu kıssaların tümü insanın yaptığı/yapacağı hataları ve doğruları anlatmayı öğretmeyi hedefliyor, belki ibret alırız diye. Dün bir ayet okudum, Kur’an insanı insana anlatan bir kitap. Zuhruf suresi 33. ayet. Hala kanımı donduruyor dünden beri.

   Kur’an’ın okunmasıyla ilgili geçen bir tartışma oldu. Konu özetle şöyleydi;
   Hani dünyanın yuvarlak olması, embriyoloji vs gibi bilimsel gerçekler hep batının başarılarına atfedilir. Onlar ne zaman bir şey bulsa biz de müslümanlar olarak hep aynı savunmayı yaparız “Bu zaten Kur’an yazıyordu, aha da ayetiii…” yazıyordu madem, niye sen değil de eline hiç kur’an almamış biri buldu, madem yazıyordu neden okumadın? Ki mevzu sadece bilimle sınırlı değil; artık kapanmaz yaralara dönüşmüş bütün sosyal olayların, ikili insan ilişkilerinin, kişinin çevreyle ilişkisinin vb tamamı İslam’da şifaya kavuşturulmuş durumda. Biz niye böyleyiz madem, şüphesiz ibret almadığımız, akletmediğimiz, umursamadığımız, anlamadığımız, çoğu kez anlama çabasında olanları da yıldırdığımız için, vesselam.

   1. Sevdenur91 says:

    Aynen öyle abla balık denizin kıymetini bilmez, insan da hazır bulduğu imânın. Zaman ve sağlıkta ona keza. ”Sonra andolsun, o gün elbet ve elbet size nimetler sorulacaktır” Tekâsûr-8 Bizlere hazır geldiği için midir nedir nedense pek kıymet bilmiyoruz maalesef. Sonradan müslüman olan kimselere bakıyorum da ne kadar da güzel sahip çıkıp daha bir gayretle tutunuyorlar İslama maşaAllah. Daima bir ayeti bir hadisi hayatlarına geçirme gayretindeler.

    Ölüm. ahh ölüm. En iyi tanıyan insandır ve yine karşılaştığında en yabancı kalandır insan.
    Rabbimiz ne büyük ne merhametli biz aciz ve günahkar kullarına, Er-Rahman ismine sığınıyoruz.

    Birde anlaşılmama durumu var ki Kur’an’ın bazıları için, bu da çok tehlike arz ediyor ayrı bir konu. <<Eğer biz onu başka dilde bir Kur’an yapsaydık onlar mutlaka, “Onun âyetleri genişçe açıklanmalı değil miydi? Başka dilde bir kitap ve Arap bir peygamber öyle mi?” derlerdi. De ki : ''O, inananlar için bir hidayet ve şifadır'' ''İnanamayanların kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur'an onlara kapalı ve anlaşılmaz gelir'' ''Sanki onlara uzak bir yerden sesleniliyor da duymuyorlar.'' Fussilet 44 Rabbim bizleri anlayan idrak eden ve yaşayıp hayatına geçiren kullarından eylesin.

    1. Sevdenur eğer bir ara vaktin olursa, Hud 112 üzerine de birşeyler yazar mısın? Emrolduğumuz istikamet üzere olmak, dosdoğru olmak… “beni ihtiyarlattı” dediği ayet..

     1. Sevdenur91 says:

      aboww….
      siz ablalarım eğer bir konuyla yorumlarsanız biz de altında konuşuruz inşaAllah abla <3

  3. Sevdenur91 says:

   Estağfirullah buna ben de inanıyorum.
   Görüyorum ben babaannem ve en yakınım diyebileceğim bir kısım bacılarım (pek güzel geçiniriz onlarla:) ) ümmi ve açıp tv izliyorlar. Seçici davranmaya çalışsalar da bu her zaman mümkün olmuyor tv için. MaşaAllah teyzeme ellerinden öpüyorum onun. Başımız gözümüz üstüne onlar.
   Beli bükülmüş ihtiyarlar, süt emen bebekler, otlayan hayvanlar olmasaydı belâlar sel gibi üstünüze dökülecekti (Acluni, Keşfü’l-Hafâ, 2/230)

  4. Sevdenur91 says:

   Bu kısmı ben buradaki hanımlar için yazmıştım malum hepimiz okuyabiliyoruz hamdolsun:) Bu bir örnekti benim için. Vesselam…

   1. Ummu Hamza says:

    Seni seviyorum güzel kardeşim…

    1. Sevdenur91 says:

     Ben de seni seviyorum Allah için kardeşim 🙂

  5. Ummu Hamza says:

   Tabiatla, bitkiler, hayvanlarla iç içe bir yaşamda tefekkür daha bir farklı oluyor, öyle ortamlarda insan sesinden uzak onların alemine dalmak bambaşka şeyleri, görülememiş şeyleri gösteriyor insana. Eğer böyle bir ortamda yaşıyorsan ve fırsat bulabiliyorsan gördüklerini, hissettiklerini bizimle de paylaş olur mu kardeşim? Bazen haftasonları gezintiye çıkıyoruz ve bir piknik havasından çok daha fazla şey olsun istiyorum, belki vesilenle çiçeklere, böceklere baktığımda hiç aklıma gelmeyen şeyler de gelir?

   1. Sevdenur91 says:

    Evet ablacım tefekkürü doğayla birleştirdiğimizde çok başka oluyor böyle bir ortamda bir de yalnızsan Rabbinle başbaşa yarattıklarına bakıp azmine hayran olmak her seferinde düşünmek ve ibret almak ne güzel. ben dağ havasını akan suları pek severim o da buralarda yok.
    Bizde geniş bir bahçe ağaçlar otlar papatyalar tavuklar civcivleriyle, keçiler koyun kuzu samanlığa bir kedicik haberimiz olmadan yavrulamış 3 tane yavrusu tatlı mı tatlı iki tane benim paşalarım (kedi ) yabani de olsalar çatıda güvercinler:) bunlar var elhamdulillahi Rabbil alemin. arada kareler paylaşırım inşaAllah <3 fotoğraf yeteneğim pek yok ama ^.^

    1. Ummu Hamza says:

     sağolasın kardeşim:)

 14. ayparçası says:

  Hayırlı bir gün dileğiyle kardeşlerim.Yazıyı okurken çok ekilendim. Ben namazıma küçük yaşlarda başlamadım.Şimdi hamdolsun vakitlice kılıyorum.3 evladım var Rabbim bağışlarsa, ben düştüğüm hataya onlarında düşmesini istemiyorum.Bunun için mümkün olan bütün gayreti Rabbim izin verdiği sürece göstereceğim inşallah.İleride onlarda benim gibi bunu üzüntüsünü yaşamasınlar diye.

 15. Nupelda says:

  Çok çok çok güzeel:)
  Yüreğine sağlık kardeşim.Ayeti gönderdiğinden beri üzerine konuşuyorduk eşimle..Kuran her derdin devası dedik durduk:)Ama bu izah,bu yaklaşım..hayran kaldım:))
  Eşime bunu okumalıyım mutlaka!

  Birde söylemeden edemeyeceğim;uzun zamandır Ayşe’de sitede yazı yazsa keşke,diye geçiriyordum içimden:)Haddime düşmez diye hakkında yorum yapmamıştım.Bugün başlığı görünce acaba dedim:)İsmini okuyunca da eline şeker verilmiş çocuk gibi sevindim:D
  İnşaAllah devamlı olur:))

  1. Sevdenur91 says:

   Aynı şekilde ben de bekleyenlerdendim:)

   1. Nupelda says:

    🙂

  2. Kur’an kıssalarla anlatıyor en çok. Belki bizim de bunu örnek alıp, hikayeleştirmemiz en doğrusudur diye düşündüm. Bakalım. Allah razı olsun mesajın ve gönderdiğin tefsir için : )

   1. Nupelda says:

    Rica ederiz efendim:))

 16. örenbayan says:

  Cahide Hnm. sizin hadisler ile ilgili fikirlerinizi merak ediyorum (gerçek/yanlış vs.) hadislerle ilgili yazı yazabilirmisinz? Teşekkürler

 17. beni duygulandırdın ayşem. güzel yazmışsın. kalemine maşaAllah 🙂 Güzel Rabbim herkese hidayeti nasip eylesin. Amin Amin Amin <3

 18. yusufyunus says:

  aysem agzına dılıne gonlune saglık gul kokulumun guzel ummetı…kucuklerde buyuklere coookkk seyler ogretır zaman zaman…..

 19. Nurdan (Kardelen) says:

  ALLAH razi olsun, cok güzel bir yazi olmus.

 20. Dün eşimi kaybettim. Çok canım yanıyor.

  1. Ummu Hamza says:

   İnna lillahi ve innâ ileyhi râciun 🙁 Rabbim acınızı hafifletsin, ölümü eşiniz için kötülüklerden kurtuluş eylesin, sizi cennette kavuştursun kardeşim 🙁

  2. İnna lillahi ve inna ileyhi racciun!…..:( Canım kardeşim, Rabbim sabırlar versin. Eşine mağfiret eylesin. Kabir azabından, ölümün ardından gelen sıkıntılardan korusun. Dayanması zor bir acı olduğunu tahmin edebiliyorum…..

   Ümmü Seleme’den rivâyet edildigine göre, Peygamber (s.a.s), basina bir musibet geldigi zaman: “Âllah’im! Basima gelen bu musibetin sevabini ver bana onun ardinda daha hayirli bir bedel ihsan et ” diye dua etmesini ögütlemistir. Kocasi Ebû Seleme vefat edince; bu sekilde dua eder ve kendine; “Rasûlüllah’in arkadasi Ebû Seleme gibisi nereden bulunur?” diye düsünürdü. Bu sirada Rasûlüllah kendisine evlenme teklifinde bulunmustur (Ibn Sa’d, a.g.e., VIII, 87

  3. Nupelda says:

   İnna lillahi ve inna ileyhi racciun..:(Rabbim dayanma gücü versin:(Cennetinde buluştursun..

  4. gülaykahvekeyfi says:

   rabbim rahmet etsin bu acıyla daha çok ibadet edersin kardeşim

   1. yusufyunus says:

    ınna lıllahı ve ınna ıleyhı racıun.kardesım rabbım kalbıne ınsırahlar versın genısletsın.amınn amınn..

  5. Sevdenur91 says:

   İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn…:( Rabbimiz sabrınızı bol versin. Eşinizin taksiratını affetsin, makamını cennet eylesin. Cennette beraber eylesin sizi.

  6. Inna lillahi ve inna ileyhi raciun.
   Basin sagolsun saba kardesim,Allah sabir versin, esine rahmet eylesin.

  7. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun 🙁 Rabbim sana sabırlar versin.

  8. Mehtapabla says:

   Ah canim basin sagolsun .Allah seni esinle cennette tekrar bulustursun.Amin.

  9. Nurdan (Kardelen) says:

   İnna lillahi ve inna ileyhi racciun. ALLAH rahmet eylesin, sanada bol sabirlar versin. RABBIM sizi cennetinde bulustursun.

  10. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.Allah sabır versin, merhametiyle karşılasın.

  11. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun rabbim cennettinde kavustursun basin sagolsun

   1. Allah rahmet eylesin…Rahmetiyle muamele etsin…Sizlere de sabrı cemil versin amin…

  12. Allah günahlarını af mekanı cennet sizede sabırlar versin

Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: