Doğal Güneş Kremi

AYAR ZAMANI…

1AYAR ZAMANI (Serap’tan)

Halimizin izahı şudur ki; yeryüzünde Allah’ın verdiği canla, verdiği sayısız nimetlerden biri olan nefesle ‘ben oldum ya!’ zihniyetiyle gezinip duruyoruz. Cuma Namazı’na muhakkak giden, Ramazan ayında mükellef iftar sofraları kuran, bayramlarda yeni aldığımız bayramlıklarla güzel güzel gezen biziz çünkü, Maaşallah bize ne de güzel Müslümanız!

İlkokul çağında şartlarını ezberlediğimiz imanımızın tozunu alma vakti geldi de geçiyor. Sahi neydi; Allah’a iman? İman ettiğinin rızasını herkesin, her şeyin ve her arzunun üzerinde tutmak olabilir mi? Ya da kendini, işini O’na bırakmak, olaylar istemediğin yönde ilerleyince vardır bir hayır diye düşünmek, yap dediğini yapmak, yapma dediğinden kaçınmak olabilir mi? Nedir Peygamberlere iman? Peki ya Kitaplara iman? Resulullah aleyhissalatu vesselamın yolundan gitmiyor, kitabımızda yazanları umursamıyor, uygulamıyorsak ayar vaktimiz gelmiş besbelli. Müslümanız evet, ama ne kadar? Kadere imanın ne olduğunu bile çoktan unuttuk; yaptığımız planlar, olmayanı oldurma çabalarımız gösteriyor bunu bize.

Yoklama yapıyorum, burada olanlar parmak kaldırsın. Kim Resulullah aleyhissalatu vesselamı annesinden, babasından, kocasından, yavrusudan daha çok seviyor? Kaç kişi? Sevmek derken sosyal medyada güllü resimleri beğenmekten bahsetmiyorum. Gerçekten sevmek nedir biliyor muyuz? ‘Ben, ben’ diye parmak kaldıranlar ‘Resulullah dedi ki…’ ile başlayan bir cümlenin sonunda bence, bana göre, yaşadığımız çağa göre gibi cümleler kuruyorsa kalbini yoklasın. Orada Resulullah aleyhissalatu vesselamdan başka neler var?

İman ettik mi Allah’a, ettik Elhamdulillah! Peki ‘iman edenler iman edin!’ ayetinin ne kadar muhatabıyız düşünelim mi bugün? Hani biri bir şey söyler kalabalıklar içinde, bizi mi işaret ediyor yoksa yanımızdakini mi anlamayız da hiç üstümüze alınmayız. Israrla işaret edince, ‘ben mi?’ diyerek şaşırırız. Beklemiyoruzdur çünkü, ortada bizim işaret edileceğimiz bir durum yoktur bize göre. İşte aynı akıl tutulmasıyla hiç muhatap olmuyoruz bu ayetle.

‘Yahu benim yedi sülalem iman ehli, Türküm ve Müslümanım Elhamdulillah!’.

‘E niye namaz kılmıyorsun?’

‘Yav iş güç, koşturmaca’

‘Tesettür?’

‘Okul bitsin ondan sonra.’

‘Olur mu farz?’

‘Müslümanlık bir tek kıl kapatmak mı? Tarzıma aykırı.’

‘Oruç?’

‘Ramazan sınavlarıma denk geliyor. Sonuçta başarılı olmam dinimizin yükselmesi(!) için daha hayırlı.’

‘Ne okuyorsun?’

‘İşletme’

‘!!!…’

Zamanın kötülüğüne sığınamayız. Kendimize bulduğumuz bahaneleri sürekli tekrarlayıp içimizi rahatlatamayız. Şeytan bizi Allah’ın rahmetiyle kandırmaya çalışıyor. Kulağımıza fısıldanan ‘Allah affeder’ sözü gevşememize sebep oluyor. Rabbimizin merhameti sonsuz olduğu kadar azabı da çetin, cennet kadar cehennem de var. Yalnızca iman ettim diyenle, iman edip salih ameller işleyenler bir değil. Hepimiz yoklamalıyız kalbimizi, hepimiz bir adım geri gidip göz gezdirmeliyiz hayatımıza iman ettik dediğimiz hayatın ne kadarını yaşıyoruz.

Nureddin Yıldız Hocaefendi’nin verdiği iman tazeleyici ev ödevini uygulamaya koyalım. Unutmayalım bizim secdeye eğilmeyen başımıza, tesettüre bürünmeyen vücudumuza, Kur’an’laşamayan hayatımıza karşılık Elhamdulillah Müslümanım diyen dilimiz ne bize ne yavrularımıza bir fayda sağlamayacak.

“İman, hayat boyu korunması gereken bir nimettir. Tıpkı insanın nabzı gibi iman da artar eksilir, heyecanlanır, uyuşabilir mü’min. Her şeye ve her ortama hazır olmak sahabi olmaktır. Dün sana heyecan veren şeylerin bugün soğuk durması normaldir. Allah Teâlâ seni bir de bu şartlarda sınayacak demektir bu. Mekke’de yaşar gibi yaşamak, her an Bedir’deki gibi olmak mümkün değildir. Allah’ın en iyi kullarının bile böyle bir yaşantısı olmadı. Ezilip büzüldükleri, eğilip büküldükleri oldu ama imanlarını hiç kaybetmediler. Bu tıpkı insanın, uyurken uyanık olma durumuna göre biraz daha pasif kalmasına benzer bir durumdur. Sakın endişelenme, bırakıp gitme.

Kendine gel ve:

 • Çevreni kontrol et. Kur’an bilmeyen, sahabileri örnek almayan bir çevrede yaşıyor olabilirsin. Hemen kendine iyi denebilecek bir mü’min kardeş grubu bulmalısın. Gerekiyorsa mahalleni, şehrini değiştirmeye hazır ol.

 • İbadetlerinde aksatma yapıyor olabilirsin. Bilhassa namazlar çok önemlidir. Namazlardaki ihmal, çorap söküğü gibi gerisini getirir. Ne kadar sıkışık olursan ol, hiç olmazsa günde bir vakti cemaatle kılmaya çalış. Cemaatle namaz seni yeniden ayağa kaldırır.

– Kur’an okumalısın. Günde beş satır bile olsa Kur’an oku. O antibiyotik gibidir, seni ayağa kaldırır. Duayı elbette ihmal etmeyeceksin. Dua muazzam bir silahtır.

 • Bir sohbet halkasına katıl. Allah’ı zikreden, âyet,hadis okuyan, tefsir izleyen bir halkaya katıl.

– Sivil çalışmalardan birine aktif olarak katıl. Bilhassa yetimlerle ilgili bir iş bul kendine. Bedeninin zekâtını vermiş olursun.

– Bilhassa bilgisayar ve telefon gibi elektronik iblislik yapabilecek cihazlardan mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalış.”

Şimdi herkes ödevinin başına otursun. Bahar temizliğinden önce iman temizliğimizi yapalım inşaAllah.

SALİH’İN ANNESİ SERAP

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Ben allahimi tanitigça onu cok sevıyorum

 2. O kadar güzel bir yazıydı ki..Allah razı olsun sizlerden, bu siteyi birkaç aydır takip ediyorum tesadüfen tarif ararken bulmuştum şimdi her gün bugün ne paylaşılmış diye bakmadan edemiyorum, benim bulunduğum yerde de istediğim gibi bir arkadaş grubu yok ama ben bunun eksikliğini çok yaşıyorum, bu konuda yardımı olacak olabilir mi bulunduğum yer Kocaeli,tavsiye edebileceğiniz bir grup yok mu,Allah’ a emanet olun…

 3. Sevdenur91 says:

  Sürekli bir ertelemediyiz dine karşı, vazifelerimize karşı nedense. Toplumumuzda bu yazılanlar gerçekten çok fazla karşımıza çıkıyor 🙁 İnsanoğlu ölümü en iyi tanıyan ama yine de ölüme karşı en yabancı kalan… Herkes hastalanıpta ölecek diye bir kaide yok halbuki. ani ölüme karşı her daim hazır bulunmamız gerekiyor.
  Dün Süfyâ-ı Sevrî (r.a.)’ın hayatını okurken çok dikkatimi çekti; üç tane üstada hizmet edip ilim öğrendiğinden lakin bu üç kişinin de son nefeslerinde îman ile gitmediğinden bahsediyordu. Rabbim îmanlarımızı korusun bizlere rızası üzere bir ayar çeksin, rızasından ayırmasın bizi bir an bile nefislerimizin eline bırakmasın.
  Serap ablam senin yazılarına ayrı bir hayran olduğumu söylemişmiydim. <3

  1. Allah razi olsun kardesim. Hepimizin bildigi seyleri bir metin icinde toparliyorum hayran olunacak bir meziyetim yok. Aslinda sen de uzun uzun yazsan siklikla diyorum. Senin yorumlarini arayan gozler de az degil hani. Hayirli haberlerini bekliyoruz 😉

   1. Sevdenur91 says:

    Bu bir yetenek işte, benim gibilerin kendini geliştirmesinde sizin payınız büyük. Evimizin sahibesinden Rabbim razı olsun, hep birlikte bir şeyler öğreniyoruz burada 🙂 Allah razı olsun efenim ileride ben de sizler gibi geliştirirsem kendimi olabilir gibi gibi : )
    o iş 180 derece döndü abla.

  2. Serap ablaya katılıyorum ben de, öyle hemen söyleyip kaçıveriyormuş gibisin kardeşim : ) dilinin altındaki, gönlünün içindeki hayırdan bizi esirgeme. : )

   1. Sevdenur91 says:

    çok mu belli oluyor, daha fazla buralarda olmalı radara girmemeliyim aslında 🙂 ev, bahçe, misafirler birde bahar ayları olunca yoğunluğum epey fazla şu sıralar.
    Bu sözlerin karşısında bi mahcubiyetim var şu an. Seven/sevilen Allah için olduğunda sevgi ne güzel : )

 4. gülaykahvekeyfi says:

  artık ben BENCE gibi ifadeler kurmuyorum mutlaka konuşmalarıma peygamberimizden bir hadis ve ya kuran ayeti koyuyorum bu sefer de diyorlar ki yine dini karıştırdın bu işe diyorlar oysa ben her olaya kuran ve hadis ışığında bakıyorum benim doğrum diye bir şey olamaz çünkü yanlışta yapsam kural bu diyorum bir yandan da rabbim öğrendiklerimle amel etmemi nasip et diyorum serapçığıma teşekkürler böyle bir yazı için şimdi ben peygamberimi her şeyden çok sevmiş olurmuyum acaba

 5. Allah razi olsun,oglum bilal,le beraber okuduk ve cok begendik, Bilal’in de selami var size…

  1. Vealeykumselam Bilal kardesimize adininhakkini verenlerden olur insaAllah.

 6. Yorum yazan, okuyan herkesten Allah razi olsun. Bazilarimiz yoruldukca digerlerinin ha gayret diye el verdigi kardeslik bagina hamdolsun. Allah hepimize iman edip salih ameller islemeyi nasip etsin,amin.

 7. Ummu Hamza says:

  Bu ayar zamanı taytı bile savunup edeple tayt giymek (o da nedur da?) ten bahseden, taytı bile savunup sanane millete ne bakıyorsun diyenlere de gelse ne hoş olurdu.

  Sen bakma, başını çevir diyen süper kıvrak zekalar, kafamızı eğip yürürken gözümüze zorla sokulan bacaklara, karşıdan karşıya geçerken veya arabada ışık beklerken sürüsüne bereket(!) her yerde karşımıza çıkan vücutlara da bir çözüm üretiverin de gerçekten bizler görmeyelim artık ya hu!!! Zaten bütün yeryüzü günahkarlar günahını rahatça,açıkça yaşasın diye sizlere tahsis edildi değil mi? Hâşâ!!!

  Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Ümmetimin tamamı affedilmiştir, ancak günahlarını ilan edenler müstesna!”
  Ebû Hureyre radıyallahu anh. Buhârî.

  Galiba hayallerinde ürettikleri müslüman tipi tüm gün yerinde tesbih çekmekten namaz kılmaktan başka bir şey yapmayan, her şeyi kendi içinde yaşayan daha doğrusu imanını gizli gizli yaşamaya çalışan, herkese hoş görünüp kimsenin günahına,ahlaksızlığına ses etmeyen, çilehanede çile dolduran(?) insanlar. Kusura bakmayın kardeşler eğer böyle düşünebiliyorsanız Efendimiz sav in hayatını, sözlerini zerre bilmiyorsunuz, ya da daha kötüsü işinize gelen kısmı alıp işinize gelmeyen kısımlara göz kapatıp kulak tıkıyorsunuz.

  Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
  “Her insan hata yapar. Hata edenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.”
  Enes radıyallahu anh. Tirmizî.

  Gelin hep birlikte tevbe edelim günahlarımıza ve vazgeçelim Allah ın sevmediklerini sevmekten.

 8. Esselemu aleykum!

  Sen yine de öğüt ver. Çünkü öğüt mü’minlere
  fayda verir.Zariyat 55

  Esselemu aleykum!

  1. Aleykum Selam ❤️

 9. Allah razi olsun ,yazan kardesimizin gönlune yuregine saglik ,cok guzel yazmis.
  Allaha emanet olun.

 10. ben bu siteden ayrılamaz oldum günaha giriyor muyum acaba niyet ilim olursa vebal olmaz inşallah. acıktığımızı susadığımızı anladığımız ve ihmal etmediğimiz gibi ruhumuzu iman ve ibadet ile doyursak nasıl muhteşem bir huzura gark olacağını bilse insan bundan gafil yaşarmıydı
  başka neyde bulunur bu lezzet .
  cemal nur sargut ta ki sakin ve yormayan edebiyat (tasavvuf demeye dilim varmıyor) dinlemeye değer gibi gözükür se de iyi dinlenirse tesettür kalpte der hindulara hayranım der Allah hidayete erdirsin ben yanılıyorsam beni de Allahım affetsin . bıktık artık bu gibilerden ,bidatçilerden, münafıklardan . ne doğru ne yanlış bu gibiler yüzünden herşeyden şüphe eder olduk cahide abla birgünde bid’at konusunu başlık yapsanız çok iyi olur doğru zannettiğimiz yanlışları görsek konuşsak
  serap hanım elinize dilinize gönlünüze sağlık

 11. Yüreğine kalemine sağlık

  Elif lam mim
  Ya sin
  Ta ha
  Ha mim
  “Hurufu mukatta harfleri”bu harflerden oluşan ayetlere bak sana kelimeler olmuş içeriğine bak ne diyor hani sen bu harfleri biliyorsun bak içinde neler var? Sana hangi yolu ayarı al diyor ?
  Evet frekansını ayarını aradığımız tutturduğumuz radyo gibi ne diyordu
  ” İsra fm Halkın hakka yürüyüşü”
  İşte tıpkı bunun gibi ayarı frekansı bulunan radyo size içeriğini ve içindeki mesajı ayarla veriyor. Eğer biraz öteye veya beriye gidilirse frekanstan çıkılır.

  Apaçık olan bir kitaptır kimse ben anlamıyorum anlayamıyorum diyemez aklı başında olanların böyle bir bahanesi olamaz.
  Siz hala düşünmeyecek misiniz?
  Aklınızı kullanmayacak mısınız?
  Frekansı bul ayarını kur dinle ve uygula!
  Fi emanillah!

 12. Ellerinize sağlık Serap abla. Hayra davet edenden daha güzel sözlü kim olabilir? Yine de konuşsak günler sürer iyisi mi direkt amele geçelim : ) Az önce yine akşam namazında “kıyamet vakti”ni hatırlatsın diye farzı, sünnetten önce kıldık. Ramazana ömrümüz yeter mi bilmiyorum…
  Kendi mealimi gün sayısına böldüm, her gün o güne düşen sayfaları tefsiriyle birlikte okumaya, üzerine çalışmaya abdestiyle birlikte niyet ettim. Belki katılanlar olur bu vesileyle diye yazıyorum.

  Vaktiniz hayr olsun. Allah’a emanet olun.

  1. Ne guzel bir uygulama kardesim muvaffak olursun insaAllah. Fikir vermen cok iyi olmus.
   Bu arada ben bir hikaye yazdim yaa sorun su ki yine gevezeligim tuttu simdi basini sonunu kirpmam gerek. Ya da hikayeler ustune sen yogunlas ben direkt roman yazayim 🙂

   1. Oy,. ne güzel bir haber. Ne zaman okuyabileceğiz? Özelden de okumak isteyebilirim ama diğer arkadaşlara haksızlık olur dimi : ) Çocukluk döneminin ilk yaşlarına hitap eden hikayeleri yazmak çok incelik istiyor, sanırım ben de bu kadar uzun yazmaya alışık olduğum için yapamayacak gibiyim. Ama 6-7 yaşına gelmiş çocuklara birçok şeyin anlatılması mümkün diye düşünüyorum. Bu aralar aklımda Hz. İbrahim Aleyhisselam’ın imtihanları var abla. Bakalım. : )

    1. Bütün hikayeleriniz sayfamızda olsun lütfen 🙂 burada onları okuyacak bir çocuk daha var zira 🙂

     1. Bi de ben bi de ben 🙂

      1. Bekleyen bu kadar cocuk varken daha guzelini yazayim demeden edemiyor 🙂 Acele etmeyelim ki cocukla hayal kirikligina ugramasin 😉

     2. 🙂

    2. Ben bir cumlelerimi kirpayim da okursun tabi. Bence haksizlik olmaz, seni editorum ilan ediyorum 🙂 🙂

     Aklindakileri yaziya gecirmeni dort gozle bekliyorum 🙂

     1. Tamam abla : ) Hazır olunca haberleşiriz inşallah karşılıklı. : )

 13. iste benim serap ablammm
  hakıkaten serap abla temizlıkle alakalı yazacak ama nezaman diyodum 🙂
  güzel dokundurmuşsun 🙂

 14. Çok güzel bir yazı. Ben uzun süredir takip ediyorum sizleri. Face takip yeni oldu. Arkadaş gurubu çok önemli manisa da iken vardı istanbulda yok hakikaten fark ediyor zorlanıyorum😔

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: