Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Ev Yapımı Meybuz Tarifi

13971844829_f02308786b_z

Allah’ın adıyla

Göklerde ve yerde bulunanlarla dizi dizi kuşların Allah’ı tesbih ettiklerini görmez misin? Her biri kendi duasını ve tesbihini (öğrenmiş) bilmiştir. Allah, onların yapmakta olduklarını hakkıyle bilir. (Nur suresi: 41. Ayet meali)

Selamun aleykum dostlar,  Nur suresi 41. Ayeti insan olan bizleri utandıracak ayetlerden biridir. Bu ayeti Seyyid Kutub şöyle tefsir etmiş:

“Şu uçsuz bucaksız evrende insan tek başına değildir. Çevresinde sağında, solunda, üstünde, altında,bakışının ve hayalinin uzandığı her yerde, farklı özelliklere, değişik görüntü ve şekillere sahip yüce Allah’ın yarattığı kardeşleri, yoldaşları vardır. Bu varlıklar farklı özellik ve yapılara sahip olmakla beraber Allah’ı anma noktasında buluşurlar, O’na yönelirler. O’nu överek noksanlıklardan tenzih ederler.

“Allah da onların ne yaptıklarını bilir.”

Kuran insanı, çevresinde yer alan Allah’ın sanatına, göklerde ve yerde yarattıklarına bakmaya yöneltiyor. Çünkü bu varlıklar Allah’ı överek noksanlıklardan tenzih ediyorlar, ondan korkuyorlar. Yine Kuran insanların özellikle her gün gördükleri bir sahneye dikkatlerini çekiyor. Bu, havada saf tutarak süzülen ve Allah’ı överek noksanlıklardan tenzih edén kuşların sahnesidir.

“Bu varlıkların tümü, Allah’a nasıl dua edeceğini, O’na nasıl noksanlıklardan tenzih edeceğini bilir.”

Sadece insandır, Rabbini noksanlıklardan tenzih etmeyen. Oysa varlıklar içinde öncelikli olarak Allah’a inanması, O’nu noksanlıklardan tenzih etmesi O’na yalvararak dua etmesi gereken insanoğludur.

İnsan şeffaflaştığı zaman, duygulanışla algıladığı bu sahneyi görür gibi kavrar. Bu evrenin Allah’ın tesbih edişinin yankılarını, çınlamalarını işitir. Bütün varlıkların bu duaya, bu fısıltıya katıldığını işitir. İşte Muhammed b. Abdullah -salât ve selâm üzerine olsun- yürürken ayaklarının altındaki çakıl taşlarının Allah’ı tesbih edişlerini bu şekilde işitirdi. Bu yüzden Hz. Davud -salât ve selâm üzerine olsun- zeburu okurken dağlar ve kuşlar koro halinde ona katılırdı.” (Seyyid Kutub-Fizilalil Kuran. Nur suresi:41. Ayetin tefsirinden)

14158511625_584a026298_zOkuldan eve geldiğinde, kızımın elinde bir şişe donmuş meyve suyunu görünce ne olduğunu sordum. Öğretmenlerin ödül olarak dağıttığını söyledi. (Veli ve öğretmenlerin çocuklara bu tür gereksiz şeyler vermeleri beni rahatsız ediyor). İçine baktım. Bildiğiniz meyve suyunu dondurmuşlar. Çocuklar emerek tüketmeye çalışıyor. Birde küçük poşetlerde meybuzlar var biliyorsunuz. Poşetiyle beraber emilen meybuzların ne kadar sağlıklı olduğunu varın siz düşünün…

Neyse, kızımın elindeki şişenin muhtevasını görünce, taa bir yıl evvel yaptığım meybuzlar aklıma geldi. Nasıl oldu da paylaşmayı unuttum hayret..:)

İçinde boya, zararlı katkı maddesi veya herhangi bir kimyasal olmadan meybuz hazırlamak çok kolay. Çocuklar böyle donmuş, buzlu şeyleri yemeyi çok seviyorlar. Havalar ısındığında kolayca hazırlayıp ikram edebilirsiniz.

Meybuz kalıplarımı geçen yıl 1 buçuk tl.ye almıştım.  Sadece çilekli değil, değişik yaz meyveleri ve ev yapımı meyve sularıyla da meybuzlar hazırlamanız mümkün.

13971841707_dd0e4b4b86_z

Meybuz için oldukça basit malzemeler kullanıyoruz:

Malzemeler

 • Çilek ve şeker

Meybuz Nasıl Yapılır?

 • Çilekleri rondoya veya blendera koyup püre haline getirin. başka bir meyve ve şeker yerine balda kullanabilirsiniz.
 • İçine damak tadınıza göre şeker ilave edip karıştırın.
 • Meybuz kalıplarına paylaştırıp saplarını içine batırın.
 • Dondurucuya koyup, donana kadar bekletin.
 • Çıkarmak için kalıbı önce ılık suya tutun. Sapları hafif çevirir gibi yaparak kalıptan çıkarın.
 • Afiyet şifa olsun!

Kalıbınız yoksa:

 • Kalıbı olmayanlar, şekerli püreyi boğumu olmayan küçük bardaklara koyup, üzeri donmaya başlayınca ortasına dondurma çubuklarını batırabilirler.13971841307_dce6336988_z

101_2246

Bu güzel çiçekler Arzu Neşelier Hanım’ın balkonunda yetiştirdiği onlarca bitkiden sadece ikisi. Bana pek çok resim göndermiş ancak, zaman azlığı nedeniyle ancak ikisini paylaşabildim. Çok teşekkür ederim Arzu kardeşim.

101_2265

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. annem bana izin vermiyior

 2. http://urun.gittigidiyor.com/diger-her-sey/renkli-meybuz-dondurma-kaliplari-4lu-122407279

  Burada en uygun galiba bende alacagım tarif süper ötesi emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 3. Nupelda says:

  Ablacım bugün kirazlısını yaptım:)Çocuklar çok sevindi:)

 4. hamileligimde cok yemistim. bulanti vs. olup da birsey yiyemediginizde yaz aylarinda hem ferahlatiyor, hem bulantiya iyi geliyor.

 5. Sevdenur91 says:

  Hep görürdüm de çocuklarda hiç yememiştim bir hafta kadar oluyor ben de yaptıım 🙂 potakallıydı ferah ferah çok güzel oluyormuş meğer 😀 çocukları anladım e haklılar 😀 çeşit çeşit meyveyle yaparım artık:)

 6. Evet maalesef bütün kaınat Allah’ı zıkredıyor, ama Rabbımızın rahmetıyle tüm kaınatı hızmetıne sunduğu INSAN ların büyük kısmı onu unutmuş gıbı

 7. Zahide* says:

  Sayın site sakinleri ,meybuzları dondurucudan çıkınca 3-5 dak bekletip yiyiniz. Ardından biraz su içiniz.
  Yoksa yarınki bütün yorumlar boğaz ağrısı nasıl geçer yorumlarıyla dolabilir. Afiyet şifa olsun.

  1. Bak Cahidem Zahide hanım yine bir püf noktası paylaşmış 🙂
   Allah razı olsun.

   1. En iyisi Zahideyi siteye püf noktası yazarı yapalım..:) Paylaşımlarını çok seviyorum <3

    1. Zahide* says:

     🙂 🙂 <3

 8. Neml suresinde de, hüdhüd kuşunun Hz. Süleyman’a (A.S.) Sebe’den haber getirdiğinde, onların güneşe tapmalarını garipsediğini ifade eden sözleri şöyledir;
  Oysa göklerde ve yerde gizli olan herşeyi açığa çıkaran, sizin gizlediklerinizi de açıkladıklarınızı da bilen Allah’a secde ve ibadet etmeleri gerekmez mi? (Neml/25)

  Bir kuşun, ayetle ifade edilen bu tespitini duyunca kuşlara olan bakışım bile değişti.

 9. Ablacim bizde bugunlerde ta ha suresi uzerinde duruyoruz mealini okuyup uzerinde konusmak hosumuza gitti kitabimizin her ayeti guzel ama sonuncu ayet etkiledi bizi yazmak istedm sana allaha emanet ol hayirli aksamlar

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: