Doğal Güneş Kremi

Çocuğunu Namaza Nasıl Alıştıracağını Soran Anneye Mektup

Nureddin Yıldız’dan annelere çok faydalı bir mektup. Lütfen çok dikkatli okuyalım!

Çocuklarımızı Allah’ın istediği şekilde nasıl yetiştirebiliriz metodu nedir?

SORU: Selamunaleyküm hocam,6,5 yaşında oğlum var. Onu namaza alıştırmaya çalışıyorum ama hep bir karşılık istiyor. En son 40 gün abdest al dedim sana sevdiğin bir şey alacağım dedim. Yaptı, bu yöntem doğru mudur? Açıkçası oğlumu Allah’ın istediği şekilde nasıl yetiştirebilirim metodu nedir? Selam ve dua ile

CEVAP:
Selamünaleyküm.

Allah Teâlâ size yardım etsin. Çocuk yetiştirmek en büyük cihadımızdır. Çocuğun iman ehli olması da yetiştirmedeki gayemizdir. Namaz ise çocuğu ne kadar iman ehli olarak yetiştirdiğimizin göstergelerinden biridir. Namazı sadece ibadet olan bir namaz olarak göremeyiz. O hem namaz hem bizim başarı grafiğimizdir. Bu nedenle namazı daha geniş bir pencereden izlemeye gayret ediniz. Burada bilmemiz gereken bir hakikat vardır. O hakikat şudur: Biz namazı, dikkat ederseniz namazdan daha büyük bir iş olarak görüyoruz, görmemiz gerektiğini söylüyoruz. Namazı ibadet olmanın ilerisine taşıyıp, onu iman davamızın grafiği olarak görüyoruz dedik. Kendimiz için de çocuklarımız için de. Hatta yaşadığımız toplumun da genel grafiği namaz üzerinden izlenebilir. Diyebiliriz ki: ‘Ne kadar namazımız varsa, namazımızda ne kadar iyi isek o kadar da iman davamız vardır!’ bunu ilan etmemizde hiçbir sakınca olmasa gerek. Ancak, bizi izlemekle yetkilendirilmiş olan İblis de namazı bu pencereden seyretmektedir. İblis leîn, hiçbir zaman namaz kılan bir mü’mine bakıp da: ‘Bu adam ne yapıyor acaba?’ diyen bir turist gibi tepki vermez. O namazı, belki de bizden de iyi bilmektedir. Biz, namaz hakkında değerlendirme yaparken, gerek kendimiz ve gerekse çocuklarımız üzerinden namaz hesapları yaparken İblis’in bu yönünü unutmayalım. Biz bir çocuğa namaz için her gün vakit ayırsak bile bu ayırmamız bilemedin beş saat olur, on saat olur. İblis ise günün tamamını çocuğu namazdan soğutmak için ayırabilir. Onun vakti de çoktur, alanı da geniştir. Biz ise kaşıkla doldurmaktayız. Kaşıkla doldurduğumuzun kova ile boşaltıldığını düşünebiliyor musunuz? Kaşık ve kova! İşte namaz mücadelemiz böyle bir şeydir. Keşke bunu bu şekilde idrak edebilsek de, bir çocuğun namazının ne demek olduğunu anlayabilsek!

Aziz Kardeşim,

Dara düşen mü’min kardeşlerimize yardım kampanyası açılmaya görsün; siz de müşahede ediyorsunuz, mü’minler olarak ne kadar büyük bir alaka gösteriyoruz. Rabbimize hamd ederiz bu ameli bize ihsan ettiği için. Ne var ki, filan yerde deprem görmüş, sele kapılmış bir aileye yardımda bu derece hassas olan mü’minlerin, namazı kaybolmak üzere olan gençlerin bulunduğu bir eve yardım kampanyasına ne diyeceklerini kestirmek hiç de güç olmayacaktır. Belki de en makul mazeret, herkesin aynı dertle muzdarip olduğu mazeretidir. Ne olursa olsun özrümüz, birbirimizi, ailelerimizi çocuklarımızın namazı ve imanı konusunda yalnız bırakmayı örtülebilir bir hata olarak göremeyiz. Mü’min cemaat olmak bu değildir. Mahallemizde bulunan caminin de asıl işlevi Cuma namazlarına çatı vazifesi yapmak olmamalıdır. Ailelerin tek başına namaz eğitimi vermekte zorlanacakları şüphe edilmeyecek kadar açıktır. Namazın abdest şartını, kıbleye yönelme şartını öğrenmek için sadece birkaç dakika yeterlidir ama bir çocuğun namaza ısındırılması için yıllar gerekmektedir. İki iş arasındaki ağır farkı artık takdir etmeliyiz. Zaman çok kötü bir şekilde aleyhimize işlemektedir.

Aziz Kardeşim,

Bir çocuğun en normal şartlarda namaza ısındırılması ve namaz ehli yapılması on yıldan fazla bir zaman alır. Altı yaşında başlamanız güzel ama acele etmeyin. Kılsa bile siz işi bitmiş kabul etmeyin. En az yirmi yaşına kadar sabredeceksiniz. Bıktırmadan, itmeden ve usandırmadan namazı sevdireceksiniz. Bazen görmeyecek bazen da duymayacaksınız. Bir siz bir annesi öne çıkacak. Bazen de dayılarından, komşulardan yardımlar alın. Sürekli hediye ile çocuğun bir hususta eğitilmesi doğru değildir. Hediyenin sonu gelir ve namazın anlamı kalmayabilir. Ara sıra ve pazarlık etmeden hediye verin. Kesinlikle bilesiniz ki, sabır yegâne silahınızdır. Onu asla kaybetmeyin. Kitabımız Kur’an’ımızın Nuh aleyhisselamı bize sık sık örnek göstermesini sakın unutmayın! Sakın, yoksa bunalırsınız; yolunuz çabuk biter. Bugünden itibaren dokuz yüz elli yıl beklemeye hazır olun. Siz de hanımınız da, ancak başarılı olabilirsiniz. Sizi bekleyecek en büyük iki tehlike, hanımınız ile bu hususta özellikle ve eğitimde genel olarak çocuğun hissedeceği şekilde farklı görüşlere sahip olmanızdır. O zaman erirsiniz.
İkinci olarak da moralsiz kalmayacaksınız. Susuz ve havasız kalın ama sakın moralsiz kalmayın. Bizim Allah’ın yardımına olan umudumuz, onun sevabına olan bakışımız burnumuzdan giren havadan daha gereklidir bizim için. Bunu asla unutmayasınız. Sizi, moralsiz bırakacak olan yer, Mekke bile olsa oradan uzak durun. Sizi çocuklarınız hususunda emelsiz bırakan kim olursa olsun onu yok sayın. Tek kaldığınızı zannetmeyin. Bir tek başınıza kalsanız bile Rabb’iniz sizinledir ya; O yeter size. Böyle düşünün. Düşüncelerinize itimadı abartmayın. Muhakkak istişareler edin. ‘Şu yaşta şu hatayı nasıl düzelteyim?’ diye sorun, çekinmeyin, üşenmeyin. Çok dua edin. Camiîde, namazda, secdede dualar edin. Yolda yürürken dua edin. Çocuklarınızla piknik yaparken, onlarla oynarken dualar edin. ‘Rabb’im! Neslimi mü’min nesil kıl. Beni de onlara imam kıl. Rabbim, ocağımdan namazı söndürme. Seccadeleri ile yaşasın çocuklarım.’ deyin. Allah yardımcınız olsun.

Selamünaleyküm.

Nureddin YILDIZ

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Sizi bekleyecek en büyük iki tehlike, hanımınız ile bu hususta özellikle ve eğitimde genel olarak çocuğun hissedeceği şekilde farklı görüşlere sahip olmanızdır. O zaman erirsiniz.cümleleri beni umutsuzluğa sevk ediyor işte,benim eşim çocuğumuzun islamiyete ısınması yönünde hiçbir çaba göstermiyor namazda kılmıyor ama ben onun için bişey yapamıyorum kolundan tutup namazda kıldıramıyorum, bu durumda ben çocuğum için bişey yapamayacak mıyım yada yaparken faydası olmayacak mı demek bu cümle

  1. Sevde Hanım bunu neden böyle algıladınız bilmiyorum ben sadece kendimi örnek vererek sorunuza cevap verebilirim. İnançsız bir bababın çocuğuyum beni ve kardeşlerimi annem yetiştirdi babamdan bırakın olumlu telkin almayı olumsuz tepkiler görerek büyüdüm(k). Şükürler olsun inancım tam ve ibadetlerimide Allah kanul etsin yerine getiriyorum.

 2. Allah hepimizin yardimcisi olsun ins.Hem cocuklarimiza hemde bizlere omur boyu 5 vakit namazimizi kilmayi, hic namaz borcumuz olmadan, bagislanmis olarak Rabb’imin huzuruna geri donmeyi nasip etsin ins (amin)Allah’a emanet olun

 3. Namaz ; dinimizin direği..imandan sonraki ilk vazifemizde namaz..cocukları alıştırmak once anne babanın ornek olmasıyla mümkün..Aşağıda bır arkadasımız yazmış; Hz Ibrahımın duasını ) kabul edıp, soyundan gelenlerden namaz kılanlar yaratan Rabbımız biz hissederek kılmaya çalışıp hissederek dua eder devamını düşersek bize beden bu lütfu vermesın? Azız kıtabımızda îmandan sonra en cok zıkredılen ıbadet Namaz, Kuran’da kurtullmusların tarifini yaparken onlar namaz kılarlar diye başlıyor tarife..bunun üzerine tartışmak, düşünmek gereksiz..Kuran’ın sıralaması önce iman sonra namaz..bizim sıralamamızda böyle olmalı..

 4. uşşaki says:

  Rabbic’alnî mukîmas salâti ve min zurriyyetî rabbenâ ve tekabbel duâ(duâi).
  Meal: Rabbim, beni ve zürriyetimi namazı ikame edenlerden kıl. Rabbimiz, duamı kabul buyur.

 5. birgül hanim says:

  Beni ve benim gelecegimi namaz kilanlardan eyle Rabbim dua larimi kabul eyle AMİN

 6. ayparçası says:

  Hayırlı Cumalar cümle kardeşlerime.Yüce Rabbim Soma da hayatını yitiren kardeşlerimize rahmet etsin inşallah.Cahide Hanım sitemizin sıkı takipçisiyim bir çok konuda ışık tutuyorsunuz ve yararlanıyorum.Allah razı olsun.Allah bağışlarsa 3 çocuğum var.Kamuda çalışıyorum.Hamdolsun örtülü bir bayanım.Gerekli özeni göstermeye çalışıyorum.Oğlum 5 yaşında dini eğitimde veren bir okula (anaokuluna)gönderiyorum.Hamdolsun Kur’anı Kerim okumayı öğrendi.Birinci cüzÜ bitirmek üzere.Namaz sürelerini ezberledi.Namaz kılması için elimizden gelen gayreti babasıda bende inşallah göstereceğiz.Ama ne söyleyeyim,biraz zor bir yol olduğunun farkındayım.arkadan 2 kızım daha var .Oğlumun izlediği yolu onlarda inşallah takip edecekler.Allahıma her zaman dua ediyorum.onları istediğim şekilde olması gerektiği gibi yetiştirebilmem için bana hayırlı ömür ver diye.Sizinde hep söylediğiniz gibi bu yol çetin bir yol.

 7. Nupelda says:

  Rabbim çocuklarımızın yüzlerini abdestle,namazla nurlandır..Aminn..

 8. Ummu Hamza says:

  Rabbim, ocağımdan namazı söndürme. Seccadeleri ile yaşasın çocuklarım.’ Amiiiiin

 9. ferda ek says:

  وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا

  Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrete a’yunin vec’alnâ lil muttekîne imâmâ(imâmen).

  DİYANET İŞLERİ : Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.
  ELMALILI (sadeleştirilmiş) : Ve onlar ki: «Ey Rabbimiz, lütfunla bizlere eşlerimizden, çocuklarımızdan göz aydınlıkları ihsan buyur ve bizi takva sahiplerine önder kıl!» derler.
  FİZİLAL-İL KUR’AN : Onlar ki: “Rabbimiz, eşlerimiz ve çocuklarımız hususunda gözümüzü aydın kıl, bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder yap.” derler.

  hocam bana öğretmişti bende sizinle paylaşayım bu ayeti. 3 farklı meal yazdım kim hangisini benimsemişse diye.
  takva sahiplerine önder kıl bizi buyuruluyor bence çok manidar …
  selametle

  1. arkadaşım bu kuranın hangi ayeti acaba sure ve numarasını yazarmısın ayrıca paylaştığın için sagolasın.

 10. Cahide hanim sizden somada yaşananlarla ilgili bir yazi istiyorum lütfen nasil görmek lazim yasananlari ne yapmamiz lazim

 11. fatıma says:

  Allah razi olsun sendende hocamizdanda ablacim cok güzel bir yazi olmus herkesin ihtiyaci var bu yazilara Rabbim islam yolunda ilerleyen evlatlar yetistirebilmeyi nasip etsin insaallah

 12. Selamun aleykum ablam yine nureddin hocam soylencek en guzel seyleri soylemis her ikinizinde emegine saglik biz tek kaldigimizi dusunsekte evet rabbimiz bizimle o degilmiydi ibrahim a.s atesden kurtaran o degilmiydi yusuf peygamberi kuyudan kurtaran o degilmiydi yunus peygamberi baligin karnindan cikaran yine o rabbimiz olcak tek kalsak bile bizi feraha cikaran allaha emanet ol ablam

 13. Mehtapabla says:

  Allahim cocuklarimizi dogru yoldan ayirma kötü arkadaslarla karsilastirma Amin..

 14. Çocuklarımızı secdede hayırlı işlerde görebilmek nasıl heyecanlandırıyor beni.Geleceğe dair daha bir ümitle bakıyorum o zaman zira bu görüntülerden nefret eden insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok .Zaten Cahide hanımcığım insanların kin kusması sizin bu binayı inşa etmekte mümin annelere yaptığınız rehberlik.Düşmanlıkları sitenize besmeleyle başlamanız ve arkadan gelen neslin imanlı yetişmesi için verdiğiniz cihattır.Allaha emanet olunuz…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: