Doğal Güneş Kremi

Bizler ve Müslümanlığımız…

Bu yazı, ismini vermemi istemeyen değerli bir kardeşimize ait. Allah ondan razı olsun.

BİZLER VE MÜSLÜMANLIĞIMIZ

Esselemu aleykum.

Günahlar! Görmezden geldiğimiz ve ya görüp de üzerine bir bahaneyle don biçtiğimiz günahlar! Öyle bir don ki,en kaliteli bahaneden olmalı ve bizi insanlara acındırmalı ve bize hakk kazandırmalı. İnsanları

günahlardan kaçındırdığımız halde kendimizi unuturuz hep. Dedim ya çok kaliteli bahanelerimiz var. Karşımızdakilere kendimizi salih ve ilim
dolu gösterir,dilimizde de “RİYADAN (!) ALLAHA SIĞINIRIM” lafını
dolandırırız. Sanki bu cümleyi söylersek riya bize yaklaşamaz. Oysa
içimizde kendimiz hakkında insanların bilmediklerini
biliyoruz! Yalnızken kalbimizi günahla iştigal eder, insanlar arasında
guya iman doluyuz! Oysa Rabbimiz buyurmamışmıydı ki;

Siz, insanlara iyiliği emrederken, kendinizi unutuyor musunuz? Oysa siz kitabı okuyorsunuz. Yine de akıllanmayacak mısınız? (Bakara:44)

Günahlarımızı duymak nefsimize ağır gelir hep. Kendimizi küçük bir
hesapa çeksek…

Malayani-ilk ve en büyük düşmanlarımızdandır malayani! Zamanı boşa
harcamaya malayani denir!

Ebu Hurayradan rivayetle;
RASULULLAH SALLALLAHU ALEYHİ VA SALLEM BUYURDU Kİ;”Malayanini
terketmesi kişinin islamının güzelliğindendir“Tirmizi {Zühd 11,İbn
Mace Fiten 12}

Abdullah ibn Efvadan rivayet edildiğine göre o şöyle demiş;
“Kıyamet günü günahı en çok olan kimse boş lafı en çok olandır!”

Hayat bize bunun için mi verilmiş ki,biz onu böyle israf
edelim?…Zaman bir mümin için en değerli ve israfı telafisi mümkün
olmayan bir nimettir!Öyle bir nimet kgjg her an azalıyor ve bu da
aleyhimizedir.

“HAKİKATEN İNSAN ZİYAN İÇİNDEDİR.” (Asr suresi: 2)

Sahabeler,Tabiin,Etbeuttabiin!…Bunlar ümmetin en
hayırlılarıydı.Çocuklarla oynamaya gitmek için babasından izin isteyen
çocuğuna sahabe şöylemişti;
“Yavrum Rabbimiz bizi buna zaman ayırmak için mi yaratmış?!”
SubhanAllah!Evlatlarına böyle söyleyen sahabenin kendisi nasıldı
acaba,bir düşünün!
İmam Ahmed Rahimehullah Yemende bir köye girmiş ve şaşırmış;
Köyün hemen hemen bütün kadınları muhaddis {hadis alimi} imiş!

Şimdi bir de kendimize bakalım!
Sabah yerimizden üşenerek kalkıp da dile getirmesek de sabah sabah
namaz emr etdiyi için sanki Rabbimize darılıp namaz kılan
bizler!

Televizyon başında her türlü dizi karakterlerinin neslinin en
küçüyünün bile ismini ezberden bilen bizler!

Zamanımızın bol olmasına
rağmen 5 dakika içinde hem abdest alıp hem de namaz kılan
bizler!

Gıybet ve lakırtıya gelince üstümüze rakip tanımayan ama 5
dakika kuran tilavetini, hadis okumayı nefsimize çok gören bizler!

Ve iman iddiasında bulunan yine bizler!

ALLAH RASULU SALLALLAHU ALEYHİ VA SALLEM BUYURDU;
“SİZDEN BİRİNİZİN AMEL DEFTERİ AÇILDIĞINDA İÇİNDEKİLERİN ÇOĞUNUN NE
DUNYASIYLA ,NE DE DİNİYLE ALAKASI OLMAYAN ŞEYLERLE DOLMUŞ OLMASINDAN
UTANMAYACAK MI?” Fethul Bari {8/594}

BİR DOST!

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Aleykum selam kardeşim, yüreğine kalemine sağlık.Allah razı olsun.İnsanı
  silkindirip kendine getiren bir yazı olmuş.Rabbim ilmini arttırsın kardeşim amiin.Selametle.

 2. Sevdenur91 says:

  ablam senden rica etsem nişanlıların dikkat etmesi gerekenler, nişanlılık sürecinde dinimizin ölçüleri nelerdir? görücü usulünde ölçüler ne olmalıdır? hayat tarzımız olması gereken Efendimizin yaşantısı ve sahabelerimiz nasıllardı bu konuda? bunlara dair bir yazı istesem haddimi aşmış olur muyum:)
  çevremde gördüğüm yanlışlar o kadar çok ki bu konuda, beni hayretler içerisine düşürüyor gördüklerim. nişanlılar zaten hepimizin malumu ama görücü usulü bile değişmiş şimdilerde sadece aday adayı olan erkekle kızı yalnız bırakıp bir konuşun bakalım ! deniliyor. kuzenim mesela en yakınımda ki örnek, her aday adayı ile yalnız! olarak görüşüyor. annesi (halam) ve babaannesi ise olması gereken buymuşçasına tepki gösterip savunmaya geçiyorlar yanlış yaptıkları söylendiğinde.

 3. uşşaki says:

  Allah razı olsun bu yazı yazandan ve yayınlayandan, boş işlere harcadığımız saatlerin beştebirini ibadetlere ve istiğfara duaya ayırsak hem kendimize hemde hale hale dünya insanlığının kurtuluşuna kadar faydası olacağından ümitliyim. Benim yakın çevremde gördüğüm rahatsız olduğum durum tv boş gezmeler dışında sürekli günlük olarak uzunuzun telefon görüşmesi yapanlar, bugün ne giydi ne pişirdi ne yedi afedersiniz eşleriyle münasebet bile giriyor konuşmaların içine Rabbim önce beni sonra “boşta” kalmış bütün kardeşlerimize doğru yolu göstersin inşaallah. Allah’a emanet olun.

  1. amin uşşaki herkezinki ayrı bende beş sene bir evlilik geçirdim hiç bana insanmısın demediler hep işkence hep işkence bu tv olaylarınada ewet doğru günah ama öyle içim bulanıyor ki afedersiniz kusasım geliyor herkez der şu günah bu bu günah kim uyguluyo bunlara başkasında kusur görmek çok kolay ama kendinde birde derler benim ayaklarım ağrıyo kulaklarım kaşınıyor ama komşunun evine gidince ay kız gördünmü emelin kızı nasıl giyinmiş pekiyi senin kızın nasıl giyiniyo kimlerle gezer kimlerlen tozar.

 4. Sevdenur91 says:

  Kardeşimizden Allah razı olsun.. O kadar güzel işlemiş ki ahir zaman ümmetinin müslümanlığını.Bizler, yapmayı isteyipte yapamadıklarımız veya yapmadıklarımız es geçtiklerimiz zaman zaman ölçüyü hafife alıp taviz verdiklerimiz…
  Aslında her günün sonunda veya her yaptığımız hareketin sonucunda kendimizi çoğu zaman hesaba çekeriz, yanlış ya da eksik olduğunu söyleriz yaptıklarımızın sonucunun ve tekrarlamamaya karar veririz o an içindir sadece ! ama nafile işte yine aynısını tekrarlarız; çünkü biz insanız ! Ne yanlış ve ne savunma ama !
  İşimize yaramayan her konuştuğumuz söz malayani halbuki, lakin biz yinede gaflette bulunup düşeriz nefsimizin bu tuzağına. Az konuşup öz konuşmak ne güzeldir aslında.
  En büyük israfımızdır bizim zaman. ve çoğu zaman israf ettiğimizi bile fark edemediğimiz israfımızdır..
  Yazı çok güzel.

 5. nur hilal says:

  ne yorum yapmayı ne sosyal ortamlarda dolasmayı pek sevmem gerekmedikçe! ama maşallah çok güzl olmuş, aybı yüzne vurlmuş bi suçlu havasana grdğm içn yazı sahbini tebrik etmk istdm…ona bu ilhamı veren hissin sahibi gönlümzü gaflet rezillğnden arındırsın… Muhterem ! iki senedir takip edyorum yani sessz takipçinizm bu yazı vesilesi ile sesszlğmi bozmuş oldum… Fikrlerinzi çok isabetli bulmasamda samimi gayenizi tebrik edrim rabbim hayrda sizi muvaffak kılsın.cennete tanısmak umuduyla.

 6. elifzeynepabdullah says:

  Allah celle celaluhu senden ve bizi buluşturan ev sahibimizden razı olsun kardeşimmm. sabah göz gedirdim ama kalben ve aklen okuyabilmek için bu anı bekledim. meğer uzun zaman olmuş ölmeden önce ölmeyeli, hesaba çekilmeden önce nefsimi hesaba çekmeyeli, kara toprağın altını aklından çıkarma derim her günah ile cebelleştiğim vakit, can verdiğimi, öyle kolay değiil derim, rol değil, hani hep dinlerdin ya ıslak pamuktan dikenli teli çeker gibi..

  önce din nasihattir Hadis-i Şerif geldi aklıma, sonra vel asr suresi , din kardeşi sözü benim için Asr-ı saadetten çıkarak gelip yüreğimde anlam buldu, tevbe etmek istiy..... kitabından hatırlayıp iyice aklıma yazdığım tevbeyi gecktirdiğimiz için dahi tevbe etmeliyiz Kur'an hakikati, Rasim özdenören müslümanca düşn.... kitabında bahsettiği çağın getirdiği kalbimiz ve aklımızdaki gizli putlar, bilim putu, iktisadi refah yani konfor, keyif putu, edepsizliğin ... putu , vahiyden kültüre , islami bir çalışmanın günlüğü... münafıklarla ilgili ayetler, vay o namaz kılanların hali, ey iman edenler iman ediniz ! haşr suresi, secde nahl, sureler ayetler, ayetler,
  

  kainata bakmayı bilmiyorsan, sadece bir yaprağa bak, ya da utanmaz arlanmaz nefsim, her kaşığı ağzına götürmeden önce ellerine, her nefesten önce kalbine, alemden önce aynada kendine, yoo kaçırma gözlerini öyle saatlerce gözlerinin içine…

  daha çenemi toparlıyamıyorum Rabbim, kırık dökük, eksik, ayıplı, sahte sevaplarımı nasıl toparlayacağım, Rahmetin olmasa ne olurdu halimiz.iyi ki anlımız secdeye varıyor da yoksa yürürken kibirden……….

  makbul dualar, yalansız sözler, yanağımız ıslak halde secdeler, cennetini dilemeye utanıyorum, utanan yüzler, hayırlı evlatlar, ağzı hayır dualı büyükler, affını, kapını, yolunun yolcusu olma lütfunu, rızanı istiyorum Allahım, Hakk' ı tavsiye eden kardeşimi kardeşlerimi istiyorum Allahım. 
  

  iki yıl oldu cehennem ! i gördüm rüyamda bir insan o kadar yaşlanır mı Allahım!……………… güzel rüyalar lütfundan mı dır yoksa şeytan ağzımıza bal çalmak için mi fırsat kolluyor, rehavet değil, günahlar gözümde küçülmeye başlayıp meylim azaldığında itaat ve amellere böyle beni doğrultacak vesileler.

  (şeytan) o halde beni değil nefislerinizi kınayınız.
  ibrahim 22

 7. Ummu Hamza says:

  Subhanallah, estağfirullah!!!
  Kardeşler bize ne oluyor böyle? Ne zamandan beri kendi mantığımızı İslam ın önüne geçirip canhıraş savunmaya başladık?
  Deniliyor ki hiç getirmeyen insanlar salavat getiriyor, getirenler daha çok getiriyor, Efendimiz sav daha çok hatırlanıyor, estağfirullah. Kardeşlerim bizim Efendimiz sav e salavat getirmemiz için isminin anılması yetmez mi? Bir müslümanın gündeminden, hareketlerinden Peygamber sav eksik olabilir mi ki bizler O nu hatırlatmaya çalışalım? Bizler hiç düşünmez miyiz bir iş yapacağımızda bu bidat olabilir mi kaynağı nedir nereden gelir diye? Dahası korkmaz mıyız kendimizce bunun nesi kötü olabilir diyerek hararetle bir şeyi savunmaktan? Herkes mantığını böyle öne geçirirse yıllar sonra ne kalır İslam dan, Sünnet ten geriye?
  Bugün Nureddin hoca bir sohbetinde halid bin velid neden 4444 yasinler okumadı? diye soruyordu, bizde vakit çok, cihad yok, İslam ı hakim kılma çabası yok bide üstüne keyfince günler,ibadetler, törenler uyduralım…Olmaz kardeşler, olmaz.
  Allah için dinimizde neler eksik ki bizler olmayanları yapmak,savunmak için böylesine hevesliyiz?Yoksa artık işlerimize SÜnnete uygunluk değil de çoğunluğun yapıyor oluşu, insanların onu meşrulaştırmış olması mı dayanak oluyor?

  Huzeyfe b. Yemân:
  “Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem-’in ashâbının ibâdet diye yapmadığı hiçbir ibâdeti siz de yapmayın. Çünkü önce gelen, sonra gelene söyleyecek söz bırakmamıştır. Ey âlimler topluluğu! Allah’tan korkun. Sizden öncekilerin izlediği yolu tutun.”

  Abdullah b. Ömer:
  “İnsanlar onu güzel görseler dahi, her bid’at dalâlettir.”

  İmam Evzaî:
  “İnsanlar seni reddetseler bile sen selef’in izinden gitmeye bak. Sözleriyle sana süslü gösterseler bile insanların görüşlerinden uzak dur. Çünkü böyle yapacak olursan, sen dosdoğru yol üzere olduğun halde mesele senin için açıklık kazanır.”

  Kutlu doğum yazınla alakalı olarak yazıldı abla.

 8. muvahhide sehidan says:

  Allah razı olsun kardeşim. Ben payıma düşeni aldım elhamdülillah.

 9. Allah azze ve celle razı hoşnut olsun her iki alemde kaleminize yüreğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Maalesef günümüzün sorunu başıboşluk bir gidişat ne yapabilirim ne ederim neleri başarabilirim hep dünyalık olunca içi boş bir deriye benziyor tıpkı davul gibi çok ses yapan lakin boş oysa bir delikle ( ecel ) sonu olan .
  Ziyandadır insan boşluk vermeyecek hayatına kurallarına cevresine hep dolu dolu dünyalık adından çok Ahirete yatırım aldığı kararlar ve sorumluluklar uygulamalar hem yatırımı başka olan ebedi olan yere falan ne der filan ne de değil kendi için kul olduğu için yaşamalı nefesinin sahibine hakkını vermeli insan ne kadar nankördür işte bu nankörler kıymet bilmeyenler şükür etmedikleri için boş yaşarlar eli boş giderler işte onlar muflis olanlar diyordu İflas edenler Ahirete eli boş gidenler.
  Elhamdulillah biz bunşardan beriyiz Rabbimizden dolu dolu istedik Rabbimizde bahşediyor. Kul ne isterse Rabbimiz onu veriyor Elhamdulillah beriyiz
  Fi emanillah !

 10. Çok konuştuk susmamız gerektiğinde
  Susuyoruz konuşacağımız yerde
  ve birde Gülüyoruz ağlanacak halimize
  Af diliyoruz YARABBİ ,bizim ettiğimizi sen bize etme…

 11. “Kıyamet günü günahı en çok olan kimse boş lafı en çok olandır!”
  işte bu korkutuyor beni 🙁
  ”Şu iki nimet hakkında insanların çoğu aldanmıştır:Sağlık ve boş vakit.”buhari,rikak,1
  müslüman zamanını üçe ayırmalıdır.bir kısmını Allah’a kulluk etmek için,bir kısmını kendi nefsi için,bir kısmını da ailesi ve diğer müslümanlara hizmet etmek için ayırmalıdır…(Kırk hadiste müslümanın şahsiyeti)

 12. Allah razı olsun kardeşim.

 13. Bu yazının yorumlarının az olmasından, acaba ahirete olan duyarsızlığımızı mı anlamalıyız? Yoksa yazılanlar bizi çok mahcup ediyor da yazacak bir şey mi bulamıyoruz?

  Şu son Hadis-i şerifi, evimizin hangi köşesine assak, hangi vakitlerde tekrar tekrar okusak daha çok fayda eder bilmem ki:

  ALLAH RASULU SALLALLAHU ALEYHİ VA SELLEM BUYURDU;
  “SİZDEN BİRİNİZİN AMEL DEFTERİ AÇILDIĞINDA İÇİNDEKİLERİN ÇOĞUNUN NE
  DUNYASIYLA ,NE DE DİNİYLE ALAKASI OLMAYAN ŞEYLERLE DOLMUŞ OLMASINDAN
  UTANMAYACAK MI?” Fethul Bari {8/594}

  1. ALLAHIM BİZİ HAYRA ANAHTAR ŞERRE KİLİT EYLE AMİN FATMA AHMETOĞLU

  2. Betül Gercek says:

   Allah hepimizin ahirette yardimcisi olsun Ya Rab ! Bizleri islah eyle

 14. Kardeşimizin yüreğine sağlık.
  Hatırlatmalar için Allah razı olsun.

 15. Allah razı olsun sizden yazınız çok güzel olmuş haklısınız kıymetli zamanımızı 3 günlük ömrümüzü boş şeylere harcıyoruz sayısız günahımıza tevbe etmek için günümüzün ne kadarını ayırıyor Kuran ı kerim okumaya kaç dakikamızı ayırabiliyoruz 5 vakit namazın ardından yapılan kısa bir tevbe duası günahlarımızın affına yeter mi acaba günah işlemekten korunmuş olan peygamber efendimiz (S.A.V) bile günde yetmiş defadan fazla tevbe edermiş ya bizler neden bu kadar rahatız Allah bizleri yolundan ayırmasın hayırlı ameller peşinde koşmayı nasip etsin vaktini en hayırlı şekilde kullananlardan eylesin AMİN…

 16. Malayağni en büyük düşmanımız televizyon ha keza Allah yardımcımız olsun.

 17. Ne guzel bir yazi…Allah razi olsun.

 18. YAZINIZ BİR TOKATTAN DAHA GÜÇLÜ…. ANCAK YEDİĞİMİZ BU ŞAMARLARA RAĞMEN HALA YAZILAR YAZIYORSAK, HALA “HAKLISINIZ” SÖZLERİ YÜKSELİYORSA, DEMEK Kİ İLERLEYEMİYORUZ. ÇOK ÜZÜLÜYORUM, ŞAHSEN KENDİ ADIMA. UMARIM DAHA GÜZEL İŞLERİMİZİ ANLATMAK DA BU SAYFALARDA NASİP OLUR…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: