Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Erkekler Neden Küser?

kusmekBir kardeşimiz eşinin küsmesinden dert yanmıştı. Aylarca eşine küsen ve kesinlikle konuşmayan erkeklerin olduğunu biliyor muydunuz?

Rasulullah Aleyhisselat-u vesselam:
“Müslümanın diğer kardeşine darılarak üç günden çok uzaklaşması helâl değildir.” buyurmuştur. (Buharî, Edeb, 57, Müslim, Birr, 23)

Her hangi bir Müslümanın diğer Müslümanla üç günden fazla küsmesi men edilmişken, aynı evi paylaşan ve birbirlerine en yakın olmaları gereken eşlerin bu kadar uzun süreler boyunca küs kalması anlaşılabilir bir durum değil…

Her evde kırgınlıklar, tartışmalar, anlaşmazlıklar olabilir. Fakat birbirlerini gerçekten seven eşler, asla bu kadar uzun süre küs kalamazlar. 

Aynı evde yaşadığı halde birbirine küs olan eşlerin çocukları bu durumdan çok kötü etkilenecektir. Çünkü çocuklar birbirlerini seven ve saygılı olan anne babaya sevgi ve saygı duyarlar.

Bir gün çocuklarla yalnızken, onlara dönüp, babalarını ne kadar çok sevdiğimi söyledim ve  “Birbirini çok seven bir anne ve babanız olduğu için, ne kadar nasipli olduğunuzu biliyor musunuz?” diye sordum. İkizlerden biri: “Elhamdulillah” dedi ve bir arkadaşının devamlı kavga edip sonra küsen anne ve babasından nasıl nefret ettiğini anlattı…

Küstüğünüz vakit, ne için kavga ettiğinizi düşünün. Aylarca küsmeyi gerektirecek kadar büyük meseleleriniz mi var? Allah rızası için yaptığınız bir evlilikte, Allah’ın gazabını celbedecek tavırlara niçin tevessül ediyorsunuz?

Küsen kadın zordur fakat küsen erkek daha da çekilmezdir. Çünkü erkek o evde ağırlığı olması gereken en önemli kişidir. Küçükken aşırı pohpohlanmış, her isteği yapılmış, gereken sorumluluklar verilmemiş olan erkeklerin küsmesi çok daha kolay oluyor. Birde egoları çok yüksek olanlar küsmeye oldukça meyyal oluyor.p17qn1e3b7u8e1vcb1dlogu24gv3

Erkeklerde tıpkı kadınlar gibi küsebilir fakat bilelim ki; Erkeğin küsmesi, kadının gözündeki değerini ve ağırlığını azaltır.

Eşiniz küstüyse…

Eşiniz size küstüyse lütfen mümkün olan en kısa zamanda barışmasını sağlayın. “Karardıkça kararmak” diye bir tabir vardır. Küslük süresi uzadıkça barışmak daha da güçleşecektir.

Sakın böyle durumlarda boşanmak, evi terk etmek gibi tehlikeli sözler sarf etmeyin. Eşiniz söylerse duymazdan gelin. Çünkü şeytanın en sevdiği işlerden biri, eşlerin arasını açmaktır.

Hiç bir şey olmamış gibi davranın. Ona kahve yapıp ikram edin. Farklı konulardan konuşup onun fikrini almaya çalışın. Hâlâ konuşmuyorsa, “Neden konuşmuyorsun?” gibi problemi pekiştirecek sorular sormayın.  Biraz çocuksu davranın. Boynuna sarılmayı deneyin. Kabul etmiyorsa biraz sessiz kalın.

Güzel bir pasta yapın veya güzel bir sofra hazırlayın. Bunlar çözüm olmazsa görebileceği yerlere küçük notlar yazın. Kısa sevgi sözleri veya şiirleri olabilir. Ayetler, hadisler olabilir.

Hiç birşey kâr etmiyorsa ve bu küslük aylar boyu sürüyorsa, evliliğinizde ciddi sorunlar var demektir. Bu durumda eşinizinde değer verdiği bir aile büyüğüne danışıp ara bulucu olmasını isteyebilirsiniz.

Bir yuvayı ancak birbirini seven eşlerin muhabbeti ısıtır. Çocuklar ancak böyle bir yuvada huzur bulabilir. Muhabbet dolu bir yuva, dünyadaki cennet bahçemizdir.

Lütfen küçük meseleler için birbirimizi kırmayalım. Eşimizi bizim diğer yarımız gibi görürsek, empati kurma yeteneğimiz ve anlayışımız güçlenecektir. Rabbimiz bütün yuvaları, muhabbetiyle çerçevelesin. Şeytanın şerrinden ve vesvesesinden uzak etsin. Amin

Kaynaşmanız için size kendi (cinsi)nizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O’nun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır. (Rûm:21)

Cahide Sultan

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Procrastinate222 says:

  Eveet, yine çok güzel bir konuya değinmişsiniz Cahide abla 🙂 Ben bir süre buralarda yoktum, ailemi ziyaret edip geldim, sonra da evin işlerini toparlamaktan sayfamızı pek takip edemedim 😮 Yine çok güzel tarifler vermişsin, patlıcanı mutlaka denemeliyim 🙂
  Küs olma konusuna gelirsek, beni hayatta abartısız en çok üzen şey eşimin arada sırada küsmesidir. Kendisinin küsmesi bana ceza verme amaçlı oluyor, bunu fark ettim. Ki amacına ulaşıyor da. Kendi hesabına göre ceza süresi dolduğunda barışma moduna geçiyor. Şükürler olsun ki bunun dozu zamanla azaldı. Başlarda işi ayrı yatmaya kadar vardırıyordu! Ki bu evliliği fazlasıyla olumsuz etkileyen bir şey. Sebepleri de emin ol çok büyük değil. Artık 1-2 saatte kabuğuna çekilip eskisine dönüyor diyebilirim.
  Allah herkesin kalbine yumuşaklık, merhamet, olgunluk versin. Kimse sevdiğine kıyamasın inşallah. Duygularımızı küsmek şeklinde tepkiye dönüştüreceğimize, sinirliysek sakinleşene kadar bekleyip o duyguları kelimelere dökebilmeyi Allah nasip etsin. Amin. İnsan nefsi işte, her konuda dizginlemek gerekiyor. Öfkeyi yenmek, hoşgörülü olmak, fedakarlık yapmak için çalışmamız gerek.

  1. Eh 1-2 saatlik sessizliğe katlanılabilir sanırım 😉

   1. Procrastinate222 says:

    Aynen ablacım 🙂

  2. Nupelda says:

   Hoşgeldin kardeşim:)Neden yazmadığını merak edip Cahide ablaya soracakken yorumunu gördüm..Aileni görmene sevindim:)Darısı benim başıma:)

   1. Procrastinate222 says:

    Amin Nupelda abla 🙂 Allah razı olsun <3

    1. Nupelda says:

     Allah senden de razı olsun canım:)

  3. Hoşgeldin bacım <3

   1. Procrastinate222 says:

    Hoşbulduk kardeşim, nasılsın? <3

 2. Gülnihal says:

  Elhamdülillah eşimin küsme huyu yoktur.Hatta ilk evlendiğimizde bana şart koşmuştu tartışsak bile birbirimize küsmeyeceğiz diye…ozamanlar anlam verememiştim ama sonraları çok faydasını gördük ikimizde.çok şükür 23 yıldır aramızdaki muhabbet azalmadı bu sayade…

 3. semaaaa says:

  çok güzel bir yazı bende 7 yıllık evliyim anne ve babam haftalarca birbirlerine surat asar küserlerdi hep şikayet ederdim ama şimdi ne yazık ki aynı davranışı ben ve eşim yapıyor
  ben eşimin bana verdiği sözleri tutmasını istiyorum o benim istediklerimi hep zamanı var der ama kendine ait bir iş olsa hiç çekinmez etmez çarşıya bile iner maddi olarak çok aman aman değil haddi diyelim maddi isteklerimi yapmıyor ( ki benimde öyle aman aman isteklerim yok bizim gelirimiz belli hiçbir zaman bütçeyi aşacak şeyler istemem ama kendisinin bir şeyi olsa kartla çekelim ama ben bir şey istesem para yok zamanı var diye oyalar ) bazı hal ve hareketlerini düzelt ona da yok açıkçası ona karşı içimde sevgi kalmadı sadece ömrü tüketmeye çalışıyoruz
  şimdi kendi aileme de söyleyemiyorum kendisinde biraz inatlık var yapmayalım desem inadına yapıyor kimi zaman ben yapım gereği de somurtkan soğuk biriyim normal dursam bile surat asıyorsun diye şikayet ediyor.Ve artık ben küsüyorum 🙁 hani içimden konuşmak gelmiyor birde eşimde şöyle bir şey var küçük bebek sever gibi sev hiç boş bırakma sarıl sevgi sözcükleri söyle vs. benim 2 çocuğum var 5 ve 3 yaşlarında onlarla ilgilenmek ev işi ailemden uzaktayım ve ciddi anlamda bunalıyorum bana bir yol gösterin lütfen

  1. semaaaa says:

   bir örnek daha vereyim kiracıyız 4 yıldır aynı evde yaşıyoruz neyse erzak dolabı istiyorum öyle satın almasını da değil kayınbabamlarda yakacak tahtalarla yap desem de onlarla bile yapmıyor mutfak dolaplarım küçük kışın balkona şöyle gecekondu gibi kendimce bir şeyler yapıp saklama kutularını balkona diziyorum yazın kullanmadığım bir dolaba 3 tahta çakıp raf yapmasını istedim tam 4 yıldır zamanı gelmiyor ne hikmetse güzelcede söyledim olmuyor küserek de yok ama çok ciddiyim kendisinin motoruna bir şey olsa heme anında yapıyor ya da motora çok güzel para harcıyor şimdi ben bu adamla ne yapayım
   bu ve bunun gibi küçük ayrıntılar var ama bu küçük sarsıntılar evliliği zedelemesini istemiyorum

  2. esracalisici says:

   Semaaaa kardeş,eşin senden beklentisini dile getirmiş.bunu artı olarak düşün ve değerlendir.İçinden gelmese bile bunları yap.Ne için diyeceksin biliyorum.Allah rızası için,Allah rızası için yapılan hiç bir iş ziyan olmaz.İnan bana kardeşim.eşin sevgine karşılık vermese bile hiç etkilenme.İhlasla kocana hürmetini,sevgini,saygını devam ettir.Biz kadınlar şunu bilmeliyiz ki:Hayatta en büyük gayemiz Allah’ın rızasını kazanmak.Daha sonra kocanın rızasını kazanmak.şunaiman ediyorum ki Allah içinyapılan hiç bir şey ziyan olmaz.dünyada dahi mükafatını görür.Tecrübeyle sabittir.

 4. Bence evlenmeden once shart kesmek lazim.Bizde Azerbaycan laf var,sharti shumda keserler diye.Yani onceden sharti kesmek lazim.Biz eshimle onceden konustuk.Dedik ki,ne kadar sinirli olsak bile hic bi zaman telefonu bir-biimizin yuzune kapatmayacagiz,kavga etsek bile oldgumuz odada kalip,sorunu cozup sonra gide biliriz.O yuzden hic kus kalmiyoruz.Elhamdulillah.Bi de bi hadisi sherige gore eshinden kus yatana sabaha kadar melekler lanet okurmush.Allah korusun..

  1. Zaten insan niçin evlenir? sevgi ve saygıyı paylaşmak için değil mi?
   Şart falan değil de bence insanların evlenmeden evvel kurs görmeleri gerekiyor.

 5. selam aleykum yaziniz bana yaradi ben 17 yillik evliyim esim ilk evlendigimde 1 hafta kus dururdu ben ozur dilerdim Daha dogrusu bana ozur dilettirirlerdi ama son 3 yildir Daha azdi biraya cikardi ve simdi iki aydir kus ve hic konusmuyor sucum yok bana uygunsuz laflar soyledi bende ailesine gidip soyledim gelip konustular ama yine barismadi ustune birde beddua veriyor cocuklarimin iyice ruhu bozuldu bende ayrilmayi dusunuyorum cunku lafa gelmiyor ailemle kus yanasmiyor artil yoruldum

  1. Nupelda says:

   Allah yardımcınız olsun.Hakkınızda hayırlısını versin.Yorumunuzu okuyunca üzüldüm:(

 6. Nupelda says:

  Okunulası güzel bir yazı…

  ALINTIDIR

  ÖMÜR DEDİĞİMİZ ŞEY KÜSECEK KADAR ÇOK MU?

  Rümeysa DURAK kaleme aldı.
  Sabah uyandığımızda başlıyoruz konuşmaya. Yolda karşılaştığımız bir komşuyla hasbihal ediyor, iş yerinde arkadaşımızla dünün kritiğini yapıyoruz. Evdeysek eğer gün içinde, bu sefer de bir yakınımızı arıyor, halini hatırını soruyoruz. Velhasıl çok da olsa az da olsa birkaç kelam ediyor, iki lafın belini kırıyoruz muhakkak.
  Bize anlatılan ile kendimizi değerli hissediyor, paylaşılanın aradaki muhabbete bir köprü niteliği taşıdığını idrak ediyoruz. Bu sebeple belki de en çok eşimizin bizimle konuşmasını istiyoruz. Çünkü evlilikte aynı evden çok daha öte oluyor paylaşılanlar. Allah rızasını gözeterek bu yola çıkanlar çoğu zaman dünya hayatını bir vesile bilip ahiret yurduna hazırlık için bir yastığa baş koyuyorlar. Evlilikte “esas” olan bilinci idrak ederek iki cihanı da kendilerine “cennet” etme kaygısı ile iyi günde kötü günde birbirlerine yaren oluyorlar. Ama bazen öyle zamanlar geliyor ki eşlerin arasındaki ipler de geriliyor. Kimi zaman sesler yükselirken bazen de yuvada derin bir sessizlik hüküm sürüyor. Evet, maalesef eşler de birbirine küsebiliyor! Aradaki muhabbet yerini huzursuz edici bir sükunete terk ediyor…

  SANA BİR MESAJ VERİYORUM: KÜSÜYORUM!

  Hallac-ı Mansur’un dediği gibi “Bizi düşmanın attığı taş değil, dostun attığı gül yaralar.” Evet, bir başkasının, belki en yakın arkadaşın, kardeşin, dostun küslüğü çekilebilir olurken eşimizin bize küsmesi tahammül edilemez oluyor. Aklımızda onlarca soru, kimi zaman bir an önce küslüğü ortadan kaldırma telaşına kapılırken bazen de kendi kabuğumuza çekilip küslüğe küslük ile cevap verebiliyoruz. Sonucu her ne olursa olsun aklımıza gelen ilk şey ise eşimizin bize küserek aramızdaki iletişimi kopardığı, tüm kapıları kapattığı oluyor. Halbuki biraz düşününce daha önemli bir gerçek çıkıyor karşımıza: Küsmek iletişimi koparmak gibi görünse de temelinde pek çok mesajı barındıran bir iletişim şeklidir esasında. “Şu an seninle konuşmak istemiyorum” diyen eşimiz, “Seninle muhatap olmak istemiyorum” mesajı veriyor olabilir bize mesela. Ya da “Çok kırıldım, gönlümü almalısın, beni anlamalı, yaptığın hatanın farkına varmalısın” demek istiyordur belki de.

  “Küsme” davranışını yaşanan duyguları ifade etme şekillerinden biri olarak tanımlayan Uzman Psikolog Zehra Erol’a göre “Eşinin hoşa gitmeyen tutumu ve davranışı nedeniyle incinmek, ilgiyi kesmek sıkça görülen davranışlardan biridir. Kişi küstüğünde duygularını pasif yolla ifade eder. Küsme öfke ile birlikte bazı durumlarda, çaresizlik, hayal kırıklığı, üzüntü vb. karmaşık duyguları da barındırır. Reddedildiğini hissetme ve yalnızlık da küsme şeklinde gösterilebilir. Bazı eşlerin ilişkilerinde deneyimledikleri durumlara cevap verme şekli ‘küsme’dir.” Yani incinen taraf sessizliği ile karşısındakini de incitmeyi seçiyor. Konuşarak veremediği mesajları susarak vermek istiyor.

  SESSİZLİĞİMİZ İLE SINIYORUZ SEVDİĞİMİZİ

  Fakat içeriğinde ne kadar çok mesaj barındırsa da küsmek çözümlerin en sonu olmalı. İlişkilerde ideal olan her şeye rağmen konuşabilmek, iletişimi devam ettirmektir. Eşler hiç konuşmamaktansa az konuşmayı tercih etmelidir birbirleriyle. Düşünelim bir kere, çok sevdiğimiz, değer verdiğimiz eşimiz bizimle konuşmuyor… Sabah işe giderken hayır duamıza karşılık vermiyor yahut o bize “hoşça kal” diyor da biz yalnızca asık bir surat ile kapıyı kapayıveriyoruz ardından. Akşam sofralarımızda yalnızca kaşıkların tabağa değmesiyle çıkan ses var. Halbuki ne çok da anlatacak şey birikmiş gün içerisinde. Belki onun işlerinde çok önemli bir gelişme olmuş, belki o gün evladımız ilk adımını atmış, ilk defa “baba” demiş… Ama küslük yüreğimizi öylesine sarıp sarmalıyor ki bir an için unutuveriyoruz konuşmanın muhabbetimizi perçinlediğini.

  Sanıyoruz ki çok şey anlatıyor küslüğümüz. Oysa küsmek, selamsız yaşamak, birbirimizi yok saymak ilişkimizi düzeltmek yerine çok daha kötüye götürebilir. Hele de küsen taraf naz yapıyorsa, eşinin barışma ısrarları karşısında inatla susuyorsa, bir süre sonra bu nazlar aşık usandırabilir. Bir de bakarız ki bu sefer de barışmaya çabalayan taraf biz olmuşuz; küsen küsülen olmuş. Çünkü yorulmuş, eşinin kendisiyle konuşmamasına kırılmış, canı sıkılmış… Belki eşine hak vermiş, küsmesini anlamış da küslüğü bu denli uzatmasını anlayamamış. Belki ısrar etmiş, özür dilemiş de eşi oralı olmamış…

  İşte böyle bir durumda çoğu zaman uğruna küsülen kavgalar bile unutulup gidiyor da küslüklerimiz kalıyor akılda. Bazen öyle zamanlar oluyor ki barışmak için çabalarken niye küstüğümüzü bile hatırlamıyoruz. Çünkü küsen taraf olayda haklı bile olsa küserek tıkamış oluyor tüm çözüm yollarını. Sıkıntımızın ne olduğu, nedeni, nasıl başa çıkacağımız gibi sorulara birlikte çözüm üretemediğimiz için de sadece barışmaya odaklanıyoruz. Nihayetinde barışınca da çoğu zaman eşimizin bizimle konuşmasının mutluluğu unutturuyor problemimizi. Ve çözemediğimiz o sorun, bir yerlerde yeniden gündeme gelmeyi, huzurumuzu baltalamayı bekliyor…

  Sonuç olarak küsmek belki sorunla ilk karşılaştığımız an için ideal görünebilir. Ancak bu “küsmek” değil “konuşmamak” olmalıdır. Sorunların alevlendiği o ilk anda taraflardan birinin konuşmaması, sessiz kalması; olayın büyümesini, seslerin yükselmesini, kalplerin kırılmasını engelleyebilir. Fakat küslüğü uzatmak helal değildir. Efendimiz (s.a.v) bu konuda “Ey Allah’ın kulları kardeş olun! Sizden birinin kardeşine üç günden fazla küsmesi helal olmaz” buyurmuştur. Uzatılan küslükler araya duvar örmekten, eşlerin arasına mesafe koymaktan başka bir işe yaramaz çoğu zaman. Biraz eşime küs kalayım, yaptığı hatanın farkına varsın diyerek onu cezalandırmaya çalışmak, birlikte geçirdiğimiz hayattan saatler, günler çalmaktır yalnızca. Bu zaman hırsızlığımızın en büyük cezası ise içimizde duyduğumuz derin üzüntü ve onunla konuşmadığımızın her anın pişmanlığı olacaktır sonuçta. Sahi; “Ömür dediğimiz şey küsecek kadar çok mu?”

  KÜSEN EŞE NE YAPMALI?

  Uzman Psikolog Zehra Erol eşlerin küslüğü durumunda, bu küslüğün araya duvar oluşturmaması için çok hassas davranılması gerektiğini söylüyor ve küsen insana karşı alacağımız tavrı şöyle özetliyor:

  “İlişkilerde karşı tarafın kendisini ifade etmesine yardımcı olmak önemlidir. Eşiniz sizle konuşmuyor, surat asıyorsa bir şey yokmuş gibi davranmak aslında size verdiği mesajı almamak demektir. Böyle bir durumda mümkün olduğunca sevgiyle yaklaşıp duygularını anlamaya çalışın ve konuşun. Sessizlik, konuşmamak bir insana verilen en ağır cezalardan biridir. Konuşmamak, içe kapanmak karşı tarafla aranıza engel koymaktır. Uzlaşmaya yönelik mesaj vermez. Bu durumda birliktelikte mesafeler oluşur, aynı evde yaşayan kişiler bir süre sonra konuşamaz olurlar. Taraflardan biri konuşmak için çabalasa da bu davranışın sık sık devam etmesi onu da bir süre sonra ilişkiden uzaklaştırır.”

 7. Bu arada bir dost ile ehli hadis kardeslerimizin arkadas olduklarini dusunuyorum. Dogru mu, bildim mi 🙂

  1. Adının ne önemi var? Sevdiğim biri işte 🙂 Allah O’ndan da sizlerdende razı olsun…

   1. Bir onemi yok, benimkisi gevezelik iste 😉

  2. Ummu Hamza says:

   +1 hem de ilk yazıdan beri:)

   1. 🙂

  3. Nupelda says:

   Bunu bende düşündüm:)

 8. Ne güzel bir yazı muhteşem keşke bütün anneler babalar okusâ bu yazıyı keşke bütün çocuklar sizin çocuklarınız gibi büyütülse yetiştirilir se Ben 25 yasında genç bir bayanim bizim evden kavga gürültü eksik olmazdı sonuç ne mi geride parçalanmış bir aile mutsuz basarisiz cocuklar evlilik den öcü gibi korkan genc…
  İnşallah birbirlerine saygı duyan birbirlerini seven ailelerin sayisi çoğalır….onlar cogalsin ki kendine güvenen mutlu sağlam gençlerin sayisi artsinAminnn

 9. Muhalif en ufak yorumu bile yayınlamıyorsunuz cahide hanım. o yüzden yoruma açık olmasının pek de manası yok..

  1. Bu yazı için yapılmış bundan başka bir yorumun yok Nilgün

   1. Yayınlanmayacağını düşündüğüm için yazmamıştım.. Amam güzel ve hayra teşvik eden bir yazı olmuş. Üstelik şeytanı en çok sevindiren durum eşlerin arasını bozmak. Önemli bir konuya parmak basmışsınız.

 10. Ummu Hamza says:

  Basit meseleler için küslük oluşmuşsa, örneğin beyin eve sinirli gelip yok yere hanımına da sesini yükseltmesi, hanımın eşine saygısız veya bir anlık üslupsuz konuşması vs haklı olunsa da olunmasa da evde soğukluk olup küs gibi durmaktansa bazen haklıyken özür dilemek çok daha kolay oluyor, minicik bir bebek bile sizin aranızda gerginlik veya muhabbet olduğunu çok güzel anlayabiliyor çünkü.
  Niye ben? Kadın olan benken o tavır yapıyor diye düşünebilirsiniz; fakat o düşünceyi Rabbim Sen in rızan için gidip ben bir şeyler yapayım da düzelsin e çevirince eş de anlayacaktır Allah ın izniyle hatasını, sen haklısın hanım demese de sırf sizin o alttan almanız sebebiyle o da normalde yapmadığı bir şeyi sizi mutlu etmek için yapacaktır inşaAllah.
  Sen ben den geçip biz olmak en çok böyle zamanlarda gerekiyor.

  1. Ummu Hamza says:

   Haklı iken susup adım atmayı kolaylaştıran hadis:
   Rasulullah aleyhisselam şöyle buyurdu:
   – Haklı bile olsa çekişip didişmeyen kimseye cennetin kenarında bir köşk verileceğine ben kefilim. Şakadan bile olsa yalan söylemeyen kimseye cennetin ortasında bir köşk verileceğine kefilim. İyi huylu kimseye de cennetin en yüksek yerinde bir köşk verileceğine kefilim. Ebû Dâvûd,Edeb 7

  2. Söylediklerinin her kelimesine katılıyorum Ümmühamza.Ne yazık ki bu zamanda dindar kesim dahil böyle düşünen çok az kadın var.

 11. esselemu aleykum.Küsen erkek mi olur ya???Çok tragikomik bi hal.Benim fikrimce öyle erkekler karakter zayifliğı yaşiyor,yazıda da öyle anlaşiliyor zaten.Ya çok pohpohlanmış,ya kuçukken kîzlarla çok kaynayıp karışmış,ya da çok ağır bi travma yaşamış…Yani zannımca böyle …Yoksa Kadinsi bir huy her şeye küsmek..Elhamdulilleh biz bu konuda da nasipliyiz galiba.Allah kuluna verdiyi nimetlerle kulunun iftihar edip şukretmesini seviyor yaa…İşte benim eşim…O benim Kalbimin mutlulugu…Huzur bulduğum…Ahıretliyim….Ve inşeAllah Cennete giden yolum..
  Eşim Allahın bana İslam nimetinden sonra verdiyi en buyuk nimetdir!O BENİM EN DEĞERLİM!

  ALLAH BENİ BUNDAN SONRA DA UTANDIRMASIN!AMİN…

  Küsen eşleri olanlar buyuk bir imtihandalar!Allah sabrınızı artırsın kardeşlerim!

 12. Bayanların ufak küskünlüğü çekilebilir de, erkeklerin küsme hali çok itici geliyor. Allah düşürmesin. Herkesin yuvasına dirlik düzenlik versin. Şeytanın en büyük oyunu olan eşlerin arasını bozma işine fırsat vermesin. Amin…

 13. rumeysa says:

  Benim eşimde rutine bağladı her pazar kavga çıkartır. ya gezmeye götürmesin diye yada akşama kadar yatsın diye hem kahvaltıyı bizimle yapmak ister hemde işkence çektirir kalkıp gelene kadar. kızınca da küser gider. gönlünü alana kadar hiç konuşmaz. bu sefer benim tepemin tası attı. ben konuşmuyorum küstüm. alttan aldıkça tepeme çıktı. hep kendi haklı ben haksız. ben onun gönlünü alıp barışmaya çalıştıkça kasıyorda kasıyor şimdi ilk defa ben kasıyorum. yetti gali…

  1. bak kızım bu adam düzelmez..ben 28 sene çektim sonunda gıttıde bıttı..bır ınsan 7 de neyse 70 de de odur ve huy değişmez..sen ne kadar alttan alırsan al.bılırım yanı onun için hiçbir şey yapma..koptuğu yere kadar dersın.bunu devamlı yapmak bır erkekğe değil insana yakışmaz..o öyle devam eder..

  2. Nupelda says:

   Rahmet Peygamberimiz(s.a.v) bir gün Ashabına, “Size Cennetlik kadınların
   kim olduğunu haber vereyim mi ?”buyurdu.
   Ashap, “Buyurun, haber verin Ya Resulallah” dediler.
   Efendimiz(s.a.v) bu saadeti hak eden kadınları şöyle tanıttı;”Onlar kocalarını çok severler. Onlara çocuk verirler. Bir kızgınlık anında veya kendisine kötü davranıldığında yada kocası ona kızdığında elini kocasının elinin üzerine koyar ve ona, “İşte elim elinde; Sen benden razı olmadıkça uyku uyumayacağım” der.” [Teberani]

   S.Muhammed Saki Erol/Aile Saadeti-s.58

   Kardeşim küsmek,küslüğü devam ettirmek,gurur yapmak sadece şeytanı sevindirir..
   Efendimizin bu kıymetli nasihati,inşaallah aranızdaki sorunu çözmen için sana yol gösterir:)
   Allah yardımcın olsun…

   1. bu hadisi ilk defa duyuyorum Allah razı olsun . uygulaması kolay olur artık benim için sünnet niyetine böyle yapalım nasıl güzel teşvik etmiş benim Sevgilim . sonsuz salat ve selam senin ve ehlinin ve ashabının üzerine olsun
    bu arada birden aklıma geldi bir arkadaşım eşinin huysuzluğunu şikayet ediyordu Peygamber efendimiz gibi olsa diye keşkelenecek olunca kardeşi dönüp sen bir Ayşe validemiz gibi ol da dedi ben dahi beynimden vurulmuşa döndüm işin özü bu işte kusur arayana kadar kusursuz olmaya bakmak kendine dönmek kendini bilmek

    1. Nupelda says:

     Allah senden de razı olsun kardeşim:)
     “Sen bir Aişe validemiz gibi ol.” Çok anlamlı gerçekten..

   2. Sevgili Nupelda,rumeysa kardeşe ne güzel bir yol göstermişsin.Allah razı olsun senden.Benim vermek istediğim mesajı sen vermişsin.Bu da beni çok mutlu etti 🙂

    1. Nupelda says:

     Eşler birbiriyle küstüklerini söylediğinde çok üzülüyorum:(
     Bu hadisi şerife,evliliğimin ilk aylarında S.Muhammed Saki Erol/Aile Saadeti kitabını okurken rastladım.Benim ilişkime çok olumlu katkısı oldu elhamdülillah:)

     Muhammed Bey,kitabında hadisi şerifi aktardıktan sonra;”Bu davranış karşısında kalbi yumuşamayacak bir erkek var mıdır?” diyordu.
     Allah herkesin yuvasına huzur versin.Amin..

   3. Ummu Hamza says:

    Allah razı olsun hayrı paylaştığın için kardeşim, Rabbim bizi de onlardan eylesin.

    1. Nupelda says:

     Amin canım:)

 14. Mehtapabla says:

  Allah herkesin yuvasina huzur ve mutluluk nasip etsin.Amin.

 15. yazıda dendiği gibi Küçükken aşırı pohpohlanmış, her isteği yapılmış, gereken sorumluluklar verilmemiş olan erkeklerin küsmesi..ben durumda alışalı yıllar oldu ve hiçbir değişiklik yok.. artık bende kendi haline bıraktım gitti çünkü çok yoruldum..

 16. İyi bir eş huzurun başlangıcır. Eşler arası küslükler muhakkak olur,bundan daha doğal birşey yok zaten. Ama önemli olan bunu günlere haftalara taşımamak. Bizde eşimle nişanlıyken çok küser ve haftalarca konuşmazdık,, Ama şimdi aynı evde böyle bir yanlış mümkün olmuyor zaten.
  İyi bir eş huzurun başlangıcır.

 17. Benim eşimde akrabalarına küs ve hiç bir araya gelmek istemiyor. Çok söyledım ama benı de dınlemıyor ve konuşmuyor kimseyle.Beni de görüştürmüyor artık millet arkamdan ne düşünüyor bilmiyorum. ama nedense benimle küsmez de işte çileden çıkarır konuşur çok kafamı ağrıtır , evde kafamı dinleyemiyorum susmuyor herseye karışıyor cunku çalışmıyor. Oysa ki azıcık sakin olsa işime karışmasa ne güzel anlaşacağız. Heryere benle gıtmek istiyor eve gelince yoruluyorum. Bu benı uzuyor cunku yemek yapmayınca kötü oluyorum, evi toplamayınca da oyle. Benı de sürüklüyor peşine bilmiyorum böyle ne olacak . Ama yine de şükür işte ne yapayım.

 18. allah herkese güzel ahlak versin
  yazacak bisey bulamadım 🙂 dua ettim 🙂

  1. Huricigime katiliyorum. Yazi cok guzel ama dogrusu hic tecrube etmedigim bir durum ne desem bilemedim. Kusen erkek mi olur yav hem de gunlerce aylarca!? Allah sabir versin, karakterlerini duzeltsin bunlara ilaveten Huri nin duasina da amin diyorum 😀

   1. hem küsede bır de demez kı bu evdekıler ne yıyecek ne ıçecek..maddı yöndende sıkar yanı.bırr nevı dılencı olursun .çocukların ıhtıyacı olur..üstelık çocuklarada küse.daha orta okul lıse çağındakı çocuklara küser..torunlar olunca toruna da küser..huy bu değişmez.

 19. benim babam da küsen erkeklerden maalesef. Öyle ki gelinine küs, çocuklarına küsüyor hatta yakın bir zaman önce anneme küstü bir haftadan fazla konuşmadı annem ne yaptıysa suratını astı öyle ki annemin yanında bile yatmadı evde hepimiz perişan olduk. küsme nedeni, eşofmanlarım niye yatak odasında duruyor oturma odasında durmmuyor soğuk soğuk giyiyorum onları diye anneme kızması.
  ama zor oluyor Cahide hanım annem de sonunda ona kızdı zina mı ettim yatağımızı ayırdın diye Allah’a şükür ki şimdi araları iyi.

 20. Bu konuya değindiğin için Allah senden razı olsun.
  Değer verdiğim bir arkadaşım geçenlerde bana geldi biraz sohbet ettik.Sonra anlattı..eşi çok küsermiş..ve hakikaten çok basit şeylere..misal:niçin anneni her gün tel.den arıyorsun? deyip 6 ay küsermiş! Arkadaşım diyor ki evde Kızımla tek yaşıyoruz adeta adam kavga etmez bağırıp çağırmaz inzivaya çekilir gibi uzatmalı küsüyor!
  Üstelik bu adam kendi cemaatinde büyük bir hoca ve saygın birisi.
  Hatta sorunu olan eşlerin arasını düzeltmek için bu adamı gelip götürürlermiş.
  Nedense ilmi olanlara amel etmek daha ağır geliyor.Düşündüm de okumuş olan hoca sıfatlılar böyle yapıyorsa bizim zır cahillerin yaptıklarını çok ta yadırgamamalıyız..

  1. gülaykahvekeyfi says:

   hocanın dediğini yap gittiği yoldan gitme demişler insanlar kimin peşine gidiyor böyle

  2. Son cümlelerinizi okuyunca güldüm ve Zeynep hanım ne kadar doğru bir laf etmiş dedim.Gerçekten ailevi sorunlarda eşe dosta arabuluculuk eden kişiler kendileri böyle basit sorunlarını çözemiyorlarsa bilgisiz eşlerin yaptıklarını çok görmemek lazım değil mi?

   1. Arabulucu derken kendi sorunlarını çözemeyen eş dosttan bahsetmedim zaten. Sevilip sayılan, değerli aile büyüklerinden veya dostlardan bahsettim. Olumsuz örnekler vardır ama bu olumlu olanları görmememize ve sorunları genelleştirmemize sebep olmamalı.

    1. Tabiki canım çok haklısın.
     Ben bugüne kadar iki aile tanıdım böyle uzatmalı küs olarak aynı evi paylaşmayı başaranlara.Ve hakikaten anlamakta zorlanıyorum 🙁
     Rabbim kimsenin ağzının tadını bozmasın âmin.

    2. Cahide abla beni yanlış anladın sanırım.Yazdıklarına katılıyorum,çok güzel çözüm yolları sunmuşsun ama ben genelleme yapmadım kesinlikle.Senin de dediğin gibi olumsuz örnekler olabilir tabii ki çünkü kimse dört dörtlük değildir herkesin bir kusuru,eksiği vardır.Zeynep hanımın sözü hoşuma gittiği için öyle bir yorum yaptım ama asla kimseyi genellemedim.Böyle durumlarda olabiliyor onun için eğitim eksikliği yada dini bilgisi az olan eşlerimizi idare edelim ve sabredelim yani hoş görelim demek istedim,yoksa senin neden bahsettiğini çok iyi anladım ben.Kendimi anlatabilmişimdir inşallah hakkını helal et abla kusuruma bakma seni kırdıysam.Selametle.

     1. Asla kırılmadım canım benim. Ben sadece açıklamamı yaptım. Helallik dileyecek bir durum yok 🙂

      1. dost hanci says:

       Benimde kocam aylaarca kuser benle konusmaz sarilirim elimi iter operim cekil der severek oldu aramizda 20 yas vaaar bilmiyorum ortada hic birsey yokken aylarca kuser konusmaz

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: