Doğal Güneş Kremi

Taciz, Tesettürün Önemi ve Bize Düşenler

13731136915_d29b37871e_zRahman Rahim olan Allah’ın adıyla,

“Oysa aralarında hüküm vermesi için Allah’a ve Peygamberine davet olunan mü’minlerin sözü ise, “işittik ve itaat ettik” demeleridir…” —“Kim, Allah’a ve Peygamberine itaat eder ve O’ndan korkar, sakınırsa, işte kurtuluşa erenler de bunlardır.” (Nur / 51-52)

Bu sayfada çıplaklığa, tesettürsüzlüğe fazla değindiğimiz için rahatsız olanlar var ve yazdıklarıyla bunu engellemeye çalışıyorlar. Tesettür konusu oldu mu öfkelenen, giyinik çıplak türbanlıları örnek veren ve bu yolla kendilerini aklamaya çalışan kişiler, acaba sokakların halini fark etmiyor mu? Gençlerin başıboşluğu, hayasızca giyimleri ve davranış bozuklukları onları rahatsız etmiyor mu?

Geçtiğimiz 23 Nisan törenlerinde daha anaokulu çağındaki çocuklara dansöz kıyafeti giydirilip, makyaj yapılması, tıpkı bir kadın edasıyla dans ettirilmesi size normal mi geliyor?

Diziler, filmler bir yana, 19 mayıs, 23 nisan gibi günlerde kutlamalar bahane edilip, çocukların beynine adeta ahlaksızlık enjekte ediliyor. Hâlâ bu gösterilerde, bazı okullar: Çocukları çarşafla sahneye çıkarıp, sonra çarşafı üzerinden attırarak İslam’ın, tesettürün ne kadar kötü olduğu anlatılmaya çalışılıyor.

Örtüsüzlük basit bir günah değil! Tesettürü yapmadığı halde bunu normal karşılayan bir kadın, Allah’ın bir haddini çiğnediğini bilerek hareket etmeli ve bundan rahatsızlık duymalıdır. Tesettür ayetleri de Allah’ın ayetlerindendir. Sadece başını örtüp makyajıyla, daracık kıyafetleriyle sokakta gezenleri İslam’ın tesettürlü olarak kabul etmediğini bir kez daha hatırlatmak isterim.

Son iki yazısında Serap tacizden bahsetti. Tesettürsüzlükle taciz arasında ciddi bir bağlantı olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Tacizin tek sebebi değildir ancak tacizde önemli bir faktördür.

Tacizi sadece fiiliyata geçirilmiş bir tecavüz olarak algılamak yanlış olur.  Bazen sözlerle, bazen kötü bakışlarla da tacize uğrar insanlar. Dikkat çekici kıyafetler giyen açık bir kadından etkilenen her erkek sapık değildir! Bu erkeklere Allah’ın vermiş olduğu tabi bir hissiyattır. Fakat Mümin erkekler kendilerine emredildiği gibi gözlerini koruma gayretinde olurlar.

Bu konuda izleyenlerimden gelen maillerden bir kaç örnek vermek istiyorum. Kendileri bu mailleri paylaşmama izin vermedikleri için sadece genel olarak bahsetmek istiyorum. Öncelikle tacizin sadece yabancılardan değil, en yakın aile fertlerinden de gelebileceğini unutmayalım.
Bir izleyicim küçükken teyze çocukları kendilerine geldiğinde, yatılı kaldıklarını, yer olmadığı için çocukların hepsini bir odada yatırdıklarını anlatmıştı. Teyzesigil her geldiğinde kendisini taciz eden teyze oğlunu, korktuğu için ailesine hiç şikayet edememiş.

Çocukken ve ilk gençlik yıllarında kendisine sürekli “Çocuktur” deyip açık saçık kıyafetler giydirilen bir kardeşimiz, bizzat babasının mahrem bölgelerine dokunma suretiyle yaptığı tacizi annesine söylediğinde, annesi kendisine kızar ve asla inanmazmış. (Bu kardeşimiz daha sonra tesettüre girmiş. Ama o yıllarda yaşadığı travmanın etkisinden hâlâ kurtulamamış)

Yine abi, dayı, amca ve komşu çocukları tarafından tacize uğradığını anlatan pek çok mail var.

Bir izleyicim, çok güzel bir hanım olduğunu, iş yerindeki erkek çalışanlar tarafından bakışlarla taciz edildiğini, rahatsızlığını eşine anlattığı zaman da, sırf karısı işten çıkmasın diye “Sana öyle geliyordur!” deyip geçiştirdiğini anlatmıştı.

Kötü örnekleri ne kadar anlatsak bitmez. Vücudunu teşhir eden, davetkar kıyafetlerle tertemiz erkeklerimizi zorda bırakan kadınları da, Allah izin vermedikçe değiştirmeye gücümüz yetmez. Bize düşen elimizle oluyorsa dilimizle değiştirmeye çalışmak, o da olmuyorsa kalbimizle buğz etmektir. Kimse hoşgörü demesin. Allah’ın hoş görmediğini, müminlerde hoş göremez!

Kardeşlerim, bu yazıyı okuyanların Müminler olduğunu varsayarak yazıyorum. Belden oturtmalı daracık pardesülerle, sadece bir ceket ve pantalon, başında küçücük bir eşarpla dışarı çıkan kardeşlerimiz lütfen tesettürlüyüm diye kendilerini kandırmasınlar. Tesettürün mantığı dikkat çekmemesi ve vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde bol olmasıdır.

Ve bence en önemli hususlardan biri ev içi kıyafetlerimizdir. Yeni evli veya çocukları olmayan eşler evlerinde istedikleri gibi giyinebilir, süslenebilirler. Buna bir sınır konulmamış.

Fakat özellikle erkek çocukları olan anneler, çocuklarının yanında edepli giyinmeye dikkat etmelidirler. Örneğin ben oğullarımın yanında bileğimin üzerinde bir etek veya eşofman, daracık, yakası çok açık, kolu çok kısa giysiler giymiyorum. Kızıma da  abilerinin yanında bu tür kıyafetleri giydirmiyorum. Abileriyle aynı odada yatırmıyor, kimsenin evine tek başına göndermiyorum.

Evimde haremlik-selamlık uyguluyorum. Mahremlerim dışında kimseyle tokalaşmıyorum ve çocuklarıma da bunu öğretiyorum.

Bizler hayatımızdaki şeytan faktörünü hep es geçiyoruz. Oysa şeytan cennetten kovulduğu vakit: Kıyamete kadar insanlara sağlarından, sollarından, önlerinden ve arkalarından yaklaşmak için Allah’tan izin almıştı.

Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın! dedi. (A’raf:17)

Rabbimiz’de: Andolsun ki, onlardan kim sana uyarsa, sizin hepinizi cehenneme dolduracağım!” diye yemin etmişti.

Şeytan haber vererek, kendini göstererek gelmiyor. Nefsimize ağır gelen herşeyin, şeytan tarafından da sevilmediğini bilelim.

Tesettürsüz bir kadının tesettürsüzlüğü sadece kendisini değil, bütün toplumu etkiler. Ayrıca tesettür kadın için olduğu kadar erkekler için de gereklidir. Müslüman bir erkeğin, daracık pantolonları, yarıya kadar düğmeleri açılmış gömlekleri giymesi de doğru değildir.

Tacizin olduğu kadar, teşhirciliğinde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu unutmayalım. Bu hastalıkların tek ilacı İslam’i bir bilince sahip olmak, hayatımızı kul olma bilinciyle şekillendirmektir.

Taciz herkesin başına gelebilir. Fakat tacizden; tacizci kadar, tacize sebep olanlarda sorumludur. Tacizi tamamen engellemeyi başaramasak da en azından, tacize giden yolları elimizden geldiğince kapatabiliriz.

Bu konuda diyanet, meşhur hocalar ne zaman seslerini çıkaracak, ne zaman konferanslar verilecek, Sivil toplum örgütleri ne zaman “Tacize de, çıplaklığada hayır!” kampanyaları düzenleyecekler, devlet televizyonlarındaki  fuhşiyat kokulu dizilere ne zaman son verilecek, gerçek İslam okullarda ne zaman anlatılmaya başlanacak, en önemlisi; evlerimize İslam ne zaman hakim olacak, Müslüman olduğumuzu ve sorumluluklarımızı ne zaman hatırlayacağız merak ediyorum doğrusu…

Cahide Sultan

 

 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. nur damla says:

  Ben 23yaşındayım çarşaflıyım ailem çarşafıma karşı evdede çok muhafaza edemiyorum ferace giyiyorum bi insan var evlenmek istediğim fakat onunda ailesi karşı bizde ferace üzerine kalçaya kadar ve göbeğe kadar örten büyük baş örtüsü olarak giymeye karar verdik sizce doğrumudur evlenmek istediğim insanıda ailemide kaybetmek istemiyorum😞

 2. Rabbimin kime ne zaman tam bir hidayet vereceğini bilmiyoruz 4 sene öncesine kadar mayo bikini kısa elbise her yer meydanda iken çok şükür Rabbime inşallah ezelde işlediğimiz tüm günahları affetsin yüce mevlam peçeli çarşaflı değilim belkide hiç olamayacağım ama sizleri o simsiyah midye kabuğunun içinde sakladığı incilere benzetiyorum temiz parlak ne mutlu size . birgün otobüse bindim bir baba çarşaflı en fazla 15_16 yaşında kızıni kartal gibi gelecek bakıslardan koruyacak sşekilde iki yanından cama dayamış duruyordu birçoğuna yobaz gelebilir bir manzara ama bana göre şahane . kızla inene kadar göz teması kurduk meleklerin hurilerin nurani bir yapıları olduğu söylenir ya aynen o kadar şeffaf o kadar duru o kadar nurani ydiki yüzü çarşaf ı bile kapatamıyordu onu ki benim o yaşta kizim var ama bu gençlikten gelen bir güzellik değildi hiç unutmayacağım o yavrumuzu temizliği paklığına pislik değmeden çıksın huzura ve bana kızlarıma tüm yolunda olanlara nasip etsin Allahım amin amin amin

 3. İNSANLAR HAFIZ OLUYOR ANNELER EVLATLARINI HAFIZLIK İÇİN DESTEKLİYOR YA BUNLAR GİBİ ÇOCUKLAR ANNELER NE DESTEKLİYOR TECAVUZCULÜK MÜ? HA SORARIM ÇOCUKLAR DİLENCİLİK ÖRERTİLİYOR KAPKAÇILIK ÖĞRETİLİYOR HIRSIZLIK ÖĞRETİLİYOR TECAVÜZCÜLÜK ÖĞRETİLİYOR PEKİYİ ALLAHIN KİTABI KUR-AN -İL KERİM NE ZAMAN ÖĞRETİLECEK ÇOCUKLARIMIZA DAHA YAİI VE ZAMANI VAR ÖYLE Mİ DİYOSUNUZ İŞTE O ZAMAN YALNIŞ YAPIYOSUN ÇÜNKÜ HER GÜZEL İŞ ZAMANINDA YAPILIR HİÇ BİR GÜZEL İŞ SONRAYA BIRAKILMAZ BIRAKILMAMALIDA ÇÜNKÜ O ZAMAN ÇOK BÜYÜK HATA ETMİŞ OLURUZ ALLAH HERKEZE AKIL VERSİN AMİN ÇOCUKLAR YALNIZ BIRAKILMAMALI ONLARI TAKİP ETMEK LAZIM ALLAH ONLARI KORUSUN VEDE ALLAH BÜTÜN ÇOCUKLARIMIZA AKIL VERSİN ŞİMDİKİ ÇOCUKLAR KENDİLERİNİ ÇOK AKILLI ZANEDİYORLAR HİÇ KİMSE BANA KARIŞMA BANA AKIL VERME DİYE SÖYLERLER AMA YİNEDE LAZIM BENİM KUZENİM 81 Lİ BİR ERKEKLE EVLENDİ AMA ODA BAŞKA KIZLARA ERKEKLERE LAF ATIYOR AMA ODA BİR ERKEK VEDE HİÇ KENDİNİ GÖRMÜYOR SANKİ KENDİSİ ÇOK AKILLI ONUN İÇİN ALLAH HERKEZE AKIL VERSİN O TACİZCİ DEĞİL AMMA YETİM VEDE BAŞKA ERKEĞE LAF ATAR AMA ONDAN FARKI YOK EMİNİM ALLAH HERKEZE AKIL FİKİR VERSİN YANİ ÇOK ZOR BU DÜNYA YALAN DÜNYA VEDE HER SEFERİNDE KENDİMİZİ KANDIRIYORUZ VEDE HATA YAPIP GÜNAHA HOP DÜŞÜYORUZ VEDE SONRA TEVBE ALLAHIM TEVBE KAÇINCI TEVBE BİR GÜNAH ARKADAN TEVBE YA TEVBE ETMEYENLERE NE DEMELİ HA ALLAH KİMSEYİ CEZALANDIRMASIN ÇÜNKÜ ÇOK ZOR VEDE CEHENNEME DÜŞMEK İSTEMİYORSAK ÇOK AMMA ÇOD DİKKATLİ OLMAMIZ LAZIM ALLAHI’IN HİÇ BİR SÖZÜNDEN AYRILMAMIZ LAZIM AMMA HİÇ AYRILMAMIZ LAZIM ALLAH HERKEZİ ISLAH ETSİN AMİN AMİN AMİN BİRAZ UZUN OLDU HERKEZ HAKKINI HELAL ETSİN BÜYÜK BİR SABIRLA OKUMANIZI DİLERİM HAKKINIZI HELAL EDİNİZ ALLAH’A EMANET OLUN HOŞÇAKALIN

  1. O ADAM SADECE BİR BOŞANMIŞ KIZA LAF ATIYOR YOKSA TECAVUZLA ALAKASI BİLE YOK ONUN İKİ DAYRESİ VAR AMA TACİZLE O BİR YETİM NE ANNESİ HAYATTA NEDE BABASI ONUN İÇİN BÖYLE KARDEŞLERDE ANNE VE BABA GİBİ DEĞİLER SONUÇTA ONLAR ADI ÜSTÜNDE KARDEŞ ANNE OLUNCA YALNIŞ VARSA SÖYLER OLMADI DÖVERDE AMA O KOCAMAN ADAM OLMUŞ ASKERE GÖNDERMİŞLER SONRADA ASKERLİKTEN SONRA DA EVLENDİRMİŞLER AMA YİNEDE TERBİYE TERBİYE TERBİYE DİYORUM BAŞKA BİR ŞEY DE SÖYLEMİYORUM ALLAH HERKEZİ AFFETSİN AMİN

 4. herkese selam olsun. tesettür konusunda benim de takıldığım ve üzüldüğüm olay; etrafımda ve tanıdığım bazı insanlar var ki tesettüre çok güzel riayet ediyorlar tam da olması gereken gibi, ama bir bakıyorum yanına kızları geliyor şaşırıyorum. o güzel tesettürlü, namazlı ,ağzı şükürlü annenin kızları nedense; açık saçık, pantolonlu, taytlı, ojeli ne ararsanız var yani. aklım almıyor bir türlü çözemedim maalesef… çok üzülüyorum böyle annelerin kızlarına …

  1. nur damla says:

   Annelerin evlatları ile imtihanı bu işte

 5. Cahide abla sizin yazılarınızı çok beğenerek okuyorum. Canım sıkıldığında falan bu siteyi açıp yazdığınız yazıları okuyorum .Ve ben bu yazıyı çok beğendim allah sizden razı olsun.

 6. Yureyine saglik ablam

 7. Haremlik selamlık mı?Ferace mi peçe mi?Evin içinde de mi?Sayenizde pardesü giymeye başladım da ne zormuş onu taşıyabilmek.Hele ferace peçe,evde haremlik selamlık uygulayabilmek… önce eşim tepki gösterir.Ama Rabbim çok isteyince olmazları olduruyor.İstiyorumki herkes yüzümü unutsun beni yalnızca mahremim olanlar görsün.Ben eşimi kardeşimden kardeşinden bile kıskanır sakınırım belki yanlış belki doğru, o da beni sakınsın.Çok mu şey istiyorum Rabbimden.Olmuyorsa kusur bendedir bilirim.

 8. Tesettür ile ilgili beni üzen bir hususu dile getirmek istiyorum bende.özellikle tahsilli calisan ve tesetturu bilen arkadaşlar yapıyor bunu.daha acigi din görevlisi arkadaşlar mesela.yaşi basini almis torun torba sahibi hanimlarda 18lik ergenler gibi moda ve marka meraki var.ipek eşarp marka pardesu marka çanta vs. ben yanlis buluyorum bu durumu.her kurusumuzda musluman kardeşlerimizin hakki var diye düşünüyorum

  1. Ummu Hamza says:

   +1

   1. giyime dikkat etmek kadar, başkalarının gıpta damarını tahrik etmemek, özenmeye sebep olacak kadar güzel ve lüks giyinmemekte çok önemli. çok daha sadesi ve uygunu varken, sırf marka diye onlarca masraf etmek israf oluyor. ve bu da haram

 9. Allah senden razı olsun..

 10. Selamun aleykum Bu sayfayi yaklaşık beş aydır takip ediyorum ama yorum yazmak Boyle bir konuya nasip oldu. Allah im hepimizi affetsin insallah…….dunya zevklerine dalmış gözümüz Hic biseyi görmez olmuş ne helal ne haram bilsek bile uygulamiyoruz

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: